Peugeot laat 405-ontwerp Pininfarina onaangetast Weg en wiel Jaguar XJ220 meevaller voor schatkist TNO ontwikkelt 'intelligente' auto FIETSSTROOK Zadel in stelling tegen verlaging geslachtsdrift DONDERDAG 16 JUL11992 BLIKVANGERS Grotere voorraad onderdelen oude Eend De Lelijke Eend, ofwel Deux-Chevaux (2CV), is inmiddels al weer twee jaar niet meer leverbaar, maar de belangstelling is er niet minder op geworden. Het wordt echter steeds moeilij ker om via de reguliere kanalen aan onderdelen voor deze au to te komen. De grootste vereniging van 2CV-eigenaren, de Enige Echte Eenden Club (EEEC), die zich richt op oudere Eenden (tot bouwjaar 1970), heeft daarom haar magazijn ruimte uitgebreid. Dit magazijn, waar de vereniging tiendui zenden onderdelen voor haar leden op voorraad houdt, speelt een steeds grotere rol bij de restauratie en het onder houd van Eenden op leeftijd. Voor meer informatie: EEEC, postbus 13129,3507 LC Utrecht. Qpel Vectra Zakenauto van het Jaar De jaarlijkse verkiezing Zakenauto van het Jaar, georgani seerd door het blad Automobiel Management, heeft voor dit jaar de Opel Vectra als winnaar opgeleverd. Sinds de intro- duktie in 1988 zijn er in Nederland ruim 58.000 Vectra's ver kocht, waarvan ongeveer de helft in het zakelijke deel van de markt. De Vectra staat ook te boek als de best verkopende lease-auto, gevolgd door zijn kleinere broertje, de Opel Astra. Opel is al 23 jaar marktleider in ons land. houten De snelste en duurste produktieauto ter wereld, de Jaguar XJ220, was vorige week een dag in Nederland. Het eerste afgebouwde exemplaar maakt momenteel een rondrit door Europa. Volgens plan zullen tussen nu en de herfst van 1993 alle 350 Jaguars door hun ei genaren bij de fabriek van JaguarSport in Croot-Brittannië worden afgehaald. Elf XJ220's, die 1,8 miljoen gulden per stuk kos ten, krijgen een Nederlandse eigenaar. Een aardige meevaller voor de schatkist, want van de aanschafprijs gaat ongeveer acht ton naar de belastingen, als de auto tenminste op een Nederlands kenteken wordt gezet. Als dat voor alle elf Jaguars geldt haalt de fiscus dus bijna negen miljoen gulden op deze auto's binnen. redactie: Theo van der kaaij ln samenwerking met onder zoekinstituten en industriële ondernemingen uit zes Europe se landen heeft het Instituut voor Zintuigfysiologie van TNO in Soesterberg een navigatiesys teem voor de automobilist ont wikkeld. Het helpt de bestuurder de ge wenste bestemming foutloos te bereiken, zorgt er voor dat niet gevaarlijk dicht achter voorlig gers wordt gereden en voor komt dat de maximumsnelhe den worden overschreden. Er is verder een 'anti-botsvoorzie- ning' aan boord en ook corri geert het stuurwiel, indien no dig, de koers van de auto. Het zogenoemde Intelligent Driver Support-systeem is in een personenauto ingebouwd en wordt momenteel op de weg bepibefd. Het zal volgens TNO nog enkele jaren duren voordat het volledig is ontwikkeld. De Europese Gemeenschap besloot onlangs het project voor de ko mende drie jaar te blijven finan- Het bijzondere van het systeem is volgens de onderzoekorgani satie dat de activiteiten van al de afzonderlijke deelsystemen zo op elkaar zijn afgestemd dat de bestuurder nooit bovenma tig belast of te veel afgeleid wordt. Het systeem houdt reke ning met het individuele bevat tingsvermogen van de bestuur der en met de gebeurtenissen in het verkeer rondom hem die zijn aandacht vragen. TNO onderzoekt in hoeverre dit systeem een wezenlijke bijdrage kan leveren aan de verbetering van de veiligheid op de weg en aan een betere doorstroming van het verkeer. JAGUART Regionaal Jaguar Centrum Hlanleespoor B.V. Ooetdorperweg 29-31 2242 ND Wassenaar Teleloon 01751-19369 7 M ou er echte W j bestaan, v m A na vele kilometers fietsen mijn bestemming bereik zonder half verdoofd onderli chaam? Verwachtingsvol mon teer ik de Lepper Concorde 910 ope maar beter op worden, stel ik vast. Tot nu toe heb ik immers nog nooit op een echt fijn zadel gezeten. Een nieuw zadel is niet goed koop. Voor een beetje kwali- teitsprodukt ben je zo een tien tje of zeven, acht kwijt. Ik had al een duur Lepper-zadel op mijn fiets, dus aanvankelijk was ik een beetje huiverig om de ad viesprijs van negentig gulden uit te geven voor de allernieuw ste vinding, de Concorde 910. Fietsenspecialist Rijwieltrust uit Haarlem heeft echter een goed voorstel. Probeer de Lepper Concorde 910 eerst eens twee weken uit, zegt eigenaar Leen- dert Rietveld. Bevalt het zadel niet na twee weken woon-werk- verkeer, dan mag de verslagge ver het zadel terugbrengen en hoeft slechts vijftien procent te worden afgerekend van de 85,-, die hij normaal berekent. Geen gekke deal, dunkt me. Een gebruikt zadel is'immers als oc casion beduidend minder waard. De eerste rit Zandvoort-Haar- leni bevalt. Ik krijg hoop. Aan gekomen bij het Damiatege- al te diep in. Toch moet ik eer lijk toegeven dat na een fikse fietstocht 'de daad' niet boven aan mijn verlanglijstje staat. Doorgaans duurde het met mijn oude Lepper wel een minuut of tien, vijftien voordat het gevoel in mijn onderlichaam weer enigszins terugkeerde. Een on werkelijk gevoel, dat zich nau welijks laat beschrijven. Mijn proefzadel, de Lepper Concorde 910, is speciaal ge construeerd voor mensen met De Lepper Concorde 910 is speciaal geconstrueerd v vaak last hebben van zadelpijn. bouw in de Waarderpolder voel ik nauwelijks de gebruikelijke plaatselijke verdoving. Ideaal is het nog niet, maar toch merk ik duidelijk dat de speciaal gecon strueerde sleuf in het zadel er voor zorgt dat mijn gewicht voornamelijk rust op de zitbot- jes. Dat ontlast het scrotum in niet geringe mate. Tijdens de testperiode laat ik mij uitvoerig informeren over het 'probleem' van mij en mijn lotgenoten. Uit documentatie van de landelijke werkgroep 'Fietsen en goed zitten', be staande uit twee wetenschap pers van de TU in Delft, een fietsjournalist en een arts, blijkt dat veertig procent van de vrou wen en 35 procent van de man nen af en toe last heeft van za delpijn. Als ik al gêne voelde, dan is dat nu afgelopen. Uit een groot onderzoek, dat de werkgroep heeft laten houden onder duizend mannen en vrouwen, blijkt dat de kwalen uiteenlopen van pijn aan zitbot- jes (65%) tot irritatie van stuitje en uitwendige geslachtsorganen (54% van de vrouwen). Ook wordt bij mannen vaak gespro ken van gevoelloosheid van het perineum (28%, het gedeelte tussen de balzak en de anus) en van het geslachtsorgaan (45%). Dat laatste zou leiden tot verla ging van de geslachtsdrift, aldus een samenvatting van het rap port. Op dat laatste ga ik wijselijk niet dan ook: zit dit zadel lekkerder? Een volmondig 'ja' is het ant woord. De Concorde 910 rijdt, zit en veert weldadig ten op zichte van andere zadels, al blijft zo'n constatering natuur lijk heel persoonlijk. Hoogstens zou de uitsparing in het zadel (zie foto) iets dieper kunnen en verder naar voren mogen door lopen. Een belangrijk gegeven moet ik nog kwijt. Zoals ook uit het on derzoek is gebleken, is er een relatie tussen het optreden van zadelpijn en de hoogte van stuur en zadel. Daarnaast kan een zadel nog naar voren of naar achteren worden gezet of worden gekanteld. De fietsen specialist kan hierin adviseren. Duidelijk is in elk geval dat de Concorde 910 voor mij het fiet sen aantrekkelijker maakt. Wel licht komt het nu toch nog goed met mijn nageslacht... Daihatsu Frankrijk Daihatsu zal na de zomer ook in Frankrijk te koop zijn. De overheid heeft de firma Poch toestemming gegeven auto's van dit Japanse merk te impor teren. De Poch-dealers gaan zowel Japanse als in Italië ge bouwde Daihatsu's verkopen. BOEKEN Auto's van A tot Z Het Engelse standaardwerk 'A-Z of Cars 1945-1970' is nu ook in Nederland verschenen onder de naam 'Elmars Automobiel En cyclopedie 1945-1970'. Het is een handig naslagwerk met harde kaft waarin praktisch alle (Europese) auto's die in de betreffende periode te koop wa ren, aan bod komen. Het oorspronkelijke A-Z werd in opdracht van het Britse auto tijdschrift Classic and Sportscar geschreven en in dertien delen uitgegeven. Er moesten bij de samenstelling natuurlijk be paalde grenzen worden aange bracht omdat de serie anders jarenlang het autoblad was gaan vullen. Vandaar dat de auteur Michael Sedgwick zich heeft beperkt tot de Europese auto's die in de pe riode 1945-1970 in Engeland werden verkocht. Maar dat zijn er nog heel wat. Per pagina behandelt Sedgwick in beknopte vorm vier tot vijf auto's, in totaal een dikke 1.000 stuks, die allemaal zijn voorzien van een kleine, maar duidelijke zwartwit-foto. Geprobeerd is een zo compleet mogelijk overzicht te geven en dat lijkt aardig gelukt. Er staan bij voorbeeld tien verschillende Mini's in, dertien Aston Martins en maar liefst 51 modellen van Ford. Ook inmiddels verdwenen traditionele Britse automerken als Healy, MG, Morris, Riley en Triumph krijgen ruim aandacht. Sedgwick heeft een heel karak teristieke manier van schrijven en een uitgesproken mening, die niet altijd even vleiend is. Zo vindt hij bij voorbeeld de Ford Consul '51-'56 een nietszeggend ontwerp, waarvan de meeste exemplaren inmiddels zijn weg- geroest. De topsnelheid lag bij deze auto te laag om te kunnen zeggen dat de wegligging niet deugde. En 'het brutale bood- schappenwagentje'. Metropoli tan '56-'61 was behept met „een levensgevaarlijke weglig ging bij hogere snelheden en overmatige roestvorming." ELMARS Automobiel Encyclo pedie 1945-1970; door Michael Sedgwick en Mark Gillies; 232 pagina's; uitg. Elmar in Rijswijk; 49,50. BUK IN HET VERLEDEN Citroen is als jongste van de drie grote Franse autoproducenten 'pas' in 1919 met de bouw van automobielen begonnen. Maar die achter stand op de concurrenten weerhield oprichter André Citroen er niet van om als eerste in Frankrijk het fenomeen massaproduktie (naar Amerikaans voorbeeld) te introduceren. Vanaf 1931 organiseerde hij ook lange-afstandsritten om te laten zien hoe goed de Citroëns wa ren. De wagens die daarin meereden droegen allemaal de bijnaam 'Rosalie'. Op de foto een Citroën 10 Rosalie uit 1933, het jaar voor afgaand aan de introduktie van het legendarische model 7, beter be kend als de Traction Avant foto club angevin des véhicules d'époque Peugeot heeft het eigenlijk niet aangedurfd om de 405 een wezenlijk ander 'gezicht' te geven. De 'facelift' van de succesvolle 'zakenauto van het jaar 1991' bleef beperkt tot zichtbare zaken als een nieuw, meer rammelvrij dashboard en een ander kofferdeksel la 605) met een lagere tildrempel. De uiterlijke contouren van de auto zijn zoveel mogelijk intact gelaten, omdat met name de vormgeving nog steeds nummer één scoort als het gaat om het lijstje aankoopmotieven. De Italiaanse ontwerper Pinin farina, die de 405 destijds heeft ontworpen, legde voor die vorm de basis. Hem komt dan ook in feite de eer toe, dat de Fransen geei^kans zagen om het uiter lijk anders te boetseren. Verder heeft de 405 vooral on derhuids wat veranderingen moeten ondergaan, bedoeld om het rijgedrag te verbeteren en het comfort te verhogen. Automobiles Peugeot heeft tus sen de 700 en 800 miljoen Fran se francs geïnvesteerd in deze veranderingen. Om te beginnen bij dat dash board. Het kenmerkende 'ei land', waarin de tellers waren gemonteerd, is verdwenen. De bovenkant is nu één geheel ge worden. De meters zijn ook wat gegroeid en dat komt de duide lijkheid beslist ten goede. Ver der is alles steviger. Niet meer dat harde plastic, dat al snel de Het kenmerkende dashboard-eiland is verdwenen, de bovenkant Is in de nieuwe 405 één geheel geworden. foto neiging heeft rammeltjes te ver- ooreaken. Anders is de bedie ning van kachel en ventilatie. Dat waren draaiknoppen, het zijn nu schuifjes geworden. De kennismakingsrit met de 'vernieuwde' 405 maakte al snel duidelijk dat de wagen stiller is. De rijgeluiden zijn wegge werkt'. Ook het motorgeluid is prima gedempt. Iets anders wat niet direct opvalt maar beslist zal bijdragen aan onderdruk king van geluiden, is de verste viging van het chassis, met na me aan de voorzijde. Peugeot stelt dat de plaatdikte is toegenomen met 0.3 tot 0.7 millimeter voor de binnen- schermen, de zijkanten van het schutbord en voor de langsko- kers en langsdragers onder de bodemplaat. De gewichtstoena me beloopt daardoor zo'n vijf tien kilo. Het heeft een positieve uitwerking op de torsiestijfheid. Hoe het ook zij, de nieuwe 405 voelde merkbaar robuuster aan. Aan het motorenfront is even zeer nieuws te melden. Zo zal de wagen voor het eerst op de Nederlandse markt leverbaar worden met een 1.4 liter kracht bron van 75 pk. Dezelfde ma chine staat ook onder de kap van de 309. De prijs van deze basis 405 is nog niet bekend ge maakt, maar die zal Peugeot Nederland ongetwijfeld scherp Miljoenste Clio in recordtempo amsterdam Kort geleden is in de Renault-fa- briek in het Franse Flins, nabij Parijs, de miljoenste Renault Clio van de band gerold. Dat ge beurde precies 23 maanden na het begin van de produktie. Daarmee heeft de Clio het re cord gebroken van de Renault Super 5, die 24 maanden nodig had voor het eerste miljoen. Op het moment komen er iedere dag 3.100 Clio's van de band in vier fabrieken. De meeste wor den in Flins gebouwd, dagelijks 1.650 stuks. De rest komt uit België, Spanje en Portugal. BETROUWBAAR EN VEILIG MET DE AUTO OP VAKANTIE INFORMEER NAAR ONS GUNSTIGE ZOMERVOORDEELTARIEVEN BEL GRATIS 06 - 099 66 86, 5 Kamsteeg De grootste uiterlijke verandering onderging de Peugeot 405 aan de achterkant, die nu meer op die van de grotere 605 lijkt. willen houden. Nieuw is een 1.8 liter machine van 103 pk. Het is het 1.6 liter blok, maar dan met een langere slag. Evenzeer een noviteit in de 405 is de 2.0 liter uit de 605. Een gietijzeren blok met een vermo gen van 123 paardekrachten. En ten leste heeft Peugeot een nieuwe turbodiesel ontwikkeld. Die meet nu, evenals de zelf- aanzuigende dieselmotor, 1.9 li ter cilinderinhoud. De motor le vert twee pk meer dan de 1.8 li ter turbodiesel in de 'oude' 405. De winst zit hem niet in vermo gen, maar vooral in trekkracht, het koppel. Oude getrouwe motoren zijn dus de 1.6 liter en de zestien- klepper van 2.0 liter in de MI 16. Die is in combinatie met een katalysator nog altijd goed voor een slordige 155 pk. Op termijn volgt er een nieuw topmodel van de 405. Dat wordt een vier- wielaangedreven wagen met een 2.0 liter zestienklepper on der de kap, geblazen door een turbo. Het vermogen zal rond de 200 pk gaan belopen en in dat geval is de aandrijving over alle wielen best een uitkomst. De eerste indrukken van de nieuwe 1.8 liter zijn goed. De machine verschaft de 405 rappe prestaties. De verschillen met bij voorbeeld de tweeliter zijn miniem. Alleen de trekkracht bij lagere toerentallen blijft achter bij de grotere broer. Ook een erg fijn lopende machi ne is de turbodiesel. De motor is stil, trekt behoorlijk en geeft de 405 een top van 180 km/uur. De 405 met 'facelift' komt in september in Nederland op de markt. De prijzen zijn nog niet precies bekend. De importeur schat dat die door de bank ge nomen zo'n 4 procent zullen stijgen. Een verhoging, die voor een belangrijk deel ook zou zijn doorgevoerd, als er niets aan de 405 was veranderd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8