Leidsch Dagblad Italië woedend na moord op rechter LEKKER GOEDKOOP. Twee ballonvaarders uit Voorschoten omgekomen Drukste weekeinde op Schiphol vliegt voorbij Chiappucci als Coppi in de koninginnerit 'Geen overhaast besluit fusie Fokker en DASA' MAANDAG 20 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39907 LOSSE NUMMERS 1,50 l'Alped'Huez 7 De grootste lol op flan ken van de Alpe d'Huez: het door auto raampjes natspuiten van vrouwen en Duitsers. Lagere winst NZH ondanks recordgroei haarlem cor boos Busmaatschappij NZH vervoer de vorig jaar 80,7 miljoen reizi gers, tegen 59,1 miljoen in 1990. De forse stijging is het gevolg van een normale groei van het busvervoer met dertien procent, overname van de Enhabo en het succes van de interne ver voersdienst op Schiphol. De omzet steeg met 53 miljoen gul den tot 286 miljoen gulden, een recordgroei van 22 procent. Toch daalde de nettowinst van 5,4 miljoen in 1990 naar 3,6 miljoen in 1991. Dat was het ge volg van hogere kosten. De uit gaven stegen, vooral door hoge re loonkosten, van ruim 226 miljoen in 1990 naar meer dan 280 miljoen in 1991. In het jaar verslag toont de directie van de vervoermaatschappij zich niet erg optimistisch. Ze vreest dat de groei van het aantal reizigers lager zal uitvallen door over heidsbezuinigingen op het openbaar vervoer. Het vervoerbedrijf, dat het aantal personeelsleden zag groeien van 2.354 tot 2.850, wacht een 'zeer onzekere toe komst', aldus de directie in een toelichting. Gewezen wordt op de door de regering aangekon digde bezuinigingen. „Dat maakt het voor de NZH onmo gelijk het streven van twee keer zoveel openbaar vervoer te rea liseren. Ér dreigt zelfs een verla ging." Het aantal voertuigen groeide vorig jaar met vijftig tot dui zend. Ondanks de negatieve verwachtingen voor de nabije toekomst, investeert de NZH dit jaar 28 miljoen gulden in ge bouwen en bussen. leiden De Leidse binnenstad was gisteren het do mein van de straatmuzikanten. Het festival 'De Gouden Pet' trok op de laatste dag van de Leidse Lakenfeesten 40 deelnemers die op tal van plaatsen hun muzikale kunsten vertoonden. Het was de vier de keer dat dit festival in Leiden werd gehouden. Het zonnige weer bracht veel toeschouwers op de been hoewel muzikant Gerard Klasens (op foto) het soms met een enkele luisteraar moest stellen. Dat was overigens geen graadmeter voor de kwaliteit van zijn optreden. Klasens kreeg later de publieks prijs uitgereikt. Winnaars van het festival werden de drie leden van de Groningse smartlappen-for matie 'Pieterburenoverlast'. Twee Amerikaanse gi taristen hielden aan hun muzikale verblijf in Leiden een optreden voor de VPRO-radio over. Pagina Lei den: Groningse zeehondenfolk wint Gouden Pet. foto loek zuyderduin Relschoppers opgepakt londen De Britse politie heeft het afgelopen weekeinde 21 per sonen gearresteerd die waren betrokken bij rellen in Bristol. In deze stad in het zuidwesten van Engeland hebben boze jonge ren drie dagen achtereen slag geleverd met de politie. De rellen ontstonden dofiderdag, nadat twee buurtbewoners waren om gekomen. Dat gebeurde toen ze op een gestolen politiemotor- fiets frontaal in botsing kwamen met een politie-auto die niet als zondanig herkenbaar was. Zoete kersen, «i qq 500 gram Hollandse sperziebonen, -yQ 500 gram Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 juli a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Op het ministerie van economi sche zaken zijn vanmorgen om elf uur de onderhandelingen hervat over de overname van Fokker door Deutsche Aero space (DASA). Of de partijen tot elkaar komen, was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet duidelijk. De vakbonden deden gisteravond nog een klemmend beroep op minister Andriessen, DASA-topman Schrempp en Fokker-topman Nederkoorn om het hoofd koel te houden en geen overhaaste beslissingen te nemen. De afgelopen dagen stonden in het teken van een 'psycholo gische oorlogvoering' tussen voor- en tegenstanders van de overname. Via de media pro beerden Fokker en DASA de voordelen van de beoogde sa menwerking nog eens uit de doeken te doen. Om druk op de ketel te houden, liet DASA-di- recteur Bischoff via een uitge- De Tijd van Toen 7 De Oranjerie is de eni ge kas in de Leidse Hortus Botanicus die alle veranderingen in de loop der jaren trotseerde. Rexpositie 2 9 De tweede expositie in de 'X', de voormalige Rexbioscoop had een hoog 'jaren zeventig ge halte'. Indurain bijna zeker van Tourzege dick heuvelman De held van het afgelopen Tourweekeinde was Claudio Chiappucci. De Italiaan was de smaakmaker van de Alpen en voerde een act op, die een kopie leek van de manier waarop zijn legendarische landgenoot Fausto Coppi dat vroeger deed. Chiappucci zag een offensief van 180 kilometer zaterdag be loond met een historische tri omf in een gedenkwaardige ko ninginnerit. „Een eresaluut voor Chiap pucci, hij heeft de zwaarste etappe van de laatste tien jaar gewonnen", stak ploegleider Echavarri van Indurains Ba- nesto-equipe de loftrompet. „Hij vliegt er op vooroorlogse wijze in, maar wint met de allu re van een moderne coureur." Over zijn eigen man, Indu rain, kon Echavarri ook dik te vreden zijn. De Spanjaard bleef als enige in het spoor van Chi appucci en trok zaterdag in Se- strières de gele trui aan. Het ziet er niet naar uit dat Indurain die nog gaat verspelen. De Tour lijkt beslist. De tweede bergetappe, van Sestrières naar l'Alpe d'Huez, bracht een zege voor de Ameri- Andy Hampsten was de eerste Amerikaan die de etappe naar l'Alped'Huez won. »foto»ap kaan Andy Hampsten, onder de vleugels van Hennie Kuiper weer helemaal opgeleefd. Ver achter zijn rug speelden zich drama's af. In totaal stapten 31 renners af onder wie LeMond en de Franse hoop Leblanc. An dere (sub)favorieten als Bugno, Roche en Fignon liepen grote achterstand op. Zie verder de sportpagina's. Ook opvolger van Falcone bij aanslag gedood Anonymus Een hond die niet kwispelt een kat die niet spint en een man die niet lacht, daar mankeert wat aan. VANDAAG Familieberichten Programma's Regio RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI voor dinsdag: Buien gevolgd door afkoeling Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur ongeveer 18 graden. Middagtemperatuurvan 21 graden langs de westkust. Wind draaiend van zuid naar west tot noordwest, kracht 3 a 4 Mo gelijk uitschieters tijdens buien. De moord op onderzoeksrechter Paolo Borsellino uit Pa lermo heeft Italië, net als twee maanden geleden na de moord op Giovanni Falcone, in een shock-toestand ge bracht. Terwijl op Sicilië velen hun woede de vrije loop lieten, riepen de machteloze Romeinse politici op tot oorlog tegen de maffia. Borsellino werd gisteren bij zijn huis het slachtoffer van een autobom, die verder vijf lijf wachten doodde en 20 andere mensen verwondde. ons niet meer als schietschijf gebruiken", schreeuwden de agenten. Volgens deskundige Pino Arl- acchi is de maffia bezig ieder- ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Borsellino, de 'opvolger' van Falcone, wordt morgen begra ven. Vakbonden hebben een een met veel kennis i staking aangekondigd uit pro- derwereld uit te schakelen. Fal- Bonden vragen onderhandelaars: lekte brief weten dat zijn geduld met de overheid uitgeput raakt. Tegenstanders van de fusie voelden zich gesterkt door uit spraken van voormalig Fokker topman Swarttouw. Hij zei dat het contract dat nu op tafel ligt alle macht aan DASA geeft. Swarttouw, die uit protest tegen de overeenkomst is opgestapt als commissaris, meent dat Fokker-topman Nederkoorn uitverkoop houdt. Om tot een akkoord te ko men, zullen de Duiters water bij de wijn moeten doen. De over heid wil meer garanties voor het behoud van het complete ka rakter van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Vinden de partijen elkaar niet, dan ketst de deal vandaag zeker af. De over heid moet in dat geval met extra kredieten voor Fokker over de brug komen. Op korte termijn is 500 miljoen gulden nodig voor de ontwikkeling van de Fokker 70. Op langere termijn gaat het om miljarden. test tegen het maffiageweld. De i Borsellino werden wel emotioneelste reactie was die de computer en het geheugen van de agenten die de escortes van de maffiabestrijding ge- vormen van de rechters. Direct na het nieuws dat vijf collega's waren omgekomen, verzamel- noemd. Volgens Arlacchi is een doortastend tegenoffensief door de staat nodig. Zich alleen den de agenten zich in Palermo dedigen tegen de maffia is vol- voor het kantoor van de prefect gens hem zinloos, en zeiden hun werk niet meer te De ministers van binnenland- willen doen. Prefect Plantone se zaken, justitie en defensie en probeerde tevergeefs de gemoe- het hoofd van de politie, Parisi, deren te kalmeren. „We laten die enkele uren na de aanslag in Palermo aankwamen, werden uitgejouwd. Minister van justi tie Martelli spuide felle kritiek op de Siciliaanse politie: „De prefect, de hoofdcommissaris van politie en de commandant van de carabinieri, moeten uit leggen waarom ze niet in staat zijn geweest deze verschrikkelij ke aanslag te voorkomen". Het nieuwe anti-maffiadecreet van Martelli, dat het huidige moet vervangen, wordt versneld in het parlement behandeld. Bij het oude decreet werd onder meer 'overlopers' speciale be scherming gagarandeerd. Giuseppe Ayala, openbaar aanklager tijdens een groot pro ces tegen de maffia en nu parle mentariër voor de Republikein se Partij, zei dat de laatste maf fia-aanslagen onmiskenbaar een politiek karakter hebben. „Ik weet niet wat er gaande is, maar zeker lijkt dat de traditio nele banden tussen politiek en maffia zijn gebroken", aldus Ayala. Hirsch Ballin wil strafblad in computer den haag anp Minister Hirsch Ballin van justi tie wil af van het traditionele strafblad, waarbij veroordelin gen en overtredingen op een persoonlijke kaart worden vast gelegd. De minister wil het strafblad in de computer stop pen. Reden is dat het aantal mensen met een strafblad zo sterk is toegenomen, dat de re gisters de kaarten niet meer kunnen verwerken. Voor meer personeel heeft het ministerie geen geld. Voor het plan is een wetswij ziging nodig. De minister wil dan ook meteen de bepalingen over de bewaartermijn verande ren. Nu worden iemands justi tiële gegevens bewaard tot hij of zij 80 jaar is, maar de minister vindt een bewaartijd van 20 jaar genoeg. Alleen zware misdrijven moeten langer in de computer blijven. De 53-jarige Yvonne van Gulik en de 51-jarige Hugo den Hollander uit Voorschoten zijn gisteren omgekomen bij een ongeluk met een ballon in Petershagen, 80 kilometer van het Duitse Osna- brück. Balloncommandant Van Katwijk, de 26-ja- rige zoon van Den Hollander en de 26-jarige dochter van Van Gulik raakten zwaar gewond. Ze zijn inmiddels buiten levensgevaar. De groep was 's ochtends opgestegen in Mün- ster, 60 kilometer van de Nederlandse grens. Het ongeluk gebeurde toen de gecharterde ballon kort voor de landing een hoogspanningsleiding raakte en explodeerde. De met duizend kubieke meter waterstof gevulde ballon stond volgens ooggetui gen direct in lichterlaaie en stortte van ongeveer 20 meter hoogte neer op een akker. Volgens de politie in Minden hebben de drie gewonden hun leven te danken aan het feit dat de ballonvaarders snel uit de brandende gondel konden worden ge haald. Inzittenden van de volgauto waren vlug ter' plaatse en ook omwonenden hebben hulp ver leend. Woordvoerder Müller van de politie uit Minden vermoedt dat de bemanning de hoogspannings leiding niet heeft gezien doordat men tegen de opgaande zon in moest kijken. Woordvoerster Boesman van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, afdeling hallonsport, denkt echter dat opwaartse luchtdruk de vaarders de controle heeft doen verliezen over hun ballon. Volgens haar is het de eerste keer dat Nederlan ders zijn verongelukt tijdens een ballonvaart. Vakantiegangers hebben weinig last van vertragingen schiphol «ed blaauw En zo vloog het drukste week einde op Schiphol bijna onge merkt voorbij. Behoudens wat kleine vertragingen bij de char tervluchten en een enkele forse file voor een incheckbalie, had het merendeel van de tiendui zenden vakantiegangers nau welijks last van de topdrukte op de nationale luchthaven. Schiphol leidde gisteren een stroom van ruim zestigduizend luchtreizigers in goede banen. Meer dan vijftig chartervluchten vertrokken op deze zonovergo ten zondag naar landen aan de Middellandse Zee. Transavia voerde zo'n 23 vluchten uit, met per vlucht ge middeld ongeveer 170 mensen aan boord. Martinair, dat met grotere toestellen vliegt, vertrok zo'n twintig keer van Schiphol. Vooral in de ochtend was het razend druk. Tussen vijf en ze ven uur gistermorgen gingen ruim 1.500 vakantiegangers met Martinair-toestellen de lucht in. Veel passagiers waren al terdagavond met de trein aan gekomen. Ze hadden gevolg ge geven aan het dringende ver zoek van Schiphol om én met het openbaar vervoer te komen én wat vroeger van huis te ver trekken. Daardoor kon de mas sale stroom vakantiegangers soepel worden verwerkt. Dat er nauwelijks gedrang in de vertrekhal ontstond, was ook te danken aan het 'kus-en-weg- rijden' systeem van de luchtha ven. Automobilisten mogen passagiers en bagage voor de vertrekhal uitladen, maar moe ten, na een vluchtige afscheids kus, pijlsnel wegwezen. Wie lan ger blijft staan, kan rekenen op een forse boete. Onbeheerde auto's worden zonder pardon weggesleept. Al enige maanden waar schuwt Schiphol luchtreizigers in uitgebreide publiciteitscam pagnes voor het ongemak, dat gedurende de grootscheepse bouwactiviteiten kan optreden. „Je denkt toch, laten we maar wat eerder van huis gaan. voor het geval dat", zegt Huib Harke- ma uit Leeuwarden. Om elf uur vertrokken hij en zijn vrouw uit de Friese hoofdstad, om hun zoon en diens vriend weg te brengen. Om half twee 's mid dags zitten ze aan een kop kof fie in het restaurant. Het lange wachten is begonnen, want pas om vijf uur vertrekt het vliegtuig naar Spanje. „We zijn rijkelijk vroeg, maar we blijven totdat die jongens zijn opgestegen", zegt Harke- ma. De twee vrienden kijken zuur. Aan hun gezichten valt af te lezen dat ze geen prijs stellen op die 'ouderlijke bescherming'. Moeder Tjitske Harkema keert terug van het toilet. „Nou, jullie hebben vertraging hoor, een kwartiertje maar." Naarmate de middag vordert, loopt het oponthoud wat op. „We begonnen vanmorgen met vertragingen tot tien minuten. Vanmiddag had één vliegtuig een vertraging van een uur, maar dat was een uitschieter", zegt Marcel Vastwijk, supervisor operationsvan Transavia. De helft van de vertragingen heeft te maken met verstoppin gen op andere Europese lucht havens en in Europese luchtver keerswegen als gevolg van de ondoorzichtige manier van luchtverkeersbegeleiding. Bij de paspoortcontrole zwaaien vader en moeder Har kema de twee jongens na. Het vliegtuig van de jeugdige Span- je-gangers vertrekt. Precies op tijd. Irakezen betogen tegen VN-team baghdad afp De drukte op Schiphol lijkt aan deze jeugdige reiziger voorbij te gaan. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL Duizenden Irakezen hebben vandaag voor het ministerie van landbouw in Baghdad het ver trek geëist van de deskundigen van de Verenigde Naties. Die wachten al zestien dagen op toestemming om het gebouw te doorzoeken. Volgens hen liggen er militaire documenten opge slagen. De demonstratie, de grootste sinds het begin van het conflict tussen de VN en Irak, komt een dag na de missie van VN-func- tionaris Rolf Ekeus. Hij is er niet in geslaagd de Iraakse autoritei ten over te halen de VN-experts toegang te verlenen. Ekeus zal van zijn reis verslag uitbrengen aan de Veiligheidsraad. :ontrole bezorging) ir bank/girorekening Handtekening I Deze bonm I postzegel, t Alphens Dagblad it woordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1