Leidsch Dagblad Bosniërs zijn toch welkom in Nederland A Olympisch sprintrecord voor Ingrid Haringa Verse vis vaak slecht Leidse Hortus verwacht bloei van Victoria Regia BEL: Ravage door bliksem Leids imago: shoarma en berg fietskadavers Grootscheepse hulpactie voor Somalia Bedrijf ziet kansen voor ondergrondse Betuwelijn DINSDAG 28 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39914 LOSSE NUMMERS 1,50 De angst druipt van zijn gezicht als Magie Johnson (midden), ondersteund door zijn teamgenoten Mullin (links) en Pippen, het veld moet verlaten met een knieblessure. De schade viel mee. De Amerikaanse ster basketballer hoeft waarschijnlijk maar een Olympisch duel te missen, foto Rtr Ingrid Haringa heeft vanoch tend op de Horta Velodrome het Olympisch record op de sprint verbeterd. Tijdens de kwalificatieritten noteerde de Hoofddorpse wielrenster 11,419 seconden. Dat was een verbete ring van het vier jaar oude re- cord van Salumae uit het GOS (11,527). Voor Earvin Magie Johnson was de tweede wedstrijd van de NBA-profs tijdens de Olympi sche Spelen na negen minuten zuivere speeltijd voorbij. Hij greep naar zijn knie en strom pelde naar de kant. Natuurlijk wonnen de tovenaars van het basketbal desondanks gisteren ruimschoots van Kroatië: 103- 70. Toen Magie naar de kant ging, flitsten honderden came ra's en klapten duizenden han den. De rechterknie ging meteen in een dik verband met ijs. Toen de ploeg naar de kleedkamer trok voor de rust, ging een cameraman op zijn knieën zitten om het gewricht zo groot mogelijk in beeld te krijgen. Johnson keerde na de pauze als laatste terug. Het ver band was verdwenen, maar de beroemdste seropositieve van de wereld bleef op de bank. Slechts af en toe stond hij op om een actie van Jordan, Malo- ne, BarkJey of Drexler toe te jui chen. Chuck Daly, de coach van het Amerikaanse basketbalteam, houdt rekening met een tijdelij ke absentie van zijn sterspeler. „Hij mist waarschijnlijk de eerstvolgende wedstrijd en wel licht ook nog een aantal duels daarna", verklaarde de voor man. „Het lijkt op een verrekte pees aan de buitenkant van zijn knie. Laten we hopen, dat het niet erger is." Zwaargewicht Dennis Raven van het Haarlemse Kenamju werd gisteren in de tweede ron de uitgeschakeld door de Poolse judoka Kubacki. Kleiduiven- schieter Hennie Dompeling uit Badhoevedorp ging ten onder aan de hitte in Barcelona (33 graden). Hij vond zichzelf terug op een 42e plaats en was daar mee uitgeschakeld voor een vervolg van het Olympisch toer nooi. Skiffeur Frans Göbel stel de ook teleur. De in IJmuiden werkzame arts werd naar de herkansingen van morgen ver- Eric Swinkels heeft de finale van de beste zes skeetschutters vanochtend niet gehaald. De wapenhandelaar uit Best, voor de vijfde maal Olympisch deel nemer, eindigde in Mollet als achtste. Pagina 7: De Spelen op tv. Pagina's 13, 14, 15: Olympi sche Spelen. DEN HAAG ANP Veel verse vis is niet lekker, zit vol bacteriën en is slecht schoongemaakt. Dat zegt de Consumentenbond na een on derzoek. Van 90 partijen vis die bij 30 in het land verspreide ver kooppunten waren ingeslagen, bleek bijna de helft zo vol bac teriën te zitten dat de bond de ze niet in de winkel had willen zien. De belangrijkste oorzaken SLIEDRECHT GPD IHC Holland in Sliedrecht, fa brikant van baggermaterieel, is bereid de machines te ontwik kelen die nodig zijn voor het boren van tunnels voor de Betu welijn, zodat die goederen spoorlijn ondergronds zou kun nen komen te liggen. Bewoners- en milieu-organisaties hebben daar altijd voor gepleit, maar volgens de Spoorwegen en de Staat zou een goederenmetro' te duur zijn. Het boren van de goederen spoorlijn is volgens directeur ir. J. van Dooremalen vóór IHC een serieuze optie. In dit ver- Geen krant ontvangen.' Dream Team 6Spanjes vocale 'Dream Team' scoort lustig mee na het optreden tij dens de Olympische ope ningsceremonie. Singles A A De single-verzame- I I laar Rudolf Veltman uit Oegstgeest blijft on danks de cd geloven in de zwarte schijfjes. Westen verdeeld over opvang vluchtelingen De 332 Bosnische vluchtelingen die sinds zaterdag vast zitten bij de Sloveense grens, mogen voorlopig als 'ont heemden' naar Nederland komen. Het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) is er gisteren niet in geslaagd voor hen een opvangplaats in hun eigen regio te vinden. Daarom wil de Nederlandse regering de groep alsnog toegang verlenen. DEN HAAG »GPD-Rtr-DPA Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) zegt niet bang te zijn dat deze maatregel een 'aanzuigende werking' heeft. Volgens hem kan het uitnodi gen van een groep vluchtelin gen alleen opnieuw gebeuren als daarover internationaal af spraken zijn gemaakt. Staatsse cretaris Dankert zal dit stand punt morgen naar voren bren gen op een in allerijl belegde conferentie van de Verenigde Naties in Genève over de 'Joe goslavische'vluchtelingen. De nu uitgenodigde vluchte lingen worden niet beschouwd als asielzoekers, maar als 'ont heemden', een nieuwe catego rie die speciaal is ingesteld voor vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië. Op het ogenblik zijn er zo'n 10.000 van hen in Nederland. Naar verwachting komen er nog veel meer, omdat de huidige opvanglanden de stroom niet of nauwelijks meer aankunnen. Duitsland, dat al ruim 200.000 vluchtelingen her bergt, heeft gisteren aan de vooravond van de bijeenkomst in Genève de kritiek aange scherpt op Europese landen die nauwelijks vluchtelingen opne men. Bonn drong bij de EG- partners aan op een quota-re- geling, waarbij iedere staat een percentage van de ontheemden opneemt. Groot-Brittannië en Frankrijk voelen daar niets voor. Ze willen de vluchtelingen zo dicht moge lijk bij hun woonplaats opvan gen. Daarom wordt op dit mo ment de mogelijkheid bestu deerd om vrijhavens in te rich ten voor de vluchtelingen naar het model van de Kurdische vrijhavens in Irak. De Franse en Amerikaanse stafchefs, Lanxade en Powell, zouden vrijdag in Washington al over deze kwes tie hebben gesproken. De witte bloem van de Victoria Regia. archieffoto dick hogewoning LEIDEN» BRAM V De Hortus Botanicus aan het Leidse Rapenburg verwacht dat in de tweede helft van augustus dc Victoria Regia zal bloeien. De bloemen, die 's avonds laat ont luiken, bloeien slechts twee nachten. De eerste nacht zijn ze wit en de tweede rose. Deze Braziliaanse reuzewa terlelie met bladen die een doorsnede van 2,5 meter kun nen bereiken en een kind kun nen dragen, was in 1989 voor het laatst voor het publiek te bezichtigen. De Leidse Hortus zegt gezien de ontwikkeling van de plant te verwachten, dat de kas gedurende drie avonden ge opend kan worden. Voor de wa terplant, die de laatste jaren of ficieel de Victoria Amazonica wordt genoemd, is destijds een speciale kroonvormige kas ge bouwd. De kijkavonden in Leiden zijn een traditie die teruggaat tot 1872 toen de tropische Victoria daar voor het eerst bloeide. Van Kempen op kop A Richard van Kem- I Z pen lijkt op weg naar eindzege in de wieler- avondzesdaagse. Gisteren versterkte hij zijn positie. 071 - 161499 ma t m vr 18 00-19 30 uur zaterdag >0 00-12 00 uur Haast geboden met overname van Fokker AMSTERDAM BILL MEYER HET WOORD IS AAN Constantijn Huygens Het leven is een droom, maar dro men is geen leven. VOORSCHOTEN van gistermiddag heeft een ravage veroorzaakt aan het huis van de Voorscho- tense familie D. Taal aan het Mathilde Wibauterf. De bliksem sloeg met een forse klap in het dak van de woning. De schoor steen werd daarbij volledig ver woest en de brokstukken moes ten later met een hoogwerker worden weggehaald. In de mu ren ontstonden scheuren, waar door het huis gedeeltelijk is ont zet. De verwarmingsketel werd door de klap op de overloop ge worpen. Het gezin bleef onge deerd. „We stonden gelukJdg in de garage, want stel je voor dat de lcnderen op hun eigen kamer waren geweest", verzucht me- vrouwTaal opgelucht. Door de inslag is het wel de vraag of het gezin het komende weekeinde met vakantie kan vertrekken, zoals de bedoeling was. „Daar moeten we nog maar eens over nadenken. Het huis is nu een chaos. Door de inslag ligt overal gips en roet." Fokker komt opnieuw in geld problemen als er voor oktober geen overeenkomst met Deut sche Aerospace (DASA) is. Dat zegt bestuurder Van Bers van de Industriebond FNV. De vlieg tuigbouwer zat in mei al in acu te geldnood. Toen verhoogden de banken het kredietplafond van 500 naar 750 miljoen gul den. Daarmee kan Fokker tot begin oktober voort. Het is de bedoeling dat de overeenkomst tussen DASA, Fokker en de Staat die maand wordt ondertekend. Vertraging in de besluitvorming kan vol gens Van Bers opnieuw tot kasproblemen leiden. Het be drijf heeft 500 miljoen nodig voor de ontwikkeling van de Fokker 70. Fokker en DASA moeten nog technische en juridische details uitwerken. De prijs die DASA voor de aandelen Fokker moet betalen, is nog niet vastgesteld. Onzekerheid is er ook over overheidskredieten. Ten slotte moeten parlement, bonden en ondernemingsraad zich nog de finitief uitspreken over de over- Fokker ontkent overigens dat er liquiditeitsproblemen zou den zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten' Feiten en meningen - Info HET WEER Verwachting van het KNMI voor woensdag Zonnig en droog Heldere nacht en enkele mistban ken. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden Overdag zon nig Middagtemperatuur rond 24 graden Weinig wind, kracht 3 of minder, later op de dag hoofdza kelijk uit oostelijke nchtingen De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag Overwegend zon nig Vanaf vrijdag toenemende onweerskans Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, maar in het weekeinde iets lager LEIDEN WIM KOEVOET Hongerdood bedreigt 4,5 miljoen mensen van bacteriologische vervuiling zijn slechte hygiëne en een te hoge bewaartemperatuur. De ideale bewaartemperatuur van min twee tot nul graden Celsius trof de bond niet aan. Ook de manier van fileren was vaak niet in orde. Stukjes huid, buikvlies, vin, grote graten, bot en ribben werden aangetroffen. „Alsof je kipfilet koopt met veren en kar kas", aldus de Consumenten bond. band is het concern ook geïnte resseerd in de komst van de 'flitstrein' TGV. Volgens Van Dooremalen wijzen de ervarin gen in Japan uit dat het boren van tunnels technisch uitvoer baar is. Na bestudering van de moge lijkheden cocludeert IHC dat het de benodigde machines kan maken. Het bedrijf is bereid dat te doen, op voorwaarde dat de Nederlandse overheid deel neemt in de ontwikkelingskos ten. Verder zal de politiek geen overhaaste beslissing moeten nemen over de manier waarop de Betuwe-goederenspoorlijn moet worden aangelegd. Wat ervaart een reiziger als hij het Leidse station verlaat? Niet veel goeds, meent directeur A. Coenen van onderzoeksinsti tuut Research voor Beleid. „Hij worstelt zich door de berg fietskadavers, ontsnapt enkele keren aan de dood door tijdig opzij te springen voor flink doorsjezende taxi's en NZH- bussen en loopt de bouwkun dig verziekte Stationsweg in." Coenen, lid van het Platform Promotie Leiden, heeft op ei gen initiatief het imago van Leiden onderzocht. Daaraan valt het nodige te verbeteren. Neem de Haarlemmerstraat, het kilometerlange lint van koopplezier. „Wat een ordinai re, bekladde eenheidsworst is dat. T-shirts, shoarma, T- shirts, shoarma". De zelfbenoemde onderzoe ker denkt dat het imago van Leiden verbetert als belangrij ke delen van de binnenstad au tovrij worden, de waterwegen beter worden benut bijvoor beeld door watertaxi's en als het toerisme zich richt op de wat oudere, kapitaalkrachtige vakantievierder. „I.aat die na drie foto's van de Hooglandse kerk niet weggaan. Zorg dat hij hier kan blijven slapen." Al te veel nadruk op dc musea vindt Coenen niet nodig. „Museum- stad is als bijnaam wel aardig, maar ais imago aan de stoffige kant." t hurkt bij zijn stervende vrouw in de Somalische stad Bandera, waar al anderhalf jaar lang geen voedselhulp meer is aangekomen. Als ge- i de burgeroorlog en de droogte bezwijken dagelijks 30 tot 40 inwoners van Badera aan de honger. foto afp NEW YORK/NAIROBI Rtr-AFP-DPA-UPI-GPD De Veiligheidsraad heeft vannacht unaniem besloten zo snel mogelijk een technische missie naar Somalia te sturen. Deze moet voorbereidingen treffen voor een groot scheepse hulpactie van de Verenigde Naties in het Afrikaanse land, waar 4,5 miljoen mensen dreigen te sterven van de honger. Het gaat om een veel omvangrijker hulp actie dan de huidige operatie van VN in So malia. Daarmee gaat de V-raad in op het voorstel van secretaris-generaal Boutros Ghali onmiddellijk een missie te sturen, die moet bekijken hoe zo snel mogelijk een ein de kan worden gemaakt aan dc burgeroor log, voedsel kan worden verspreid, de be volking kan worden ontwapend en het land zich kan herstellen. Boutros Ghali heeft de V-raad ervan be schuldigd zich te veel te concentreren op de zogenoemde „rijkeluisoorlog" in het voor malige Joegoslavië en te weinig aandacht te besteden aan de dringende behoeften in Afrika, waar veel meer slachtoffers vallen en veel meer mensen in ellende verkeren. Internationale hulporganisaties blijven zeer huiverig om een grootscheepse voed- selactie te beginnen zolang de veiligheidsi tuatie in Somalia niet is verbeterd. Volgens de speciale VN-afgezant voor Somalia, Mo- hamed Sahnoun. ontvang het land op dit moment slechts een vijfde van de voedsel- hulp die nodig is om een massale sterfte onder de bevolking te voorkomen. Hulpver leners zijn van mening dat de huidige situa tie in Somalia precies dezelfde is als die in Etiopië in 1984. waar toen ruim een miljoen mensen van de honger omkwamen. Terwijl dagelijks nog steeds honderden Somaliërs hun vaderland ontvluchten, trachten 51 internationale waarnemers met hangen en wurgen het VN-vredesplan voor de hoofdstad Muqdisho uit te voeren. Er is opnieuw een kink in de kabel gekomen nu de twee rivaliserende partijen die de Soma lische hoofdstad in handen hebben het niet eens kunnen worden over de exacte afbake ning van de door hen bezette gebieden. In terim-president Ali Mahdi en generaal Mo hammed Aïdid sloten op 3 maart een be stand, waaraan echter niemand zich houdt. De oorlog in Somalia begon nadat dictator Siad Barre na een 20-jarig bewind in januari 1991 was verjaagd. Tot nu heeft de strijd aan tienduizenden mensen het leven ge kost. en door de aanhoudende gevechten konden internationale hulpacties nauwe lijks op gang komen. BTW bloemen gaat voorlopig niet omhoog BRUSSEL GPD Nederlandse bloementelers mogen hun bloemen nog twee jaar lang verkopen tegen het la ge BTW-tarief van zes procent, in plaats van het ruim tien pro cent hogere normale tarief. Dat is het gevolg van een gisteren bereikt Europees akkoord over betere afstemming van de BTW-tarieven. Het akkoord zal voor de con sument weinig gevolgen heb ben. EG-diplomaten spraken gisteravond desondanks van een „belangrijke stap" in de richting van het verdwijnen van de grenscontroles tussen de landen. De ver uiteenlopende BTW-tarieven en accijnzen vormden tot nu toe een groot probleem. Gevreesd werd dat consumenten ongehinderd benzine en drank zouden gaan kopen in het goedkoopste land. De uitwerking van het ak koord had veel voeten in aarde. Elk land heeft zo z'n eigen re gels. Zo heft Nederland op bloe men en planten niet meer dan zes procent BTW. maar de EG wil dergelijke 'niet-essentiële produktcn' onder het hogere BTW-tarief brengen. Dat zou in Nederland leiden tot een prijsverhoging van meer dan tien procent, en een aan slag vormen op de economisch uiterst belangrijke bloemen teelt. De BTW op bloemen wordt nu pas in 1994 weer be keken. HOELANG KUNTU nogzondW! I Handtekening j Deze bon in een envelop, zonder I posizegel, sturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 A 2300 VB Leiden I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1