bacteriën slaan toe PARKET Dodelijke Dagblad Leidsch m Russische zeelui strippen duurbetaalde auto's Fignon terug met solotoer DUBBEL VOORDEEL in kanaal Treinreiziger vijf uur in lift DASA komt tegemoet aan bezwaren van staat Politie houdt verdachte van moord in tram aan Hoogheemraadschap dwarsboomt nieuw bouw in Haarlemmermeer Katwijkse jongen (15) verdronken DONDERDAG 16 JULI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39904 LOSSE NUMMERS 1,50 BRUIDSJURKJES In Frankrijk zijn meer dan twintig mensen overleden aan de gevolgen van voedselvergiftiging. De officiële Franse cijfers zijn sinds 24 juni niet meer bijgewerkt, maar onbe vestigde berichten spreken van 34 doden. Het gaat hier bij om een van de ernstigste epidemieën van listeria die de afgelopen jaren in Europa hebben geheerst. Meer dan 99 mensen zijn ziek, van wie velen ernstig. Dat meldt vandaag de Britse krant The Independent. Fignon kan weer lachen na de etappe-overwinning in Mulhouse. FOTO EPA MULHOUSE DICK HEUVELMAN Opmerkelijk tijdens de eerste bergetappe van de Tour was de 'wederopstanding' van Laurent Fignon, die er in de Vogezen een zegetocht tegenaan gooide. De tweevoudige Tourwinnaar ('83 en '84) ging gisteren op de laatste berg, de Grand Ballon, op de solotoer en hield in Mulhouse nog net zes belagers van zich af. Fignon's landge noot Pascal Lino mag met gele trui een dagje gaan rusten, want vandaag wordt er niet gefietst. De opwindende eerste Tour helft zit er op en in het Jura- plaatsje Dole worden krachten verzameld voor de zware Alpen etappe van morgen. In Mulhouse mocht Laurent lalabert de groene trui weer overnemen van zijn Belgische concurrent Johan Museeuw. Claudio Chiappucci behield zijn bolletjestrui. Het peloton werd tot 172 man uitgedund. De vijf opgevers waren Johan Capiot, de Belgische sprinttroef van de Cees Priems TVM-ploeg, de Fransen Leclercq en Moreau en de Spanjaarden Cubino en Sier ra. LESTELLA Stille Rijn 1 Leiden Tel. 07T - 120221 Nog niet alle bijzonderheden zijn bekend, maar de epidemie heeft zich verspreid over 42 de partementen in het noorden en zuiden van Frankrijk onge veer de helft van het land. Tot nu toe hebben de autoriteiten nog geen waarschuwing laten uitgaan naar toeristen, hoewel het vakantieseizoen naar zijn hoogtepunt loopt. De oorzaak is een bacterie van dezelfde soort (B4) als die waaraan tussen 1983 en 1987 31 mensen in Zwitserland zijn ge storven en in 1985 48 mensen in de Amerikaanse staat Califor nia. Vorig jaar werden in Frank rijk slechts vijftien van dergelij ke gevallen gemeld. Het Franse ministerie van volksgezondheid heeft een noodteam van vijf art sen en een veearts ingesteld om de bron op te sporen. Dat heeft nog geen succes gehad. De eerste gevallen werden be gin april gemeld. Volgens Fran cois Girard, die voor het minis terie van volksgezondheid de informatie over de epidemie co- ordineert, moet de oorzaak bij na zeker worden gezocht in een merkprodukt, waarschijnlijk een kaas (Brie, Camembert) of paté, dat over het hele land wordt verspreid. Dat zou de on regelmatige en grote versprei ding van de uitbarsting verkla ren. Het zal voor de Franse autori teiten moeilijk zijn de bron van de epidemie op te sporen. Van voedselvergiftiging krijgen de meeste gezonde volwassenen dezelfde verschijnselen als van koorts. Maar het kan gevaarlijk zijn voor zwangere vrouwen en mensen met een zwakke ge zondheid. Het kan een sponta ne abortus veroorzaken. Listeriosis werd in 1926 voor het eerst ontdekt in een labora toriumkonijn. De bacteriën zit ten normaal gesproken in de grond en komen door slechte hygiëne in de voedselketen te recht. BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071-226154 Donderdag koopavond HET WOORD IS AAN Otto Weiss Het is dikwijls moeilijk een vraag even dom te beantwoorden als zij gesteld is. VANDAAG PAGINA'S20 Binnenland3 Buitenland7 Cultuur15 Economie5 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Film/Boeken17 Info14 Programma's9 Regio11,12,13 Religie14 Sport18,19 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI: Een bui Vannacht mist. Overdag zonnig, later wat regen. Temperatuur 24 graden Zwakke tot matige zuid westelijke wind, kracht 3. Listeria-epidemie in Frankrijk eens langs. Dan zie je hier al die bloedzuigers van au tohandelaren staan. Ze plukken die Russen helemaal kaal." Alweer 47 jaar geleden, zo vlak na de Tweede We reldoorlog, kwam de vrouw over uit haar moederland Rusland. En sindsdien woont ze in IJmuiden. Toch kan ze nog steeds woedend worden om die manier waarop haar landgenoten uit een ver verleden worden behan deld. „Als straatjongens." Zo af en toe treedt ze op als tolk tussen de beman ningsleden en de aanwezige politieagenten. Letterlijk alles wordt van de auto's gesloopt. Achter elkaar ver dwijnen opvarenden met schroeven, wieldoppen of rubberen stootranden naar de ophaalbrug. De onder delen kunnen ze nog verkopen. Een laatste oproep om snel aan boord te komen Nog snel worden een paar bouten losgedraaid en daai gaan ten slotte de wielen. Twee stalen skeletten staan aan wal. Met achterop nog een sticker NL De lugube re striptease is achter de rug. De auto's zijn binnen een half uur ontmanteld. I Telefoon (i.v m. controle bezorging) I I I I Nummer bank/girorekening Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Operatie paus o In rooms-katholieke I kerken hangen wel briefjes voor opa, maar niet voor de gisteren ge opereerde paus. Gunstige loting >i q De Nederlandse I O voetbalclubs wer den gisteren tijdens de EC- loting gekoppeld aan 'zwakke' tegenstanders. Beleefd, doch dringend, maant de scheepstoeter van de roestige 'Anton Lopatin' de bemanning aan snel aan boord te komen. Woensdagmiddag, tien over twee. Afgesproken uiterlijk om twee uur te vertrekken, maar veel scheepsvolk laat de waarschuwing voor wat- ie is. De mannen moeten redden wat er nog te redden valt. Twee duur betaalde auto's dreigen in IJmuiden achter te blijven. Met man en macht slopen ongeveer dertig Russen in allerijl de onderdelen van twee auto's. Ze hadden zich er zo veel van voorgesteld. In IJmui den moest het gebeuren. Daar zouden ze een mooie tweedehands auto op de kop tikken om later in eigen land met flinke winst door te verkopen. Een welkome aanvulling op het karige zeemansloon. De autohandelaar uit het naburige Uitgeest had nog wel zo vriendelijk tegen ze gelachen, toen hij de sleutel en de autopapieren overhandigde. Maar wat was dat nou bij de douane, zo vlak voor het vertrek? „Ze heb ben alleen delen één en twee van het kentekenbewijs gekregen", vertelt een agent van de Velsense politie. „Nou, en zonder deel drie mogen de auto's niet aan boord. Dat wisten die jongens niet. Ze begrijpen niet eens wat er op dat briefje staat." De door de grensbewaking gealarmeerde agent slaat hoofdschuddend het tafereel op de Halkade gaande. „We hebben ze duidelijk gemaakt dat ze die auto's hier moeten achterlaten. Of ze teleurgesteld zijn? Ui teraard, maar ze snapten het uiteindelijk wel. Zonde, want die gasten hebben er wel een hele tijd voor moe ten sparen." Het komt volgens de agent vaker voor: autohandela ren die ongeldige of onvolledige papieren meegeven. Met als resultaat dat de auto niet mee mag. Een een koud kunstje voor de louche handelaar, om de wagen later met een reservesleutel weer mee te nemen. Zo'n twaalfhonderd gulden per auto hebben de Rus sen betaald voor de oude Taunus en de overjarige Lada. „De stakkers", zegt een geëmotineerde vrouwe lijke toeschouwer. „Vernederd worden ze hier! Door die automafia. Kom 's avonds eens om acht uur maar FOTO ioDICK HOGEWONING De hele operatie trok vele toe schouwers. Ongeveer rond het tijdstip dat het stoffelijk over schot uit het water werd ge haald, vond op de naastgelegen weg SI een ongeluk plaats. Een automobilist, die vrij hard reed, knalde achterop een auto, die zich met een vaartje van zo'n 60 kilometer per uur voortbewoog. „Kennelijk had een van de auto mobilisten meer aandacht voor wat er in het kanaal gebeurde, dan voor de weg", aldus Bos. De twee betrokkenen een man en een vrouw uit Noordwijk kwamen er nog vrij goed van af. Ze werden met een ambulance naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht, maar daar bleek opname niet nodig. Soft-ijs vaak knap smerig den haag anp Bij bereiding van soft-ijs wordt nogal eens onhygiënisch ge werkt. Dat blijkt uit een onder zoek van Konsumenten Kon- takt. De consumentenorganisa tie heeft twintig soft-ijsjes laten bekijken op onder meer aanwe zigheid van bacteriën. Elf van de twintig ijsjes waren niet in orde. Ze voldeden niet aan de eisen van de Warenwet omdat ze teveel bacteriën bevatten of bacteriën die ziektes kunnen verwekken. Ook werden resten van ontsmettingsmiddel gevon den. Dat heeft Konsumenten Kontakt vanochtend bekendge maakt. In de negen soft-ijsjes met ziekteverwekkers ging het om bacteriën die kunnen leiden tot diarree en braken. De salmonel la-bacterie, de belangrijkste ver oorzaker van voedselinfecties in ons land, zat in geen enkel ijsje. Konsumenten Kontakt kocht de ijsjes in cafetaria's, snackbars en lunchrooms in het westen en midden van Nederland. Twee agenten van de Velsense politie kijken geduldig toe als be manningsleden van het Russische schip 'Anton lopatin' de pas ge kochte auto uitkleden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABEUE STAPEL De Nederlandse Spoorwegen hebben treinforens Rob Reits- ma uit Krommenie een bos bloemen en 250 gulden aan reischeques overhandigd, als troost voor een onvrijwillig verblijf van vijf uur in een lift op station Amsterdam Sloter- dijk. Reitsma was dinsdagavond even na elven in de lift naar het perron gestapt. Halverwe ge bleef de lift steken. Reitsma drukte op de alarmbel en trok daarmee de aandacht van twee conducteurs. Zij riepen dat ze hulp zouden halen, maar die bleef uit. Pas om kwart over twee trof fen twee agenten Reitsma op het inmiddels volledig verlaten station aan. Ze waren naar hem op zoek, na een telefoon tje van zijn ongeruste vrouw. Het duurde nog tot vier uur eer de brandweer Reitsma had bevrijd. Henk van {Ier Molen overleden den haag Gitarist, tekstschrijver en componist Henk van der Molen is dinsdagnacht op 71-jarige leeftijd overleden. Hij was al enige tijd ziek. Van der Molen was bassist en gitarist bij onder meer het Miller-sextet. Ook tekende hij politieke prenten voor het Vrije Volk, was hij muziekarrangeur en tv-regisseur bij de AVRO. Van der Molen deelde 23 jaar lang zijn leven met cabare tière Martine Bijl, voor wie hij liedjes en theatershows schreef. De Nederlandse overheid krijgt tijdelijk een vetorecht in de nieuwe raad van commissaris sen van Fokker. Op die manier komt Deutsche Aerospace enigszins tegemoet aan de be zwaren van de overheid tegen het contract met Fokker. In het oorspronkelijke con tract zijn al enkele wijzigingen aangebracht. Zo behoudt Fok ker een aanzienlijk deel van het werk. Ook zijn er nadere afspra ken over de werkverdeling tus sen Fokker en DASA bij de bouw van nieuwe vliegtuigen. Er is nog verschil van mening over de duur van het vetorecht. Minister Andriessen (economi sche zaken) wil aan tafel blijven totdat er een nieuw vliegtuigty pe wordt ontwikkeld. DASA wil de duur ervan beperken. Een ander breekpunt is de bevoegd heid van de nieuwe raad. De overheid wil dat voor elk be langrijk besluit de instemming van twee van de vier Neder landse commissarissen nodig is. Ook is nog geen overeenstem ming over het voortbestaan van de produktie van de Fokker 50. Pagina 2: DASA: buigen of bar sten. amsterdam anp De politie heeft een 28-jarige man gearresteerd, die ervan wordt verdacht op 23 november vorig jaar een 53-jarige Amsterdammer te hebben doodgestoken in een tram in de hoofdstad. De steekpar tij had plaats na een ruzie tussen het slachtoffer en de dader plus diens metgezel. De echtgenote van het slachtoffer raakte lichtge wond. De verdachte is maandag al aangehouden, maar de politie heeft het nieuws pas vandaag bekendgemaakt. hoofddorp janette luichies Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat alle nieuwbouw- plannen van de gemeente Haar lemmermeer dwarsbomen. Rijnland is woedend omdat de gemeente pas half augustus een beslissing wil nemen over de plek voor een nieuwe waterzui veringsinstallatie. Volgens het hoogheemraadschap zijn de huidige zuiveringsinstallaties in Haarlemmermeer nu al overbe last. Om verdere overbelasting tegen te gaan wil Rijnland geen woningen meer aansluiten op het riool. De ruzie tussen Rijnland en de gemeente duurt al meer dan een jaar. Rijnland wil een nieu we zuiveringsinstallatie bouwen bij Lijnden, terwijl de gemeente kiest voor het bedrijventerrein De Liede. Omdat zij het niet eens konden worden, is hulp van de provincie ingeroepen. In een laatste bemiddelings poging zaten de partijen vorige week aan tafel bij de provincie, maar geen van de betrokkenen wil daarover iets zeggen. Wel liet de gemeente weten pas half augustus een besluit te zullen nemen. Tot groot ongenoegen van Rijnland. De gemeente wil de nieuwe installatie bouwen op bedrijventerrein De Liede, om dat daar al vervuilende bedrij ven te vinden zijn. Volgens Rijn land kost een installatie daar 10 tot 20 miljoen gulden méér dan een bij Zwanenburg/Lijnden. De zuivering bij Lijnden kost 70 miljoen gulden. Ook voert Rijn land aan dat zuivering op die plek een bedreiging is voor het natuurgebied De Mooie Nel. De installatie zou namelijk direct lozen op de Ringvaart, terwijl dat bij Lijnden gebeurt op het boezemgemaal bij Halfweg. I" I I I I I '1 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I betaal ik daarna maand (f 27.80) via automa- i tische betaling' Per kwartaal (f80,10) via accept Naam en voorletters De rijkspolitie te water legde het scheepvaartverkeer stil om te kunnen dreggen. katwijk annetvanaarsen De rijkspolitie te water, de Kat wijkse politie en duikers van de Leidse brandweer zijn gisteren bijna drie uur bezig geweest om het stoffelijk overschot van een 15-jarige jongen boven water te halen. De jongen was met twee vriendjes gaan zwemmen in het Additioneel Kanaal in Katwijk ter hoogte van de opslagplaats van provinciale waterstaat. Rond half vier kreeg de Kat- wijker midden in het water waarschijnlijk last van kramp. „Hij probeerde zich nog vast te klampen aan één van zijn ma ten, maar verdween toch onder water", aldus woordvoerder Bos van de Katwijkse politie. Het duurde lang alvorens het stoffe lijk overschot kon worden ge- Tijdens het bergen van het stoffelijk overschot botsten op de provinciale weg S1 twee wagens tegen elkaar. foto dick hogewoning borgen. „Het is diep en vrij de rijkspolitie het scheepvaart troebel water", aldus Bos. Voor verkeer op het Additioneel Ka de zoekactie hadden boten van naai stilgelegd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1