Irak toch akkoord met VN-inspectie Pablo Escobar heeft bewakers omgekochf Buitenland 'Abchazië wordt nieuwe conflicthaard Georgië' 'Zuidafrikaanse politie vermoordt verdachten' 'Ik wil werken en mijn eigen brood verdienen9 Buurlanden boos over Turkse dam Zeven doden bij geweld in Algerije MAANDAG 27 JUL11992 BOGOTA Rtr-A De Colombiaanse drugsbaron Pablo Escobar is waarschijnlijk als vrouw uit de gevangenis bij Medellin ont snapt nadat hij soldaten had omge kocht met voedsel en hun een grote som geld had beloofd. Dit staat in een officieel rapport van het Colom biaanse leger. De broer van Pablo Escobar heeft zaterdag een sterk af wijkend relaas gegeven. Sommige waarnemers betwijfelen zelfs of Escobar wel in de gevangenis was op het moment dat de ontsnapping zou hebben plaatsgevonden. Volgens het legerrapport hadden de burgerbewakers binnen de gevangenis een geheime verstandhouding met de gevangenen. Soms droegen gevange nen uniformen van de bewakers en vergezelden deze naar uitkijkposten. Maar de gedetineerden moesten nog wel door net kordon van soldaten dat om de gevangenis heen lag. Afgelopen dinsdag wonnen drugs handelaren echter het vertrouwen van soldaten bij twee uitkijkposten door hun een pan vol vlees, rijst, aardappel salade en spaghetti aan te bieden. Laat op de avond riepen de gevangenen de soldaat die verantwoordelijk was voor de twee posten bij zich. Deze vertelde de militairen die on der zijn bevel stonden, dat zeven werklieden de gevangenis zouden ver laten, eraan toevoegend: „Morgen zul len we een mooi bedrag ontvangen". Woensdagochtend vroeg verliet een groep van zeven tot tien mensen, ver schillend gekleed, de gevangenis tus sen de twee legerposten door. Het wa ren Escobar en zijn maten. Een soldaat die het tafereel zag, zei dat een van hen een spijkerbroek en een pruik droeg en zo op een vrouw leek. Achteraf vermoedt hij dat het om Escobar ging. Het verslag geeft niet weer hoe ze uit de gevangenis kwamen, maar vol gens verschillende media zijn ze klaar blijkelijk gewoon de poort uit gewan deld. Het leger zei dat er geen aanwij zingen zijn voor een tunnel zoals aan vankelijk werd gemeld. De drugshan delaren waren zwaar bewapend toen ze de gevangenis verlieten. Er loopt in middels een gerechtelijk onderzoek te gen negen soldaten en 26 bewakers. In een zaterdag gepubliceerd inter view met de krant El Colombiano uit Medellin vertelt Roberto Escobar dat hij en zijn broer samen met acht an dere leiders van hel Medellinkartel voor hun leven vreesden toen honder den soldaten dinsdag hun gevangenis in de bergen omsingelden. Bij het zien van de „zeef vreemde bewegingen" rond de Envigado ge vangenis waren ze bang dat de politie, wellicht in opdracht van het rivalise rende Cali drugskartel, van plan was hen te vermoorden. De Escobars eis ten dat de militairen hun dant naar binnen stuurden, of anders de priester die vorig jaar bij de overga ve van Escobar had onderhandeld. Dat ging niet door. Alleen de onderminis ter van justitie en de gevangenisdirec teur waren bereid tot een gesprek. Die werden meteen in gijzeling genomen door Escobar en zijn mannen. „Wij waren in de gevangenis totdat het leger schietend binnendrongen de sergeant van de wacht doodschoot", zei Roberto Escobar. „Toen we de eer ste dode zagen zeiden wij tegen el kaar: ,ze gaan ons doden". Roberto wilde niet zeggen hoe Escobar was ontsnapt. Wel bevestigde hij dat er van tunnels geen sprake was. Roberto Escobar zei dat op het mo ment dat zijn broer ter misleiding via een radioverbinding meldde dat hij zich in een tunnel bevond, er een bombardement op de gevangenis be gon. De krant La Prensa uit Bogota ci teerde militairen en mensen van justi tie die zeiden dat Escobar al maandag avond uit de gevangenis was vertrok ken naar een naburige stad. Hij zou vaker dat soort escapades hebben ge maakt. Dit keer kwam hij niet terug, schreef La Prensa. Onderminister van justitie Eduardo Mendoza, die dinsdag de gevangenis binnenging, beweert echter bij hoog en bij laag dat hij Pablo Escobar daar zag terwijl die een gasmasker opzette. De ontsnapping heeft in de Verenig de Staten grote opschudding veroor zaakt. Politici die eerder de Colom biaanse president prezen voor zijn moedige anti-drugspolitiek, willen nu de jacht op Escobar, met of zonder in stemming van president Gaviria. Ze menen ook dat de belofte om de drugsbaronnen niet uit te wijzen naar de VS een vergissing is geweest en moet worden herzien. „Het is tijd om te praten over heimelijke acties", zei Congreslid Robert Torricelli. Sjevardnadze waarschuwt voor geweld tbilisi DPA-Rtr-AP De Georgische leider Eduard Sjevardnadze heeft zaterdag ge waarschuwd dat in de regio Ab chazië van Georgië een nieuw gewelddadig conflict dreigt uit te breken. „In Abchazië zal het er nog erger aan toe gaan dan in Zuid-Ossetië", zei Sjevardnad ze. De staatsraad, waarvan Sje vardnadze het hoofd is, heeft het besluit van het Abchazische parlement „onrechtmatig en ongeldig" genoemd. Het parlement van Abchazië, dat in het westen van Georgië aan de Zwarte Zee ligt, besloot vorige week de uit 1925 stam mende grondwet opnieuw van kracht te laten zijn. Abchazië staat daarin omschreven als een soevereine staat. Sjevardnadze heeft een rondreis door West-Georgië, waar hij de aanhangers van de begin dit jaar verjaagde ex-pre sident Gamsachoerdia van zijn poltieke ideeën trachtte te over tuigen, speciaal onderbroken voor dit plotselinge afschei- dingsbesluit. Abchazië wordt gekenmerkt door buitengewoon natuurschoon en staat bekend als producent van citrusvruch ten, tabak en thee. De republiek telt een half miljoen inwoners, van wie meer dan de helft Geor giër is. Voorts wordt de bevol king samengesteld door Russen en Abchaziërs. In Abchazië wordt al sinds 1989 naar een onafhankelijke status gestreefd. In 1989 kwam het in de hoofdstad Suchumi aan de Zwarte Zee meerdere malen tot demonstraties, die keer op keer zijn neergeslagen. Veel doden bij aardschok Vietnam Bangkok» i londerden mensen zijn vorige week om het leven gekomen bij een aardschok in het noorden van Vietnam. De meeste slachtoffers zijn mijnwerkers, die levend begraven wer den toen de mangaanmijn waarin ze werkten door de aardschok Japan verlaagt disconto Tokyo» De Japanse Centrale Bank heeft het officiële disconto verlaagd van 3,75 procent naar 3,25 procent om zo de stagne rende economie een nieuwe impuls te geven. De bank maakte de maatregel vanochtend bekend na een buitengewone directie vergadering. Bij vliegtuigongeluk Indonesië 71 doden Jakarta» Bij een poging in mistig weer te landen is vrijdag in de Indonesische provincie Maluku (de Molukken) een vliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Mandala met aan boord 71 mensen neergestort. Gevreesd wordt dat geen van de inzittenden, allen Indonesiërs, het ongeluk heeft overleefd. Za terdagwaren de lichamen van 20 passagiers geborgen. Rusland verkoopt burgers land moskou Rusland wil zijn burgers land te koop aanbieden. Daartoe zullen speciale landbanken worden opgericht, die zoge noemde landcertificaten verkopen. De certificaten geven recht op een bepaald stuk land en bepalen tevens waarvoor het land moet worden gebruikt. Somaliërs vast op schip nairobi» De Verenigde Naties en het Rode Kruis hebben giste ren voedsel, medicijnen en water gegeven aan 351 honger lij dende Somalische vluchtelingen die voor de kust van Kenya op een schip zitten dat niet mag afmeren. Het schip dobbert al een paar dagen voor de kust. De VN hopen de vluchtelingen van daag van boord te krijgen. Zware beschuldiging patholoog-anatoom correspondent Een vooraanstaande Zuidafri kaanse patholoog-anatoom heeft verklaard dat de politie de afgelopen jaren tientallen arres tanten heeft vermoord en nog steeds arrestanten vermoordt. Dr. Jonathan Gluckman zegt in een interview met het in Jo hannesburg verschijnende zon dagsblad de Sunday Times er van overtuigd te zijn dat van de 200 gevallen die hij tijdens zijn loopbaan heeft onderzocht, '90 procent door de politie is ver moord'. „Ik heb bewijzen dat de politie mensen op een vreselijke manier mishandelt. Mijn indruk is dat ze volledig losgeslagen zijn. Ze doen gewoon wat ze willen" De minister van politie, Kriel, heeft inmiddels naar aanleiding van de beschuldigingen van Gluckman een onderzoek gelast naar de doodsoorzaak van alle arrestanten die afgelopen twee jaar tijdens hun voorarrest om het leven zijn gekomen. Gluckman zegt de noodklok te hebben geluid, omdat hij 'het niet langer kan aanzien'. De dood van een 19-jarige jongen uit het zwarte woonoord Sebo- keng had hem ten slotte over de drempel geduwd. Zijn lijk was 12 uur na zijn arrestatie gevon den. De verwondingen waaraan hij was overleden klopten met de verklaring van getuigen, dat hij zwaar mishandeld was door de politie. „Dit was een 19-jarige jon gen", aldus Gluckman. „Zonder opgaaf van redenen gearres teerd, mishandeld, gemarteld en vermoord. Hij kon mijn zoon zijn geweest. Ik ben er doodziek van. Het gaat maar door. Ik weet niet hoe ik er een einde aan kan maken. Ik geloof niet dat de regering weet hoe zij er een einde aan kan maken". Gluckmans aanklacht is de tweede ernstige aanval op de politie binnen een week. Don derdag werd een vernietigend rapport gepubliceerd van de Britse criminiloog Waddington over de werkwijze van de politie tijdens en na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipa- tong, waarbij 39 mensen zijn af geslacht. Regeringspartij Japan behaalt meerderheid correspondent De Japanse regeringspartij LDP heeft in de gisteren ge houden verkiezingen voor het Hogerhuis weer als vanouds een meerderheid behaald. Van de 127 zetels gingen er 68 naar de Liberaal Democratische Partij van premier Kiichi Miya- zawa. De verkiezingen golden de helft van de 252 zetels in het Hogerhuis. Slechts 22 zetels gingen naar de grootste oppositiepartij, de Socialisten. Dit resultaat be vestigt dat de successen van de oppositie in de vorige Ho- gerhuis-verkiezingen geen nieuw tijdperk in de Japanse politiek hebben ingeluid, maar een eenmalige uitzondering waren. Het matige opkomst percentage van 50 procent heeft de oppositiepartijen, die vooral gedijen bij onvrede met de regerende LDP, parten ge speeld. De Socialisten pro beerden munt te slaan uit een pas aangenomen, controver siële wet die het mogelijk maakt dat Japans Zelfverdedi gingsmacht gaat deelnemen aan vredesbewarende activi teiten van de Verenigde Na ties. Oorlogsdreiging voorlopig van de baan De Verenigde Naties en Irak hebben gisteren een ak koord bereikt in het hoogopgelopen conflict rond de in spectie van het ministerie van landbouw in Baghdad. De dreiging van militair ingrijpen op korte termijn lijkt hier mee van de baan. den haag-new york ap-gpd De Amerikaanse president Bush verwelkomde het akkoord, maar maakte tegelijkertijd dui delijk dat Irak zal moeten vol doen aan alle VN-resoluties. Hij sloot opnieuw geen enkele optie uit om Irak tot naleving van de VN-afspraken te dwingen. VS-minister Baker (buiten landse zaken) zei gisteren vanuit Manila de indruk te heb ben dat „tenzij er volledig ge hoor wordt gegeven aan de VN- resoluties, we dezelfde richting opmarcheren als we eerder op marcheerden. Destijds luister den ze (de Irakezen) niet naar ons en ik hoop dat ze nu wel luisteren". De Iraakse ambassadeur bij de VN, Amir al-Anbari, en Rolf Ekeus, hoofd van de VN-ontwa- peningscommissie, bereikten gisteren na een gesprek van twintig minuten overeenstem ming over de inspectie van het ministerie, waar informatie ligt of inmiddels, lag, opgeslagen over Iraks wapenprogramma's. Irak had inspectie steeds ge weigerd omdat het die een in breuk op de soevereiniteit van het land acht. Afgesproken is nu dat een nieuw team de inspec tie zal uitvoeren. Al-Anbari toonde zich tevreden dat het team vooral bestaat uit verte genwoordigers van Europese landen die niet „hebben deelge nomen aan de aanvallen op Irak". Het vorige team, dat 17 dagen voor de ingang van het 'Muur Berlijn heeft meer doden geëist' berujn hans hoogenduk correspondent De Muur tussen Oost-en West- duitsland heeft aan minstens 350 vluchtelingen het leven ge kost. Dat meldt de Duitse krant Welt am Sonntag, waarbij het blad zich beroept op dossiers van de Berlijnse justitie. Tot nu toe was men er steeds van uit gegaan dat deze dodelijke grens 187 slachtoffers had geëist. De Berlijnse politiecommissa ris Manfred Kittlaus, die de cen trale organisatie 'Opsporing re- gerings- en herenigings-crimi- naliteit' leidt, zei zelfs niet uit te sluiten dat er meer dan 400 do den aan de Muur zijn gevallen, omdat ook vluchtelingen die via de Oostzee wilden wegkomen deze pogingen met de dood moesten bekopen. Kittlaus voegde daaraan toe dat nog geen rekening is gehouden met vluchtpogingen over de vroege re Oostduits-Poolse en Tsjechoslowaakse grens. Kosmonauten op weg naar ruimtestation BAIKONOER AFP-RtT Vanaf de lanceerbasis in Baiko- noer in Kazachstan is vanmor gen het ruimteveer Sojoez TM- 15 gelanceerd voor een missie naar het ruimtestation Mir. Aan boord zijn de Russische kosmo nauten Anatoli Solovjev en Ser- gej Avdcjev en de Fransman Mi chel Tognini. Het is de derde gecombineerde Russisch-Fran- se ruimtevlucht. Na de lancering om 08.08 uur Nederlandse tijd, die volgens de directe televisiebeelden perfect verliep, zal het ruimteveer naar verwachting binnen 48 uur het ruimtestation bereiken. De So joez heeft nieuwe apparatuur bij zich voor het station. nagyatad runa hellinga vervolg van voorpagina De vernedering afhankelijk te zijn van de liefdadigheid van anderen is overal voelbaar. Ze zijn niet tevreden over het eten, dat weliswaar vanwege de mos lims nooit varkensvlees bevat, dat hoe dan ook anders smaakt dan thuis. Ze zijn ervan overtuigd dat de kampleiding een deel van de giften uit het buitenland in ei gen zak steekt om die spullen op de zwarte markt te verkopen. Ze denken dat ze het zakgeld, waar ze (ten onrechte) recht op te hebben, niet krijgen omdat de directeur dat geld achterover drukt. Maar waar het iedere keer weer op uitdraait, is dat ze voor al boos zijn, omdat ze in Na- gyatad vastzitten. „Ik zou graag ergens anders heen willen, er gens in het buitenland waar ik kan werken en mijn eigen brood kan verdienen. Dit is Drie treinen vol uitgeputte Bosnische vluchtelingen zijn gisteren in Duitsland gearriveerd, met ruim 2.600 mensen. In Kroatië zijn nog tien duizenden vluchtelingen onderweg naar West-Europa. Vele Duitse bur gers hebben na het zien van dedramatische televisiebeelden over de uitzichtsloze situatie van de vluchtelingen spontaan hulp aangeboden, die varieert van het onderdak bieden aan een gezin tot het geven van geld en voedsel. foto's epa geen leven. Maar Europa heeft de steek gelaten"", zegt een man en velen beamen zijn woorden. .Alleen mensen met familie elders maken nog een kleine kans op een visum voor West- Europa", zegt Jozsef Katai, coör dinator vluchtelingenzaken voor de regio Zuid-Donau. Met in totaal 100.000 vluchtelingen, van wie 70.000 uit het voormali ge Joegoslavië, heeft Hongarije volgens hem zo langzamerhand de grens van zijn opvangcapaci teiten verreikt. Net als de Kroaten vinden de Hongaren dat ze te weinig steun krijgen van internationale orga nisaties. De Verenigde Naties hebben een keer vier miljoen dollar gegeven, maar daar houdt het mee op. „Het zijn vooral privé-personen en natio nale organisaties die ons steu nen. De keukenapparatuur hier is een gift van een Engelse on dernemer, Franse hulporganisa ties zorgen voor de medicijnen, dagelijks staan er particulieren uit Hongarije en uit andere lan den van Europa voor de deur die ons spullen komen bren- :n." „Het probleem is dat je op die manier teveel krijgt van het een en niets van het andere. Een ondernemer heeft hier 22 ton zeep, tandpasta, tandeborstels en schoonmaakmiddelen laten afleveren. Daar zullen we voor lopig dus geen gebrek aan heb ben. Maar schoenen zitten er nooit bij, terwijl mensen die juist hard nodig hebben. Veel mensen zijn lopend gevlucht, vaak op blote voeten. En het beste wat we hen kunnen bie den, zijn plastic slippers. Som mige mensen lopen hier na een maand nog barrevoets." bivakkeerde, werd geleid door een Amerikaan. Irak had gisteren eerder op de dag nog laten weten dat het niet zou buigen voor internationale druk om VN-inspecteurs toe gang tot het ministerie te ver schaffen. President Saddam Hussein zei na een bijeenkomst van de Revolutionaire Com- mandoraad dat de 'Moeder van alle oorlogen' (de Golfoorlog) nog niet over was omdat de vij anden van Irak „nog steeds oor logwensten". BOZOVA AP In het zuidoosten van Turkije is zaterdag de officiële ingebruik stelling verricht van de Atatürk stuwdam in de rivier de Eufraat, een dam die de Turkse greep op de watervoorraden in het Mid den-Oosten versterkt. De 169 meter hoge stenen dam ligt bjj het plaatsje Bozova, ongeveer 70 ten noorden van de grens met Syrië. Zaterdag werd de dam onder het afsteken van vuurwerk gedeeltelijk in gebruik gesteld. Twee van de zes turbi nes van 300 megawatt begon nen electriciteit te leveren. De buurlanden Syrië en Irak zijn bang dat de aanleg van de Ataturkdam in combinatie met grootschalige Turkse irrigatie projecten zoveel water uit de Eufraat en de Tigris zal wegne men dat er voor hen, aan de be nedenloop van deze rrivieren, geen water meer over zal zijn. Turkije heeft beloofd dat de Atatürkdam 500 kubieke meter water per tijdseenheid zal door laten. Syrië en Irak, die overi gens wel vertegenwoordigers naar de feestelijke opening had den gestuurd, probeerden ver geefs het kwantum van de wa terdoorlating.te verhogen. De Atatürkdam is onderdeel van een enorm project van stuwmeren en irrigatie. Het project moet uiteindelijk 27,3 miljard kilowattuur electriciteit per jaar opleveren, ongeveer de helft van de huidige behoefte aan electriciteit in Turkije. Bij politiek geweld in Algerije zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen, zo heeft de politie verklaard. In het 16 kilo meter van de hoofdstad Algiers gelegen Ain-Benain kwamen drie mensen om in een vuurge vecht, nadat de politie in een achtervolging drie gewapende moslimaëtivisten had nageze ten. Eerder op de dag kwamen drie moslimactivisten en een politieagent om bij een politie- inval in een schuilplaats van de Gewapende Islamitische Bewe ging, die verantwoordelijk zou zijn voor een golf van moorden in de afgelopen maanden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4