Elke dag kakkerlakken en wespen op het menu show' 'Het leven is niet enkel Het Gesprek van de Zomerdag 'Ze denken allemaal dat ze Indurain zijn' Tiplijn Eendebad in Katwijk MAANDAG 27 JUL11992 Tourfietsers maken Wassenaarse duinen onveilig Een karavaan van tourfïetsers scheert ons met verontwaardigd pingelende belletjes en enkele gvd's voorbij. Voelden wij daar even de zucht des doods? Steeds meer recreanten in de Wassenaarse duinen beginnen zich te ergeren aan de voortjak kerende tourfietsers. Volgens wachtcommandant Schuchhard van de Wassenaarse politie is de situatie er al jarenlang gevaar lijk. Daarom zullen er tussen de Wassenaarseslag en de Lange- velderslag door de provincie Zuid-Holland dit jaar vijf afrem- bochten worden aangelegd. Wij inventariseerden enkele erger- Bij de eerste fietser die wij te genkomen is het al raak. Het is de heer A. van Loveren uit Hil versum, die zijn boot in de Kat- wijkse jachthaven heeft liggen maar er nu een dagje met de fiets op uit is. „Net nog, bij het pannekoekenhuisje, zagen we hoe iemand op een racefiets met een bloedsnelheid naar be neden kwam suizen. Een me vrouw die van het terras kwam, werd bijna plat gereden. Heel gevaarlijk, ja." Van Loveren is de eerste in een lange rij recreanten die klachten hebben over de snelheidma niakken. Een dame van in de zestig is tijdens haar fietstochtje meermalen naar de berm ver wezen met de woorden 'Opzij, trut!'. Een moeder met een al lerliefst ventje in haar kielzog kreeg te horen dat ze 'dat kan- kerjong' bij zich moest houden. Volgens M. de Ruyter, eigenaar van het paviljoen in de Wasse naarse duinen, valt het allemaal wel mee. „Natuurlijk hoor je ze zo af en toe wel eens flink tekeer gaan tegen elkaar. Maar er zijn nog geen dooien gevallen. En ik ga hier natuurlijk ook niet zeg gen dat die tourfietsers de schuld van alles zijn. Die jon gens komen hier ook af en toe wat drinken, dus het blijven mijn klanten." P. Ouwehand (38) uit Katwijk, die samen met zijn maat A. de Best even zit uit te puffen op het terras van het paviljoen, is een echte wedstrijdrijder. De fietsers die moeilijkheden veroorzaken zijn volgens hem altijd tourrij ders. „Tourrijders herken je meteen aan hun lange sokken. Ze rijden vaak als blinden, den ken allemaal dat ze Indurain zijn. Wij noemen ze altijd 'dou- welaars'. Mijn maat en ik trap pen ons hier alleen een beetje los. Je houdt je hier in. Want je weet dat er plotseling een kind het fietspad op kan rennen of dat er soms honden loslopen. Ik zou tegen die tourrijders willen zeggen: als je echt hard wilt rij den, doe dan eens mee aan een wedstrijd, op een echt parcours. Maar dan zie je ze niet. Dan worden ze er in twee, drie ron den uitgereden." Volgens E. Bavelaar, zelf een verwoed tourfietser, vliegen de gvd's je af en toe om de oren. ,,lk ga bijna altijd alleen. Maar de mensen die in groepen rij den zijn vaak erg fanatiek en in tolerant. Als ze in zo'n groepje zitten, moet alles voor hen wij ken." Joke van Rooyen is net bezig met haar cross-fiets een heuvel van de eerste categorie A ne men. Joke rijdt af en toe be hoorlijk hard. „Ja en dan erger ik me ook wel eens aan mensen die breeduit op het fietspad lo pen, met zijn allen uitwaaierend over de weg. Dan pingel ik wel even met mijn bel, ja. Vooral Duitsers zie je dan soms rare capriolen maken. Die zijn die fietsers niet zo gewend. Maar wij gaan meestal in de stille uren fietsen, of 's avonds of 's morgens vroeg, dan bespaar je jezelf een hoop ergernis." Haar vriendin Lizzy de Wilde valt haar bij. „Maar we kijken wel al tijd goed uit, hoor." T ourfietser Verdees uit Egmond aan Zee kijkt ons argwanend aan. Alsof wij twee in de duinen verdwaalde Jehovah-getuigen zijn. Maar als hem duidelijk wordt dat het voor de krant is, wil hij wel wat zeggen. „Als je eenmaal in een bepaald ritme zit, is het erg lastig als je moet afremmen of stoppen. Je ziet dat de gewone fietsers en ook de wandelaars de laatste tijd steeds meer gaan zieken. Kijk, als je een racefiets hebt, moet je er hard op rijden. Anders kun je hem beter aan de vuilnisman meegeven. Ik kan me kapot er geren aan mensen die op een racefiets naar de vogeltjes gaan zitten kijken. Die mensen letten niet op de weg." Edwin Huge, opzichter bij Staatsbosbeheer: „Elke zomerse zondag is er hier wel een valpar tij. Vooral met de Tour de Fran ce zie je een piek. Dan pakt ie dereen zijn racefiets om de gro ten na te doen. Soms bereik je hier met de fiets snelheden van vijftig, zestig, kilometer per uur. Om de situatie veiliger te ma ken worden er dit jaar vijf zoge naamde afrembochten aange legd door de provincie Zuid- Holland. Een zo'n afrembocht komt ook bij het paviljoen, want de situatie is daar echt gevaar lijk. En dat komt niet alleen door de tourfietsers maar ook door trimmers of wandelaars die op dat fietspad gaan lopen. Dat is weliswaar niet verboden, maar er loop naast dat fietspad een wandelpad dat veel veiliger is. Maar te hard rijden is nooit In de duinen tussen de Wassenaarseslag en de Langevelderslag legt de provincie Zuid-Holland dit jaar vijf afrembochten aan. foto hielco kuipers goed. Je begrijpt soms echt niet waar de mensen mee bezig zijn. Maar dat hebben ze vaak pas door als ze echt een schuiver hebben gemaakt. Trouwens, laatst maakte ik iets mee dat nogal komisch was. Bij hotel Duinoord heb je een pomp. Ik zie hoe een wielrenner daar naar toe rijdt om wat te gaan drinken. Op een gegeven mo ment staat hij stil. Maar hij krijgt zijn voeten niet op tijd uit de twoclips en sodemietert zo omver. Hij had een paar flinke schaafwonden. Ik heb altijd mijn EHBO-trommel bij me. dus ik heb hem meteen gehol pen. Kijk, dan sta je stil. Dat kan dus ook gevaarlijk zijn." In het medicijndoosje zitten geen pillen maar bewegende diertjes. Het lijken wel kleine re genwormpjes met haartjes. Ze krioelen langzaam over elkaar heen; een vangst in een wille keurige Leidse keuken. „Voor dat wij aan de slag gaan laten wij de mensen zelf een diertje vangen. We willen eerst zeker weten of we in actie moeten ko men," legt ongediertebestrijder Hans van der Vlugt van de Leid se gemeentereiniging uit. Elke dag gaat 'exterminator' Van der Vlugt op pad om vlooi en, kakkerlakken, wespen, mui zen en ratten te verdelgen. Zelf had de Leidenaar nooit gedacht Vliegende mieren Op dit moment vliegen er veel grote mieren rond. Zijn ze scha delijk? Volgens Hans Van de Vlugt zijn de mieren ongevaar lijk. Het gaat om de 'bruids vlucht'. Elk jaar vliegen de grote mieren een paar weken uit. „Daardoor vallen ze zo op. Maar dit jaar zijn er niet meer dan anders." in de ongediertebestrijding te recht te komen. „Het is niet iets waar je als klein jongetje van droomt." Na de mavo, militaire dienst en tussendoor een hore- cabaantje belandde hij bij de gemeentereiniging. Dag in dag uit achter de vuilniswagen. Toen Van der Vlugt twee jaar geleden hoorde dat de baan van ongediertebestrijder vrij kwam, heeft hij meteen een vakoplei ding gevolgd. „Het leek me wel wat: je bent de hele dag op pad, kan zelf je route bepalen. Het is zelfstandig werk, je hebt lekker veel vrijheid." Zijn chef zit op kantoor en neemt de telefoon tjes aan, waarna hij de adressen afgaat. Deze middag moet de onge diertebestrijder naar een on langs ontruimde woning in de Slaaghwijk. De flat is al een keer behandeld tegen kakkerlakken, maar de woningbouwvereni ging wil graag een extra behan deling. Volgens een van de bu ren komen de beestjes onder de deurdrempel uit. De buurman heeft de kieren van de voordeur met tape afgeplakt om het on gedierte binnen te houden. De vloeren van de woning zijn be zaaid met kakkerlakkenlijken. Vooral de keuken is een waar massagraf. Ondanks alle chemi caliën lopen er nog aardig wat overlevende rond. Als de huis meester een stuk tapijt optilt schieten de bruine diertjes alle kanten uit. De dierenbestrijder begint alle hoeken en naden met een vloei stof in te spuiten. Hij heeft een overall aan en een luchtmasker op. Dat is ook wel nodig, want het bestrijdingsspul slaat nogal op de longen. „Zoveel kakker lakken als in deze woning heb ik nog nooit gezien. Toen we hier de eerste keer waren zaten die beesten in een 15 centimeter dikke strook onder het plafond. De meubels zaten er vol mee. Bij de ontruiming stonden de buren met bezems klaar om de insekten buiten hun woning te houden. Met dit werk ben je niet meer bang voor griezelf ilms." Na deze klus gaat Van der Vlugt weer de strijd aan met zijn vaste zomervijand: de wesp. Per dag werkt Van der Vlugt een stuk of negen wespennesten af. Ge kleed in een soort witte im- kersjas spuit hij poeder in een Hans van der Vlugt en de strijd met zijn vaste zomervijand: de wesp. nest dat vlak onder een slaapka merraam zit. „We konden de wespen zelfs binnen horen," zegt mevrouw M. Ottenheym. „Het was niet leuk meer, je kon niets meer in de tuin doen. Ze kwamen allemaal op je af." De wespen blijven vrolijk naar bin nen en buiten vliegen. Sommi gen zijn helemaal wit van het poeder. „Die houden het hoog stens vijf minuten vol," weet foto» jan holvast Hans, „dan is het einde oefe ning." dirk koppes EVENEMENTEN Paarden Op Duindigt wordt woensdag 29 juli de Dag van het Paard ge houden. Naast het complete koersprogramma zijn er in to taal nog 15 attracties. Duindigt opent de poorten om 11.00 uur. Hobie Cat Op het strand bij Katwijk wor den dinsdag de kwalificatiewed strijden gehouden voor de Eu ropese kampioenschappen Ho bie Cat 16, open catamaran- wedstrijden. Aanvang 12.00 uur (bij Skuytevaert). ledereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezonden brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u misschien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zo merdag'. U kunt ons op werk dagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur. Ons telefoonnummer is 071-161440, het faxnummer is 071-161488. Als Martien Kokkelkoren na de finish richting al zijn fans fietst, is het daar een oorverdovend kabaal. Kokkelkoren, Kokkelko ren, schreeuwt de Hollandse menigte. „Kukkélkurén??", vraagt een Fransman verbaasd. Als hem uitgelegd wordt dat de vader en moeder van de wiel renner vlak naast hem staan, schreeuwt hij net zo hard mee. Martien Kokkelkoren, de 23-ja- rige Noordwijkerhouter haalde gisteren de finish van zijn eerste Tour de France. Zijn vader Ton was daar zo trots op, dat hij vanuit Noordwijkerhout een busreis organiseerde naar de Champs-Elysées, om de bin nenkomst van zijn zoon te zien. Familie, vrienden, bekenden, maar bovenal fans van Martien kwamen mee in de bus. 's Nachts vertrek uit Noordwijker hout, 's morgens aankomst in Parijs, 's middags de finish van de renners zien en 's avonds weer terug. De laatste rit is niet zo'n zware. Na ruim 70 kilometer komen de renners aan op de Champs-Ely- sées om daar vervolgens nog eens tien rondjes rond het plein te rijden. Er zitten geen echte colletjes in het parcours. „Dat is jammer, want Martien is een klimmertje", zegt Leo van Etten, voorheen ploegleider van Kok kelkoren bij de amateurs. „Dat is in Nederland wel bijzonder, want klimmen kun je niet leren. Dat heb je of dat heb je niet. Martien kan in de hoogste ber gen meekomen, alleen nog niet met de allerbesten. Maar ik hoop en ik denk ook, dgt hij nog beterwordt." Om negen uur, na aankomst van de Noordwijkerhoutse fans op de Champs-Elysées, is het daar nog een rustige boel. De laatste hand wordt gelegd aan de voorbereidingen. Dranghek ken worden neergezet, span doeken geplaatst, een groot te levisiescherm wordt opge bouwd en de eigenaars van ter rasjes maken zich op voor een stormachtige toeloop. Martiens grootste fan is waar schijnlijk zijn moeder. Natuur lijk is ook zij meegereisd in de bus met fans. „Ik ga bijna altijd mee naar zijn wedstrijden, be halve als het erg ver weg is. Maar toen de Tour in Valken burg voorbij kwam, twee weken geleden, zijn we ook gaan kij ken. Als je zoon meedoet aan de Tour de France, dan is dat een enorme belevenis. Misschien doet hii maar één keer mee, dus natuurlijk ga je dan kijken. Al leen dat wachten, hè, dat duurt zolang." En dat wachten begint voor haar en de andere fans al vroeg. Om half elf is het perfecte plekje gevonden, vlak voorbij de fi nish, tegenover het grote televi siescherm. Zitten dan maar en zo veel mogelijk proberen om deze plek voor de Noordwijker- houters te reserveren. Dat valt niet mee, want het wordt druk ker en drukker op de Champs- Elysées. Vooral veel Spanjaar den zijn gekomen om 'hun' In durain aan te moedigen. Ze schreeuwen hard zijn naam en zingen Spaanse liederen. Totdat iemand hard 'Kokkelkoren' roept. Daar zijn de Spanjaarden wel even stil van. 'Kokkelkoren, Om één uur begint de televisie uitzending van de koers. Dat leidt de aandacht wat af van de benen, die van tweeëneenhalf uur staan toch wel moe worden. De Fransen en Spanjaarden rukken steeds meer op. het ge drang wordt groteren groter. De brandende zon is achter de bomen verdwenen, maar de schaduw brengt geen koelte, want inmiddels staan er acht tien rijen met warme lichamen tegen elkaar gekleefd. Komen de renners nu nog niet? Dat duurt nog wel even, maar om half vier rijden de eerste renners voorbij rond de Champs-Elysées. Het grote ge plet is dan begonnen, maar wat maakt het allemaal nog uit. Alle Noordwijkerhouters zoeken naar nummer 134, een blond koppie in een Buckler-shirt. Af en toe ontdekt iemand Martien. Kilt 1 is niBiniveertig Noordwijkerhoutse hoofden zich omdraaien en dan natuur lijk te laat zijn. Tien ronden ko men ze voorbij, twintig keer zoeken naar Martien in die me nigte van 130 renners. En dan de finish. De echte sprint is te zien op het televisiescherm, het uitrijden doen de renners voor Daarna begint het wachten op Martien. die beloofd heeft na de finish langs te komen. Plotseling is hij er. staat voor zijn moeder en ze omhelzen elkaar. Ont roerd pinkt zij wat traantjes weg. Zijn vader wordt uit de menigte naar voren getrokken en schudt zijn zoon ontroerd een ferme hand. Martien zegt niets, hij lacht alleen maar en is zichtbaar onder de indruk. Dan fietst hij weer weg, terug naar de ceremoniële activiteiten. Hij laat iedereen met een goed ge voel achter. Het wachten was lang. de benen zijn moe, de rug gen doen zeer, maar het was het waard. Om te zien hoe Martien met de besten mee kon fietsen, dat was het allemaal waard. Trots Dat vindt ook Klaas Duiven voorden, technicus van de voor malige amateurploeg van Mar tien. „Dit is de mooiste dag in mijn leven. Ik ben zo trots op hem. Na de Finish kwam Mar tien naar me toe en hij zei: 'Dit wou je toch altijd al.' En dat klopt. Ik wist al vanaf zijn twaalfde dat Martien ooit met de Tour mee zou doen. Hij is een groot talent." De bus vertrekt om kwart voor zeven terug naar Noordwijker hout. Iedereen is voldaan, maar heel erg moe. De meeste fans vallen na vertrek in slaap. Ook Martien zal moe zijn. maar hij moet nog even doorbijten. Van avond moet hij direct aan de slag, in het criterium bij Box meer. En ook de zes dagen daarna moet hij werken. „Lo gisch toch", vindt zijn ma. „Hij moet geld verdienen." Zijn va der is net daar mee eens: „Het leven is niet enkel show." PETRA DUIVENVOORDE Een jonge Donald Duck had het zaterdag zo warm, dat hij incognito het Katwijkse strand bezocht. Natuurlijk werd hij door jeugdige fans her kend. De belangstelling liet het diertje dat rustig rondspatte aan de kustlijn, onberoerd. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7