Haperende start irriteert Zwerver 'Wij kunnen niet anders met God in ons midden' Olympische Spelen Hockeyers storen zich meer aan geringe interesse dan aan matig begin MAANDAG 27 JUL11992 14 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN HENRIETTE VAN DER HOE\ Swinkels huilt... Barcelona Ze verborg haar teleurstelling achter een verlegen glimlach. ..Jammer, pech gehad." Jolande Swinkels (26) was een week geleden met grote verwachtingen naar Barcelona afge reisd. maar viel eenmaal met het geweer in de aanslag ten prooi aan ordinaire zenuwen. De Brabantse geweerschutster schutter de vooral tijdens het laatste schot uit de derde serie van tien. Een acht slechts, oftewel het einde van een mooie droom. Met 389 punten viel de eerste Nederlandse deelnemer aan de Spelen een tegenvallende zeventiende plaats ten deel. „Ik had gehoopt mijn Nederlands record van 391 punten te verbeteren. Daarmee zou ik ook in de finale zijn terecht gekomen. Zenuwen, span ning, een slechte timing. Alles zat me gewoon tegen", jammerde de excursieleidster van de Bavaria-brouwerij. ....Swinkels lacht mollet del valles» Erik Swinkels is na de eerste dag leider bij het kleiduivenschieten, onderdeel skeet. Oranjes meest geroutineer de olympische sporters raakte in Mollet del Valles alle 75 gelan ceerde kleiduiven. Henny Dompeling had twee missers en stond na drie reeksen van 25 schoten op de gedeelde 25ste plaats. Rosa Mota zegt af voor marathon Lissabon Rosa Mota zal haar olympische titel op de marathon niet verdedigen in Barcelona. Het Portugese loopwonder heeft gisteren besloten van deelneming af te zien. Rosa Mota is de ge volgen van een chirurgische ingreep in 1991 nog steeds niet he lemaal te boven. In overleg met haar trainer Jose Pedrosa kwam ze tot de conclusie dat ze in Barcelona niet tot de kanshebbers zou behoren. Japans protest tegen arbitrale blunder Barcelona De olympische volleybalwedstrijd Verenigde Staten- Japan krijgt vandaag een vervolg achter de jurytafel van de FIVB. De Aziaten bestrijden de zege van de Amerikanen en hebben een gerede kans dat hun nederlaag in een overwinning wordt omgezet. Japan heeft geprotesteerd tegen een dwaling van scheidsrechter Samedov uit het GOS. Bij 2-1 in sets voor Japan, 14-13 en de opslag in handen, wedstrijdpunt dus, gaf de arbiter de Amerikaan Bob Samuelson zijn tweede gele kaart in dezelfde set. Japan verdiende daarmee het ontbrekende punt. Samedov liet echter doorspelen, waarop de olympisch kampioen de vier de reeks met 17-16 en de vijfde met 16-14 won. Kogelstoters in opspraak Barcelona Enkele uren voor de openingscermonie van de Olympische Spelen zijn twee kogelstoters in opspraak geraakt. Wereldkampioen Werner Günthor werd door het Duitse week blad Der Spiegel beschuldigd van het gebruik van verboden spierversterkende middelen. Kalman Konya werd door de Duitse ploegleiding uitgesloten voor deelneming aan de Spelen. Hij re ageerde niet op herhaalde oproepen voor een interne doping controle. Bovendien werd hij zaterdag door de Duitse Atletiek- bond (DLV) voor twee maanden geschorst. Bijrol in prestigestrijd met Cuba Hij was gistermiddag tot op het bot geprikkeld. Eerst een 3-1 nederlaag op de openingsdag van het olympisch vol leybaltoernooi tegen Cuba en vervolgens ruim anderhalf uur wachten op de bureaucratische afwikkeling van zijn dopingcontrole. Maar daarin alleen lag de irritatie niet. BARCELONA AD HEESBEEN Het deed Ron Zwerver, dé idea list onder de idealisten, bovenal zichtbaar pijn dat juist hij tij dens de veelbelovende ouvertu re werd overtroffen door de an dere ster aan het net, Joèl Des- paigne. „Ach", bagatelliseerde hij later die vergelijking, „met dat soort zaken houd ik me niet bezig. Ik wil zelf goed spelen en dat is niet echt gelukt." Met Andrea Zorzi, de groot verdiener van Italië, geniet het drietal op de Zomerspelen in Barcelona een ongekende po pulariteit. Weliswaar niet in die mate, waarop de Golden Won derboys van het Amerikaanse basketbalteam in de Catalaanse hoofdstad dagelijks worden be jegend. Maar toch genoeg om als topper door het olympische leven te gaan. Overal wordt hij hinderlijk en vooral kritisch achtervolgd. Sinds hij begin juni een miljoe nencontract tekende bij Trevi- sio, registreert niet alleen de Nederlandse, maar ook de Itali aanse pers zijn bewegingen en daden met grote precisie. In principe beschouwt Zwer ver die buitengewone belang stelling niet meer dan als een vervelend randverschijnsel. Nu het uur U is aangebroken gaat het hem er alleen om de spor tieve ambitie, die hij al jaren lang op elke willekeurige plek duidelijk heeft uitgedragen, waar te maken. De 2.00 meter lange atleet droomt van goud. Met minder neemt hij geen ge noegen. Niet voor niets zette hij zes jaar lang alles opzij en liet hij tot ieders verbazing miljoenen lires lopen om dat doel met de nationale ploeg te verwezenlijken. De eerste, zij het allerminst fatale, ontsporing van het basis zestal (Zwerver, Held, Blangé, Benne, Van der Meulen en Zoodsma/Posthuma) maakte mede om die reden de nodige emotie bij hem los. Terwijl zijn evenknie, de Cubaanse spring veer Despaigne, de prestige strijd in het Palau d'Esports met salsa-achtige dansjes vierde, lag Zwerver na de tweeëneenhalf uur durende viersetter (12-15, 15-17, 15-6,10-15) minutenlang uitgeteld op de vloer. Veel tijd werd hem echter niet gegund om daar zijn teleurstelling ie verbijten. Die gelegenheid kreeg hij pas in het dopingkamertje. Ofschoon hij binnen vijf minu ten het noodzakelijke plasje wist te produceren, kostte het anderhalf uur voordat alle ver eiste papieren boven tafel kwa men en waren ingevuld. „Na tuurlijk voel ik me ook persoon lijk aangesproken", reageerde de sterspeler veel later het ver lies af. „De echte vorm was er niet. Maar die komt heus wel. Natuurlijk was er extra druk, bij iedereen trouwens. Maar ik zou dat een gezonde spanning wil len noemen. Dat blijkt ook wel uit de setstanden. Er is geen moment geweest dat we echt verkrampt hebben gespeeld. Normaal blokkeert het dan he lemaal. Daarvan was nu geen sprake." Ondanks de kritiek op de ma tige arbitrage, de veel te warme sporthal en het minimale aantal dweilpauzes liet bondscoach Arie Selinger net als de mees te internationals trouwens zijn goede humeur niet beder ven. Daarvoor was het peil (be houdens die van Zwerver, maar met Van der Meulen als uitblin ker) te hoog en de botsing met de vice-wereldkampioen te ge lijkwaardig. „Het niveau is bemoedigend voor het verdere verloop van het toernooi", stelde de tijdelijk bewindvoerder vast. „We kun nen alleen nog maar groeien. Ik zie het niet zo somber in. Dit is best een goede start. Ik heb twee teams aan het werk gezien die gelijkwaardig waren. Op dit niveau zijn de verschillen heel klein en de details dus beslis send." Dat de Poolse Amerikaan zich nog niet al te veel zorgen maakt, heeft te maken met het nieuwe kwalificatiesysteem. In tegen stelling tot de vorige olympische edities plaatsen de nummer 1 tot en met 4 zich voor de kwartfinales. Ofschoon Neder land in de zwaarste van de twee poules is ingedeeld (met behal ve Cuba, Brazilië, GOS, Algerije en Korea (morgenavond de te genstander), zijn twee overwin ningen al voldoende om zover te komen. Maar wil de nationale equipe de nummer 1 en 2 uit de wel zeker Italië, de Verenigde Staten en of Japan dan maakt een hoge klassering de weg naar de halve eindstrijd een stuk eenvoudiger. Of zoals spelver deler Peter Blangé, die alleen in de tweede set door Avital Selin ger werd vervangen, het alge mene gevoel verwoordde: „Dan begint eigenlijk alles weer op nieuw." 'Dream TeamLuxueus hotel in plaats van olympisch doip BARCELONA LOET VAN SCHELLEBEEK GPD-VERSLAGGEVER Zaterdagochtend kwart voor tien. De persconferentie van het Amerikaans Olympisch Comité loopt ten einde. Er is nog tijd genoeg voor vragen, maar de zaal zwijgt. Harvey W. Schiller, directeur van het USOC, krijgt de lachers op zijn hand met het grapje, dat hij „het zeer op prijs heeft gesteld dat u met zovelen bent gekomen." Hij weet, zo goed als ieder an der achter de tafel, dat de grote belangstelling niet zijn verhaal geldt noch dat van vlaggedraag- ster Francie Larrieu Smith, ook al worden dit dan haar vijfde Olympische Spelen. Nee, het wachten is op de komst van de mannen die, hoewel Barcelona hen misschien niet eens op hun best krijgt te zien, nu al tot de Superstars van het toernooi zijn uitgeroepen: de multi-miljo- nairs van het basketbalteam USA, voor het gemak (en van wege het lekkere 'bekken') ook wel Dream Team genoemd. Ze zijn laat, zeker verslapen. Op het podium worden alvast de bordjes verhangen. Vijftien namen, die van Michael Jordan en 'Magie' Johnson in het mid den. Een meer bescheiden plaats is ingeruimd voor Chuck Daly, de coach. Charles Barkley sluit de rij zo ver mogelijk van de microfoon, zullen ze hebben gedacht, want 'Het Beest' heeft een reputatie op te houden. Er zijn er, die hem het liefst zouden muilkorven. „Testing, testing, three, two, one". De spanning stijgt, de deuren zijn gesloten. De zaal is vol, twaalfhonderd mediamen sen, er kan geen kip meer bij. Dan is het eindelijk zover. Voorafgegaan door Daly en zijn assistenten swingen de binken de bühne op. Er is nog geen pass gegeven, geen dunk ge maakt, toch klinkt er applaus. „Bent u van een andere wereld? is later een van de vaak won derlijke vragen aan 'Air' Jordan. „Nee hoor, ik woon in Chi cago." De procedure wordt uitge legd. Vanwege de overweldigen de belangstelling zijn onderons jes met de sterren niet mogelijk. Het oponthoud (bus te Iaat, handtekeningenjagers bij het hotel) zal niet ten koste gaan van de beschikbare tijd: een uur. We gaan het rijtje af, van Chris Mullin tot Charles Barkley. Hou het kort alsjeblieft, ga uw gang. Drie microfoons, dringen dus. Mullin (Golden State Warrior, goud in Los An geles) zet de toon door de eerste de beste vraag al niet te ver staan. Hilariteit alom. Hoe hij het vond in Monaco, waar de ploeg zich voorbereidde, blijft onduidelijk, of hij nog geld ver loor in het casino ook. Oostin- disch doof misschien. Is het in de geest van de olympische gedachte, zo luidt de vraag, om het als dikbetaalde profs op te nemen tegen door snee spelers uit andere landen? Past het in de olympische sfeer om het gezelschap van collega atleten te verruilen voor de pri vacy van een luxueus hotel? Zijn ze er eigenlijk wel met hun hart bij, hier in Barcelona of is het louter een kwestie van geld? Zinnen ze op wraak misschien voor al die nederlagen van col lege-teams tijdens voorbije toernooien of willen ze soms de Australiërs mores leren, die het maar eng zeiden te vinden om tegen een man te spelen, be smet met het HIV-virus? „Europese spelers krijgen al jaren betaald en nooit is daar iemand over gevallen", blijkt 'Magie' zich zowaar op te kun nen winden. „Nu zijn wij hier en opeens heeft iedereen er de mond vol van." En met stem verheffing: „We zijn hier niet De supersterren Michael Jordan (links) en Magie Johnson hebben lol tijdens de persconferentie in Barcelona. voor het geld, maar om te spe len. Just for fun. En om goud te winnen natuurlijk. Voor Ameri ka, voor mezelf en voor ieder een met het HIV-virus." Flitslicht zet Magie Johnson in de schijnwerpers als hij pein zend aan zijn voorhoofd voelt. Michael Jordan, naast hem, her haalt het gebaar. Opnieuw klik ken de camera's. 'His Royal Air ness' houdt zich gedeisd, gunt anderen de eer. Barkley bijvoor beeld. Hoe hij zich voelde toen de USA destijds in Munchen van de USSR verloor, in die be- Wie hij als concurrenten ziet in Barcelona? Hij haalt de schouders op. „Litouwen, Kroa tië, Duitsland, Spanje. Ja, ik denk wel dat die ons goed partij zullen geven." Hij wacht even. ruchte slotseconde? „Ik denk Zegt dan: „Een helft." Angola niet dat ik het gezien heb. Ik wordt niet genoemd. Terecht, deed toen net eindexamen blijkt een dag na de persconfe- kleuterschool." rentie, want de Afrikanen wor den met 116-48 afgedroogd. Hij wil ook nog wel even uit leggen waarom ze in hotel Am bassador zitten, pal bij de Ram- blas, en niet met z'n allen knus in de Vila Olimpica. „Wij heb ben God in ons team, dat kun je dan toch niet maken?" TERRASSA AD HEESBEEN Ofschoon de Nederlandse hockeyteams zich op de Olympische Spelen presenteren als we reldkampioenen, is die status in medialand nog lang niet echt erkend. Voorlopig moet het thuisfront het de komende week doen met minimale samenvattingen van de olympische wedstrijden later op de avond. En dat stoort de bond en zeker de sponsors, met de com merciële voorman van de hockey-organisatie, Frank van den Wall Bake voorop in hoge ma te. Want waar elk aansprekend evenement in eigen land royaal met televisiebeelden en dito commentatoren wordt gecoverd, mag hoc keyend Nederland blij zijn wanneer er zo links en rechts wat minuten op een doorgaans on aangenaam tijdstip door de NOS worden uit gezonden. „Het is een bekende tendens", reageerde mannen-bondscoach Hans Jorritsma gister avond na de 5-2 winst op het team van de Ge menebest van Onafhankelijke Staten. „Wat er van hockey op dé televisie te zien valt, steekt schril af bijvoorbeeld bij het tennis. Kennelijk is het interessanter om onbekende sporters eindeloos in beeld te brengen dan topspor ters, die over de gehele linie al het nodige hebben gepresenteerd. De NOS laat hier een kans voor open doel liggen. In Terrassa wordt met heel veel camera's gewerkt en dat maakt hockey wel degelijk boeiend voor een groot kijkerspubliek. Ik heb tenminste prachtige op namen gezien." De NOS kan zich overigens niet of nauwe lijks achter de European Broadcasting Coope ration verschuilen. De EBU straalt alle tv-re- portages live door naar het verzamelstation in Barcelona. Daar worden de binnengekomen beelden door de vertegenwoordigers van de Nederlandse Omroep Stichting aan de hand van de actualiteit op nieuwswaarde getaxeerd, van commentaar voorzien en doorgezet naar Hilversum.. De geringe belangstelling in Nederlandse televisiekringen voor een sport als hockey is geen onbekend verschijnsel. Tijdens het we reldkampioenschap in Lahore twee jaar gele den gebeurde om financiële redenen welis waar exact hetzelfde. Maar toen de achterban begon te morren en de nationale mannen- ploeg de eindstrijd haalde en won, werden kosten noch moeite gespaard om de beelden in Nederland te krijgen. In Terrassa, op zo'n 35 kilometer van het olympische zenuwcentrum, wordt in dat op zicht anders gedacht. In de textielstad, qua omgeving en wat hockey-interesse betreft het beste te vergelijken met Wassenaar en Bloe- mendaal, lopen de mensen wel warm voor deze discipline. Vandaar dat er flink met de geldbuidel is gerammeld om de sport zo vol wassen mogelijk te presenteren. De Spaanse federatie wil in eigen omgeving laten zien dat hockey niet van de olympische agenda mag verdwijnen. In een paar jaar tijd is de plek waar eerder een vervallen voetbalstadion stond een accommodatie opgetrokken die er mag zijn. Rondom het hoofdveld kunnen zo'n 10.000 toeschouwers een zitplaats vinden rondom het gloednieuwe kunstgrasveld. Ach- ter dit imposante complex is nog een tweede tapijt neergelegd, waar 4000 bezoekers kun nen zitten en staan. Op de openingsdag van het toernooi kwa men er nog weinig mensen af op de wedstrij den af maar dat zal naarmate het evenement vordert, zeker gaan veranderen. Zoals te doen gebruikelijk zorgt het Spaanse en Nederlandse supporterslegioen bij de interlands van hun eigen favorieten voor de meeste sfeer. Gister avond stak het oranje van de meeste vakantie gangers weer veelvuldig af bij het zomerse wit van de neutrale kijker. Het Nederlands mannenteam bedierf het avondje van die trouwe aanhang niet. Dank zij vier strafcomers van Floris Jan Bovelander, die in totaal twaalf maal mocht aanleggen, en een veldgoal van Gijs Weterings ging het elftal tegen het GOS voortvarend van start. Maar echt indrukwekkend en hoopgevend voor de eerste echte serieuze confrontatie van morgen tegen gastland Spanje, was het allerminst. Of zoals Jorritsma, later op de persconferentie re delijk geïrriteerd door de slechte vertaling van zijn Engelse tekst in het Spaans, het nader hand formuleerde. „Ik ben tevreden met het resultaat, maar bepaald niet met ons spel. Aanvallend was het uiterst matig en ook ach terin hebben we te veel steken laten vallen." Misstapjes in de vorm van twee treffers (en een gemiste strafbal van Safono), die niet fa taal waren, omdat Oranje daarvoor te veel do mineerde. Maar wel foutjes die het team later bij het opmaken van de balans van de voor ronden kunnen opbreken. Want in de groep waarin Nederland uitkomt (met het GOS, Spanje, Nieuw Zeeland, Pakistan en Malaysia) kan het doelsaldo best eens beslissend wor den om een plek in de halve finales veilig te stellen. In die zin lieten Pakistan (4-1 tegen Malaysia) en Spanje (3-0 tegen Nieuw Zee land) zich niet onbetuigd. Net zo min trou wens als de overige twee potentiële kansheb bers in de andere poule. Australië won met 7- 0 van Argentinië terwijl Duitsland India met 3-0 wegzette. „De toplanden", oordeelde Jor ritsma, „hebben hier al het nodige laten zien. Dat geldt voor ons veel minder." In die zin hoefde hij geen wroeging te heb ben van het feit dat de NOS gisteravond maar weinig tijd voor het optreden van zijn team vrijmaakte. NEDERLAND: Leistra; Bovelanden Poortenaar, Van Ede (36. Kgoijman) en Klein Gebbink; Brinkman, Delissen en Diepeveen (64. Van Pelt); Van den Honert, Van Grimbergen en Weterings. Valse start NOS De Olympische Spel zijn onderweg. Ho wel velen al hun eerste vreugdes en teleurstelling hebben moeten verwerken, gcu mijn aandacht zo'n eerste dag vooral uit naar het tv-kanaal waarop ik alles het beste kan volgen. De afstandsbediening roodgloeiend zwem ik van het ene net naar het andere om maar vooral zo weinig mogelijl momenten van favoriete onde delen te missen. De mededeling van Griselda V ser dat de Spaanse tv geen live beelden aanbood van teamspc ten, had mij wat vreemd in de oren geklonken. Maar ik had l reeds geaccepteerd en megehe op samenvattingen ingesteld. Groot was dan ook mijn verba zing toen ik 's middags onze ei gen nationale volleyballers liut tegen Cuba op de Duitse tv koi aanschouwen, afgewisseld me een live-verslag van de hockey wedstrijd Duitsland-India. De BBC deed er niet voor onder. Britser dan Brits bleef het eerst net bij de ontknoping van de cricket-testmatch, maar de tweede zender bood ook al de[ hele middagen avond live ver slagen van allerlei teamsportei Chauvinistisch als ik ben scha kelde ik nog zoveel mogelijk te rug naar de NOS, omdat ik no altijd liever Evert of Jan nerven hoor worden dan het klinische Duitse commentaar. Een nieui teleurstelling volgde, want mij optimisme van vrijdagavond soijt won Sesamstraat het an dermaal, ditmaal van de 100- meter schoolslagfinale. De 100-meter vrije slag voordi mes kon ik wel op onze eigen zender aanschouwen. Een prachtrace, verrassend gewon nen door de Chinese Zhuang Yong. De teleurstelling was voc commentatrice Hansje Bunsch ten blijkbaar nog groter dan di verrassing, want meteen deeld zij al mede dat het gonsde van de geruchten aangaande do- pinggebruik bij de Chinese ploeg. Nu gonst het volgens mi al heel lang over doping bij zwemmen en de opmerking zo plotseling ter plaatse deed n dan ook wat overdreven aan. Een valse start dus wat mij be treft voor onze nationale sport zender. Ik kan zeer begrijpen d een geldverslindend evenemen als dit dwingt tot keuzes. Dat grotere zenders meer beelden kunnen kopen dan wij vind ik ook niet erg maar waarom dit dan niet gewoon uitgelegd in plaats van ons voor te spiegelei dat de schuld bij de Spaanse te levisie ligt? Terug naar de sport, want die bleef op welke zender dan ook prachtig om te zien. Geen echtt Hollandse dag, wan t de stieken gouden hoop die je hier en daal altijd hebt, kwam niet uit. Wel meteen een medaille. Brons weliswaar, voor Monique Knol Daar Van Moorsel door velen a naar het goud geschreven was, was het Knol die vier jaar na haar gouden race andermaal eremetaal greep. Een fantasti sche prestatie. Op twee olympii des een plak halen is iets wat voor heel weinigen in de sport i weggelegd. Zwemkampioenen uit allerlei landen deed mijn hart goed, want ik houd niet zo van abso lute overheersing door wie dat ook. Onze beroepsvolleyballers redden het ook niet. In die eers wedstrijd van de slotopdracht na een roeping van zes jaar wa het olympisch teruggekeerde Cl ba een maatje te groot. Het toet nooi is nog lang en wij gaan ze ker naar de laatste acht, wist kenner Stekelenburg mij nog te vertellen. Maar mijn simpele medaille- hoop is al weer wat verminden De bijna halvering van de boks ploeg door externe omstandigh den en het virus van Erik de Bruin droegen ook al niet bij aan het verhogen van de Oran je-stemming. De Spelen gaan door geldt echter ook onverbid delijk nu. Net als 'de NOS is er bij'. Niet altijd live, maar wel voor U. Tom van 't Hek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14