Steeds meer mensen wonen te goedkoop Wereld vergaapt zich aan AIDS- en drugsbeleid Binnenland Bonden niet ingelicht over tegenvaller bij NS Zes jaar cel voor leider XTC-bende Etty moet Postcode Loterij van smet op naam afhelpen Minister wil beperkte afluisterbevoegdheid 1 1 DONDERDAG 23 JUL11992 CPD Gemeenschappelijke Persdiei den haag Maar liefst 301.500 handtekeningen tegen stieren gevechten in het Spaans cor ridas geheten kreeg de Spaanse ambassadeur gisteren in Den Haag overhandigd. In het kader van Wereld Stieren dag werden in diverse landen handtekeningen aangeboden. Leden van het comité Anti Stie- renvechten sjorden de handte keningen de drempel bij de am bassade over. foto nieuw ane- fo rob c. croes Alexander wordt geen ambassadeur Washington Donald Alexander wordt definitief geen Ameri kaans ambassadeur in Nederland. Het Witte Huis heeft gisteren zijn voordracht ingetrokken. De benoeming van de zakenman van Nederlandse afkomst was door de Amerikaanse Senaat te gengehouden, vanwege vragen over Alexanders bijdrage van 100.000 dollar aan de kas van de Republikeinse partij in januari, toen hij zich opwierp voor de post. Haagse politie vindt 36 kilo heroïne den haag In een woning in de Haagse Wolmaranstraat heeft de politie maandag ruim 36 kilo heroïne met een straatwaarde van 3,5 miljoen gulden gevonden. De vreemdelingendienst hield een 20-jarige illegale Turkse man aan en trof in een tas een kilo he roïne aan. Bij huiszoeking bleek in de schoorsteen van het pand nog eens 35 ldlo verstopt en in een stofzuiger twee ons. Voorbijganger vindt lijk vrouw helden Even buiten Panningen in Noord-Limburg vond een voorbijganger gistermorgen vroeg het stoffelijk overschot van een vrouw. Zij is vermoedelijk om het leven gebracht, zo heeft de rijkspolitie in Roermond meegedeeld. Het lichaam van de vrouw lag aan de rand van een maïsveld. De rijkspolitie heeft een rechercheteam van twintig man geformeerd. Vandaag wordt sectie op het lichaam verricht. Jongen (15) sticht brand; grote schade appingedam Een 15-jarige jongen uit Appingedam bij Groningen heeft voor 2,5 miljoen gulden schade aangericht door brand te stichten in een pa'pierhok achter een meubelzaak in zijn woon plaats. De jongen werd dinsdagavond aangehouden. Het vuur sloeg over naar de winkel, die volledig werd verwoest. De jongen had op 5 juli ook al brand gesticht in het papierhok, maar toen werd het vuur op tijd geblust. De jongen verklaarde de branden te hebben aangestoken, omdat hij nieuwsgierig was naar de werkzaamheden van de brandweer. Nijkerkse noodmaatregel voor pitbulls nukerk» De burgemeester van Nijkerk heeft gisteren een nood verordening vastgesteld, die inhoudt dat alle pitbull-terriers met onmiddellijke ingang gemuilkorfd moeten zijn als ze buiten het terrein van hun eigenaar komen. De honden moeten ook aange lijnd zijn. De noodmaatregel is genomen omdat er onder de Nij kerkse bevolking onrust is ontstaan, nadat maandag een 6-jarig jongetje uit Nijkerk in Amersfoort door een pitbull-terrier was doodgebeten. Vendex opent 20 nieuwe Kijkshops den haag Kijkshop, een keten van zeventig 'vitrinewinkels' en onderdeel van Vendex, gaat fors uitbreiden. In Nederland en België worden in twee jaar tijd twintig nieuwe vestigingen ge opend. Kijkshop zal ook de stap zetten naar Luxemburg. Dit is vandaag bekendgemaakt bij de opening van een nieuwe Kijk shop in Den Haag. Alle artikelen van Kijkshop worden gepresen teerd in vitrines. De klant koopt door een bon in te vullen en af te geven bij de kassa, daar te betalen en zijn aankoop in ont vangst te nemen. Schade vergoed na dood koeien bij oormerken enschede gpd De Gezondheidsdienst voor Dieren heeft veehouder B. Ruël uit het Twentse dorp Lattrop schadevergoeding uitgekeerd, nadat twee van diens koeien waren overleden nadat ze wa ren geoormerkt. Ruël is tot dus ver de enige die een schadever goeding heeft gekregen. Hel oormerken van kalveren is sinds vorig jaar oktober ver plicht. De maatregel wordt vooral door dierenbeschermers sterk bekritiseerd vanwege het gevaar voor de gezondheid van de dieren. De twee koeien van Ruël stierven kort nadat ze een oormerk hadden gekregen. Een van de koeien zakte en kele uren na de behandeling door de poten. ,,Ze had een dik ooi en gasvorming in het kop en halsgedeelte", zegt veearts J. Boswerger, die er snel bij was. Even later begon een tweede koe te wankelen. De eerste koe ging al snel dood, de ander werd naar de noodslachting gebracht. VROM: Met beter toewijzingsbeleid geen woningnood Het aantal mensen dat in verhouding tot hun inkomen te goedkoop huurt, is de laatste jaren toegenomen. Dit blijkt uit gegevens van het ministerie van VROM. Volgens een woordvoerder van het ministerie komt dat omdat de inkomens van veel mensen de laatste jaren aanzienlijk meer zijn gestegen dan de huurprijzen. den haag anp Het is volgens de woordvoerder daarom des te meer noodzake lijk een stringent toewijzingsbe leid te hanteren. Ook moeten er meer duurdere huur- en koop woningen worden gebouwd. Daardoor kunnen huurders doorstromen naar duurdere woningen en komen de goed kopere huizen beschikbaar voor mensen met lagere inkomens. Op die manier is er helemaal geen sprake van een dreigende woningnood, vindt het ministe rie. VROM reageert daarmee op de opvatting van de Nationale Woning Raad (NWR), de groot ste koepel van woningcorpora ties, dat er woningnood dreigt voor de mensen met de laagste inkomens. De raad trekt die conclusie na een vorige week gepresenteerd eigen onderzoek, waaruit blijkt dat er voor het eerst sinds de oorlog sprake is van een structurele en alarme rende stijging van het aantal woningzoekenden. Staatssecretaris Heerma van VROM komt tijdens de begro tingsbehandeling in oktober met een overzicht van de pre cieze aantallen van mensen die te goedkoop wonen. Dat aantal moet in het jaar 2000 met 30 procent zijn afgenomen, zo is het uitgangspunt. Uit cijfers over het jaar 1990 blijkt dat maar liefst de helft van de bewoners van sociale huur woningen niet tot de doelgroep hoort. Van de 1.890.000 huur ders van een woning met een huur tot 450 gulden per maand horen 730.000 huurders niet tot de doelgroep. Van de woningen met een huur tot 600 gulden, is de groep huurders buiten de doelgroep zelfs groter dan de groep die gezien het inkomen voor de woning in aanmerking komt. Van de huurders van een wo ning boven de 600 gulden (in totaal 400.000) vallen 240.000 huurders buiten de doelgroep. Overigens is er bij de hoge hu ren ook sprake van een catego rie huurders die gezien hun in komen te duur woont en ge bruik maakt van huursubsidie. utrecht anpverloren gaan. De enige duide lijkheid is dat de tegenvaller niet ten koste gaat van toekomst plannen als Rail 21 en het Toe komstplan Goederen. Verder mogen de kwaliteit en het imago van NS niet lijden onder de bezuinigingen, aldus de spoorwegen. De Vervoersbond CNV is er „zeer verbolgen" over dat de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen (NS) heeft ver zuimd de bonden te informeren over een blijvende tegenvaller, waardoor jaarlijks 200 miljoen gulden extra moet worden be zuinigd. Dat zei bondsbestuur- der J. van der Kamp gisteren. Een woordvoerder van NS er kende dat de bonden niet zijn geïnformeerd over de extra be zuinigingen. Het discussiestuk 'Actie 200 miljoen', waarin de tegenvaller wordt vermeld, is daarentegen wel besproken in de ondernemingsraad van NS. Pas in september komt de di rectie bij elkaar om te praten over de gevolgen van de tegen valler, aldus de woordvoerder. Het tekort wordt veroorzaakt door te optimistische bereke ningen en door de onverwachte populariteit van de OV-jaar- kaart voor studenten. Volgens de NS kan in principe iedere werknemer te maken krijgen met de 'Actie 200 mil joen'. De spoorwegen zeggen echter niet te weten of er banen amsterdam gpd „Oh, it's real!" Ongelovig betast de Amerikaanse een cannabis plant bij het standje van August de Loor in de Amsterdamse RAI. „Jazeker, die is echt", ant woordt de standhouder. „En ik kan u nog veel meer drugs en attributen laten zien." Dat hij daarmee geen problemen krijgt met justitie, wil er bij de con gresdeelneemster niet in. Ze be tast de plant opnieuw, stelt grinnikend vast dat die niet echt kan zijn, en maakt zich snel uit de voeten. Ongeloof en bewondering. Die twee zaken overheersen in de reacties van deelnemers aan het AlDS-congres op het tole rante Nederlandse beleid. Of het nu gaat om mensen met AIDS en seropositieven of om drugs of prostitutie, waardering is er alom. Het internationale AIDS-con- gres zet Nederland en met na me Amsterdam deze week in de schijnwerpers. In het kielzog van de meer dan 10.000 con gresgangers, zijn ook ruim dui zend journalisten meegekomen. Kranten, tijdschriften en televi siestations berichten vanuit de RAI over de ontwikkelingen op het terrein van AIDS-onderzoek. Maar ze richten hun blik ook naar buiten. De gemeente Amsterdam doet er alles aan de stad zo goed mogelijk te 'verkopen'. In het mediacentrum van de RAI is een eigen 'Amsterdam desk' met voorlichting voor vertegen woordigers van de media. De internationale pers krijgt ook de gelegenheid tot werkbezoeken. Er zijn programma's gemaakt rond thema's als drugs en pros titutie, bezoeken aan organisa ties van migranten en homo seksuelen. Lucas van Grinsven van de 'Amsterdam Desk' constateert een opmerkelijke omslag in de wijze waarop journalisten aan kijken tegen het in Nederland gevoerde beleid in relatie tot AIDS. „Dit was een ideale gele genheid in één keer een grote groep journalisten te benaderen en de mythes te ontzenuwen. Velen verkeren nog steeds in de veronderstelling dat drugs op iedere straathoek gratis worden aangeboden." Tripjes Velen maken dan ook gebruik van de aangeboden tripjes bui- Het is niet allemaal ernst en zwaarwichtigheid wat de klok slaat op het AlDS-congres ii Soms is er zelfs grote hilariteit. Zoals om William Mpofu uit Zambia, die meedeed a stratie. ten het RAI-complex. Zoals bij voorbeeld een tochtje naar de Wallen. De Scandinaviërs, Ame rikanen, Spanjaarden, Duitsers, ze kijken er hun ogen uit. Lang zaam schuifelt de groep langs de ramen met zojuist ontwaakte hoeren. De ruiten zijn vrijwel al tijd voorzien van een sticker 'Doe wat je wilt, ik doe het met'. En dat in negen talen. Er onstaat hilariteit als Tineke Oostdam, gemeentelijk beleids medewerkster prostitutie, ver telt dat acht van elke tien man nen statistisch gezien wel eens in zijn leven een prostituée be zoekt. Drie van de tien mannen doen dat zelfs regelmatig. De persvertegenwoordigers reage- foto nieuw anefo rob c. croes ren verbaasd als een medewer ker van de Bouw- en Woning- dienst uitlegt dat in het bestem mingsplan voor het Wallenge bied ook de bordelen zijn vast- gelegd. Met afschuw baant de groep zich een weg door een donkere en afgekeurde peeskamer aan de Geldersekade. Het van smet teloze plavuizen voorziene voorbeeldpand aan de Oude- zijds Achterburgwal, waar in middels is voldaan aan de eisen van brandveiligheid en hygiëne, wordt door sommigen met een slagerij vergeleken. Peter Holla van de Jeugd- en Zedenpolitie verduidelijkt op het bureau Warmoesstraat: „Je krijgt minder problemen met AIDS als je het op deze manier doet. Het is net als met alcohol gebruik en roken. Prostitutie was er altijd en zal ook in de toekomst bestaan. Je kunt het in de hand houden, als je het on der bepaalde voorwaarden toe staat." Begin deze maand waren er in Nederland in totaal 2.189 mensen bij wie de ziekte AIDS is vastgesteld, voornamelijk mannen. Ruim de helft van de geïnfecteerden woont in Am sterdam. Van de ongeveer 7.000 harddruggebruikers zijn er hier zo'n 1.000 besmet met het HIV- virus. Aantallen die in vergelij king met andere delen van de wereld minuscuul zijn. Spuitomruil Madeleine Gunning, mede werkster drugs- en AIDS-beleid bij de GG en GD, constateert een „waanzinnige belangstel ling" voor haar stand in de RAL Vooral de spuitomruil- en me- thadonbus trekt veel aandacht. De afgelopen dagen heeft ze al tachtig programma's gemaakt voor mensen die projecten in de grote steden willen bezoe ken. Maar ze waarschuwt: „We proberen niet ons Amsterdamse beleid te verkopen, want niet al les is toepasbaar in andere lan den." Ook Jet Key, directeur van de organiserende stichting Aids Congres, hoort veel positieve geluiden. „Het spreekt al boek delen dat het congres van de Verenigde Staten naar Amster dam is verplaatst omdat Ameri ka seropositieven en AIDS-pa tiënten geen visum geeft. Wij zijn een tolerant voorbeeld, hoor ik veel. „Men vindt het ook tolerant dat wij nogal soepel omgaan met een actiegroep als Act Up. Bij andere congressen is hen re gelmatig de toegang geweigerd. Hier hebben ze een eigen stand gekregen. Ze vertegenwoordi gen immers de doelgroep waar het hele congres juist over gaat." Vierdaagse Nijmegen in de problemen De toekomst van de Nij meegse Vierdaagse wordt bedreigd door kostenstij gingen en het groeiend aantal wandelaars. Het be stuur van de organiserende Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO) heeft daarom de commissie Vier daagse 2000 gevormd, die zich moet bezinnen op de toekomst. Het grootste knelpunt is de vraag of de Vierdaagse op het terrein van het Nij meegse restaurant de Ver- eeniging kan blijven, van oudsher het middelpunt van de Vierdaagse. Het aan palende terrein wordt waar schijnlijk bebouwd. Dat be tekent dat de KNBLO moet uitzien naar een andere plek. Ook een Nijmeegse kazerne, die als onderdak wordt gebruikt, staat op de nominatie te verdwijnen. Volgens penningmeester R. Gerhardt van de KNBLO is de bond bovendien lang zaam aan het interen op zijn vermogen, omdat de gemeente Nijmegen de huurprijzen heeft verhoogd. Daarnaast heeft het groei end legioen wandelaars de KNBLO verrast. Ieder iaar groeit het aantal deelne mers met tien procent. De vraag is hoe lang die groei kan doorgaan. De bestuurszorgen maak ten het wandelen er giste ren evenwel niet minder plezierig om. De lopers werden in finishplaats Wy- chen verwelkomd met ap plaus en muziek. Het was wel een zware dag: 1.319 wandelaars vielen uit. den bosch anp De rechtbank in Den Bosch heeft vandaag zes jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf en 100.000 gulden boete opgelegd aan een 39-jarige man uit Val- kenswaard. Hij was de organisa tor van een bende die de drug XTC produceerde en verhandel de. De zaak heeft veel publici teit gekregen omdat de politie illegale afluistermethoden zou hebben gebruikt. Op de zitting van 14 juli sug gereerde raadsman mr. P. Doe- dens dat politie en PTT via een truc niet alleen telefoon- maar ook huiskamergesprekken in de woning van een medeverdachte heeft afgeluisterd. Getuigen van politie en PTT zeiden dat de ge sprekken hoorbaar waren orn aat de hoorn niet goed op het afgetapte toestel was gelegd. De rechtbank in Den Bosch vond de beschuldigingen van de advocaat „volstrekt niet aan nemelijk". maarten pennewaard Meedoen aan Hitbingo en de Nationale Postcode Loterij. Dat is het eerste wat Walter Etty, de gisteren benoemde inte rim-voorzitter van het bestuur van de omstreden loterij, gaat doen. Etty, voor malig wethouder van financiën in Am sterdam, is door staatssecretaris Kosto van justitie echter in eerste instantie be noemd om orde op zaken te stellen bij de loterij. „Zelfs de schijn dat er iets aan de strijkstok blijft hangen, moet worden weggenomen", zegt Etty, penningmees ter van de PvdA, lid van het Commissari aat voor de Media en organisatie-advi seur bij het Utrechtse bureau Andersson, Elffers en Felix. Dat betekent dat er fors ingegrepen moet worden bij de stichting Nationale Postcode Loterij. Centraal bij die operatie staat de rol van het adviesbureau Novamedia, dat de rechten van het spel bezit, directiewerk uitvoert voor de loterij en opdrachten krijgt van de drie belangrijkste begun stigden: Novib, Vluchtelingenwerk en Natuurmonumenten. Directeuren Boudewijn Poelmann en Herman de Jong van Novamedia, ex- voorzitter Simon Jelsma van de Novib en marketingdeskundige Frank Leeman maakten tot begin van deze maand deel uit van het bestuur van de loterij. Zij leg den hun functie neer, nadat aan het licht kwam dat de vier via een management contract met Novamedia een vast per centage opstrijken van de ingelegde gel den. Voorwaarde voor de door Etty uit te voeren reorganisatie is dat het contract met Novamedia wordt herzien. Novame dia en de vier initiatiefnemers van de lo terij zouden bij de verwachte omzet van 140 miljoen gulden dit jaar samen recht hebben op 6,3 miljoen gulden. Het feit dat het ministerie in 1990 akkoord ging met deze constructie, verklaart wellicht de intensieve bemoeienis van Kosto bij het zoeken naar een 'puinruimer': hij be naderde Etty persoonlijk voor de klus. Etty verwacht dat het omstreden con tract met instemming van de betrokke nen kan worden aangepast. Niet zo ver wonderlijk: Kosto heeft immers al ge dreigd de vergunning van de loterij in te trekken als dat niet gebeurt. „In het Kansspelbesluit staat nadrukkelijk dat van de ingelegde gelden alleen maar noodzakelijke kosten mogen worden be taald. Ik ga daar streng op toezien", kon digt Etty aan. Bindend De tijdelijk voorzitter denkt ongeveer een half jaar nodig te hebben om de pro blemen in kaart te brengen en wijzigin gen door te voeren. „Ik ga eerst kijken hoe het allemaal echt in elkaaT zit. Daar na licht ik samen met een accountant en een advocaat de structuur door. In over leg met Justitie zal ik vervolgens voor stellen wat er veranderd zou moeten worden." Gelet op de stok achter de deur van Kosto zullen dat bindende voorstel len zijn, erkent Etty. Evenals Kosto staat de voorzitter zeer positief tegenover de doelstelling van de loterij. Vluchtelingenwerk, Novib en Na tuurmonumenten incasseren 65 procent van de inleg. De aansprekende goede doelen verklaren volgens Etty ook de enorme animo om mee te doen aan de loterij. „Naar goed Nederlands gebruik kun je aan het verliezen van je geld toch een fijn gevoel overhouden: het geld komt goed terecht." Walter Etty, voormalig wethouder financiën in Amsterdam, is tot in terim-voorzitter van de Nationale Postcode Loterij benoemd, foto den haag gpd De politie mag bij het den van ernstige criminaliteit gebruik gaan maken van afluis terapparatuur, zoals richtmicro foons. Daarvoor is dan wel toe stemming van de rechter nodig. Dat is de kem van een wets voorstel dat minister Hirsch Ballin van justitie gisteren voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. Volgens het wetsvoorstel mag de rechter pas toestemming tol afluisteren geven, als het een misdrijf of een nog te begaan misdrijf betreft waarop een ge vangenisstraf van vier jaar of meer staat. Ook moet er sprake zijn van een misdrijf dat „een ernstige inbreuk op de rechtsor de" betekent. In zijn afweging dient de rechter ook de organisatie te betrekken die het misdrijf heeft gepleegd of wil plegen, alsmede de samenhang die er is met an dere misdrijven. Afluisterappa ratuur mag niet gebruikt wor den tegen personen die op grond van hun beroep en ver schoningsrecht hebben, zoals artsen, advocaten en priesters. Het wetsvoorstel neeft geen betrekking op het afluisteren van telefoongesprekken. Regels daarvoor komen aan de orde in een ander wetsvoorstel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3