Richard is een rekenaar Novacek reageert niet op pesterijtjes Arrese Genadeloze knock-out voor Keytown Hitters Sport Ajax staat met lege handen Nigel Mansell dicht bij de wereldtitel Nederlands tennisduo komt op temparatuur Agassi is niet te stuiten MAANDAG 27 JUL11992 20 Pascal Vergeer (derde van links) kijkt uit zijn doppen. Tevergeefs, de witte leiderstrui raakte hij kwijt aan Richard van Kempen. Richard van Kempen toont zich zowel 's zomers als 's winters een koele rekenmeester. Heel uitgekiend nam de marathonschaatser uit Nieuwveen gisteren de leiderstrui in de Internationale Wieier Avondzesdaagse over van ploeggenoot Pascal Vergeer. In Alphen aan den Rijn zette Van Kempen twee keer aan. Een tussensprint leverde hem drie bonuspunten op en de finale spurt de negende plaats. ner toen zijn kansrijke positie in een kopgroep van zeven ren ners kwijt, maar hij finishte in elk geval nog als zevende. Daar naast had de routinier huizen hoog opgezien tegen de etappe in AJphen. Van Kempen: „De derde dag van zo'n zesdaagse is altijd lastig. Vorig jaar bakte ik er zelfs helemaal niets van. Tij dens de ploegentijdrit (eerder op de dag, met een tweede plaats voor Swift/Casba, red.) voelde ik me ook niet best. Maar daarna ging het gelukkig een stuk beter." tim brouwer de koning Meerdaagse wedstrijden liggen de schaatsende wielrenner wel. Van Kempen verstaat de kunst van het verdelen van zijn krach ten. Bovendien gebruikt hij zijn verstand, waardoor hij het afge lopen weekeinde zonder node loze inspanningen toch een kar- revracht aan punten bijeen sleepte. „Al vind ik het jammer, dat in die laatste bocht nog drie renners onder mij door glip ten", zei Van Kempen, de per fectionist. Als oorzaak van die aarzeling stipte Van Kempen de valpartij aan, waarvan hij een dag eerder in Zoetermeer slachtoffer werd. Met Vergeer raakte de Nieuwve- Ook Vergeer was blij dat de derde dag van de zesdaagse er op zat. De leiderstrui zat de Warmonder op zijn verjaardag bepaald niet als gegoten. „Ik ben blij dat ik hem even kwijt ben", aldus Vergeer, die zater dag in Zoetermeer met een vijf de plaats plus de vierde tijd in de tijdrit goede zaken had ge daan. „Iedereen lette op me. Ik trek die trui liever woensdag na de slotetappe in Noordwijk nog een keer aan." Achter Van Kempen en Ver geer klom hun ploeggenoot Niels Boogaard op naar de der de plaats. Aan een vierde plaats op zaterdag plus de achtste in een tijdrit koppelde Boogaard gisteren nog een vijfde plaats. Achter een kopgroep van drie, van wie Danny Overgaag de sprint won, deed hij een gooi naar de vierde plaats, maar de snelle Rob Sienders kwam nog over hem heen. In het algemeen klassement vormt voorlopig alleen Piet Ei kelenboom een bedreiging voor het succesvolle Swift-trio. In de schaduw van dat drietal werd Niel van Stralen zaterdag veer tiende en legde Mare Faas giste ren beslag op de vijftiende plaats. Herman Bakker, tijdelijk in dienst van De Spartaan, on derscheidde zich met een twee de plaats in de tijdrit. Varkevisser Het bijprogramma van de Avondzesdaagse leverde bijna nog een hoofdprijs op voor Mark Varkevisser. Een valpartij verhinderde zaterdag in Zoeter meer echter dat de jeugdige Rijnsburger met Peter van Leeuwen aan de meet kwam. Varkevisser werd nog wel twee de, zijn Swift-collega Wim Bun- nik achtste. In Alphen aan den Rijn had een valpartij voor Robin van Noort ernstiger gevolgen. De Leidschendamse B-amateur van Swift moest per ambulance ter observatie naar het Rijnoord-ziekenhuis worden af gevoerd. Zijn clubgenoot Peter Uitendaal finishte als zevende. Twee Swift-junioren eindig den hoog in Zoetermeer. Mi- que! van Kessel uit Ter Aar werd tweede, Leidenaar André Möhl- mann vijfde. Een dag later moest laatstgenoemde in het Brabantse Schijf met een zelfde klassering genoegen nemen. HOCKENHEIM «ANP/Reuter Nigel Mansell is nog één over winning af van de wereldtitel in de formule I. De 38-jarige Brit behaalde gisteren op het circuit van Hockenheim in een Willi ams zijn achtste seizoenzege, de 29ste in zijn loopbaan. Hij werd op 4,5 seconde ge volgd door titelverdediger Sen na, die in de laatste meters Pat- rese van zich afschudde. De Ita liaan probeerde in een dolle in haalmanoeuvre Senna te passe ren en belandde in de zandbak. Daardoor ging de derde plaats naar de Duitser Schumacher. Tot groot enthousiasme van de 120.000 toeschouwers op het warme circuit. Mansell won op het razend snelle circuit van Hockenheim, maar had desondanks zijn dag niet. Hij had een matige start, nam weliswaar de leiding vroeg over van teamgenoot Patrese maar raakte licht in paniek na een bandenwissel. De pitstop verliep correct, duurde acht se conden, maar de Brit kwam achter Patrese en Senna de baan op. Als een wildebras ging hij op jacht naar de leiding. Senna liet hem passeren, Patrese ging naar de pits voor zijn banden wissel en Mansell was daar waar hij wilde zijn, aan de kop. Hij leek op een eenvoudige over winning af te gaan in de 45 ron den race van 6815 meter. Zijn voorsprong liep op naar 13, 14 seconden op Senna, die in een bewogen gevecht verwikkeld raakte met Patrese om de twee de plaats. In de kortste race van het sei zoen kwam Mansell tegen het einde toch nog in de proble men. Zijn voorsprong liep zien derogen terug. De hitte, de snel heid vergde te veel van de 38-ja- rige Brit. de wagen verloor ver mogen. Aan de streep had hij 4,5 seconde over. Senna besliste het duel met Patrese op erva ring. Hij hield de ideale lijn aan en weerstond alle inhaalpogin- gen van de Italiaan. Patrese ging zo doldriest te keer dat hij de zekere derde i plaats op spel zette. In de slot- ronde maakte hij eerst een schijnbeweging en wilde daarna aan de andere kant voorbij Sen na. De Braziliaan doorzag het stuntje en sloot het gat be kwaam. Patrese verloor de macht over het stuur en spinde het zand in. Hij werd als achtste geklasseerd, met een ronde ach terstand, en verdiende geen WK-punten. Door zijn overwinning kwam Mansell op 86 punten, 46 meer dan Patrese. Bij winst op de Hungaroring in Budapest op 16 augustus is de Brit voor de eer ste keer in zijn loopbaan we reldkampioen. Misschien ook voor de laatste keer. Volgend seizoen neemt Alain Prost de plaats in van Patrese in het team van Williams. En Prost neemt nooit genoegen met een bijrol. HONKBALMEDEWERKER Alphians is de strijd tegen de gradatie uit de eerste klasse honkbal slecht begonnen. De Alphenaren verloren dit week einde tweemaal van De Kup- pelaars uit Rosmalen: 5-9 en 7- 5. Keytown Hitters kreeg in Haarlem een genadeloze knock-out van Onze Gezellen te verwerken: 26-2. In de eerste klasse B werd Alphians zowel zaterdag als gisteren geconfronteerd met een fatale homerun in de zes de inning. Zo zette Knuppe laars zaterdag de Alphenaren, bij een 4-4 stand, in één klap op een 4-8 achterstand. Beide scoorden daarna nog één keer: 5-9. Gisteren in Rosmalen ver ging het Alphians ook slecht. Het ging met 7-5 ten onder. De grootste Haarlemse kwel geest voor Keytown Hitters heette Bamhoom. Deze speler van Onze Gezellen was hoogst persoonlijk verantwoordelijk voor zes punten. Al in de eer ste inning keken de Leidenaars tegen een 8-0 achterstand aan. Na 16-0 in de derde inning redden Laeito en James de Leidse eer: 26-2. Ook Adegeest ging in Haar lem ten onder. Tegen titelcon- current Sparks 2 leden de Voorschotenaren de derde competitie-nederlaag: 8-4. Derde winst Timmermans/Verhagen algueidao Eimbert Timmermans en Eric Verhagen hebben gis teren de Grand Prix van Portugal zijspan-motorcross gewonnen. Het Brabantse duo eindigde eerder dit seizoen als eerste in Ne derland en België. Timmermans stuurde zijn machine in de eer ste en tweede manche in het snikhete Algueidao als eerste over de finish. In de derde manche, gewonnen door de Belgen Ramon en Strubbe, eindigde de coureur uit Schijndel als vierde. Timmermans liep in de WK-stand zeven punten op zijn naaste concurrent uit. Halverwege de Grand Prix-cyclus staat de num mer drie, Lenherr/Weber uit Zwitserland, al 150 punten achter. Nederlandse titel voor Verwijst zolder Motorcoureur John Verwijst behaalde gisteren met een zege op het circuit van Zolder de Nederlandse titel in de Supers port 600-klasse. Gerard van der Wal, naaste belager in de strijd om het NK, werd in België slechts vijfde. In de Superbike-klasse zette Jeffrey de Vries met een royale overwinning een belangrijke stap richting titel. Verwijst bezet hierbij de tweede plaats. Fokko Kuiper profiteerde in de 250cc van een remfout van Mathieu van Gaaien en nam de leiding van zijn concurrent over. Kuiper won, Van Gaaien kwam in zijn inhaalrace niet verder dan de negende plaats. Menner Weusthof naar WK beekbergen Theo Weusthof heeft zich op de internationale men wedstrijden van Beekbergen geplaatst voor de wereldtitelstrijd voor vierspanrijders, die in augustus in het Duitse Riesenbeck wordt gehouden. Chef d'équipe Arie Korrel droeg de Twentse menner voor aan de Nederlandse Hippische Sportbond om als vierde lid van de ploeg op te treden. Zeker van afvaardiging wa ren al Chardon, Aarts en De Ruiter. Korrel stond voor een moei lijke beslissing. In de kwalificatie-wedstrijden waren Weusthof en Kraayenbrink gelijk opgegaan. Weusthof werd gekozen op basis van de progressie, die hij toonde. Zijn Friese tegenstander had moeite met de beslissing van de teamleider. Promotieduel met De Bruin geschrapt santpoort De All Star Game, waaraan de Nederlandse honkbal ler Eric de Bruin zou deelnemen, gaat niet door. De wedstrijd, onder auspiciën van de International Baseball Association (IBA) zou op 15 augustus in Boston worden gehouden. Het organisa tiecomité is in financiële moeilijkheden geraakt. De jaarlijkse All Star Game heeft tot doel het amateurhonkbal te propageren. Dit jaar was Fenway Park, het stadion van de Boston Red Sox, voor de ontmoeting uitgekozen. Geen ijshockey meer in Utrecht utrecht» Utrecht, de laatste twee jaar Nederlands kampioen van het ijshockey, verdedigt het komende seizoen de titel niet. We gens gebrek aan een sponsor heeft de ploeg geen licentie aange vraagd. Wel is het de bedoeling dat Utrecht na een jaar terug keert. De cricketers van Ajax (L) speel den wellicht de beste wedstrijd van het seizoen, maar stonden na afloop met lege handen. Koploper Sparta kwam tot 187 runs in 55 overs, terwijl de thuisclub bleef steken op 154 runs. Ondanks dit verlies staat Ajax nog steeds op een fraaie derde plaats in klasse 2A1 Bowler Hossain, die zijn de buut maakte voor de Leide naars, nam 4 wickets voor 37 runs in 11 overs. Paul Haighton nam 2 wickets voor 37 runs in 10 overs. De Jong en Moham med waren de beste batsmen van de bezoekers. De batsmen van Ajax kenden hierop een zwakke start. Al snel vielen 2 wickets. Vervolgens produceerde l^endert Herkema 43 runs (met 3 Zessen). Anton Jacobs kwam tot 60 runs, maar kreeg onvoldoende steun van de rest. Met 154 runs was het voorbij voor de Leidenaars. Op zoek naar andere lokatie tenniskampioenschappen hilversum eric de bie gpd—verslaggever De prijsuitreiking van de 35-ste internationale tenniskampioen schappen van Nederland stond gisteren een beetje in het teken van de symboliek. Nadat de Tsjech Karei Novacek in vier sets (6-2. 6-3, 2-6, 7-5) de Span jaard Jordi Arrese had verslagen, ontving zowel de winnaar als de verliezer een zeefdruk van het beeldmerk dat volgend jaar op de voorkant van de program maboeken wordt gedrukt. Diep in het hart hopen de or ganisatoren dat het nieuwe logo het begin van een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van het Melkhuisje zal markeren. Een andere locatie en een hoofdsponsor moeten daarin de belangrijkste rollen gaan spelen. Zoals bekend heeft toernooi directeur Piet van Eijsden dit jaar met veel moeite de beno digde financiën voor de jubile um-editie bijeen gekregen. De Hilversummer gaat binnenkort om de tafel zitten met enkele potentiële geldschieters, maar gaf gisteren te kennen dat de toekomst van het Melkhuisje- toemooi niet van deze gesprek ken zal afhangen. „Ik zou zeer blij zijn met een hoofdsponsor, maar met de huidige geldschie ters kunnen we de komende ja ren nog steeds een toernooi or ganiseren", aldus de Hilversum mer, die dit jaar met een begro ting van ongeveer 1,8 miljoen gulden werkte. Dat bedrag is volgens Van Eijsden helemaal afgedekt. Ook hel feit dat de publieke belang stelling de afgelopen week te genviel (in totaal passeerden zo'n veertienduizend mensen de kassa) heeft geen financiële consequenties. „We draaien quitte. Ik geef toe dat het aantal bezoekers wat hoger had kun nen zijn. In het begin van de week denk ik dat het te warm was en tijdens het slotweekein- de hadden we te maken met de concurrentie van de televisie. De hele dag waren de Olympi sche Spelen te zien". Van Eijsden hoopt dat het in 1993, een 'normaal' sportjaar, allemaal wat gemakkelijker zal gaan. „Want anders gaat de lol er toch vanaf'. Wellicht dat de komende verhuizing positief werkt tijdens de sponsorjacht. Het is geen geheim dat de stich ting Internationaal Toernooi het Melkhuisje, die jaarlijks het eve nement organiseert, zo snel mogelijk het te krappe ten- nisparkje aan de Hilversumse Bussumergrintweg wil verlaten. Bij die verhuisplannen heeft zij het oog laten vallen op de sport velden van een nabijgelegen scholengemeenschap. Een ander centre-court of niet, Karei Novacek is volgend jaar zeker weer van de partij. Hij beloofde het gisteren althans na zijn zege op Jordi Arrese. De 27- jarige Tsjech voelt zich namelijk thuis in Hilversum, waar hij drie jaar terug voor het eerst de hoofdprijs opeiste. Ook toen stond hij in de finale tegenover een Spanjaard, namelijk Emilio Sanchez. Met hem had Novacek destijds in de vanwege de regen naar maandag uitgestelde eindstrijd weinig moeite, Arres- se daarentegen maakte het de krachtpatser uit Praag gisteren nog even lastig. Nadat Novacek de eerste twee sets simpel had gewonnen („Ik speelde gewoon te goed voor hem"), verkeek hij zich vervol gens een beetje op de verander de tactiek van zijn leeftijdsge noot, die vorig jaar in de finale van Magnus Gustafsson verloor. De olijke Spanjaard begon de ballen opeens dieper te slaan en trachtte met een slechte imita tie van de Jimmy-Connorsact de partij een andere wending te geven. „Wat moest ik anders, ik was kansloos", zei de speler uit Barcelona, die met zijn kus handjes en soms irritante grap jes het oersaaie Melkhuisje-pu- bliek echter alleen een flauw applausje ontlokte en de scheidsrechter Steve Ullrich een waarschuwing. De man op de stoel vond terecht dat Arrese tijd rekte. Op zijn tegenstander had de Spanjaard met zijn grollen hele maal geen effect, al moest No vacek wel de derde set inleve ren. „Ik wilde het iets te gehaast afmaken", vertelde de Tsjech. „Zijn grappen irriteerden me wel een beetje, maar ik liet me er niet door van de wijs bren gen. Ik voelde dat me niets kon gebeuren. In de vierde set was het gewoon een kwestie van een goede concentratie tijdens mijn eigen service-games. Ik wist dat hij zijn opslagbeurt een keer zou verliezen. Toen dat bij 5-5 gebeurde, kon de overwinning mij niet meer ontgaan", aldus Novacek. die na het afhalen van zijn geldprijs (54.000 gulden) meteen in zijn fraaie bolide sprong en naar Monte Carlo (waar zijn zwangere vrouw elk moment kan bevallen) afreisde. Arrese haastte zich naar Schip hol om zijn vlucht naar Barcelo na te halen. Hij wil zo weinig mogelijk van de Spelen missen. Het tennisdubbel dat Neder land vertegenwoordigt tijdens de Olympische Spelen, reist vandaag met het nodige ver trouwen naar Barcelona. Op het Melkhuisje kwamen Mark Koe vermans en Paul Haarhuis afge lopen week immers op tempe ratuur. Door in de finale het Zweedse tweetal Martin Rens- tröm/Mikael Tillström met 6-7 (4-7), 6-1,6-4 te verslaan pakten de Rotterdammers zelfs de hoofdprijs. Koevermans en Haarhuis ver overden daarmee hun tweede dubbeltitel. Vorig jaar waren de Nederlanders de sterksten tij dens het toernooi van Estoril. Daarna bereikten ze nog de eindstrijd in Hilversum en dit jaar in Rotterdam en Genua. Gisteren hadden ze echter voor het eerst weer succes op de slot dag van een toernooi. Hoewel het begin van de partij tegen de Zweden weinig hoopvol was. Na afloop nam Koevermans de schuld op zich voor de lang zame start. Hij arriveerde na melijk te laat op het complex aan de Bussumergrintweg. „Daardoor kregen Paul en ik vlak voor de finale ruzie. We be gonnen dus enigszins geïrri teerd aan de wedstrijd. Toen we ook nog de eerste set verloren, hebben we ons even echt boos gemaakt. Misschien moet ik ook maar te laat in Barcelona aan komen", grapte Koevermans. De Nederlanders zullen in Barcelona in elk geval wat extra motivatie nodig hebben. In de eerste ronde van het dubbel- toernooi (waarschijnlijk don derdag) wacht immmers het Kroatische duo Goran Ivanise vic en Goran Prpic. Voor Haar huis en Koevermans kan het wellicht een voordeel zijn dat hun tegenstanders een gelegen heidskoppel vormen, terwijl zij dit jaar al 21 keer samen op de baan stonden. Gisteren pakten ze hun achttiende zege van 1992. Triomfgebaar van Karei Novacek. De Tsjech liet zich niet van de wijs brengen door de bij rese. André Agassi is deze maand niet te stuiten. De Amerikaan won za terdag in Toronto het toernooi om de Open Canadese titel. Hij ver sloeg in de finale zijn vroegere kwelgeest Ivan Lendl in drie sets: 3- 6,6-2,6-0. 'Eerder deze maand veroverde Agassi op Wimbledon zijn eerste Grand Slam-titel. De 22-jarige topper had nog nooit van Lendl gewonnen. Zijn laatste nederlaag tegen de oude meester leed hij in de halve eindstrijd van de Open Amerikaanse titelstrijd in 1989. „Ik woog toen slechts 68 kilogram", glimlachte Agassi na zijn fraaie zege, goed voor een bedrag van ruim drie ton. „Nu heb ik voldoende kracht om Lendl te bestrijden. De vorm van de dag is in onze on derlinge duels thans doorslaggevend. In de eerste set was Lendl, zesvoudig winnaar van het toernooi, nog sterker. „Ik speelde op dat moment eindelijk weer eens op top niveau", meende de nummer twaalf van de wereldranglijst. In de tweede en derde set werd de 32-jarige oudgediende door de ontketende Agassi gekleineerd. De superieure kampioen schreef irritante Ar- de laatste negen games van de partij op zijn naam en haalde met foto anp dat machtsvertoon alle spanning uit het duel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20