Boutros Ghali blokkeert besluit Veiligheidsraad Buitenland Britse pers wint eerste slag met regering-Major Politiechef Palermo door regering overgeplaatst Exportvergunningen Irak nauwelijks gecontroleerd Dictator Malawi zet hakken in het zand Wie was verantwoordelijk voor in stand houden besmet bloed? Duitsers doen ook mee aan gewapende VN-missies DONDERDAG 23 JUL11992 Zwarte toekomst voor Akropolis athene Het witte marmer van de Akropolis dreigt zwart te wor den, als een rottend gebit. De boosdoener is niet de luchtvervui ling in Athene, maar de verandering in het klimaat. Daardoor kan er een zwarte zwam diep in het binnenste van de steen groeien. Een deskundige: „Net als bij aantasting van het gebit zijn de buitenste lagen gezond, maar zit het verval daaronder. Als gevolg daarvan schilfert het marmer af'. Schadevergoeding van 15 miljoen new vork» De jury van een federale rechtbank in Brooklyn in New York heeft gisteren de eerste eis tot schadevergoeding in de Lockerbie-zaak toegewezen aan de familie van een advocaat: 9- 1 /4 miljoen dollar (15,7 miljoen gulden). De advocaat was een van de 270 personen die omkwamen bij de aanslag op de Pan- Am-Boeing, die in 1988 neerstortte in Lockerbie. PanAm bestaat niet meer onder die naam, maar de verzekeraars zijn aansprake lijk gebleven voor de eisen tot schadevergoeding die door een jury worden toegewezen. 'Kamer met zicht op de Zesde Vloot' BELGRADO» De hoteliers aan de Montenegrijnse kust in de stad Budva nodigen de zeelui van de Navo-'schepen in de Adriatische Zee uit de wal op te gaan als toeristen en bieden hun kamers aan „met uitzichtop de Zesde Vloot. Hoewel de aanbieding niet letterlijk kan worden genomen de westerse marinesche pen die moeten toezien op de naleving van de boycot tegen Ser vië en Montenegro liggen op zo'n 20 kilometer uit de kust toont zij de wanhoop aan van de hoteleigenaars die sinds de oorlog in het voormalige Joegoslavië vrijwel alle buitenlandse klandizie zijn kwijtgeraakt. Libanese ex-president Franjieh overleden bavrut» De voormalige president van Libanon, Souleiman Franjieh, is vanmorgen op 82-jarige leeftijd overleden in het zie kenhuis van de Amerikaanse universiteit in Bayrut, waar hij al enige weken werd verpleegd. Franjieh, een christelijke maroniet en leider van de Libanese feodale elite, was van 1970 tot 1976 president. Zijn naam is verbonden met de 15 jaar durende bur geroorlog die onderzijn leiderschap in 1975 begon. Hij stond bekend als een van de invloedrijkste politici binnen de christelij ke gemeenschap. Bush: Niet van plan Quayle te lozen Washington De Amerikaanse president Bush heeft gisteren toenemende geruchten tegengesproken dat hij voor de verkie zingen van 3 november zijn onpopulaire vice-president Dan Quayle wil lozen. Ook Quayle verzekerde het 'volledige vertrou wen' van de president te hebben. Een opiniepeiling gaf eerder deze week aan dat 60 procent van het publiek en 58 procent van de Republikeinen Bush steunt als hij Quayle zou vervangen. Autoband met 'Koranprofiel' taboe PINDAR $fRi PE5AVYAN Enige honderden uit Japan ingevoerde autobanden zijn taboe verklaard in Brunei, omdat hun profiel lijkt op een vers in de Koran. De moslemautoriteiten in het olie rijke sultanaat, gelegep in het Noordbomeose gedeelte van Ma laysia, gaven opdracht de banden terug te zenden, omdat zij be ledigend worden geacht voor de islam. Kuwayt kan gestolen vliegtuigen halen kuwayt Iran heeft Kuwayt Airways gevraagd piloten en techni ci naar Teheran te sturen om de zes vliegtuigen op te halen die Irak daar tijdens de Golfoorlog naartoe vloog. Eerder eiste Iran dat Kuwayt tientallen miljoenen guldens aan vergoedingen zou betalen, voor het de vliegtuigen wilde teruggeven. Daarover kan nu later worden onderhandeld. Nog geen herbegrafenis Hailé Selassie addis abeba» Haile Selassie, de laatste keizer van Etiopië, moet nog tot november wachten alvorens 'de Leeuw van Juda' zijn laatste rustplaats krijgt. Eigenlijk hadden de stoffelijke resten van de in 1975 overleden negus vandaag precies 100 jaar na zijn geboorte opnieuw begraven moeten worden. Dat had de kei zerlijke familie zo gewild, maar de Etiopische regering trok op het laatste moment haar toestemming in. Haile Selassie werd na zijn dood begraven onder het privé toilet van zijn opvolger, Mengistu. cees van zweeden correspondent Het is oorlog tussen de Engelse roddelpers en de regering Ma jor. De strijd brak afgelopen zondag uit, met de onthulling door het Schotse boulevardblad People, dat cultuurminister Da vid Mellor een affaire had gehad met een Spaanse actrice, Anto- nia de Sancha. Politici van allerlei pluimage verklaarden dat het land toe was aan een privacy-wet, die ministers en anderen (het ko ninklijk huis bijvoorbeeld) zou vrijwaren van de voyeurspraktij ken der journalisten. Onder leiding van de Sun sloegen de aangeklaagden ver nietigend terug. De krant ont hulde dinsdag dat een vooraan staand lid van de regering tij dens de verkiezingscampagne in het voorjaar de krant had ge beld om de namen en adressen van drie vrouwen te geven. Die zouden affaires hadden gehad met de leider van de liberaal democraten, Paddy Ashdown. De boodschap van de Sun was duidelijk, het beschuldigende vingertje was een geval van hy pocrisie. Ook de andere Britse media mengden zich in de strijd, waarbij het publiek partij koos voor de pers. De pers behaalde gisteren een eerste overwinning op de rege ring. De Press Complaints Com mission, een door de media zelf gevormd waakhondencollege, oordeelde dat het publiek het recht had 'geïnformeerd te wor den over het privé-leven van politici, als'dit hun functioneren beïnvloedt'. Palermo Rtrberichten heeft de nationale po litiechef al diverse malen aange boden ontslag te nemen. De burgemeester van Paler mo, Aldo Rizzo, maakte gisteren bekend dat hij toch niet zal af treden zoals hij dinsdag had aangekondigd. President Scalfaro had er bij hem op aan gedrongen nog eens over zijn besluit na te denken. Rizzo wil de zijn functie neerleggen „om een daad te stellen, om de staat en de burgers duidelijk te ma ken dat het in Palermo zo niet verder kan". Naar aanleiding van de moord op de Italiaanse rechter en maf fiabestrijder Borsellino en vijf van zijn bewakers is het hoofd van politie van Sicilië, Plantone, ontslagen. Dit heeft het minis terie van binnenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Plan tone zou een bureaubaan krij gen op het ministerie in Rome. De maatregel is genomen op aandrang van de chef van de nationale politie, Parisi. Die staat overigens ook bloot aan hevige kritiek. Volgens eerdere VN-topman tegen VN-toezicht op zware wapens in Bosnië washington dpa Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Na ties heeft het aan de stok met de Veiligheidsraad. De VN- topman verwierp gisteren een oproep om de militaire waarnemers van de VN toezicht te laten uitoefenen op de zware wapens van de strijdende partijen in Bctsnië-Her- cegovina. Dat is een zeer uitzonderlijke stap, aangezien de Veiligheidsraad al had ingestemd de taakuitbreiding voor de VN-vredesmacht. raad al duidelijk dat hij de ver zwaring van de taak van de vre desmacht afwijst. Hij haalde bo vendien fel uit naar de Raad omdat deze hiermee had inge stemd zonder zijn advies af te wachten. De VN-baas verwijt de raad te lichtzinnig om te sprin gen met de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. „Ik ben tot de conclusie geko men dat niet aan de voorw den is voldaan die het mij Het verzoek om controle van de VN, waarvoor volgens Boutros Ghali zo n 1.100 VN-waame- mers nodig zouden zijn, was vervat in een staakt-het-vuren- dat de strijdende partijen afge lopen vrijdag in Londen sloten. Het staakt-het-vuren is overi gens vrijwel geheel genegeerd. Boutros Ghali maakte maan dag in een boze brief aan de V- gelijk maken de Veiligheidsraad aan te bevelen het verzoek van de drie partijen in Bosnië en Hercegovina te aanvaarden, om de VN toezicht te laten uitoefe nen op de zware wapens", zo stelt Boutros Ghali in een rap port. Volgens Boutros Ghali is een dergelijke inzet van VN- troepen zinloos zonder de me dewerking van de strijdende partijen. In het akkoord werden de Serviërs, Kroaten en moslims opgeroepen de wapens neer te leggen en deze in speciale door de VN opgezette verzamelpun ten over te dragen. Dit zou moeten plaatshebben tijdens een veertien dagen durend be stand, dat echter onmiddellijk nadat het zondagavond was in gegaan op grote schaal werd ge schonden. In Sarajevo was het gisteren relatief rustig, hoewel in de nacht van dinsdag op woensdag de strijd hevig was opgelaaid. Gorazde, de kleine stad in het oosten van Bosnië die al weken door de Serviërs wordt belegerd, werd wederom met artillerie- en mortiervuur bestookt. Een woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen waarschuwde gisteren voor een forse groei van het aantal Bosniërs dat op de vlucht slaat voor de oorlog. Als de interantionale gemeen schap niet snel ingrijpt, kan de exodus toenemen met meer dan een miljoen vluchtelingen. Tot dusver hebben al 2,5 mil joen inwoners van Bosnië-Her cegovina hun heil elders ge zocht. meldde gisteren dat VN-inspec- teurs in Irak bewijzen gevonden hebben dat ook bedrijven in de VS onderdelen geleverd hebben voor het Iraakse kemwapenpro- gramma. Daarnaast citeerde De Los Angeles Times gisteren uit ge heime documenten van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, waaruit blijkt dat de CIA minister James Baker (buiten landse zaken) in september 1989 waarschuwde dat Irak be zig was kernwapens te ontwik kelen. Niettemin vertelde Baker de Iraakse minister van buiten landse zaken, Tareq Aziz, een maand later dat de VS hun con trole op technologie-exporten niet zouden verscherpen. In het onderzoek dat leden van het Amerikaanse Congres in stellen naar de wapenverkopen aan Irak, is naar boven geko men dat de regering-Bush nooit 'civiele' exportvergunningen controleerde op mogelijke toe passing voor militaire doelein den. De voorzitter van de banken- commissie van het Huis van Af gevaardigden, de Democraat Gonzalez, zei gisteren dat de re gering Bush op 771 vergunnin gen voor levering van civiele ap paratuur aan Irak er zegge en schrijve eentje had gecontro- Het dagblad Washington Post Kinderen kijken uit de ramen van de Bank van Sarajevo of de kust buiten veilig is, terwijl hun moeders berustend afwachten. De bank is al maan den gesloten en biedt onderdak aan vluchtelingen uit andere delen van Bosnië-Hercegovina. foto Rtr corinnedufka BLANTYRE GODFREY KARORO Malawi kent al sinds zijn onaf hankelijkheid van Groot-Brit- tannië in 1964 een éénpartijstel sel, met Kamuzu Banda als pre sident-voor-het-leven. De dicta tor van dit zuidelijk-Afrikaanse land is uit taai hout gesneden: toen hij aan de macht kwam was hij al in de zestig, inmiddels moet hij de negentig zijn gepas seerd. De laatste maanden is de druk op Banda om zijn dictatoriaal bestuur te versoepelen sterk op gevoerd. In april deed de katho lieke kerk een herderlijk schrij ven uitgaan waarin ze wees op de excessen van Banda's be wind en vroeg om politieke ver anderingen. Het regime rea geerde meteen: alle bisschop pen werden gearresteerd en en kele uren vastgehouden voor ondervraging. De maand daarop-kozen de op- positiegroepen-in-ballingschap vakbondsvoorman Chakufwa Chihana tot leider van een openlijke campagne voor invoe ring van een meerpartijenstel- sel. Amper zette Chihana voet op Malawische bodem, of ook hij werd opgepakt. In dezelfde maand (mei) was het land voor het eerst getuige van politieke onlusten, nadat arbeiders in staking gingen voor loonsverhoging. Studenten slo ten zich bij de protesten aan. De politie trad hard op en arres teerde drieduizend mensen. Die zitten nu nog steeds zonder aanklacht in de cel. De internationale donorge meenschap besloot uit protest om de hulp aan Malawi op te schorten. Het bewind van Ban da reageerde met de vrijlating van Chihana (en tien andere politieke gevangenen). Vorige week, twee dagen na de vrijla ting, werd Chihana opnieuw opgepakt. Het illustreert hoe weinig Banda zich aantrekt van de binnen- en buitenlandse pogingen om hem tot hervormingen en respect voor de mensenrechten te be wegen. Malawiërs die campag ne voeren voor democratisering in hun land hebben de hoop nu opgegeven dat het regime ver anderingen zal doorvoeren. Net als elders in Afrika eist de oppositie een nationale confe rentie om een nieuwe grondwet op te stellen. Maar Banda en de zijnen zetten hun hakken steeds steviger in het zand, of, zo men wil, knijpen hun ogen steeds stijver dicht. In zijn rede ter ge legenheid van de 28ste onaf hankelijkheidsdag op 5 juli zei Banda dat „de Malawiërs geluk kig en tevreden zijn met hun politieke stelsel. De meerder heid wenst helemaal geen ver andering in de grondwet." Ban da's beoogde opvolger, minister John Tembo, riep zijn landge noten op „niet te capituleren voor het meerpartijenstelsel parus hans gertsen correspondent Zeven weken na de eerste zit ting en na tientallen vaak uiterst emotionele getuigenverklarin gen, nadert het Franse bloed- proces zijn dramatisch hoogte punt. Morgen zullen drie pro minente politici, waaronder ex- premier Laurent Fabius en de voormalige minister van ge zondheidszorg, Georgina Du- foix, aan de tand worden ge voeld over hun rol in het zoge naamde AIDS-schandaal. Fabius en Dufoix, alsmede de toenmalige staatssecretaris Ed- mond Hervé, moeten onder an dere antwoord geven op de vraag wie er in 1985 verant woordelijk was voor het in cir culatie houden van met het AIDS-virus besmet bloedplas- ma. Een besluit dat tot nu toe aan enkele honderden Franse hemofilie-patiënten het leven heeft gekost. Nog eens minstens 1200 lijders aan die ziekte zijn met het gevreesde virus besmet en daarmee tot een wisse dood veroordeeld. Fabius, Dufoix en Hervé heb ben heel wat uit te leggen. Bij voorbeeld waarom zij als poli tiek verantwoordelijken niet, of veel le traag, reageerden op di verse alarmerende rapporten. En waarom ze maandenlang hebben gewacht met de syste matische invoering van A1DS- testsopdonorbloed. Het optredenvan de drie wordt door velen met ongeduld tegemoet gezien. Door dokter Michel Garretta bijvoorbeeld. Garretta, in 1985 hoofd van de Franse bloedbank (CNTS), is een van de vier artsen die te recht staan wegens 'produkt- fraude' of 'het niet verlenen van hulp aan personen in levensge vaar'. Ze riskeren straffen van drie maanden tot vijf jaar cel. Tot nu toe lijkt Michel Garret ta de hoofdschuldige in het na tionale drama. Als directeur van de bloedbank had hij uiterlijk in januari 1985 kunnen weten dat de hele voorraad plasma be stemd voor hemofilie-patiënten besmet was met het AIDS-virus. Maar Garretta gaf desondanks in juni 1985 nog opdracht de voorraden tot de laatste druppel op te maken. Mede om econo mische redenen, zo heeft hij in middels toegegeven. Pas in oktober 1985 werden de besmette partijen uit de rou latie genomen. Tegelijkertijd weigerde het hoofd van de Franse bloedbank verhit, en daardoor virusvrij, plasma uit het buitenland in te voeren. Dokter Garretta heeft twee weken geleden aarzelend toege geven dat hij destijds 'ernstige beoordelingsfouten' heeft ge maakt. Maar Garretta weigert de volledige verantwoordelijk heid voor het drama op zich te nemen. 'Alle verantwoordelijke personen op alle niveaus' zou den in 1985 op de hoogte zijn geweest. En zeker de drie ge noemde politici. Georgina Dufoix, de toenma lige minister van volksgezond heid, gaf dat al eerder toe. Van haar is de inmiddels in Frank rijk onsterfelijk geworden uit spraak dat ze als minister ver antwoordelijk was, maar niet schuldig. Responsable, mais pas bonn hans hoogenduk CORRESPONDENT Een meerderheid van het Duit se parlement heeft zich giste ren uitgesproken voor Duitse militaire deelname aan toe zicht op naleving van het VN- embargo tegen Servië en Mon tenegro. De christelijke-libera- le meerderheid stelde zich ach ter de regering Kohl op, die eerder deze maand al had be sloten de torpedoboot Bayern en drie patrouillevliegtuigen naar de Adriatische Zee te stu ren. De oppositiepartij SPD diende een motie in, waarin de handelwijze van de regering in strijd met de grondwet werd genoemd, maar vond weinig weerklank. Hoewel de partijen gisteren in een deels zeer emotioneel ver lopen discussie in het door de SPD gevraagde spoeddebat geen millimeter nader tot elkaar waren gekomen, kwam er wel iets meer duidelijkheid over de koers van de regering-Kohl. Duitsland wil zijn nieuwe plaats op het internationale toneel in nemen en is bereid niet alleen aan vreedzame VN-acties deel te nemen, maar ook aan gewa pende missies, luidde de bood schap. De vraag is alleen hoe dat ge- Een onderonsje tijdens het spoeddebat in de Bondsdag tussen minister Kinkel (buitenlandse zaken) en bondskanselier Kohl (rechts), foto dpa regeld moet worden. De Duitse 'blauwhelmmissies' (missies grondwet verbiedt namelijk de voor de Verenigde Naties), inzet van de Bundeswehranders De regering heeft, volgens dan voor de verdediging van de SPD-fractieleider Hans-Ulrich eigen grenzen en die van de Klose, met het besluit om de NAVO-partners. Volgens som- Bayem in WEU- en NAVO-ver- mige christendemocratische af- band op te laten stomen niet al gevaardigden is een verande- leen de grondwet overtreden, ring van de grondwet helemaal maar ook het parlement voor niet nodig. Maar omdat de libe- een voldongen feit gesteld. On- rale coalitiepartner daar anders zin, antwoordde het verse duo over denkt, houdt kanselier Kinkel-Ruhe, dat sinds enige Kohl zich nog op de vlakte. De tijd Buitenlandse Zaken en De- sociaal-democraten, zonder fensie beheert. Volgens de twee wier toestemming een grond- was de SPD van tevoren geïn- wetswijziging onmogelijk is, formeerd, is de actie helemaal willen niet verder gaan dan niet in strijd met de grondwet en was de regeringsmeerder heid in het parlement ervoor. Dat bracht Klose tot de con clusie dat de regering niet alleen de grondwet uitholt, maar stap je voor stapje een fundamentele wijziging van het Duitse buiten landse- en veiligheidsbeleid doorvoert. Hij eiste een duide lijk antwoord van de kanselier. Maar die bleef gewoon zitten en liet het aan Schauble en Jut en Jul, zoals Kinkel en Ruhe intus sen licht spottend worden ge noemd, over om de SPD in de hoek te zetten. Dat was niet erg moeilijk, want de sociaal-democraten rollen al weken ruziënd over hun eigen koers over straat. Schauble strooide nog wat zout in de wonden met een citaat van Willy Brandt. Deze had als kanselier in 1973, toen Duits land lid van de VN werd, onder meer gezegd dat zijn land rech ten en plichten die in het VN- handvest waren vastgelegd zou nakomen. Nu zijn we weer een herenigd en dus soeverein land en kunnen ons niet langer aan die verplichtingen onttrekken, voegde Schaubïes partijgenoot Ruhe eraan toe. Ruhe verder: „Het gemeenschappelijke Euro pa kan niet worden gebouwd als Britse en Franse oorlogsbo dems ter bescherming van mensenlevens koers zetten op de Adriatische kust, terwijl onze schepen hun thuishaven aan sturen". De sociaal-democratische te genweer viel niet erg overtui gend uit. De SPD-afgevaardigde Peter Glotz verwoordde eerder het dilemma voor Duitsland en zijn partij het treffendst. „Na de eenwording zal de principiële beperking tot onze eigen aange legenheden in de praktijk uitlo pen op: wij betalen, jullie schie ten en sterven", zei hij. „Op den duur zou een derge lijk beleid door de hele wereld worden veracht", aldus Glotz. „Maar voordat we een besluit kunnen nemen, dient er een diepgaande en langdurige dis cussie in parlement en samen leving plaats te vinden. Met de meerderheid van een handvol stemmen in de Bondsdag is het niet gedaan". Glotz, en met hem grote de len van de SPD, vermoeden na melijk dat de regeringspartijen de oorlog op de Balkan willen gebruiken om dit debat over te slaan en voldongen feiten te scheppen. „Wie kan zich erover verwonderen dat links zich daar tegen verzet? Nee, we mogen ons niet op dun ijs laten lokken door Jut en Jul en dat nog wel midden in de zomer", conclu deerde de sociaal-democraat. coupable, zoals dat in het Frans zo fraai heet. Een uitspraak die sindsdien te pas en te onpas wordt gebruikt als voorbeeld van politiek cynisme. De rechters zullen moeten uitmaken of Dufoix, Fabius en Hervé mede verantwoordelijk waren aan de onwaarschijnlijke serie dodelijke blunders bij de bloedbank. Dat zou als verzach tende omstandigheid kunnen gelden voor de vier artsen die terecht staan. Maar het zou er ook toe kunnen leiden dat de politici alsnog in staat van be schuldiging worden gesteld om dat ze destijds onverantwoorde lijk gehandeld hebben. VN-beraad over aanpakken Irak De VN-Veiligheidsraad zal van daag praten over een mogelijk ultimatum aan Irak nu dat land blijft weigeren medewerking te verlenen aan VN-inspectiemis- sies. Gisteren voerden de Vere nigde Staten opnieuw overleg met hun bondgenoten over maatregelen tegen het regime van Saddam Hussein. Een bom bardement op Baghdad wordt niet uitgesloten. Israëli's doden terroristenleider JERUZALEM» DPA Israëlische troepen hebben in de buurt van de stad Jenin op de Westelijke Jordaanoever bij een schietpartij een van de meest gezochte Palestijnse acti visten gedood. De gedode acti vist is Mahmud Abu Hassan, plaatsvervangend leider van de ondergondse organisatie Zwarte Panters, die achter honderden overvallen op Israëlische mili tairen en burgers en op ver meende Palestijnse collabora teurs zou zitten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6