Leiden Regio Haagweg is hinder beu Uitzicht' Lakenfeesten worden geen Sail Amsterdam Tegenonderzoek vuilfabriek geeist «DrasaDDBQiDHaoQiiraiia» Boekhoudkundige carrière KAMER MET MAANDAG 27 JUL11992 3 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Gestolen speedboten terecht leiden Twee speedboten, die vrijdag zijn gestolen, zijn weer te ruggevonden. Eén bootje, dat verdween van de walkant aan de Witte Singel, is zaterdag door de eigenaar varend gesignaleerd in Leiden. De politie hield de twee inzittenden vlak na het middag uur aan. Ze verklaarden het vaartuig in Katwijk te hebben ge vonden. De andere boot is vrijdagmiddag door de eigenaar va rend bij de Vlietlanden gesignaleerd. De politie trof het later leeg aan in de omgeving van de Vlietlanden. Reportage Moker over De Sleutels leiden De kerkelijke radiozender Moker brengt in haar uitzen ding van woensdag een reportage over het orkest van verstande lijk gehandicapten, De Sleutels. De overdenking is van mevrouw Vermeulen uit Lisse. De uitzending is te horen via op de kabel op 88.1 mhz en via de ether op 105.7, woensdag van 16.30 tot 17.00 en zondag van 19.00 tot 19.30 uur. Vechtpartij in shoarmazaak leiden In een shoarmazaak aan de Steenstraat ontstond in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij als gevolg van een ruzie over het niet betalen van consumpties. Personeel eiste om streeks half vijf dat een 27-jarige Leidse betaalde voor vier vrien den die even daarvoor de zaak hadden verlaten. Ze weigerde, waarop haar keel werd dichtgeknepen. Omstanders werden kwaad, waarna volgens getuigen een 'chaotische vechtpartij' ontstond. 'We zitten tegen het maximum' leiden wim koevoet leiden emiel fangmann Dit jaar kon het nog nèt. Maar volgende jaar wil de organisatie van de Leidse Lakenfeesten 'professioneler' gaan werken. „Bijvoorbeeld met het opzetten van werkgroepen." De feesten zijn in zeven jaar gegroeid. Uit hun jasje? De organiserende Stichting Evenementen Fonds Leiden vindt van niet, vlak na de afsluiting van de achtste edi tie. Wat in 1985 klein begon, heeft zich in zeven jaar snel uit gebreid. „Een soort zwaan- kleef-aan", aldus voorzitter K. Post van de stichting. Directeur C. Hugens vindt dat niet erg: „Iedereen in Leiden die aan de Lakenfeesten zijn bijdrage wil leveren kan aanhaken". Post en Hugens, die bij de Leidse WV eenzelfde taakverdeling heb ben, maken zich maar over één ding zorgen. „Hoe houden we het evenwicht tussen de ver schillende onderdelen, cultuur, horeca en markten", vraagt Post zich af. „Als stichting zijn wij verantwoordelijk voor het on derdeel cultuur, voor de publi citeit en voor die afstemming. Juist op die cultuur moet geld Met een tegenonderzoek denkt de stichting Stop vuilverwerking Voorschoterweg de bouw van een compostfabriek te kunnen tegenhouden. De stichting, die de omwonenden in de strijd te gen de vuilfabriek vertegen woordigt, wil een Nederlands ingenieursbureau inschakelen. Volgens voorzitter T. Alblas heeft dit al aangegeven dat de vuilfabriek 'een achterhaald plan is'. Milieu-wethouder H. de la Mar (Groen Links) streeft naar de bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie nabij de grens met Voorschoten. Alvo rens de bouw kan beginnen, moet een milieu-onderzoek uit sluitsel geven of de plaats ge schikt is. Het tegenonderzoek dat de stichting wil uitvoeren dient om een vergelijking met het milieurapport te maken. Volgens Alblas krijgt de dis cussie hierdoor een nieuwe, be langrijke wending. De ham vraag is niet langer of de vuilfa briek aan de Voorschoterweg op die plek wel kan maar of het plan van Leiden en de andere deelnemende gemeenten nog worden toegelegd. Leiden Culi- wel doelmatig is. Probleem voor de stichting zijn de kosten die de inschake ling van een ingenieursbureau met zich meebrengen. Alblas vertelt dat veel omwonenden 'spontaan' geld overmaken. Maar er is meer nodig. Wethou der De 1^. Mar heeft weliswaar 25.000 gulden ter beschikking gesteld voor onderzoek maar dat komt er pas als de fabriek er al staat. nair en de Gouden Pet zijn aparte stichtingen, die buiten onze organisatie staan. Maar wij zijn blij dat zij een onderdeel van de Lakenfeesten zijn. Kijk, wij kunnen ze niet tegenhouden als zij een andere datum kiezen, maar we hopen dat ze dat niet doen. Wij hebben elkaar no- Stopera De feesten zijn in 1985 opgezet De Leidse Lakenfeesten zijn na zeven jaar een begrip geworden, al zal niet één toerist er rekening mee houden v om Leiden bekendheid te geven 'in de regio en de wereld'. Als Post wordt gevraagd of de we reld is bereikt, lacht hij. „Leiden is Leiden en we streven er niet naar om een soort Sail Amster dam te worden. Je moet je plaats weten. Leiden is in sym biose met de omgeving, met zijn zomerrecreatie. Nou, dan weet je, als toerist, dat er 's Let op: er komt een gespecialiseerde erkende opleider naar Leiden. Nieuwsgierig? Vraag de gratis studiegids: 071 - 15 34 24. avonds wat in Leiden te doen is." Hugens: „Een Duitser zal niet zijn kustvakantie boeken in een periode, waarvan hij weet dat er in Leiden feesten zijn. Maar hij houdt er misschien re kening mee, als hij hier is. Zo is het bedoeld". De begroting van het cultuur- onderdeel van de Lakenfeesten, zo'n 160 duizend gulden per jaar, is nooit sluitend. Men krijgt geld uit de aloude Paas- kermis en de recettes. Deze week is met de sponsoring van volgend jaar begonnen. Niets ten nadele van de kwaliteit, maar Post zegt beslist niet te willen wedijveren met K&O, het LAK-theater en de Leidse Schouwburg. „Nee, het is een zomerfestival en je trekt een an der publiek. Dan hoor je dat ie mand die nog nooit een opera heeft gezien, enthousiast is. Het buiten is ook heel apart. Zelf kom ik graag bij voorstelling in de Amsterdamse stopera, ga ik nu in de zomer naar een opera buiten, dan stel ik me daar ook iets anders van voor. Daar vol doet Leiden aan. Voor de gezel schappen is het vaak ook heel bijzonder." Kinderen Hugens wuift weg dat de Laken feesten geen landelijke aan dacht krijgt. Al maakt de Volks krant in haar toerisme-agenda gewag van de Leidense laken feesten, het is toch iets. „De Te legraaf heeft er een heel artikel aan gewijd en ook op televisie is er een keer wat over gezegd." Zou Leiden niet met een kor ter, heviger, festival meer uit straling kunnen krijgen? „Een beetje festival duurt tien da gen", zegt Hugens. Post: „Niet verstandig. Dan heeft het geen uitwerking naar de Leidse ge meenschap toe. Dan is het al leen van even 'knal' naar buiten De peurbakkentocht zien ze de komende jaren niet verdwij nen. „Gelet op enthousiasme van deelnemers en publiek." Volgend jaar komt er ook weer iets nieuws. Maar de stichting vindt wel dat er een maximum aan de groei zit. „We zouden nog kunnen streven naar twee verschillende avondvoorstellin gen in plaats van één", denkt Post, terwijl Hugens 'meer acti viteiten voor kinderen' in de toekomst voorziet. Vorige week heeft de organi satie vergaderd over volgend jaar. Eigenlijk zouden ze 'pro fessionaliteit' bij het regelen moeten inhuren. „Daar is geen geld voor. De vriendenclubs die samen de Lakenfeesten maken, willen we dus iets officiëler ma ken, een soort werkgroepen." „Maar", weet Post, „succes komt niet voort uit een de structuur. Het Lakenfeest is geen bedrijf met een bevelstruc tuur." DUIVENSPORT Zaterdag vanuit Arras: De Blauwkras: 1,2,3, 4, 5. 6 P Landesbergen; 7, 10 comb, v.d Nieuwendijk; 8, 9 S. Zeegers. Leiderdorp: 1, 6. 8 W. v. Oosten; 2,3,4. 5, lOJ.v Laar en Zn.; 7 R. v.d. Nieuwendijk; 9 J. Knij- nenburg; L.P.C.: 1. 5 J.Smit; 2. 6 K. Lefe- bre; 3 J. v.d. Steen; 4, 8 R. v.d Heiden; 7, 9, 10 A. Witteveen. Het Oosten: 12 Mevr. Geyte- man; 3, 5, 9 B. v. Putten; 4 A. Pracht. 6 F. Glasbergen; 7 comb. Mooten v.d Hoogt; 8 P. v. Duijl; 10 J. Verbaan. De Reisduif: 1.9P. Kop; 2 N. de Groot Zn., 3, 5.6. 7. 10 W. Ouwersloot; 4 comb. J.H.T.; 8 W. Kop. De Rijnklievers: 15, 8 J. Zeven hoven; 2 C. Kop; 3 A. de Vries; 4 G. v.d. Post; 6, 7 H. v.d. Star; 9 H.SIadek; 10 B. van Mil. De Vriendenclub: 1 J. Degen; 2 comb. S. en C. Vmkensteijn; 3 W. v.d. Kooij; 4 en 9 R. v.d. Dop; 5 L. Engel; 6 Th. Dongelmans; 7 J. de Schrijver; 8, 10 Bodijn en Zn. De Zwaluw: 1, 4, 6 N. Meeuwen oord; 2 L. en Th. Verhoork; 3 v.d. Kooij-de Best; 5, 8, 9 P. v. Leeu wen; 7, 10 S. Hoogervorst. Zaterdag vanuit Etampes; De Blauwkras: 1.4P Landes bergen; 2, 3, 5 comb. v.d. Nieu wendijk; 6,8, 10 comb. Houwe- ling Rozier; 7 comb, de Mooij; 9 comb, v.d Blom. Leiderdorp: 1. 2, 4, 6. 10 J v. Laar en Zn 3 en 7 D. v. Segge- len; 5, 9 M. Reijerse; 8 W. Jaco- bi. L.P.C.: 1.2.3K. Lefebre; 4. 8. 9 A. Compter; 5. 6 A. Witteveen; 7. 10 J. Staffeleu. Het Oosten: 12, 4, 5, 7 en 9 B. v. Putten; 3, 6 comb. Mooten v.d. Hoogt; 8G. Hendrikse; 10 P. v. Duijl. De Reisduif: 1 en 10 D. Albers; 2 P. Kop; 3. 9comb. J.H.T.; 4 W. Tolboom; 5, 6, 7 N. de Groot Zn.; 8 W. Kop. De Rijnklievers: 1, 2. 6 J. Zeven hoven; 3, 9 J. v.d. Wal; 4, 5, 7, 8, 10 J Kok. De Vriendenclub: 1 comb v.d. Lee,- 2 L. Koopman; 3, 6, 9 comb. S. en C. Vinkensteijn; 4 W. de Wit jr.; 5 Bodijn en Zn.; 7 A. Link; 8 W. v.d. Kooij; 10 A. Siera. De Zwaluw: 1,9, 10 J. Hooger vorst; 2 P. v. Wissen en Zn.; 3 en 6 P. Verhoork; 4, 5 en 7 v.d. Kooij-de Best; 8 N. Meeuwen oord. Middenin het centrum, met uitzicht op de Koornbeursbrug en de Hooglandse kerk. Zaterdag en woensdag zit je bovenop de markt, zondag ben je gewild of ongewild getuige van de kerkgang van Leidenaars. Kerkklokken in soorten en maten verbre ken dan de ochtendrust. Het echtpaar Ol den. sinds drie jaar woonachtig in een ap partement aan de Botermarkt, denkt totaal verschillend over het genot hiervan. Zij ge niet. hij vindt het maar zozo. Zij: „Die kerklokken vind ik enig, het caril lon van hel stadhuis ook. Leuke geluiden. Die marktkoopmannen kunnen ook zo lek ker schreeuwen. Je zit heerlijk dicht bij de markt. Ik ga er elke zaterdag om kwart voor zeven al naar toe. Dat is echt een feest. Lek ker rustig en dan krijg je een voorkeursbe- handeling, want ze kennen je op een gege ven moment wel. Ik heb altijd in de bin nenstad willen wonen. Vroeger zei ik altijd: ik wil boven de Bijenkorf wonen. Nou dat heb ik bijna bereikt: we zitten hier boven de Kijkshop in de voormalige C&A-gebouw. Het uitzicht is hier prachtig. Dat blauw ge schilderde huis aan de overkant is nu ge lukkig ook weg, want dat was echt vreselijk. 's Winters zien we de mensen op de Burcht lopen en zien we al die motorrijdertjes oe fenen op het dak van de Albert Heijn aan het Ir. Driessenplein. Een heel gek gezicht, al die lichtjes tussen de huizen door." Hij: „Mijn vrouw vind die drukte leuk, ik niet. Het carillon van het stadhuis hoor je de hele dag en de kerkklokken op zondag. Daar kan ik wel wat chagrijnig van worden. Het opzetten van de markt maakt ook veel herrie. Maar wakker word ik niet van de ge luiden. Het uitzicht is verder prachtig. Hier boven is nog een dakterras. Van daaraf is het uitzicht helemaal schitterend. Je kunt helemaal tot Wassenaar kijken." Tekst: Ema Straatsma Foto: Jan Holvast Bewoners willen totaalplan voor omgeving De bewoners van de Haagweg tussen de Churchilllaan en de Vink willen dat er een samenhangend plan komt voor hun gebied. Daartoe is de actiegroep 'Haagweg echt weg? opgericht. „We willen bijvoorbeeld opening van de Vink niet meer los zien van de uitbreiding van flats aan de Klikspaanweg", zegt bewoner Joost Martens, die de groep coördineert. Niet alleen het verkeer, enorm toegenomen na de opening van de Vink, is iets dat de Haagweg- bewoners zorgen baart. Als de gemeente niet met een totaal plan komt, blijft de medewer king van bewoners aan de losse plannen 'tot een minimum be perkt'. Die losse plannen: uit breiding Kfikspaanflats, de komst van een betonmortelcen- trale naast die van Wernink, de bouw van de gekromde Coe- hoornflat aan de rand van de Coebel en de toekomst van het leegstaande gebouw van 'de Groote Vink'. „Een plan op zich hoeft niet bezwaarlijk te zijn", zegt Martens, „maar alles bij el kaar is het gewoon te veel. Wij willen af van een verdeel- en heerspolitiek. En wie kijkt naar dat geheel?" Als voorbeeld wordt het la waai van de betonmortelcentra- le genoemd. Tegen de komst loopt nog een procedure bij de provincie. „Maar combineer dat met het verkeer op de Haagweg en het lawaai van de trein, mo gelijk zelfs de tgv, langs het spoor", vindt Ria Caron. die aan de Rijn een woonboot heeft. „Nu is er een geluidswal rich ting Stevenshof, maar ik heb de indruk dat wij hier aan deze kant van het water daardoor meer geluid opvangen." De groep vreest dat bij de 'verdichting' van het gebied het groen wordt opgeofferd en er voor kinderen geen speelruimte overblijft. Ook de vrees voor toenemende criminaliteit - elk weekeinde worden wel auto's beschadigd - speelt een rol bij de bundeling. Coördinator Martens hoeft, behalve naar zijn auto, maar uit het raam te kijken om voorbeel den te geven van een verande rende omgeving. Zo wijst hij op het bos en de particuliere ten nisbanen vlakbij zijn huis tus sen Klikspaanweg, Haagweg en Coebel. „Dat bos moet verdwij nen voor eco-woningen en men wil er, in tegenspraak met het bestemmingsplan, een toe gangsweg aanleggen." Ook het verkeer op de ventweg wordt drukker. „Er is een weg voor fietsers vanuit de Coebel die op het ventgedeelte van de Haag weg uitkomt, maar leerlingen van de Rembrandtscholenge- meenschap nemen natuurlijk ook die route, dus het wordt hier druk." „En waarom wordt de Noordhofiandbrug, voor fiet sers en openbaar vervoer, niet opengesteld voor autoverkeer? vraagt Ria Caron zich af. „Het aantal buslijnen vermindert, dan kan die brug toch wel open?" Ook hier wordt om een totaalbeleid gevraagd. Bewoners overleggen wel af zonderlijk met de gemeente over verschillende plannen, maar willen samen sterker staan. Martens weet niet of een samenhangend plan wel zalig makend is en iedereen tevreden kan stellen. „Als er maar over nagedacht wordt. Wij zeggen niet dat we de oplossing heb ben." Joost Martens en Ria Caron van de groep 'Haagweg echt weg?' FOTO loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5