Estafette kan zwemsters niet inspireren Biondi is niet langer de held Olympische Spelen Turngoud voor GOS Becks is 'ellendig jaar' even vergeten \g£ iV WOENSDAG 29 JUL11992 18 Knol berooid ondanks medaille Barcelona» Monique Knol is in Barcelona een bronzen medaille rijker en in Amersfoort een groot aantal spullen armer gewor den. Zondagavond, toen zij in Sant Adurni de Olympische weg wedstrijd voor vrouwen reed, ontdekten inbrekers dat ook huis genoot Willem Kruis niet thuis was. Veel van waarde is verdwe nen. Monique Knol is gisteren weer naar Nederland teruggevlo gen, maar dat zou zij ook hebben gedaan, wanneer niet was in gebroken. Swinkels richt zich op volgende Spelen mollet Eric Swinkels kan voor vier jaar in de olympische wachtkamer plaatsnemen. Zijn beurt om in de schrikkeljaren op het hoogste sport podium op kleiduiven te jagen is weer voorbij. De wapenhandelaar uit Best mikte in drie dagen 200 keer met zijn 12.000 gulden kostende Beretta en miste maar drie voorbij- suizende oranje asbakjes. Toch was dat niet goed genoeg om in Mollet de finale van de zes besten binnen te stappen. Swinkels had daarvoor één afzwaaier te veel en eindigde als achtste. Als het aan de mentaal sterke Brabander ligt, is hij over vier jaar in Atlanta weer van de partij. Als het even kan wil hij de Olympi sche Spelen van 2000 ook meepakken. barcelona» Voor de eerste en laatste keer heeft het vrouwen turnteam van het GOS de olympische landen - titel veroverd. Het merendeel uit Rusland afkomstige zestal bevestigde nog eens de supre matie die de turnsters uit de voormalige Sovjetunie hebben. Roemenië, een jaar geleden bij het WK in Indianapolis derde omdat de Amerikaanse vrou wen van het thuisvoordeel pro fiteerden, veroverde het zilver. Het brons was voor de Verenig de Staten. Het verschil tussen goud en zilver was minimaal 0,587 pun ten. De Roemeensen turnden gisteravond bijzonder sterk. Vooral Cristina Bontas en Livi- nia Milosevici leverden Zijn naam is al lang onder het stof van de tijd geraakt, maar toch is Charles Ferdinand Pahud de Mortanges (1896- 1971nog steeds de Neder lander met de meeste olympi sche medailles op zijn naam: vier keer goud en één keer zil ver. Hij veroverde zijn prijzen (individueel en met de equi pe) in de jaren twintig en der tig op het zwaarste onderdeel dat de ruitersport kent, de mi litary. Het nummer staat voor vandaag en morgen op het programma in Barcelona. Pahud de Mortanges was een cavalerie-officier met een uit zonderlijk gevoel voor paar den. Hij kon er mee lezen en schrijven. Paarden die als moeilijk in de omgang be kend stonden, bereed hij meestal zonder enig pro bleem. Met het paard Marc- roix, dat hij in 1926 in Frank rijk had gekocht en zelf had afgericht, vormde hij een een heid die in Nederland nooit meer is geëvenaard. Hij werd met Marcroix individueel olympisch kampioen in Am sterdam (1928) en Los Ange les (1932). De reis naar Los Angeles ge schiedde per schip en Pahud had zijn paard aan boord fit gehouden met behulp van een stapmolen. In de Ameri kaanse stad werd de wagen i Ma erd v voerd echter aangereden door een tram. Het paard raakte daarbij ernstig geblesseerd aan één van zijn achterbenen. Pahud week daarna niet meer van zijn zijde, verzorgde hem dag en nacht. Hij sprak hem ook onophoudelijk toe. Marc roix voerde hem later naar het goud. Toen hij terug in Ne derland was en iemand hem vroeg hoe hij de stad Los An geles had gevonden, zei hij tot DE SPELEN VAN TOEN ieders verbazing: ,,lk zou het niet weten, ik ben bij mijn paard gebleven." Zodra Pahud merkte dat Mar croix over zijn hoogtepunt heen was, gunde hij hem een rustige oude dag in de wei in Friesland. Marcroix bereikte de hoge leeftijd van 32 jaar en Pahud bezocht hem nog me nigmaal. ,,Als hij me zag, kwam hij meteen op een draf je naar me toe alsof hij wou zeggen: kom, baas, zullen we nogeven?" Pahud was een voortreffelijk ruiter, hij was ook een moedig officier. In de oorlog ontsnap te hij uit krijgsgevangen schap, wist Londen te berei ken en maakte vervolgens de landing in Normandië mee. Na de oorlog werd hij chef van het militaire huis van de koningin. Hij was vermoede lijk de meest humane gene raal die Nederland ooit heeft bezeten. Hard voor zichzelf, zachtmoedig jegens anderen, aldus zijn biograaf J.P.A. van Ballegoijen de long. Hij ver richtte (in het landhuis Kareol in Aerdenhout) baanbrekend werk voor de revalidatie van in de oorlog gewonde militai ren en deed veel voor gehan dicapte sporters. Pahud was voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité van 1946 tot 1952 en van 1958-1960. RUUD PAAUW treffelijk werk af. Het tweetal maakte in het individuele klas sement de sprong naar de derde en vierde plaats. De Amerikaan se Sharon Miller sloot de lan- denwedstrijd met 79,311 pun ten als beste individuele turn ster af. Zij nam de plaats in die aan Kim Zmeskal was toebe dacht. De wereldkampioene indivi dueel maakte in de verplichte oefenstof echter een kostbare fout door een val van de balk. Het kostte haar reglementair een aftrek van een half punt. Zmeskal plaatste zich nog wel als derde Amerikaanse achter Miller en Betty Okino voor de individuele wedstrijd van mor gen, waarin de turnsters zonder punten beginnen. Rijzig en fier stond Mildred Muis in de gangen van het Piscina Bernat Picornell. De vermoeidheid van de race tegen de teloorgang had haar nog niet te pak ken. De pijn van het verlies voelde zij niet. Tot de besten hoorden de Neder landse vrouwen niet op de estafette. Maar toch zag Muis nog een eretitel aan de horizon. „Wij waren in elk geval het schoonste zwemteam", zei ze zonder een spier te vertrekken. En veelbetekenend knikte ze naar de Amerikaanse kam pioenen, vier dochters van houthakkers naar het scheen. BARCELONA PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER Eens, nog niet zo lang geleden, werden de Nederlandse vrou wen gevreesd op de estafette viermaal honderd meter vrije slag. Zij leken geschapen om te zwemmen. Lang van lijf en le den; grote voeten, grote han den. Maar in olympisch Bar celona valt slechts op hoe leeg die grote handen zijn. De gros sier in eremetaal van de Eu ropese kampioenschappen en de vice-kampioen van de vorige Spelen, wint nu niets. Niet eens 'bijna' en zelfs geen troostprijs, zoals een nationaal record. Mildred Muis had op haar verjaardag geen verklaring voor de herfst die lijkt ingetreden. Hetzelfde Oranje-kwartet - Ka rin Brienesse, de tweeling Muis en de reserve van destijds, Dia ne van der Plaats - kon vier jaar geleden bergen verzetten, maar nu denderde heel de wereld over hen heen. Een troosteloze vijfde plaats restte, ver in de schaduw van het meeslepende gevecht tussen de Amerikanen, de Chinezen en de Duitsers, dat de VS een nieuw wereldrecord van 3.39,46 opleverde. „In een mensenleven gebeurt heel veel", zei ze. „Alle vier hebben we een bijzondere periode ach ter de rug. Toch hadden we het gevoel op tijd in vorm te zijn. We hebben daar keihard voor getraind. Ik kan dat niet nog eens opbrengen." En toen, de marteltocht in herinnering en de brede schou ders van 'de rest' op het net vlies, sprak zij haar gedachten Mildred Muis, die Diana van der Plaats over zich heen krijgt: „Ik heb die spierbundels niet." uit. „We zijn hier verslagen door teams met meisjes die wel eens zijn betrapt op dopinggebruik of toegaven te hebben gebruikt. Marino was zestien maanden geschorst, en hier is zij er weer. De Duitse meisjes zeggen letter lijk dat het niet nódig is om je te laten betrappen. Kijk dan naar die spierbundels, die hebben vrouwen normaal niet. Ik doe ook al heel lang aan krachttrai ning, maar ik heb die spierbun dels niet. Daar wil ik me niet achter verschuilen. Maar dat steekt wel. Hard trainen alleen is niet meer voldoende." Zorgen Die beschuldiging versluiert echter de zorgen van het Neder lands zwemmen. De sport waarvoor het vaderland op Olympische Spelen het vaakst kon juichen, viert dit jaar het af scheid van vele trainers. Hun opvolgers staan niet klaar. Bo vendien leunt Nederland nu al lange tijd op de sterke schou ders van de routiniers, die zich zelf niet meer verbeteren. Als enige ploeg kon bondscoach Ton van Klooster geen nieuw talent naar de finale zenden. In ge de Bruijn plaatste zich niet bij de beste vier in de series. Wat overigens ook bedenkelijk is, gezien haar enorme aanleg. „Het nieuwe talent is er nau welijks", sprak de diplomaat, die altijd pas na een groot toer nooi durft te zeggen wat hij op zijn hart heeft. Rond de top van de Olympus wordt het steeds voller met zwemmers die een aanval durven doen op de ge vestigde orde, maar Nederland schittert door afwezigheid. „We hebben het moeilijk", zei Van Klooster. „Op de wereldranglijs ten gaat het steeds harder, wij moeten er alles aan doen om aan te klampen." Lui In het verleden had hij zich wel eens laten ontvallen dat de zwemmers 'te lui' waren. „Van nature, omdat je in het water geen hinder hebt van de zwaar tekracht." Maar hij haastte zich te zeggen dat die vaststelling voor deze vier meiden niet op ging. „Hen hoef ik niets meer te leren, ze hebben er voor ge knokt. De tijden waren niet slecht, maar het is niet meer goed genoeg." De enige die zich werkelijk even ouderwets liet zien, was Marianne Muis. De oudste van de tweeling is zonder twijfel Hollands grootste talent van de laatste tien jaar. In 1989 leek zij rijp om een aanval op de we reldtop in te zetten, maar begon toen zij met haar gezondheid te sukkelen. Tweemaal gelastte zij een rustperiode in, maar hon derd procent voelt zij zich nog steeds niet. Marianne Muis ba lanceert al heel snel op het randje van oververmoeidheid. Maar gisteren, net 24 jaar ge worden, dook weer even de ou de Muis op. Dat kon niet voorkomen dat Nederland afscheid moest ne men van een mooie traditie. Bij veertien Olympische Spelen werd achtmaal een medaille veroverd op de 4x100 meter vrije slag estafette. De laatste drie Spelen was het zonder uit zondering raak. „Ik vrees dat deze negatieve score niet van tijdelijke aard is", zei Van Klooster somber. Lange doch ters baren is niet meer voldoen de om mee te tellen in het mondiale zwemmen van van daag de dag. Maar Nederland zoekt, bij het licht van het olym pisch vuur, nog naar wat er dan wél moet gebeuren. BARCELONA FRANS DRE1SSEN GPD-VERSLAGGEVER In de wonderlijke wereld van het tumen wordt voortdurend gebalanceerd en gedanst op de smalle drempel tussen top en flop. Uitstraling, souplesse en een smetteloos optreden zijn eerste vereisten voor een hoge klassering. In alle drie categorie- en lijkt de zestienjarige Elvira Becks nog iets te kort te schie ten voor de wereldtop. Na een valpartij op de balk had het Nijmeegse kindsterretje zelf al alle hoop op de meer kampfinale opgegeven. Maar ziedaar, de geschiedenis her haalt zich. Net als bij de WK in Indianapolis, waar ze eveneens van de balk tuimelde, schaarde het elastische pluisje zich als nog bij de beste 36. Uren van ongeduldig wach ten waren aan de verlossende constatering vooraf gegaan. Uren van observatie vooral. Hoe presteert de concurrentie? Veel collega-turnsters lieten oneffen heden in hun programma zien. Foutjes. Klein maar onmisken baar. Zodat Becks na afloop met opluchting kon vertellen dat ze „enorm veel mazzel heeft ge had." Groot was de vreugde in het Nederlandse kamp. Becks hupte vrolijk rond en werd her haalde malen aan de borst ge drukt van haar trainer. „Ik had er eerlijk gezegd niet meer op gerekend. Zeker niet na die domme fout op de balk." Het zenuwentoestel van Becks, dat haar al menig keer een hoge klassering kostte. Vroeger ging het wel eens fout op de af sprong. Nu ging het faliekant mis met de opsprong. „In de training gaat net tien van de tien keer goed. Het was mis schien de spanning die me par ten speelde. Ik miste de scherp te een beetje", aldus Becks. Stabieler Toch was trainer Nieuwstad niet geheel ontevreden. „Elvira is stabieler geworden. De sprong en de brug waren prima en op de balk heeft ze goed Elvira Becks neemt even afstand vai doorgeturnd. Vroeger zou ze na 'een foutje ook de rest hebben verknald. Daar heeft ze zich dit maal uitstekend doorheen ge werkt. Dat stukje doorzettings vermogen heeft haar nu toch in de finale gebracht." Met de 35ste plaats na de verplichte en opnieuw haar prestatie op het paard. Met de Joertsjenko scoorde ze een vrij degelijke 9.825. Het bereiken van de Finale meerkamp vergoedde echter veel. Het is de laoon op enkele jaren van keihard afzien. Top- turnen is een kwestie van veel werken, veel zweten en soms een beetje pijn. „We hebben er ook in het randgebeuren alles aan gedaan om perfectie na te streven. Omwille van de Spelen is ze zelfs tijdelijk met school gestopt. Elvira werd nog doelge richter dan ze al was. Eigenlijk heeft ze haar hele jeugd in het turnen geïnvesteerd", zei trai ner Gert-Jan Nieuwstad. Het duo heeft tegenslagen en zelfs tegenwerking moeten trot seren in de aanloop naar Bar celona. „Het was af en toe ver domd moeilijk om die oogklep pen op te houden", zei Nieuw stad. „Eigenlijk hebben we een ellendig jaar achter de rug." Pa pendal open, Papendal dicht. Het welles-nietes-spelletje duurt nog steeds voort. „Ik ben blij dat we deze Spelen zonder kleerscheuren hebben gehaald. Soms was het op Papendal na melijk dweilen met de kraan open." Becks begint morgen met een schone lei aan de finale. „Nog één keer alles op alles zetten en dan met vakantie", zei de 1.55 meter lange en amper 40 kilo zware acrobate. Daarna zal de (tum)toekomst onder het rönt- Slechts vijfde plaats voor Amerikaan vrije oefeningen heeft Becks haar verblijf in Barcelona met twee dagen verlengd. Een toe stelfinale, zoals bij het WK in Parijs, zat er dit keer niet in. Daarvoor lieten de oefeningen nog te weinig sprankelende le venslust zien. Sterk daarentegen Het is een bekend gegeven dat de turnbond er nooit in is geslaagd om de wedstrijdsport op topsport af te stemmen. Veel talent werd vermorst. Trainer Nieuwstad heeft weinig hoop op een goede turntoekomst in Nederland. „Als ze de tent slui ten, moeten we weer van hal naar hal reizen en dat is niet be vorderlijk voor de prestatie. Al geef ik toe dat landen zoals de voormalige Sovjetunie en Roe menië het met slechtere facili teiten ook tot de absolute we reldtop hebben geschopt." BARCELONA PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER Matt Biondi had heel zijn leven een 'superheld' willen zijn. En ook nog wel een ietsje langer. „Maar vandaag viel mijn cape", sprak de kampioen van gisteren - en de verliezer van vandaag - berustend. In zijn eindsprint naar eeuwige roem haakte Popov de Rus, altijd in voor rare streken, hem pootje op het ko ningsnummer van het zwem men. „Toch ben ik happy", zei Biondi. „Ik gaf het beste dat ik in me had, ditmaal was het niet voldoende." Biondi heeft sinds 1984 de 100 meter vrije slag be heerst. Op deze afstand, die hij van begin tot eind de zijne mocht noemen, had hij de eer ste van vier gouden medailles moeten veroveren. Met de zes gouden van Los Angeles (1) en Seoul (5) was hij daarmee 's we relds beste olympiër geworden. „Het was een lastig doel", aldus Biondi. In het olympisch bad, waar de stroming surprises blijft aanvoeren, schoot de Ameri kaanse held mis. „Dat is een slecht gevoel als je verwacht de beste te zijn." De komende da gen kan hij nu 'enkel' nog de eerste zwemmer worden die op drie Olympische Spelen goud wint. Na vijftig razende meters lag het 26-jarige fenomeen nog op de plaats die hem toekwam. Na zestig meter zat hij nog steeds op zijn troon. Na zeventig meter voelde hij de meute naderen. „De kracht vloeide weg", herin nerde hij zich zijn Finish, op een hem onwaardige vijfde plaats. Dat Sergei Popov de man was die de koning de genadestoot gaf, was geen verrassing. De 20- jarige Rus uit Sverdlosk, een fa belachtig technicus, was mede favoriet. „Ik heb nooit het ge voel gehad dat ik met een my the afrekende", zei hij. „Ik vocht voor mijn kans en won ge- Popov maakt deel uit van de nieuwe GOS-generatie, die zich voor het laatst gezamenlijk voorbereidde op Olympische Spelen. De ploeg is ongekend succesvol. Popovs zege - zijn tijd van 49.02 betekende een nieuw Europees record - was historisch, nooit eerder zege vierde een Rus op dit meest ge wilde nummer. „We hebben ons voorbereid onder de slecht ste omstandigheden. Moesten naar het buitenland om zwem water te vinden. Dat alles heeft ons juist scherper gemaakt, agressiever." De verrassingen waren gisteravond met Biondi's val nog niet ten einde en raak ten vooral de Verenigde Staten. Janet Evans, drievoudig olym pisch kampioene, kreeg op de 400 meter vrij klop van Dagmar Hase uit Magdeburg. Op de persconferentie had zij het te kwaad met haar emoties. „Dat ik huil, betekent niet dat ik dit niet kan accepteren", zei ze over de teleurstelling. „Ik kom hier wel overheen." Twee ande re favorieten bleven ongenaak baar. Krisztina Egerszegi, het Hongaarse wonderkind, pakte haar tweede gouden plak. Nu op de 100 meter rugslag. Martin Lopez Zubero ten slotte maakte het Spaanse publiek uitzinnig van vreugde door de 200 rug slag te winnen voor Selkov en Battistelli. Hij is geboren in Amerika, spreekt slecht Spaans, maar voelt zich toch één met het thuisland. Zubero is de eer ste Spanjaard die olympisch zwemkampioen wordt. „Al vier jaar is alleen dit moment in mijn gedachten geweest", zei hij. „Goud winnen voor eigen publiek is een droom, daarvoor heb ik zo hard getraind."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18