Fignon heeft eindelijk weer eens goede benen Saamhorigheid is ver te zoeken in ploeg Priem 'Het wielrennen moet veramerikaniseren' Tour de France Alex Zülle kapt er nu echt mee DONDERDAG 16 JUL11992 19 LeMond handhaaft zich met moeite Er werd, gistermorgen voor de start van ritnummer 11, andermaal druk gespeculeerd in de Tourkaravaan. Op de Place de la Cathedrale in Straatsburg was men reuze be nieuwd wat de eerste bergtocht zou opleveren. Goed, de Vogezen zijn de Alpen niet, maar de Grand Ballon, die als laatste op het menu stond, was wel waardig genoeg voor de eerste categorie bevonden. MULHOUSE DICK HEUVELMAN Bovendien werd er hier en daar wat olie op het vuur gegooid door lieden, die zich nog niet hebben neergelegd bij de heer schappij van de absolute topfa voriet Miguel Indurain. Er stond wat te gebeuren, wist Davide Boifava, ploegleider van Chiap- pucci's Carrera-team, heel ze ker. Zijn 'poulain' was er klaar voor. Boifava: „Claudio gaat de komende dagen iedereen pijn doen, te beginnen vandaag met de etappe door de Vogezen. Laat men nou toch eens ophou den met te zeggen dat de Tour al beslist is." Boifava werd bijgestaan door Roger Legaey, de directeur- sportief van LeMonds Z-jon- gens. „Net als Chiappucci is Le Mond geen jongen die zich zonder slag of stoot gewonnen geeft." Veelbelovende praat, dreigend ook voor Indurain, al leen kwam er niets van terecht. Chiappucci, nooit te beroerd er een extra 'snok' aan te geven, moest dit keer eens passen en LeMond kwam zelfs van een koude kermis thuis in Mulhou se, waar Laurent Fignon, 31 in middels, zijn steeds bleker wor dende blazoen na lange tijd op fleurde met een triomf van be tekenis en zijn nieuwe sponsor (Gatorade) een mooi 'stukkie' reclame bezorgde. Flet nieuws van de dag was echter het bericht dat de hese stem van Albert Bouvet, die de Tourradio sinds jaar en dag be dient, rond het middaguur pro duceerde: „LeMond is gelost." Het peloton was op dat mo ment zo'n 90 kilometer onder weg en net begonnen met de beklimming van de Col de Ba- genelles, met 915 meter hoogte bepaald geen stevige 'jongen'. Desondanks was-ie LeMond te machtig en dat mocht toch wel zeer verrassend worden ge noemd. Gewoon moe zwakke dag ook nog van zadel pijn en iets opgezette lymfldie- ren. „Maar ernstig leek het alle maal niet, het is onbegrijpelijk." Niettemin ziet het er naar uit, dat de sleet LeMond te pakken heeft gekregen. Als 31-jarige heeft zijn lichaam al flink wat opdonders gekregen en de mo tor, die vorig jaar al kuren be gon te vertonen, lijkt zijn beste tijd te hebben gehad. De man, w deed beloven, blijkt er halfweg de Tour al doorheen te zitten. Omdat de koers nimmer echt hard werd gemaakt vooraan, kwam de Amerikaan met de schrik vrij en komt de rustdag van vandaag voor hem als ge roepen. Met hangen en wurgen slaag de de Yank erin terug te keren in het eerste peloton, dat een lange solo van Fignon bijna nog verstierde. Veel puf om uitleg van (negatieve) zaken te geven, had LeMond niet. 'Ik ben ge woon moe' was het enige wat Greg the Crack kwijt wilde. Ver moeid dus, waarna hij snel zijn rugtas pakte om een eindje ver derop, in een goed bewaakte sporthal, zijn verzwakte lijf een verfrissende douche te gunnen. Buiten had ook ploegbaas Lege- ay niet veel te koop. „De kracht is zomaar uit zijn benen ge vloeid, meer kan ik er ook niet van zeggen." Gregs vrouw Cathy repte eer der op deze voor de famile Ook de motoriek van Fignon is niet meer wat het geweest is. De man, die al op 22-jarige leeftijd (1983) de Tour won, die presta tie een jaar later herhaalde en nadien gaandeweg slechter ging boeren, had eindelijk weer eens goede benen. „Het is lang gele den dat ik zo'n goede dag heb gekend", stelde de Parijzenaar dik tevreden vast. „Daarom had ik me voorgenomen wat te pro beren. Alleen in de laatste tien kilometer had ik het moeilijk. Gelukkig had ik nog net genoeg Met die triomf heeft Fignon weer afstand genomen van Jean-Paul van Poppel als meest succesvolle renner van dit Tour peloton. Na Van Poppels zege in Straatsburg stonden beiden op acht ritzeges. De Fransman heeft er nu dus weer eentje meer, hoewel het er voor zijn gevoel vier meer zijn. Fignon: „Ik heb ook drie ploegentijdrit ten gewonnen en ik begrijp niet waarom die niet worden mee geteld. Daar heb ik toch ook voor moeten fietsen." Het laatste Toursucces van Fignon dateert al weer van drie jaar geleden, toen hij de etappe van Bourg d'Oisans naar Vil- lard-de-Lans op zijn naam schreef. Fignon leek daar de ba sis te leggen voor zijn derde Tourzege, maar hij werd op de meet in Parijs geklopt door Le Mond, die voor de meest ener verende apotheose zorgde uit de rijke Tourhistorie. Nog nim mer was er tussen de nummers een en twee zo weinig verschil, zegge en schrijve acht secon den. Fignon zal de Tour nooit meer winnen en weet dat zelf ook drommels goed. Vandaar dat hij zich, uiteraard tegen een vorstelijke vergoeding, heeft verhuurd aan Bugno, die zo'n ervaren rot dacht nodig te heb ben om dichter bij Het Grote Doel (het winnen van de Tour) te komen. Het is zeer de vraag of de Fransman hem het beslis sende duwtje naar de hoogste trede van het erepodium kan geven. Vooralsnog lijkt Indurain baas boven baas. Veel had de boerenzoon uit Villava gisteren niet te duchten in de Vogezen. Hij offerde slechts een ploeggenoot (Goros- pe) op om het gat met de sole rende Fignon binnen de perken te houden en gunde de Frans man verder het allerbeste. Op voorspraak van zijn ploegleider Echevarri gedraagt Indurain zich niet als een veelvraat als Merckx. De Spaanse kampioen heeft zich Anquetil, met wie Echevar ri nog heeft gefietst, als voor beeld laten stellen. Anquetil huldigde als patron van het pe loton het standpunt van 'leven en laten leven'. Gunde ieder op zijn tijd een prijs. Indurain is ook de beroerdste niet, zoals onlangs nog bleek in de Ronde van Italië, die hij ook al domi neerde. Grootmoedig stond hij de Italianen Chioccioli en Gio- vanetti winnende hoogstandjes in de bergen toe. Beide heren stelden dat zo op prijs, dat ze Indurain op z'n kamer kwamen bedanken voor de welwillende medewerking. Een gebaar dat Fignon, eigengereid en trots als- ie is, zeker niet zal gaan maken. TOUR IN CUFERS ELFDE ETAPPE. STRAATS8URG - MULMOU- SE: 1 Fignon (Fral 249.5 hm 6 30 49 (gem. 38,304 KmJu), 2 Dufaui (Zwi) 0 12, 3 Peder- sen (Den), 4 Elll (Ita), 5 Konisjev (GOS). 6. Delgado (Spa), 7. Leblanc (Fra), 8 Jalabert (Fra) 0 22, 9 Chiappucci (Ita), 10 Keil» (lef). 11 Ohlrotto (Ita), Arnould (Fre), 15 Chioccioli nISpal, 17 Bugno (ita), 18. Lino (Fra). 20 Thqumsse 21. Murguiatday (Spa), 22 Ledanois Boyer (Fra), (Nod), 21. (Fra), 23 Tsiepeie (Ld). (Spa), 28 Aloneo (Spa), 29 Penn 151. Maassen, 172 en laatste Van Hooydonck (Bel). Opgegeven: Leciercq (Fra), Sierra (Spa), Capiot (Bel). Cubino(Spa) en Moreau (Fra) ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Lino 48 32.59, 2. Indurain 1.27,1. Roche (Ier) 4 15. 4 Le Mond 4 27, 5 Bugno 4 39, 6. Chiappucci 4 54, 7 Ledanois 6^2. 8 Perm. 6 44, 9 Del gado 7.Q1, 10. Fignon 7.32, 11 Heppnef (DuD 7 38, 12. Alcala 7 46, 13. Rué (Fra) 8 14, 14. Leblanc 8 34, 15 Breukink 8 38, Ch.occ.oll 10 09, 19 Skibby (Den) 10 26, 20 Virenque (Fra) 10 35, 21 Hampsten (VSO 11.01. 22, Qoniales 11 32, 23 Arnouid 1 1 43, 24. Rookt 11 48, 28. Millar (Sch) 116 Van dor Poel 51 41, 123 I Het shirt is glad gestreken, de handen kunnen in de lucht Fignon boekt eindelijk 165. Van Poppel 1 28.18. 167 W.inands 130 55, 169. Pieters 1 33 41. 172 en laatste Quevedo (Spa) 2 03 54 PUNTENKLASSEMENT. I Jalabert 171 pun- ni, 4. OhtrottT 116. 5 Komsjev 91* I. ChP BEROKLASIEMENTi 1 Chiappucci 123 pun ten, 2, Virenque 91,3 Chioccioli 80, 4 Mu- guiaidey 67, 5. OOK (DuD 63, 6 Reue (Fra) DAGPLOEOENKLASSEMINTi 1 Castorama 19 S3 23, 2. Amaya, - p#ni|on(c 7 59 Harmeling rijdt gehandicapt rond Rob Harmeling rijdt gehandi capt in de karavaan. Sinds vori ge week vrijdag, toen hij ook een van de slachtoffers van de massale valpartij was, is zijn lin kerbeen omzwachteld. Als be scherming voor de diepe vlees wond van anderhalve centime ter, die niet gehecht kan wor den. „Dat gebeurt pas na de Tour. Eerder is niet mogelijk. Ik moet verduiveld goed opletten geen infectie op te lopen. Voor Alex Zülle zit de Tour de France erop. De 24-jarige 'Ne- derzwitser' hoeft van zijn ploeg leider Saiz de Tour niet meer voort te zetten. Zijn eerste leer jaar in de Ronde van Frankrijk liep tot en met rit 11. Verder gaan zou misschien nog één bergrit kunnen, maar Saiz wil voorzichtig zijn met het grote talent uit Will. Zülle ging gisteren nog één keer heel diep. Hij dook te on verdroten het gat in achter Fig non, en toen dat niet bleek te lukken zette' hij zich in voor de groene trui van Jalabert. Kilo meters reed het 'veulen' weer op kop, tot hij kapot was. Jammer dat hij de ronde nu verlaat? „Het is beter zo. Mijn tijd komt nog wel. Ik heb alles gegeven, ik moet nu goed gaan rusten. Ik ben tevreden dat ik deze Tour heb kunnen starten. Ik moet nog veel leren; de tac tiek, dat is zeker het zwaarste als het hard gaat. Het is heel moeilijk, maar ik heb veel opge stoken, en me ingezet voor de ploeg. Nu is het aan de anderen om Jalabert in het groen in Pa rijs te brengen." 'Als Theunisse een kat was, schopte ik hem op het dak' Nog een keer stampt Alex Zülle stevig op zijn pedalen. Zijn laatste optreden in de Tour van dit jaar. MULHOUSE/PUTTE »CPD Johan Lammerts is er voor het tweede achtereenvol gende jaar niet bij, in de Tourploeg van Greg LeMond. Hij is een proffenner van de B-categorie wiens wieier- toekomst wordt bedreigd nu de klad in onder meer de Nederlandse 'prof-cultuur' is gekomen. Renners kwij nen, profploegen verdwijnen. Hoe kwetsbaar is de huidige structuur van de internationale profwieler sport? Johan Lammerts, bestuurslid van de WBW (de vereniging van beroepsrenners) is realist. „Je hebt in alles een periode van bergop en bergaf. Daar heb je maar rekening mee te houden. Wij naderen nu het dal." „Door de loonexplosie van de laatste jaren, zijn de kosten van een profploeg enorm gestegen. Nu de markt zijn werk heeft gedaan, de prijs is opgedreven, zal er een correctie volgen. Zo gaat het altijd. De we reldeconomie stagneert. Een sponsor kan met zijn tien miljoen reclamegeld het best naar de tv stappen, om daar een goeie commercialronde te maken. Als je je doelgroep nauwkeurig hebt bepaald, en er is een goed produkt, dan is er bijna een garantie op succes." Doe je dezelfde investering in bijvoorbeeld de wielersport, dan mis je die zekerheid. Lammerts: „Ik weet ook wel, dat in het jaar dat ik bij Panasonic reed, de Ronde van Vlaanderen won, en de successen van de ploeg zich opstapelden, dat de omzet in Nederland toen alleen al steeg met 33 procent. Maar neem Tulip nu - een ploeg van 4 miljoen, wat hebben die er voor teruggekregen? Dat soort onzekerheden maakt een sponsor huiverig, zeker als hij iedere gulden eerst moet omdraaien." Dus moet het anders. „We zouden", zegt Lammerts „naar een Amerikaanse opzet toe moeten. De hele westerse wereld is bezig te veramerikaniseren, dus waarom de professionele wielersport niet?" Lammerts wijst op de typisch Amerikaanse sporten: baseball, basketball, american football, icehockey. Verenigd in resectievelijk de MLB, de NBA, de NFL en de NHL. Alle vier bonden verkopen hun competities aan commerciële tv-maatschappijen, tegen giganti sche bedragen aan uitzendrechten, honderden miljoe nen dollars per seizoen. De tv-stations kunnen zoveel betalen, omdat ze rondom de wedstrijden commer cials verkopen; sport als spiering om de kabeljauw te vangen. De tv-rechten vloeien rechtstreeks in de kas van de bonden, die er een professioneel apparaat mee in stand houden, dat het grootste deel van de inkomsten verdeelt over de clubs. Al die clubs krijgen evenveel geld, en houden zich op die manier in leven, kunnen de salarissen betalen. Het is het basisinkomen dat voortbestaan al bijna garandeert. „Zoiets", zegt Johan Lammerts, zouden ze ook in de wielersport moeten zien te verwezenlijken. De FICP, of straks de UCI, verkoopt alle topwedstrijden van het seizoen aan de tv, de rechten daarvan worden ver deeld over de eredivisie van het wielrennen. Iedere ploeg een miljoen of zeven." Lammerts denkt dat de kwetsbaarheid van de prof- wielersport daarmee tot een aanvaardbaar minimum wordt teruggebracht, en dat het geld van de zich steeds meer tot evenementen bepalende sponsor weer vloeit naar de plaats waar het hoort: die van de ac teurs, de renners, de ploegen. Jesper Skibby spuwde demon stratief op de grond. Cees Priem stond enkele meters van de Deen vandaan te vertellen dat de sfeer binnen zijn ploeg zo goed was. Dat geen sprake was van twee kampen. De Zeeuw kon echter niet op een waarheid betrapt worden. Want het bo tert al een tijd niet meer tussen verchillende leden van het team. Skibby was gisteren zo laai end dat hij zijn koffers wilde pakken. Woedend was hij op Gert-Jan Theunisse. Ziedend omdat de Nederlander op de Grand Ballon demarreerde, ter wijl Konisjev vooruit zat en hij als best geklasseerde renner van TVM in moeilijkheden verkeer de „Ik ga naar huis", brieste hij. „Ik pak mijn spullen en wil nooit meer iets met die man te maken hebben", was zijn eerste emotionele reactie. „Ik voel me geflikt door Theunisse. Het is stijlloos." Zo ver kwam het niet, maar gisteravond zal in hotel Prim- evere te Dole heel wat afgepraat zijn. Vandaag tijdens de rustdag heeft Priem de tijd alle neuzen in dezelfde richting te krijgen. De ploeg van de Transport Ver zekeringsmaatschappij is in twee kampen verdeeld. Aan de ene kant Konisjev, Skibby, Mei- nert en Capiot, die gisteren af stapte; aan de andere kant Theunisse, Siemons, Wijnands, Harmeling en in mindere mate Millar die zich nergens iets van aantrekt. Het steekt de buiten landers vooral dat Theunisse op alle gebieden een uitzonde ringspositie inneemt. Zo heeft hij zijn eigen verzorger in de Tour, bepaalt zijn eigen pro gramma en bepaalt vaak welke lijngevolgd wordt. Theunisse speelde de ver moorde onschuld toen hij ge confronteerd werd met de aan tijgingen van Skibby. „De af spraak was dat iemand van ons van voren moest zitten. Ik kreeg het signaal dat Konisjev was ge lost, dat was voor mij het sein aan te vallen", verklaarde de kopman van TVM. „Het liep echter niet naar wens. Als ik goed was geweest, had ik het gat moeten dicht rijden. Ik voel de me sterk, maar dat bleek een misvatting." Skibby - tot gisteren derde in het klassement - verloor tien minuten en duikelde naar de negentiende plaats. Maar nog steeds voor Theunisse, die ech ter het kopmanschap blijft opei sen en dat ook houdt. ,,Ik denk dat een gesprek de zaak oplost", meende Priem. „Skibby is te ge spannen, doodnerveus. Dat kostte hem zondag in Koblenz de overwinning. Niet het gebro ken frame", vond Priem. TVM is overigens de enige Nederlandse ploeg die naar be horen en vermogen presteert, in talloze etappes bij ontsnappin gen betrokken was. Desondanks zijn de wrijvingen en de irrita ties groot. De saamhorigheid is ver te zoeken en gooide direc teur Bos afgelopen weekeinde vervolgens nog wat olie op het vuur door op te merken: „Als Theunisse een kat was geweest, had Priem hem op het dak ge schopt." Priem ontkende zo kwaad te zijn geweest, maar ontkende ook niet deze uitspraak te heb ben gedaan. „Ik was teleurge steld dat de coup mislukte door het domme feit dat ik te ver van achteren reed om Meincrt te waarschuwen dat hij op Theu nisse moest wachten. Ik leef niet met Theunisse in onmin." Met Skibby wel, want dat kon Priem niet tegenspreken. De onvrede van de Deen was dui delijk zichtbaar. TOUR OP TV Vrijdag 17 juli: twaalfde etappe, Dole - Saint-Qervais, 267,5 km. Start 09.00 uur, finish circa 16.40 uur. De langste etappe als opwarmertje voor het zware werk In de Alpen. Een urenlange dagtaak met twee tussensprints en tal van klauterpartijen. Le Mont Salóve, na 187 km, is met 1345 meter het hoogste punt in de route (1e catego rie). Andere obstakels zijn de Cote de Montaigu (3e cate gorie, na 55 km), Cote d'Onoz (3e categorie, na 78,5 km), de Cote de Point B (4e categorie, na 107 km), de Cote d'Echallon (2e categorie, na 116,5 km) en tenslotte de slotklim naar Saint-Gervais Mont Blanc (3a categorie). DOLE FRANK- (j Taasenlèret il ÏTTTI RIJK la Saunter Hl Tm Montaigu Orgelet fTTTfl Ono; FMTTÏ1 Oyonnai fTTTTl Echalon HMTÏT1 SLtftVUS Vallelry IHIffl iieve it Mtm jClum HHTffl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19