Zoeterwoude betaalt voor verhuizing PTT 'Snel aan de slag in goedkoop kantoor' 'Orions zijn slechts stukje van de puzzel' 'Ik ga iets moois maken van Zinger-hotel' Regio Leiden Groene strook tussen Voorhout en Sassenheim moet blijven DONDERDAG 23 JUL11992 n berg wilfred simons caroline van Gemeente wil postkantoor per se in nieuw winkelcentrum De komst van het PTT-kantoor naar het centrum betekent volgens het gemeentebestuur De gemeente Zoeterwoude is bereid met een flink bedrag over de brug te komen als het PTT-kantoor toch verhuist naar het nieuwe winkelcentrum aan de Dr. Bouwdijk straat. Het gemeentebestuur heeft een definitief aanbod gedaan, maar beide partijen weigeren mee te delen om hoeveel geld het gaat. Als de PTT-directie toch 'nee' zegt, is de kans verkeken dat er binnen afzienbare termijn nog een postkantoor in het dorpscentrum komt. zoeterwoude De PTT moet op korte termijn beslissing nemen over het vertrek uit de vestiging in de Jan Banningstraat. Gebeurt dat niet, dan raakt het plaatselijke bouwbedrijf achter op schema en wordt de nu nog lege plek in het nieuwe winkelcentrum aan een ander bedrijf verhuurd. Er zijn in het dorpscentrum geen andere plekken waar de PTT zich zou kunnen vestigen. Eind dit jaar wordt het keicomplex aan de Dr. Bouw dijkstraat opgeleverd. Burgemeester A. Houdijk is van mening dat de gemeente er alles aan heeft gedaan om de PTT tot een verhuizing te bewe gen. ,',We hebben al onze kaar ten op tafel gelegd en wachten nu af of de PTT met ons aanbod instemt. Het is hoogst onge bruikelijk om als gemeentebe stuur geld te bieden aan een be drijf. We hebben daarover in een besloten commissieverga dering vergaderd. We hebben echt alles uit de kast gehaald om het postkantoor naar het dorpscentrum te krijgen. De bo dem is nu uit onze portemon nee. Dit is dan ook onze laatste kans." Houdijk hecht er groot belang aan dat Zoeterwoudenaren voor hun geldzaken in het dorp te recht kunnen. „De winkeliers zijn er bij gebaat dat er een compleet voorzieningen-pakket wordt aangeboden in het nieu we winkelcentrum. We hopen daarom ook dat de PTT er bij voorbeeld een geldautomaat neerzet. Als de mensen hier geen geld kunnen halen, gaan ze misschien eerder naar Lei den om hun inkopen te doen." Volgens PTT-directeur T. Boers verkeren de onderhande lingen in een vergevorderd sta dium en is de kans groot dat het postkantoor inderdaad naar het centrum verhuist. „We hebben het aanbod van de gemeente Zoeterwoude en dat betekent dat een belangrijke financiële hobbel is genomen." De PTT- man is ervan overtuigd dat de verhuizing van zijn bedrijf naar het dorpscentrum de PTT geen extra klandizie oplevert. „De verhuizing is niet in ons belang: het levert óns geen extra klan ten op. We doen het alleen de de gemeente en de winkeliers tege moet te komen." Volgens de projectontwikke laar, Bouwbureau Bakels en Ou- werkerk, heeft de PTT inmid dels de beschikking over alle fi nanciële gegevens. „Als de PTT ons in september niks laat we ten, ben ik bang dat het te kort dag wordt voor het aanbrengen van bouwkundige voorzienin gen. Er moet na de bouwvak toch wel een besluit vallen." Wellicht werk voor aantal personeelsleden failliet Coaxis Lek in zwembad Zoeterwoude zoeterwoude Het Zoeterwoudse buitenbad Haasbroek hield gisteren de deuren voor het publiek gesloten. Door een breuk in de leiding die het water naar de filters afvoert, stroomde dins dagmiddag een grote hoeveelheid water weg. Het bleek niet mo gelijk het defect snel te repareren, zodat met het mooie weer noodgedwongen het bordje 'dicht' aan de kassa moest worden opgehangen. „Heel jammer, want op een warme dag hebben we zeker 600 bezoekers binnen", zegt J.W. Harland van de gemeen te Zoeterwoude. Er werd vanmorgen alles op alles gezet om het bad om 12.00 uur weer open te stellen. Portefeuille met 6 mille gestolen voorschoten Uit het kantoortje van een winkel aan de School straat in Voorschoten is gistermiddag een portefeuille met daar in een bedrag van 6000 gulden ontvreemd. De eigenaar had de portefeuille volgens een woordvoerder van de politie 'uit het zicht' gelegd, maar niettemin bleek iemand tussen 14.00 en 18.15 uur toch in staat het geld weg te nemen. leiderdorp paul van der kool) Als de curator en de statutair- directeur van de failliete Coaxis- groep na tien minuten praten naar buiten komen, zijn hun monden op slot. En dat zal nog wel tot vrijdag zo blijven in het glazen computerpaleis aan de Leiderdorpse Elisabethhof. Dan moet duidelijk zijn of er iets moois uit de as kan herrijzen. Tot die tijd probeert het handjevol personeelsleden dat zich begin deze week niet op non-actief liet stellen, de onge ruste klanten tot bedaren te brengen. „Nog even geduld en we weten of en hoe de activitei ten voortgezet kunnen wor den", zegt de verkoper van soft ware achter een onophoudelijk rinkelende telefoon. In het andere deel van het ge bouw, waar Coaxis en het Apple-centre huizen, heerst die pe stilte op deze woensdagmid dag van het faillissement. De benedendeur is op slot, een bel ontbreekt. Op de eerste verdie ping staat een raampje open. Naar verluidt zit hier de oprich ter/directeur C. Brandt. Zijn statutair-directeur J. Mie- dema is minder gesloten in de minuten voordat curator F. Wachter komt. Als hij geen tele foontjes aanneemt, houdt hij een krachtige peptalk. Hij hoopt dat een fors deel van het perso neel snel weer aan de slag kan, al denkt hij dat dat vanuit goed kopere oorden moet. Dat drukt de kosten voor de nieuwelin gen, terwijl de verkoop van het pand de schuldeisers schade loos kan stellen. Volgens de curator hebben ze enkele miljoenen te goed. Mie- dema zelf noemt geen bedra gen, maar heeft het over veel kleine schulden (bij leveran ciers) die 'samen één grote vor men'. De grootste verliezen werden vorig jaar geboekt en hadden een flinke sanering tot gevolg. Twaalf personeelsleden werden elders aan een baan ge holpen en de overblijvers moes ten meer zelf doen, van reclame maken tot koffie schenken. Vol gens geruchten werden ook de lease-auto's goedkoper, maar verkopers lachen daar om: „Ik heb nooit meer dan een Ford Fiesta gehad en cocaïne snui ven doen we hier ook niet. Had den we het maar gedaan, dan hadden we tenminste een beetje lol gehad." Toch bleven de kosten te hoog en was de financiële basis te wankel: tegenover een ba lanstotaal van 16 miljoen gul den, stond een eigen vermogen van 1,5 miljoen. En van iedere gulden ging 30 cent naar de banken via het systeem van de voorgeschoten factuur. „In 1988 hadden we zonder problemen geld gekregen", verklaart Mie- dema. „Nu wilde geen bank er geld in steken en moesten we wel uitstel van betaling aanvra gen." De Haagse advocaat die maandag de opdracht kreeg om dat uitstel te regelen, zag dins dag al dat alleen een faillisse ment reëel is. De directeur was het met hem eens en zoekt de verklaring niet alleen bij de al gehele malaise in de computer wereld. De vorige directie had zich te snel rijk gerekend en de kosten daar te makkelijk op af gestemd. Zo verwachtte men voor dit jaar op een omzet van 120 tot 140 miljoen, ruim twee maal zoveel als vorig jaar. Coaxis kon dan zonder proble men naar de beurs om nóg gro ter te worden... Patrouillevliegtuigen Valkenburg naar Adriatische Zee valkenburg peter van der hulst litairen van de land- en lucht- sturen van twee Nedi valkenburg peter van der hulst Zonder veel ophef zijn gisteren de eerste 44 Nederlandse mili tairen naar Italië vanaf Valken burg vertrokken om deel te ne men aan de eerste operatie in Europees verband. Twee Ori- ons-patrouillevliegtuigen kozen even na het middaguur het luchtruim met bestemming Si- gonella op Sicilië. Het marine personeel gaat de internationale vloot in de Adriatische Zee, die toeziet op het door de Veilig heidsraad uitgesproken embar go tegen Servië en Montenegro, ondersteunen. Waarnemend-commandant van het marinevliegkamp Val kenburg, B. Groenendijk, sprak in zijn afscheidwoord tot de mi litairen van een ongewone deta chering. „Ongewoon omdat dit de eerste operatie is in het ka der van de Westeuropese Unie." Eerder al vertrokken mi litairen van de land- macht in VN-verband i voormalige Joegoslavië en maakt het fregat Pieter Floris deel uit van de NAVO-vloot. Het personeel van de Orions zal patrouillevluchten uitvoeren boven de Adriatische Zee. Als thuisbasis krijgen de 44 Neder landers de Italiaanse basis Sigo- nella. „U valt echter onder de Nederlandse regels en blijft opereren zoals in normale vre destijd. Uw taak, het verzame len van gegevens over koop vaardijschepen, lijkt misschien een saaie taak, maar u vormt slechts een stukje van de puz zel. Wellicht heeft een schip een andere bestemming gemeld dan waar het heen vaart. Weest dus achterdochtig en meldt al les", aldus Groenendijk. Even later sprak comman deur R. Zeilemaker, vlagofficier van de Marine Luchtvaart Dienst, de hoop uit dat met het sturen van twee Nederlandse Orions een signaal wordt gege ven aan de strijdende partijen in het voormalige Joegoslavië. „We hopen dat het snel afgelo pen zal zijn." Wat de 24 bemanningsleden van de twee Orions en de twin tig man grondpersoneel in het gebied te wachten staat, kon de commandant van het detache ment M.G. Maas vlak voor ver trek nog niet zeggen. „Ik weet het niet. Er is een grote mate van onzekerheid." Hij sluit niet uit dat de taak van het Neder landse WEU-detachement zich zal uitbreiden. „Er is nu nog sprake van een embargo, maar de Veiligheidsraad kan ook be sluiten tot een blokkade van het gebied." Met het vertrek naar de nieu we basis in Italië is voor het ma rinepersoneel en de thuis ver blijvende achterban een einde gekomen aan een week van on zekerheid. Sinds de Nederland- De bemanning van het tweede toestel kijkt toe hoe de eerste Orion vertrekt van de marinebasis Valkenburg. foto hielco kuipers hun vakantie in het water val- slechts van korte duur zijn. len. Zo ook commandant Maas. Maandag wordt zijn vliegtuig Voor hem zal de onderbreking door een andere Orion afgelost. se regering zich reid verklaarde r deze operatie i Helsinki be- ie te doen aan in de West europese Unie, stond het perso neel paraat. Enkele van de giste ren vertrokken militairen zagen Lissese makelaar bij veiling iedereen te vlug af noordwuk paul de vlieger De teleurstelling viel bijna in koeielet- ters van het gezicht van P. Goemaat af tc lezen. Niet hij, maar makelaar Harry Mens werd gisteren tijdens de openbare veiling van Zinger de nieuwe eigenaar van het voormalige hotel aan de Noord- wijkse Zeereep. „Hij was me net voor, verdorie. We hadden afgesproken bij 3.050.000 gulden 'mijn' te roepen. Tja, en dan gaat Mens daar net 50 mille bo ven zitten. Jammer." Het was gisteren de tweede en daar om definitieve veiling van Zinger. Vori ge week werd per opbod verkocht. Daarbij werd begonnen met het al eer der uitgebrachte bod vafi 2.900.000 gul den van de NMB-bank. Daar leek het in eerste instantie ook bij te bijven. Maar Klaas van der Wiel schroefde hotelier Goemaat, eigenaar van Marie Rose, en het Noordwijkse aannemings bedrijf Wed. KI. van der Wiel het bod op tot 2.910.000. Zoals bij een executoriale veiling te doen gebruikelijk, moest de tweede bij eenkomst een week later gisteren dus definitief de nieuwe eigenaar bepa len. De verkoping, wederom in Het Hof van Holland aan de Voorstraat, ge schiedde nu per afslag. De belangstel ling in de zaal was behoorlijk, een man netje of zestig. Maar de meesten zullen ongetwijfeld slechts nieuwsgierig toe schouwer zijn geweest. Optimistisch begon de notaris met een bedrag van 6 miljoen gulden, echter niet eerder dan dat hij had uitgelegd dat alleen het woordje 'mijn' als een bod werd aanvaard. Steeds werd het bedrag met 50.000 gulden verminderd totdat de notaris belandde bij 3,5 miljoen. Nog al tijd zweeg de zaal. En weer werden de 'stappen' kleiner. Met 10.000 tegelijk ging het nu omlaag. Bij 3.100.000 was het plotseling op. Onmiskenbaar klonk luid het 'mijn' uit de mond van de inmiddels ook in Noordwijk zeer bekende Lissse make laar Harry Mens. En wie nog twijfelde aan de herkomst van het woordje, werd op zijn wenken bediend door Mens zelf. Die sprong direct van zijn stoel op, wierp even triomfantelijk een snelle blik de zaal in en beende naar notaris Van Hoeken om daar de zaak verder af te handelen. Als hoogste inzetters hebben Goem aat en Van der Wiel nog wel recht op 'trekgeld', ter hoogte van 1 procent van het geboden bedrag. Goemaat: „Die 30.000 gulden trekgeld? Nee, da's nooit weg natuurlijk. Maar eerlijk gezegd had ik liever gewoon het hotel gehad. Daar ben ik eerlijk in." Een goed geluimde Harry Mens ver zekerde even later dat hij vast van plan is van Zinger 'iets moois' te gaan ma ken. „Ik ga eerst even met Victor Sal man (wethouder ruimtelijke ordening van Noordwijk, red.) praten en daarna zullen we eens zien hoe we dat plekje daar kunnen invullen. Heb ik dat al eer der geroepen? Nou, hier gebeurt het echt. Dit wordt géén zandbak", aldus Mens doelend op het Gat van Palace dat eveneens zijn eigendom is en na een conflict met de gemeente sinds een half jaar er ontdaan van alle tegels bij ligt. Prijzenslag drukte winst De failliete Coaxis-groep uit Leiderdorp heeft drie poten. Een poot die personal-com puters verkoopt aan het mid den- en kleinbedrijf, een poot met technische service en opleidingen en een poot voor het importeren en aan dealers leveren van program ma's en randapparatuur (zoals printers en beeld schermen). Ook is er een beheers- maatschappij die het 4000 vierkante meter grote hoofd kantoor aan de Leiderdorpse Elisabethhof bezit, waarin de eigen en enkele andere be drijven zijn ondergebracht. De Groep, met vestigingen in Breda en Utrecht, zit daar vanaf de vorming, drie jaar geleden. Oudste onderdeel is de Mac Group, in 1983 begon nen als Al-computergroep. Het was één van de eerste dealers van Apple en geldt nu nog als de grootste, met 15 procent van de omzet in Nederland. Bij het hoofdkan toor van Apple Computer bv staat-ie al jaren bovenaan de lijst van dealers voor wat be treft omzetstijgingen en winsten. Het faillissement verbaast het hoofdkantoor dan ook hogelijk, zeker om dat de eigen computers ter rein winnen in een krimpend veld. Binnen de Coaxis-groep wordt de verkoop van Apple en MS-DOS-systemen, in aparte bv's ondergebracht, als dè rotte appel be schouwd. De prijzenslag heeft de winsten gedrukt en laat kopers wachten op ver dere prijsdalingen. En als je bedrijf toch al wankel staat, kun je dat moeilijk opvan gen. Ook zijn er verschuivingen bij de mensen die wèl kopen. Gewone klanten gaan steeds vaker naar afhaalcentra's, terwijl ook bedrijven steeds minder behoefte hebben aan advies en begeleiding. En dat was nu juist een van de ex tra's in Apple Centres als in Leiderdorp. voorhout adriaan brandenburg De gemeente Voorhout moet de aanleg van een eigen bedrijfs terrein voorlopig maar uit haar hoofd zetten. De provinciaal planologische commissie (PPC) voelt althans niets voor de plan nen van het bollendorp om na bij de wijk Oosthout daarvoor grond te reserveren. De beoog de plek - een strook tussen Voorhout en Sassenheim - moet groen blijven, zo meent de PPC. In Voorhout wordt al lange tijd aangedrongen op de aanleg van een bedrijfsterrein. Aanvan kelijk werd gedacht aan een stuk grond ter grootte van 13 hectare. Later werd dat terugge bracht tot 6 hectare. De PPC - een provinciale commissie die gemeentelijke plannen beoor deelt - vindt echter dat Voor hout in het geheel niet in aan merking komt voor een eigen bedrijfsterrein. Het bollendorp moet voor de noodzakelijk huis vesting van plaatselijke bedrij ven binnen de bestaande be bouwing kijken. De milieu-hin derlijke vestigingen en onderne mingen met een grotere dan lo kale uitstraling kunnen op een regionaal bedrijventerrein wor den gehuisvest. De PPC meldt in haar brief aan de gemeente Voorhout dat zij er inmiddels bij gedeputeer de staten - het dagelijks bestuur van de provincie - op heeft aan gedrongen vaart te zetten ach ter de aanleg van een regionaal bedrijfsterrein aan de zuidkant van Sassenheim (nabij Akzo Coatings). Over de wens van de gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek om in diezelfde hoek nog eens een groot aantal hec taren extra aan te wijzen voor de vesting van bedrijven, Iaat de PPC zich in dit stadium nog niet uit. Burgemeester M. de Goeij- Smulders van Voorhout is 'hoogst ontstemd' over de reac tie van de zijde van de provin cie. „Er is in Voorhout gewoon geen ruimte voor meer bedrij ven binnen de bebouwing. Ik krijg soms het gevoel dat ze bij de provincie niet eens weten waar ze het over hebben. Er wordt nu weer verwezen naar de afwikkeling van de structuur schets voor de Duin- en Bollen streek. Maar zo lang kunnen wij niet wachten". De Goeij laat weten zich niet zomaar neer te leggen bij de uitspraak van de PPC en binnenkort opnieuw met gedeputeerde Stoiker te gaan praten. „Want dit gejojo zijn we zat", aldus Voorhouts eerste burger.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12