Sport Brons met een gouden randje Indurain heeft geen concurrentie ÏAANDAG 27 JULI 1992 13 Van Poppel geklopt *7 Jean-Paul van Pop- I pel slaagde er net niet in om de afsluitende Touretappe op de Champs Elysées te winnen. Langer wint 'Noordwijk' /t q Golfer Bernard Lan- I O ger won voor de tweede maal het Heineken Open in Noordwijk. Mansell dicht bij titel De Brit Nigel U Mansell is na zijn zege in de GP van Duits land dicht bij de wereldtitel in de Formule I Jan Dorp is iedereen de baas ommenie Yvonne van Dorp liet weer eens een keer iedereen laar hielen zien. De Leidse atlete van AV Holland bracht zater- g bij wedstrijden in Krommenie drie nummers op haar naam. Ze won de 100 meter (12.08), de 200 meter (24.25) en het ver springen (5.99 meter). Vooral haar overwinning op de dubbele sprint mocht er zijn. Ze bleef onder anderen de 400-meter-kam- pioene Esther Goossens voor. Joke Kleijweg zegeviert in de hitte jwpdelharnisjoke Kleijweg is op de weg terug. De atlete van De Bataven schreef zaterdag in Middelhamis weer eens een wed strijd op haar naam. De Leidse legde tien kilometer in de hitte af in 37 minuten en 47 seconden. Turkije verrrassend jeugdkampioen bavreuth In het Beierse plaatsje Bayreuth is Turkije verrassend de Europese voetbalkampioen van nationale teams onder 18 jaar geworden. In de finale werd Portugal, de winnaar van 1988 en 1990, verslagen. Het was het eerste internationale succes van een Turkse voetbalploeg ooit. Invaller Tarkan maakte het win nende doelpunt. Hij deed dat na 8 minuten en 50 seconden in de verlenging. Daarmee beëindigde hij onmiddellijk de wed strijd. In Bayreuth werd voor de eerste keer op een groot evene ment met het zogenaamde sudden death-systeem gespeeld. Na de normale speeltijd was de stand 1-1. Ylmaz opende na 18 mi nuten de score voor Turkije. Vlak voor de rust maakte Cardoso gelijk. Er waren 6.000 toeschouwers aanwezig bij het duel. Spaanse belangstelling voor Viscaal gent* Bij de Belgische eersteklasser AA Gent is vanuit Spanje een bod binnengekomen van iets minder dan 2 miljoen gulden voor de Nederlandse international Eric Viscaal. Enkele weken geleden al kwam een aanbieding uit Italië van Cagliari, maar in die periode was de Viscaal met vakantie en de Gentse voorzitter Jean Van MilderS verzuimde toen hem hierover in te lichten. Cagliari heeft inmiddels de Braziliaanse Belg Luis Oliviera van Anderlecht gecontracteerd. AA Gent is bereid Viscaal te laten vertrekken als daarvoor meer dan twee miljoen gulden wordt neergeteld. De club wilde aanvankelijk een meerjarige verbinte nis met hem afsluiten maar zag daarvan af. Viscaal heeft nog een Contract van één jaar en is voor de eerste drie speeldagen van de nieuwe competitie geschorst. Sivebaek naar Pescara pescara De Deense international John Sivebaek heeft een twee jarig contract getekend bij de Italiaanse club Pescara. De 31-jari ge verdediger stond het afgelopen seizoen op de loonlijst van AS Monaco. Tweede dode ongeluk Maracana Rio de Janeiro Een voetbalsupporter is overleden aan de ver wondingen die hij zondag opliep tijdens het ongeluk van ruim een week geleden in het Maracanastadion in Rio de Janeiro. Hij is het tweede dodelijke slachtoffer van het ongeluk waarbij vijftig fans werden gewond. Sergio Souza Marques kwam niet meer bij uit de coma, waarin hij als gevolg van een val raakte. Woensdag overleed een zestienjarige voetbalsupporter. Het ongeluk deed zich voor toen een balustrade het niet hield en tientallen toe schouwers van de hoogste ring van het stadion vielen. Met 150.000 kijkers was 's werelds grootste stadion volgelopen voor de beslissende wedstrijd van de Braziliaanse competitie. Knol tevreden, Van Moorsel grijpt mis Een ontnuchterend moment in de chaos aan de finish. Tien minuten nadat Monique Knol van alle kanten is ge feliciteerd met haar bronzen plak, loopt ze Leontien van Moorsel toevallig tegen het lijf. De een op zoek naar een haarspeld, de ander naar een frisse zweetband van de bondssponsor. ruiterlijk toe, „als de groep bij een blijft is het wéér bingo. Ik klopte de rest met een lengte. Maar als je, zoals ik, gokt op de sprint dan kan het ook anders uitpakken. Zeker als je het in je uppie moet doen. En dat moest ik. Daarom ben ik er onwijs blij mee. Ik heb me voor de zoveel ste keer bewezen, ik hoef tegen niemand dankjewel te zeggen. Vanavond ga ik het vieren. Dat doe ik nooit, maar nu ga ik he lemaal uit mijn bol. Iedereen is uitgenodigd op het feest". sant sadurni cees olsthoorn gpd-verslaggever „Proficiat hè", klinkt het bijna benepen. „Ja bedankt," luidt het afgemeten. En weg zijn ze. De een naar de huldiging, de ander op zoek naar een koel drankje. Zelfs een hand kan er niet af. Het komt nooit meer goed tussen de twee sterren van het Nederlandse damesfietsen, tus sen de ambitieuze kopvrouw van haar eigen ploeg en het pa radepaardje van de bondsspon sor. Dat was in de wedstrijd al duidelijk geworden. Onder het motto ieder voor zich en God voor ons allen, reden Knol en Van Moorsel hun eigen race. Met goedkeuring van coach Piet Hoekstra, die het duo 's mor gens nog had gewaarschuwd dat hij ze hoogst persoonlijk van de fiets zou sleuren als ze elkaar zouden dwarszitten. Zover kwam het niet. Van Moorsel koos in de laatste ron de tevergeefs voor de aanval en speelde daarmee, hoe navrant, haar concurrente in de kaart. Knol kreeg de eindsprint waar op ze zo vurig had gehoopt. Al was het dan een spurt om de derde plaats, omdat twee ren- sters uit de greep van het pelo ton bleven. De Australische Ka- thryn Watt, getooid met rug nummer 1, werd de dolgelukki ge winnares, de gelouterde Fran<;aise Jeannie Longo vierde haar rentree na een afwezigheid van anderhalfjaar met haar eer ste Olympische plak. Glans Na het goud van Seoul, nu dus brons. Monique Knol (28) was er niet minder happy mee. Voor haar had de eerste Hollandse medaille in Barcelona de glans van goud. „Natuurlijk," gaf ze Of dat ook gold voor de fans van Leontien van Moorsel valt te betwijfelen. Met vier bussen waren ze vanuit het Brabantse Boekei naar Sant Sadurni d'A- noi, een schilderachtig plaatsje weggestopt in de prachtige rui ge natuur. Vanzelfsprekend was ook het 'huisorkest' De Donder jagers van de partij op het heu velachtige circuit, zo'n veertig kilometer boven Barcelona. Maar wat de gouden race van 'ons Leontien' had moeten wor den, mondde uit in een party van Monique Knol. De wereldkampioene bleef er uiterlijk onverschillig onder. „Ik heb het in de laatste ronde ge probeerd. Maar op het moment dat de nummers drie en vier waren ingerekend, had ik niet meer de macht om nog eens te demarreren. Het lampje ging gewoon uit. Om die reden moest ik in de slotfase Longo la ten gaan. Daar baalde ik wel van. Maar goed, zij (Knol, red) kon nu nog voor een plak sprin ten. Anders hadden we hele maal niks gehad." Herkansing Deze week krijgt de Brabantse barbie een herkansing, wanneer ze op de baan uitkomt in het achtervolgingstoernooi. „Ik heb dus geen tijd om te gaan zitten Leontien van Moorsel droogt haar tranen. Als een van de favorieten gestart, als 23ste geëindigd. kniezen," toverde ze zo waar nog een bescheiden lach op haar knappe bekkie. Dat Van Moorsel niet stond te springen van blijdschap om het succes van Knol was nog te be grijpen. De uiterst koele reactie van bondscoach Hoekstra viel des te meer op. Nou staat de stoere Fries nooit zo rap te jui chen, een beetje meer enthou siasme was zeker op zijn plaats geweest. Hij sprak nog net niet van een troostprijs, maar hij vond het eigenlijk wel. „Er had meer ingezeten," doelde hij, vanzelfsprekend, op zijn visite kaartje Van Moorsel. „Ze had in die laatste ronde gelijk moeten doorgaan. Maar ja, ik heb mak kelijk praten. Ik zit hier met m'n kont voor de televisie te kijken, zij moet fietsen." Hoekstra had er geen enkel probleem mee dat Monique Knol zich de hele wedstrijd had verstopt en volledig op haar eindschot had vertrouwd. „Ge lijk heeft ze. Als het bij elkaar blijft, klopt ze iedereen. Zij hoeft ook niet achter ontsnappingen aan te rijden. Daar zijn anderen voor. Van Moorsel moet het op een andere manier aanpakken. Zij moet de koers hardmaken. Dat is vanavond te weinig ge beurd. Niet alleen door haar, ook door de andere favorieten. Ze hadden allemaal angst voor elkaar, ze zaten constant naar elkaar te loeren. Daar heeft die Watt goed van geprofiteerd. Want normaliter komt zij er op zo'n lastig parkoers niet aan te pas." De terughoudendheid van het duo Hoekstra/Van Moorsel kon de vreugde van Monique Knol niet temperen. Zij heeft geleerd haar eigen boontjes te doppen. En met succes. Na haar tweede Olympische medaille kan de Amersfoortse er onge twijfeld ook op rekenen dat de sponsor van haar ploeg het con tract verlengt. „Dat zou hele maal mooi zijn," glunderde ze nog maar eens. „Daar neem ik dan alvast maar een extra borrel op." Miguel Indurain Larraya, zoals hij sinds 16 juli 1964 bij de burgerlijke stand van het Spaanse dorpje Villava staat ingeschreven, heeft aan 139 kilometer meer dan vol doende gehad om de 79ste editie van de Tour de France op zijn palmares bij te schrijven. PARUS DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Het was exact de afstand die door alle deelnemers solo moest worden afgelegd, ver deeld over drie tijdritten. Indu rain is hierin een meester ge worden. Wat heet...?, een groot meester. Eentje van superklas- se, die voorlopig even on genaakbaar lijkt. Met een nog nimmer vertoonde overmacht sloeg hij in dit specialistische werk zijn slag. Om vervolgens via een (sympathieke) verdeel- en heerspolitiek de touwtjes strak in handen te houden. Ge lijk Jacques Anquetil, vijfvoudig Tourwinnaar, dat in de jaren zestig placht te doen. Wie zo hard als Indurain kan fietsen, is een groot kampioen. Niets is immers zuiverder en dus eerlijker in het cyclisme dan de 'contre la montre'. Daar is geen combine tegen gewas sen. De sterkste heeft simpel weg gewonnen. Niettemin wordt er hier en daar nogal wat afgedongen op Indurains tri omf, hoe soeverein die ook tot stand is gekomen. Panache Voornaamste punt van kritiek is zijn zuinige manier van koer sen. De Spanjaard mist pana che, zoals de Fransen dal noe men. Aanvalslust, die Chiap- pucci wel in royale mate uit straalt en die de Italiaanse har tendief heeft doen toetreden tot het bewierookte heldendom van de Coppi's, Bartali's, Merckxen en Hinaults. Ge plaatst in het retro-perspectief van de periode Anquetil, speel de Chiappucci echter niet meer dan de rol van de brave en moedige, maar immer kansloze Poulidor, die met het predikaat 'eeuwige tweede' de wielerge- schiedenis is ingegaan. Chiappucci mag zich inder daad de grote animator van de ze Tour noemen. Niet voor niets heeft hij het klassement der strijdlustigste renner gewonnen, overvleugelde hij ook glansrijk zijn landgenoot Bugno. De we reldkampioen dacht met een heel seizoen 'piano' (rustig) aan doen de Tour te kunnen win nen. Hij moet vandaag van een koude kermis zijn thuisgeko men en zal volgend jaar onge twijfeld zijn plan de campagne veranderen. Nee, dan Chiap pucci. Die spaart zich nooit. Historisch was zijn adembene mende klauterpartij naar Se- strière, waar de 'Krijger van Uboldo' de legende van Coppi (1952) deed herleven. Miljoenen (tv)kijkers bracht hij in staat van grote opwinding. prestatie, die Indurain in de tijdrit van Luxemburg leverde, zeker zo indrukwekkend. De kopman van Banesto stak er ongekend ver boven de rest uit. De concurrentie werd volledig vermalen onder zijn verbluffend soepele, coupe de pedale, die hem over de weg deed 'vliegen' en kenners als Peter Post in ex tase brachten. LeMonds, Fignon, Delgado en Roche, allen ex-winnaars van de Ronde, kunnen gevoegelijk voor het geel worden afgeschreven, al mocht de revival van Roche er zijn. De Ierse 'nice guy', die op de Champs werd bedeeld met de Fair Play-cup, leverde na jaren sukkelen en gedonder (met ploegen) weer eens een mooi werkstuk af. In La Bour- boule kreeg hij daarvoor het verdiende loon in de vorm van een etappezege. Fignons haan kraaide ook nog een keer de vic torie (in Mulhouse), terwijl Del gado er heel dicht bij was (Saint-Gervais). Krenten Miguel Indurain kon al die in spanningen van de oude garde, krenten in een toch al smakelij ke pap, wel waarderen. Trou wens, hij gunt ieder zijn deel. 'Leven en laten leven', is zijn door ploegleider Echavarri inge geven parool. Hij heeft een afkeer van het kannibalisme, dat Merckx erop nahield, en is ook geen bemoeial als Hinault, de laatste 'patron' van het pelo ton. De Fransman, tegenwoor dig lid van de Tourdirectie, be paalde wanneer er wel en niet gereden werd. Indurain stelt Indurain (midden) steekt met kop en schouders boven de rest uit Al is Chiappucci (links) nog zo strijdlustig en heeft Bugno (rechts) onmiskenbaar kwaliteiten. foto epa zich bescheiden op, ontbeert ook de natuurlijke autoriteit om de baas te spelen. De vraag is hoe lang de Spaanse wielerkoning zich kan handhaven op zijn troon. Aan zijn positie lijkt vooralsnog niet te tornen. Echter, ook Indurain is maar een renner van vlees en bloed. Met andere woorden; even een foutje in de tegen woordig zo hypergevoelige pre paratie, of ook Indurain trapt niet zo hard meer. Om de span ning er in elk geval een beetje terug te brengen, zou de Tour directie er verstandig aan doen het aantal kilometers tegen het horloge drastisch te verminde ren. En er weer eens een serieu ze bergtijdrit (niet die van Vil- lard-de-Lans, te licht) tegenaan te gooien. De Tour van 1992 bracht weliswaar heel veel fraais, na twee weken was het wel over en sluiten. De weerzinwekkende vendet ta, die de heren Post en Raas hun coureurs lieten uitvechten, was niet door een oranje bril bekeken slechts een storm in het glaasje water. Lammers terug in Formule 1 ZANDVOORT GPD Elf jaar nadat hij voor het laatst achter het stuur van een For mule-1-bolide heeft gezeten, keert Jan Lammers terug in het Grand Prix-circus. De 36-jarige Zandvoorter neemt in het na jaar tijdens de WK-races in Ja pan en Australië bij het March- team de plaats in van de Oos tenrijker Karl Wendlinger. Voorwaarde is wel, dat Lam mers voor die tijd twee ton aan sponsorgeld bijeen weet te sprokkelen. Maar daar maakt hij zich geen zorgen over. Lam mers steunt zelf de Santpoortse coming-man Martijn Koene dit jaar voor circa 600.000,- gulden. Circuit-directeur Hans Ernst zal Lammers helpen bij het vinden van de benodigde financiën. Het ligt in de bedoeling, dat de Noordhollander, die qua ver diensten in de sport tot de top tien van Nederland wordt gere kend, volgend seizoen aan alle 16 GP-races gaat meedoen. Lammers heeft, nadat hij in 1978 Europees kampioen in de Formule 3 was geworden, in de periode '79-'81 zonder succes deelgenomen aan Formule-1- races. Bij o.a. Shadow en ATS reed hij rond in matige tot slechte wagens, waardoor hij zich vaak of zeer moeizaam of helemaal niet wist te kwalifice ren voor de wedstrijden. Lam mers' opvallendste verrichting was in 1980 een vierde starttijd in Long Beach. Huub Rothengatter was zes jaar geleden de laatste Neder lander, die deel uitmaakte van het prestigieuze Formule-1-we reldje. Nadat hij door zijn mis lukte Grand Prix-avonturen bij na failliet was gegaan heeft Lammers zich vanaf '82 met veel meer succes gestort op de wedstrijden in de Sportscars. Met Jaguar won hij in 1988 de '24 uur van Le Mans'. Sinds be gin vorig jaar is hij verbonden aan Toyota.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13