Geen vergoeding voor schade blokkade-acties 'Ik heb de waarheid geschreven' Binnenland Ex-directeur HCS zou 1,7 miljoen hebben gestolen PTT en ministerie willen afluisteren beëindigen Even flink zijn Bouwwereld mag geen kartelafspraken maken Spenenrage in Nederland Acht jaar en TBS geëist voor doodslaan van alleenwonende ft ZATERDAG 18 JUL11992 3 CPD Gemeenschappelijk Nederlander in Turkije vast Istanbul Een Nederlander van Turkse afkomst, consulent bij het Amsterdams Centrum Buitenlanders, wordt sinds dinsdag vastgehouden in Turkije. Volgens de advocaat van Ahmet Soylu had de militaire politie een aanhoudingsbevel tegen hem omdat hij zijn dienst niet heeft vervuld. Soylu werd aangehouden toen hij uit Nederland aankwam op het vliegveld van Istanbul. Soylu vertelde zijn advocaat dat hij is mishandeld. Arrestatiebevel voor Delft Instruments delft» De Amerikaanse justitie heeft gisteren een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen vier voormalige employés van Delft Instru ments. Hen wordt ten laste gelegd dat zij tussen 1988 en 1990 Amerikaanse militaire nachtkijkapparatuur in strijd met de wet aan Irak hebben verkocht. De landsadvocaat van de VS maakte dit gisteren bekend. Delft Instruments trof eerder deze week een schikking met de Amerikaanse overheid.JDaarmee is de boycot van Delfts Instruments van de baan. Eerste appels uit een kas geldermalsen Op de fruitveiling in Geldermalsen zijn gisteren appels verkocht die uit een kas afkomstig zijn. Het is voor het eerst dat in Nederland appels zijn geteeld in een kas. De appels zijn afkomstig van een boomkweker uit Baarlo in Limburg. Hij heeft 2.400 appelbomen, van het ras Elstar, in een plastic kas ge plaatst. De bomen wortelen in bakken en krijgen via druppelaars voedingsstoffen toegediend. Van den Boogaard ontkent alles Directeur E. van den Boogaard van het noodlijdende automati seringsbedrijf HCS uit Den Bosch is op staande voet ontsla gen omdat hij 1,7 miljoen gul den heeft gestolen. Dat zei de raadsman van HCS, mr. Jo- sephus Jitta, gisteren tijdens een kort geding voor de Zutphense rechtbank. Het geding was aangespan nen door Van den Boogaard. Hij wilde HCS dwingen zich te hou den aan een opzegtermijn van zes maanden. Daardoor zou hij nog enkele tonnen te goed heb ben. HCS bestreed niet alleen de eisen van de ex-directeur, maar kwam zelfs met een tege neis van ettelijke miljoenen gul dens voor de dag. President-commissaris van HCS, ir. J. van Engelshoven, bleef tijdens een vergadering in juni, waarin de (grootaandeel houders het ontslag goedkeur den, vaag over de dringende re- brussel gpd/anp Bouwondernemers in Neder land moeten stoppen met het maken van kartelafspraken. Vóór 1 oktober moeten de ge maakte afspraken ongedaan worden gemaakt. Dat heeft het Europese Gerecht in Luxem burg bepaald. De uitspraak betekent een verlies voor de Nederlandse bouwwereld van de eerste juri dische slag tegen het door de Europese Gemeenschap uitge vaardigde verbod op onderlinge kartelafspraken. De Nederland se bouwwereld, verenigd in de samenwerkende Prijsorganisa- ties SPO, had gevraagd om op schorting van het kartelverbod en de door Brussel uitgevaar digde boete van 55 miljoen gul den. De aannemers hebben nooit verhuld dat ze onderling prijsaf spraken maken om te voorko men dat opdrachtgevers bou wers tegen elkaar uitspelen. De Transportorganisaties teleurgesteld over besluit Europese ministers NOB-Wegtransport en transportorganisatie EVO leggen zich niet neer bij de beslissing van de Europese ministers van verkeer om geen vergoeding te geven voor de schade die is geleden door de blokkade-acties op de Franse wegen. Beide organisaties zijn te leurgesteld over het besluit dat gisteren in Londen werd genomen. Zij willen op andere manieren proberen nog iets van de schade te verhalen. Begin deze week dienden de Nederlandse organisaties een schadeclaim van 28 miljoen gulden in bij de Franse over heid. om de tafel gaan zitten om te kijken of de schade via een op te richten Europees solidari teitsfonds kan worden vergoed. De Europese ministers na men hun besluit tijdens een in formele vergadering van de Transportraad in Londen. Hoe wel een aantal ministers on der wie minister Maij de den haag» anp De EVO bekijkt of het mogelijk is de bedrijven die de blokkade acties uitvoerden, rechtstreeks aansprakelijk te stellen. Volgens een woordvoerder zijn tijdens de acties foto's genomen van vrachtwagens en kentekens. Er wordt bekeken of die voldoende gen. NOB-Wegtransport, de groot ste werkgeversorganisatie in het wegvervoer, wil nog de reactie van de Franse regering afwach ten. Daarnaast wil NOB met de zusterorganisaties in Europa en met EG-commissaris Van Miert den voor het ontslag. Volgens mr. Jitta, tevens officier van jus titie in Alkmaar, is HCS erg te rughoudend geweest om Van den Boogaard de kans te geven de eer aan zichzelf te houden. De 1,7 miljoen gulden waar mee Van den Boogaard zich ten koste van HCS zou hebben ver rijkt, zijn voortgekomen uit een omstreden optiezaak. Het ging om opties van Van den Boog aard die ten onrechte niet in de jaarverslagen waren opgeno men. Om dit weg te werken, werden zij opgenomen in ande re financieringstransacties. De zaken werden volgens Jitta zó door Van den Boogaard afge wikkeld dat er voor hem 1,7 miljoen gulden overbleef en nog eens 800.000 gulden aan een derde ten goede kwam. Van den Boogaard ontkent al les. Volgens hem waren de commissarissen en accountants overal van op de hoogte. Hij kon praktisch gezien niet an ders handelen. Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, oor deelde begin dit jaar dat de af spraken flagrant in strijd zijn met de Europese verdragen over vrije concurrentie. SPO kreeg een boete en de kartels werden verboden. SPO spande daarop een proces aan bij het Europese Hof van Justitie. In afwachting van de uit komst van die procedure werd bij het Gerecht van Eerste Aan leg om opschorting gevraagd van de boete en de ontmante ling van de kartels. Dat verzoek is nu verworpen. Deze week moesten in Land graaf twee CDA-wethouders af treden omdat ze op kosten van een wegenbouwer een snoepreisje hadden gemaakt. Het waren de eerste twee be stuurders die sneuvelden in de aanhoudende reeks schandalen in Limburg rond de wegen bouw. Daarbij werd ook bekend dat wegenbouwers onderling prijsafspraken maken. schadeclaims van het bedrijfsle ven steunden, bleek een meer derheid tegen schadevergoedin gen. De ministers vinden dat een juridische basis ontbreekt om de Franse regering verantwoor delijk te stellen voor de blokka des. Het ging om stakingen van het bedrijfsleven, waarbij de Franse overheid er alles aan heeft gedaan het conflict op te lossen. Bovendien zijn de mi nisters bang dat uitbetalen van een deel van de schade tot ge volg zal hebben dat in de toe komst meer schadeclaims vol gen na soortgelijke stakingsac- Inzameling van GFT-afval fors gestegen in 1991 wuster gpd De inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) is het afgelopen jaar in een stroom versnelling geraakt. Werd in 1990 bij de Vuilafvoer Maat schappij (VAM) in Wijster nog 80.000 ton GFT-afval aange voerd, vorig jaar was dat al op gelopen tot 270.000 ton, zo meldt het gisteren verschenen jaarverslag. Dit jaar verwacht de VAM 350.000 ton te verwerken. De VAM neemt de verwerking van ruim negentig procent van alle in Nederland gescheiden opgehaalde GFT-afval voor zijn rekening. Jaarlijks produceert ons land naar schatting twee miljoen ton GFT-afval. Het is de bedoeling dat daarvan in 2000 anderhalf miljoen ton wordt verwerkt tot compost. De PTT en verkeer en waterstaat gaan een einde maken aan het illegaal af luisteren van telefoons. Niet al leen criminelen maken zich daaraan schudig. Ook justitie lijkt het daartoe benodigde technische foefje toe te passen. PTT Telecom zal politie en justitie aanklagen wegens 'in breken op het telefoonnet' als aannemelijk wordt dat de poli tie niet-werkende telefoons van verdachten gebruikt als afluis- terapparaat. De PTT erkent dat dat technisch mogelijk is, maar tevens streng verboden. ,,Het telefoonnet is technisch en wet telijk streng beveiligd, want de privacy van de klant is ons na tuurlijk heilig", aldus een woordvoerder van PTT Tele- verkeer en wettelijk keurmerk voor telefoons afgeeft, voert inmiddels overleg met fa brikanten om de toestellen zó te maken dat het foefje onmoge lijk wordt. Het trucje werd aan het licht gebracht door de Utrechtse ad vocaat mr. P. Doedens tijdens zijn verdediging van een XTC- verdachte voor de Bossche rechtbank. Hij viel de rechtma tigheid van het bewijsmateriaal aan, omdat volgens hem be paalde afgeluisterde telefoonge sprekken van zijn verdachte he lemaal niet over de telefoon wa ren gevoerd. De advocaat zei er van overtuigd te zijn dat de re cherche de telefoon heeft ge bruikt voor afluisteren, hoewel de verdachte niet opbelde. vlaardingen Nederland heeft een nieuwe mode: de spenenrage. Duizenden kinderen zijn er al mee geïnfecteerd, onder wie de kinde ren van de Vlaardingse basisschool De Beukenhof. In de speelgoed winkels vliegen de spenen als warme broodjes over de toonbank. „En we verkopen niet alleen aan de allerjongsten, ook aan de jeugd tot twintig jaar. Die jongeren hangen ze aan hun oorbellen of doen ze aan hun veters", vertelt een verkoper van een Rotterdamse speel goedwinkel. Oorspronkelijk droegen Braziliaanse vrouwen de speen tjes uit protest tegen abortus. De spenenrage in Nederland is echter uit België komen overwaaien. foto roel dijkstra Drietal voerde waar schrikbewind in flat Amsterdam Ook leeuwtjes krijgen prikken als ze klein zijn. Het zes weken oude leeuwinnetje Yoeba uit het Amsterdamse Artis kreeg gisteren een katteprik tegen allerlei katteziekten. Verzorgster Yvonne hield Yoeba in haar armen, terwijl de dierenarts de vaccinatie toediende. foto anp hanssteinmeier Tegen de twee Eindhovenaren van 21 en 22 jaar die in januari een alleenwonende geesteszie ke man hebben doodgeslagen, is acht jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling met dwangverpleging geëist. Giste ren diende de zaak voor de rechtbank in Den Bosch. Een derde verdachte, een 17-jarige Helmonder, stond achter geslo ten deuren terecht. Hij werd van medeplichtigheid beschul digd. Hij heeft geld opgenomen van de rekening van het slacht offer. Officier van justitie mr. J. Boogers eiste een behandeling van de jongen tot zijn 21ste jaar. De verdachten en het slacht offer woonden in hetzelfde flat gebouw. Het drietal voerde daar een waar schrikbewind onder de bewoners. Diverse mensen verhuisden wegens hen. Nadat de drie verdachten in de nacht van 28 op 29 januari hun biervoorraad hadden opge dronken, gingen ze op zoek naar drank. Na veel vergeefse pogingen belandden ze uitein delijk bij de 31-jarige alleenwo nende, die pas na lang bellen opendeed. Het drietal besloot de man aan de tand te voelen over een gerucht dat hij zijn vrouw en kind om het leven zou hebben gebracht. Maar de man had he lemaal geen vrouw en kind. Na een urenlange mishandeling met de blote hand, met de voet en met een stoelpoot bekende het slachtoffer uiteindelijk dit nooit begane misdrijf. Aan de mishandelingen is hij uiteinde lijk overleden. Twee dagen daarna werd het stoffelijk overschot van de man begraven in het vlakbij gelegen park. De flatwoning werd hele maal leeg gehaald om te sugge reren dat hij was vertrokken. Volgens psychiaters van het Pieterbaancentrum in Utrecht zijn de 21- en 22-jarige verdach ten verminderd toerekenings vatbaar en is de kans op herha ling groot. De verdachten ston den overigens ook terecht voor het mishandelen van een invali de bewoner van het flatgebouw in december 1991. Aan die mis handeling kwam een einde toen een toenvallige getuige tussen beide kwam. Officier van justitie Boogers noemde de moord extra afgrij selijk omdat buren iets moeten hebben gehoord, maar niets de den. Hij eiste een celstraf bo venop de terbeschikkingstelling omdat „bij een man, die nog geen vlieg kwaad deed, de her sens letterlijk zijn ingeslagen. De rechtsorde is zo wezenlijk geschokt dat vergelding een be langrijk onderdeel moet zijn van de straf." De verdediging achtte het niet bewezen dat de verdachten de man opzettelijk hebben ver moord. Volgens hen is alleen sprake van zware mishandeling. De rechtbank doet donderdag 30 juli uitspraak. TIJDELIJKE 0 ra geen rïool- Jl aansluiting nodig P9 Bel voor u l-J informatie. ECO-TOILET 02510-15393 Regen waste groente rond Cindu schoon De groenten en het fruit i de omgeving van de ontplof te Cindu-fabriek mogen weer gegeten worden. Dat heeft het provinciaal bestuur Noord-Holland in overleg met de regio Uithoorn beslo ten. Maandag werd de o sumptie ontraden omdat daarin verhoogde concentra ties lood en aluminium wa ren gevonden. Metingen wij zen uit dat regen de verhoog de concentraties geneutrali seerd heeft. Harde porno via satelliet op televisie hilversum gpd Het commerciële filmkanaal Red Hot Dutch begint volgende week zaterdag met het uitzen den van harde pornofilms via de satelliet. De Nederlandse be zitter van een satellietschotel kan de films ontvangen met be hulp van een decoder. Red Hot Dutch is een vorm van abon nee-televisie. Het kanaal is niet via de kabel te ontvangen. Red Hot Dutch begint het eerste half jaar met het uitzen den van twee films per nacht. Daarna moet dat aantal worden uitgebreid. Volgens woordvoer der R. de Bree zijn er plannen om bijvoorbeeld live-shows vanuit seksclubs over de hele wereld uit te zenden. Het filmkanaal plaatst ko mende week advertenties in dagbladen om abonnees te wer ven. De decoder kost driehon derd gulden. Voor het lidmaat schap betaalt de abonnee vijf tien gulden per maand. De films zijn van 1990 en 1991. „Dus geen porno met mannen met lange bakkebaarden", aldus De Bree. Schrijver van 'Diana, haar eigen verhaalnog dagelijks aangevallen Ze-nuw-slo-pend was de afgelopen maand voor Andrew Morton, de schrijver van het boek 'Diana, haar eigen verhaal'. Zeven pond verloor hij. Angstig vroeg hij zich af of Diana's vrienden, die hem de inside-infor- matie verstrekten die een schok door Enge land deed gaan, zich wel aan hun woord zouden houden. Maar Morton heeft één be langrijk wapen. „Ik heb de waarheid ge schreven", zegt hij. Nog steeds wordt Morton aangevallen door aanhangers van prins Charles en hof functionarissen van Buckingham Palace. Zelfs een maand na publikatie proberen te genstanders elke keer opnieuw de inhoud van het boek te ontkrachten. Over de hele wereld vliegt de best-seller over de toonbank, maar in Groot-Brittannië moet Morton nog dagelijks betogen houden om het ware verhaal van Diana te verdedi gen. Sinds een paar dagen heeft Bucking ham Palace een nieuwe aanval geopend: Diana wordt ervan beschuldigd dal zij hoogst persoonlijk Andrew Morton heeft gemanipuleerd om over haar zelfmoordpo gingen en haar eetziekte te schrijven. Morton: „Vlak nadat het boek was uitge komen, liet Buckingham Palace weten dat prinses Diana er niets mee te maken had. Zij is door het boek nóg populairder gewor den en prins Charles, die wordt afgeschil derd als onverschillige echtgenoot, is nog nauwelijks geliefd bij het volk. Buckingham Palace wil de populariteit van de prins weer een beetje opvijzelen en hoffunctionarissen verkondigen nu dat Diana een labiele vrouw is die haar problemen aan een schrij ver verkoopt. Het is gewoon een truc." Morton belt bijna dagelijks met Diana's vrienden, die hem onder meer hebben ver teld over de zelfmoordpogingen en de eet ziekte van de prinses. „Ze worden lastig ge vallen met telefoontjes. Ook zij worden er nu van verdacht dat zij mij hebben opge jaagd om over die zelfmoordpogingen te schrijven." Diana's vrienden hebben volgens Morton nooit spijt gehad dat ze hebben meege werkt aan het boek. Ook niet nu het hof de prinses afschildert als een labiele vrouw. „Het zijn mensen die Diana goed kennen en zelf hebben ingeschat wat ze wel en niet konden zeggen. Het is de waarheid, dat is ook hun belangrijkste wapen. Gelukkig heeft haar vriend James Gilby aan de pers verklaard dat Diana hem persoonlijk over die zelfmoordpogingen heeft verteld. Daar was ik heel blij mee." Morton verklaart de ondermijningspogin gen van Buckingham Palace als volgt: „Het boek kan worden beschouwd als éen aanval op de monarchie. En iedereen in Groot- Brittannië die kritiek heeft op het koninklijk huis, wordt door Buckingham Palace kapot gemaakt." „Ik weet dat hoffunctionarissen de BBC hebben laten weten dat ik niet deug. Ze hebben geprobeerd mij zwart te maken bij de hoofdredacteur van de Sunday Times, waar ik verhalen voor schrijf. Ze kunnen mij persoonlijk natuurlijk wel raken, maar de waarheid kunnen ze niet wegdrukken." Sommige critici beweren dat de schrijver niet het recht had te stoken in de mystiek van de koninklijke familie. Maar volgens Morton heeft zijn boek het aanzien van de Britse monarchie niet aangetast. „Het pu bliek wist al lang dat het huwelijk van Diana en Charles geen rozegeur en maneschijn was. De scheiding van prins Andrew en Fer- gie maakte nog eens extra duidelijk dat le ven in het keurslijf van de koninklijke fami lie niet makkelijk is." Morton verwacht niet dat Diana binnen kort het voorbeeld van Fergie zal volgen. Ze wil in alle rust haar kinderen opvoeden en zich blijven inzetten voor maatschappelijke instellingen. „Als de prinses uiteindelijk toch besluit te gaan scheiden, dan zal het publiek door dit boek daar meer begrip voor hebben. Het sprookje is van het toneel verdwenen en iedereen weet dat achter die lieve glimlach van de prinses een persoon lijkdrama schuilt." De Britse schrijver van het boek 'Diana, haar eigen verhaal', Andrew Morton, is op bezoek in Nederland. foto gpd roland de bruin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3