- Marco swingt in Noordwijk Verkoper kinderzegels kan veilig de straat op Koemelk mogelijk oorzaak suikerziekte Het Gesprek van de Zomerdag Postbode wil Vierdaagse op klompen lopen Tiplijn 'Informatie vuilfabriek deugt niet' DONDERDAG 23 JUL11992 Van Basten demonstreert elf-metersluijfle op golfbaan Voordat hij afslaat, dribbelt hij Dan zwaait hij zijn golfclub naar even met de voeten op de achteren en mept hij de bal met plaats. De elf-metershuffle, alsof een ferme zwaai de golfbaan op. hij een strafschop gaat nemen. „Good shot Marco", roept het publiek. De speler sluit de eer ste negen holes af met de zeer sterke score van 'vijf boven par'. Marco van Basten swingt in m „Good shot Marco." foto hielco kuipers WILLEM SPIERDIJK Noordwijk. „Het stelt allemaal nog niet zoveel voor", zei Marco van Basten onlangs over zijn golfspel. „Daarom ook heb ik uitnodigingen voor Pro-Ams af geslagen. Zolang die goede spe lers die bal veel verder slaan dan ik, zal je mij niet aan zo'n toernooi zien meedoen." Gisteren had de speler van AC Milan zich toch laten overhalen om aan de zijde van hapto- noom Ted Troost en de Ameri kaanse professional Mac o'Grady aan zo'n wedstrijd mee te doen. Tijdens een Pro-Am, een traditie de dag voor de Hei- neken Dutch Open, speelt een beroepsspeler aan de zijde van drie amateurs. Het bedrijf dat het startgeld betaalt voor de professional, mag de drie geluk kigen aanwijzen die aan de wedstrijd meedoen. Voor de meeste profs zijn deze wedstrijden een ware kwelling. Met een gezonde dosis verve ling hobbelen zij achter de amateurs aan. Slechts zeer zel den geven zij een aanwijzing weg. Er zijn ook uitzonderingen zoals de Ier Christy O'Connor jr., die al jaren met veel enthou siasme met prins Bernhard speelt tijdens de Pro-Am. De speelpartner van Van Bas ten, Mac O'Grady. legt weinig begeestering in zijn spel. Toch bekijkt hij de elf-metershuffle van Marco goedkeurend. „Goe de concentratie, en daar gaat het om", zegt hij. De voetballer speelt de eerste negen holes zeer sterk. Zijn golfswing roept bij het publiek overigens lang niet zoveel bewondering op als zijn kuiten, die „zo gespierd zijn als ik ze nog nooit heb gezien." De tweede negen holes slaat Van Basten de ballen wat vaker links en rechts de baan uit. Toch levert hij ook een aantal schitterende slagen af. Het publiek vindt het spel van Van Basten minstens net zo in teressant als dat van golfsterren als Greg Norman en Payne Ste wart. Waarderende opmerkin gen, maar ook hatelijke als de bal diep in het duin belandt: „Zijn de banen in Italië wat bre der, Marco." De voetballer rea geert niet, blijft onbewogen, als of hij net een strafschop heeft gemist Leidenaar Cees Fokker zoekt sponsor voor goed doel Voor de Leidse postbesteller Cees Fokker (55) gaat de Vierdaagse tot nu toe van 't lei en dakje. „Het gaat met mij buitengewoon goed. Ik loop als een trein. Veel beter dan vorig jaar. Toen had ik door omstandighe den niet goed kunnen trainen, nou dat merk je onmiddellijk", aldus Fokker die dit jaar hoopt een 7 op zijn medaille te krijgen. Als hij er nog aan terug denkt lopen de ril lingen hem over de rug. „Ik heb echt op ka rakter moeten lopen, elke dag weer. Ver schrikkelijk afzien zoals wielrenners dat zeggen. De verpleger die mijn blaren be handelde zei: 'We kunnen je hele voet wel intapen. Er is geen goed stuk meer over. Drie dagen dagen daarna trok ik de pleisters van mijn voet, echt, daar kon mijn vrouw wel soep van koken. Ik had mijn hielen he lemaal aan gort gelopen. Gekkenwerk." Daar heeft Cees nu lering uit getrokken en hij liep in het voorjaar wanneer hij maar kon een avondvierdaagse. „Dat is een hele goede voorbereiding. Je hebt overdag ge werkt en dan moet je toch gaan lopen. Dat is goed voor het ritme. Dat is ook het zware van de Vierdaagse, dat het vier keer achter mekaar terugkomt." Voor velen is de twee de dag over Wijchen de zwaarste. „Ik zeg al tijd: het is de dag van de waarheid. Als je dat doorkomt haal je ook de laatste dag", zegt Fokker onder het lopen. „Je moet maar zien. De wegen zijn hier smal, het parcours is een beetje saai en er zit een gekmakertje in. Je komt op een ge geven moment het bord Nijmegen tegen en dan denk je dat het niet ver meer is. Dan ga je mooi de fout in, want dan moet je nog zo'n twee uur. Je gaat dan namelijk half de stad rond. Dat is zeker voor de onervaren lopers een vieze tegenvaller." Dat zien we aan een van de collega's van de PTT met wie Fokker in groepsverband loopt, die vooral het laatste stuk op zijn tandvlees af legt. De duizenden mensen aan de kant ziet hij bijna niet. Als wij iemand op klompen passeren zegt Fokker daarnaar wijzend: „Dat zou ik ook nog graag eens doen, wanneer ik daar een sponsor voor zou kunnen krijgen. Voor een goed doel op klompen lopen. Het klinkt gek, maar ik loop zo die 40 kilometer op klompen. Thuis loop ik ook op die houten schoenen." Het spreken wordt regelmatig onmogelijk gemaakt door groepen militairen die er de moed inhouden door luidkeels marsen te zingen. 'Hee hoo, Captain Jack. Meet me down that railroadtrack'. „Af en toe is het leuk, maar ik word er ook wel moe van. Zij zingen altijd hetzelfde." Van Fokker hoeven de militairen in elk ge val niet te verdwijnen. Hij ergerde zich groen en geel aan de actie 'Het lijkt hier wel oorlog' van anti-miliaristische groepen. „Die jongen en meisjes wisten niet waar het hier nu echt om gaat. Een jaar na die actie, en dat was dus nog ver voor het einde van de koude oorlog, liepen hier Russen en Amerikanen. Die Russen hadden een tolk bij zich en je kon gewoon vragen stellen. Die sfeer was ongelofelijk. Op dat moment kun je je niet voorstellen dat die twee lan den een oorlog tegen elkaar zouden begin nen. Dat was een hele ervaring voor mij." Betaling zegels voortaan alleen per bank of giro ledereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezon den brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u misschien ge woon een tip over iets op merkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt af speelt? U kunt daarvoor te recht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons op werkdagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur. Ons telefoonnummer is 071 - 161440, het faxnummer is 071-161488. Vaak zijn het rotjongens uit de buurt. „Geef mij je centjes effe", zeggen ze tegen het kinderpost- zegelverkopertje. Soms gaat het om tientjes, soms ook om hon derden guldens. Hele trauma's komen ervan. Want: het verko- pertje is zich doodgeschrokken, durft soms zijn wijk niet meer in. Bang dat hij die rotjongen weer tegenkomt. Ook scholen haken af, moe van de zoveelste inbraak na het rondbrengen van de zegels. Buit: tussen de 1000 en 5.000 gulden. Dit najaar wordt alles anders. Verkopertjes hoeven niet'langer met geld over straat, maar laten de kopers een een malige machtiging invullen. Het geld wordt dan automatisch van de giro- of bankrekening van de klant afgeschreven. Dat scheelt de kinderen handenvol trauma's en de toch al overbe laste onderwijzers een hoop werk. De meeste reacties zijn positief, meldt de Stichting Kinderpost zegels Nederland (SKN). Scho len hebben het over een veilig systeem en vinden het leuk dat kinderen met de computer alle bestellingen en verkopen kun nen verwerken. Toch zijn er ook klachten. Is het niet veel spann ender en echter om met geld over straat te lopen? Volgens de directeur van de SKN, M.J.M. de Haan is dat niet langer verantwoord. Vorig jaar werden 22 van 300.000 lopertjes beroofd en vijf scholen 'be zocht'. De regio's Leiden, Alp hen en bollenstreek werden overgeslagen, maar verder was het bijna overal raak. Grote ste den en kleine dorpen: postze gelverkopers meegesleurd in de algehele verharding. Slachtoffer van een samenleving die je zelfs van je gymschoenen berooft. In 1975 werd voor het eerst een lopertje beroofd. In de jaren daarna schommelde het aantal berovingen zo sterk dat de stichting niet wist of het nu een probleem is of niet. Net als men over therapieën Filosofeerde, leek het probleem weggeëbd. De laatste jaren begon het de spuigaten uit te lopen, ondanks de vele tips als: samen lopen, overdag lopen, na een paar klanten je geld in veiligheid brengen. Oudercommissies klaagden steen en been en be grepen niets van de banken; waarom moesten die een knaak leggen op iedere 'kleine' che que? Dat ontmoedigde toch? Als er weer eens iemand was beroofd, nam de stichting direct contact op met de school. Kon men het zelf wel aan of moest de stichting langskomen, al dan niet met teddyberen of andere cadeaus. Meestal wisten de on derwijzers de zaak op te lossen. Die praten met het slachtoffer, de ouders, de klas en - als het even kan - met de rover. Zo ook vorig jaar. Een beroofd lopertje was zo bang voor een rovende buurtgenoot geworden dat hij amper nog op straat durfde. De stichting stond in de startblok ken om in actie te komen, maar de onderwijzer praatte met alle partijen en 'dan haal je het ver haal weg'. De rover komt echter niet altijd boven water. Soms kennen de kinderen hem niet of zijn ze zo bang dat ze zijn naam niet durven te noemen. De kans dat rovers overschakelen op postzegels en kaarten, acht de stichting nihil: „Die zijn nog nooit geroofd, zijn ook niet te verkopen." PAUL VAN DER KOOU EVENEMENTEN Zeilen Voor de kust van Katwijk is vrij dag de eerste dag van het Ne derlands kampioenschap Hobie Cat, open catamaranwedstrij den. De zeilwedstrijden begin nen om 14.00 uur bij het strandvak Skyutevaert. De wed strijden duren tot en met zon dag Golf Op de banen van de Noordwijk- se Golfclub worden tot en met zondag de Open Nederlandse Kampioenschappen gehouden. Aan de start verschijnen beken de wereldtoppers. Vrijdag be ginnen de wedstrijden om 8.00 uur, zaterdag en zondag om 8.30. De toegangsprijs bedraagt op vrijdag 30 gulden en in het weekeinde 50 gulden. LEIDEN WIM KOEVOET De informatie die milieu-wet houder H. de la Mar (Groen Links) over de scheidings- en vergistingsinstallatie verstrekt, deugt niet. Dat stelt B. Hospers, secretaris van de stichting Stop Vuilverwerking Voorschoterweg Leiden. Wethouder De la Mar vindt dat de fabriek aan de Voorscho terweg moet komen. De stich ting is daar tegen. Volgens'haar wordt in een folder ten onrechte beweerd dat vergisten en schei den goedkoper is. Verder zegt de stichting dat nog onbekend is welke schadelijke stoffen tij dens het vergisten ontstaan. Ook zet zij vraagtekens achter de bewering in de folder dat de installatie 'Ideinschalig' zal wor den. De stichting blijft bevreesd voor stankoverlast. Het ziet weliswaar de noodzaak in van experimenten met afvalverwer king maar vindt dat die niet in de buurt van woningen moeten gebeuren. Remy Hirasing: meer energie steken in het opsporen van de oorzaak van suikerziekte. foto jan holvast Steeds meer kinderen krijgen niet te genezen kwaal Finse onderzoekers houden er rekening mee dat koemelk sui kerziekte kan veroorzaken bij kinderen die daarvoor gevoelig zijn. In Finland krijgen, wereld wijd, de meeste kinderen deze niet te genezen ziekte. Of dat ook opgaat voor Ne derlandse baby's die met koe melk zijn groot gebracht? Er is nog niets bewezen, zegt dr. Re my Hirasing, jeugdarts bij het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden. Hij deed onderzoek, met Financiële steun van het Diabetesfonds Nederland, naar suikerziekte bij kinderen van nul tot negentien jaar. Conclu sie: in tien jaar is het aantal pa tiëntjes in Nederland met ruim twintig procent gestegen. Hirasing zegt. dat er in de melk van Finse koeien wellicht stoffen .voorkomen die de al vleesklier aantasten. Deze klier levert insuline aan het lichaam en zorgt ervoor dat de suiker- spiegel in het bloed op peil blijft. Als de alvleesklier niet goed of helemaal niet meer werkt, heeft iemand suikerziek te. Deze kwaal stijgt onrustba rend. Vooral onder kinderen. Hoewel het in Nederland niet zo ernstig is als in Finland, wordt het toch tijd hieraan wat meer aandacht te besteden, meent Hirasing. Het is gek, zegt hij, dat in Finland zoveel kinde ren suikerziekte krijgen. „Op zeer jonge leeftijd moet er dus iets met hen gebeuren. En daar moeten we achter zien te ko men. Want van de baby's die met borstvoeding waren groot gebracht, kregen er veel minder suikerziekte. Borstvoeding geeft bescherming. De baby krijgt af- weerstoffen van de moeder." Voeding Suikerziekte komt bij Finse kin deren van nul tot vier jaar vijf keer meer voor dan bij hun leef tijdgenootjes in Nederland, ont hult Hirasing. En onder tien tot veertienjarigen twee keer zo veel. „Daarom", zegt Hirasing, „denk ik dat koemelk in Neder land geen échte rol van beteke nis speelt in het ontstaan van suikerziekte. Je hebt koemelk en koemelk. Die van Nederlandse koeien kan heel anders van sa menstelling zijn dan die van de Finse koeien. Wat krijgt de koe te eten? Graast zij in een minder schone omgeving? Allemaal za ken die invloed hebben op de melk." Maar het feit blijft: er komen in Nederland steeds meer kin deren die aan suikerziekte lij den. De schatting is dat er in ons land inmiddels tussen de 4000 en 5000 kinderen van nul tot negentien jaar zijn die sui kerziekte hebben. In Finland ligt dit cijfer in verhouding drie keer hoger. Hirasing: „Zo ver mag het in Nederland niet ko men. Maar dan moet er wel wat aan worden gedaan. Er moet met meer energie worden ge zocht naar de oorzaak van sui kerziekte. We moeten niet al leen kijken naar families bij wie de kwaal al voorkomt. Want van de nieuwe gevallen die er in de afgelopen jaren bij zijn geko men, kwam in negentig procent geen suikerziekte in de familie Maar de wetenschap heeft een richting waarin moet wor den gezocht. Voeding, weet ze, die rijk is aan suiker en eiwitten verhoogt de kans op het krijgen van de ziekte. Infecties en een verkeerde leefstijl kunnen ook van invloed zijn. Bof Hirasing: „Ooit is er een relatie gelegd met de bof. Maar dat probleem is opgelost. Je kunt er tegenwoordig tegen worden in geënt. Toch komen er steeds meer kinderen met suikerziekte. Dus zijn er mogelijk nog meer infecties die de kwaal kunnen veroorzaken. Misschien is het een virus. We moeten dat uit zoeken. Van Groningen is be kend dat suikerziekte er in 1988 vaak voorkwam. Wat we dus kunnen doen is nagaan welke ziekten er in dat jaar veel voor kwamen. Je kunt gericht zoe ken. En we kunnen uitkomsten van onderzoeken naast elkaar leggen om de verschillen met elkaar te vergelijken." Wie eenmaal suikerziekte heeft, houdt dat z'n hele leven. De kwaal is chronisch. Hirasing; „Bij jonge kinderen moet er in suline worden ingespoten. De ziekte is bij hen ernstiger dan bij ouderen. Ondanks dat we goed kunnen behandelen zie je toch veel complicaties. Deze mensen kunnen blind worden, een nierziekte krijgen of afwij kingen aan hart- en bloedvaten. We kunnen, helaas, die compli caties nog niet voorkomen." Maar tegenover dit negatieve geluid staat ook wat positiefs. In principe mag een diabeet alles doen. Zelfs topsport bedrijven. De aanvoerder van de Engelse voetbalclub lottenham Hotspur, Gary Mabbutt, is daar van het levende bewijs. Waar schijnlijk is hij de enige voetbal ler die in zi|u t airière m coma heeft gelegen en 24 uur later weer op het veld stond om een wedstrijd te spelen. Hij was ze ventien jaar oud toen de ziekte werd ontdekt. Zijn wereld stort te in. Niemand kon hem ant woord geven op de vraag of hij topsport kon blijven bedrijven. Tegen zijn vader zei hij toen: ,Nou pa, dan word ik de eerste dlahooi to bol Engelse elftal Een groepje PTT'ers uit de Leidse regio loopt mee in de Nijmeegse Vierdaagse. Met zonnebril Cees Fokker, die dit jaar dank zij reiding geen last van blaren heeft. en goede voorbe- foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13