Honecker nu snel weg Esten graven hun wapens op Buitenland VS overwegen voedseldroppings boven Gorazde Geen steun voor coup op Madagaskar Castro plengt in stilte tranen bij vaders huis Kinderen mishandeld in conflict Noord-Ierland Op straat Eis tien jaar cel tegen Zjivkov WOENSDAG 29 JUL11992 5 Bouw AIDS-tehuis tegengehouden warschauDe Poolse hulporganisatie Monar geeft zijn plannen op om in een buitenwijk van Warschau een tehuis voor kinderen met AIDS te bouwen na felle protesten van de buurtbewoners. Ze demonstreerden bijna elke nacht voor de twee door Monar aangekochte huizen, die soms met stenen werden bekogeld. Eén huis ging na brandstichting zelfs in vlammen op. Roemeense koning geen president bukarest» De vroegere Roemeense koning Michael heeft beslo ten niet deel te nemen aan de presidentsverkiezingen in sep tember. Enkele Roemeense politici reisden afgelopen weekeinde naar het Zwitserse Genève om de koning over te halen het op te nemen tegen de huidige president Ion Iliescu. Maffiabaas overlijdt in gevangenis springfield Anthony Salerno, een voormalig hoofd van de maf fia in New York, is maandag aan de gevolgen van een hersen bloeding overleden. Salemo, die door zijn indrukwekkend postuur de bijnaam 'Fat Tony' had, zat straffen van 100 en 70 Strijd in Turkije: dertien doden agri Bij gewapende confrontaties tussen Turkse militairen en Kurdische opstandelingen in Oost-Turkije zijn gisteren zes re bellen en vijf militairen om het leven gekomen. Bij een aanslag door Kurden op een vrachtwagen werden twee burgers gedood. Tv-evangelist Bakker wil vergiffenis Rochester De tv-evangelist limmy Bakker, die drie jaar geleden wegens fraude tot 45 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft de kijkers van zijn televisiestation Praise The Lord (Prijs de Heer) om vergiffenis gevraagd. Bakker betreurt dat hij een „evangelie van de welvaart" heeft verkondigd. Egypte geeft incidentele marteling toe Cairo» Een hoge Egyptische functionaris heeft gisteren beves tigd dat een aantal politiefunctionarissen de mensenrechten schendt, maar voegde eraan toe dat het slechts enkelen zijn die bovendien worden gestraft. Maandag had de Amerikaanse men senrechtenorganisatie Middle East Watch de Egyptische politie ervan beschuldigd systematisch arrestanten te martelen. VS-academie wil af van antisemiet Washington De Amerikaanse Academie van Wetenschappen heeft Igor Sjafarevitsj, een Russisch wiskundige, gevraagd zijn lidmaatschap op te geven wegens anti-semitische uitingen. Sjafarevitsj zegt in artikelen dat joden verantwoordelijk zijn voor de Russische revolutie en voor het communistische bestuur dat daarna volgde, en dat joodse intellectuelen proberen de Russi sche cultuur te vernietigen. Bhutto ontkent corrupt gedrag lahore De voormalige Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft gisteren opnieuw laten weten niet schuldig te zijn aan de haar ten laste gelegde corruptie. Bhutto ontkende misbruik te hebben gemaakt van haar bevoegdheden om familie, vrienden en partijgenoten lucratieve contracten voor de levering van aardgas toe te kennen. Paus ontslagen uit ziekenhuis rome» Twee weken na zijn operatie is paus Johannes Paulus II gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Wuivend naar het publiek (medepatiënten, nonnen en ziekenhuispersoneel) stapte de paus in een zwarte Mercedes die hem naar een herstellingsoord bracht, waar hij twee maanden zal blijven. foto epa Amerika overweegt voedsel droppings uit te voeren boven de belegerde Bosnische stad Gorazde. Daar worden meer dan 70.000 mensen uitgehon gerd door Serviërs. Volgens Bosnische regeringsfunctiona rissen is dropping de enige ma nier om de inwoners en vluch telingen in de stad te bereiken. Gorazde is al drie maanden van de buitenwereld afgesne den. Een VN-hulpkonvooi over de weg moest onlangs rechtsomkeert maken voordat het zijn doel had bereikt. Afge lopen nacht is er weer zwaar ge vochten om de stad. De Servi sche kanonnen vernietigden de laatste industrie-installaties die nog overeind stonden, aldus Radio Zagreb. Ook werden ci viele gebouwen getroffen. Milan Panic, de premier van het restant van Joegoslavië (Ser vië en Montenegro), is vandaag in Londen voor besprekingen met zijn Britse collega Major. Panic moet een nieuwe impuls geven aan de onderhandelingen over de toekomst van Bosnië- Hercegovina, die op dit mo ment zonder veel succes in Londen worden gehouden. Erich Honecker, de voormalige staats- en partijleider van de DDR, zal uiterlijk zaterdag de Chileense ambassade in Moskou hebben verlaten, dat heeft het onafhankelijke persagentschap Interfax vanmorgen gehoord van een Russische regeringsfunctionaris. ,,De politieke beslissing over Honeckers lot is genomen. Op zeer korte termijn zal deze bekend worden gemaakt." tientallen DDR-burgers, die werden neergeschoten toen ze over de Berlijnse Muur of het IJzeren Gordijn naar het Westen probeerden te vluchten. Een woordvoerder van de Chileense ambassade wilde vanmorgen het Interfax-nieuws niet bevestigen. Zij zei wel dat de speciale afgezant van Chili, moskou hans Duitsland wil uitlevering van Honecker, die vorig jaar decem ber zijn toevlucht in de Chileen se ambassade zocht. De 79-jari- ge Honecker wordt door de Duitse regering verantwoorde lijk gesteld voor de dood van James Holger, in Moskou is voor onderhandelingen. Maan dag verliet Honeckers echtge note Margot voor korte tijd de Chileense ambassade. Gespecu leerd werd dat zij met de Russi sche autoriteiten onderhandel de over de voorwaarden voor Honeckers vertrek. Die berich ten zijn echter niet bevestigd. Het officiële Russische stand punt is dat de kwestie-Honec ker moet worden opgelost tus sen Duitsland en Chili. Honec kers verblijf in Moskou wordt beschouwd als een lastige erfe nis van Sovjet-leider Gor- batsjov, die de Oostduitse par tijleider in maart vorig jaar 'we gens gezondheidsredenen' in antananarivo» In de Malagassische hoofdstad Antananarivo is de openbare orde hersteld en op straat was het rustig, zo melden diplomaten. Madagaskar, een eiland in de Indische oceaan, is een potentieel welvarend land dat de afgelopen jaren in een crisissituatie is beland door politieke en economische problemen. Op het eiland heerst momenteel grote honger veroorzaakt door een ja ren aanhoudende droogte. Een poging van aanhangers van de oppositie van Madagaskar (de republiek Malagasië) om de macht te grijpen is vanochtend mislukt. Een groep gewapende mannen bezette het station van de staatsradio in de hoofdstad Antananarivo en meldde dat zij de macht had overgenomen. Enkele uren later sloegen zij echter op de vlucht. moskou peter pringle the independent Amper een paar maanden geleden nog de voorhoede van de tweede Russische revolu tie, verdwenen de Baltische staten begin dit jaar snel van de voorpagina's. Hun geweld dadige strijd voor onafhankelijkheid werd vervangen door de etnische botsingen in Georgië en Moldova, Armenië en Azerbajd- zjan. De nieuwe strijd ging tussen Rusland en Oekraïne, of Kazachstan. In vergelijking waren deze andere landen zo dichtbevolkt en rijk dat het waarschijnlijk leek dat van de Balten een tijdje niets meer gehoord zou worden. Niet dus. De Esten doen weer van zich spreken. Leden van een groep die zich de Woudbroeders noemt, afstammelingen van guerillastrijders op het platteland die in 1940 tegen de annexatie van Estland heb ben gevochten, zijn teruggekeerd naar de bossen. Zij graven kisten met wapens op die daar 50 jaar verborgen hebben gelegen en leggen hinderlagen voor de voormalige bezettingstroepen die nu deel uitmaken van het Russische leger. Volgens ooggetuigen zitten leden van de Broeders in de bomen op de loer, net zoals vanouds de partizanen. Vanuit een schuil plaats in het bos besprong een groep Broe ders onlangs een Russisch konvooi, opende het vuur en nam drie officieren en drie sol daten te pakken, die ze later weer vrijlieten. Afgelopen maandag probeerde een groep Esten net hoofdkwartier van de Russische Oostzeevloot in Tallinn te bezetten, waarna het tot een vuurgevecht kwam met Russi sche militairen. Eerder drongen duizend Estlandse Groene Beweging een Russische marinebasis binnen en eisten zij dat de ba sis zou worden gesloten. Vorige week leg den Estlandse grenswachten de hand op een Russisch schip dat boeien verwijderde dicht bij de kust van de Estlandse Baai van Pjarnoe. De Esten beweerden dat het Russi sche schip deze activiteiten niet had 'geco ördineerd' met de regering in Tallinn en an dere schepen in gevaar had gebracht. Maar zij lieten het weer gaan. Moskou is natuurlijk zeer verontrust. Het Russische hoge commando heeft met bit terheid geklaagd over de pesterijen waaraan de troepen in het Balticum zijn blootge steld, en, vooral in Estland, over de activi teiten van 'gewapende bandieten' tegen de troepen. Rusland heeft nu nog 20.000 man troepen in Estland, dat een inwonertal heeft van anderhalf miljoen en 110.000 man in Litouwen en Letland. Alle drie de Baltische staten vrezen dat hun moeizaam verworven onafhankelijkheid weer kan worden be dreigd wanneer de hardliners opnieuw aan de macht komen in Moskou. De drie Baltische regeringen organiseren internationale druk op Moskou om de te rugtrekking van de troepen te versnellen en de plaatselijke militanten vieren hoogtij met het pesten van de soldaten. De opkomst van de Broeders valt samen met de invoering van strenge nieuwe Estse wetten die aan 500.000 etnische Russen hun stem ontneemt, waardoor ze tot twee derangs burgers worden. De wet op het burgerschap geeft alleen volledige rechten aan directe afstammelingen van mensen die daar al vóór 1940 woonden. Volgens één Estse wet zouden niet-burgers een andere kleur nummerplaat op hun auto moeten hebben zoals de Arabieren in de door Is raël bezette gebieden. De Russen beschuldigen de Esten ervan een verdrag te schenden dat de twee staten vo rig jaar januari hebben opgesteld en dat de Russen zou toestaan deel te nemen aan plaatselijke verkiezingen. Het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken beschuldigt de Estse regering van 'het creëren van een atmosfeer die de weg opent naar onver draagzaamheid, agressief nationalisme en vreemdelingenhaat'. Gesprekken tussen de twee kanten, die zich nu in de vijfde ronde bevinden, vorderen moeizaam. Rusland zegt de troepen aan het eind van het jaar niet te kunnen terugtrek ken omdat er thuis geen huisvesting voor ze is een feit dat door iedereen voor waar wordt aangenomen. Maar de Balten zijn ongeduldig geworden. Rusland geeft er een nieuwe draai aan door Estland ervan te be schuldigen land te willen bemachtigen door een beroep op een verdrag uit 1920. Volgens de grondwet van Estland zijn de grenzen vastgelegd in het vredesverdrag van Tartu uit 1920, dat grote stukken land uit de regio's Leningrad en Pskov bij Est land trekt. De Russen erkennen dat verdrag niet meer en hebben vier douaneposten in gericht langs de Estse kant van de linie van 1920. Een Russische functionaris zegt geruststel lend: „Wij zijn niet van plan om een muur te bouwen." Natuurlijk denken de Esten iets anders te weten. vertaling luutje niemantsverdriet België wil tabaksreclame verbieden brussel peter de vries correspondent De Belgische minister van volksgezondheid Onkelinx wil vrijwel alle tabaksreclame met ingang van 1 september verbie den. België zou daarmee bin nen de EG één van de koplopers worden met het aan banden leggen van de tabaksreclame. De socialistische bewindsvrou we overlegt vandaag over haar maatregel met de tabaksprodu centen, die haar nu al 'dictato riale beslissingen' verwijten en vinden dat ze 'de burger als kleine kindefen behandelt'. Onkelinx wil dat alleen van het reclameverbod kan worden afgeweken als vooraf uitdrukke lijk toestemming is verleend. De minister overweegt later ook de regels voor advertenties voor auto's en alcohol aan te scherp- Binnen de Europese Gemeen schap wordt al lange tijd vruch teloos overleg gevoerd over een beperking van de reclame voor sigaren en sigaretten. Een min derheid, bestaande uit Neder land, Duitsland, Engeland en Denemarken, blokkeert over eenstemming. Vooral Neder land, dat binnen de EG de grootste exporteur van tabaks- produkten is, ligt dwars. the independent Het instinct volgend zoals iede re goede zoon van zijn vader zou doen, is Fidel Castro giste ren naar zijn wortels terugge keerd. De Cubaanse leider bracht een bezoek aan de schuur waarin zijn vader is ge boren, in het dorpje Lancara in Galicië in het noordwesten van Spanje, en deed wat de meeste zonen in zo'n situatie doen: hij huilde. Hoewel niet openlijk. Wanneer je één van 's werelds laatste communistische macht hebbers bent en de internatio nale media zoomen in op iedere mogelijke glinstering in de ogen, is dat niet de manier om het imago van de 'Nieuwe Mens' over te brengen. Maar huilen deed hij, 'op zijn eigen manier', volgens degenen die het dichtst bij hem stonden. „De beste tranen vloeien in stil te. Fidel heeft daar vandaag vele van laten stromen. Misschien stroomden ze niet langs zijn ge zicht, maar voor ons waren ze duidelijk toen hij op de plek stond waar zijn vader was gebo ren", aldus zijn oudste nicht, de 69-jarige Estela Lopez, die in een dorpje in de buurt woont. „Hij zei dat hij aan zijn vader dacht en dat hij wilde dat hij al leen kon zijn met zijn gedach ten. Maar het protocol vereiste dat hij een moedige gezichtsuit drukking behield. De vader van de Cubaanse leider, Angel Castro y Argiz. werd rond de eeuwwisseling als boerenzoon geboren in het klei ne dorpje Lancara. Hij ging voor het eerst naar Cuba als soldaat tijdens de laatste vergeefse po ging van het Spaanse leger de onafhankelijkheidsbeweging de kop in te drukken. Hij kwam te rug naar Spanje met een nieu we kijk op de handel en andere mogelijkheden die het Caraïbi- sche eiland bood. Hij keerde te rug naar Cuba om daar zijn ge luk te zoeken en trouwde met een Cubaanse met wie hij twee kinderen kreeg. Zonder de plaatselijke mores te beledigen, verwekte hij er nog vijf bij de kokkin van het gezin, Lina Ruz Gonzalez. Fidel was de tweede van deze laatste kroost. washington In Noord-Ierland worden dage lijks kinderen mishandeld door zowel Britse veiligheidstroepen als de verschillende guerrilla groepen. Veel van de bijna 3.000 doden die in de afgelopen 20 jaar bij politiek geweld zijn ge vallen, zijn kinderen die door hen zijn vermoord. Dit zegt de Amerikaanse mensenrechtenor ganisatie Helsinki Watch in een rapport dat vandaag wordt ge publiceerd en dat is gebaseerd op een onderzoek in april dit jaar in Noord-Ierland. Helsinki Watch noemt de si tuatie in Noord-Ierland ver schrikkelijk. Jonge mensen, zo wel katholiek als protestant, worden gedurende ondervra gingen bedreigd en soms gesla gen door de politie. O L K S W A .G E het diepste geheim naar Mos kou liet overvliegen. Gorbatjsov heeft altijd geweigerd op Duitse eisen tot uitlevering in te gaan. Hij vond dat de Bondsrepubliek het hoofd van een zelfstandige staat (de DDR) niet kan berech ten voor daden die onder ver antwoordelijkheid van die staat zijn verricht. In december viel met de Sov jetunie de beschermende hand van Gorbatsjov weg. Honecker vluchtte toen naar de Chileense ambassade. De Russische rege ring heeft vervolgens geweigerd Honecker naar Noord-Korea (dat hem politiek asiel aan bood) te laten vertrekken. Russen tegen akkoord Koerillen moskou dpa Een meerderheid van het Russi sche parlement heeft zich giste ren uitgesproken tegen terugga ve van de vier zuidelijke Koeril- len-eilanden aan Japan. Dat heeft het persbureau Itar-Tass gisteravond gemeld na een ver gadering van het parlement achter gesloten deuren. De af gevaardigden vinden de eilan den van te groot strategisch be lang voor Rusland. De vier eilanden, die oor spronkelijk bij Japan hoorden, werden na het einde van de Tweede Wereldoorlog ingelijfd door de Sovjetunie. Japan eist teruggave en stelt vergaande economische hulp aan Moskou daarvan afhankelijk. mexico-stad. Volkswagen Mexico heeft gisteren met on middellijke ingang de arbeids contracten van alle 14.000 werk- lers ontbonden. Aanleiding daartoe is een conflict binnen de vakbond over de hoogte van de looneisen, waardoor de produk- tie in de fabriek in Puebla sinds 21 juli volledig stil is komen te liggen. Het conflict heeft het be drijf inmiddels een strop bezorgd van ongeveer 170 miljoen gul den. Directievoorzitter Wellman kondigde aan dat de fabriek voorlopig gesloten blijft. Hij dreigde de produktie desnoods naar het buitenland te verplaat- foto ap damian dovarcanes Bulgarije rekent voortvarend af met communisten De openbare aanklager in Sofia heeft gisteren tien jaar gevange nisstraf geëist tegen de Bulgaar se oud-president en -partijlei der Todor Zjivkov. De 80-jarige Zjivkov wordt de verduistering van 26,5 miljoen leva (ruim 50 miljoen gulden) aan overheids geld ten laste gelegd. Hij zou het geld hebben ge bruikt om luxueuze apparte menten te laten bouwen en voor familieleden en protégés. De aanklager stelde in zijn pleidooi dat het optreden van Zjivkov ongekend is in de ge schiedenis van Bulgarije. Zjivk ov, gestoken in een grijs pak en kennelijk in goede gezondheid, hoorde het verhaal onbewogen Zjivkov 1989 met 35 jaar de langstzittende Oost- europese leider toen hij bij een paleisrevolutie binnen de Com munistische Partij van Bulgarije uit zijn ambt werd gezet. In 1991 werd hij voor het gerecht gedaagd. Behalve verduistering van overheidsgeld wordt Zjivk ov beschuldigd van machtsmis bruik en corruptie. in Bulgarije begint de vervol ging van de oude communisti sche machthebbers goed op gang te komen. Deze maand zijn drie voormalige premiers achter de tralies gezet. Grisja Fi- lipov (minister-president van 1981 tot 1986) en zijn opvolgers* Andrej Loekanov en Georgi Atanassov zijn, net als Zjivkov, opgepakt op beschuldiging van corruptie en het verdonkerema nen van staatsgelden. Volgens het Bulgaarse open baar ministerie zullen op korte termijn nog minstens 19 perso nen worden gearresteerd. De paspoorten van 47 vooraan staande communisten worden vastgehouden, zodat zij het land niet uitkunnen. Officier van justitie lvan Tartarsjev heeft onderzoeken aangekondigd naar de concentratiekampen waar in de eerste jaren van het communistische regiem dui zenden Bulgaren om het leven kwamen. Aan het offensief legen de communisten is een grondige voorbereiding vooraf gegaan. De regeringscoalitie Unie van Democratische Krachten, die vorig jaar oktober de macht van de socialisten (de ex-commu nisten) overnam, heeft aller eerst het juridisch systeem op zijn kop gezet. Honderden rech ters en aanklagers zijn dit voor jaar vervangen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5