Leidsch Dagblad Overname Fokker op losse schroeven PARKET 'Naar Turkse begrippen ben ik maar geslagen' q De Leidse tennissers I 27 faalden in de eerste ronde van de Open Leidse tenniskampioenschappen op Roomburg Post en Raas praten na berisping LESTELLA Honderden kopers keukens gedupeerd ANC-protest in arrestaties gesmoord Drugsbaron Escobar ontsnapt uit zijn cel DONDERDAG 23 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39910 LOSSE NUMMERS 1,50 Hongerdood 2 In zuidelijk Afrika dreigt de hongerdood voor 18 miljoen mensen, zegt de directeur van de VN-voedselorganisatie Hockey vrijwel buiten beeld bij Spelen HILVERSUM GERARD VAN PUTTEN Tijdens de Olympische Spelen zullen de verrichtingen van de Nederlandse hockeyteams en van de nationale volleybalselec tie vrijwel uitsluitend in samen gevatte vorm op het scherm worden gebracht. „De finales zendt de NOS wel uit, mochten de hockeyers of volleyballers die in Barcelona bereiken", aldus NOS-woordvoerder De Vries. „Verder zullen we dagelijks be kijken of er aanleiding bestaat van het schema af te wijken." De EBU (the European Broadcasting Union) heeft het olympische hockey- en volley baltoernooi niet opgenomen in het pakket dat de Europese zendgemachtigden is aangebo den. De NOS veronderstelt dat er volgens de EBU-normen we reldwijd onvoldoende belang stelling voor deze sporten be- Overigens is het niet eens ze- ker dat de EBU dagelijks de dis tributie van samenvattingen van gespeelde wedstrijden van de Nederlandse volleybal- en hockeyteams zal verzorgen. In dat geval zal de NOS de duels in eigen beheer opnemen en in verkorte vorm uitzenden. Op welk tijdstip is vooralsnog on bekend. De Vries: „We hadden het ook graag anders gewild" maar het is niet anders. Volley ballers en hockeyers potentiële medaillekandidaten? Dat zijn de zwemmers ook." Patatje oorlog bij Linnaeushof KEES van der linden AIDS-schandaal 6 Het proces tegen de Franse doktoren die met AIDS besmet bloed bleven gebruiken nadert zijn ontknoping Shuffle -J Marco van Basten I J laat ook op de ba nen van de Noordwijkse Golfclub zijn elf-meter- shuffle zien Schildersfamilie /y r Het Zeeuws Muse- I J um haalt het werk van de Hongaarse schil dersfamilie Göth uit de vergetelheid. Roomburg Kamer: DASA moet aan eisen overheid tegemoetkomen De vete tussen Post en Raas laaide gisteren weer op toen Mare Sergeant (links) en Frans Maassen (rechts) sa men met Jean Claude Colotti ontsnapten en de latere winnaar ongehinderd lieten ontsnappen. foto anp MONTLUCON GPD-ANP Als Peter Post woord houdt, praat hij vandaag met Jan Raas om een einde te maken aan de vete die al enkele jaren tussen beide Nederlanders ploegleiders bestaat. 'De oudste moet de kar maar trekken', zei Post gisteren nadat de Tour-di rectie de ploegleiders van Panasonic en Buckler had berispt voor de gang van zaken tijdens de 16de en 17de etappe. Gisteren kregen Maassen en Sergeant opdracht elkaar te dwarsbomen tijdens een vlucht met de latere winnaar Colotti. Een dag eerder gebeurde dat al met de renners Nijdam en Zhdanov. De Tour-directie spreekt van 'een betreurenswaardi ge bijdrage die zij hebben geleverd aan de Tour in het bijzonder en de profwielersport in het aige- Peter Post noemde het incident later in zijn ho tel 'schaamteloos'. „Een heel slechte zaak voor het wielrennen. Op deze manier gaat deze sport naar de knoppen". Post, die sinds het vertrek van Raas geen twee woorden meer met de Zeeuw heeft gewisseld: „Zo kan het niet langer. Er moet iets gebeuren." Jan Raas wilde geen commentaar geven. Hij zat achterin de volgerskaravaan toen Sergeant en Maessen hun treurspel opvoerden. „Ik wil eerst de beelden zien en met Maassen praten. Pas daarna kan ik reageren. Maar een slechte zaak is wel", aldus Raas. De laatste keer dat de Tour-directie een beris ping uitdeelde was in 1985 aan Luis Herrera. Hij loodste Bernard Hinault wat al te opzichtig door een berg-etappe. Reglementen verbieden het hel pen van andere ploegen. De concept-overeenkomst tussen Fokker en DASA over overname is voor de vaste kamercommissie voor econo mische zaken niet aanvaardbaar. Als DASA niet tegemoet komt aan de eisen van de overheid, gaat de verkoop niet door. Minister Andriessen van economische zaken kreeg gisteren de steun van de Kamer om zich vandaag in de onderhandelingen met Fokker en DASA hard op te stel len. DEN HAAG CPDjüe8!n Ju^ van tafe' 's I Bij het ter perse gaan van deze krant was er nog geen duidelijk heid over de voortgang van de onderhandelingen. De kans er vandaag een akkoord komt, wordt niet groot geacht. „Het wordt er niet makkelijker op, maar wel interessanter", ver klaarde PvdA-kamerlid Vos na mens alle partijen na afloop van het overleg met Andriessen. CDA'er Mateman voegde eraan toe dat de overeenkomst van Fokker-topman Nederkoom blijft echter optimistisch. De kamercommissie liet zich gisteren in beslotenheid infor meren. De minister kreeg volle dige politieke rugdekking, ook als de verkoop van Fokker niet doorgaat. Vertegenwoordigers van de vakbonden en de onder nemingsraad maakten duidelijk Andriessen te steunen in zijn harde opstelling. Volgens de bonden is overname de beste optie, maar niet tot elke prijs. Tijdens het overleg is ook af gesproken dat het ministerie onmiddellijk met 500 miljoen gulden over de brug komt om de ontwikkeling van de Fokker 70 zeker te stellen als de over name afketst. De Kamer wil harde garanties dat Fokker ook in de toekomst een 'zelfscheppende bouwer' blijft. Daartoe wil overheid één of twee commis sarissen in het nieuwe consor tium die beschikken over een vetorecht bij strategische beslis singen. Ook willen overheid en bonden garanties voor de werk gelegenheid. Morgenmiddag komt de ka mercommissie bijeen om de re sultaten van vandaag te beoor delen. Mocht er een principe akkoord zijn, dan zal de Kamer pas dit najaar zijn definitieve oordeel daarover uitspreken. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 - 120221 Computer falliet bedrijf Abwi gewist HET WOORD IS AAN n den run/ridderkerk Wat begon als een actie om be zoekers van speeltuin Linnaeus hof naar snackbar Meerburcht te trekken, is inmiddels uitgelo pen op een heuse 'frites-oorlog' in het doorgaans zo rustige Bennebroek. Met als voorlopig hoogtepunt een bij de politie ingediende aanklacht wegens bedreiging. Vorige wêek maandag begon het allemaal. Personeel van Meerburcht deelde bonnen uit aan de bezoekers van Neder lands bekendste speeltuin. Die konden daarmee een gratis hamburger halen bij de snack bar aan de Bennebroekerlaan. De meeste kinderen eten nor maal hun patatje bij snackbar De Luifel of in het restaurant op het speeltuinterrein. De actie schoot de concur rentie in het verkeerde keelgat. Zaterdag kwamen twee 'ge trainde heren" op de bonnen verstrekkers af met de medede ling dat ze moesten verdwijnen. Anders zouden zij de zaak wel even komen verbouwen. Vol gens eigenaar Markwat van Meerburcht waren de kracht patsers gestuurd door eigenaar Van Maris van frietkar De Luifel. De laatste ontkent dat. „Waar die getrainde heren vandaan kwamen? Geen idee." Snackbar Meerburcht is des ondanks voorlopig gestopt met de bonnenactie. „Handel is leuk, maar we gaan er geen spel van leven op dood van maken", verklaart Markwat. Honderden mensen in heel Ne derland dreigen hun reeds be taalde keuken mis te lopen door het faillissement van Abwi Keu kens in Alphen aan den Rijn. Bij de overdracht van de failliete boedel van Abwi bleek de order portefeuille verdwenen en het klantenbestand gewist uit de computer. Reden voor KOM Keukens uit Ridderkerk, dat de boedel overnam, om gedupeer de klanten op te roepen contact op te nemen. Volgens KOM-woordvoerster Pannekoek gaat het om 474 ko pers. „Door de telefoon van Ab wi Keukens naar ons door te schakelen en publikatie in de media hebben we tot nu toe en kele tientallen kopers kunnen bereiken. We missen er dus nog een paar honderd". In totaal is er voor bijna 600.000 gulden aan aanbetalin gen gedaan. Een deel van deze consumenten heeft zelfs een hele keuken vooruit betaald, maar nooit iets ontvangen. Vol gens KOM zijn sommigen be wust benadeeld. Zelfs nadat duidelijk was dat een faillisse ment onafwendbaar was, zou Na aankondiging van overplaatsing Johannesburg Meer dan duizend ANC-aanhangers zijn gisteren gearresteerd bij protestacties tegen de regering. De acties, deze week voorname lijk bezettingen van overheidsgebouwen, maken deel uit van een campagne die de regering moet dwingen toe te geven aan de eisen van het ANC voordat de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel kunnen worden hervat. Deze onderhandelingen zijn vorige maand na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong door het ANC afgebroken. foto reuter judyncwenya istanbul.jessica li „Wil je koffie?" vraagt Lydia Soylu aan haar man Ahmet." „Nee, ik drink al de hele dag koffie. Weet je wat ik net heb gedaan? Een biertje gedronken, dat was lekker." Ahmet Soylu, Nederlander van Turkse afkomst, begint een beetje bij te komen, maar écht opgelucht zal hij pas zijn als hij naar Nederland kan. Geëmotioneerd, af en toe in tranen, vertelt Soylu in zijn hotel te Istanbul het relaas van een week in Turkijes beruchte politiegevangenis Gayrettepe. Eerst stelt hij als voorwaarde dat het verhaal niet wordt gepubliceerd. Later is hij wat min der resoluut. Hij is een beetje overvallen door alle belangstelling uit Nederland, waar Soylu's arrestatie omdat hij zijn Turkse dienstplicht niet had vervuld, grote verontwaardiging wekte. „Mijn let sel, dat is waar iedereen naar vraagt", zegt Ahmet. „Er is aan de buitenkant niet zo veel te zien en daar gaat het ook niet om." Naar Nederlandse begrippen is hij gemarteld, maar naar Turkse is hij „al leen maar geslagen". Dat is ook waar mee hij zit. „In vergelijking met wat an deren meegemaakt hebben, is dit niks. Daarom is de Turkse maatschappij zo hard geworden: iedereen vergelijkt zijn eigen leed met dat van anderen en weet dat het nog erger kan." Toch heeft het gebeuren een diepe in druk op hem achtergelaten. Vooral de geraffineerde psychologische druk: geen besef hebben van tijd, het voortdurend horen van open en dicht gaande celdeu ren, angstig geschreeuw of gekreun en steeds bang zijn dat nu jij aan de beurt bent. „Dat is wat een mens breekt. Toen ik naar mijn cel werd gebracht, kwam ik door een ruimte waar allemaal mensen geblindDoekt en ineengedoken op de grond lagen te kreunen. Ik moest over ze heen stappen. Ik wist niet dat mensen zo klein konden worden. Later begreep ik dat dit onderdeel van de tactiek was: ik wist nu wat me te wachten kon staan." Toen hij werd overgebracht naar de minder zware afdeling, had hij eerst het gevoel in het paradijs terecht te zijn ge komen. Maar bij een nadere inspectie bleek dat het paradijs beschimmelde vloeren en een stinkende wc had. On danks het rookverbod konden de gevan genen via-via aap sigaretten komen en werd er in de overvolle ruimte op los gepaft. Bovendien sliepen er zoveel mo gelijk mensen op de paar dekens, die niet beschermden tegen het vocht en de kou van de betonnen vloer. De verhoren gingen vooral over Ah met's politieke verleden. Hij probeerde uit te leggen dat er in 15 jaar tijd heel wat veranderd is, niet alleen wat hemzelf be treft, maar ook in de Turkse samenle ving. Mensen die toen zogenaamd staatsgevaarlijk waren, zitten nu in het parlement. Hij deed zijn best te zeggen wat ze wilden horen. „Ik was zo bang om een fout te maken." De ene keer was de politie vriendelijk, de andere keer bars, de volgende keer als een muur. Kortom, niets en niemand was te vertrouwen. Hij weet niet meer hoe hij nu tegen Turkije moet aankijken. Alles is nog te vers. Het blijft zijn vaderland. Heimwee was dan ook de reden dat hij überhaupt terugkwam. „Maar", zegt hij, „als er een God bestaat, hoop ik dat hij niemand naar Gayrettepe stuurt." De gisteren uit de gevangenis ontsnapte Colombiaanse drugs baron Pablo Escobar is nog steeds spoorloos. Het Colom biaanse leger is een groot scheepse zoekaktie begonnen in het bosrijke en bergachtige gebied rondom de zwaar be waakte gevangenis van En- vigado ten noordwesten van Medellin. Escobar staat aan het hoofd van het beruchte drugskartel van Medellin. Na zijn vrijwillige overgave vorig jaar juni bleef hij het kartel vanuit de gevangenis leiden. Zijn ontsnapping volgde op een opstand tegen de poging van het leger om de drugsbaron over te plaatsen naar een nog zwaarder bewaakte militaire ge vangenis om hem zo af te snij den van zijn drugskartel. Toen vier functionarissen, on der wie onderminister van justi tie Mendoza, Escobar van de overplaatsing op de hoogte brachten, werden zij door de drugsbaas en zijn groep gegij zeld. Bij de daaropvolgende ontzetting van de gijzelaars H.W. Shaw Raadgeven is als kussen: het kost niets en is prettig. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Regio Religie Sport VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor vrijdag: Warm Eerst zonnig, later bewolking en 's avonds mogelijk onweer. Tempe ratuur 27 graden. Zuidoostenwind, zwak tot matig, kracht 3. Fischer terug in schaak-arena Abwi klanten hebben verzocht aanbetalingen te doen. Bij de gekochte voorraden be horen ook naleveringen voor reeds verkochte keukens en op maat gemaakte werkbladen. „Indien nabestellingen in het magazijn aangetroffen zijn, kunnen ze zo worden geleverd, anders moeten wij ze ook be stellen". Klanten die een keuken hebben aanbetaald wordt door KOM Keukens een korting aan geboden, maar zien een deel van hun geld dus niet terug. „We hebben niet alle verplich tingen overgenomen. We hoe ven gedupeerde klanten die korting niet te geven, maar het is wel zo netjes na de manier waarop ze behandeld zijn. Abwi Keukens heeft gewoon nooit meer iets van zich laten horen". Het keukenbedrijf aan de Van Leeuwenhoekweg in Alphen aan den Rijn ging vorige maand failliet. De ruim 30 werknemers stonden plotseling op straat omdat de bankgarantie werd in getrokken. Abwi kampte met een schuld van 1,5 a 2 miljoen gulden. Een reddingspoding van directeur Elbertse en cura tor Udink mislukte. Geen enkele bank wilde een nieuwe Abwi in afgeslankte vorm financieren. Bobby Fischer keert na twintig jaar terug in de schaak-arena. Dat schrijft het Joegoslavische dagblad Politika vandaag. Fischer zal een match spelen tegen Boris Spasski. Spasski was in 1972 in Reykjavik de laatste tegenstander van de Amerikaan. De toenmalige Rus verloor op IJsland zijn wereldtitel aan de Amerikaan. Fischer trok zich la ter na een ruzie met de wereld- schaakfederatie terug uit de schaakzaal en werd de kluize naar van Pasadena, Californië. De Joegoslavische bank-eige- naar Vasiljevic heeft Fischer overgehaald in augustus tegen Spasski uit te komen. De match wordt gehouden op het eiland Sveti Stefan in de Adriatische Zee en in Belgrado. De Ameri kaan is een gage van 5,5 miljoen dollar (9,35 miljoen gulden) in het vooruitzicht gesteld. HOELANG I KÜNTUJJ! I<0G ZONDER*. door 400 militairen kwamen minstens zes gevangenbewaar ders om het leven en wist Esco bar met negen handlangers te ontkomen. Aanvankelijk werd aangeno men dat de groep zich ver schanst had in een geheime tunnel onder de gevangenis, maar toen soldaten die binnen drongen bleek deze leeg. Alhoe wel vermoed wordt dat er een heel netwerk van tunnels onder de gevangenis ligt waarin Esco bar zich mogelijk verschuilt, houden de autoriteiten er ook rekening mee dat Escobar uit eindelijk bovengronds is ge vlucht. Escobar had al eerder de re gering beschuldigd van verraad, toen onderminister Mendoza aankondigde dat Escobar en de zijnen niet meer kunnen reke nen op strafverlichting. Dat was hun aanvankelijk wel beloofd in ruil voor een vrijwillige overga ven. Hem zou tevens verzekerd zijn dat hij in geen geval zou worden overgeplaatst naar een andere gevangenis. d (f 27.80) v.a tische betaling* I Per kwartaal (f80,10) vic I 9'fo (□Per kwartaal (f 80,10) vit Deze bon in e postzegel, sti Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2 300 VB Leidon

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1