Ten Kortenaar wijkt af in///illvanLeest Sport Oponthoud voor Nederlandse olympische ploeg Zuid-Afrika koel ontvangen DONDERDAG 23 JUL11992 'Na Spelen gooi naar het werelduurrecord' Volgens de één is hij zo gek als een deur, anderen spre ken over een zonderling, een vreemde snuiter, een domme, eigengereide jon gen. Maar over één ding zijn alle critici het roerend eens: hij kan vreselijk hard fietsen, vooral op een lange rechte weg. BARCELONA CEES OLSTHOORN Jaap ten Kortenaar wordt in het Nederlandse wielerwereld slechts door een enkeling seri eus genomen. Door Piet Kuys bijvoorbeeld, de bondscoach van de amateurs. Hij haaide de werkloze leraar uit Zoetermeer bij de 100 km-ploeg, die zon dagochtend op een traject van de autoweg A-17, net buiten Barcelona, een gooi doet naar een olympische plak. Ten Kortenaar heeft nage noeg geen last meer van de spierblessure, die deze week nog even voor paniek zorgde in het Nederlandse kamp. „Ik ben er klaar voor", meldt hij opge wekt, „we gaan voor goud." Hij is in alle opzichten een buitenbeentje in het kwartet, dat verder bestaat uit John den Braber, Bart Voskamp en Pelle Kil. Dat werd Kuys al bij de ken nismaking duidelijk. „Een jaar of vier geleden ontving de KN- WU een curieuze sollicitatie brief van Jaap. Daarin presen teerde hij zich als een tijdrijder van wereldklasse. Als Nederland nog eens een grote titel wilde veroveren, dan moesten we toch vooral hem er bij pakken. Op een gegeven moment heb ik hem uitgenodigd. Het was niks, nul komma nul. Ja, hij kon ge weldig hard trappen, maar van de rest had hij geen kaas gege ten. Hij bleek pas een blauwe maandag te fietsen." Bijgeleerd „Vorig jaar heb ik hem toch weer in de selectie opgenomen. Hij heeft een hoop bijgeleerd, al is het nog steeds geen echte wielrenner. Maar voor een spe cifieke discipline als de ploe gentijdrit is hij geknipt. Hij is geen uitgesproken topper, maar in de wedstrijden heeft hij me nooit teleurgesteld. Daarom heb ik hem, ondanks alle kri tiek, niet laten vallen. Dat neemt niet weg dat ik blij ben dat ik niet vier van die types in de ploeg heb. Dan zou ik ge stoord worden." Ten Kortenaar moet hartelijk lachen om alle 'afwijkingen', die hem worden toegedicht. „Gek? Prima! Gestoord? Nog mooier! De mensen roepen maar. Ik weet beter, Manuela, mijn vriendin, ook. Dat is het enige wat telt." „Reken maar dat er veel men sen zijn die balen als een stek ker dat Jaap ten Kortenaar in Barcelona is", zegt hij met pret oogjes. „Er is dit seizoen heel wat gelobbyd bij "Kuys om mij uit de ploeg te gooien. Ik ben beretrots dat ik de Spelen heb gehaald en dat ik mijn identiteit heb weten te bewaren." Je proeft de provocatie in zijn BARCELONA GPD Het zat de Nederlandse atleten die giste ren in Barcelona arriveerden niet mee. Na een lange en tijdrovende douanecontrole moest het gezelschap eenmaal in het atle- tendorp aangekomen nog eens' uren in de rij gaan staan voor de officiële accreditatie. Na ruim drie uur wachten en grote ver veling kon de ploeg eindelijk worden toe gelaten tot de appartementen. Van de zes tien atleten vertoeven er nu tien in Bar celona. Ellen van Langen en Christine istra arriveren maandag uit Portugal. Rob de Wit en Erik de Bruin reizen op 1 augustus vanuit Nederland naar Spanje en de marathonlopers maken pas op 7 augus tus hun opwachting. „De sfeer is goed en iedereen is fit", meldde trainingscoördinator Bert Paauw. De door een virusinfectie geplaagde dis cuswerper Erik de Bruin maakt progressie. „Hij voelde zich deze week al een stuk be ter". vertelde trainer Peter van Wijk. BARCELONA FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Na de Spelen van 1960 werd er alleen nog goud gedolven in de mijnen, maar vanaf nu kan er ook weer in de sportarena's worden geoogst. Zuid-Afrika maakt na een afwezigheid van 32 jaar weer deel uit van de olympische familie. Nu de apartheid officieel is afgeschaft zijn de sporters niet langer ver oordeeld tot de onderlinge competities. „We zijn blij dat we er weer bij horen, al was de weg naar Barcelona beslist niet gemakkelijk", vertelde Mluleki George, de assistent chef de De Zuidafrikaanse delegatie, 95 sporters, 25 officials, twaalf journalisten en een televisie team sterk, werd in Johannes burg nog enthousiast uitge zwaaid door 10.000 mensen. Van een warme ontvangst in Barcelona was echter geen sprake. George sprak zelfs van een lichte anti-climax en ver baasde zich over de geringe be langstelling van de media. „We zijn hier immers met de pio niers van een non-raciale sa menleving", aldus George. Pioniers zonder eigen vlag en zonder eigen hymne weliswaar. „Omdat de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking de vlag en het volkslied niet erkent. De zwarte mensen zweren bij de kleuren en hun lied van het ANC. Daarom hebben we geko zen voor een tussenoplossing: een nieuwe vlag en de olympi sche hymne." De enclave in Barcelona is in meerderheid blanke groep. „En dat is niet zo verwonderlijk", meent George. „Dat was inherent aan het zo verfoeide systeem. De blanken konden jarenlang beschikken over de beste sportfaciliteiten en hadden het meeste geld te besteden." Veel donkere atleten komen derhalve in Barcelona in actie op onderdelen waarmee door gaans weinig geld is gemoeid. „Zoals de atletiek. Maar dat gaat veranderen. De nieuwe minister van sport, Piet Mareis, heeft be loofd dat er geld wordt vrijge maakt voor sportaccommoda ties in zwarte woonoorden. Ik ben ervan overtuigd dat we over vier jaar al de eerste resultaten zien van het nieuwe program ma, dat door de belastingbeta ler, blanken en zwarten dus, wordt gefinancierd. De vooruitgang in Zuid-Afrika voltrekt zich langzaam en is soms pijnlijk maar onloochen baar. „We praten niet meer over kleur, maar over mensen", al dus George. Zwart en wit lopen weer zij aan zij op de atletiek baan, leven in het atletendorp in Barcelona in hetzelfde appar tement en delen in een enkel geval zelfs de kamer: „We vor men een familie." Maar de discriminatie is nog niet helemaal verdwenen. Zoals onlangs nog duidelijk bleek uit een controverse in de tafelten nissport. „We hopen dat deze deelname aan de Spelen bij draagt aan het oplossen van po litieke problemen. Wij geven het voorbeeld hoe het moet. Het begin is gemaakt", zei Ge orge. De assistent chef-d'equipe kondigde aan dat ANC-leider Nelson Mandela morgenoch tend in Barcelona arriveert en zaterdag present is tijdens de openingsceremonie. Bovendien bevestigde hij de deelname van de van een blessure herstelde atlete Zola Budd op de 3000 meter. „De doktoren in Londen hebben groen licht gegeven." Speerwerper Tom Petranoff daarentegen is uit de ploeg ge gooid. Het Olympisch Comité van Zuid-Afrika (NOCSA) kwam tot de conclusie dat de tot Zuid afrikaan genaturaliseerde ex- wereldrecordhouder niet via de gebruikelijke manier het land is binnengekomen. KORTJES De wielrensters Leontien van Moorsel, Ingrid Haringa en Pe tra Grimbergen zijn gistermid dag met de boot uit Mallorca in Barcelona, aangekomen. Daar moesten ze maar zien, hoe ze zich bij de rest van de Neder landse olympische familie moesten voegen. Er was nie mand om het trio op te vangen. Ook Daphne en Edwin Jonge- jans, die met coach Randy Able- man - ook wel Kees Appelman genoemd - uit Milaan arriveer den, werden niet opgewacht door een bondsofficial of NOC- vertegenwoordiger. Ze sloten zich daarom maar aan bij de Amerikaanse zwemploeg voor de accreditatie. De verwelkoming van de olympische vlam in Valencia is gisteren verstoord door een exhibitionist. Dé 28-jarige naaktloper sprong in de stoet estafettelopers. Hij werd opge pakt door de politie van Valen cia. De man is een recidivist. In het verleden werd hij al 13 keer gearresteerd wegens exhibitio- De wereldzwembond heeft gisteren in Barcelona beslist, dat er naast het wereldkam pioenschap op de 50-meter- baan ook een officieel wereld kampioenschap op de 25-me- terbaan komt. De eerste editie zal plaatsvinden in december van het komend jaar. 12,95 19,95 9,95 14,95 14,95 14,95 19,95 14,95 14,95 16,95 12,95 14,95 14,95 24,95 16,95 16,95 19,95 19,95 19,95 14,95 14.95 9,95 19,95 12,95 19,95 14,95 14,95 9,95 41*95 Klassieke Meesterwerken vindt u op 19 kwaliteits CD's. Emmy Verhey, Het Volendams Operakoor, The Academy Of St. Martin-In-The-Fields, The Royal Philharmonic Orchestra e.a. vertolken de mooiste werken van o.a. Brahms, Bach, Vivaldi, Mozart en Beethoven. Per CD 9,95 nu 3 Stuks 25,- 45*95 .99:95 nu 49.95 i*95 nu 9,95 André Hazes, roenewoud 'ANAF Said Fred. Shawl Rohhy Valentir Lobos, Chicago, Prince, A-ha, Fleetwood Mac, Linda Ronstadt, Chaki Robert UV //1 COMPACT DISCS - MUSICASSETTES Leiden, Haarlemmerstraat 119, tel. 071-127565 Vestigingen in Arnhem, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Leiden. Leidschendam, Middelburg. Nijmegen, Roermond, Sittard, Tilburg en Zoetermeer. De Van Leest Voordeelmarkt is volop in gang. Dat betekent bakken vol sterk afge prijsde kwaliteils-CD's in alle genres. Kom snel, want van sommige titels zijn er slechts enkele stuks in voorraad. Kom vaak, want het aanbod wordt regelmatig ver verst.- Een kleine greep uit ons uitgebreide Voordeelmarkt-aanbod. POPULAIR Elvis Costello Mighty Like A Rose... Foreigner Unusual Heat Harold Melvln The Blue Notes Teddy Pendergrass - Best Of. Judds - Their Finest Collection Tony Christie - Welcome To My Music Kim Wilde Love Moves Kim Wilde - Close Kool The Gang Kool Love Paul Anka Five Decade Prince Graffiti Bridge Prince - Batman Captain Beefheart - Safe As Milk Nick Lowe Parly Of One Roy Orbison 32 All Time Greatest Hits 2 CD-box Santana Anthology Frankie Valli The Four Seasons - Greatest Hits Rolling Stones I ndercovcr Rolling Stones Smnc Girls Rolling Stones - Emotional Rescue Sheena Easton - What Comes Naturally Los Lobos The Neighbourhood The l ime Pandemonium I\\s Live Baby Live Fleetwood Mac - Behind The Mask The Pasadcnas To Whom It May Concern John Spencer - Zingt Buddy Holly Vader Abraham Smurfen Together Forever Ron Brandsteder Engelen Bestaan Niet KLASSIEK Luis Cobos i ïpera Magna. DDD-kwaliteit. Smetana - Md Vlast. De Wiener Philharmoniker o.l.v. James Levine. DDD-kwallteit op Deutsche Gnuiunopbon. Ravel - Bolero c a. Koninklijk Concertgebouw Orkest o.l.v. Riccardo Chailly Plaeido Domingo - An Evening With. Werken van Verdi. Mozart en Puccini Pavarotti - Gift Collection. Exclusieve, genummerde oplage bestaande uit videoband en CD Paul McCartney - Liverpool Oratorio. Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Choir o.l.v. Carl Davis met Kiri Te Kanawa en Sally Burgess. IH)D-kwaliteit op EMI-Classics. 2 CD-box. Mozart - lane Kleine Nachtmusik: Weens Festival Orkest o.l.v. Anton Nanut. Buitenbeentje Jaap ten Kortenaar kan in elk geval terugvallen op zijn vriendin Manuela. foto cor vos woorden. Ten Kortenaar mag graag uitdagen en hij vindt het nog leuk ook. „De Beatles heb ben ooit het nummer 'Fool on the hill' geschreven. De kern van het liedje is dat de groep al tijd lacht om een buitenbeentje. Het is een bekend gegeven. Als je je kop boven het maaiveld uitsteekt, wordt-ie onmiddellijk afgehakt. Toch blijkt een een ling vaak gelijk te hebben. Daar uit put ik zo'n beetje mijn moti vatie." Provoceren „Ik provoceer graag ja, met na me de zogenaamde wielerken- ners. Die zijn doorgaans zo con servatief. Door die groep ben ik nooit geaccepteerd omdat mijn ideeën haaks staan op die van hen. En dat is natuurlijk tegen het zere been. Tachtig, negentig procent van het kader bij de amateurs heeft geen kaas gege ten van trainingstechniek. Er bestaat zo veel bullshit in de wielerwereld over hoe een cou reur zich moet voorbereiden. Daar heb ik mij tegen verzet. Ik kies voor andere dingen. Samen met Jos Geijsel, een inspan ningsfysioloog die mij bege leidt." 'Mafkees' Ten Kortenaar wil per se bewijzen dat er meer we gen zijn die naar Rome leiden. Als schaatser slaagde hij daar niet in. „Ik wilde net zo goed worden als mijn broer Mamix, die tegen de top aanleunt. Maar ik kon het gewoon niet. Ik heb jarenlang tevergeefs geprobeerd mijn techniek te verbeteren. Het bleef bij presteren in de marge." Vier jaar geleden maakte hij definitief de overstap naar het wielrennen. „Ik wist al van fiets trainingen dat ik behoorlijk hard kon trappen. Op een gege ven moment heb ik een licentie aangevraagd. Twee maanden later reed ik een tijdrit waar de top van Nederland ook aan het vertrek stond. Werd ik gelijk tweede. Toen wist ik.dat ik één van de beste, zo niet dé beste hardrijder van Nederland kon worden." Hij zegt bewust hardrijder, geen wielrenner. „Ik ben pas op mijn 24ste begonnen. Ik mis de behendigheid en ook de wil en het doorzettingsvermogen om alle kneepjes van het wielren nen te leren. Ik ben geen man voor klassiekers of criteriums. Die laat ik het liefst links liggen. Mijn enige ambitie is altijd ge weest om een goede hardrijder te worden." De Olympische Spelen be schouwt hij als een hoogtepunt, maar het echte hoogtepunt moet nog komen: het wereld uurrecord. „De mensen zullen wel weer van hun stoel vallen van het lachen als ze dit lezen", grijnst Ten Kortenaar. „Het kan me geen donder schelen. In- spanningStesten hebben uitge wezen dat ik in de buurt moet kunnen komen. Het klinkt arro gant, maar ik ben geboren om een uur lang keihard rechtuit te rijden. En op een baan rijd je in wezen rechtuit. Ik hoop dat ik ooit de kans krijg om mijn gelijk te bewijzen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18