Niemand klaagt op Open Leidse Post: winnaar uit eigen kring Verplaatsen takje komt McLean duur te staan Sport Vrouwenfinale hoogtepunt Roomburg MAANDAG 27 JULI 1992 18 REDACTIE HERMAN JOUSTRA* Zege voor Leiderdorper in B-toemooi leiden gerr1t-jan van geen tennismedewerker De Open Leidse kampioen schappen hebben eindelijk weer een 'Leidse' winnaar bij de mannen in B gekregen. Mark Post mag dan tegenwoor dig bij het Haagse Leimonias spelen, de oud-Munniker toon de zich na jarenlange 'buiten landse' overheersing als Lei- dens vertegenwoordiger de sterkste. Post voelt zich thuis op Roomburg. De wedstrijdleiding is hem door zijn staat van dienst meestal gunstig gezind. Daarom krijgt hij ook elk jaar minimaal een wild card voor het A-kwalificatietoernooi. In de editie van dit jaar moest hij clubgenoot Hielke Bakker in de eerste ronde voor laten gaan (6- 4 6-4) en zijn aspiraties voor het hoofdtoernooi laten varen. In B kreeg hij een beschermde posi tie. hij werd als zesde geplaatst. „En dan te bedenken dat ik na die partij helemaal geen zin meer had in tennis. Ik dacht zelfs aan opgeven", aldus Post. „Gaandeweg ging het gelukkig beter en kreeg ik er weer zin Dat bleek ook wel uit zijn speelwijze. Uiterst geconcen treerd en beter dan andere ja ren was hij aan het werk. Onno Guinau, toch een van de betere spelers uit het district, moest er in de kwartfinale aan geloven (6-2 6-4) en ook Mare Fleischeuer kwam in de halve finale tekort (7-5 6-4). Gedreven als Post werd door de behaalde finaleplaats stond hij in de voorbereiding op de eindstrijd tegen de als favoriet getipte In- gmar Boerhorst 's morgens vroeg te trainen met Kees-Jan Schuilenburg. Typerend voor zijn inzet. Post trok fel van leer in de eerste set. Hij ontregelde het gevaarlijke spelletje van Boer horst door de bedien voortdu rend diep tegen de achterlijn te spelen. Het bleek de juiste tac tiek. Kwamen de ballen half- court, dan was de Bussummer er als de kippen bij om winners te scoren. „Hij speelde het niet erg slim", vond Post. „Hij bleef maar op mijn backhand serve ren en juist die ballen kon ik met veel slice diep houden, ter wijl ik daar met mijn forehand veel meer moeite mee heb. Over de hele wedstrijd gezien vind ik dat hij niet goed speel de." Post deed zichzelf daarmee tekort. Hij was het juist die Boerhorst niet in zijn spel liet komen. Door sterk te serveren en veel naar het net te komen, wist hij de speler van Bosheim te frustreren en trok hij het spel naar zich toe. Na een goede eerste set (6-4), viel hij wel wat terug. Boerhorst sleepte er een beslissende reeks uit (3-6), maar kreeg veel problemen te gen het eind van de wedstrijd. Post brak gelijk de service van Boerhorst en verkreeg daardoor bij behoud van eigen opslag een 3-0 voorsprong. Een lange servicegame van Boerhorst volgde. Post kreeg kansen, leek de wedstrijd in zijn zak te heb ben, maar verzuimde de partij af te maken. Hij verloor de ga me en leverde zijn eigen opslag in, waardoor de wedstrijd weer in evenwicht was. De Leiderdorper hield toch zijn koppie er bij. Hij brak op nieuw en speelde de laatste twee games ijzersterk. Een 0-30 achterstand op eigen service serveerde hij knap weg met twee aces en evenzoveel ser vicewinners. Een formidabele passeerslag op 30-30 op 5-2 be groette hij met een achteloos 'shit' in de veronderstelling dat die uit was. De bal was echter goed en dat bracht hem op matchpoint. De volgende re turn leverde Post met een zelf de prachtige passing de zege op. Een terechte overwinning met daaraan gekoppeld de er kenning voor zijn tennis van de afgelopen jaren. Claudia Reimering toonde zich de sterkste bij de B-vrou- wen. De nummer 73 van Ne derland kende tot de finale geen noemenswaardige tegen stand. In de eindstrijd moest ze er hard aan trekken. De Roer- mondse Chantal Leenen bleek in een betere vorm te verkeren dan afgelopen dinsdag toen Reimering in de tweede ronde van het A-kwalificatietoernooi haar met 6-1 6-3 de oren had gewassen. In de eerste set kwam dat niet echt tot uitdrukking (6-2), maar in het verloop van de tweede wel. Leenen trok vol ten aanval en zorgde ervoor dat het pu bliek een finale van hoog ni veau voorgeschoteld kreeg. Reimering kwam in de ver drukking en moest met lede ogen aanzien dat Leenen vanaf 2-2 twaalf punten op rij maakte en een 5-2 voorsprong nam. De Limburgse verzuimde het af te maken. Drie setpoints waren niet aan haar besteed zodat de Rotterdamse de stand gelijk trok. Beide vrouwen werden tot een tie-break veroordeeld. Weer was het Leenen die voor kwam en bij 6-3 drie setpoints kreeg. Op dat moment liet Rei mering het beste van haar spel zien. Tegelijkertijd was het Leenen die het liet liggen. De laatste drie punten vanaf 6-5 kreeg de uiteindelijke winnares in de schoot geworpen. Leenen pro duceerde twee dubbelfouten en een wel erg zwakke return op matchpoint. Een derde set werd Reimering zodoende bespaard. 'ReusReuter winnaar in verzengende hitte Een wedstrijd tennissen op woensdag en dan een dag daarna weer aan de bak; wat deden ze Jan Siemerink en Jacco Eltingh toch allemaal aan op Het Melkhujsje. Het was toch niet zo vreemd dat de profs deze zware inspan ningen moesten bekopen met uitschakeling? Dit was geen tennis meer, maar slavernij. Wat een gezeur eigenlijk. Op Roomburg lachen ze om dit soort dingen. Daar werd in het mannenenkelspel op zaterdag om 12.00 uur de halve finale ge speeld en aan het eind van de middag de finale. Da's andere koek. En laat die toppers in Hilver sum niet zeggen dat het in Lei den 'maar' een viersterrentoer- nooitje betreft. Want op de Open Leidse zijn ook profs aan het werk, al staan ze op de na tionale en internationale ladder veel lager dan de vedetten op Het Melkhuisje. Maar de rally's zijn er net zo scherp en vooral lang. Misschien wel langer, want ze spelen geen van allen service-volley zoals bijvoorbeeld Jan Siemerink, die er ook op gravel voor waakt om een lange slagenwisseling uit te vechten met zijn tegenstander. Christian Feenstra stond za terdag in de verzengende hitte aan de Kanaalweg maar liefst twee uur en drie kwartier op de baan tegen titelhouder Ralph Kok. Het was de halve eindstrijd. Feenstra leverde een grote prestatie en vooral in spanning door Kok in drie sets aan de kant te schuiven, 6-7 6-1 6-3. De Hilversummer zat er na zijn partij, badend in het zweet, niet al te fris bij. Hij zakte neer in het pluche van de drukke -Roomburg-kantine, liet zich verzorgen door zijn lieftallige vriendin en probeerde krachten te verzamelen voor de finale te gen Marcel Reuter die over een paar uur al weer wachtte. Nie mand hoorde hem klagen. Fluitend Reuter liep intussen fluitend rond op de Open Leidse. Hij had in drie kwartiertjes afgere kend met Johan Vekemans en kon zo weer aan de bak. In de eindstrijd was dat verschil uit eindelijk wel merkbaar. In de eerste set leek Feenstra de tol te moeten betalen voor zijn ener gieverslindende partij tegen Kok, hij scoorde slechts een ga me. Maar in de tweede krabbel de hij overeind. De 25-jarige na tionaal kampioen van 1989 is een van de beste verdedigers uit het A-veld en liet dat zien. Lopend als een gazelle en zelfs glijdend over het centre- court - om een dropshot te ha len gleed hij een keer op zijn buik richting net, alsof de on dergrond helemaal niet bestond uit gemalen steentjes - dwong hij veel respect af bij het en thousiaste publiek. Feenstra sleepte er een tie-break uit en nam daarin zelfs een 5-1 voor sprong. De spanning steeg ten top en de umpire vroeg zelfs of er in het clubhuis aan de bar even een korte stilte in acht kon worden genomen. Hoewel Feenstra op 6-4 een setpoint had, moest hij toch toestaan hoe Reuter de overwinning greep: 8-6. De verliezer kreeg dus niet de hoofdprijs (3000 gulden) maar wel de waardering. Na het duel kon hij er wel om lachen. „Weet je dat dit al de derde keer in de ze zomer is dat ik op een dag de halve finale en de finale moet spelen? En steeds heb ik die fi nale ook verloren. Ach, daarover moet je niet zeuren. Het verve lende is wel dat je niet alleen li chamelijk uitgeput raakt, je bent ook geestelijk moe. Je be gint te zeuren tegen jezelf', al dus Feenstra. Marcel Reuter, vorig jaar ver liezend finalist, erkende dat hij had geprofiteerd van de langere rustpauze tussen de twee partij en. „Natuurlijk, ik was veel fit ter. Dat voel je in de wedstrijd ook, al ging het in de tweede set wel moeilijk." De 20-jarige Amsterdammer - op zondag (gisteren) moest hij alweer aan de bak voor Amstel- park in de eredivisie, tegen Ralph Kok - heeft een machtige service en die haperde een beetje in de tweede ronde. De blonde reus heeft een kwaal die een beetje gelijkenissen ver toont met Krajicek. „Ik heb de laatste maanden wat last van mijn schouder en serveer daar door iets afwisselender. Niet al leen meer op kracht. Bovendien hou ik soms onbewust toch een beetje in, dat gebeurde in de tweede set." Marcel Reuter: „Voorlopig ga ik nog met sprongen vooruit." Reuter gaat na de eredivisie competitie en de NK naar het buitenland om aan zijn interna tionale doorbraak te werken. Hij heeft pas 14 punten voor de we reldranglijst en wil via kleine toernooien opstomen. „Een moeilijke opgave, dat weet ik. Voorlopig ga ik nog met spron gen vooruit, dus ik heb goede hoop dat ik doorbreek. Het pro bleem is dat je in de eerste jaren steeds bent veroordeeld tot klei ne toernooien en voorronden hoog tempo gespeeld, kon het qua uitslag alle kanten op en staakten de stemmen in de bar rage bij 10-8. Daarbij komt dat Seda de Vries, een 18-jarig talent van Thor Rood Wit, een speelwijze hanteert die vrijwel identiek is aan die van Seles. Ze slaat alles dubbelhandig en maakt een tempo dat bij de vrouwen doorgaans weinig voorkomt. De vlakke groundstrokes krij gen bij De Vries enorme diepte. Het pleit voor Niemantsver- driet dat ze de meeste ballen van haar tegenstander kon be lopen. De arbeid van het loop wondertje werd beloond, al zag het daar lange tijd niet naar uit. Hoewel de 17-jarige pupil van Frits Don in de eerste set sim pel won (6-2), kreeg ze een her boren De Vries op de koffie vanaf dat moment. De kleine blondine won de tweede (6-2) en nam in de derde een grote voorsprong van 5-1. Maar dan komt in tennis dat niet te definiëren moment. De wedstrijd uitspelen en 'gewoon blijven doen'. Ook De Vries kreeg weer eens de kriebels, in tennis vaak choken genoemd. Opeens sloegen haar mokersla gen minder hard in. Ook werd haar zwakke punt - ze heeft een beroerde overhead: alle ballen die boven haar hoofd komen vormen een levensgroot pro bleem - steeds duidelijker zichtbaar. Niemantsverdriet kwam sterk terug en maakte vier games op rij: 5-5. Toen De Vries op 6-5 kwam en een break-point, te vens matchpoint, bereikte, was het einde dichtbij. Toch rolde er een tie-break uit. Daarin kre gen beide dames meerdere matchpoints. Op 7-6 hield Nie mantsverdriet haar zenuwen in bedwang. Met 1080 gulden aan prijzengeld keerde ze huis waarts. Het publiek had de vingers afgelikt. Zo niet de assistent van coach Frits Don, Tjerk Bogtstra. De man die zelf jaren lang deelnam op Roomburg had de finale met een andere bril bekeken, zoals het een coach betaamt. „Okay, hier zat alles in, maar ik vond het ni veau niet geweldig. Die meiden zijn veel te wisselvallig." Smaken verschillen gelukkig. van grote toernooien. Je loopt eerst een hele periode te kloten voordat je eens ergens bent. Maar ik ben er klaar voor." 'Reus Reuter' zal nog wel van zich doen spreken in de toe komst. Linda Niemantsverdriet slaat met een de bal terug. foto henk snaterse De vrouwenfinale op Room burg tussen Seda de Vries en Linda Niemantsverdriet was er een om in te lijsten. Twee mei den die risico's niet uit de weg gingen, zorgden voor een hoogtepunt van de Open leid se. Niemantsverdriet kwam in de derde set uit schier kansloze positie terug, overleefde matchpoint, en pakte in een zinderende tie-break de zege. Misschien was het wat over dreven dat sommige toeschou wers refereerden aan de finale op Roland Garros tussen Moni ca Seles en Steffi Graf. Toch vertoonde deze eindstrijd - even afgezien van het niveau verschil - veel overeenkomsten. Ook hier werd in een opvallend foto henk snaterse Wijffelman weer de sterkste leiden Patrick Wijffelman kreeg gisteren een dubbele uitdaging op de Open Leidse. Ten eerste was daar de confrontatie in de mannenenkel C-finale met Albert Robben en ten tweede had hij de laatste twee finales op Hillegom en Voorhout niet kunnen winnen. Van de laatste twee ontmoetingen met Robben won hij de eerste (De Munnik), maar verloor hii in de halve finale van de disti k tskampioenschappen. Op Roomburg was hij na een ver beten strijd weer de sterkste. Een 4-3 achterstand met een ser vicebreak neutraliseerde hij en trok na twee uur aan het langste eind: 6-1 2-66-4. Lisette Faas behaalde haar eerste titel bij de vrouwen in Cl. De Unicumse was de enige die het spel van veterane Joan Zonne- vylle aan kon. Een 3-0 achterstand in de set kon haar niet verontrusten. Met goed baseline-spel dwong ze de Munnikse tot fouten en zege vierde zij met 6-4 6-2. Hole-in-one voor Gordon Brand jr. noordwuk Gordon Brand junior scoorde zaterdag op de derde dag van het toernooi om het internationaal kampioenschap van Nederland een hole-in-one. De Schot, in 1987 in Hilversum win naar van het toernooi, presteerde het op hole zes, over een af stand van 173 meter. Brand jr. kreeg als beloning van co-sponsor Bols een premie van 5000 gulden. De auto, per traditie wach tend op de speler met de eerste hole-in-one, stond op de zeven tiende hole Idaar. Trevor Steven terug naar Rangers Glasgow Trevor Steven is na een seizoen bij Olympique Mar seille teruggekeerd naar Glasgow Rangers. De Engelse interna tional kostte de Schotse kampioen 7,65 miljoen gulden. Rangers verkocht vorig jaar de 28-jarige middenvelder aan Olympique voor 15,3 miljoen gulden. Steven had contacten met Leeds Uni ted. De Engelse kampioen kwam niet tot een akkoord met Olympique en trok daarop David Rocastle van Arsenal aan voor 7 miljoen gulden. Ray Houghton verruilt Liverpool voor Aston Villa. Met de overgang van de Ierse international is een bedrag van ruim 3 miljoen gulden gemoeid. Kleijweg zegeviert in de hitte middelharnis» Joke Kleijweg is op de weg terug. De atlete van De Bataven schreef zaterdag in Middelharnis weer eens een wed strijd op haar naam. De Leidse legde tien kilometer in de hitte af 47 seconden. Bernhard Langer wint na play-off Dutch Open golftoemooi noordwuk fred sochacki gpd-verslaggever Eén van de spannendste toernooien van de PGA- European Tour van dit jaar, het Heineken Dutch Open, zal de golfgeschiedenis ingaan als het Open met het 'takje van Mike McLean'. Op de elfde hole van de laatste ronde had de 29-jarige Engelsman dat bewuste takje verplaatst. Hij speelde rustig vanonder de bramenstruik verder en bleek aan het einde van de vierdaagse van Noordwijk een slag voor te liggen op favoriet Bernhard Langer en Gordon Brand jr. Nadat McLean de felicitaties in ontvangst had genomen, kwam de koude douche. Een straf- penalty van twee slagen op de elfde hole. Een toeschouwer had de wedstrijdleiding er op attent gemaakt dat het bewuste takje vastzat en dus niet verplaatst mocht worden. De videobeelden be vestigden dat. „Ik was in de veronderstelling een losliggend voorwerp weg te halen", luidde de verklaring van de onthutste Brit. „Stom van me. Ik had beter moeten opletten. Ik kan beter terug naar de schoolbanken gaan." McLean zal nog vaak ge noeg terugdenken aan het inmiddels beroemdste takje van Noordwijk. Het minieme stukje be schermde natuur kostte de golfer de overwinning en wat ongetwijfeld meer steekt dan die bramen- tak, de gemiste som van 200.000 gulden. Het takje van McLean werd voor Bernhard Langer de laatste strohalm. Hij rekende op de tweede play-off hole af met Gordon Brand jr. en streek de cheque van ruim drie ton op. „Zal wel een Duitse vakantieganger zijn geweest, de toe schouwer die McLeans vergrijp meldde", opper de Brand jr.. Bernhard l-anger kon het niet hel pen. „Ik had niet hier moeten staan maar Mike. Hij speelde de laatste ronde het beste golf. Hij deed echter iets wat volgens de regels niet mag. En dan word je bestraft. Daar zijn regels voor." Voor het toernooi een onverdiende anti-climax. En dat terwijl het weekeinde zo veelbelovend was begonnen op de Noordwijkse baan. Tijdens het ontbijt zaterdag werd het span nendste etmaal van de Dutch Open-historie in geluid. Greg Norman en Payne Stewart pruttel den nog na over de gemiste kansen van daags er voor. „Ik was behoorlijk ziek van mijn spel", gaf Payne Stewart toe. „In het hotel was die teleur stelling nog steeds niet van me. Het liefst had ik de stokken doormidden gebroken. Mijn vrouw bracht me op andere gedachten." De golfende pofbroek kreeg naast de mentale steun van zijn echtgenote ook nog burenhulp van Greg Norman. „Ik had nog een reserveputter op mijn kamer. Dezelfde ongeveer die Payne door gaans gebruikt. Met dien verstande dat deze iets langer en zwaarder is. Stewart finishte zaterdag met een rondje 63. Negen slagen onder par. De titelverdediger schaarde zich met zijn score meteen in het rijtje topfavorieten. „Die putter krijgt Norman niet terug voordat het toernooi af gelopen is. Vandaag is misschien wel mijn golf- jaar begonnen. Tot nog toe had ik weinig reden tot lachen." Met Stewart en Norman in de top van het klas sement, Bernhard Langer in bloedvorm en Mou- land. McLean, Evans en Brand jr. op de loer, maakte Noordwijk zich op voor de ontknoping. In de schaduw van de wereldtop draaide het overgebleven Nederlands trio het ultieme rondje. Het merendeel van de vijftien professionals en amateurs die donderdag onder de vlag van de Nederlandse Golffederatie van start waren ge gaan, raakte de eerste twee dagen al volledig van slag. Michael Vogel, beste amateur, finishte met een totaal aantal slagen van 296 (8 boven de baan) een slag achter professional Ruud Bos. De Nederlandse Brit John Woof baarde nog het meeste opzien met zijn score: 290 slagen. De overwinning van Bernhard Langer in Noordwijk is zijn eerste van 1992. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18