Brons met een bittere bijsmaak Leistra volgt taktiek van Van Breukelen Q&P Leistra Olympische Spelen Haringa kan druk steeds beter aan WOENSDAG 29 JUL11992 T7 Leon van Bon in finale puntenkoers Barcelona Leon van Bon heeft de finale van de puntenkoers over 30 kilometer bereikt. De Apeldoomer eindigde in de tweede serie als zesde. De 20-jarige renner vergaarde 21 punten en had één ronde achterstand op de Australische wfnnaar McGlede. Aouita niet fit genoeg voor deelname Barcelona Said Aouita, houder van vier wereldrecords, neemt niet deel aan de Olympische Spelen van Barcelona. De topatleet uit Marokko voelt zich niet fit genoeg. Hij zou uitkomen op de 1500 meter. Aouita maakte het nieuws gisteren bekend tijdens een vraaggesprek met de Nederlandse Wereldomroep. Hij is al een tijd geblesseerd aan zijn dijbeen. De Afrikaanse medaille kandidaat had het dringende advies gekregen van zijn dokter om van een start af te zien. Aouita is na de Portugese Rosa Mota (marathon) de tweede prominente atleet die wegens een blessu re afzegt. Achillespees speelt Everett parten Barcelona Het is twijfelachtig of Danny Everett kan deelnemen aan de Spelen. De Amerikaanse atleet, wereldrecordhouder op de 400 meter, is geblesseerd aan zijn rechter achillespees. „Maar voor een definitieve beslissing is het nog te vroeg", verklaarde Everett gisteren. „Ik doe wat het beste is voor ons team. Het heeft geen zin te lopen als ik niet honderd procent fit ben. Dat zal ik ook zeker niet doen." Everett komt normaal gesproken za terdag in de eerste serie van de 400 meter uit. Irene de Kok en Theo Meijer treuren om gemiste kans Irene de Kok (rechts) delft het onderspit tegen de Japanse Yoko Tanabe. FOTO AFP stapt. Winnen, olympisch kam pioene worden, ze kon zich niets mooiers bedenken. Ze deed. toen ze eenmaal had besloten nog een keer de kans te wagen, eerst het drumstel de deur uit - tot vreugde van de buren - en vervolgens ook haar vriendin. Het vervolg is bekend. Een verhaal vol wrijvingen en onvermijdelijke botsingen met de bond. Alles is dan nog wel niet vergeten en vergeven (al omhelsde voorzitter Frans Hoogendijk opponent Ooms gisteravond wel erg hartelijk), naar de achtergrond verdron gen is het wel sinds ze zich in mei, bij de EK in Parijs, te lan gen leste plaatste voor de Spe len. „In principe net zoiets als de wereldkampioenschappen, zelfde mensen, zelfde toernooi, maar het betekent oneindig veel meer." Voor haar zeker. In Parijs zei Peter Ooms na de loting, dat zijn oogappel het slecht had getroffen. 'Ireentje' kon volgens nem van vier meis jes verliezen: van Kim. de we reldkampioene, van Tanabe. Werbrouck. de Belgische en van Laetitia Meignan. De Francaise, 32 jaar inmiddels, was destijds in het Stade de Coubertin haar eerste tegenstandster en na iets meer dan anderhalve minuut werd Ooms' bange voorgevoel bewaarheid. De Kok knokte zich via de herkansing alsnog naar het po dium (brons) en... stond in haar eerste partij in Barcelona op nieuw oog in oog met de Eu ropese kampioene. Nu won zij, zoals ze altijd - nou ja, meestal - van meiden wint, van wie ze eerder heeft verloren. Omdat ze dan, zoals Ooms het zegt. 'in haar poten' heeft gehad. „Als ze hier vorig jaar (bij de WK in de zelfde hal, red.) Tanabe was te gengekomen, had ze nu niet van haar verloren." Na Meignan moest gisteren ook de Roemeense Richter er aan geloven plus de tweede uit de 'bende van vier', de bevallige Ulla Werbrouck. Door de mis stap tegen Tanabe bleef Kim uit haar buurt. De Koreaanse, een klasse apart, zou naderhand het goud grijpen. „Je bent teruggekomen voor de Olympische Spelen", werd er gevraagd. „Nee, ik ben terug- ggekomen voor de olympische titel, dat is even iets anders", corrigeerde ze adrem. Of dat brons al die moeite waard was geweest, wilde iemand weten. Irene de Kok (26) moest er heel even over nadenken. „Ja, abso luut". zei ze uiteindelijk. „Het geeft toch wel een goed gevoel." Over stoppen, vaste halte in de nabeschouwing, wilde ze zich liever nog niet uitlaten. Het was allemaal nog te vers. „Maar", gaf ze toch een hint, „dat judo heeft wel ietsverslavends." BARCELONA ANP De wereldkampioene sprint is in een jaar veranderd. Ingrid Haringa wist zich vorig jaar in Stuttgart geen raad met haar onverwachte mondiale titel. Op de snelle houten piste van het knusse Horta Velodrome in Bar celona presenteerde de Hoofd- dorpse zich gisteren opnieuw als de vrouwelijke 'Speedy Gon zalez' van de jaren negentig. Haringa is in het afgelopen jaar gegroeid. In Stuttgart stond ze als onbekende nieuweling op de sprint plotseling in het mid delpunt van de belangstelling. Ze had in de Duitse stad, waar ze als enige doel kwalificatie voor de Spelen voor ogen had, moeite met haar nieuwe status. In Barcelona niet. Ze gaat voor goud en lijkt na de eerste dag van het sprinttoemooi ook de voornaamste kandidaat. Achteloos zette ze in de kwa lificatie de beste tijd neer in het deelnemersveld van twaalf. Uren later moest ze twee keer aantreden om de laatste acht te bereiken. Een val van de Li touwse Razmaite, die onderuit ging na een klapband in de eer ste serie, maakte een tweede poging noodzakelijk. Ze behoef de alleen met de Chinese Wang af te rekenen. Dat deed ze. Op pure snelheid. De sprintster heeft in het af gelopen jaar veel bijgeleerd. „Ik weet dat ik één van de snelsten ben op de 200 meter. Technisch ben ik vergeleken met vorig jaar honderd procent vooruitge gaan. Maar ook tactisch ben ik veel verder dan in Stuttgart." Van druk had ze vlak voor haar eerste optreden niets ge merkt. Een avond eerder wél. „Toen was ik gespannen. Een maal op de baan was dat gevoel weg. Ik was volkomen rustig." De reden dat ze zich op haar gemak voelde, liet zich eenvou dig verklaren. „Ik was vroeg ze ker van Barcelona en daardoor was mijn voorbereiding ideaal." Voor Dirk-Ian van Hameren was de sprint gisteren een bij nummer. Na zijn negende plaats op de kilometer stond hij ontspannen aan de start. Zijn kwalificatietijd leverde hem de zeventiende plaats op. In de se rie kon hij het geweld van de Australiër Neiwand en de Co lombiaan Gonzalez niet aan. Voor de Utrechter restte slechts de herkansing. Ook daarin ont beerde hij de pure snelheid. De Nieuwzeelander Andrews be ëindigde het toernooi van de Nederlander. Servais Knaven sloot zijn ach- tervolgingstoernooi voor zijn doen wel heel minnetjes af. De begaafde coureur uit Zevenaar miste de grote vorm. Na zijn slechte optreden in de kwalifi catie - twaalfde - was hij een dag later nauwelijks beter op dreef. Op de houten baan kwam hij in de B-groep op 4.36,541 uit. Na zijn vijfde plaats bij de wereldtitelstrijd in 1991 bete kende de tiende positie na zijn laatste race een onvervalste te genvaller. De Brit Boardman blijft ieder een op de door het Britse Lotus ontwikkelde 'rijwiel' verbazen. Op zijn ultra-lichte materiaal, met één voorvork, reed hij de vier kilometer in de kwartfinales in 4.24,496. Boardman belde vlak voor de Spelen zelf maar een Engelse krant om mee te delen dat hij op zijn nieuwe materiaal dik onder het wereld record van Goentautas Oema- ras (4.31,160) was gebleven. In Barcelona blijkt het geen loze melding te zijn geweest. Twee winnaars, één ge dachte: moet ik blij zijn met een bronzen medaille als het voor hetzelfde geld ook goud had kunnen zijn? De judoka's Irene de Kok en Theo Meijer stapten gis teravond tien minuten na elkaar met een triomfante lijk gebaar van de tatami, maar in die gebalde vuist ging ook de woede schuil over de jammerlijk gemiste kansen. Barcelona'92 BARCELONA LOET VAN SCHELLEBEEK GPD-VERSLAGGEVER Meijer kon zijn teleurstelling nog het slechtst verbergen. De Amersfoortse kei was naar brui send Barcelona gekomen in de heilige overtuiging aan de Eu ropese titel van vorig jaar de olympische toe te voegen. Vol gend jaar in Hamilton, Canada wilde hij dan als wereldkam pioen afscheid nemen. Toen hij gisteravond, na een triomftocht langs drie tegen standers (Vladas Burba uit Li touwen, de Japanner Yasuhiro Kai en Leo White, een US Army captain), op de drempel van de finale struikelde over de latere winnaar, de Hongaar Antal Ko- vacs, toen had de halfzwaarge- wicht even helemaal geen zin meer in de strijd om het brons. „Als je komt om kampioen te worden en je bent er voor je ge voel zo dichtbij geweest, dan stelt een derde plaats niks voor. terrassa ad heesbeen Minister-president Ruud Lub bers, zijn echtgenote Ria en Amsterdams burgemeester Ed van Tijn stonden na de specta culaire 3-2 winst van het Neder lands mannen-hockeyteam op het veld al uitbundig handen te schudden, terwijl in een andere hoek de Spanjaarden hun woe de nog aan het afreageren wa ren op scheidsrechter Tarlok Bhullaar. Ondanks de verwar ring, die in de slotfase door de afgekeurde Spaanse gelijkmaker was ontstaan, lieten de vakantie vierende gezagsdragers zich uit bundig meevoeren in de geluk zalige sfeer onder de internatio nals en het grote Oranje-legioen op de tribunes. „Want", vertolk te bondscoach Hans Jorritsma de gevoelens van iedereen, „de ze triomf is een hele belangrijke stap op weg naar de kruisfina les. Zeker ook gezien in het licht van de tegenwerking, die we de laatste dagen van de organisatie hebben gehad." Met die opmerking doelde de Amsterdammer op de bewuste obstakels, die voor de cruciale match tegen Spanje door het toemooi-comité waren opge worpen. Manager Joost Bellaart gebruikte later, met onderkoel de woede, de term 'koude-oor- logvoering'. Zo mocht video-ca meraman Roberto Tolentino geen opnamen maken van de wedstrijd Spanje-Nieuw Zee land (zondag) en werd hij letter lijk van de tribune geschopt. Verder werd de technische staf in het Olympisch Dorp gewei gerd wedstrijdbeelden op de vaste videocircuit in te zien van het nationale keurkorps van het gastland. Een faciliteit, die elke willekeurige natie ter beschik king staat. Maar erger nog dan dat wa ren de transportperikelen. Voor de wedstrijd van gisteren bleek ondanks gemaakte afspraken op het overeengekomen tijdstip 'zogenaamd' geen vervoer voor handen. Zodoende was regel neef Bellaart gedwongen de vrije bus van de Canadese vrou wen te 'kapen' om vroegtijdig genoeg in Terrassa aanwezig te kunnen zijn. Een dag eerder bleek ook de poort gesloten van een plaatselijke hockeyclub, waar de nationale ploeg een training zou afwerken. Via een Wat moet ik daarmee, dacht ik. Maar gaande de partij groeide het besef, dat ik er later, thuis, spijt van zou krijgen als ik deze prijs zou laten lopen." De Est Indrek Pertelson werd er, tot vreugde van de meegereisde supporters ('Theo vlug, gooi ze op hun rug'), het slachtoffer van. Irene de Kok wist ook niet of ze huilen moest of lachen. Voor haar gevoel had ze deze dinsdag in het Palau Blaugrana (pal naast Nou Camp, het stadion van FC Barcelona) niets ver keerd gedaan. Toch verloor ze andere gate wist het gezelschap zich echter toch nog toegang te verschaffen tot het complex. Bellaart: „We hebben via chef de mission André Bolhuis een protest ingediend bij de organi satie en de verantwoordelijke mensen van de Internationale Hockey Bond. Maar ik geloof niet dat het veel zal uithalen." Achteraf kon Jorritsma erom lachen. Zo goed als de bewind voerder zijn emoties ook weer in bedwang had na de tumultu euze eindfase van de ontmoe ting. Want hij was wel degelijk geschrokken van het (uiteinde lijk geslaagde) staaltje blufpo ker. dat doelman Frank Leistra in de laatste seconden had op gevoerd. De Eindhovenaar liet in het chaotische slot met de ar men wijd gespreid koelbloedig een door Igancio Escude inge slagen bal tegen het net bollen. Naderhand kwam hij met de de cruciale partij tegen de Ja panse Yoko Tanabe, die besliste over een plaats in de finale. „Omdat de scheidsrechter iets deed wat hij, vind ik, niet had mogen doen: een yuko terug draaien naar een koka. Voor mijn gevoel was ik niks minder dan Tanabe en dan is het even slikken als je toch verliezer wordt gemaaJct." Tien wereldtitels wegen niet op tegen een gouden medaille op de Olympische Spelen, vindt de Tilburgse. Daar heeft ze het voor gedaan, is ze anderhalfjaar geleden de mat weer voor opge verklaring dat hij had gezien dat het speeltuig buiten de cirkel was ingeslagen en dus domweg niet telde. En daarmee plaatste de kee per zich op één lijn met zijn stadgenoot en voetbalevenlcnie Hans van Breukelen. Want ook deze maakte zich op soortgelij ke wijze legendarisch. Tijdens het WK in Italië tegen Engeland oordeelde Van Breukelen op een minstens even cruciaal mo ment eigenhandig dat Stuart Pearce had gescoord uit een in directe in plaats van directe vrije trap. Ofschoon voor alle te levisiekijkers duidelijk te zien was dat de poortwachter toch reageerde, is hij tot op de dag van vandaag het tegendeel blij ven beweren. Dat zal Leistra ongetwijfeld ook volhouden. aJ gaf hij wel toe dat het link was geweest om die streek uit te halen. „Want voor hetzelfde geld was in de hectiek dat doelpunt wel goedgekeurd." Jorritsma daarentegen had er geen goed woord voor over: „Stom, gewoon stom." De arbiter uit India, wellicht overtroefd door de overtui gingskracht van Leistra, had de zelfde fout geconstateerd en liet zich niet door de Spaanse furie vellen. In de wanorde vielen links en rechts klappen, maar uit de hand liep het desondanks niet. .Als hij die goal wel had geteldgrinnikte de 147-voudi- ge international veelbeteke nend, „denk ik dat de man geen tulband meer op zijn hoofd had gehad." Na afloop weigerde Bhullar leistra een hand te ge ven. „Maar", merkte de sluit post nog op. „daar kan ik niet mee zitten. Hij was helemaal de weg kwijt. Ik heb hem zelfs nog moeten wijzen op het feit dat de wedstrijd was afgelopen." Die onverkwikkelijke en voor hockeybegrippen ongebruikelij ke taferelen leverden tot ver in de late uurtjes bij menigeen nog voldoende gespreks- en discus siestof op. Maar meer dan dat ook niet. Voor Nederland kwam de winst, tot stand gekomen door drie rake strafcomers van Floris Jan Bovelander. op een uitermate goed moment. Met de wedstrijden tegen achtereen volgens Nieuw Zeeland (mor gen), Pakistan (zaterdag) en Malaysia (maandag) in het ver schiet is het moreel danig opge krikt. Of zoals Jorritsma het for muleerde: „Er is een zware last van onze schouders gevallen." NLDFJtlAND; leistra; BmtHander. F'oortrnaar. Van Fde en Van Pelt; Bnnkman. Deiissen en Diepevren; Van den Honert. Van (trimbergen (45. Veen) en Weterings. Hoop Ah fenvnt bahport- l lefhebber zitten ze niet zo in mijn pak ket. Ik heb het over zwemmen en roeien. Te mak al heb ik de fa- mrieten zien winnen en ontbrak het verrassingselement, wat sport voor mij juist zo interes sant maakt. Bij bahporten kun je allerlei manieren Itedenken om het je tegenstander zo lastig mogelijk te maken, ook al weet je op voorhand dat je minder bent. Je hebt daar ook altijd de hoop net voor die stunt te zorgen waar men nog jaren oierzal spreken. Bij roeien en zwemmen ben je altijd op jezelf aangewezen. Is dat dan niet de zuiverste vorm van sport? In princifre natuur lijk wel. Wars van tijdrekken, overtredingen en uéderzijdse ir ritaties bestrijden mensen elkaar in keurig afgezonderde banen. Ze stuwen elkaar op naar onge kende snelheden en tijden, een ieder boort krachten aan waar van hij of zij niet eens weet ze te hebben. Zo ook nu weer, want ik kijk natuurlijk wel. Als ik dat vooroordeel overboord gooi zie ik in deze eerste week de meest fascinerende z wemfinales, beslist op honderdsten van se conden waarbij ook ik op het puntje van mijn stoel zit. Zwem men bewijst voor de zoveehte maal gewoon dé sfxnt te zijn waar de eerste week van de Spe len om draait. Helaas slaat onze rijke historie ditmaal niet toe dat wij ons in de medai lies trijd mengen. Waar dat aan ligt weet ik niet en de zuvmmers en zwemsters zelf helaas ook niet. Verder dan kreten ah 'Ik ben hier nog om te lerenof 'Het ging eigenlijk best lekker'zijn de ver klaringen tot nu toe nog niet ge komen. Wat mager en niet ge tuigend van zelfanalyse. Net zo min ah bondscoördinator Van Klooster, die beweert dat de voorbereiding perfect is geweest en het dan ook op de ervaring gooit. Geen gunstig vooruitzicht dus in deze wereldwijde sport waar I4-jarigen gouden medail les veroveren, blijkbaar gezegend met een natuurlijke schat aan ervaring. Een totaal ander terugkerend fe nomeen dat mij altijd weer ver baast zijn de sporten waarbij deelnemers ajliankelijkzijn van de jury-beoordeling. Vooropge steld dat ik geen enkel verstand heb van turnen en schoonsprin- gen valt mij op dat deze sporten, en zeker de deelnemers, een hoge acceptatiegraad hebben. Zelden ellen lange dhcussies aangaande de honderdsten van punten die beslissen over de medailles. Hoe knap en ingewikkeld alle uitvoe ringen ook zijn, ik kan er niet warm voorlopen. Het gaat ge heel aan mij voorinj. Zo'n andere gejureerde sport, waarvan ik ook al niet zo'n fan ben, h boksen. Toch weet deze sport iedere vier jaar weer de ir ritatie van menigeen op te wek ken Na alle schandalen van Se oul hoeft men ook nu weer niet bepaald een kenner te zijn om te zien dat bij tijd en wijlen de meest schandalige beslissingen worden genomen. Hoe lang deze klucht nog mag voortduren we ten alleen de IOC-leden en de Ixiksofficiahzelf waarschijnlijk. Met de teamsporten en veel te- leurstellendeOmnje- resultaten zijn de Olympische Spelen op gang gekomen. Die verrotte me daillestand, waarnaar ook ik natuurlijk nog altijd weer even kijk, toont verder aan dal het met de teloorgang i>an de presta ties in de vroegere Sovjet-Unie u>el meevalt. Onder de naam GOS worden aardig wat succes sen aaneengeregen. Gelukkig maar dat deze staten met zo veel sporthistorie zich voorlopig zo goed handhaven. De medaillestand aller tijden liet mij trouwens zien dat Neder land daarin op de zeventiende plaats staat. Mocht dat een maat zijn voor ons i>eel bekriti seerde topsffortklimaat dan valt het blijkbaar allemaal nog wel mee. Nederlandse sporters heb- ben nogal eens de neiging om iele factoren van buiteiuif aan te dragen ah reden voor het niet le xer en van prestaties. Dat menta liteit echter ook nog altijd zeer Ih'fHilend h, bewijst de slotltaan van iedere zwemfmale. Dat onze niet zo veel praterule maar wel goed op koers liggende Oranje roeiers dan ook maar ah i<oor- beeld dienen voor de meeste i<an onze andere deelnemers. TOM VAN T HEK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17