Prijzen computers onder zware druk Jaren vijftig herleven in Pakhuis 'Amerika' HRS wil fonds voor kopen studentenhuizen Medewerkers vaak beter af met een chef in deeltijd Stand van Zaken het Ambacht WOENSDAG 29 JUL11992 16 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een overzicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB in Leiden, t.a.v. 'Zakelijk'. De Klare Lijn LEIDEN - In het winkelpand op de hoek van de Hooigracht en de Hooglandsekerkchoorsteeg is recentelijk 'De Klare Lijn' ge vestigd. Het bedrijfje verkoopt gebruiksvoorwerpen als lampen en glas, maar ook meubels, ven tilatoren, bakelieten radio's en tekeningen. De meeste voor werpen zijn afkomstig uit de periode 1920-1960, zoals stoe ien van Gispen en glas van Co- pier. 'De Klare Lijn' is beperkt geopend op donderdagavond, vrijdag en zaterdag. HDTV NOORDWIJK - Tijdens de Olympische Spelen (tot en met 9 augustus) wordt vanaf de ESA Space Expo aan de Noordwijkse Keplerlaan dagelijks 'hoge defi nitie televisie' (HDTV) uitgezon den. HDTV betekent over enige tijd televisie van bioscoopkwali teit in de huiskamer. Waar schijnlijk komt HDTV pas in 1994 beschikbaar voor de con- LEIDEN PAUL VAN DER KOOL) Verchroomde asbakken voor 300 gulden, Coca-Cola-automa- ten van 5000 gulden en een juke-box van 27.500 gulden. Een houten indiaan met een staaf dynamiet in zijn handen en een machine die voor 2950 gulden de seksualiteit meet. In Pakhuis Amerika aan de Oude Herengracht is het Ameri ka van de jaren '50 gecombi neerd met de prijzen van nu. De meeste spullen komen regel recht uit de VS, al zijn er ook blikken Chevroletjes uit China. De prijzen ervan schieten omhoog in de V S door de stormachtige vraag uit landen als Nederland, Duitsland, Japan en Zwitserland. „Steeds vaker moeten spullen uit Mexico, Co lumbia en Cuba komen. Van binnen is vaak niks meer origi neel, terwijl je moet uitkijken voor termieten", zegt Kees Tes- ke, de man die zijn zoons Gino en Mario het pakhuis naast zijn winkel schonk om hun geza menlijke hobby uit te oefenen. Toen Teske sr. eind jaren '70 gek op juke-boxen werd, kon hij ze nog voor enkele honderden guldens kopen. In de jaren '80 volgde de ommekeer. Films als Grease zorgden voor een jaren '50-gekte onder de jongeren, terwijl de ouderen mooi het geld bij elkaar hadden om hun jeugdsentiment op te poetsen. Bijeengepakt in grote schuren gingen duizenden jukeboxen naar een grote golf liefhebbers. Nu de grootste enthousiastelin gen zijn voorzien en de hande laren grote winsten hebben op gestreken, is het tijd voor de volgende fase. In Scheveningen en Amster dam zijn zaken, waar je ook voor andere spullen uit de jaren '50 terecht kunt. Pakhuis Ameri ka is volgens Teske de eerste in Leiden en omgeving. Sommige spullen zouden wel eens het in terieur gesierd kunnen hebben van het oude Rutex aan de Sta tionsweg. Veel andere dingen kende je alleen uit films van Bill Haley en Elvis Presley, zo Ame rikaans zijn ze. Door dat Ameri kaanse accent onderscheidt het Pakhuis zich van een zaak als Via Maria aan de Hogewoerd, waar vooral Nederlandse spul len liggen. Maar dan die prijzen... Vindt de Hollander het niet wat te gek? Ach, als je ergens gek van bent. let je niet zo op de prijs", zegt vader Kees. Toch verwach ten de Teskes weinig omzet het eerste half jaar. Eerst moet de mond-tot-mondreclame op gang komen. Een proces waar de zakenlui graag bij helpen. Zo luistert hun Pakhuis feestjes op met juke boxen, neonreclames en andere attributen uit de ja ren '50. Attributen die steeds vaker opduiken in cafés als De Marepoort en etalages van Bij enkorf en V&D. Teske en zijn zonen kunnen de oude spullen ook oplappen, al wachten ze tot klanten daar om vragen. Het oplappen drijft de prijs op, zeker als alle onder delen 'oud' en echt moeten zijn en de familie er winkeltjes en beurzen voor moet afstropen. Teske geeft grif toe dat er geld valt te verdienen aan de 'cultus', maar ziet een 'maar': „Voor de prijs waarvoor je het de ene keer verkoopt, kun je het de vol gende keer niet meer inkopen". Ook vrouwen van enthousiaste mannen willen nog wel eens roet in het eten gooien: „Die staan dan quasi ongeïnteres seerd naar buiten te kijken en vragen maar of het nou wel no dig is, zo'n duur ding". De Tes- In Pakhuis 'Amerika' herleven oude tijden. foto* jan holvast kes vertellen dan maar over de situatie thuis, waar de jaren '50 alles overheersen: „Mensen die voor het eerst binnenkomen, vinden het maar een kermis tent. Maar al snel vinden ze het prachtig", zegt mevrouw Teske. „Je hebt mensen die kasten uit hun huiskamer gooien om de jukebox erin te kunnen zetten. Die blijft zelfs draaien als de tv aanstaat", besluit haar man. Het Leidse bedrijf Home Rental Service (HRS) richt een beleg gingsfonds op dat zich speciali seert in het kopen van studen tenpanden. Aandeelhouders hebben daarbij het recht op de huur van een kamer zolang zij deelnemer zijn van het fonds. „Wij mikken op ouders van wie de kinderen gaan studeren", zegt directeur E.N. Swaak. HRS Stubel bv, zoals het nieu we fonds heet, is op zoek naar 40 beleggers die ieder 50.000 gulden willen inleggen. Een ei gen vermogen dat door de ban ken tot vijf miljoen gulden moet worden aangevuld. Met dat be drag wil HRS ongeveer vijftien studentenpanden kopen. Voor de aandeelhouders zou deelna me een jaarlijks belastingvrij rendement van zestien procent opleveren. Hun wordt gevraagd voor een minimale periode van vijf jaar aan het project mee te doen. HRS, zorgt voor de financie ring van de beleggingspanden, koopt ze en beheert ze. Swaak: „Een heleboel mensen weten dat de belegging in studenten panden lucratief is, maar heb ben geen tijd voor het intensie ve beheer ervan. Het beleggen in studentenpanden heeft bo vendien een vrij negatief imago. Mensen denken dan al snel aan speculanten, mensen die nooit iets aan onderhoud van hun be zit doen. Wij willen dat imago veranderen." Swaak wil de hoofdmoot van de panden in Leiden kopen. Studentenhuizen die binnen de singels liggen. „We denken ver der aan Haarlem en Den Haag. We willen ook onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om het zelfde te doen in Utrecht en Rotterdam. Maar het beheer in die plaatsen is wat moeilijker voor ons te regelen omdat we daar wat ver vanaf zitten. Dan zouden we daar mensen moe ten hebben voor het beheer van de panden." Swaak heeft al een paar soort gelijke beleggingsfondsen opge richt voor bedrijfspanden. „Met een daarvan bouwen we het nieuwe pand voor Ergon op Roomburg in Leiden", aldus Swaak. Erica Het werven van aandeelhouders voor Stubel bv begint volgende maand. „Panden hebben we nog niet gekocht. Pas als al het geld binnen is beginnen we daarmee. Wij ambiëren geen gi gantische risico's." Het vinden van geschikte stu dentenpanden zal niet zo'n ge makkelijke zaak zijn, verwacht Swaak. „Er zijn niet zo veel ge schikte panden in het cen trum." Swaak, zoon van de di recteur van het onlangs failliet verklaarde Erica: „Misschien kunnen we wat voormalige panden van Erica kopen. Wat voor mij waarschijnlijk wel moeilijk wordt vanwege mijn naam. Ik had wat dat betreft nu beter in Den Haag kunnen wer ken. Maar Home Rental Service heeft absoluut niets te maken met Erica, dat zijn twee geschei den bedrijven. En er zijn wel meer bedrijfjes die failliet gaan, waardoor panden te" koop ko men te staan." HRS is twee jaar geleden op gericht door Swaak. Het bedrijf je hield zich de eerste twee jaar alleen bezig met de tijdelijk ver huur van dure appartementen aan buitenlandse medewerkers van internationaal opererende bedrijven. Oorlog in automatiseringsbranche De moordende prijzenslag rond personal computers (pc's) kost steeds meer automatiseringsbedrijven de kop. De verkoop van pc's blijft wel op peil, maar de prijzen zakken in snel tempo. Steeds meer computerfabrikanten en -dealers raken daardoor in de rode cijfers. De detail handel lijkt voorlopig de dans te ontspringen. AMSTERDAM/LEIDEN CPD/ERIC JAN WETERINGS Vorig jaar begon de sanering van de computerbranche. De in Leiden gevestigde Infotheek was toen het eerste prominente slachtoffer op een markt waarin de bomen niet langer tot in de hemel bleken te groeien. Twee maanden geleden werd bekend dat de 45 Tandy-winkels in Ne derland de deuren sluiten, ter wijl de meest recente slachtof fers zijn het Leidse automatise ringsbedrijf de Kerngroep en de Coaxis-groep uit Leiderdorp. De Kerngroep werd het slachtoffer van ondoordachte overnames, waarna vorige maand een faillisement onaf wendbaar bleek. Op 12 septem ber komt de inventaris onder de hamer op een openbare veiling. De Coaxis-groep moest vorige week in plaats van de geplande beursgang het faillissement be kendmaken. Waarschijnlijk kunnen enkele onderdelen van het bedrijf worden voortgezet. Prijzenslag De eerste slag in de prijzenoor log werd vorig jaar april uitge deeld door de Texaanse compu terfabrikant Compaq, dat overi gens vorige week van een ge zonde kwartaalwinst gewag kon maken. Andere fabrikanten konden niet achterblijven en boden hun computers ook goedkoper aan. De laatste in de rij is IBM, dat aankondigde zijn prijzen 30 procent te verlagen. De gemiddelde prijs van pc's daalde van 5000 gulden vorig jaar naar 2000 3000 gulden nu. Een Taiwanese kopie van de meest gangbare pc op dit mo ment, een 386 SX met twee megabyte intem geheugen en 60 megabyte harde schijf plus kleurenscherm, wordt in com puterbladen al aangeboden voor 1500 gulden. Herstel van de markt is pas mogelijk als via doorgaande prijsverlagingen net zo lang aan de automatiseringsboom is ge schud tot alleen de sterken overblijven. Dat zegt P. Bilder- beek, senior consultant van marktonderzoekbureau IDC. Hij verwacht dat moment niet voor medio 1993. Overigens be perkt de crisis zich tot de hard ware, de apparaten. In de soft ware, de programma's, zit nog wel muziek. De computerdealers zoeken in de stagnerende markt naar stig naar kostenbesparing. Het starten van cash carry winkels - grote verkoopruimtes op goedkope grond - is daarbij sterk in opkomst. Desondanks verwacht Bilderbeek na de Kerngroep en de Coaxisgroep nog meer slachtoffers van de pc-oorlog. Hij sluit niet uit dat de be drijfstak automatisering straks gelijkenis toont met de markt voor rekenmachines of fotorol letjes^ vier of vijf grote fabrikan ten, maar wel een grote diversi teit aan merken. „Computers fabriceren is alleen nog winst gevend als je het in grote aan tallen kunt. En niet iedereen kan dat", aldus Bilderbeek. Detailhandel De detailhandel lijkt voorlopig de dans te ontspringen. Veel de taillisten zijn aangesloten bij een keten en bovendien sprei den zij hun risico door zowel hard- als software te verkopen. „Wij hebben de mazzel dat we onderdeel zijn van een Duits concern dat in heel Europa is gevestigd," zegt filiaalhouder J. Mudde van Vobis uit de Haar lemmerstraat in Leiden. Vobis levert hard- en software aan be drijven en particulieren. „De grootste klappen in de markt worden toch uitgedeeld door ons soort zaken," zegt Mudde. „Door enorme partijen in te ko pen kunnen wij de prijs druk ken." Ook een woordvoerder van Funtronics, gevestigd aan de Botermarkt in Leiden, verwacht de prijzenslag te overleven. Funtronics maakt deel uit van een Nederlandse keten van 10 hard- en software-detailhan- dels. „Als er iets in de markt ge beurt kunnen we dat opvangen dankzij een breed assortiment." "Op de foto ben ik Fries- of Gronings roggebrood aan het maken, dat is een historisch produkt. Bij arme mensen moest vroeger alles zo goedkoop mogelijk, dus maakten ze brood van het goedkope rogge dat ze zelf verbouwden. Tarwe was veel duurder. Dat brood ging dan de hele nacht de oven in, het stond eigenlijk meer te broeien dan te bakken. Tussen brood- en banketbakkers zit een groot verschil. Broodbakkers zijn meer aanpoters en banketbakkers zijn mensen die sierlijker werken, ze zijn meer met de buitenkant bezig. Ik ben zelf broodbakker, ik hou van lekker doorwerken. Brood leeft meer, het rijzen van het brood is een heel proces dat je moet beheersen. Er kan van alles fout gaan, dus een goed brood bakken heb je pas na jaren echt onder de knie. Banketbakken is meer het toepassen van een vast recept, bij brood is het je ei gen werkwijze waar het op aankomt. Ik begin met het deeg te kneden in de deegkneedma chine. dan leg ik het op de werkbank neer voor de voor rijs en daarna weeg ik de hoeveelheid deeg per brood af. Gemiddeld is dat zo'n 900 gram. Vervolgens maak ik ze wat langer om de gassen er uit te laten. Als je dat niet doet gaat het deeg inzakken. Bij de tweede rijs maak ik eerst een rol van het deeg en die gaat een blik in, waar na je de derde rijs of narijs krijgt. In totaal duurt dat rij zen zo'n drie uur, vandaar dat je als bakker zo vroeg Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag B. (Bertho) van Winkel (29), broodbakker bij de Friese brood- en banketbakkerij Us Bertus aan de Groenhazengracht in Leiden. „Broodbakkers en banketbakkers zijn totaal verschillende mensen. Als je er een paar op een rijtje zet zie je direct het verschil." moet beginnen. Daarna gaat het drie kwartier een uur de oven in voor de ovenrijs, dan wordt het gebakken. Door het lange rijsproces wordt het brood lekker; de gist in het deeg maakt koolzuurgassen en alcohol en die geven het brood z'n smaak. Die komt niet van de tarwe. Dat is een ingrediënt dat in alle broodsoorten zit, om dat het de enige graansoort is die het deeg taai maakt en daardoor de lucht vasthoudt. Andere graansoorten als mais en haver worden hoofdzakelijk voor de smaak toegevoegd. Tarwe is ook de graansoort met de meeste voedingsstoffen. Als kleine bakker moet je je specialiseren, want fa- brieksbrood is tegenwoordig net zo lekker als brood van een echte bakker. Je kunt bijvoorbeeld moeilijke soorten maken zoals vloerbrood. Dat wordt gebakken op de vloer van de oven zodat het een dikkere korst krijgt en dat geeft een bijzondere smaak. Je kunt ook zelf specialiteiten bedenken. Zo maak ik 'kinderhoofdjes', die heb ik vernoemd naar de kassei- tjes die hier voor op straat liggen. Dat zijn kleine vier kante broodjes met een heleboel roggemeel, dat geeft een wat vaster brood. Vroeg opstaan hoort bij dit vak. Met dit mooie weer is het heel lekker, want je bent ook vroeg weer thuis. Doordeweeks begint de eerste hier om half drie 's nachts en de volgende komt een uur later. Op vrijdag avond beginnen we al om elf uur. Dat vroege opstaan heeft z'n voor- en nadelen. Je hoeft niet op koopavond te wachten om je boodschappen te doen, maar op een doordeweekse verjaardag moet je altijd vroeg naar huis." Tekst: Eric Jan Weterings Foto: Hlelco Kuipers Een parttimer die promotie maakt? Een chef die een dag minder in de week gaat werken? Veel bedrijven willen daar niets van weten. Vrouwen, die beter zijn opgeleid, zijn daarvan de dupe. Zij worden vaak uit hoge functies geweerd. Men vindt dat die banen niet in deeltijd kun nen worden gedaan. En dèt is klinkklare onzin, zegt de sociologe Cora de Olde (32). Zij kan dat aantonen. De uitkomst van een onderzoek dat ze hiernaar deed, is verrassend. De ervaringen met leiding ge ven in deeltijd zijn opvallend positief. Cora de Olde uit Utrecht is partner van De Jong Van Doorne-Huiskes in, Dordrecht, een organisatie-adviesbureau dat zich bezighoudt met vrouw en arbeid. In haar werk kreeg zij herhaaldelijk te maken met het vooroordeel dat leiderschap en deeltijd niet zijn te combineren. Daarom kwam zij zelf met het idee van een onderzoek. De zeventig ondervraagde vrouwen en mannen hadden in elk geval één ding gemeen: ze moesten stevig onderhandelen om hun baan in deeltijd te krij gen. "Als je je werk wilt combi neren met gezinstaken, vindt men dat van vrouwen nog wel te begrijpen, maar bij mannen wordt al snel gezegd: hoe haal je het in je hoofd? Mannen moe ten meer doordrukken als ze minder willen gaan werken. Wat eerder wordt geaccepteerd en ook meer wordt gewaar deerd, is het combineren van een leidinggevende functie met een hoogleraarschap. Waar schijnlijk ook omdat zoiets goed is voor het aanzien van de orga"- nisatie." Bij de onderzochte deeltijd banen is de meest voorkomen de vorm een 32-urige werk week, waarbij de betrokkene een vaste dag per week afwezig is. Door de meeste geïnterview den (32 vrouwen en 14 man nen) wordt de extra vrije tijd ge bruikt om actief te kunnen bij dragen aan de opvoeding en verzorging van de kinderen. Overigens heeft Cora de Olde niet alleen de deeltijdwerkers geïnterviewd, maar ook hun ba zen en medewerkers. Zij oor deelden positief over hun part- timners. Nog geen 5 procent liet zich negatief uit. Er werden twee knelpunten genoemd. Het feit dat iemand niet altijd voor overleg bereikbaar is. En een toch nog vrij grote groep vindt dat zij zwaarder wordt belast. Maar dat komt. volgens Cora de Olde, omdat er voor de dag dat iemand er niet is, geen oplos sing was gezocht, zoals een ver vanger. Nog minder bezwaren kwam Cora tegen bij de onder geschikten. Die worden even eens wat zwaarder belast, maar hebben daar meestal geen pro blemen mee.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16