Geen geld voor opknappen ruïne Rijnsburgs bloemencorso in nieuw jasje Ruzie tussen surfers en visser Klinckenbergerplas Warmelda wil dit jaar grafzerken zelf gaan opknappen Regio Leiden i"* mtm, J VRIJDAG 24 JUL11992 12 Oegstgeest loeren op hondepoep Oegstgeestenaren die hun hond uitlaten en verzuimen de uitwerpselen te verwijde ren, worden in oktober zon der pardon op de bon geslin gerd. Het college van B en W wil in oktober een actie- maand houden ter bestrij ding van de overlast door hondepoep in het dorp. Volgens de gemeentelijke woordvoerder verkeren de plannen nog in een pril sta dium. Het is de bedoeling dat tijdens de actiemaand meer op straat en in de park jes wordt gesurveilleerd. „Volgens onze gemeentelijke verordening moeten honde- bezitters de uitwerpselen van hun viervoeter zelf oprui men. Doen ze dat niet, dan kunnen ze boete krijgen. Ik kan me voorstellen dat amb tenaren zich in oktober ver dekt achter een boom opstel len om te kijken of honde-ei- genaren inderdaad een hon deschepje ter hand nemen." Het gemeentebestuur is van plan om een groot aantal affiches in het dorp te ver spreiden en in een brief alle geregistreerde hondebezit- ters te wijzen op hun plich ten. „We willen winkeliers daarnaast vragen om zakjes en schepjes duidelijk zicht baar in hun assortiment op te nemen. Het is de bedoe ling dat hondebezitters zich meer verantwoordelijk gaan voelen voor het opruimen van de poep van hun huis dier", aldus de woordvoer der. De gemeenteraad neemt eind september een definitief besluit over het plan. Het restauratieplan voor de Oude Toren, de ruïne en de muur van de voormalige St. Matthiaskerk in Warmond staat op losse schroeven. De stichting De Oude Toren, die speciaal voor dit doel nieuw leven is ingeblazen, zit met de handen in het haar: de benodigde subsidie voor de opknapbeurt komt niet rond. warmond tegen te gaan. „Het belangrijk- caroline van overbeeke ste is dat de muur niet verder afkalft, want dan kan de toren instorten. De ruïne van de St. Matthiaskerk staat namelijk op een terp. Als de muur rond het kerkhof nog verder afkalft, ver zakt de grond onder de ruïne en de toren. Eigenlijk moet er daarom nog dit jaar iets gebeu- Volgens voorschriften van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg moet de 'juridische' ei genaar van het monument de subsidie aanvragen. De stich ting is formeel niet de eigenaar, dat is de hervormde kerk. Maar kerken krijgen minder subsidie: slechts 60 procent van de totale restauratie-kosten. De War- mondse stichting is een jaar ge leden met opzet nieuw leven in geblazen omdat particuliere stichtingen aanspraak kunnen maken op een hogere subsidie: 80 procent. Architect F. Robers, de maker van het restauratieplan, is op de hoogte van de regels van de rijksdienst. „Monumentenzorg is de laatste jaren steeds stren ger geworden bij het hanteren van die regels. De stichting kan wel 'economisch eigenaar' van de goederen zijn, maar dat is niet hetzelfde als juridisch eige naar. De stichting heeft zich dat niet voldoende gerealiseerd." De staat van de oude muur bij het kerkhof van de hervorm de kerk is inmiddels zorgwek kend, stelt de architect vast. Ro bers heeft een jaar geleden al een plan gemaakt om het verval Schip Leiderdorpers ontploft muiden/LEiDERDORp Bij de ontploffing van een motorboot in de haven van Muiden, zijn drie inwoners van Leiderdorp gewond geraakt. Zij werden met brand- en snijwonden opgenomen in een ziekenhuis. Twee van de drie hebben dat inmiddels weer verlaten. Het ongeluk gebeurde woensdagmiddag laat, toen één van de Leiderdorpers eten wilde koken. Een gasontploffing blies de gehele bovenbouw van het schip af. Brokstukken werden tientallen meters weggeslingerd, waardoor ook een toevallige passant op de steiger gewond raakte. Deze hoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. Over de oorzaak van de ex plosie kan de Muidense politie geen uitsluitsel geven. „We hou den het op een gaslek, dat kan haast niet anders." SJJO Oegstgeest zoekt docenten De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest is op zoek naar docenten voor een aantal cursussen dat in septem ber begint. Het gaat met name om lessen in tekenen en schilde ren, schaken, timmeren, airbrush, fotografie, theater/toneel en creatief werken met allerlei materialen. Aan de docenten wordt de eis gesteld dat zij hun kennis op een leuke manier kunnen overdragen op kinderen en tieners. Voor de werkzaamheden wordt een uurvergoeding gegeven. Geïnteresseerden kunnen schriftelijk of telefonisch contact opnemen met Marja Verkuil van de SJJO, Boerhaaveplein 13,2343 LT Oegstgeest, telefoon nummer 071-154773 (alleen op dinsdag, woensdag of vrijdag middag). Eén op de zes slachtoffers wil hulp duin-en bollenstreek» Eén op de zes slachtoffers van een ongeval of misdrijf in de Duin- en Bollenstreek die benaderd wordt door het bureau slachtofferhulp maakt gebruik van het hulpaanbod. Dit blijkt uit het jaarverslag 1991 van de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Bollenstreek, waaronder de slachtofferhulp valt. In totaal heeft het bureau het vorig jaar met 523 mensen contact gehad. Van hen benaderden 144 slachtoffers het bureau zelf en werden 379 mensen door de medewerkers van het bu reau benaderd. Van die 379 ging 17,5 procent in op het hulpaan bod. Met 154 km over Hoogeveenseweg runeveld» De politie van Rijneveld heeft de afgelopen twee da gen 52 automobilisten op de bon geslingerd voor te hard rijden. Met tussenpozen controleerden agenten de snelheid op de Rijn dijk in Hazerwoude, de Hogewaard in Koudekerk en de Hoog eveenseweg tussen Benthuizen en Boskoop. 550 auto's werden gezien. Een automobilist op de Hoogeveenseweg maakte het het bontst. In plaats van de toegestane 80 kilometer per uur reed de ze maniak hijna het dubbele: 154 kilometer per uur. De grootste snelheidsduivels op de Rijndijk en de Hogewaard, waar 50 per uur het maximum is, reden respectievelijk 88 en 86 per uur. Amper een paar weken na de openstelling is de eerste 'scher mutseling' tussen recreanten bij de Oegstgeester Klinckenber gerplas al een feit. Eén van de vissers die aan de plas zijn stek je had. ergerde zich dusdanig aan een paar surfende jongens, dat hij hen met stenen ging be kogelen. Daarbij raakte één van de surfers, een 16-jarige jongen, gewond aan zijn schouder. Zijn ouders lieten het er niet bij zitten: zij hebben aangifte gedaan bij de Oegstgeester poli tie. Het korps heeft de recreatie- plas inmiddels in de surveillan ce-route opgenomen, maar voi- De totale kosten van de op knapbeurt bedragen 437.000 gulden. Volgens Robers zou Warmond sowieso lang op dat geld moeten wachten omdat grotere projecten, zoals de res tauratie van de Zwanenburger molen, voorrang krijgen. „De gemeente heeft recht op maxi maal 80.000 gulden subsidie per jaar. Het is dus best mogelijk dat we nog jaren moeten wach ten. En dat kan niet, vind ik. De gemeente en de hervormde kerk moeten zo snel mogelijk een geldbedrag van ongeveer één ton vrij maken om in elk geval de oude muur op te kun nen knappen." Volgens bestuurslid van de stichting De oude Toren, P. Bakkers, wordt er binnenkort opnieuw overleg gevoerd met monumentenzorg. „We gaan ook praten met een jurist en een notaris om te kijken langs welke weg de opknapbeurt toch te realiseren is. Want we willen er niet van afzien." De Warmondse ruïne verkeert volgens de stichting De Oude Toren in zorgwekkende staat. Het Historisch Genootschap War melda is boos op de plaatselijke her vormde kerk en het gemeentebestuur. Volgens voorzitter J. Schrage is er nooit antwoord gekomen op de brie ven waarin Warmelda aandringt op een opknapbeurt van de monumenta le zerken op de begraafplaats. Het Ge nootschap heeft in maart schriftelijk gevraagd of de twee grafstenen van de edellieden Van de Woude overle den in 1394 en Van Mathenesse overleden in 1617 kunnen worden opgeknapt. De monumentale grafstenen van de edellieden Jacob van der Woude en Nicolaas van Mathenesse liggen er verwaarloosd bij. De letters zijn bijna niet meer leesbaar en van één van de gebeeldhouwde zerken is een flink stuk afgebroken. Schrage begrijpt niet dat er nog steeds geen maatregelen zijn geno men om het verval tegen te gaan. „Niemand laat wat van zich horen en er moet toch echt dringend iets ge beuren. Voor de winter moet er een bekisting rond de twee zerken worden aangebracht anders slijten de stenen nog verder. Straks zijn de opschriften helemaal niet meer te lezen." Schrage heeft aangekondigd de her stelwerkzaamheden aan de grafzerken zelf te willen betalen en uit te voeren. „Dat is het probleem dus niet. Wij wil len die stenen laten opknappen door vrijwilligers en we willen ook sponsors zoeken. Het werk loopt niet in de pa pieren, verwachten we. Het gaat voor al om het maken van een bekisting als bescherming tegen weersinvloeden in de winter. We kunnen wellicht zélf de stenen schoon schrobben. Maar we moeten daarvoor wel toestemming hebben." Volgens ambtenaar H. Boelmans van gemeentewerken heeft de ge meente Warmond echter niks te zeg gen over de grafstenen. „We kunnen dus ook geen toestemming geven. De hervormde kerk is eigenaar van het terrein. We hebben de brief van War melda doorgespeeld naar de Stichting tot behoud van de Oude Toren." De penningmeester van de Kerk voogdij, C. de Jong, verwijst ook naar de stichting. „De mensen van de stich ting bekommeren zich nu over de mo numenten op de begraafplaats en houden zich bezig met het onder houd. Maar ik heb inmiddels ook be grepen dat het nog jaren kan duren voordat er wat gaat gebeuren." 'Geen huisje-boompje-beestje-wagens meer' Kinderopvang Warmond opent 31 augustus warmond n overbeeke gens een woordvoerder is het incident geen aanleiding om veelvuldiger rond de plas aan wezig te zijn. „Natuurlijk zijn we er te vinden, zoals op alle lo caties waar veel publiek komt. De plas is net opengesteld en het wordt steeds drukker, dus nemen wij 'm nu in onze route op". De woordvoerder noemt het incident een 'samenspel'. „Ja kijk, als je zit te vissen op een plas die honderden meters lang en breed is en er vaart een surfer precies over je dobber heen, kan ik me voorstellen dat je kwaad wordt. We hebben na tuurlijk wel proces-verbaal op gemaakt. Dat krijgt z'n beloop wel". Het kinderdagverblijf in War mond opent op 31 augustus de deuren van het nieuwe onder komen aan de Burgemeester Ketelaarstraat. Het is de bedoe ling dat twee professionele krachten van de Sassenheimse stichting kinderdagverblijf De Bolderberg voorlopig vijf kinde ren opvangen in een portaca- bin: een tijdelijk onderkomen. In het verplaatsbare gebouwtje dat half augustus wordt neerge zet, is ruimte voor maximaal 18 kinderen. De stichting De Bolderberg regelt de kinderopvang in War mond. Het gemeentebestuur heeft gekozen voor de opvang in een tijdelijke behuizing om dat dat minder duur is dan nieuwbouw. Bovendien heeft het gemeentebestuur nu de tijd om op zoek te gaan naar een geschikte plek voor een perma nent onderkomen. De gemeen te huurt de 'mobiele unit' voor een bedrag van jaarlijks ruim 63.000 gulden. Het contract wordt aangegaan voor een pe riode van minimaal drie jaar. Het gebouwtje komt te staan op een veldje in de buurt van nummer 23 van de Burgemees ter Ketelaarstraat. De bouwer begint op 18 augustus met de werkzaamheden en heeft aan gekondigd de klus in vier dagen te kunnen klaren. De .Bolderberg moet het on derkomen vervolgens nog hele maal inrichten. Directeur M. Sips: „We hebben daarvoor dan nog een week de tijd. Alle meu bels zijn al maanden geleden besteld en die worden als het goed is in die week gebracht. We kunnen dan op 31 augustus beginnen met de opvang van voorlopig vijf kinderen. Sips heeft echter nog geen tijd gehad om zich te buigen over de personeelswerving. „We wis ten pas heel laat dat het inder daad zou doorgaan. We redden het voorlopig wel met de twee professionele krachten die we nu hebben vrijgemaakt voor Warmond. Bovendien komt er ook een stagiaire. Maar als het aantal kinderen toeneemt tot het maximum van 18, hebben we wel een extra kracht nodig." De gemeente Warmond heeft dit jaar subsidie gekregen voor twaalf kindplaatsen. Dat geld heeft De Bolderberg niet alle maal nodig omdat er in War mond voorlopig slechts vijf kin deren van de voorziening ge bruik zullen maken. Sips: „We hebben in Warmond nog geen wachtlijst. Dat betekent dat we dit jaar ook nog zes plaatsen voor bedrijven kunnen invul len." Ambtenaren Geen subsidie voor Wannondse stichting rijnsburg annet van aarsen De wagens staan in de hal van Flora, de figurantenploeg is ge vormd en de spanning in Rijns burg neemt toe. Volgende week zaterdag rijdt het 46-ste bloe mencorso door de streek. Op het oog is het meeste werk ge daan, maar voor het corso een maal rijdt moet er nog heel wat gebeuren. De grote slag komt precies twee dagen voor de rit door Rijnsburg, Oegstgeest, Lei den, Katwijk en Noordwijk. Dan beginnen de arrangeurs en hun medewerkers aan het versieren van de praalwagens en de ande re voertuigen. „Het wordt een echte uitdaging", zegt secretaris Niek Hemmes van het corsobe- stuur. Hij doelt daarmee niet direct op de tijdsdruk waarmee de ar rangeurs te maken krijgen die is elk jaar hetzelfde maar op de compleet andere vorm, die de praalwagens dit jaar heb ben. De namen van de wagens zoals spanningsveld, golfbe weging, looping en ontluiking duiden daar al op. Voor het eerst in het 46-jarig bestaan van het corso, zien de toeschouwers langs de kant straks abstracte ontwerpen onder het motto 'Beelden van Bloemen'. En om dat op een goede ma nier met bloemen uit te druk ken, daarvoor is vakmanschap nodig, stelt Hemmes vast. „Het is in elk geval heel wat anders dan het versieren van de 'huis- je-boompje-beestje-wagens' in de voorgaande jaren", aldus Secretaris Niek Hemmes v Hemmes. „Deze abstracte wa gens moeten zodanig worden opgemaakt dat de lijnen nog goed te zien zijn." „Toen de ontwerper, de Route bloemencorso De route van het Rijnsburgs Bloemencorso dat zaterdag 1 augustus door de regio trekt luidt als volgt: Vertrek om 11.00 uur vanaf het terrein van Veiling Flora, richtingOegstgeest/Leiden Floralaan, Rijnsburgerweg, Rijn- zichtweg, Leidse Buurt, Gevers straat, Leidsestraat en Rijnsbur gerweg. Vertrek 12.00 uur in Leiden Rijnsburgerweg, Schuttersveld, Molenwerf, Nieuwe Beesten markt, Turfmarkt, Princesseka- de, Breestraat, Korevaarstraat, Raamsteeg, Douzastraat, Jan van Houtkade, Oranjeboom straat, St. Jorissteeg, Hooi gracht, Pelikaanstraat, Klok- poort, Langegracht en Molen- werf waar de stoet ontbonden wordt. Vertrek 15.00 uur in Rijnsburg Laan van Verhof, Rijnsburger weg, Graaf Florislaan, Oude Vlietweg, Kerkstraat, Vliet N.Z. Koestraat, Burgemeester Mey boomstraat, St. van Russum straat, P. van Saxenstraat, Evert senstraat, Witte de Withstraat, Akkerwinde, Aronskelk, Boslaan en Sandtlaan. Vertrek 15.40 uur in Katwijk Sandtlaan, Rijnstraat, Zeeweg, Koningin Julianalaan, Bosplein, Boslaan, Meeuwenlaan, Secr. Varkevisserstraat, Vuurbaak plein, Boulevard, Rijnmond, Binnensluis, Hoomeslaan en Biltlaan. Vertrek 19.30 uur in Noord- wijk Voorstraat, Zeestraat, Molen straat, St. Jeroenweg, Boeren burgerweg, Van de Mortelstraat Van Panhuysstraat, Duinweg Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duin straat, Picképlein, De Grent Palaceplein en Koningin Wilhel minaboulevard. Rijnsburgse kunstenaar J. van Egmond, ons vroeg hem een kans te geven om eens iets heel anders te doen, vroegen we ons in het bestuur af wat we daar nou van moesten denken. We waren bang dat alle wagens op elkaar zouden lijken", aldus Hemmes. „Van Egmond leverde uiteindelijk heel extreme vor men af, waar we zeer tevreden mee zijn. Er is geen sprake van eentonigheid. We hebben wel een beetje de angst dat vooral de ouderen het niet direct zul len begrijpen. Gelukkig rijdt de stoet zo langzaam dat de men sen er lang naar kunnen kij ken." Precies 55 schouwspelen krij gen de toeschouwers te zien, praalwagens, personenwagens, paarden met rijtuigen en mu ziekkorpsen. „We hebben de progamma's al gedrukt", aldus Hemmes. „Er kan er geen een meer bij. Ik kreeg net een aan melding van iemand, die nog mee wilde doen. Dat gebeurt de laatste paar dagen wel vaker maar helaas moeten we ieder een teleurstellen." Dit jaar rijdt het bloemencor so voor het eerst niet meer door de Haarlemmerstraat in Leiden. Het corsobestuur vindt de win kelstraat te smal voor de praal wagens. Net als bij de Leidse Drie Oktober-optocht waren er in de voorgaande jaren diverse keren problemen en opstoppin gen. De abstracte opbouw op de wagens, die dit jaar gaan rijden, steekt nog verder uit dan in het verleden, wat voor het corsobe stuur een overweging was een andere route te zoeken. „De politie heeft daarbij goed geholpen", aldus Hemmes. „In Leiden bijvoorbeeld is de Blauwpoortsbrug opgebroken. Er ligt een soort wildrooster overheen en dat vertrouwden we niet helemaal. De politie gaf gelijk toestemming om op de Turfmarkt een stukje te gaan spookrijden." Het corsobestuur is er helemaal klaar voor. Hem mes: „Nu nog hopen dat het de eerste augustus niet te warm is en dat het niet regent." Bezichtiging praalwagens Net als in voorgaande jaren kunnen belangstellenden de wagens van het Rijnsburgse Bloemencorso de vrijdagavond voor de op tocht bezichtigen in de veilinghal van Flora. Toegangskaartjes kosten vijf gulden. Kinderen tot en met twaalf jaar en 65-plus- sers betalen 2,50 gulden. Tijdens de bezichtiging organiseert Lions-club Rijnsburg een verloting waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het project 'Beestenboel voor Nieuw Buitenzorg'. Nieuw Buitenzorg is een tehuis in Leiderdorp voor meervoudig gehandicapte kin deren. De Lions-club wil met de opbrengst de tuin van het te huis opknappen. De loten zijn tijdens de kijkavond van het bloe mencorso voor één gulden te koop. De hoofdprijzen bestaan uit een weekeinde Parijs voor twee personen met een bezoek aan Euro Disney en een weekeinde Brussel voor twee personen. De wagens van het Rijnsburgs Bloemencorso zijn overigens vanaf zaterdagavond tot zondagavond ook nog te bewonderen op de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Wie er dan nog niet genoeg van heèft, kan het weekeinde na het Rijnsburgs corso afreizen naar het Limburgse Limbrigt. Daar rijden de praalwagens opnieuw mee in het plaatselijke corso.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12