'Zwembad bedreigt Berbice' Vrijwilligers actief voor onderhoud in De Horsten Regio Leiden Warmond loopt uit Belasting soepeler voor baantjes in vakantie Rooie Wip: symbool van onverzettelijkheid 'Activiteiten moeten niet te schools zijn' MAANDAG 27 JUL11992 '6 R PLAS (CHEF) MIEP DE G Eigenares vreest daling grondwater De bouw van een zwembad aan de rand van het land goed, vormt een directe bedreiging voor het Voorscho- tense Berbice. Dat is de vrees van eigenares R. Begeer van het landgoed. Door de bronbemaling van het bad zullen eeuwenoude bomen volgens haar droog komen te staan en zal de monumentale Oranjerie verzakken. voorschoten miep de graaff De inzet van het geschil vormt het zwembad dat wordt aange legd bij de onlangs opgeleverde villa in het bos. Dit gedeelte van het landgoed is eigendom van één van de directeuren van tex tielbedrijf Mexx, dat tegenwoor dig in de voormalige Zilverfa- briek direct naast het landgoed zetelt. Mejuffrouw Begeer is bang dat door de bronbemaling van het bad de stand van het grond water zakt, met alle nadelige ge volgen vandien. De Raad van State heeft de behandeling van het bezwaarschrift nog even op geschort, in afwachting van een eventueel compromis tussen de buren. De eigenaar van de villa wil, vooruitlopend daarop, nog geen commentaar op de kwes tie geven. Tegen de bouw van het nieu we huis tekenden de stichting Het Zuidhollands Landschap en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, alsmede de directe omwonenden des tijds protest aan. De gemeente Voorschoten gaf echter toe stemming, daarmee vooruitlo pend op een op handen zijnde bestemmingsplan-wijziging. Via diezelfde wijziging hoopt Begeer toestemming te krijgen om een stuk weiland achter de buitenplaats als bouwgrond te mogen bestemmen of als zoda nig te verkopen. De opbrengst daarvan wil zij steken in het on derhoud van het landgoed. Tot dusverre bekostigt zij dat zelf: de wandelaars nebben gratis toegang. Haar broer, het voormalige raadslid Begeer, heeft soortgelij ke plannen met de strook grond direct naast de ingang van het landgoed, aan de kant van de Van Beethovenlaan. Een advies bureau heeft daar inmiddels een lijvig onderzoeksrapport voor opgesteld. Dat rapport kan de goedkeuring van de Berbice- eigenares allerminst wegdragen. ,,De onderzoekers concluderen bijvoorbeeld dat een groot aan tal bomen hier in zeer slechte staat is. Nou, kijkt u zelf maar: er zijn welgeteld twee bomen dood, aan de rest mankeert heus niets." Pas komend najaar wordt de bebouwing van Berbice behan deld door het Voorschotense gemeentebestuur. Een woord voerder van de gemeente kan in dit stadium dan ook nog niet zeggen of de bouwaanvragen van mejuffrouw Begeer en haar broer grote kans maken te wor den gehonoreerd. 'Slimme' dief loopt toch tegen de lamp oegstgeest Door een ongelukkig toeval liep een 'slimme', 17-ja- rige bromfietsdief uit Leiden alsnog tegen de lamp. Van de bromfiets die hij vorige week in Leiden wegnam, veranderde hij een cijfer van het framenummer. Maar het zelfgemaakte nieuwe nummer bleek ook van een bromfiets te zijn die als gestolen stond geregistreerd. In de nacht van donderdag op vrijdag werd de jongen met zijn bromfiets aangehouden op de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest. De agenten controleerden het frame nummer van zijn vervoermiddel. Toen ze het nummer natrok ken bij de politie in Leiden kwam het balletje aan het rollen. Te gen de jongen is proces-verbaal opgemaakt. Inbreker door auto-alarm op de vlucht oegstgeest Het afgaan van het auto-alarm voorkwam zaterdag morgen dat een inbreker er zaterdagmorgen mer zijn buit van door kon gaan. De dader was via de achterzijde binnengedron gen bij een huis aan de Nassaulaan in Oegstgeest. Hij zette een videorecorder, geluidsapparatuur en cd's klaar om mee te ne men. Daama nam hij nog de portemonnee en de autosleutels van de bewoners van het huis weg. Toen hij met de auto de buit wilde vervoeren, ging het auto-alarm af en ging de inbreker er vandoor. Nadat de door omwonenden gealarmeerde politie ter plaatse kwam, stonden de spullen op de stoep en was de voor deur nog open. De bewoners lagen nog rustig te slapen. Palingvisser in Nieuwkoop bestolen nieuwkoop» Een palingvisser uit Noorden is dit weekeinde be stolen van de inhoud van zes fuiken in de Nieuwkoopse Plassen. De zes netten werden door de daders geleegd en in het water te ruggegooid. Een zevende fuik werd finaal kapot gesneden. Vori ge week werd een fuik met inhoud gestolen en twee anderen vernield. Een fuik kost 500 gulden. Expositie archeologie Koudekerk koudekerk aan den run De Oudheidkamer aan de Dorpsstraat in Koudekerk aan den Rijn laat nog één keer alle archeologische vondsten uit het Rijndorp zien. Die bezichtiging wordt gehou den op zaterdag 1 augustus van 10.00 tot 12.00 uur. Na die dag is de Oudheidkamer tot 12 september gesloten. In die periode wordt een nieuwe tentoonstelling ingericht. Motorrijder onder auto alphen aan den run Met nog onbekend rugletsel is een 35-jarige motorrijder uit Alphen in de nacht van zaterdag op zondag over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De motor rijder botste op de Prins Bernhardlaan in Alphen tegen een auto die geen voorrang gaf. AGENDA MAANDAG 27 JULI Katwijk Strandschaken bi| strandpaviljoen DINSDAG 28 JULI Katwijk Kwalificatie Europese Kampioei schappen Hobie Cat 16. open c strandvak Skuytevaert, aanvang 12.00 uur. Vliegende brigade op het strand bij strandpav. 't Centrum, aanvang 13.30 uur. Toeristenmarkt in het centrum (Prm- cestraat - Voorstraat - Andreasplem), van 14.00 tot 21.00 uur. 3e Open Avond van d« KNZHRM in Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Excursie'van de Kath. Bond v Oude ren langs het 'Groenpad'. start vanaf het Verkadeplein aan de Van L. Sti- rumstraat. om 9.30 uur. Wandelen met de boswachter, start vanaf Dumdamse Slag om 10 00 uur. Historische rondwandeling in Noord- wijk Binnen, start bij het Raadhuis, Voorstraat, om 19.30 uur. Warmond Open Warmondse Snooker Kam pioenschappen in Jumbo Snooker Centre. Veerpolder. aanvang 19.00 warmond De Warmonders zijn afgelopen zaterdagavond weer massaal uitgelopen voor het dorpsfeest dat zich rond de mu ziekkoepel op de Baan afspeelde. Het evenement trok volgens P. Bunders van de organiserende Ondernemersvereniging War mond zo'n 2000 mensen. „Het was mudjevol." Er was muziek, er stonden kramen met hapjes en drankjes en er was gelegenheid om tot in de kleine uurtjes te dansen. Incidenten deden zich wederom niet voor en geen van de omwonenden klaagde over overlast. Het dorpsfeest beleefde zijn derde editie. De bedoeling is dat er een jaarlijks terugkerende evenement van wordt gemaakt. „We willen wat leven in de brou werij brengen in een anders zo rustige tijd", zegt Bunders. De ondernemersvereniging wil daar bij graag de recreanten betrek ken. „Het probleem is altijd dat die mensen zo moeilijk te berei ken zijn. Maar ik zag zaterdag avond genoeg 'vreemdelingen', dus wat dat betreft is de opzet geslaagd." FOTO HIELCO KUIPERS DUIN- EN BOLLENSTREEK vrije som, het deel van het inko men waar geen belasting over werdt betaald, wordt namelijk door 260 (werkdagen) of 52 (weken) gedeeld. Landbouworganisaties klaag den dan ook steen en been, niet in de laatste plaats omdat het voor de nodige rompslomp zorgde in het drukke seizoen. De Tweede Kamer nam de klachten over en vroeg de staatssecretaris iets nieuws te bedenken. Tevreden zijn de po litici nog niet, al wijzen ze er op dat het ministerie nog bekijkt of Nederland een systeem voor seizoenarbeid kan invoeren zoals in buurlanden. Daar wordt seizoenarbeid anders be last. Maar dat zijn vergaande wijzigingen, waarvoor een ver andering van de wet in Neder land nodig is. En dat lukt moei lijk voor het komende seizoen. PAUL VAN DER KOOU Vakantiewerkers die minder dan 450 gulden per maand ver dienen, hoeven geen belastin gen en premies volksverzeke ringen te betalen. Over wat zij meer verdienen dragen ze wel gewoon af. Dat blijkt uit een nieuwe regeling van het minis terie van financiën. Anders dan de bedoeling was, gaat die rege ling niet voor het bollenseizoen in, maar pas op 1 oktober. Ook gaat de regeling stukken minder ver dan de landbouwor ganisaties hadden gehoopt. Zij wilden pas laten inhouden wan neer de seizoenwerker meer dan 1350 gulden per maand verdient. Sinds de Oort-belas- tingwijziging moet de seizoen werker al afdragen als hij meer dan 106 gulden per week of 21,23 per dag krijgt. De heffing- hazerswoude warmond astrid van den berg „Dit jaar hebben zes mannen aangeboden mee te helpen met het pannekoeken bak ken voor de kinderen. Ze krijgen kookles van de kok van Huize Liduina. In de keuken van het bejaardenhuis gaan ze de laatste dag van de kindervakantieweek vijf- tot zes honderd flensjes maken." Els van der Hulst, voorzitter van de Stich ting Kindervakantieweek Warmond, is nog even enthousiast als zes jaar terug, toen voor de eerste keer alle kindervakantie-acti viteiten in Warmond in één week werden gehouden. Op 10 augustus begint de nieuwste editie van de vakantieweek in het dorp aan de Leede. „In Warmond werden altijd al allerlei din gen voor kinderen georganiseerd in de va- kantietijd", vertelt de voorzitter, „maar soms trokken de spelen niet meer dan tien deelnemers. Alleen voor het huttenbouwen was altijd veel animo. In 1987 is besloten al le activiteiten in één week te houden. De laatste week van de zomervakantie bleek het meest geschikt, want dan gaan de kin deren zich een beetje vervelen." Er werd binnen de Jeugdraad een specia le werkgroep in het leven geroepen, die de organisatie van de eerste kindervakantie week op zich nam. Zes jaar geleden ging die van start met zo'n zeventig tot tachtig deel- nemertjes. Aan het eind van de week was dat aantal uitgegroeid tot 150. „En het aan tal deelnemers groeit nog steeds", vertelt Van der Hulst met gepaste trots. „Dit jaar zijn er 278 kinderen ingeschreven. We heb ben zestig vrijwilligers per dag nodig om al les in goede banen te leiden. Dat grote aan tal vrijwilligers is wel het struikelblok van de organisatie. Elk jaar hebben we een extra actie moeten houden om voldoende vrijwil ligers te werven. Dit keer hebben we de voorwaarde gesteld dat kinderen die geen vrijwilliger meebrengen, ingeloot moeten worden. We vinden het vervelend dat we tot die maatregel moeten overgaan, maar hij heeft wel gewerkt. Dit jaar hebben we voor het eerst voldoende vrijwilligers: 130 men sen komen ons helpen." Olympische Spelen Elk jaar kiest het bestuur een thema voor de week. Dat thema is zo breed dat er flink op kan worden gevarieerd. Dit jaar is gekozen voor 'Blik op de toekomst'. De kinderen kunnen hun fantasie laten werken: de klein tjes gaan bedenken hoe de natuur er over 100 jaar uit ziet, de 10- tot 13-jarigen gaan een futuristisch dorp bouwen en er wordt een ruimtespel gespeeld. Niet toekomstgericht, maar zeer actueel zijn de Olympische Spelen die op woensdag op het eiland Koudenhoom worden gehou den. „We proberen de deelnemers op een speelse manier altijd wel iets bij te brengen, maar in eerste instantie gaat het om het plezier van de kinderen. Je moet oppassen dat je de vakantieweek niet te schools maakt. Dan denken de kinderen dat ze net zo goed in de klas kunnen zitten", weet Van der Hulst uit ervaring. De Stichting Kindervakantieweek is in een paar jaar tijd uitgegroeid tot een profes sioneel draaiende organisatie. Met een mi nimum aan gemeentelijke subisidies en sponsorgelden worden alle activiteiten op poten gezet. „Dat is alleen mogelijk doordat iedereen in het dorp zijn bijdrage levert", vertelt de voorzitter. „We werken zoveel mogelijk met wegwerpmaterialen die door de bevolking het hele jaar door bij elkaar worden gespaard. Verder dragen verschil lende bedrijven een steentje bij. De één stelt hout beschikbaar, de ander karton. En de bakker bakt dit jaar Olympisch brood voor ons." kees van kuilenburg De thermometer bij De Rooie Wip aan de Gemeneweg in Ha- zerswoude staat nu op ruim 40.000 gulden. Een 'tempera tuur' die als het aan de stichting tot behoud van de fraaie water molen ligt voorlopig blijft oplo pen. Aan het eind van het jaar hoopt de stichting dat de meter uitslaat naar 100.000 hollandse florijnen. Een bedrag dat voldoende is om de molen op te knappen. Na de zomervakantie staan en kele activiteiten op het pro gramma die geld in het laatje moeten brengen. Onder meer wordt plaatselijke kunstenaars, zowel beroeps als amateur, ge vraagd om De Rooie Wip in beeld te brengen. De kunstwer ken worden dit najaar geëxpo seerd en op een veiling ver kocht. De opbrengst is uiteraard voorde stichting. „Er is niet alleen geld nodig voor een grootscheepse restau ratie, ook moeten we geld reser veren voor het onderhoud. An ders verkeert de molen over een aantal jaren weer in dezelfde slechte staat", zegt Gejus van Diggelen uit Hazerswoude-Rijn- dijk. Van Diggelen is lid van het stichtingsbestuur en verant woordelijk voor de publiciteit rond De Rooie Wip. Voor de restauratie van de uit 1570 stammende molen is ruim 250.000 gulden nodig. Ander halve ton verwacht de stichting binnen te halen via subsidies van het rijk. Inmiddels is de stichting al eigenaar van het Hazerswoudse monument. Voor het symbolische bedrag van één gulden werd de water molen van voormalig eigenaar Kelly overgenomen. „Kelly heeft er zelf al veel geld ingestoken om de molen te laten opknap pen, maar als particulier is dat niet meer op te brengen. Ook vrijwillig molenaar Nico Varke- visser doet er alles aan om de molen in goede staat te houden. Maar er moet zoveel gebeuren dat dat ondoenlijk is. Met een verfje alleen kom je er niet. Het gehele binnenwerk moet er bij voorbeeld uit." De stichting is sinds 9 mei de nationale mo lendag actief. „Ik ben niet ontevreden over het resultaat tot nu toe. Die ruim 40.000 gul den is op onze rekening gestort. Daarnaast hebben we nog en kele toezeggingen, maar die worden pas in de stand opgeno men als het geld is bijgeschre ven." Het initiatief voor het behoud van de verpauperde molen is door enkele inwoners van Rij- neveld genomen uit sentiment. „Die molen betekent veel voor ons dorp. Heeft bijvoorbeeld de Spanjaarden voorbij zien trek ken om Leiden te belegeren en heeft ook de inval van de Fran sen in 1794 meegemaakt. Het is een symbool van onverzettelijk heid. Dat laat je niet zomaar verloederen, ook al omdat de molen zo bekend is. De beelte nis siert een postzegel en in New York staat een replica. Dan heb je de plicht om De Rooie Wip te bewaren", vindt Van Diggelen. wassenaar astrid v „Eigenaren en beheerders van landgoederen als De Horsten in Wassenaar zijn erg blij met de hulp van vrijwilligers. Vaak heb ben ze zelf geen geld om het ge bied goed te onderhouden. De natuurwerkkampen die wij 's zomers op deze terreinen orga niseren zijn voor hen een uit komst." Carolyn Vermanen, educatie- en voorlichtingsmedewerkster van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land en begeleidster van het kamp, is vanmorgen met een groep van 35 vrijwilligers in De Horsten aangekomen. Een week lang zullen de natuurliefheb bers het landgoed een grote on derhoudsbeurt geven. „De Horsten zijn niet alleen belangrijk als natuurgebied", vertelt Vermanen, „het land goed heeft ook historische waarde. Het werk dat wij er 's zomers doen is dus ook gericht op het behoud van het histori sche aspect van De Horsten. Daarom zagen we niet alleen overhangende bomen bij de waterkanten om, maar kappen we ook lijsterbes in de omge ving van kasteel Ter Horst om het zicht op het jachtslot weer voor de wandelaars vrij te ma ken." Voorlichting De Stichting Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland is in 1979 opgericht. Vanaf die tijd organiseert zij al natuurwerk kampen. Per jaar zijn er vier tot zes kampen in Zuid-Holland voor iedereen die zich wil inzet ten voor natuurbehoud. De •stichting is op die manier een schakel tussen eigenaren van natuurgebieden en vrijwilligers. Ze stelt het gereedschap be schikbaar die de vrijwilligers bij de onderhoudswerkzaamheden nodig hebben en regelt een col lectieve verzekering voor de na tuurliefhebbers. Behalve voor 'groot onder houd' heeft de stichting ook wijzen hen erop dat ze hun bui aandacht voor wat ze noemt 'de tengebieden, waaronder boom kleine landschapselementen', gaarden en hooilanden, moeten De medewerkers benaderen ge- verzorgen, meenten en waterschappen om „We werken met vijf vaste hen te stimuleren een natuur- personeelsleden die betaald vriendelijk beleid te voeren. Ze worden door de provincie of het ministerie", vervolgt de kamp begeleidster. „Een groot deel van de tijd besteden we aan voorlichting aan gemeenten en water- en recreatieschappen. Verder hebben we landschaps- onderhoudprojecten opgezet in Zuid-Holland, die tevens scho lingsprojecten zijn voor leerlin gen in de bosbouw, cultuur techniek en natuurbeheer. De gewone vrijwilligersgroepen draaien vrijwel zelfstandig. Wij ondersteunen ze alleen met cursussen en coördineren de zomerkampen. De rest van het jaar opereren ze zonder ons. In De1 Horsten bijvoorbeeld is 's winters een groep bezig met het hakken van essenhout." Voor het zomerkamp op het Wassenaarse landgoed is elk jaar weer grote belangstelling van de vrijwilligers. Vorig jaar hebben zij er een laantje dat volledig was dichtgegroeid weer opengekapt. „Al dit werk ge beurt natuurlijk wel in overleg met de bosbaas", vertelt Verma nen. „Hij geeft aan wat er moet gebeuren in het gebied. De me dewerkers van de stichting be geleiden de vrijwilligers bij het werk. Voordat ze aan de slag gaan, geven wij ze uitgebreide instructies. We vertellen hoe ze met het gereedschap moeten omgaan en hoe ze veilig kun nen werken." Het natuurwerkkamp in De Horsten is voor het hele gezin. Van de 35 vrijwilligers zijn er 18 jonger dan 17 jaar. De kinderen doen de lichtere klussen. Ze rui men de zojuist gekapte takken op of maken de rododendrons vrij van braamstruiken, 's Mid dags zijn de allerkleinsten vrij. Zij worden bij de tenten ver maakt met spelletjes. Op woensdagmiddag heeft de hele groep vrijaf. Dan wordt er een fietstocht gemaakt of een excur sie naar een ander gedeelte van het bos. Maar de rest van de week wordt er gewerkt. Vóór za terdag moeten de taaie lijster bes en oud hout zijn verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6