Leidsch Dagblad Indonesië: Hulp welkom na opstappen van Pronk Vaclav Havel stapt maandag op rÜ 'Campagne tegen overname Fokker' VAN ROY C S. ZATERDAG 18 JULI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39906 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Euthanasie 2'lk heb iemand ge dood, maar ik heb het netjes gedaan': openheid rond euthanasie nood zaak. Mottet en Ampler houden Tour voor gezien st. gervais dick heuvelman De aanloop naar de grote Al pen-etappes mocht gisteren in de Tour de France dan weinig om het lijf hebben, voor twee kopmannen werd het allemaal te veel. Charly Mottet (RMO) en Uwe Ampler haakten onderweg van Dole naar Sant-Gervais Mont-Blanc af, waar de Zwitser Rolf Jaermann winnend boven kwam. Ze waren aan het eind van hun krachten geraakt. De Fransman vanwege een lever aandoening, de Duitser door pure vermoeidheid. De Belg Mare Wouters (Lotto) was de derde afstapper, terwijl de Colombiaan William Palacio (Ryalco Postobon), de Pool Ze- nus Jaskula (GB) en de Zwitser Alex Zülle (ONCE) niet eens meer aanzetten voor de twaalf de rit. Van Zülle was dat trou wens al eerder bekend. Hij heeft een aardig visitekaartje (gele trui) achtergelaten en mag nu even rustig aan doen. Door het LE tOüp De Fransman Pascal Lino blijft ook r wegvallen van dit zestal zijn er nog 166 renners over. De Fransman Pascal Lino gaat het wellicht beslissende ge vecht in de Alpen in met de gele trui om zijn schouders. Claudio Chiappucci behield de bolle tjestrui. Andermaal werd er Super-duif vliegt „business class" schiphol Een vier jaar oude Nederlandse duif, die onlangs voor 3,5 ton van eigenaar wisselde, wordt dinsdag in de business class van Schiphol naar Londen-Gatwick gevlogen. De duif krijgt tij dens de vlucht een speciale maaltijd geserveerd, en wordt na aankomst in Londen met een Rolls Royce naar zijn nieuwe eige naar vervoerd. Transavia verzorgt de VIP-lijndienstvlucht. In Moskou naar de kapper? luis! moskou De Moskouse kappers zijn viespeuken. Die conclusie trekt de Moskouse gezondheidsinspectie na een onderzoek on der zeshonderd hoofdstedelijke kappers. Een herenkapper re kent honderd roebel (f 1,20) voor een knipbeurt. Dat tarief is in clusief het risico op infectieziekten en, vrijwel zeker, een portie hoofdluis. Omdat de hoofdstedelijke wasserijen hun tarieven drastisch verhoogden, wassen de kappers nu zelf hun handdoe ken en kaplakens. Daar komt in de praktijk niet veel van terecht, stelde de inspectie vast. Dankzij een tekort aan desinfecterende poeders worden ook de scharen en scheermessen niet afdoende gereinigd. DASA woedend op ministerie EZ den haag gpd De Duitse vliegtuigbouwer DA- SA beschuldigt het Nederlandse ministerie van economische za ken ervan een publiciteitscam pagne tegen het bedrijf te zijn begonnen in verband met de overneming van Fokker. In een brief aan het ministerie schrijft DASA-onderhandelaar Bischoff dat Economische Za ken een klimaat heeft gecreërd, waarin redelijke discussies vrij wel onmogelijk worden ge maakt. DASA vraagt zich af of de ba sis Voor een vruchtbare investe ring in Nederland nu niet te veel schade heeft opgelopen. Een woordvoerder van het mi nisterie- noemt de brief „een element in de psychologische oorlogsvoering rond de overna me-besprekingen Bischoff schrijft dat „DASA onder normale omstandighe den de besprekingen zou heb ben beëindigd". De brief is ge richt «an topambtenaar mr. M.C. van der Harst, die bij de onderhandelingen een belang rijke rol heeft gespeeld. Deutsche Aerospace heeft ernstig overwogen maandag niet naar Den Haag te komen, waar overlegd wordt met minis ter Andriessen (economische zaken) en topman Nederkoom van Fokker. Maar gezien het strategische belang van de her structurering van de Europese vliegtuigindustrie en de toe komst van Fokker, wil DASA- president Schrempp nog een poging wagen het met An driessen eens te worden. In de brief beschuldigt DASA het departement ervan de pers te hebben geïnformeerd over een overeenkomst tussen Fok ker en DASA. De Duitse vlieg tuigbouwer heeft zich geërgerd over de uitlatingen van Econo mische Zaken dat die overeen komst „waardeloos" is en dat de besprekingen maandag op niets zullen uitlopen. Ook de waarschuwing van premier Lubbers, dat de over name niet zou doorgaan als het contract tussen Fokker en DASA niet grondig gewijzigd zou wor den, zette kwaad bloed. Bischoff schrijft dat hij dit niet eerder heeft meegemaakt in zijn rol van onderhandelaar. LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) [Tel 071-213222 Steeds meer OVERVALLEN en BEROVINGEN. Angst onder de Amsterdamse middenstand. De burgerij wapent zich. JUAN ANTONIO SAMARANCH. De baas van de Olympische Spelen die aan de voeten van Franco lag. De opkomst en ondergang van het Leidse aanne mingsbedrijf Erica: een SUPERGOKKER als pro jectontwikkelaar. BLOEMENRIJDEN op Duitsland: 'Vroeger vocht je om te winnen, nu om niet te verliezen'. De blijde boodschap van de opa van de gospel, POPS' STAPLES. DENKWIJZER: Eten voor de Eeuwigheid. Buitenlandse STAATSLOTERIJEN drin gen zich op in Nederland. Tijd voor actie. Optimisme 5 De partijen in Bosnië zijn gisteren het zo veelste bestand overeen gekomen. Toch is er hoop dat het ditmaal wèl lukt. Missionarissen 7 Twee Zoeterwoudse missionarissen vieren hun jubileren: 'De missie is zeker nog geen achter haald idee'. Karei V /t Karei V staat deze I zomer centraal op de expeditie 'Hispania Austria' in kasteel Ambras in Innsbruck. Kroon op werk 3 Spelen in Barcelona J moeten kroon wor den op het werk van de Leidse waterpoloër Mare van Belkum Van den Broek krijgt boodschap mee bij bezoek aan Jakarta Als i de elfde etappe in het geel. foto afp stuivertje gewisseld met het groene tricot. Die is nu weer voor de Belg Johan Museeuw omdat de Fransman Laurent Jalabert zich onbehoorlijk ge droeg in de pelotonssprint en tien punten in mindering kreeg. De Indonesische president Suharto is bereid de ontwik kelingsrelatie met Nederland te herstellen als minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) Pronk opstapt. Dat heeft minister Van den Broek gisteren in Jakarta te horen gekregen in zijn gesprek met de Indonesische minister Rudini van binnenlandse zaken. jakarta ips De woordvoerder 1 Pronk verklaarde in een reactie dat de minister geen commen taar wil geven op zaken waarbij hij niet aanwezig is geweest: „We zijn erg nieuwsgierig, maar houden ons op afstand." Van den Broek is voor een driedaags officieel bezoek in Indonesië om 'het puin te rui men' dat Pronk heeft aangericht tijdens het Oost-Timor-inci- dent. Op aandringen van Pronk schortte Nederland alle nieuwe ontwikkelingsprojecten in Indo nesië op om kracht bij te zetten aan zijn protest tegen het dood schieten van tenminste hon derd Oosttimorese demonstran ten door het Indonesische leger in november 1991. Op 25 maart verbrak Jakarta daarop de ontwikkelingsrelatie met het argument dat de „Ne derlandse regering ontwikke lingshulp als instrument ge bruikte om Indonesië te bedrei gen". De maatregel werd in CDA-kringen in Den Haag voor al gezien als een actie tegen mi nister Pronk. Jakarta onderstreepte wel de wens om op alle andere terrei nen dan ontwikkelingssamen werking de betrekkingen voort te zetten en te verdiepen. Indo nesië stelt er met name prijs op de culturele en universitaire sa menwerkingsprogramma's voor te zetten. Van den Broek heeft in Jakar ta ook gesproken over het lot van de ontwikkelingswerkers die hun werk moesten afbreken als gevolg van het conflict tus sen Jakarta en Den Haag. Ze kunnen in Indonesië blijven wanneer Pronk uit het kabinet wordt verwijderd, zo wordt uit goedingelichte kringen in Jakar ta vernomen. Pagina 5: Indonesië krijgt bij na 8,5 miljard gulden hulp 071140745H Dode en gewonden bij botsing A8 zaanstad anp Een 63-jarige vrouw uit Zaan dam is gisteren om het leven gekomen toen zij uit haar auto stapte om een kijkje te nemen bij een kettingbotsing op de A8, de Coentunnelweg richting Zaanstad en Amsterdam. Het slachtoffer werd vervolgens aangereden door een achterop komende wagen. In totaal wa ren bij het ongeval twaalf auto's betrokken. Zeven mensen raak ten" gewond, van wie twee ern stig. Ook werd een politieman gewond, die bezig was met de afhandeling van de eerder ge beurde aanrijding. De politie heeft na het ongeval de rijksweg voor twee u praag-bratislava» President Vaclav Havel van Tsjecho-Slowakije treedt maan dag af om de grote veranderin gen van de Staat en de inspan ningen voor emancipatie van Slowakije niet in de weg te staan. „Ik heb dit besluit na rijpe overweging genomen, nadat ik mij ervan bewust was geworden dat ik niet meer naar overtui ging en geweten aan de ver plichtingen kan voldoen die voortvloeien uit de eed die ik op de Tsjechoslowaakse grondwet heb afgelegd", aldus Havel gis teravond in een televisietoe spraak. Havel toonde zijn gevoel voor drama door zijn aftreden enige minuten na de aanvaarding van de Slowaakse soevereiniteits verklaring bekend te maken. Hij zal officieel op maandagmiddag om zes uur aftreden, zo liit hij het presidium van het federale parlement in Praag weten. De functie van het staatshoofd zal vanaf maandag worden gedeeld door het voorzitterschap van het federale parlement en de fe- derale regering. De Slowaakse Nationale Raad I kondigde in Bratislava de soeve reiniteit van Slowakije af met het aannemen van een verkla ring door 113 van de 147 afge vaardigden. Daarmee heeft het de eerste stap gezet op weg naar onafhankelijkheid, ook al bete kent het besluit volgens premier Vladimir Meciar nog geen volle dige afscheiding van Tsjecho- Slowakije. Voor de stemming sprak Meciar van „een histo risch moment waar de Slowa- ken al duizend jaar op wach- Meciar benadrukte evenwel dat het om een politieke inten tieverklaring gaat, en niet om de stichting van een onafhankelij ke staat. „We roepen de intel lectuele en sociale rijpheid van Slowakije uit, dat in staat is zijn lot in eigen handen te nemen", zei hij temidden van een don derend applaus. Daarmee kiest Slowakije niet voor het isole ment, maar geeft het een teken aan het buitenland om met de keukens Keiler Keukencentrum. Maresmgel 5 2316 HA Leiden, tel 071 - 214272 ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Lelden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN President Roosevelt Laten wij niet bidden om een lich te last, maar om een sterke rug. VANDAAG 6innenland- Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Financiën Info Programma' Regio11,13,15 Religie - Sport- Zaterdags bijvoegsel 29 t/m 35 HET WEER Enkele duizenden aanhangers van de Slowaakse premier Meciar vierden gisteravond in de hoofdstad Bratislava de afkondiging van de Slowaakse soevereiniteit. Kort daarna maakte de Tsjechoslowaakse president Havel zijn aftreden bekend. foto reuter petr josek Slowaken „als gelijken" te pra ten. Have! zei kort daama „geen rem op de historische ontwik keling" te willen zijn, en ook niet een „eenvoudige ambte naar die wacht op het moment dat hij definitief de dienst moet verlaten". Ook wil hij niet de verantwoordelijkheid dragen voor een ontwikkeling waarop hij geen enkele invloed meer heeft. Meciar verklaarde in een re actie dat het aftreden van Havel voor hem niet als een verrassing is gekomen. Wel komt het door Havel gekozen moment „on aangenaam" over. De Tsjechi sche premier Véclav Klaus noemde Havels aftreden „een logische stap, gezien de ontwik keling van de constitutionele crisis in Tsjecho-Slowakije„Ik was al enige tijd op de hoogte van het besluit. Ik geloof dat het een juiste stap is." De mogelijkheid is niet uitge sloten dat Havel zich opnieuw in de politiek zal begeven, maar dat. aan het hoofd van een zelf standige Tsjechische staat. Milan IJhde, voorzitter van het Tsjechische parlement en een vrit nd van Havel uit beider dis- sidententijd, noemde het „heel aannemelijk" dat Havel Tsje chisch president zou worden. Weersverwachting van het KNMI: periode met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog Middagtemperatuur van 21 graden tot 24 graden Zuidwes tenwind, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer 5 Beurscijfers Door een technische sto ring ontbreken tot onze spijt vandaag helaas de beurscijfers op de pagina Financiën. Alphenaar dood na aanrijding ALPHEN AAN DEN RUN De 22-jarige Alphenaar L. Sloot haak is gisteravond in het AZL overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een aanrijding op de kruising Eisenhowerlaan- /Concertweg in Alphen. Hij werd op zijn fiets geschept door een auto die door het rode licht reed. De auto stopte enkele tiental len meters verder, maar toen de twee inzittenden mensen op straat zagen, reden zij verder. Enkele uren later meldde zich de bestuurder van de auto, een 35-jarige Amsterdammer, bij de politie in zijn woonplaats. De politie van Alphen (tel. 01720- 84555) zoekt getuigen van de aanrijding. HOELANG I KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik naam aan introJvctia- abonnemeet en ontvang 4a krant da aarsla twee weken gratis V»*ta. I nr maand (f 27.80) via ai tische betaling' Per kwartaal (f 80,10) via i Leidich Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1