Betere resultaten voor banken VS Een Hollandse entrepreneur in StPetersburg Economie 'Banesto, is dat soms een chocoladereep?' Onderhandelingen tussen OHRA en SNS-bank zitten in het slop DONDERDAG 23 JUL11992 den haag maurice wilbrink „Ik snoep niet", zegt KLM- woordvoerder Eykemans grin nikend op de vraag of hij weet wat Banesto is. Banesto, een Spaanse bank, is de miljoenen sponsor van de wielerploeg die wordt aangevoerd door de ge doodverfde winnaar van de Tour de France, Miguel Indu- rain. Nederlanders denken bij het horen van Banesto blijkbaar eerder aan een chocoladereep. Eykemans, nu serieuzer: „Een sponsor steekt geld in sport om een grotere naamsbekendheid te krijgen, om zijn omzet te la ten groeien. Als de Tour de France in Spanje veel op televi sie komt, dan heeft Banesto na tuurlijk prima publiciteit." In Nederland staan de spon sors niet langer te dringen om een professionele wielerploeg te financieren. Slechts één van de vier ploegen met een belangrij ke Nederlandse inbreng be houdt zijn hoofdsponsor, de verzekeringsmaatschappij TVM. In de ploegen van Jan Gisbers (gesponsord door PDM), Jan Raas (Buckler) en Peter Post (Panasonic) groeit de onzeker heid met de dag: de drie équi pes hebben nog geen enkel uit zicht op een nieuwe geldschie ter. Die geldschieter zou diep in de buidel moeten tasten. Een ploeg die mee kan doen in de Tour, kost tussen de vijf en tien miljoen gulden per jaar. En dat in een periode dat het econo misch allemaal wat minder gaat. Maar dat is niet de enige reden. Grote Nederlandse be drijven kiezen er bewust niet voor hoofdsponsor te zijn van een wielerploeg. Shell, het bedrijf met de grootste omzet ter wereld (200 miljard gulden) laat de wieler sport volledig links liggen. Een zegsman van Shell Nederland: „Als we geld steken in sportsponsoring, dan gaat het om een directe relatie met onze produkten. Dus sponsoren we motorraces en Formule 1-wed strijden." Een andere 'Nederlandse' gi gant, Unilever, is evenmin erg geïnteresseerd in deze tak van sport. Ahold, waartoe Albert Heyn en Etos horen, ziet voor zichzelf helemaal geen rol in sportsponsoring. Als detaillist laat het bedrijf dat over aan de fabrikanten die hun produkten bij Albert Heijn in het schap willen krijgen. Voor veel bedrijven is de wie lersport niet elitair genoeg. Vol vo Nederland bijvoorbeeld laat continu onderzoeken wat Vol- vo-rijders in hun vrije tijd aan sport doen. A. Korsten, hoofd public relations: „De Volvo-rij- der doet aan golf en skiën. Hij tennist, hockeyt, zwemt en jogt." Wielrennen komt niet in het rijtje voor. „En de Volvo- klant moet denken, terwijl hij zijn sportevenement bezoekt: hé, goed dat mijn merk hier ook bezig is." KLM zocht zijn doelgroep tot twee jaar geleden eveneens op bij de golfsport, maar liever dan sport ondersteunt de lucht vaartmaatschappij culturele evenementen. Het financieren van een wielerploeg is nooit overwogen. Dat geldt ook voor de NMB Postbank Groep. Naamsbekendheid G. Jongerius, hoofd sponsoring bij NMB Postbank onderscheidt drie doeleinden van sponsoring: Verhoging van de naamsbe kendheid, versterking van het bedrijfsimago, en de opbouw van netwerken van relaties. „De naamsbekendheid van NMB Postbank is groot genoeg, dat heeft niet onze prioriteit. Maar voor sportsponsoring is het ver groten van de naamsbekend heid juist de belangrijkste doel stelling." Jongerius noemt nog een re den voor zijn bedrijf om de wie lersport te mijden: „Je moet als bedrijf dat een wielerploeg sponsort internationaal geori ënteerd zijn. Het wielercircuit is ook internationaal. De Tour de France wordt in veel landen uit gezonden en daar moet je dan ook optimaal van kunnen profi teren." In tegenstelling tot de Nederlandse bank neemt het Spaanse Banesto wel genoegen met een grote reclame-verspil ling: de bank is niet actief in ve le landen waar de Tour de Fran ce nu dagelijks op tv wordt ge toond. Verschillende bedrijven zijn van mening dat de wielersport het als reclame-middel aflegt tegen het voetbal. PTT Telecom (sponsor eredivisie betaald voetbal) en ABN AMRO (spon sort naast tennis de voetbalclub Ajax) laten weten dat er geen ruimte meer is voor een dure wielerploeg naast voetbalspon- soring. Woordvoerster M. Plaschek van PTT Telecom: „Voetbal is nog altijd sport nummer één. Jelle Nijdam rijdt dit jaar nog in een overdadig met sponsornamen bedrukt Buckler-shirt. Zijn ploeg verkeert nog in het ongewisse over de broodheer van volgend jaar. foto reuter robertpratta Het krijgt de meeste mediatijd en is vrijwel continu in de aan dacht. Wielrennen is kort en he vig in de aandacht, maar dan verslapt de belangstelling De geldschieter heeft daar naast weinig greep op een wie lerploeg. Als een ploeg niet goed presteert of een dopingschan- daal veroorzaakt, kan dat scha delijk zijn voor het imago van de financier. Jongerius van NMB Postbank: „Banken bou wen aan een imago van dege lijkheid en betrouwbaarheid. Bij wielrennen zit een duidelijk ele ment van winnen en verliezen en dat kan afbreuk doen aan het imago." Gewoon te duur Voor veel ondernemingen is een wielerploeg uiteindelijk ook gewoon te duur. Voetbalspon- soring blijkt aanzienlijk goedko per. PTT Telecom heeft zijn naam drie jaar lang aan de ere divisie verbonden, voor een to taalbedrag van zes miljoen gul den. Een wielerploeg is drie maal zo duur. Ook andere be drijven hebben onvoldoende sponsorbudget voor een ploeg- Post of een ploeg-Gisbers. Het grootste sponsorproject dat KLM ooit aanging in het ka der van het Van Gogh-jaar kostte één miljoen gulden. President 'Fed': Aanpakken schuldencrisis werkt De winsten van het Amerikaanse bankwezen zitten in de lift. Citicorp en Chemical Banking Corporation meldden deze week hogere kwartaal- en halfjaarwinsten. Ban- kAmerica zag haar nettowinst dalen, maar dat hield ver band met herstructureringskosten in verband met de fu sie met Security Pacific. Citicorp, houdstermaatschappij van de grootste Amerikaanse bank Citibank, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 171 mil joen dollar tegen 11 miljoen dollar in dezelfde periode van het vorig jaar. Over de eerste zes maanden van dit jaar verdiende Citicorp 354 miljoen dollar te gen 104 miljoen dollar in de eerste helft van 1991. De winst is een leuke opsteker voor Onno Ruding, de Nederlandse oud minister van financiën die on langs tot vice-president van de Amerikaanse bank werd. Chemical Banking Corpora tion, de op één na grootste bank in de VS, heeft in het tweede kwartaal een nettowinst ge boekt van 240 miljoen dollar te gen 184 miljoen dollar in dezelf de periode van het vorig jaar. De bank, vorig jaar juli ontstaan uit een fusie tussen Chemical Bank en Manufacturers Hanover, behaalde over de eer ste zes maanden van dit jaar een winst van 500 miljoen dol lar tegen 365 miljoen dollar in het eerste halfjaar van 1991 BankAmerica moest het in het tweede kwartaal stellen met een winstdaling van twaalf pro cent tot 240 miljoen dollar. Vo rig jaar in dezelfde periode ver diende de bank nog 272 miljoen dollar. Het resultaat is gedrukt door de kosten die samenhin gen met de vorig jaar aangekon digde fusie met de bank Securi ty Pacific. Zonder die kosten be droeg de nettowinst over het tweede kwartaal 421 miljoen dollar. Over de eerste zes maanden van dit jaar behaalde BankAme rica een nettowinst van 543 mil joen dollar. Dat betekent een achteruitgang van drie procent ten opzichte van dezelfde perio de in 1991. President-directeur Allan Greenspan van de Federal Re serve, de Amerikaanse centrale bank, heeft dinsdag gezegd dat de Amerikaanse economie over de helft is van een pijnlijke in spanning om de in de jaren tachtig onstane schuldencrisis teboven te komen. Over de werkgelegenheid was Green span echter niet erg optimis tisch. Deze zou voor volgend jaar geen verbetering van bete kenis te zien geven, ongetwij feld tot spijt van president Bush, die de kiezers al in november ontmoet. arnhem «anp De onderhandelingen tussen de Arnhemse verze keraar Ohra en de in Den Bosch gevestigde co- operatieve spaarbank SNS zitten in het slop. De partijen blijken nauwelijks tijd voor elkaar te heb ben, waardoor het eind 1990 aangekondigde „streven naar een vorm van samenwerking" ver traging heeft opgelopen. Dit heeft Ohra-bestuurs- voorzitter B. Huesmann gisteren bevestigd. Nog in maart dit jaar waren er optimitische ge luiden te horen vanuit de kantoren van Ohra en SNS. Toen verklaarde Huesmann dat er „binnen twee maanden een akkoord" zou worden afgeslo ten en dat „alleen de ledenraad nog geraadpleegd moestworden". Zijn uitspraak blijkt nu voorbarig te zijn ge weest. „We zijn nog geen stap verder", aldus Huesmann. De bestuursvoorzitter is weliswaar nog optimistisch, maar „ik wil geen termijn meer noemen". Huesmann voegt eraan toe dat de sa menwerking niet in de ijskast is verdwenen. Hij laat doorschemeren dat SNS en Ohra momenteel belangrijkere dingen te doen hebben. „We heb ben met veel dingen te maken. Je moet je priori teiten stellen." SNS en Ohra verklaarden in november 1990 te streven naar een vorm van samenwerking. De bank SNS en verzekeraar Ohra zouden gebruik maken van eikaars diensten. Door de samenwer king zou er er een bankverzekeraar ontstaan. De SNS zou dan de verzekeringsprodukten kunnen verkopen via haar kantoren en Ohra zou een be tere toegang krijgen tot de geldmarkt. Na de verklaring eind 1990 werden keer op keer optimistische geluiden gehoord. In juni 1991 ver klaarde Ohra bij monde van Huesmann te stre ven naar één houdstermaatschappij. Een jaar la ter verklaarde de bestuursvoorzitter dat „de kans zeer groot is dat de gesprekken tot resultaten lei den". Bestuursvoorzitter J. Vugts van SNS zei in maart dit jaar te streven naar een integratie met Ohra. De onderhandelingen met de verzekeraar waren in een „afgerond stadium". Het lijkt erop dat het enthousiasme voor een samenwerking ernstig is bekoeld. Na de aankon diging in 1990 hebben zowel Ohra als SNS het erg druk gekregen met het zoeken naar andere part ners. De spaarbank heeft ondertussen enkele klei nere collega-spaarbanken opgeslokt en voert ge sprekken met de Centrale Volksbank. Ohra is op zijn beurt fusiegesprekken begonnen met ver schillende ziekenfondsen en heeft zijn Ohra-bank nieuw.leven ingeblazen. Directie Van Gils wil snel verder essen De directie en de curator van de maandag onder schim mige omstandigheden failliet verklaarde kledingfabrikant Van Gils zoeken koortsachtig naar mogelijkheden om de activiteiten in het Belgische Essen te hervatten. De 173 inmiddels ontslagen werknemers zouden dan opnieuw in dienst kunnen komen. De rechtbank in Antwerpen verklaarde Van Gils maandag failliet wegens de tot circa 70 miljoen gulden opgelopen schulden. Groot struikelblok voor de directie is de weigering van de ban ken om extra kredieten te verschaffen. Het bedrijf is in moeilijk heden gekomen door een aantal niet inbare rekeningen. Ook wordt gekampt met late betaling door klanten in Engeland en Spanje. Sterke expansie van McDonald's Amsterdam De Amerikaanse hamburgergigant McDonald's rukt gestaag op in de winkelcentra van de grote gemeenten en langs drukke wegen. In de komende maanden worden weer zes nieu we vestigingen alle rij-in-rij-uit restaurants ofwel McDrives geopend. Met deze uitbreiding komt de hamburgerketen op 80 vestigingen in Nederland, waaronder 27 McDrives. De restau rants van McDonald's waren vorig jaar samen goed voor een omzet van 285 miljoen gulden. Dit jaar verwacht McDonalds Nederland boven de 300 miljoen te komen. In totaal werken er bij de keten 6500 mensen. De Amerikaanse hamburgergigant gaat ervan uit over twee jaar in Nederland zo'n honderd restau rants te hebben, waaronder minstens 35 McDrives. Lufthansa gedeeltelijk geprivatiseerd bonn» De Duitse regering is bereid haar belang in de luchtvaart maatschappij Lufthansa te verminderen tot 25,1 procent. Door deze gedeeltelijke privatisering komt er een aandelenpakket van 27,8 procent vrij. Door de Europese eenwording in 1993 vindt Bonn een meerderheidsbelang niet meer van belang. De bonds regering overweegt haar belang op termijn zelfs geheel te verko pen. Vooralsnog wil Bonn dat minderheidsbelang houden om dat er ook staatsdeelnemingen bij andere nationale luchtvaart maatschappijen van de EG bestaan. Russische industriële produktie daalt moskou De industriële produktie in Rusland is in de eerste'zes maanden van dit jaar met 13,5 procent afgenomen. Dat blijkt uit de cijfers van de staatscommissie voor de statistiek, die zijn ge publiceerd in de Russische krant Izvestia. De produktie ging achteruit in de metaai-, machine-chemie-industrie, en in de energiesector, de sleutelsectoren van de Russische industrie. De olieproduktie verminderde in de eerste helft van 1992 13 pro cent. De olie-export liep met 18 procent terug tot 24 miljoen ton. Kinderarbeid in wereld groeit sterk Washington In de afgelopen vijf jaar is er sprake van een explo sieve groei van kinderarbeid in de wereld, vooral in ontwikke lingslanden. Dat blijkt uit een rapport van de internationale Ar beidsorganisatie (ILO). Het gaat om honderden miljoenen kin deren. Sommigen van hen zijn net vijf jaar oud. In sommige de len van de wereld werkt naar schattingeen kwart van alle kinde ren tussen de 10 en de 14 jaar. In Azië komt kinderarbeid het meeste voor. In West-Europa staan Italië en Spanje boven aan. Bob Meijer: 'Over tien jaar zit Babyion dik in de zwarte cijfers amsterdam janine bosma Mr. Bob Meijer belichaamt suc ces. De directeur van de Am sterdamse investeringsmaat schappij BV Venture Capital In vestors (VCI) is een perfect voorbeeld van hoe ver je het als gehaaide zakenman kunt schoppen. Tot in Rusland, want Meijer kijkt over de grenzen. Aan de Keizersgracht 65 zak ken de voeten weg in de luxu euze tapijten als in een dikke laag modder. Kroonluchters sieren plafonds, aan dure meu belen geen gebrek. Het goud- ldeurige bureau met sierlijke poten waaraan Meijers VCI- partners op gedempte toon overleg voeren, lijkt zo uit Ver sailles te komen. Meijer neemt plaats achter een tafel die vooral opvalt door haar lengte; er kunnen met ge mak twintig mensen aan plaats nemen. Uit het borstzakje van zijn hagelwitte overhemd steekt een stuk verstevigd papier met de woorden Things to do. Op Meijers initiatief is VCI in St. Petersburg als eerste Eu ropese bedrijf begonnen met een keten winkels waar de Rus sische consument tegen beta ling van roebels luxe westerse produkten kan kopen. Een suc cesstory waarvan de kosten en baten in nevels gehuld blijven, want die vindt Meijer even „on belangrijk" als de stand van zijn eigen bankrekening. Instabiel Douwe Egberts vruchtenthee, Philips huishoudelijke appara tuur, Drum shag, Heineken bier, alles is bij de Babylon-win- kels te koop. Voor roebels en „tegen dezelfde prijzen als in Nederland. Dankzij de EG-ex- portsubsidies kunnen we som mige artikelen zelfs flink lager prijzen." Winst wordt er overigens (nog) nauwelijks gemaakt. Zo lang de roebel niet inwisselbaar is tegen westerse valuta, worden met het in de winkels verdiende geld Russische produkten zoals porcelein gekocht, die vervol gens in het Westen tegen een „geringe winst" van de hand worden gedaan. Dat de roebel snel inwissel baar wordt gelooft Meijer overi gens niet, ook al belooft de Rus sische regering anders. „Daar voor is de economie nog te in stabiel", zegt hij. „Maar over pakweg tien jaar zitten we dik in de zwarte cij fers", zegt Meijer met overtui ging. Hij weigert te antwoorden op de vraag aan wat voor bedra gen moet worden gedacht. „Dat is onbelangrijk. Mensen vragen mij ook wel eens wat mijn huis kost, maar dat vertel ik ook niet. Ik hoef tenslotte niet alles prijs te geven." Hij onderbreekt het gesprek even en kijkt geamuseerd toe hoe assistent Pieter Vlaar wor stelt met het dia-apparaat. Plaatjes van St. Petersburg. Een grauwe straat, focus op de gevel van een winkelpand. Een verti caal neon-uithangbord („Dat kenden ze nog niet") spelt in cyrillische letters Babyion. De keten omvat inmiddels vijf win kels, het moeten er twintig wor den. Mooiste plaats Het idee voor Babyion ontstond in 1989 tijdens een 'old timers'- autorally van Milaan via Mos kou naar St. Petersburg. Meijer weet nog precies hoe hij „ge troffen werd door de schoon heid van de stad, de mooiste plaats ter wereld waar de men sen geen enkel geloof meer hadden in het bestaande sys teem". Met een investeerders- blik naar de toekomst zag hij zijn kansen. St. Petersburg is als havenstad op nog geen drie uur vliegen van Nederland volgens Meijer een aantrekkelijker in vesteringsplaats dan bijvoor beeld Moskou „waar toch al ie der. De eerste Babyion opende i september vorig jaar zijn deu ren en sindsdien krijgt de vroe gere tsarenstad iedere paar maanden een nieuwe Babyion erbij. Tot de val van het communis me, vorig jaar, konden de Rus sen slechts westerse produkten kopen in de zogenoemde Ber- jozka-winkels en op de zwarte markt. Omdat daar in dollars wordt betaald, was en is dat slechts voor weinigen wegge legd. De luxe in de Babylon- winkels met hun gepolijste gra nieten vloeren en halogeen-ver lichting is evenmin voor de ge wone man en vrouw weggelegd, ook aJ doet een dia van een ou derwetse rij anders vermoeden. Wie bij Babyion wil winkelen moet een tas vol roebels mee nemen, vele malen het maand salaris van de gewone Rus. Zelfs kijken is er voor hem niet bij. De speciale uitnodigingskaarten die Babyion uitdeelt aan zaken relaties om zonder wachten binnen te lopen, worden name lijk tegen hoge prijzen verhan deld op de zwarte markt. Toch vindt Meijer de Baby- lon-winkels niet te exclusief. De nu nog onbereikbare luxe is vol gens hem een stimulans voor de Russen om harder te gaan wer ken en dus meer te verdienen. De westerse produkten worden dan betaalbaar, terwijl tegelij kertijd de plaatselijke economie een extra oppepper krijgt door de hogere produktiviteit, aldus Meijers optimistische visie. Rusland-kenner André Gerrits valt Meijer in een reactie bij. De historicus, verbonden aan het Oost-Europa Instituut van de Universiteit van Amsterdam, heeft niet het idee dat de arme re Russen afgunstig met de neus tegen de ruiten van Babyion ge drukt zullen staan. Hun tijd komt wel, voorspelt hij. „Wat me wel tegen de borst stuit is de situatie van de bejaarden. Die hebben hun hele leven lang ge werkt en krijgen daarvoor nu een pensioentje waarvoor ze nog geen brood kunnen kopen. Voor hen is geen luxe wegge legd. Op hun 70ste zijn ze nog genoodzaakt in vuilnisbakken naar eten te zoeken." Mislukte come-back Het was even schrikken toen de rig jaar met de augustuscoup een comeback probeerden, maar inmiddels heeft VCI een waar imperium opgebouwd. Vanuit een kolossaal pand waar in de vorige eeuw „de Anton Dreesmann van St. Petersburg" zetelde, heeft Meijer in nog geen jaar tijd een complete be drijfskolom uit de grond ge stampt; dat wil zeggen dat VCI zorg draagt voor aJle stadia die de westerse goederen doorlo pen voor ze in Babyion op de schappen terechtkomen. Van de import, het transport, de be voorrading van de winkels tot het maken van reclame, alles gebeurt in eigen beheer. VCI beschikt inmiddels onder meer over een groothandel, een transportbedrijf en een tv-sta- tion (voor de reclame) en biedt werk aan 700 mensen (voorna melijk Russen). Over investeringen weigert Meijer uit te weiden. Wel valt te concluderen dat hij met de au toriteiten van St. Petersburg een aantal zeer goedkope contrac ten heeft afgesloten. Voor alle Babylon-panden is een huur contract voor 49 jaar afgesloten, met een optie tot kopen. Meijer zwijgt over de huurprijs, behal ve dan de summiere medede ling dat er in roebels wordt be taald. Het is duidelijk: voor geen goud wil hij de concurrentie dergelijke gevoelige informatie in handen spelen. Plezier in werk Babyion ié een puur commer ciële onderneming, maar toch vindt Meijer dat hij ook een so- i lale füncüe vervult. Als een wa re ontwikkelingswerker zegt hij: „Wij helpen mee aan het cre- eren van een sociale midden klasse en we creëren sfeer Neem ons winkelpersoneel. We sturen ze naar de icapper, geven ze nieuwe kleding en oefenen het rollenspel van klant en be diening met ze. Die mensen hebben voor het eerst in hun le ven plezier in hun werk. De Russische economie is ge baat bij westerse initiatieven zoals die van Meijer, zegt Gerri ts. Hij vindt het echter niet no dig om „zo'n EO-achtig sausje over het hele verhaal heen te gooien. Russisch personeel is gewoon goedkoper dan wester se werknemers, zo simpel is het. Meijer investeert in st ivtrrs burg voor zichzelf en niet voor de Russen, laten we wel we zen." Iets waar Gerrits overigens niet tegen is. „Het kapitalisme is een roofsysteem, waarin het recht van de sterkste geldt. De Russen hebben daarvoor geko zen en dus zou ik zeggen: haal er wat er te halen valt. Een uit zondering maak ik voor de ex port van kunstschatten, maar voor de rest wat zou het?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5