Ten Kortenaar hekelt begeleiding Q&P Brienesse: magertjes Vlekkeloos openingsfeest Olympische Spelen Tweede goud voor Egerszegi MAANDAG 27 JUL11992 m 15 REDACTIE. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN HENRIETTE VAN DER HOEVEN De Cubaanse leider Fidel Castro zwaait naar de delegatie uit zijn land tijdens de openingsceremonie. Op de achtergrond IOC-voorzitter Samaranch. foto afp BARCELONA RUUD DE WIT GPD-VERSLAGGEVER Met een kleurrijke en op som mige momenten spectaculaire openingsceremonie, zaterdag avond, zijn de 25e Olympische Zomerspelen in de Spaanse stad Barcelona officieel van start gegaan. Operamuziek, gezongen door onder anderen Placido Domingo, Alfredo Kraus, Josep Carrefas en Montserrat Cabba- le, Catalaanse tradities zoals de Sardana-dans en de menselijke 'kastelen', en een indrukwek kende mythische voorstelling van de Barcelonese theater groep La Fura dels Baus vorm den de belangrijkste niet-olym- pische onderdelen van de cere monie. Het door 65.000 toeschou wers, waaronder 32 staatshoof den en regeringsleiders, bijge woonde openingsspektakel had een paar absolute hoogtepun ten. Behalve de theaterpresen tatie van La Fura dels Baus was dat de binnenkomst van de Spaanse ploeg, helemaal aan het einde van het défilé. Slovenië Een daverend applaus viel ook de delegaties uit Slovenië, Kroa tië en Bosnië-Hercegovina ten deel. De 'op het laatste moment tot de spelen toegelaten verte genwoordiging van het voorma lige Joegoslavië nam, volgens afspraak, niet aan het défilé deel. De verwachte demonstraties buiten en in het stadion van de Montjuich door Catalaanse na tionalisten bleven uit. Wel wa ren er veel Catalaanse vlaggen te zien in het stadion en de ope ningswoorden in het Catalaans van zowel de voorzitter van het organisatiecomité, burgemees ter Pasqual Maragall, als IOC- voorzitter Juan Antonio Sama ranch maakten luide toejui chingen los. Maar ook de toe spraak van koning luan Carlos, die de officiële opening ver richtte, werd met een massaal gejuich begeleid, vooral ook, omdat hij zijn rede begon met een verwelkoming in het Cata laans. Het niveau van de openings ceremonie, die niet gehinderd werd door de uiterst strenge veiligheidsmaatregelen, werd na afloop door iedereen gepre zen. IOC-voorzitter Samaranch noemde het de meeste indruk wekkende opening uit zijn le ven, „en ik heb er toch al heel wat meegemaakt". Ook de Franse president Francois Mit- terand, de Cubaanse leider Fi del Castro, ANC-leider Nelson Mandela en de Nederlandse mi nister van wvc, Hedy D'Ancona. waren unaniem in hun lovend oordeel over het spektakelstuk van zaterdagavond, dat in meer dan 100 landen rechtstreeks door de televisie werd uitgezon den en een publiek van 3500 miljoen toeschouwers heeft ge- trokJun. Tragedie tijdens ceremonie Barcelona» Voor de Amerikaanse zwemmer Ron Karnaugh is de Olympische openingsceremonie zaterdagavond in een persoon- lijk drama geëindigd. Tijdens het défilé overleed zijn vader op de tribune aan een hart-aanval. Karnaugh (26) hoorde gisterochtend het tragische nieuws. In een hotel in Barcelona zocht hij troost bij zijn moeder en zus. Zijn vader was zestig jaar en eigenaar van een vervoersbedrijf in t> Mapletown (New Jersey). De student medicijnen heeft zich nog niet teruggetrokken uit het zwemtoernooi. Karnaugh is ingeschreven voor de 200 meter wisselslag, die op 31 juli, de laatste zwemdag in Barcelona, wordt afgewerkt. 1 Opnieuw incidenten Barcelona In de avond en nacht van zaterdag hebben zich in de straten van Barcelona opnieuw kleine incidenten voorge- daan. Groepen van rechtse activisten en Catalaanse nationalis- c ten zochten elkaar op en wilden met elkaar op de vuist. De e Spaanse politie, met veel man op de been, kon door tijdig ingrij- pen massale vechtpartijen voorkomen. Volgens de politie vielen 3 er geen gewonden. Evenals vrijdagvond bij de aankomst van de Olympische vlam in de haven van Barcelona hadden Catalaanse actievoerders het 1 gemunt op de befaamde fakkel. Ze probeerden de toorts, op de weg naar het Olympisch stadion voor de openingsceremonie, te onderscheppen. Een snelle charge van de oproerpolitie kon een geruchtmakende kaping verijdelen. Bolhuis als tandarts Barcelona» Chef d'equipe André Bolhuis draagt in Barcelona ve le petten. Onder meer die van tandarts, zijn vak in het dagelijks leven. Astrid van der Knaap profiteerde van de aanwezigheid van de Nederlandse begeleider. De Wateringse had last van een ontsteking in haar mond. Bol huis zette haar achter op de fiets en reed naar het ziekenhuisje in het olympisch dorp. De behandeling voerde de chef d'equipe zelf uit. „Makkelijk dat er een tandarts in de ploeg zit", verklaar de de opgeluchte Van der Knaap. Atleten Bosnië op tijd Barcelona» Met enkele uren vertraging maar ruim op tijd voor het begin van de openingsceremonie is een kleine delegatie van Bosnië-Hercegovina zaterdagochtend in het olympisch dorp aangekomen. De acht sportlieden uit het oorlogsgebied waren per vliegtuig vanuit de Sloveense hoofdstad Ljubljana naar Ge- rona gebracht, 100 kilometer ten noorden van de Olympische hoofdstad. Ze maakten de vliegreis in het gezelschap van de olympische ploeg van Slovenië. Het team van Bosnië-Hercegovina, dat op het laatste moment door het IOC erkend werd, had vrijdag moeite de onder vuur lig gende hoofdstad Sarajevo te verlaten. Nederlandse 100 km-ploeg wordt slechts negende Barcelona'92 In de Spaanse hitte was een droom resoluut verschrompeld. Niks geen medaille, ook niet de 'best of the rest' en zelfs geen diploma. Na de opleving vorig seizoen bij het WK in Stuttgart (vijfde), werd Oranje weer te ruggeworpen naar de grijze middenmoot. Met de negende plaats scoorden ze weliswaar net iets beter dan vier jaar gele den bij de Spelen in Seoul (elf de), maar dat was zelfs geen schrale troost. John den Braber was boos omdat hij met een kapotte fiets op 25 km van het einde had moeten afhaken, Bart Voskamp en Pelle Kil waren teleurgesteld omdat zij daardoor een hogere positie op hun buik konden schrijven en Jaap ten Kortenaar was gefrustreerd omdat hij bij zijn afscheid van de 100 km- ploeg met lege handen achter bleef. In tegenstelling tot zijn team genoten wilde Jaap ten Korte naar het verlies van Den Braber niet als de enige en belangrijk- is. Maar ik weet ook dat ik abso luut niks met doping te maken wil hebben. Ik steek mijn hand in het vuur voor de jongens van de selectie. Als de bond ooit plannen in die richting zou krij gen, haak ik onmiddellijk af." „Ik zal niet afgeven op Ten Kortenaar. Ik heb hem een aan tal jaren als hardfietser meege maakt. Hij heeft zes grote wed strijden voor mij gereden en nooit teleurgesteld. Ook van daag niet. Al zeg ik achteraf wel: als ik geweten had dat er zo veel bochten in het parkoers hadden gezeten, had ik hem niet mee genomen. Want laap kan aardig lullen, hij kan beslist niet stu ren." „Heb ik nog geluk gehad," grijnsde de 'mafkees'. „Dit was mijn laatste 100 km voorde Ne derlandse ploeg. Ik denk dat de KNWU mij nu wel spuugzat is." Jonkheer Gerard Bosch van Drakestein: "In mijn milieu fietst men niet hard." foto» archief Op het nummer 1000 meter tijd rit, dat vanavond op het Olym pisch programma prijkt, heeft Nederland in de grijze oudheid twee keer een zilveren en een keer een gouden medaille be haald. Voor het eerst viel Nederland in de prijzen in 1928 op de Amster damse stadionbaan dank zij jonkheer Gerard Bosch van Drakestein, een sjieke eend in de toen verder nogal proletarische bijt van het wielrennen. De jonkheer was verliefd op het wielrennen, zeer tot ongenoegen van het mileu waaruit hij af komstig was: Want, zoals hij zelf eens opmerkte: "In mijn kringen fietst men niet hard en men komt al helemaal niet in wed strijden uit.Om zijn familie niet in verlegenheid te brengen, reed hij vaak onder de schuil naam 'Ulysses'. Hij kon veel, onze jonkheer: sprinten, tijdrijden, achtervol gen. Een wereldtitel ontging hem, omdat zijn beste jaren sa menvielen met de eerste wereld oorlog. In 1928 was hij al 42 jaar, maar in de strijd om de Nederlandse sprinttitel versloeg cle adellijke veteraan nog royaal de 15 jaar jongere Toine Mazai- rac. Bosch kwalificeerde zich voor de Spelen op drie onderde len. Omdat dat voor iemand van zijn leeftijd wat te gek was, beperkte hij zich tot de tijdrit en de ploegachtervolging. Op de 1000 meter tijdrit ging de jonk heer tekeer als een jonge vent. Hij reed de afstand in 1.15.2 min. en alleen de 22-jarige Deen Falck Hansen (die als een van cle weinigen in windstilte reed) kon daar onder komen. Vier jaar later in Los Angeles reed de Haarlemmer Jacques van Egmond op deze afstand eveneens naar het zilver. Het was zonder twijfel goud geweest DE SPELEN VAN TOEN als Van Egmond op één avond niet een idioot loodzwaar pro gramma had moeten afwerken: behalve de tijdrit ook nogde halve finale en finale sprinten de halve fnale en finale tan- dem. Nu beschikte Van Egmond overeen ijzersterke body, maar die had ook zijn grenzen. Na het zwaarbevochten goud op de sprint bleek hij iets te veel kracht kwijt te zijn geraakt om ook de tijdrit winnen. Wegens uitput ting moest hij het tandemnum mer laten lopen. Goud kwam er wel in 1936 in Berlijn door Woerdenaar Arie van Vliet, een der beste sprinters die Nederland ooit heeft bezeten. Desprint was voor hem hoofd zaak, de kilometer tijdrit een bij nummer. Van Vliet: "Op die tijd rit had ik nauwelijks getraind. Als sprinter was ik natuurlijk snel op de korte afstand en daarom hadden ze gezegd: Arie, doe jij dat er maar even bij. Ik begon die kilometer heel snel, uit alle macht. Ik zag wel waar ik uitkwam. De laatste 100 meter stierf ik bijna, die leken niet om te komen. Na de finish zakte ik in elkaar. Ik had dat vermogen, hè, om me op een korte afstand compleet leeg te rijden, al was het op de 300 meter. Dat kun je of dat kun je niet". RUUDPAAUW GPD-VERSLAGGEVER Jenny Thompson wordt door haar maatjes door gaans James Dean genoemd. De personificatie van de rebel, uitdagend, zelfbewust. Haar wereld record op de honderd meter vrije slag had zij al voorspeld, het eerste olympisch goud bij het zwemmen zou worden opgedragen aan haar va derland, de USA. Maar 'Jenny Dean' hing gisteravond gebroken aan de rand van Barcelona's mooiste zwempiste, zonder record, zonder goud. Geplet door de klauw van de Chinese draak, in dit geval de verle gen Zhuang Yong. Onder haar pet huilde zij later hete tranen. Want: „Goud was het enige waar ik aan dacht". Karin Brienesse, Nederlands beste van de boei ende avond zonder goed te zijn, wil meer Sylves ter Stallone zijn. Nijdig en gespierd. De innerlijke agressie deed haar 's middags, op de top van de olympische berg, opnieuw boven zichzelf uitstij gen. s Avonds was de nijd verdwenen en daarmee de scherpte. En ontbrak de kracht om in de maal stroom achter Thompson en Yong boven te blij ven: achtste in een slechte tijd. Tussen de lijven als kathedralen en de armen als staalkabels, leek zij zo smalletjes. „Ik ga spieren kweken", besloot ze. „Ik vind dat wel mooi, een beetje breed. En misschien ga ik er ook nog wel eens harder door." Karin Brienesse heeft een houding. Een hou ding van: ik zie wel waar ik strand, bemoei je er maar niet mee. Van blok tot keerpunt en weerom heeft zij die houding ook. „Hard afgaan en hard terugkomen, dat is voor mij de honderd vrij. Vijf tig meter sprinten en hopen dat ik het einde haal. Jammer dat ik mijn persoonlijk record van 55.98 seconden van vanochtend niet verbeterde. Toch ben ik blij." Jenny Thompson heeft een attitude. Zoiets van: Ik neem niets aan. Ik doe het graag zelf. Ga recht op mijn doel af en klaar het karwei'. Doping In de serie blufte zij, liet zich uitdrijven en be waarde het beste (een wereldrecord) voor later, 's Avonds kreeg men alleen nog haar teleurstelling te zien. Meed de persconferentie, waar natuurlijk aan de 20-jarige Zuhang Wong een vraag over do ping werd gesteld want Chinees succes ruikt ver dacht. De coach las aan de ongedurige Ameri kaanse journalisten haar verklaring voor. „Nu geen vragen alsjeblieft, morgen moet ik er weer slaan". Thompson wist zich even geen houding te geven. Jenny Thompson is een van de sterren uit de onuitputtelijke Amerikaanse bronnen, negentien jaar en bijna volwassen. Beheerst het koninginne- nummer met ogenschijnlijk gemak, beheerst al leen het verliezen nog niet zo goed. Heeft maling aan alles, behalve aan de stars and stripes. Die heeft ze om haar strohoed gebonden, als echte patriot. Jenny houdt van Amerika, en de Amerika nen houden van Jenny. Getuige het spandoek in het bomvolle zwembad: „We love you, Jenny". Het valt haar op, zei de New Hampshire-girl toen zij voor de Finale zichzelf rijk aan het rekenen was, dat ze zo serieus is nu het Olympische Spe len zijn. „Ik ben ook wel eens heel andersMaar hoe dat komt, weet ze niet. „Ik moet nu mijn bus halen, stuur maar eens een briefje via de compu- Het olympisch zwemmen be looft na de eerste dag een waanzinnige kermis te worden. Reputaties werden gebroken, nieuwkomers maakten faam. Maar in het Piscina Bernat Pi- cornell bleef één vedette fier overeind. De ranke Krisztina Egerszegi, zeventien Hongaarse lentes jong, behaalde haar tweede gouden medaille. Als meisje won zij al in Seoul, nu opende zij haar gold-rush op de lood zware 400 meter wisselslag. „Dit succes betekent meer voor mij", zei ze, zonder dat de lach van haar gezicht verdween. „De vo rige keer was ik te jong om te beseffen wat er gebeurde". Egerszegi, afkomstig uit de Boedapester school van Tamas Szechy, sloeg een aanval van de gevreesde Chinese I.in Li af en zette de derde tijd ooit op dit onderdeel gezwommen neer. Met 4.36,54 minuten bleef zij minder dan een halve seconde verwijderd van het tien jaar ou de wereldrecord van de Oost- duitse Petra Schneider. De Amerikanen konden zachtjes juichen voor brons van Summer Sanders. Verrassend Amerikaans suc ces was er op de 100 meter schoolslag. De zo onaantastbare Norbert Rozsa, een van Honga- rije's wereldrecordhouders, moest met zilver genoegen ne men. „Ik voelde me zwaar. Heb zo veel getraind als mij is opge dragen. Maar ik kon geen goede tijd zwemmen". Cowboy Nelson Diebei profiteerde volop. Met 1.01.50 deed hij waarvoor de Amerikaanse atle ten naar Barcelona zijn geko men. ste oorzaak van de matige pres tatie aanvoeren. „Natuurlijk scheelde het een slok op een borrel en wellicht heeft het een minuutje gekost," sprak het buitenbeentje, zichtbaar tot er- genis van zijn 'maatjes'. „Maar we moeten ook reëel blijven. Ten opzichte van de toplanden komen we gewoon talent te kort. Dat heeft ook te maken met de voorbereiding. Als Ne derland ooit nog eens olym pisch kampioen wil worden zul len we ook voor hoogtestages en een betere medische bege leiding, een betere preparatie, moeten kiezen." Vooral met zijn laatste opmer king over een betere preparatie, gooide Ten Kortenaar de knup pel in het hok van het renners kwartier. Hij deed het bewust, want de eigenzinnige hardrijder uit Zoetermeer mag graag pro voceren. De afgelopen week had hij al in een interview ver klapt dat hij in 1889 bij de heer Karsten, huisarts te Haarlem, op bezoek was geweest om te pra ten over de voor en tegens van anabolengebruik. Hij was zeer geïnteresseerd om onder goede begeleiding een kuur te doen, maar had er uiteindelijk vanaf gezien omdat hij een beetje last heeft van hoge bloeddruk. De werkloze leraar benadruk te gisteren bij herhaling dat hij met zijn opmerkingen de me daillewinnaars niet wilde be schuldigen. „Beslist niet. Ik kan tenslotte niks bewijzen. Maar ik weet wel dat wij vandaag bij de eerste drie waren geëindigd als we van de winter een anabolen- kuur hadden gevolgd. Begrijp me goed, ik betoog niet dat we het hadden moeten doen. Dat moet iedereen zelf weten. Ik ben nog steeds blij dat ik er nooit aan ben begonnen. Maar ik vind wel dat het eens afgelo pen moet zijn met dat duistere gedoe over doping en andere preparaten. Ik weet zeker dat veel topsporters het diep in hun hart met mij eens zijn. Er moet meer duidelijkheid en openheid over komen. Als doping legitiem is, is het ook geen probleem meer." Prikkelend Het was natuurlijk geen toeval dat Ten Kortenaar de 'hete ma terie' gisteren (op verzoek, dat wel) aansneed. Hij heeft er altijd al een uitgesproken mening op nagehouden, mag graag prikke lende uitspraken doen, is alles behalve vies van publiciteit en heeft als coureur niks te verlie zen. Hij loopt nog steeds met het ambitieuze plan rond om het werelduurrecord aan te val len, maar de enige die daarin gelooft is hijzelf. 'Gekke Japie' rest na Barcelona nog slechts een fietscarrière als recreant. Met zijn uitspraken haalde ten Kortenaar zich wel het on genoegen op de hals van zijn ploegmaats en de bondsverte- genwoordigers. „Als hij op die manier te werk wil gaan moet hij dat weten," zei Joop Atsma, de chef d'equipe van de Neder landse wielerploeg. „Ik heb op korte termijn een veel betere oplossing: laat hij eerst maar eens leren sturen. Dat kan hij nog steeds niet." Coach Piet Kuys vond het veel erger dat de Spaanse organisa tie hem nooit het echte par koers had laten zien, dat hij pas zaterdagavond, op weg naar de openeningsceremonie in Bar celona had kunnen ontdekken waar precies het keerpunt lag, dat hij met zijn pupillen nauwe lijks op het traject had kunnen trainen en dat de pechvogel had toegeslagen. Kennisgeving De opmerkingen van Ten Kor tenaar nam hij slechts voor ken nisgeving aan. „Ik ken Jaap, hij is publicitietsgeil als geen an der. Als je zo denkt te moeten sporten kun je beter onmiddel lijk stoppen. Nee, ik ben niet naief. Ik heb zelf achttien jaar gefietst, ik weet wat er te koop John den Braber moest lossen in de ploegentijdrit. Soigneur Sjef van Engelen (rechts) geeft hem met een natte spons afkoeling en steun, foto anp De toch ruime Nederland se box in het rennerskwar tier van het Circuit de Ca- talunya was te klein voor alle frustraties, boosheid en teleurstelling. Terwijl de Duitse buren luidruchtig hun Olympische triomf vierden, de favoriete Itali aanse wereldkampioenen het zilver incasseerden met een bittere smaak en de Fransen verrassend het brons grepen, zat het Ne derlandse kwartet geslagen bijeen rond emmers ver koelend water.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15