Leiden Regio Speurtocht naar asbest Muiderkring Omzet tankstation verdubbeld sinds opening De Vink 'Nog geen gulden extra verdiend' Clowns stelen de show in circus Sarrasani Onderzoek naar vervuiling Zijlsingel niet verplicht Actie douchekop wegens succes geprolongeerd Beroep tegen vrijspraak Bosrode-moord 'overwogen' Zes ton voor opknappen stadhuis-wc's 'VRIJDAG 17 JUL11992 11 Woningbouwvereniging Leiden (WBL) gaat in 150 wo ningen aan de Muiderkring op zoek naar abest. Daarbij wordt bekeken of de asbestplaten gevaar opleveren voor de gezondheid. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek wordt besloten of het asbest wordt verwijderd. Het onderzoek duurt vier maanden. Gisteren namen vertegenwoor digers van de WBL en de direc tie milieu van de gemeente Lei den een kijkje in enkele wonin gen aan de Muiderkring. Vol gens E. Koopmans, woordvoer der van de technische dienst van de WBL, viel op dat de hoe veelheid asbest per woning nogal verschilt. „De ene woning heeft twee platen, de ander weer een." De komende tijd wordt een aantal woningen nauwkeurig bekeken. Als nou blijkt dat de platen allemaal op dezelfde plaats zitten, wordt een alge meen plan gemaakt om ze te verwijderen. Indien de verschill- len groot zijn, wordt iedere af zonderlijke flat onderzocht. Overigens gebeurt dit alleen in dien blijkt dat de platen gevaar opleveren. Een woordvoerder van de directie milieu houdt er rekening mee dat een deel van het asbest moet worden wegge haald. Dat het onderzoek een paar maanden in beslag neemt, heeft volgens Koopmans vooral te maken met vakanties. Het is nog volstrekt onduide lijk hoeveel de verwijdering van het asbest uit de woningen gaat kosten. Dat kan pas worden ge zegd als het onderzoek medio november is afgerond. Dan is meer bekend over het aantal platen dat moet worden wegge haald. Het grote probleem is dat er geen subsidieregeling is voor het weghalen van asbest. Bouw verenigingen moeten het zelf bekostigen, het gaat vaak om aanzienlijke bedragen door de speciale maatregelen die moe ten worden genomen bij het weghalen van het asbest. De kwestie van het asbest kwam aan de orde nadat de SP erover aan de bel had getrok- .ken. Onderzoek heeft uitgewe zen dat het gaat om amosiet, een soort die veel minder ge vaarlijk is dan de witte variant. De isolatieplaten zitten in de kastenwanden van de wonin gen. Volgens de SP hebben veel bewoners er in geboord en ge spijkerd, zodat de stofdeeltjes in de longen terecht kunnen ko mmen. De bewoners van de Muider kring worden binnenkort op de hoogte gesteld van het onder zoek. Drugsoverlast in Fokkestraat leiden* De politie heeft gisteren in de Fokkestraat een aantal wikkeïs gevonden waarin vermoedelijk cocaïne verpakt is ge weest. Het onderzoek werd ingesteld na klachten van bewoners dat het een komen en gaan is van drugsgebruikers en hande laars. De politie kon echter niemand in de straat op heterdaad betrappen. Bejaarde door 'tuinlieden' opgelicht leiden» Een 72-jarige beWoner van de Louise de Colignystraat is gisteren voor 150 gulden opgelicht. De man kreeg rond het mid daguur twee mannen aan de deur die voor dat bedrag zijn tuin wilden opknappen. Zij namen ook een kijkje inde achtertuin. Na enige aarzeling schreef de man daarop een bankcheque uit. Daarop zeiden de mannen dat ze 'zo terug zouden komen'. Toen de Leidenaar om drie uur nog niemand had gezien, be sloot hij de politie te bellen. Zandwagen rijdt gat in Sumatrastraat leiden Een 45-jarige Hillegommer heeft gistermiddag rond vijf uur met een zandwagen een gat van één meter diep in de Suma trastraat gereden. Het gat ontstond toen de man enkele malen heen en weer moest rijden in verband met werkzaamheden. Het gat, dat een vierkante meter groot is, is door de gemeente afge- zet.Vandaag wordt het gevuld. Oliecentrum West-Nederland bv (OWN) uit Den Haag hoeft geen nader onderzoek te laten doen naar de olievervuiling op het terrein van garage De Wit aan de Zijlsingel in Leiden. Dat heeft de president van de Haag se rechtbank bepaald in het kort geding dat De Wit tegen de olie handelaar had aangespannen. Door een fout van een chauf feur van OWN stroomden op 1 november 1990 honderden li ters olie in het gebouwtje waar de opslagtanks van De Wit staan. OWN liet de olie groten deels opruimen, maar volgens De actie douchekop die door het energiebedrijf Rijnland is ge start, blijkt een groot succes. Via het EWR zijn zo'n 4000 douche koppen verkocht. Besloten is de actie met zes weken tot eind au gustus te verlengen. De concurrentie heeft het echter nog beter gedaan. Als reactie op de actie van het energiebedrijf besloot een tweede importeur dezelfde douchekop voor een gulden goedkoper in de winkels aan te bieden. Volgens schattingen van het EWR zijn er daar zo'n 10.000 van verkocht. Een woordvoerder van het EWR betreurt deze actie maar stelt ook vast dat het niet zo veel uitmaakt waar en voor welke prijs de douchekop wordt aangeschaft. „Het gaat er uiteindelijk om dat er zuiniger met energie wordt omgesprongen", aldus de woordvoerder: „En daar zijn we in geslaagd." Om nog wat reclame voor de actie te maken, krijgt de direc teur van het verpleeg- en bejaardenhuis Van Wijckerslooth maandag van het energiebedrijf 50 douchekoppen cadeau. Het is tevens een blijk van waardering van het bedrijf voor de activi teiten van Van Wijckerslooth om het gebruik van energie en wa ter aanzienlijk te verminderen. Opening De Vink niet merkbaar op markt Stevenshof De omzet op de markt in de Stevenshof is niet gestegen door de opening van de weg onder spoorstation De Vink. „Er is nog geen gulden extra verdiend", zegt de voorzitter van de Leidse afdeling van de Centrale Ver eniging voor de Ambulante Handel, C. Ver- plancke. „Maar er is er een last van onze schouders gevallen. Ik denk dat we het gaan redden." De markt heeft lange tijd moeten vechten voor haar bestaan. Er kwamen te weinig be zoekers en kraampjes kwamen leeg te staan. Een meevaller voor de markt was dat door de kapotte Schouwbrug, De Vink een jaar eerder open ging dan de bedoeling was. Verplancke hoopte dat door de open stelling van De Vink meer bezoekers uit Voorschoten zouden komen. Volgens Verplancke gaat het langzaam beter met de markt in de nieuwbouwwijk. Maar de marktkooplieden bestrijden dat en wijzen op een reeks lege kramen. „Het is nu vakantie, daarom zijn er minder kramen. Maar de markt is normaal zeker niet groter dan toen ik hier begon", zegt L.C. Horik uit Ridderkerk. Ze heeft een kraam vol kleding en wacht al een tijdje op haar eerste klant. Zuchtend: „Gelukkig worden hier nog huizen ge bouwd." Het optimisme van Verplancke deelt ze absoluut niet maar haar contract wil ze voorlopig ook niet opzeggen. Ze is al lang blij dat ze een plaatsje heeft. „Daar kom je niet makkelijk aan. In Ridderkerk sta ik al twee jaar op de wachtlijst. Alles wat ik heb is meegenomen." De markt bij het winkelcentrum telt 35 kramen, het streven is 60. „Bedoeling is dat er een flinke markt komt", zegt Verplancke. „Maar daar zullen we voor moeten knok ken. De markt in Zuid-west heeft er ook ja ren over gedaan om een plaats te verove ren. Hoe meer assortiment er is, hoe meer klanten er zullen komen." Meer kramen betekent vooralsnog alleen meer concurrentie, vrezen de marktkoop lieden. Banketbakker S. de Graaf merkt op dat Leiden geen branchebeperkende regels toepast bij het verhuren van standplaatsen. Zo is het mogelijk dat er straks vijf bakkers de markt naast de Stevensbloem bevolken. Het lijkt De Graaf zinnig dat dit wordt voor komen: „In de meeste gemeenten is wel een branchebeperkende regeling." Koopman W. Drieman uit Amsterdam heeft meegemaakt dat er op de markt vijf stoffenverkopers een kraam hadden. „Voor mij wel gunstig, want ik verkoop naaigerei. Ik deed toen goede zaken." Nu stelt hij zich tevreden met enkele spaarzame klanten per Behalve op de Stevenshof mikt de markt op de bewoners van de Voorschoten se wijk Noord-Hofland, die geen eigen markt heb ben. Verplancke: „In Voorschoten is wel een vrijdagse markt in het oude dorp maar die functioneert niet goed." Hij is blij dat de Vink nu open is maar vindt het merkwaar dig dat daar het instorten van een brug voor nodig was. „Nu kan het ineens wel, toen wij erom vroegen kon het niet. Blijkbaar zijn wij niet belangrijk genoeg." leiden emiel fangmann Omwonenden mogen over ver keersoverlast klagen, voor het Esso-station aan de Haagweg is de opening van de spoorwegon derdoorgang bij de Vink een ze gen. „De omzet van de winkel is verdubbeld sinds de Vink na tweeëneenhalf jaar weer open is", zegt Gijs Bergman die aan de pomp staat en bovendien zelf aan de Haagweg woont. Bergman en zijn collega F. Fokkema zijn verheugd over de toename van het verkeer. „De Haagwegbewoners zijn tijdens de sluiting de afgelopen jaren verwend geweest", zegt Berg man. „Maar het heeft ons veel omzet gekost, al 32 jaar zit er een benzinestation op deze plaats. Want het is van oudsher een drukke weg." Wie vanuit de winkel bij het pompstation naar buiten kijkt, ziet hoe het verkeer dat wil tan ken of getankt heeft soms met onmogelijke bochten draait en invoegt op de Haagweg. Regel matig zijn er files. Maar met le de ogen zagen de Esso-mede- werkers gisteren aan dat er op de garage is er door het voorval ook motorolie in de grond te recht gekomen. Volgens rechtbankpresident mr. A. van Delden staat echter onvoldoende vast dat de ver ontreiniging is veroorzaakt door de olielekkage van OWN. Er zou al een oude verontreiniging aanwezig zijn uit de tijd dat er nog een benzinepomp op het terrein stond. Door enige tijd te rug een onderzoek te laten doen waaruit dit bleek, heeft OWN in de ogen van Van Delden al vol doende gedaan. Als De Wit nog meer zekerheid wil, zal hij zelf een nader onderzoek moeten laten uitvoeren en bekostigen. Het openbaar ministerie overweegt in hoger beroep te gaan tegen de vrijspraak van de verdachte van de Bosrode-moord. Persofficier Welschen verklaarde vanochtend dat de uitspraak van de Haagse rechtbank voor politie en behandelend officier 'teleurstellend' moet zijn. „Maar wij kunnen niet al te veel kritiek op de rechter hebben, want die is onafhankelijk." In de ogen van de rechtbank is er onvoldoende bewijs dat de 29-jarige ex-verdachte en het slacht offer een confrontatie hebben gehad, die tot de dood van de Corrie- lisse leidde. Welschen denkt niet dat een aanvullend politie-onder- zoek veel oplevert. „Dat onderzoek is uitstekend gedaan en ik denk niet dat er nieuwe feiten uit voortkomen. Maar het is altijd nog be ter dat er een schuldige vrij rond loopt dan dat een onschuldige ten onrechte wordt véroordeeld." Wie volgende week langs de Groenoordhallen rijdt en zich laat afschrikken van een bezoek aan circus Sarrasani door de puinhoop rondom de tent, moet zich nog maar eens be denken. De armoedige aanblik van de circus-karavaan staat in schril contrast tot de 2,5 uur du rende onderhoudende, vlotte show. Het Duitse circus Sarrasani toert vanwege het 90-jarige ju bileum door Nederland. Wie het materiaal bekijkt waarmee wordt gewerkt, komt tot de con clusie dat dit ongeveer ook zo oud moet zijn. De wagens waar in de artiesten zich verplaatsen, doen denken aan die van Pipo de Clown, maar dan in sterk vergane vorm. De kapotte voe ringen komen onder de jasjes van de portiers uit en stevig achterover leunen op de ban ken van de tribune valt af te ra den. Maar als de show begint, is dat snel vergeten. Sarrasani heeft een vermakelijk program ma met veel internationale ar tiesten. Regelrechte topper is het clowns-duo Wladimir Stol- jarow en Sergei Solomatin. Zijn bij andere circussen de clowns nog wel eens een verplicht nummertje om de kinderen te vreden te stellen, dit duo weet ook volwassenen te vermaken. De twee draven op tussen de nummers door, met acts die stuk voor stuk zeer amusant zijn. Vooral een trapeze-num mer na de pauze is van hoog ni veau. Halsbrekend Verder zijn er natuurlijk de ge bruikelijke circusnummers. De voorstelling begint met de groep Batsaihan, vijf heren die halsbrekende toeren uithalen op en langs een paal, gevolgd door Marina Kordoban, een da me die een act uitvoert met hoepels. Het nummer van de Mettins, een duo met een heel gevolg aan poedels wekt vooral vertedering, de dieren doen weinig wat je 'gewone' honden op een cursus niet kunt leren. Het showtje met wat kamelen is de ^wakste schakel van de voor stelling. Hoewel het ongetwij feld een hele prestatie is om op de rug van een kameel te staan, valt er weinig te zien. Drie ka melen in de ring, waarvan er maar een daadwerkelijk wordt gebruikt. Een schoonheidsfout je Nog meer dieren hierna; Ro ger doet wat kunstjes op de rug van een paard, dat zoveel rond jes loopt door de ring dat het dier dol moet zijn. De paarden worden afgelost door beren. De beesten duwen een grote schijf door een labyrint, dansen op rock and roll, en eentje rijdt op een motortje dat ook de lucht ingaat. Hoe leren ze dat die beesten toch, er blijft iets han gen van 'zielig hè?' Bij de dressuur met paarden, in het circus-jargon hoge school-rijden, waarbij de aan dacht enigszins wordt afgeleid van de dieren door de adembe nemende Spaanse amazone. En dan eindelijk de acrobaten, Na- talija Wasiliewa en Jurij Alexan- drow. Onderhoudend, hoewel je geen moment echt je hart vast houdt. Drie olifanten, getraind door Andreo en Franziska Folko, ne men het laatste programma-on derdeel voor hun rekening. De de weg twee verkeersheuvels werden geplaatst. Die moeten het verkeer stremmen en over steken makkelijker maken. „Dilettantenwerk. Letterlijk en figuurlijk Holland op zo'n smalst", vindt Bergman. „En dan op zo'n belangrijke weg. Als de verlichting niet deugt, knalt er straks in het donker iemand op. Bovendien zullen er veel meer opstoppingen zijn. Levert extra lawaai en uitlaatgassen op- Camera's Hij heeft een betere oplossing voor de te hoge snelheden op de Haagweg. „Plaats camera's, net als op de provinciale weg door Wassenaar." Fokkema ziet wel wat in een soort oversteek plaats. „Geen zebra, maar wel een markering. Met name voor brommers, want daarvan ko men er hier een dertig tot veer tig per dag tanken." Volgens hem is het aantal kinderen dat de Haagweg oversteekt beperkt. „Hooguit zes a zeven. Van de woonschepen die aan deze kant liggen." leiden w1m koevoet De ambtenaren op het stadhuis krijgen nieuwe toiletten. De huidige zijn 'sterk verouderd' vindt het gemeentebestuur, dat voor een fikse opknapbeurt zes ton op tafel wil leggen. De toi letten dateren van even na de beruchte stadhuisbrand in 1929. Ze werden bij de herbouw van het stadhuis geplaatst. Niet alleen zijn ze uit de tijd, van de verdeling voor mannen en vrouwen klopt ook niet veel meer. In totaal willen burgemeester en wethouders in de periode tot 1995 zo'n twee miljoen gulden besteden aan het onderhoud van verschillende gemeentelijke gebouwen. De investering in de wc's op het stadhuis is de groot ste kostenpost. Voor brandde tectie op het stadhuis, het stadsbouwhuis en Gulden Vlies is in totaal ruim 3,2 miljoen no dig. Koninklijk goud voor tekenaar De jongste telg van de Sarrasani-familie André Mey Sarrasani leidt samen met zijn moeder het circus dat dit jaar 90 jaar bestaat foto joop boek finale, waarbij alle artiesten nog een keer opdraven, doet de toe schouwers verbaasd op de klok kijken: zijn die 2,5 uur al voor bij? Sarrasani biedt een razend snelle show, behalve de clowns zonder bijzonder originele acts, maar zeker een bezoek waard. Het circus staat van 22 tot en met 26 juli op het terrein van de Groenoordhallen. (Lezers kunnen korting krijgen op de toegangsprijs door ge bruik te maken van de bon op pagina 18) De heer H. Heijn heeft gisteren uit handen van loco-burge meester J. Walenkamp de konk- lijke onderscheiding in goud ontvangen. Heijn is veertig jaar in dienst bij de overheid ge weest. Hij is verbonden aan de subfaculteit biologie als weten schappelijk tekenaar en maakt onder meer afbeeldingen van dieren en organismen. Aan de universiteit van Miami werd in 1970 een tentoonstelling geor ganiseerd van biologjsch-we- tenschappelijk tekenwerk waar ziin oeuvre oen belangrijke plaats was toebedeeld. REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071 -161417 Bloemenmarathon Ezels Veel prominente Q Drie ezels waren I 2 rolstoelatleten ver- I J niet genoeg voor kiezen dit jaar de Olympi- een voettocht naar Sevilla. sche Spelen voor gehandi- Uiteindelijk werd de stad capten boven de deelna- per tractor bereikt me aan de Bloemenmara thon

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11