Oude vete laait opnieuw op X Tourklucht is 'Erfenis-Post' i- iska Tour de France TOUR '92 Op de kiek DONDERDAG 23 JUL11992 17 Kinderspel levert niets op MONTLUCON PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER In 1966 won Henk Nijdam de laatste Touraankomst in Montlucon. Hij zal er minder publiciteit mee hebben ge haald dan vandaag de niet- overwinning van het duo Maassen/Sergeant. Wielrennen is van oudsher de sport van mysteries: do ping, combine, gekochte of verkochte overwinningen. Vo rig jaar stond één Nederlandse ploeg centraal in een uit de hand gelopen voedingsaffaire, dit jaar veroordeelde de Tour directie twee andere Neder landse ploegen voor hun in correcte gedrag. Wielrennen is tevens de sport van de achterdocht: hoe kun je in godsnaam iemand vertrouwen? Is het niet veel beter maar iedereen te wan trouwen? De renners van Post en Raas moesten gisteren een spel op voeren, dat te belachelijk was om nog sportief te kunnen noemen en nemen. Is sport oorlog? Oorlog in sport gaat (gelukkig) met min der wapengeweld gepaard. Maar wat de marionetten van Post en Raas nu al negen jaar lang opvoeren is volslagen ri dicuul. Of er ooit aan einde komt aan dit beklagenswaar dige kinderspel, dat alleen maar verliezers kent? Eddy Planckaert. de broer van Walter, en ex-Panasonic, heeft onlangs gezegd: „Er zal pas vrede heersen als beiden zijn begraven." Zo ver hoeft het niet te ko men. Gisteren misten de sponsors al een uur lang tv- beelden van een kopgroep die voor de overwinning streed. Zowel Post als Raas zit voor 1993 nog zonder broodheer. Zij zullen dat blijven zolang pandemonia van het soort- Montlucon worden opge voerd. Renners wordt dezer dagen dikwijls verweten hun vak niet serieus te nemen. Ploegleiders bleken gisteren nog erger te kunnen bezig zijn. Misschien dat een jaar zonder geldschieter beide stijfkoppen eindelijk eens tot bezinning kan brengen. Jean Claude Colotti profiteert als lachende derde van de rivaliteit tussen Frans Maassen en Mare Sergeant. foto epa Er mocht eigenlijk geen ander antwoord worden verwacht - Mare Sergeant is niet voor niets nooit Sergeant-majoor gewor den: ,,Ik heb gedaan wat ik moest doen. Dit was de op dracht. Ik mocht een poosje mee op kop, maar toen Nulens eraan kwam, die sneller is in'de sprint, moest ik afstoppen. Pas toen Colotti daarvan profiteer de, mocht ik weer wel meerij den." Ziedaar de simpele uitleg van de hoofdrolspeler aan de verde digende kant in de klucht, die gistermiddag werd opgevoerd, op 35 kilomeier van finishplaats Montlucon. Duidelijk? Of dom? Bevel was in ieder geval bevel. Ook al oog de het nog zo onzinnig. Wat de baas zegt, voer je uit. In dit ge val onderbaas Theo de Rooy, die aldus besloot na samen spraak met baas Walter Planckaert. Beiden handelend in de geest van 'capo' Peter Post, die ergens in een hotel naar de tv-beelden van de finale zat te kijken. Sergeant weer: „Vraag me niet wat ik er zelf van vond. Ik ben een werknemer van Panasonic. Als ik een opdracht niet uitvoer, als ik niet doe wat de ploegleider zegt, dan ben ik voor de verdere gang van zaken verantwoordelijk. Nou, en ge wonnen had ik nooit. Dus ik had geen keuze." Panasonic-renner Sergeant, bijna 33 jaar, 12 jaar prof, 17 overwinningen, verijdelde op dienstbevel dat Maassen en hij zelf zouden meesprinten voor de overwinning in de 17de etappe van de Tour de France. Niet koersen om zelf te winnen, wel om een ander te doen ver liezen. Het was het zoveelste uitvloeisel van de aloude vete Post/Raas. Uitgevoerd door de sprekende poppen van die twee. Planckaert wilde aanvankelijk doen geloven, dat het niets had te maken met het Nijdafn-ge- drag jegens Zhdanov, in de dinsdagrit. Maar later kwam hij daar schoorvoetend op terug. „Fietsen doe je om te zien wie het hardst kan, profwielrennen is om de tegenstander te liqui deren. Dan mag je op ander mans wiel gaan rijden, maar je moet die ander niet gaan uitda gen, belachelijk maken. En dat is wat Nijdam heeft gedaan. Dan kun je wachten op een re actie." „Persoonlijk", zegt Planckaert, „heb ik geen ruzie met Raas. Maar je hel leerd van Post, en dan handel je misschien ook in zijn geest. Het is de erfenis. Maar Raas moet niet zeuren: Post heeft alles be reikt in zijn leven, en dat moet Raas nog maar eens zien waar temaken." De Rooy zat duidelijk meer in zijn maag met de situatie. De tweede ploegleider van Panaso nic kon het Planckaert/De Rooy-besluit verklaren, maar zijn wielerhart zei dat wat was gebeurd niet goed was. De Rooy: „We hebben ons dood geërgerd aan de houding van Nijdam. Die zat die Zhdanov gewoon in zijn gezicht uit te la chen. Nijdam, één van de be leidsbepalende coureurs toch van Raas? En die moet een jon gen, die tien jaar geleden nog liep te voetballen op de ijsvlak ten, belasten met het verleden? Hoe leg je het die jongen uit?" ja, hoe leg je het uit, wat er ooit is voorgevallen tussen Raas en Post. Raas die in 1983 Post verliet en zelf een ploeg begon. Wat is er voorgevallen? De Rooy: „Dat weet ook ik niet, moet je maar aan die mannen zelf vragen." Maar dan is er toch niets meer van te bevatten, van dit kinderspel? „Ik sta hier ook niet te lachen. Ik baal hier vreselijk van. De sport kan best een stootje verdragen, maar dit gaat me aan mijn wielerhart. Dit is nergens goed voor. Ik had het ze veel liever laten uitvech ten. Maar dat kan blijkbaar niet." Niettemin, De Rooy was zelf onderdeel van het besluit. Maar De Rooy wilde, kon, of mocht Planckaert niet 'overrulen'. Hij is pas anderhalf jaar ploeglei der, Planckaert alweer zeven jaar. Kom daar maar eens tegen in het geweer. Wat voor Ser geant gold, gold in wezen ook voor De Rooy: „Als je een op dracht weigert, dan pak je zelf alle risico's." Dat kan zo niet lang meer du ren, hè. Vond destijds Henk Lubberding, die in 1986 het ini tiatief nam tot een lijmpoging. Er was even wapenstilstand, maar het gebakkelei ging door. Want ook wielersport is oorlog, en daarin is kennelijk van alles geoorloofd. De Rooy meende het niette min, toen hij zei: „Ik hoop op recht dat er eindelijk eens water bij de wijn door de hoofdperso nen wordt gedaan. Dat er we derzijds wat meer vertrouwen komt. Naar een oplossing wordt gezocht. Het gezonde verstand zegeviert. Misschien dat door dit voorval iedereen eindelijk wil inzien, dat het zo niet verder kan. Dan is de dag van vandaag nog ergens goed voor geweest. Frans Maassen: Dit is het dieptepunt uit mijn carrière TOUR IN CIJFERS De hele zaak is al lang en breed beslist, maar de Ne derlanders komen nu pas tot leven in de Tour. Al thans, voor zo ver zij beho ren tot de kampementen van Peter Post en Jan Raas. De oorlog tussen beide partijen - respectievelijk Panasonic en Buckler - is, voor het oog van het grote (tv-)publiek, weer in alle hevigheid ontbrand. MONTLUCON DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Negen jaar geleden kwam het tot een (nog nooit opgehelder de) scheiding tussen beide he ren en sindsdien laten zij hun renners voortdurend eikaars karretje in de poep rijden, zoals dat heet in het métier. Tussen La Bourboule en Montlucon, waar ritnummer 17 van La Grande Bouclé gisteren zijn be slag kreeg, werd Frans Maassen het slachtoffer van deze 'eeuwi ge' vete. De Limburger had goe de benen, trok ook ten aanval, maar zag zijn snode plannen door 'eentje van Post', Mare Sergeant, om zeep geholpen. Jean-Claude Colotti, de la chende derde, kon er daardoor met het spreekwoordelijke been vandoor gaan. De Fransman sloeg zijn slag toen Maassen en Sergeant gewikkeld waren in een oeverloze discussie over wel of niet rijden. Het werd niet, zo dat de vierde aankomst in Montlucon geen derde Neder landse winnaar bracht. Wout Wagtmans in 1953 en Henk Nijdam (1966) hadden destijds echter geen last van ploeglei ders, die elkaar het licht niet in de ogen gunnen. Maassen wel, en niet zo zui nig ook. Niet zozeer van Mare Sergeant als wel van Theo de Rooy, zetbaas van Post. De Rooy had nog een appeltje te schillen met de jongens van Buckler, die een dag eerder, on derweg naar La Bourboule, de Panasonic-Rus Dimitri Zhda nov, een kool hadden gestoofd. De Rooy reageerde voor de Franse televisie furieus en haal de gisteren zijn gram, onder het motto oog om oog, tand om tand. Maassen kreeg een koekje van eigen deeg, dat bereid was door Jelle Nijdam. Hij geldt (bij Panasonic) als de aanstichter van de nieuwste botsing tussen de ploegen van Post en Raas. Op zijn beurt had Nijdam zich geërgerd aan de jacht, die de Panasonics in de etappe van Brussel naar Valkenburg had- dea gemaakt op een kopgroep, waarin hij en Maassen perspec tief meenden te hebben. De lont is die dag aangestoken. Dinsdag barstte de bom, toen Nijdam, Zhdanov en de Belg Peter de Clercq gedrieën vooruit kwamen te zitten. Dat Nijdam de jonge Rus Zhdanov uitlachte Frans Maassen (rechts) en Mare Sergeant kijken allebei even stuurs na hun wanvertoning in de 17de eteappe van de Tour de France. foto bij zijn vergeefse pogingen om alleen weg te komen, zette veel kwaad bloed in de ploeg-Post. Het uur der wrake kwam bin nen de kortste keren. Sergeant legde het hoofd van Maassen op bevel van De Rooy genadeloos op het offerblok. Dieptepunt De Limburger nam Sergeant niet eens wat kwalijk. Vroeger wilden renners elkaar in dit soort omstandigheden al gauw met Fietspompen te lijf gaan, vandaag de dag is er meer be grip in het peloton. Zij aan zij gaven Maassen en Sergeant uit leg van zaken. Er viel geen on vertogen woord tussen beiden. Maassen begreep dat hogere machten (Post c.q. De Rooy- /Planckaert) in dit merkwaardi ge steekspel Sergeant hadden gestuurd. Als prof heb je maar te gehoorzamen aan de bevelen van je directeur-sportief. Maas sen: „Daarom heb ik ook niet gevloekt, alleen ben ik wel vre selijk teleurgesteld. Dit is het dieptepunt uit mijn carrière." Waarna Maassen vertelde dat het niet de eerste keer was dat hem dit was overkomen. „Ik denk dat al dat gedoe tussen de ploeg van ons en die van Panasonic mij zeker 25 over winningen heeft gescheeld. Ik denk dan ook dat ik mijn besluit heb genomen. Ik ga maar eens mijn Raas praten." Het mag duidelijk zijn, Maas sen wil wel eens af van het al maar durende gesodemieter tussen zijn baas en die andere big boss in de Nederlandse wielrennerij, Post. „Ik ben nu zes jaar als prof aan het Fietsen en inmiddels weet ik wel hoe het Fietsen in elkaar steekt. Maar ik heb het nog wel erger dan vandaag meegemaakt, hoor. In de Ronde van Asturië, de Ronde van België, de Ronde van Nederland en noem maar op. Alleen krijgt de Tour hon derd procent publiciteit, dat maakt het allemaal anders. Maar dit soort dingen gebeurt het hele jaar door." Toch geloofde Maassen in eerste instantie wel in een vlucht met Sergeant. „Ik heb voor de start tegen Raas gezegd dat ik ging aanvallen, maar dat ik iemand van Panasonic mee moest hebben om te kunnen slagen." Die wens werd na 50 kilometer prompt verhoord. Ook gele-truidrager Indurain en bergkoning Chiappucci waren aanvankelijk, net als Colotti, van de partij. Hun aanwezig heid kon Maassen evenwel niet appreciëren en hij verzocht Chi appucci, met wie hij het goed kan vinden, zich terug te laten vallen in het peloton. Een voor beeld dat Indurain gelijk volgde. Maassen: „Met die twee erbij waren we nooit weggekomen. Maar met Mare zag ik het wel zitten. Dat is een goeie, kan hard rijden. Ik geloofde er hele maal in." Lange tijd ging het ook zeer voorspoedig met Maassen en Vargas (Col) 35 25. Virenque (F (Spa) 39.29, 27 Laer 51 59 18. Van Aert 2.24.01, 92 Maassen 2 28 16. 94 Den Bak >6. 113 Kokkeikoren 3 03.08. 114 03 1 1. 127. Van Poppei 3 30 4 15. 1 (Spa) 3 54 06 2 31 06. 113 F 45, 130 PUNTENKLASSEMENT: 1 ten. 2 Moseeuw 201. 3 O Gh.rotto 148. f t 229 pur :ci 180. Roer-* 108. 8 Bugno 97. 9 Maassen 80. 1U Kelly 77 BERGKLASSEMENT Chiaoouco 409 pun ten. 2 Virenque 245. 3 Ch.ocooi. 209. 4 In- duram 152. 5 Harnpsten 140, 6 Bugno 131. 7. Vona 112, 8 Rocne 104. 9 Murguiaiqay DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Para- c 3 05. 2 2 4 05 3 t CE 15 39. 5 9 PDM20 25. 19 co. Na ruim 100 kilometer was hun voorsprong opgelopen tot dik twaalf minuten. Niet veel la ter meldde De Rooy zich in zijn ploegleidersauto bij Sergeant. Of hij de benen maar even stil wilde houden. De Belg gehoor zaamde onmiddellijk. Maassen werd er wanhopig van en be woog zijn collega hemel en aar de om de zaak niet te verzieken. Deed ook nog een beroep op De Rooy, maar die was onverbid delijk. Waarop Hillaire Vanders- chueren, de assistent van Raas, op zijn beurt Maassen de op dracht gaf minder gas te geven. De Limburger sloeg die op dracht in eerste instantie in de wind. Maassen: „Ik zei tegen hem: zoek het even uit zeg. Ik heb verdomme elf minuten voor, die ga ik niet zomaar weg geven." Toen Colotti zijn kans ging, gaf Maassen het op. Pra tend, gebarend en smekend reed Maassen naar de streep. Wat zijn dag had moeten wor den, werd een afknapper die de gemoederen nog lang bezig zal houden. „Dit was mijn kans om een rit te winnen. Ik heb ook ge- Fietst voor wat ik waard was. Maar over onze ruggen wordt een andere strijd uitgevochten. Eentje waar we niets mee op schieten. Mijn moreel is tot een dieptepunt gezakt." KORTJES De ploeg van TVM bestaat nog uit slechts drie renners. Tijdens de zeventiende etappe van La Bourboule naar Montlucon stapte Dimitri Konisjev gisteren af. De renner uit het COS werd geplaagd door maag- en darmstoomissen. Konisjev, vo rig jaar nog winnaar van twee etappes, was de vijfde coureur in vijf dagen uit de ploeg van Guido van Calster die opgaf. Za terdag verliet Meinert de koers, zondag Wijriands, maandag Siemons en dinsdag Harmeling. Gevreesd wordt dat Skibby het einde ook niet haalt. Claudio Chiappucci en zijn kameraden doen uitstekende Fi nanciële zaken. Tot aan de etappe van gisteren inde Carre- ra al ruim 224.000 gulden aan prijzengeld. De Italiaanse ren stal vergaarde het bedrag onder meer door de etappe-zeges van Bontempi, Chiappucci en Ro che. En de bolletjestrui van Chi appucci. De werk- en aanvals lust van de grappenmaker en zijn collega's wordt navenant beloond. Tweede in het voorlo pige geldklassemcnt is de Panasonic-ploeg, die 92.000 gulden bij elkaar Fietste. Het peloton, of wat daarvan over is, wacht vandaag een even lange als vlakke etappe. De achttiende rit voert ou r 2 to ki lometer van Montlucon naar Tours. Tours was 22 jaar geen plaats meer in de Tour. In 1970 eindigde de rit in een massas print. De snelle Italiaan Marino Basso won. MONTLUCON Clown Claudio Chiappucci kiekt gele-truidrager Miguel Indurain. foto epa TOUR OP TV Donderdag 23 juli: achttiende etappe. Monttugon - Tours. 213.5 km. Start 11 05 uur. finish circa 17 00 uur. Op twee molshopen van de vierde categorie na (de Cote d'Ars na 59 km en de Cote de Coday na 68.5 km) is het al lemaal vlak. met groene trui-punten bij twee tussenspnnts De klassement-renners zullen al met hun gedachten bij de tijdrit van morgen zijn, dus gloort er perspectief voor de rap pe jongens. Tours heeft een traditie als het op spnntfesti- vals (Parijs-Tours) aankomt, dus waarom ook nu niet? 15.30-17.10 19.12-19.53 MollneulSin SantenavEUTm Autrectie KklTiïl Reugny^BE ly 2E3 'TOURS FRANKRIJK EURO 15.00-17.00 19.00-20.00 23.00-24.00 Hoofllt YtrtcfeH HSU Veretz M'HTïïl TO«RS •- v nan FRAmRIJK ère »:miïl EHIMIM EaEUSi nnrü iVchateauroui l'EITill Ardentes EE3 /^Corlay LlilTiil Ars m ^-TiCulan E7TT1 La Chalre t-TlTiït MONTLUQON Vrijdag 24 juli: negentiende etappe. Tours - Blois. 64 km Start 10 00 uur. finish area 17 00 uur Wie nog een rekening wensl te vereffenen, heeft daar m de ze rit tegen de chronometer de gelegenheid voor. Op een nagenoeg vlak parcours zal het klassement zi/n definitieve beslag moeten knjgen. Helpers weg. laatste (seneuze) ron de. 09 00-1000 15.00-1700

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17