Regio Golfbaan G5* "<rv<yv- NEEM DE STRIJDBIJL OPTEGEN HET ZWAARD VAN DAMOCLES. l>>«£ Wckch Op VtukAh t U.'l'Z l!t L'mIIN H.'I.LV.'JIÜI Je vxLAH MMNDAG 27 JUL11992 Ruim een eeuw is De i LaRenhal de 'be waarplaats van voor werpen van geschiedenis en kunst Leiden betreffende'. Veel Leidenaars kennen dit museum en weten waarschijnlijk ook dat De Lakenhal in 1640 als gildehal voor de lakenindustrie gebouwd werd naar plannen van de toen malige stadsarchitect Arent van 's-Gravesande. Na het verval van de lakenin dustrie had De Lakenhal in de negentiende eeuw geen speci fiek doel meer en daarom kon het gebeuren dat het gebouw ingericht werd als cholera-hos- pitaal. Verschillende malen werd Leiden in de negentiende eeuw door de cholera geteis terd. De ergste epidemie was die van 1866. Begin april woedde 'de ziekte' al in Luxemburg. Van zondag avond tot woensdagmorgen tel de men meer dan honderd do den, en dat op een bevolking van 2.000 zielen! Om de lucht te zuiveren ontstak men grote vu ren in de straten en besproeide de huizen met kalkchloorwater. Na half april nam de ziekte af. In Nederland had Rotterdam het eerst met cholera te kam pen, gevolgd door Utrecht en Den Haag. Op 27 april kwam de geneeskundige raad van Zuid- Holland bijeen om zich over de ze epidemie te beraden. Tot die raad behoorden ook de in Lei den woonachtige leden prof. J.A. Boogaard, prof. J.C.G. Evers en dr. KA. Rombach. Maatregelen Op donderdag 26 april was er in de Leidse gemeenteraad uit gebreid over de dreigende epi demie gesproken. Het college van burgemeester en wethou ders verzocht om een krediet van drieduizend gulden voor het geval de ziekte in Leiden zou uitbreken. Een raadslid wil de weten waaruit de voorlopige maatregelen bestonden. Ant woord: in De Lakenhal zou een lokaal gereed gemaakt worden ter opname van patiënten, in SCHRIJVENDE LEZERS Bronzen penning, aangeboden aan prof. dr. J.C.G. Evers, voor zijn hulp bij de chole- ra-epidemie. collecti- de lakenhal de stadsapotheek zouden me dicijnen aanwezig zijn. De coördinatie berustte bij J. van Kaathoven, die dat bij een eerdere epidemie ook al had gedaan, terwijl men kon reke nen op inzet van ouderejaars studenten in de medicijnen. Een speciaal opgerichte raads commissie werd belast met de uitvoering van maatregelen in het belang van het cholerahos- pitaal, het vervoeren van zie ken, het desinfecteren van wo ningen, het verwijderen van al le schadelijke en voor de ge zondheid nadelige stoffen, de verbetering van de waterstand én de zorg voor beter drinkwa ter. Het eerste cholerageval in Lei den werd gemeld op 4 mei, aan de Langegracht. Sytze Greida- nus, een van de ouderejaars medicijnen studenten, schreef hierover: "Ik spoedde mij naar de Lakenhal, ons hospitaal, en vond daar den eersten patiënt, die door honderden gevolgd zou worden, blauw-zwart in het aangezicht, krimpende van pijn. Een jonge man, een jon gen nog bijna, maar met het ui terlijk van een afgeleefde mensch, het gezicht ingevallen, de neus versmald, de trekken verwrongen." "Ik had nog nimmer een chole- ralijder gezien en de aanblik Cholera doodde in 1866 bijna 900 Leidenaars van dien armen, dan diep apa- thischen, dan in pijnen zich wentelende knaap, was zoo in drukwekkend en beangstigend, dat dit beeld nimmer uit mijn geheugen is verdwenen, hoe veel lijden ik naderhand heb gezien." Slachtoffers Van 4 mei tot 29 augustus woedde deze epidemie in de Sleutelstad, waarbij 1324 ziek werden en 881 overleden. De meeste slachtoffers vielen in het r.k. weeshuis Sint Maarten aan de Jacobsgracht en in de aangrenzende buurten. Ook in de nabijheid van de Doelenka- zerne, waar een van de slacht offers de eerste officier van ge zondheid, dr. J.C. Muller, was. "Reeds had hem de publieke opinie een eereteeken toege dacht voor zijn ijver; nu is hij zelf weggenomen, betreurd door allen die hem kenden Zijn onverhoedsch overlijden verwekt bij velen neerslachtig heid ook door het verlies van een geacht burger en van een braaf militair ambtenaar van de genie." Op grote schaal werden liefda digheidsacties ondernomen, al le kerken hielden collectes en er werd een loterij georgani seerd, waarvoor 1400 prijzen bijeengebracht werden. De ko ningin zond lampen in, prins Frederik een voetenbankje en prins Hendrik een tapisserie, terwijl de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach een servies en een Japans theeblad ter beschikking stelde. De prij zen konden in de stadsgehoor zaal tussen 10 en 14 augustus bewonderd worden. Ruim 2200 loten werden verkocht. Alle in zamelingsacties brachten totaal 5659,96 op, waardoor men in staat gesteld werd 134 wedu wen met 336 kinderen te voor zien van kleding, dekens en voedsel. Beloning De kermis, die altijd de laatste volle week van juli plaats vond, werd afgelast. Gedupeerde on dernemers zetten advertenties in de krant, waarin zij wezen op de mogelijkheid poffertjes bij hen aan huis te gebruiken of thuis te laten bezorgen. In september was de epidemie voorbij en kwam het normale leven weer op gang. De vele helpers werden niet vergeten. "Het Gemeentebestuur is niet achterlijk geweest in het erken nen van de talrijke trouwe, ijve rige en gewichtige diensten, die bij het ontstaan en het heer- schen der cholera binnen Lei den door de geneeskundigen zijn bewezen. Behalve een bui tengewone geldelijke beloon ing, die aan de stadsdoctoren en chirurgijns is toegekend, zijn mahonyhouten schrijftafels en smaakvolle pendules als blijken van erkentelijkheid aangebo den aan de candidaten in de geneeskunst aan de Leidsche Hoogeschool, die den dienst in het cholera-hospitaal waarge nomen en den nachtdienst hebben bijgestaan aan het bu reau van politie." De cholera was geweken, maar "mogen de lessen, die zij gaf op stoffelijk en zedelijk gebied, voor den welstand van lichaam en ziel niet verloren gaan en ten algemeenen nutte strek ken." INGRID MOERMAN Op 15 augstus gaat de eerste spade de grond in voor de nieuwe 9-holes tellende golfbaan in de Broek en Simontjespolder in Warmond. Een lange reeks van juridische hobbels moest worden genomen alvorens die stap kon worden gezet. Leidenaar Maier is lange tijd betrokken geweest bij de voorbereiding van de golfbaanplannen en plaatst in bijgaande brief zeer kritische kanttekeningen bij de gang van zaken. Naar aanleiding van het artikel over de nieuwe golfbaan in Warmond in deze krant, vraag ik mij af of uw verslaggeefster juist is geïnformeerd. De werke lijke gang van zaken zou een hele pagina van uw krant vul len, maar daar zijn de lezers waarschijnlijk niet in geïnteres seerd. Toch zou ik graag nog een paar saillante punten willen aanhalen om aan te tonen dat het huidige bestuur van de golf- vereniging niet bekend is met fair play. Jarenlang liet men mij pro deo bij diverse overheidsinstan ties de kastanjes uit het vuur halen. Toen dat dreigde te mis lukken, moest ik - de man van het eerste uur - koste wat het kost van het toneel verdwijnen. Wat er werkelijk aan de hand was, heeft het huidige bestuur evenwel verzwegen, namelijk dat de ideeën van mij niet strookten met de ideeën van de exploitant van de driving rangé, Dekker. Ik beoogde een baan voor recreatiegolfers, Dekker wilde een showbaan. Ik stond een onafhankelijke accommo datie voor de golfers voor, Dek ker wilde dit onderbrengen in een uit te breiden gebouw van zijn driving range. En daarmee is de club straks totaal overgele verd aan de zeer commercieel ingestelde Dekker, die daar na tuurlijk zijn voordeel mee zal doen. De coup waarover de vice- voorzitter van de vereniging het in het artikel heeft, werd door Dekker en zijn vazallen ingezet. Ik wilde niet aan Dekkers lei band lopen, en moest dus ver dwijnen. Daarop werd een commissie ingesteld onder voorzitterschap van de NGF re gioconsul, die adviseerde om mij als adviseur te handhaven. Dat was een streep door de re kening van de 'coupeurs'. Het huidige bestuur dat de belan gen van Dekker kennelijk hoger inschat dan mijn inbreng, wist uiteindelijk met oneigenlijke en gezochte argumenten verdere samenwerking onmogelijk te maken. Omdat ik het gekonkel beu was, heb ik mij toen terug getrokken. Doch alvorens het project he lemaal los te laten, wil ik alsnog één ding rechtzetten. Dit geldt niet zo zeer de golfbaan, maar wel de bestemming van een strook terrein daar omheen. Voor een golfbaan met aan grenzende openbare voorzie ningen is in verband met de veiligheid van het publiek, met het oog op afzwaaiende golfbal- len, tenminste 25 hectare nodig. Het terrein in de Broek en Si- montjespolder is 24 ha, waar van voor de openbare strook nog eens 4 ha afgaat. Er blijft voor de golfbaan dus 20 ha over en dat is mijns inziens gevaar lijk voor het publiek dat vooral met mooie dagen in groten ge tale op de bewuste strook is te verwachten. De Stichting Openbaar Golf Warmond heeft indertijd inge stemd met de eis van de provin cie om de bewuste strook vrij toegankelijk te maken voor re creërend publiek (wandelen, fietsen, zonnebaden, picknic ken, vissen e.d.) om de plannen voor de golfbaan uit een impas se te halen, waarin die zich toen bevonden. Met mijn bezwaren tegen de openbaarheid van de bewuste strook, die ik overigens ook zou hebben ingebracht indien ik nog iets met de golfbaan te ma ken zou hebben gehad, wil ik de verantwoordelijldieden duide lijk vastgelegd hebben in geval zich ongelukken voordoen, ook al omdat die de golfsport een slechte naam zullen bezorgen. Voor wat betreft de golfbaan is nu precies gebeurd waartegen ik steeds gewaarschuwd heb, namelijk: er wordt veel geld geïnves teerd in een project waarvan het te wijzigen bestemmings plan nog niet is goedgekeurd. er wordt een baan ontworpen met een hoge moeilijkheids graad (veel water), dus uiterst onvriendelijk voor de recreatie- golfers en bepaald niet in het belang van de openbaarheid van de golfbaan. Het huidige bestuur heeft kennelijk de es sentie van een openbare golf baan niet goed begrepen, die is uit op een verenigingsbaan met wat ruimte voor greenfee-spe- lers. totale onafhankelijkheid van exploitant Dekker voor wat be treft accommodatie. En wie is straks de dupe? Juist, de nu nog onwetende gol fer, die nu zijn of haar geld be schikbaar heeft gesteld. Ir. A.D. Maier, zelfstandig adviseur. Klaproos 24. Leiden. SERVIEZEN Thomas Friesland Wedgwood Arzberg Vllleroy Boch Midwinter Mosa Rosenthal Johnson Brothers Royal Albert Mededelingen Dienstplicht? Tel. 071-171757/127900 (12 lijnen). Fax. 07 Divers personeel gevraagd STUDENTEN/SCHOLIEREN OPGELET! Zoek je perfect vakantiewerk en/of bijverdienste waarbij je zelf je dagen kunt indelen en je 100,- p.d. kan verdienen I?!? Min. 17 jr. Bel snell Üitsl tussen 18.00-21.00 uur. tel. 071- 616128, b.g.g. 010-2141557. Van Eijk Uitzendgroep B.V. zoekt: kassenbouwers Gevraagd; MEDEWER- KER/STERS voor algeme ne dienst, bar en keuken. Liefst met horeca ervaring. Sauna 5 mei Tel. 071-720520. Woningruil uw PIANO-TRANSPORT verzorgd door Brandt-Lei- den, betekent schade en ergernis vermijden. Verhui- zingen/Brandt-Leiden. Tel. 071-120389. Word RIJ-INSTRUCTEUR/ TRICE of rijschoolhouder (m/v). Vrije vacatures voor auto, motor, vrachtauto. Goed toekomstperspectief mogelijk met doorgroeimo gelijkheden. Loondienst of zelfstandig, fulltime of part time. Ja. achtienjarigen wil len het rijbewijs. Kunt u goed omgaan met jonge enthousiaste mensen? Is auto- of motorrijden uw hobby? Wilt u snel aan de slag? Vraag dan nu de gratis studiegids voor op leidingen rijschoolwereld. Bel de Kaderschool: 04998-99425. Onroerend goed gevraagd Te koop gevraagd onroerend goed: verhuur de woningen, flats, heren huizen, winkels en bedrijfs ruimtes. Aanbiedingen: Metterwoon Vastgoed b.v. Badhuisweg 95. 2587 CE Den Haag Tel. 070- 3544300. ZANDBERGEN GROOT VERBRUIK in vlees vraagt op korte termijn voor licnt bestelwerk in de vroege ochtenduren een "snelle" en "representatieve" chauffeur - BE Telefonische reakties tij dens kantooruren; tel. 071- 310121. Verhuizen VERHUIZINGEN in bin nen- en buitenland. Piano transporteur Jan van Duuren. Tel. 071-225999. Onderhoud en reparatie Denkt u aan verbouwen dan kunt u nu bellen 071-219780. Aannemersbedrijf M. Giezen. Alle onderhoudswerken, timmerwerken etc. etc. 65+ met korting (gratis prijsopgave). KOOKWINKEL TAFEL BESTEK Keltum W.M.F. Wilkens BS.F. Robbe Berking Gero - Gero - Young Rosenthal SNELKOOKPANNEN GLASSERVIEZEN Zwiesel Christinenhütte Cristal d'Arques Thomas Villeroy Boch Spiegelau Eisch Klingenbrunn ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL Vraag naar onze bruidslijsten HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN - TEL. 14 08 92 Auto's en motoren Autosloperij Gebr. Opdam B.V. SCHADE-auto's met afgifte van wettelijk goedgekeurd vrijwaringsbewijs. Valkenburg ZH. Tel. 071-315101. ZWAANSHOEK NH. Tel. 02502-45435. V.D. Greft autoradio-inbouw services verkoop en reparatie van de bekende merken caraudio, CD wisselaars, autotelefoon, auto-alarm. Blaupunkt Ser- vicesteunpunt. Fruitweg 60. Leiden. Tel. 071-323434. Autosloperij de Graaf B.V. In- en verkoop van alle merken (loop en sloop) personen en bestel wagens, weghalen van autowrakken. Grote voorraad nieuwe en ge bruikte onderdelen. Tel. 071-314141. Ommedijkseweg 24, Leiden. APK keuringsstation Th Henskens HONDA MT '87, sneller 50. i.z.g.st ƒ900,-. Tel. 071-174807. Rond 18 uur. APK 60,- all in Tel. 01718-27532. Ford Scorpio 2.0 CL. d. bl. bj.12-'87, APK tot dec. '92, i.z.g.st Vr.pr. 11.500,- Tel. 071- 76o555 19.00-21.00 uur. Van woning tot prothese... Sleuteltje doén het in d St. Aagtenstraat 4-14 - Leiden Natuurlijk moet uw adver tentie wel OPVALLEN Gebruik ook eens grote let- Radio/tv/geluidsapparatuur V.d Greft KTV Audio Video Service Reparatie en verkoop van alle merken Ktv, Video, Audio, camcorders Caraudio, autotelefoon, bij u thuis of in de werkplaats. Sterdealer van Philips, JvC, Sharp, Sony, Jansen KTV Video Sérvice Centrum Geen voorrijkosten, alleen Leiden. Regio ƒ15,-. 3 mnd gar. op reparaties. Dealer v. PHILIPS. ERRES en SONY (ook voor audio) Ma. t/m vr. 8.30-17.30 Zat. 10-16 en koopavond. Kenauweg 32 (Ind.terrein) Stevenshof. Tel. 071-311409. Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Lessen/clubs/ opleidingen Alle cat. (A, B. C. D en CE) rijbewijzen binnen 8 DAGEN op Saba, St. Eustasius, Cura- cou. Inf. (ma. - zondag v. 09 - 20 u Beukelsdijk 59. R'dam. 010-4768595, (zie ook blz. 3 Gouden Gidsï. Verkeersschool "Tempo" 34,90 per les, div. Auto's, tel. 071-122046. 1 e les 4,95 Ook vrachtwagen en auto bus. Nu ook in Alphen e.o. Computers Van der Greft Computerservice T.k. PC 20 Mb 2xdrive 5,25 incl. kl. MONITOR, mouse en printer, merk Star NX1000. Div. pro- §rammatuur MS DOS .0 Prijs ƒ1000,-. Tel. 01720-90116. nóg duidelijk het hoofd. Zaken en transakties Van der Greft Communicatieservice Verkoop en reparatie van portable en autotelefoon, mobilofoon en semafoon. Fruitweg 60, Leiden. Tel. 071-323434. Fax.: 071-323438. en SPEEL- zeer aantrek- an. Monster stuks De nieuwe Sleuteltjes zijn nóg duidelijker. Niemand ziet uw advertentie over het hoofd. jg AIDS FONDS GIRO 8957 Te koop gevr. Te koop gevraagd onroerend goed: verhuur de woningen, flats, heren huizen, winkels en bedrijfs ruimtes. Aanbiedingen: Metterwoon Vastgoed b.v. Bel Cebuco 020-6242316 en informeer naar het effect van Co-adverteren zohdeo een echt op Dal kun je dus schudden. Behalve als je nu besluit om vakantiebezorger (in de periode tussen 15 juni en 15 september) le worden van deze krant. Kun je ook straks fluitend je eigenwijze vakantie-inkomen omwisselen voor peseta's of drachmen. Nieuwsgierig? Wilfred en Angelique van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken je snel wijzer: 071-161323. 3x§ (datum) Knip uit, vul in, stuur op Ja, ik word vakantiebezorgër in de periode van naam. adres: postcode/plaats: teleloonnr.: In portvnie envelop sturen naar: Afd. Bezorging van Leidsch/Alphens Dagblad, Anlwoordnr. 10050,2300 VB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22