Succes bij aanpak illegaal kamperen Zeventig wadlopers van het wad gehaald Binnenland Fortuin onder vloer bij ontruiming huis Skütsjesilen gaat van start De beesten willen best, maar de sfeer moet er wel naar zijn 9Swingen9 in het AIDS-tijdperk MAANDAG 27 JUL11992 Algemeen Nederland* Persbure, Youth for Christ danst op auto's terherne In het centrum van Terherne heeft de politie van Mid den Friesland afgelopen nacht drie stomdronken volgelingen van Youth for Christ aangehouden die op autodaken aan het dansen waren. De jongelingen, die in Terherne op kamp waren, waren 's nachts stiekum het dorp in getrokken. De politie, die een van de knapen meenam naar het bureau, had de grootste moeite met het verhoor. De knaap viel tijdens de ondervraging ettelijke keren in slaap. Toen de jongeman naar zijn kamp werd teruggebracht, kwamen de agenten onderweg de twee andere feestgangers tegen. Zij bleken niet meer te weten waar ze logeer den. Verwarde man slaat 150 ruiten in den haag Een 32-jarige man uit Den Haag heeft zaterdagavond 150 ruiten van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie in Den Haag kapotgeslagen met een hamer. De schade kan vol gens de politie oplopen tot een miljoen gulden. Volgens een woordvoerder is de man geestelijk in de war. Tijdens het inslaan van de ruiten riep de Hagenaar: „De maffia heeft Nederland in haar bezit. De grootste criminelen lopen vrij rond". Defect oorzaak lekkage tankwagen Dordrecht» Een technisch mankement aan een veiligheidsklep is er de oorzaak van dat vrijdagmiddag op de Al6 een tankwa gen met acetylchloride ging lekken. Een eerste technisch onder zoek heeft dit uitgewezen. Het is echter nog niet precies bekend hoe het mankement is ontstaan. De lekkende tankcontainer ver oorzaakte vrijdagmiddag een enorme verkeerschaos op de A16, Nederlands belangrijkste noord-zuidverbinding. De inhoud van de tank kon slechts met de grootst mogelijke moeite worden overgepompt in een andere tankwagen. Heidemij verwerkt vuile grond uit VS arnhem» Het Arnhemse milieu- en adviesbureau Heidemij heeft de eerste grote opdrachtgever binnen voor zijn nieuwe grondrei- nigingsfabriek in Moerdijk. Vorige week werd een partij van tweehonderd ton vervuilde grond uit de staat New jersey ver werkt. De verwerking in Moerdijk is een proef voor de verdere sanering van vervuilde bodems in New Jersey. Het project wordt in de loop van dit jaar afgewerkt via een mobiele grondreini- gingsinstallatie, die in de Verenigde Staten wordt opgebouwd. Daartoe is een samenwerkingsovereenkomst gesloten met het Amerikaanse ingenieursbureau Geraghty and Miller. De ver plaatsbare saneringsfabriek heeft een capaciteit van 25.000 ton per jaar. Zonderling 'begraaft' 127.000 gulden wildervank Bij de ontruiming van een wo ning van een onlangs overleden inwoner van Wildervank heb ben medewerkers van de wo ningbouwvereniging onder de woonkamervloer een fortuin aangetroffen: 127.000 gulden in bankbiljetten. Het personeel kreeg eind vo rige week tijdens de ontruiming van buren het advies om de wo ning goed te doorzoeken. De naaste omwonenden hadden in de loop der jaren de indruk ge kregen dat de bejaarde alleen staande man zijn geld onder de vloer had verborgen. In eerste instantie leverde de zoekactie niets op. In een kei- De wadlopers staan al tot hun knieën in het water. Ze werden nog net op tijd gered. foto kustwacht De Kustwacht heeft zaterdag zeventig wadlopers gered die door het opkomen de water in de problemen waren geko men. Ze zijn met een Duitse reddings boot naar de Eemshaven gebracht. De wadlopers, verdeeld over twee groepen van 50 en 20 lopers, waren on derweg van Uithuizen naar Rottumer- oog. Ze kozen een verkeerde route en kwamen aan de verkeerde kant van een vaargeul terecht. De wadlopers kwamen vervolgens in de problemen door de op komendevloed. Na de melding van de problemen gin gen diverse boten naar het gebied. Met rubberboten konden de wadlopers aan boord worden gebracht van de Duitse reddingboot Alfred Krupp uit Borkum. Deze bracht de wadlopers naar de Eems haven. De reddingsactie werd gecoördi neerd door de Kustwacht in IJmuiden, die ook haar eigen vliegtuig boven de groepen had. Ook was een helikopter van de militaire vliegbasis Leeuwarden paraat. De tocht was georganiseerd door de stichting Uithuizer Wad. Hoe het kon dat de groepen een verkeerde route kozen, is nog onduidelijk. Politie Zeeland maakt gericht eind aan overlast dertje onder een luik in de woonkamer werd de 'schat' uit eindelijk gevonden. Na het weg trekken van een vlonderje trof fen de medewerkers van de wo ningbouwvereniging plastic zakken met grote hoeveelheden bankbiljetten aan. De ontrui ming vond plaats onder toe zicht van de politie. De inwoner van Wildervank leidde jarenlang een kluize naarsbestaan. Hij had nauwe lijks of geen contacten met fa milieleden en buurtbewoners. Vorige week dinsdag werd de man door een vrijwilliger van Tafeltje Dek Je dood aangetrof fen in zijn huis. Het geld is in bewaring gegeven bij een nota- middelburc anp De gerichte acties in Zeeland tegen illegaal kamperen lij ken hun vruchten te gaan afwerpen. De rijkspolitie in Middelburg gelooft „voorzichtig" dat het wild kamperen dit jaar aan het teruglopen is. Dit weekeinde kregen 48 men sen, het merendeel Duitsers, een bekeuring. Er werd met na me aan de kustgebieden gecon troleerd. Evenals gedurende het voorgaande weekeinde ging het dit keer voornamelijk om toeris ten in campers die buiten een camping wilden overnachten. Begin augustus vindt nog maals een gerichte actie plaats. Daarnaast controleert de politie tot begin september tijdens de normale nachtelijke surveillan- Vorig jaar kregen nog 1048 mensen een bekeuring omdat ze buiten een camping de nacht doorbrachten in camper, tent, caravan of auto. Toen begon de politie pas met Pinksteren actie te voeren tegen de overtreders. Dit jaar is de gerichte controle al met Pasen begonnen, zes we ken eerder. Tot en met zondag werden 550 processen-verbaal van 150 gulden uitgeschreven. ces op illegaal kamperen. In 1990 leverde het kamperen op dammen, parkeerplaatsen, langs wegen en in natuurgebie den in Zeeland de nodige over last op. Toen sloegen naar schatting alleen al met Pinkste ren zo'n duizend mensen hun kampement op niet daarvoor aangewezen plaatsen op. Voor de politie was het pro bleem toen te groot om tijdens de normale surveillances aan te pakken. Politie, recreatiege meenten, justitie en provincie werken samen om dit feno meen door middel van voor lichting en controles een halt toe te roepen. crou Het skütsjesilen in Fries land is zaterdag met een bloed stollende wedstrijd van start ge gaan. Terwijl de skütsjes van Grou en Joure in de eindfase van de wedstrijd nek aan nek voorop la gen, zorgde schipper Douwe Vis ser van De Sneker Pan op het voorlaatste kruisrak voor een ver rassing door te profiteren van een stuurfout bij Grou. De rustig ogende schipper van het Sneker skütsje had zich geen beter begin kunnen wensen. De kampioen van het skütsjesilen L *£Ët i'm tfgf ~l 1991, Teake van der Meulen van Woudsend was heel wat minder gelukkig. Bij de moeilijke start miste Van der Meulen direct al een positie voorin. Bovendien raakte hij later in de wedstrijd be trokken bij een aanvaring. In de tweede fase van de strijd wist hij zich toch nog van een laatste veertiende plaats terug te vechten naar een negende plek. Het schip van Eldert Meeter (foto) eindigde op de derde plaats, foto anp herman pieterse Zeven jaar voor in stukken snijden van lijk Het Haagse gerechtshof heeft vandaag een 25-jarige Hagenaar veroordeeld tot zeven jaar we gens doodslag en het wegma ken van een lijk. De man werd in januari door de rechtbank veroordeeld tot acht jaar cel. In het hoger beroep had de officier van justitie ook acht jaar geëist. De verdachte stak bij een ru zie vorige zomer in zijn woning een 24-jarige man dood, die te gen zijn zin in diens woning woonde. Het slachtoffer werd twintig keer gestoken met een mes. Het lijk werd daarna in stukken gesneden en de li chaamsdelen werden in de Ringvaart om de Haarlemmer meer en het Rijn-SchuLin.ul bij Leiden geworpen. De dader ging in hoger be roep omdat hij vindt dat hij ten onrechte is veroordeeld wegens doodslag. Volgens de Hagenaar was er sprake van noodweer. De rechtbank oordeelde in hoger beroep dat dit niet het geval Soldaten Kroatië Ieren parachute springen op Texel Een groep van elf Kroatische militairen volgt deze week een opleiding tot parachutist op het Paracentrum Texel. Kort gele den vochten ze nog mee in de burgeroorlog in Joegoslavië. De soldaten worden opgeleid door instructeurs van het paracen- Wanneer de militairen de cursus succesvol afronden krij gen ze het A-brevet parachutist Volgens directeur Rienks heb ben ze tijdens een oorlog niets aan dit papiertje. „Ze mogen al leen onder begeleiding van ren instructeur springen, zoals elke onervaren springer die hier een opleiding volgt. Als militair heb je daar niets aan." De Kroaten zijn naar Neder land gehaald door kolonel bui ten dienst Van Noort, die eerder Nederlandse vrijwilligers ronsel de om aan de zijde van de Kroaten te vechten in de Joego slavische burgeroorlog. Rienks ziet geen enkel kwaad in het geven van de cursus. „Ik zie dit niet als een militaire zaak, er wordt hier toch niet met geweertjes gespeeld. Bo vendien denk ik persoonlijk dat ze voor een goede zaak strijden, dus ik heb er geen moeite amsterdam ben maandag Neem nou zo'n olifant in het safaripark van het Engelse Cricket St. Thomas. Daar stu ren ze een heel symfonie-or kest op af om hem een beetje in de stemming te laten ko men, zodat hij er zin in krijgt een vrouwtje te bespringen. En het orkest in de geest van de film 'Ten' de Bolero van Ravel maar spelen. Zonder resultaat overigens. „Het is natuurlijk ook flauwe kul", zegt Koen Brouwer, coör dinator van de fokprogramma's van de stichting Nationaal On derzoek Dierentuinen (NOD), gevestigd in Artis. „Net zulke flauwekul als toen in Japan, waar ze voor een paar gorilla's pornofilms gingen draaien". Logisch, want bij gorilla's ligt het allemaal nogal gevoelig. On derzoek heeft uitgewezen dat gorilla's in sociale groepen met elkaar leven. In zo'n groep moe ten een paar vrouwtjes, en wat jongeren. Dan lukt 't wel. „Zetje ze van kindsbeen af bij elkaar in een kooitje, dan zien ze elkaar als broer en zus en blijven ze van elkaar af. Incest, daar be ginnen gorilla's niet aan. Van hun leven niet." Seks tussen dieren in gevan genschap. De dierentuinen moeten er heel wat onderzoek voor doen, maar vaak is er geen probleem. Bioloog Wensing van het dierenpark Burgers Zoo in Arnhem: „Meestal is het tegen overgestelde juist het geval: hoe hou je die opgesloten dieren er van af? Zijn er problemen op het seksuele vlak, dan zijn die vaak toe te schrijven aan huis vestingsproblemen. of aan ge dragsproblemen." Je komt van alles tegen in de door de mens opgesloten die renwereld. Dieren die door de Pinguins hebben zo goed verborgen geslachtskenmerken, dat ze1 kaar vaak niet weten of ze met een mannetje of vrouwtje te maken heb ben. Ze maken daar echter geen probleem van. foto artis mens zijn grootgebracht en bij gevolg de mens ook als zijn of haar seksuele partner zien. Kunnen ze ook niets aan doen, want dat is ze zo met de paple pel ingegoten. Soms kan er handig gebruik van worden gemaakt. Zoals di recteur George Archibald van een kraanvogelpark ergens in de staat Wisconsin in de Vere nigde Staten. Die had zijn bu reau in een kraanvogel kooi ge zet i het i tijd werd voor nieuwe vogels,' voerde hij een wilde parings dans uit met een vrouwtjesvogel die daar behoorlijk opgewon den van raakte. Het te leggen ei werd nog net op tijd kunstmatig bevrucht en ziedaar, er was weer een nieuw kraanvogeltje in de maak. De NOD ontwikkelt voor alle dierentuinen fokprogramma's, waarbij het er meestal niet zo extreem toegaat als daar in Wis consin. Nee, langdurig onder zoek ligt aan die programma's ten grondslag en zo veel moge lijk wordt gepoogd de natuurlij ke omstandigheden die de die ren in het wild gewend waren na te bootsen. Fokken is trou wens al lang niet meer het hoogste ideaal van een door snee dierentuin. Het gaat er meer om collecties in stand te houden, en het liefst zo natuur lijk mogelijk. .Achter zo'n geboorte van een ijsbeertje, zoals in Blijdorp, gaat echt jaren onderzoek schuil", zegt Brouwer. „Stilte is een heel belangrijke factor. Het vrouwtje trekt zich terug om in alle stilte en rust haar kind te krijgen. Ze moet het bescher men, vooral tegen de ijsbeer- mannetjes, want de belangrijk ste vijand voor de ijsbeer na de mens is de ijsbeer zelf. Het zijn hele solitaire dieren." Soms staan de onderzoekers voor raadsels. De pinguïn is zo'n vogel waarvan je soms niets begrijpt. De pinguïn zelf trouwens ook niet. De ge slachtskenmerken van deze wa tervogels zijn zo goed verborgen dat moeilijk is te zien wat een mannetje is en wat een vrouw tje. Omdat ook pinguïns daar mee nogal wat moeite hebben, komen er in de pinguïnwereld nogal wat homofiele stelletjes voor. Dat twee mannetjesvogels maar moeilijk tot produceren van een ei komen, levert overi gens geen enkel probleem op: vaak steelt zo'n paartje gewoon een ei om dat vervolgens zelf uit te broeden. Niets aan de hand. Vechten werd het vroeger al tijd bij de hyena-honden. Die werden in groepen gehouden, maar die groepen waren veelal verkeerd samengesteld: dieren uit verschillende groepen, of te veel vrouwtjes. Vrouwtjes pro beren altijd de leiding te nemen in zo'n groep. En bij heftige concurrentie vochten de dieren elkaar liever de tent uit dan eens even lekker met elkaar te vrijen. Veel en vaak De meeste dieren doen het vaak en graag, maar dan moeten wel de omstandigheden ernaar zijn. Dus, voor de flamingo's de juis te waterhoogte, zodat het vrij ende stelletje niet pardoes om valt door het veel te ondiepe water. De juiste temperatuur, om goed in de stemming te ko men. Of leven in groepen, zoals bij de witte neushoorns die in groepjes van twee elkaar links laten liggen, maar in groepsver band lustig op elkaar klimmen. Problemen blijven er altijd. De olifant Murugan in Artis weet bijvoorbeeld eenvoudig weg niet hoe hij 'het' moet doen. Hij 'springt verkeerd of komt te VToeg klaar. Daar helpt geen Concertgebouworkest aan. Of de neushoornvogels, waar van het hoogtepunt er voor het vrouwtje uit bestaat zich tot aan haar nek te laten inmetselen in haar nest. Dat doet ze alleen wanneer er een intense vertrou wensrelatie bestaat en het vrouwtje erop aan kan dat het mannetje haar in deze opgeslo ten periode voert. Handig om te weten. „Maar de twee die hier zitten, mogen elkaar gewoon niet. Dus gebeurt er niets", zegt Koen Brouwer. En dan houdt al les op. amsterdam uz hunt the independent Een lange blondine gekleed in zwart lycra en chiffon stapt kor daat het vertrek binnen. Ze ne geert de aanwezigen en stevent met een harde blik in haar ogen op de 'kerker' af in de kamer er naast. Twee kleinere donkere vrouwen dribbelen achter haar aan. „Ze is een btjroepsmeeste: res uit San Francisco en dat zijn haar slavinnen", legt een man uit. De allereerste Pan-Sexual Sa fer Sex party in Europa gaat be ginnen. Niet toevallig valt het gebeuren zaterdag samen met het einde van de internationale AIDS-conferentie in Amster dam. 'Swingers'komen hier bij een om te leren hoe ze in het AIDS-tijdperk veilig kunnen swingen' (hun seksuele fantasie- en uitleven met iedereen die daartoe bereid is). Bij de deur worden vrij-veilig pakketten uitgedeeld, waarin condooms, rubber handschoe nen en andere onduidelijke hulpmiddelen. En swingers moeten zich aan de regels hou den: eerst vragen, dan pas aan raken: altijd handschoenen ge bruiken of andere beschermen de middelen: en niet dronken worden. De bijeenkomst wordt gehou den in een onopvallend huis aan de Mamixstraat in het cen trum van Amsterdam. Meeste res Shiva, een vriendelijke, enigszins mannelijk aandoende vrouw in een glimmende grijze jurk en een zwarte roos in haar gele haar laat de gasten binnen. Foto's op het groezelige beige behang getuigen van een voor liefde voor leer, halsbanden, touwen en kettingen. De eerste gasten - die elk ruim 400 gulden betalen onder het motto 'geld inzamelen en klaarkomen' - schuifelen schaapachtig naar binnen met neergeslagen ogen. Ze worden naar de 'rubber kamer' gebracht om zich te verkleden. Daarnaast bevindt zich de 'ziekenhuis suite' voor wie doktertje en ver pleegstertje wil spelen. De 'rub ber kamer' blijkt in trek bij jon ge vrouwen en mannen, een paar mannen van middelbare leeftijd en een enkele travestiet. Als ze weer tevoorschijn komen, zijn ze opvallend uitbundig. Fantasiekleding versterkt je fantasie, aldus organisator Tup- py Owen, schrijfster van Het dagboek van een seksmaniak Tuppy is slechts gekleed in een halsband met kettingen en een weinig comfortabel ogend Supermarkten volgend jaar langer open ZAANDAM ANP De filialen van Albert Heijn en supermarkten van Vendex (Edah, Dagmarkt, Basismarkt) houden per 1 januari volgend jaar de winkeldeuren tot half zeven 's avonds open. Dat meldt het blad Distrifood. Op zaterdag zal AH in ieder geval geen gebruik maken van de mogelijkheid die de nieuwe winkelsluitingswet biedt om tot 18 uur open te zijn. Andere supermarktketens ne men binnenkort een besluit. De zelfstandige supermarkt-onder nemers als Super en Spar heb ben van hun groothandels het dringende advies gekregen een half uur langer open te blijven. keurslijf. De kokkin - de gasten krijgen met behulp van eetstok jes stukjes eten toegediend - heeft gekozen voor een body- stocking van zwart kant. Als maakster van documentaires is ze alleen gekomen om te kiiken „Exhibitionisten hebben voyeurs nodig." De belangstelling valt wat te gen. Er waren tussen de 60 en 70 gasten uit heel Europa ver wacht. Tuppy had vooral meer eigenaars van seksclubs willen zien, om de Informatie over vei lig swingen te verspreiden. Jam mer genoeg valt het evenement samen met een nudistenconfe- rentie in Zuid-Frankrijk. Robert Morgan Lawrence, van de Queen of Heaven Safer Sex Club in San Francisco, is ce remoniemeester. Met behulp van mensen die van seks hun beroep hebben gemaakt - en soms foutief worden aangeduid als prostituée - komt hij tussen beide als een 'lustsituatie' on veilig dreigt te worden. Lawren ce is een veteraan van safe-sex- feesten in de Verenigde Staten en wil onverantwoordelijke swingers in Europa op de hoog te brengen van de veiligheids aspecten. „We willen dat ze be seffen dat pikant gedrag veilig kan zijn en toch erotisch. Dit is de enige manier om hun dit bij te brengen." Ondanks de angst voor AIDS zijn swingers nooit opgehouden. De feestjes zijn al leen kleiner en intiemer gewor den. Nu neemt het aantal swin gers weer toe, maar de nieuwe swingers weigeren vaak te on derkennen dat ze HIV of een andere ziekte kunnen oplopen In de kerker beginnen de meesteres en haar slavinnen ongeduldig te worden. Het wordt tijd voor daden. Ik wordt uitgenodigd me in plastic huis- houdfolie te hullen. Ik veront schuldig me en ga weg. VERTALING MAR GREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3