Vrije vestiging in de Horsten Leiden Regio Leidse fietssters bleven Tour voor 'Bij velen zit de moraal in de portemonnee' duinrell PONDERDAG 23 JUL11992 11 Promotie-campagne tegen dreigende leegstand Ingeschreven of niet, Leidenaar of van een buitenge meente, getrouwd of alleenstaand. Het maakt niets meer uit. De Horsten-flats in de Slaaghwijk moeten vol en daarom gaat de gemeente Leiden de boer op met de wo ningen in deze sociale vernieuwingswijk. Geschrapt zijn de strenge regels van de woonruimteverdeling. Het enige criterium is dat de nieuwe huurder genoeg moet verdie nen. De flats in de Horsten en de Zijlwijk-zuid zijn verre van po pulair bij de woningzoekenden. Tot nu toe leidde dat nog niet tot leegstand, maar sinds enige maanden dreigt die eraan te ko men. „Er zijn steeds minder kandidaten voor de hoog bouw", aldus de Jong, hoofd van de gemeentelijke directie woonruimteverdeling. Leeg stand is een waar schrikbeeld voor de gemeente en woning bouwverenigingen Leiden en De Sleutels die de woningen be heren. Als eenmaal woningen onbewoond blijven neemt de verpauperingsnel toe. Daarom is een promotiecam pagne opgezet om belangstel lenden voor de woningen te werven. In advertenties wordt de wijk aangeprezen als 'ruim opgezet, met goede voorzienin gen op het gebied van scholen, openbaar vervoer en groen'. Ook wordt melding gemaakt van de opknapbeurt die veel flats hebben ondergaan. Overi gens vertelt de gemeente er niet bij dat veel van de flats nog geen spatje verf hebben gezien. Alleen de woningen van De Sleutels zijn of worden momen teel opgeknapt, de YVBL moet nog beginnen met de verbete ringen. De Jong verwerpt de suggestie dat de lezers daarmee om de tuin worden geleid. „Inderdaad zijn nog niet alle flats klaar, maar er zijn toch grote plannen om de woonomgeving aantrek kelijker te maken." Strenge normen Opvallend is dat de doorgaans zeer strenge nonnen voor wo ning-toewijzing grotendeels worden losgelaten. Zelfs men sen die helemaal niet staan in geschreven als woningzoekende kunnen meedingen naar de Slaaghwijk-flats. Met de bezet tingsnorm wordt het ook niet zo nauw genomen. Als er verder geen kandidaten zijn, kan zelfs een alleenstaande een vier- of vijfkamerwoning betrekken. Wel geldt dat altijd mensen voorgaan die wel zijn ingeschre ven als woningzoekende en die een huishouden voeren met meerdere mensen. De enige eis die de gemeente stelt is dat de nieuwe huurder genoeg ver dient. Mensen die meer dan 275 gulden per maand huursubsidie nodig hebben, komen niet in aanmerking. De advertentie is opgesteld in samenspraak met de woningbouwverenigingen. Die gaan overigens zelf ook ad verteren met de woningen. De gemeente neemt de promotie van de hele wijk voor haar reke ning, de corporaties adverteren met afzonderlijke woningen die vrij zijn. Directeur J. Boggia van de WBL heeft goede hoop dat de promotie nieuwe kandidaten oplevert. „Veel mensen heben nog het idee dat ook voor deze woningen lange rijen wachten den bestaan. Het is goed aan te geven dat dit niet meer het ge val is." Advertentie levert reacties op Volgens ambtenaar De Jong heeft een eerste promotie-adverten tie van de Slaaghwijk in de krant van afgelopen zaterdag al de nodige reacties opgeleverd. Belangstellenden voor een flat in de Horsten wordt gevraagd contact op te nemen met de directie woonruimteverdeling. „Afwachten of er echt aanstaande huur ders bij zitten", zegt hij. De gemeente is van zins iedere maand te bezien of de wachtlijst van potentiële Horsten-huurders lang genoeg is. Zo niet, dan volgen nieuwe advertenties. Postkantoor A Voor de verhuizing I 2 van het postkantoor naar het winkelcentrum wil de gemeente Zoeter- woude de PTT flink beta len Veilig Q Verkopers van kin- I J derpostzegels kun nen dit najaar veilig de straat op. De zegels moe ten voortaan per bank of giro worden betaald De gele trui hebben ze niet meegenomen, hoewel ze de Tour de France voor waren bij hun rit naar het Franse plaatsje Bellegarde. De duur betaalde wielrenners passeerden dit dorp een dag later dan de Leidse zus sen A. Droste en T. Weidner. Zij Fietsten de afgelopen weken naar en door Frankrijk. Op zich is dat weinig bijzon der, jaarlijks pedaleren veel Ne derlanders naar dit land. Maar gezien de leeftijd van met name mevrouw Droste (70) is het toch een heel aardige prestatie. Haar zus telt een kroonjaar minder. Hoewel de overige familiele den nogal sceptisch waren over het fietsplan van de zussen, zet ten ze hun plan door. In drie weken tijd trapten ze een kleine 1000 kilometer weg. Toen aan vaardden ze per trein de terug reis. In het najaar rijden ze ver der vanaf het punt waar ze nu zijn geëindigd, een plaatsje in het Jura-gebergte. Overigens lag aan het staken van de rit geen vermoeidheid of andere mal heur ten grondslag. De Leidsen wilden het toeristische hoogsei zoen zo veel mogelijk mijden. Gek genoeg zijn Droste en Weidner matig getrainde fiets sters. Tijdens een autorit van de Achterhoek naar Leiden drie jaar geleden opperde de jongste van de twee plotseling het plan om eens naar Rome te fietsen. „Zus, laten we eens iets totaal anders in ons leven doen". Het eerste jaar trainden de dames wat op hun oude ver trouwde stalen rossen. Ze fiet sten er onder meer mee naar fa milie in Doesburg. Vorig jaar werd een tocht door Nederland ondernomen op nieuw aange schafte stevige sportfietsen, compléét met versnellingen. Nadat ook nog even door het Ierse landschap was getoerd, besloten ze dat 1992 hét jaar moest worden. Dan zou in twee etappes naar Frankrijk worden gereden. Dat betekende trou wens niet dat het Rome-idee van de baan was. Als alles mee zit steekt het duo in het najaar met de boot over van Frankrijk naar Italië om zo naar Rome te fietsen. Het eerste deel van de tocht is de vrouwen goed bevallen. „We reden sneller dan gepland." Per dag werd ongeveer 50 kilometer afgelegd, waar tevoren was ge rekend op gemiddeld 35. De route voerde onder meer door de Ardennen en het Jura-ge- bergte, flinke kuiten-bijters. Met wat wandelen erbij werden de cols zonder grote problemen bedwongen. Voor eten onder weg zorgden de vrouwen zelf. „Je komt geen restaurant te gen." Dagelijks werd overnacht in een tevoren op de kaart uit gezocht hotel. Uitgezonderd één lekke band hadden ze bij het Fietsen geen tegenslag. De problemen begonnen pas toen de terugreis per trein werd aan vaard. De Franse spoorwegen waren weinig enthousiast over het plan van de dames om hun fiets mee te nemen in de trein. Praten als Brugman voorkwam uiteindelijk dat de rijwielen via Parijs naar Nederland werden getransporteerd. De dames overwegen dan ook in het najaar de fietsbus te pak ken om op het vertrekpunt te komen. Een beetje rust kunnen ze oök wel gebruiken. De tocht naar de Middellandse Zee be gint met een weg over de voet van de Alpen. Wanneer het ver trek precies valt is nog onbe kend. Wel staat vast dat het plan wordt uitgevoerd: „Het is zo heerlijk om echt eens te ho ren wat stilte is. Dat kom je in Nederland echt niet tegen." De zusjes Droste op de fiets. In drie weken tijd trapten ze 1000 kilometer weg. foto hielco kuipers Man eist met pistool geld terug leiden Een man heeft gisteren in een casino aan de Haagse Schouwweg personeel en bezoekers bedreigd met een vuurwa pen. Hij eiste een bedrag van ongeveer 2.000 gulden terug dat hij eerder met spelen had verloren. De man, ongeveer 40 jaar oud, had gistermiddag en -avond gespeeld in het casino. Omstreeks elf uur 's avonds eiste hij zijn verloren geld terug. Nadat het hem geweigerd was, ging hij weg om even later terug te keren met een vuurwapen. Daarmee bedreigde hij een man uit Helmond en droeg hem op het gevraagde geld te halen bij de kassa. De kluis bleek echter gesloten waarop de man in een auto op de vlucht sloeg. De politie kon de man niet meer achterhalen. Bewoners: café in kraakcomplex leiden Omwonenden van het voormalige Groencomplex aan de Langebrug hebben de politie gewaarschuwd dat gisteren grote hoeveelheden drank in het pand naar binnen werden gesjouwd. Zij vrezen dat in het kraakcomplex, waar naar schatting 30 men sen wonen, een café wordt begonnen. De politie stelt een onder zoek in. Omwonenden hebben al diverse malen geklaagd over geluidsoverlast door de massaal bezochte feestjes die in het complex worden georganiseerd. Zaterdag nam de politie er de geluidsinstallatie in beslag. Omroep Rijnland vanuit Marenpoort leiden Omroep Rijnland gaat het radioprogramma 'Draaikonti- nentaal' voortaan elke laatste donderdagavond van de maand uitzenden vanaf het terras van het café In den ouden Maren- poort aan de Lange Mare. In het programma wordt aandacht ge schonken aan allerlei muzikale manifestaties in de stad. Ook worden bekende en minder bekende Leidenaars geïnterviewd. De eerste live-uitzending is op 30 juli tussen 20 en 22 uur. Ouderenwerk wil meer geld voor betaling vrijwilligers Officier van justitie Van Ek moet zijn emoties vaak onderdrukken Officier van justitie J. van Ek: „Als ik aan de verwondingen van die kinderen denk, krijg ik nog kippevel." foto ian holvast leiden» De Stichting Ouderenwerk vindt dat de gemeente Leiden meer geld beschikbaar moet stellen om de onkosten van vrijwilli gers te betalen. De Stichting is in haar werk voor een belangrijk deel afhan kelijk van de medewerking van ruim 500 vrijwilligers. Probleem voor de stichting is dat terwijl de activiteiten zich gestaag uit breiden, het aantal vrijwilligers niet of nauwelijks toeneemt. De stichting wil daarom een pro motiecampagne beginnen om nieuwe vrijwilligers aan te trek ken. Handicap is dat er te wei nig geld is om bijvoorbeeld de kosten die vrijwilligers voor ver voer maken te vergoeden. De vrijwilligers zouden zich hierom wel eens van de stichting kun nen afkeren, zo wordt gevreesd. De Raad biedt een miljoen voor parkeergarage Schuttersveld leiden willem spierdijk Ook een parkeergarage kan je op een veiling kopen. Het Kat- wijkse bouwbedrijf De Raad bood gisteren op een openbare verkoping een miljoen gulden voor de parkeergarage achter de kantoren op het Schuttersveld. De garage is eigendom van Swakon, een van de vennoot schappen van de directeur van projectontwikkelaar Erica, A.H.F. Swaak. Het was het enige gebouw dat het Venduhuis der notarissen in Rotterdam gisteren ter veiling aanbood. Een maand geleden werd in een advertentie een grootscheepse verkoop aange kondigd van eigendommen van Erica en Swakon. Inmiddels probeert de curator in het fail lissement van Erica de onroe rende goederen van het bedrijf te verkopen. Waarschijnlijk neemt een dochter van AB- N/AMRO, Abreko, alle onroe rend goed over. Alleen voor de parkeergarage aan het Schut tersveld was nog geen kandi daat. Dat komt omdat er over het gebouw een juridische strijd gaande is. De Raad meent rech ten te hebben op 85 van de 131 parkeerplaatsen. Deze rechten zijn ook notarieel vastgelegd in een zogenaamd kettingbeding. De ABN/AMRO, die hypotheek heeft verleend, meent echter dat die rechten vervallen bij een openbare verkoop. De directeur van De Raad, P. Brandjes, is woedend over die opstelling van de bank. „Ik heb ze al jaren geleden verteld dat Erica failliet zou gaan. Nu dat inderdaad is gebeurd, kan het toch niet zo zijn dat ik voor de schade opdraai en de bank een gebouw opstrijkt dat vrij is van verplichtingen." Behalve de Raad bood giste ren op de veiling ook de bank op de parkeergarage. Volgende week wordt hel gebouw nog eens geveild, maar dan bij af slag. Brandjes vindt een miljoen •gulden geen koopje. De veiling- kosten van tien procent meege rekend, betaalt hij 8400 gulden per parkeerplaats. Met Swaak had hij afgesproken dat hij 9000 gulden voor elke plek zou beta len. leiden «emielfangmann Jan van Ek, 54 jaar, officier van justitie. Bij velen bekend als de aanklager voor het kantonge recht met de basstem en het beeldende taalgebruik. Deed voor de Haagse rechtbank on dermeer de Haagse Toetan- chamon-zaak, de Leidse Schouwburg-affaire, de Langeg- rachtmoord en de Petruskerk- fraude. Vorige week werd hij verrast door de vrijspraak in de Bosrode-moord. Van Ek had zes jaar geëist. Van Ek: „Ik kan me oprecht opwinden, vooral bij zedende licten, verkrachtingen, kinder mishandeling. Zoals die sekte waar kinderen seksueel mis bruikt werden. Als ik aan die kinderverwondingen denk, krijg ik nog rillingen, hier, kippevel. En dan onderdruk ik mijn ge voelens op de zitting. Verkrach tingszaken ook. Het slachtoffer laat ik altijd goed afwegen of ze op de zitting aanwezig wil zijn. Om de emoties. Maar nooit heeft een vrouw tegen mij iets gezegd van 'als je er maar voor zorgt dat-ie een hele tijd wordt opgeborgen'." U moest de Bosrode-verdachte laten lopen. De rechtbank vond dat de lezing over het tijdstip van het misdrijf onduidelijk was. De ex-verdachte verliet een café rond twaalven, terwijl de steekpartij zich pas een uur later voltrok. „Verrassend, ik zal het de Leidse politie moeten uitleggen. Misschien stond ergens een klok op zomertijd waarop getui gen zich baseren. Een andere verdachte? Die zou op dezelfde plaats in het lichaam hebben moeten steken, vrijwel onmoge lijk. De politie zal verbijsterd zijn. Ik had me nog wel 'ontslag van rechtsvervolging' kunnen voorstellen. Wegens noodweer, want hij heeft bekend. Daar ging het bij de rechtszitting im mers om." Viel u de pastoor van de Leid se Petrusparochie onlangs niet te hard met een eis van 2500 gid- den en vier weken voorwaarde lijke cel.'wegens het niet boeken van 25 duizend gulden? Het viel in het niet bij de enorme fraude van de penningmeester? „Ik was sterk verontwaardigd over de totale omvang van die fraude en dat ben ik op dit mo ment nog. Al die mensen die in goed vertrouwen een duit in het miszakje hebben gedaan, zo omgaan met geld van anderen. Dat moet onderdrukt worden. Dan verdien je een lesje." Had u verwacht dat de poli tierechter de pastoor zou vrij spreken? „Nee, nee, dat weet je echt niet. De rechter deed het sub tiel. Ze sprak hem vrij, omdat ze er niet van overtuigd was dat hij van die geheime rekening wist waarop het geld kwam. Niet omdat hij niet van die 25 dui zend gulden wist. Hij had im mers met de penningmeester afgesproken die niet officieel te boeken." Zijn de kantongerechtzittin gen met zulk soort zaken verge leken eigenlijk geen 'peanuts' voor u? Nee, beslist niet. Het onvoor spelbare boeit. Je kunt je daar niet echt op voorbereiden, want je weet niet wie er komen opda gen. In Leiden trouwens een hoog percentage, 22 procent, Vooral mensen uit de omliggen de dorpen, voor hen is een dag vaarding een bevel van de over heid. En dan ga je. Ik vind het nog steeds on voorstelbaar waarmee mensen aankomen voor de rechter. Dan hebben ze het over een wet op de privacy. Maar voor het kan tongerecht wordt van alles de zaal in geslingerd. Ziekten, hun kinderen, hun inkomsten, ze roepen het zomaar de zaal in. Voor een parkeerovertreding, voor een paar tientjes. Ik zeg wel eens dat bij som migen de ethiek in de rechter- achterzak huist. Daar zit de por temonnee en dus de moraal. En dan moet je op de zitting reke ning houden met hun financiële toestand. Maar ze blijken dus wel in het bezit van een auto. Ik vind dat vreemd. Vaak is de komst naar de rechter gewoon een gok voor de gedagvaarde." Uw verbale optreden trekt al le ru^ege aandacht. „Anders wordt het vaak zo saai. Mijn optreden is niet bedoeld als donquichotterie. Ik zeg mensen recht in hun gezicht hoe ik er over denk. Met name als ze naar mijn smaak teveel van hun fantasie uitgaan in plaats van de feiten. Maar ik laat ze daarbij wel in hun waarde. Je moet er wel voor waken dat je de juiste toon treft Bij de rechtszitting van de Bos rode-moord vond ik de sfeer iets te vrolijk, eerlijk gezegd." Attractiepark 2342 JP Wa»tf\aar. Trt 01751-40360 BETROUWBAAR EN VEILIG MET DE AUTO OP VAKANTIE INFORMEER NAAR ONS GUNSTIGE ZOMERVOORDEELTARIEVEN BEL GRATIS 06 - 099 66 86 Kamsteeg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11