Corrie Koolmoes krijgt toch gratis transplantatie Regio Leiden 'Als je blijft knikken, bel ik de GGD' Dagverblijf Jottem ingrijpend verbouwd 'Wie in de knoop zit, kan zich hier uitleven' WOENSDAG 29 JUL11992 12 CAROLINE VAN OVERBEEKE Vlotte babbel standwerkers overstemt handje-klap paardenhandelaren voorschoten „De verlosser uit Limburg, hij is geboren." Op valse bescheidenheid zul je standwerker P. Bol uit Maashees niet betrappen. Zijn prediking gaat weliswaar niet verder dan het geloof in eigen produkt, maar dat mag er dan ook zijn. Hij verricht wonderen met een mes waarmee je zowel een ui een milli meter dik snippert als een verse boterham keurig op de centimeter afsnijdt. En bij aan schaf krijg je ook nog eens twee handige keukenmesjes cadeau. Waarom zo'n wel daad? vraagt Bol zich namens zijn gehoor af: nou, dan kun je er één weggooien met de aardappelschillen. De echte handel speelt zich op de Voor- schotense paardenmarkt al lang niet meer af tussen de kooplui in edele viervoeters. Op het standwerkersconcours, een straatje verderop, wordt verbaal' handje-klap ge speeld met het publiek, dat zich gewillig beurtelings laat kietelen en prikkelen. Want de standwerker is de eigentijdse mengeling van een nar en een marskamer en in die hoedanigheid veel ouder dan de paarden markt zelf. De produkten waarin wordt gehandeld zijn doorgaans pas over enkele maanden in de supermarkt verkrijgbaar en uiteraard te gen een veel hogere prijs. Een standwerker die al zeven jaar met hetzelfde raspje op de zelfde markt komt, zal niet moe worden het te benadrukken. En hij raakt niet uitgepraat over de wonderbaarlijke eigenschappen van een op het eerste gezicht zo'n onooglijk apparaat. Met een vlotte babbel wordt de consument de indruk gegeven dat zijn ver dere leven zonder de aanschaf niet langer de moeite waard is. In menig keukenkastje staat het stoffige bewijs van zijn overre dingskracht. En wat het ook moge zijn, de consument heeft er in elk geval een bedrag voor betaald dat eindigt op 95 cent. „Ik heb geen stuiver terug, vind je het erg?" Levensgevaarlijk De enige die op het concours met twaalf deelnemers bijna letterlijk lucht verkoopt is P. Zappey uit Zwijndrecht. Hij brengt een milieuvriendelijke gootsteenontstopper aan de man, die werkt met hogedruk. In zijn verkooppraatje veegt hij tussen neus en lip pen de vloer aan met de concurrentie: aller eerst met die 'goeie ouwe plopper' met de rubberen kop en verder ook met het chemi sche goedje dat een andere fabrikant als ontstopper verkoopt. Vooral dat laatste spul is volgens Zappey levensgevaarlijk. „Mijn vrouw heeft daarmee een gat in haar hand gebrand en nu moet ik zeven dagen in de week werken." Ook de loodgieter moet het ontgelden. Zo'n man rekent veertig gulden voorrijkos- ten, zestig gulden arbeidsloon per uur en dames, let op uw zaak traceert de ver stopping altijd in de buurt van de slaapka- Onder standwerkers kom je geen aan hangers van het feminisme tegen. Het vrou welijk deel van het publiek wordt aange duid met 'lieverd' of 'schatje', en als je de kooplui mag geloven bestaan hun bezighe den louter uit huishoudelijk werk en wach ten tot het mannetje thuis komt. „Als u wa ter kunt koken zonder dat er een velletje op komt, dan kunt u ook omgaan met dit ap paraat", zo gaat H. Goppel uit Lelystad voor zijn gehoor door de knieën. Wie zo'n alles- kunner voor in de keuken wil aanschaffen, hoeft maar te knikken. „Bij één keer knik ken geef ik er één, bij twee keer knikken geef ik er twee en als je blijft knikken bel ik de GGD." Goppel werd vorig jaar Nederlands kam pioen standwerken in Alkmaar, zo valt van een spandoek achter zijn hoofd te lezen. In Voorschoten moet hij collega Bol met zijn wonderbaarlijke mes voor laten gaan. Der de wordt standwerker De Raaf uit Den Haag met een stiftje waarmee je brillenglazen zelfs in een Turks bad niet meer schijnen te beslaan. De jury, bestaande uit raadslid P. Dordregter, directeur openbare werken J.F.D. Bonjer en mevrouw R. Prudhomme van Reine, lette vooral op welsprekendheid, overtuigingskracht en originaliteit. Het arti kel zelf speelde geen rol in de beoordeling. En zo hoort het eigenlijk ook, bij standwer kers. Maximum-snelheid massaal genegeerd warmond Bij snelheidscontroles op verschillende plaatsen in Warmond zijn gisteren 93 processen-verbaal uitgeschreven. Van de in tótaal 648 gecontroleerde voertuigen, reed daarmee bijna 15 procent te hard. De hoogste snelheid die werd gemeten be droeg 77 kilometer per uur op een weggedeelte waar maar 50 mag worden gereden. Omleidingsroute voor recreatievaart zoeterwoude Nu de brug over de Weipoortsevliet in Zoeter- woude alleen nog wordt geopend voor de beroepsvaart, is voor de recreatievaart een omleidingsroute ingesteld. Plezierjachten kunnen vanaf de Oude Rijn varen via de Meerburgerwatering, de Jan Koenensloot, de Geerwatering en de Noord Aa. Ook een route via het Rijn- en Schiekanaal, de plas van de Vlietlanden en de Jan Bakkersloot (en daarna weer verder over de Meerburger watering) is mogelijk. De brug over de Noord Aa is afgesloten voor de recreatievaart vanwege de slechte technische staat waar- In het bouwwerk verkeert. Vakbeurs voor boomkwekerijen hazerswoude-dorp De tiende internationale boomkwekerijvak- beurs Plantarium wordt gehouden van 20 tot en met 23 augus tus in Hazerswoude-Dorp. Verschillende boomkwekers zullen ei hun produkten aan vakgenoten en publiek presenteren. Elke kwekerij dingt mee naar de wisseltrofee van de VBA, de veilin gen in Aalsmeer en Roelofarendsveen. Plaats van handeling is het ITC-terrein aan de Hoogeveenseweg. Bussen omgeleid tijdens corso regio» Vanwege het Rijnsburgs bloemencorso dat zaterdag weer door de Leidse regio trekt, wordt een aantal buslijnen van de NZH en Centraal Nederland omgeleid. Enkele halteplaatsen ko men te vervallen. Tussen 11.00 en 12.00 uur worden de buslij nen door Rijnsburg en Oegstgeest verlegd. Wanneer het corso door Leiden trekt (van 12.00 tot 13.30 uur), volgen de bussen routes buiten het centrum om. Op het Stationsplein (voor res taurant Azië) en op het Boerhaaveplein (bij de garage van de NZH) worden tijdelijke haltes ingesteld. Gedurende het tweede gedeelte van het corso, tussen Rijnsburg en Katwijk, worden van 15.00 en 16.30 uur bussen omgeleid via Valkenburg. Ook in Kat wijk (tussen 15.45 en 16.45 uur) en in Noordwijk (tussen 18.30 en 21.00 uur) kiezen de bussen bij de doortocht van het corso een andere weg. Medewerkers van de busmaatschappijen zijn langs de routes te vinden om de nodige informatie te verschaffen over tijdelijke omleidingen en haltes. oegstgeest uesbeth buit1nk Het Oegstgeester dagverblijf Jottem ondergaat een grote ver bouwing. Het gebouw aan de Louise de Colignylaan wordt .doelmatiger ingedeeld en er ko men voorzieningen om hygiëni scher te kunnen werken. De verbouwing moet nog dit jaar beginnen. De kosten bedragen ongeveer eep half miljoen gul den. "'Overzichtelijk en gebruikers vriendelijk', zo typeert directeur G. Gerding van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland de doelstelling van de werkzaam heden. De aanbesteding voor de verbouwing is inmiddels de deur uit en het wachten is nu op toestemming van het minis terie voor welzijn, volksgezond heid en cultuur. In Jottem verrichten volwas sen verstandelijk gehandicapten allerlei werkzaamheden. De deelnemers zijn onderverdeeld in een tuin-, textiel-, recreatie-, arbeids- en kookgroep. Zij ma ken allerlei produkten, zoals kaarsen, schaakstukken van klei, eierdopjes en geborduurde kleedjes. Het geld dat de gehan dicapten verdienen met de ver koop van produkten, wordt be steed aan het dagcentrum. De Meeste geld Leiderdórpse actie gaat naar andere longpatiënten De Leiderdórpse longpatiënte Corrie Koolmoes kan toch een longtransplantatie in Groningen ondergaan. Omdat de Groningse transplantaties experimenteel zijn, hoeft Koolmoes daarvoor niet te betalen. De ingezamelde 300.000 gulden voor een transplantatie in Nieuwegein, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, wordt opzij gezet voor mensen die net als Koolmoes taaislij mziekte of cys tic fibrosis hebben. leiderdorp uesbeth buitink De 53-jarige Koolmoes lijdt aan de ongeneeslijke taaislijmziekte. De klieren produceren te veel slijm, dat vast blijft zitten in de longen. Dat veroorzaakt grote benauwdheid en maakt de lon gen zeer bevattelijk voor infec ties. Bovendien wordt steeds minder zuurstof opgenomen in het bloed. De enige redding is een longtransplantatie, waar door Koolmoes weer 'normaal' kan leven. Het Groningse ziekenhuis voert de transplantaties uit met overheidsgeld, maar stelde de leeftijdsgrens op 50 jaar. Omdat Koolmoes ouder is, kwam zij niet voor vergoeding van de kosten in aanmerking. Vandaar dat in Leiderdorp een actie werd gehouden om 300.000 gul den bijeen te brengen voor een transplantatie in Nieuwegein. Leiderdórpse verenigingen, in stellingen en particulieren leg den 100.000 gulden bij elkaar. De Nederlandse stichting Long transplantaties Cystic Fibrosis Patiënten (LCFP) doneerde het resterende bedrag. Het ziekenhuis in Nieuwegein heeft Koolmoes inmiddels ech ter geadviseerd de operatie toch in Groningen te laten uitvoeren. Het ziekenhuis in Nieuweguin krijgt maar weinig donorlongen aangeboden, omdater maarvijf mensen op de wachtlijst staan. Bovendien zou ook de voor- en nabehandeling van de operatie voor rekening van Koolmoes zelf komen. Alleen al de medi cijnen die ze de rest van haar le ven moet slikken, kosten naar schatting 35.000 gulden per jaar. Groningen is akkoord ge gaan met de 'overdracht' van patiënten uit Nieuwegein. Kool moes behoudt haar plaats op de wachtlijst en krijgt bovendien in Groningen zowel de operatie als de voor- en nabehandeling ver goed. Ze moet nog een paar tes- ten ondergaan, maar krijgt naar verwachting al over een week een pieper. Daarna kan ze elk moment worden opgeroepen voor de transplantatie. De LCFP wil het ingezamelde geld opzij zetten totdat bekend is of het Groningse experiment i& geslaagde „Pas als longtrans plantaties normaal zijn. in Ne derland en de overheid ze be taalt, bekijken we waaraan we het geld kunnen uitgeven. Waarschijnlijk besteden we het dan aan onderzoek naar taai slijmziekte", aldus G.J. Hoogeland. Leiderdorpers die bij hun gift uitdrukkelijk heb ben vermeld dat het geld alleen voor Koolmoes was bestemd, krijgen de donatie na de trans plantatie teruggestort. Meer Zoeterwoudenaren melden vakantie bij politie Het aantal Zoeterwoudenaren dat tijdens de vakantie een zo genaamde 'afwezigheidsmel ding' inlevert bij het politiebu reau, is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waren er aan vankelijk slechts 20 tot 30 ge zinnen die van deze service gebruik maakten, momenteel is dat aantal al opgelopen tot een kleine 200. „Voor een klein dorpje is dat helemaal niet slecht", meent preventie adviseur J.M. van der Pol van de groep Zoeterwoude. Inwoners die hun vakantie bij de politie aanmelden, kun nen rekenen op extra toezicht tijdens hun afwezigheid. De agenten letten er ook op dat do huizen niet teveel de in druk wekken onbewoond te zijn en geven tips om te voor komen dat de aandacht van de inbreker op de woning wordt De resultaten van deze actie zijn Volgens Van der Pol goed te noemen. „In geen enkele woning waarvan wij een afwe zigheidsmelding binnenkre gen, is de afgelopen vijf jaar ingebroken", zegt hij. „Daar gaan we toch wel een beetje prat op." Hij waarschuwt ech ter ook voor overmoedigheid. „We moeten natuurlijk niet di rect te hard van stapel lopen. Het vakantieseizoen duurt nog een tijdje." Het aantal inbraken in deze periode is volgens de preven tie-adviseur ongeveer gelijk aan dat in voorgaande jaren. Woningen aan de Noord- buurtseweg, de Wapstraat, de Van Outerenstraat en de Pan- cratiusstraat werden de afgelo pen weken door inbrekers be-, zocht. Van der Pol: „Vooral als men doorheeft dat er enkele huizen naast elkaar leeg staan, worden de dieven brutaal. Zelfs op klaarlichte dag kun nen ze het dan niet laten." Inbrekers gaan volgens de politieman doorgaans buiten het seizoen op vakantie. „In deze maanden wordt door hen goed betaald overwerk ver richt." wassenaar/katwuk» deelnemers wonen thuis of in een gezinsvervangend tehuis en komen vijf dagen in de week naar Jottem. Het dagcentrum wordt door de verbouwing niet groter en het aantal deelnemers blijft op ongeveer vijftig. Tijdens de werkzaamheden worden het dak, de gevel en het sanitair op geknapt. Daarnaast worden de centrale verwarming, de warm watervoorziening en de riole ring vernieuwd. De tuingroep krijgt een aparte ruimte waar het voer van de geiten, kippen en konijnen en de kleding kan worden opgeborgen. De keukengroep krijgt even eens een eigen ruimte. „De deelnemers doen daar aan bak en kookactiviteiten. Die zijn be doeld om de eigen vaardigheid te vergroten, maar de lunches worden ook opgegeten. Wat over is wordt weggegeven aan familieleden en medewerkers, of verkocht op een braderie." Gerding verwacht wel dat de verbouwing overlast zal veroor zaken. „Ongetwijfeld, en dan denk ik met name aan het ver vangen van de gevel. Maar het gebouw is redelijk ruim en er is een vrij grote gymzaal. Daar kunnen we tijdelijk activiteiten doen." De afstand Wassenaar-Noord- wijk bedraagt maar 20 kilome ter. Voor de echte wandelaar een makkie. De deelnemers aan de strandzesdaagse, die gisteren op hun route Katwijk passeer den, beschouwden deze etappe dan ook als een 'nistdag'. De schoonzusters Henny van de Brink en Wil van Meeteren zitten na de Apeldoomse vier daagse alweer aan hun tweede meerdaagse wandeltocht van dit jaar. „Wij zijn echte kilome tervreters, maar vandaag doen we het kalm aan", vertelt Hen ny. Het duo traint niet speciaal voor deze tochten. „Maar we doen wel veel aan sport. We gaan ongeveer drie keer per jaar met elkaar op pad. Niet vaker, we hebben gouden mannen en dat willen we wel zo houden." De dames lopen met jeugdige tred snel verder. „We hebben geen tijd om ouder te worden." De kilometervreters op het Katwijkse strand hebben geen tijd om ouder te worden. Alle leeftijden Deelnemers van alle leeftijden passeren het Katwijkse strand. De jongste loper is de 9-jarige Martijn. Hij kuiert ontspannen op blote voeten door de zee. Sa men met zijn moeder Trees, haar collega Peter en diens zoontje Rob loopt Martijn langs de Katwijkse Vuurbaak. Trees heeft wel getraind, maar heeft toch last van de spieren in haar linkervoet. „Ik heb me niet voorbereid op die schuine on dergrond." Trees sleepte Peter mee naar dit wandelevenement. „Twee jaar geleden lag ik hier in Katwijk aan het strand, toen ik allemaal mensen met gele vlag getjes voorbij zag komen. Ik kwam erachter dat het om de strandzesdaagse ging. Het zag er zo gezellig uit, dat ik meteen mee wilde doen." Wandelaars zijn over het al- foto hielco kuipers gemeen gezonde mensen. Vol gens Harry en Toon, twee Bra bantse vijftigers die in de ach terhoek wonen, moeten alle deelnemers aan de strandzes daagse korting op hun zieken fondspremies krijgen. Boven dien hoort, bij een gezond li chaam een gezonde geest. „Mensen die psychisch in de knoop zitten kunnen zich hier uitleven. Als je in een strak keurslijf leeft kun je je hier ont spannen", vindt Harry. Toon houdt vooral van de vrijheid op het strand. „Ik hoef niet na te denken, deze route is natuurlijk makkelijk. Volg de zee maar, je hebt geen kaartje nodig." Sfeer De gezellige sfeer tussen de deelnemers onderling maakt dat Harry vpor de tweede, en Toon voor de derde keer mee doet. De 'veteraan' van het duo kent al 20 tot 25 lopers van ge zicht. „Ik weet niets van die mensen, alleen hun voornaam. Hun beroep, adres of achter naam zijn niet belangrijk. Van avond zien we iedereen op het slaapterrein. Dat wordt weer feest." Ook de tieners Debbie, Erik, Jasper, Jan, Thijs en Dimitry verheugen zich op de nachtelij ke feestvreugde. Vooral het eiridfeest vonden ze vorig jaar fantastisch.,Ze doen het rustig aan, slapen gewoon uit en be ginnen pas om negen uur 's ochtends te wandelen. Onder de klanken van The Cure, en mocht het echt zwaar worden The Red Hot Chili Peppers, swingen de scholieren richting Noordwijk. Debbie beweegt zich niet meer zo soepel: vier" blaren vormen geen beste basis voor de resterende kilometers naar Den Helder. Maar ze twij felt er absoluut niet aan dat ze de eindstreep haalt. „Als m'n walkman het maar niet opge eft." WV polst wensen van kampeerders De VVV Noordwijk Promotie onderzoekt op dit moment of en welke informatie gewenst is door de mensen die op een Noordwijkse camping ver blijven. Daarvoor rijdt de VW bij wijze van experiment met een bus langs de Noord wijkse campings. De bus doet op maandag en zaterdagavond een Noordwijkse camping aan. Daar wordt aan de camping- gasten alle mogelijke infor matie verstrekt over fiets- en wandelroutes, uitgaan en het strand. Informatie die ook normaal aan de balie van het VW-kantoor verkrijgbaar is. Directeur J. Broekmeulen: „We willen kijken welke vra gen leven bij de campinggas- ten. Als het mooi weer is, wil len de gasten wel wandelen, naar zee of fietsen. Maar mo gelijk krijgen we een signaal dat we ergens anders mee kunnen scoren." Volgens Broekmeulen is het ook mo gelijk dat duidelijk wordt dat bepaalde informatie stan daard bij campings moet ko men te liggen. „De campings liggen vrij ver van de bad plaats af. We vragen niet waar iemand vandaan komt aan de balie. Door de infor matie naar de mensen toe te brengen, krijgen we daar in zicht in." Volgens Broekmeulen hangt het succes van de proef sterk af van de mede werking van de campinghou ders. Zij moeten de komst van de bus bekend maken bij de campinggasten. Tot nu toe is de belangstelling voor de informatie redelijk. Vol gende week wordt een eerste evaluatie gehouden. Als die positief is, wordt de proef voortgezet tot eind augustus. De uiteindelijke winnaar P. Bol demonstreert zijn wonderbaarlijke mes (ook voor linkshandigen). foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12