Bouw van laboratorium Brocades Pharma zeker 'Het is zeker een verlies voor Voorschoten' 'Ganzen hebben nu drie poten' Regio Leiden Sassenheim maakt rampenplan Akzo 'Verder boren naar containers zinloos' DONDERDAG 16 JUL11992 REDACTIE DICK VAN DER PLAS (CHEF) MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK! ASTRID VAN DEN BERG WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE 071-161419 Bedrijf investeert 10 tot 20 miljoen in Leiderdorp Het nieuwe laboratorium van het Leiderdorpse bedrijf Brocades Pharma komt definitief naar Leiderdorp. Het 'Research Development-laboratorium' krijgt een plaats op het terrein De Elisabethhof, vlakbij het onderkomen van het hoofdkantoor van Brocades Pharma. nieuwe laboratorium is straks plaats voor nog eens vijftig werknemers. Het nieuwe ge bouw .schept overigens geen ex tra werkgelegenheid. De men sen die nu bij hetzelfde bedrijf in Delft werken, komen volgend jaar naar Leiderdorp. Brocades Pharma is in handen van het Ja panse bedrijf Yamanouchi. Het nieuwe pand wordt vijf duizend vierkante meter groot en krijgt vijf verdiepingen. Vol gens directeur Van der Wel kan in september met de bouw wor den begonnen. „Het gebouw Het pharmaceutsiche bedrijf heeft voor de bouw van het pand een overeenkomst geslo ten met een projectontwikke laar. Met de nieuwbouw is vol gens directeur productie A. van der Wel van Gist Brocades een bedrag gemoeid 'tussen de tien en twintig miljoen gulden'. Ook het hoofdkantoor van het pharmaceutische bedrijf is aan De Elisabethhof gevestigd. Hier werken nu 160 mensen. In het kan, als alles meezit, in novem ber volgend jaar klaar zijn. Dat is heel snel, want het is een heel groot pand en bij de inrichting komt heel wat werk kijken. In het laboratorium moeten na melijk heel wat technische in stallaties worden aangelegd." Voordat met de bouw van het laboratorium kan worden be gonnen, moet Brocades Pharma nog wel een aantal zaken zaken met de gemeente Leiderdorp regelen. Van der Wel: „In het la boratorium willen we nieuwe medicijnen maken en daarvoor hebben we een hinderwetver gunning nodig. Daarover heb ben we al gepraat met de ge meente, maar we moeten nog wel het één en ander vastleg gen." Het nieuwe 'Research Development-laboratorium' zou oorspronkelijk in Delft wor den gebouwd als onderdeel van een compleet nieuwe fabriek. Dat nieuwbouwplan gaat niet door omdat alle productie-acti viteiten van Brocades Pharma onverwacht worden geconcen treerd in Meppel. Die keus heeft te maken met de vervuiling van de grond bij de fabriek van het pharmaceuti sche bedrijf in Meppel. Yama nouchi eiste bij de overname dat Gist Brocades de vervuilde grond zou schoonmaken, maar hieraan bleek het bedrijf niet te kunnen voldoen. Daarom werd besloten uit te wijken naar an der terrein vlak buiten Meppel. Deze investering is echter alleen rendabel als alle actitiviteiten in Meppel worden geconcen treerd. Dolle lama in Wassenaar wassenaar Medewerkers van de dierenambulance moesten er gistermorgen aan te pas komen om een dol geworden lama-stier op het landgoed Duindigt in Wassenaar buiten gevecht te stel len. Het dier was om nog onbekende reden agressief geworden en slaagde er in uit een omheining - bestaande uit betonblokken van 20 centimeter dik - te breken. Van hieruit kwam hij in de stal waar de lama ook wat vernielingen aanrichtte. De gealarmeerde Wassenaarse politie schakelde behalve de dierenambulance ook de bereden groep van de Haagse collega's in, met het oog op het risico dat het dier op de openbare weg terecht zou komen. Zover kwam het echter niet. Met een verdoving werd de lama buiten gevecht gesteld. Het dier kon in de eigen stal weer op verhaal Leiderdorper breekt sleutelbeen leiderdorp/oud apeEen 29-iarige inwoner van Leiderdorp heeft afgelopen nacht zijn sleutelbeen gebroken bij een ongeval op de Leidseweg in Oud Ade. De man verloor in een bocht de macht over het stuur van zijn personenauto en kwam in de berm tegen een damwand tot stilstand. Waarschijnlijk heeft de Leiderdorper te hard gereden. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. De auto werd totaal vernield. Verkeerslichten op 'knipperen' leiderdorp» De verkeerslichten op de kruisingen van de Engelen- daal in Leiderdorp blijven de hele zomervakantie op 'knipperen' staan. De plaatselijke politie heeft ingestemd met deze maatre gel, die is bedoeld om het verkeer vlotter te laten doorstromen. Volgens het gemeentebestuur kunnen de installaties worden uit geschakeld omdat de Engelendaal in deze periode van het jaar minder verkeer hoeft te verwerken en er geen schoolkinderen de verkeersader hoeven over te steken. Warmond en Oegstgeesl: geen speciale voorzorgen sassenheim roza van der veer caroline van overbeeke Sassenheim krijgt mogelijk nog dit jaar een rampenbestrijdings plan. Daarvoor wordt nauw overleg gevoerd met Akzo Coatings. Het verfbedrijf aan de Rijksstraatweg beschikt al over een eigen bedrijfsrampenplan. De buurgemeenten Warmond en Oegstgeest, waarvan de dorpskernen net zo ver van het bedrijf af liggen als die van Sas senheim, nebben hun eigen rampenplannen en vinden dat Akzo Coatings onder de verant woordelijkheid valt van Sassen heim en Voorhout. Sassenheim is op dit moment bezig met het aanpassen en bij stellen van het rampenplan. Daarin is onder meer vastgelegd wie wie moet waarschuwen als er een ramp gebeurt, hoe de voorlichting moet worden gere geld en wat er allemaal moet worden georganiseerd. „Het huidige rampenplan stamt uit 1984 en moet worden geactuali seerd", licht P. Broersen van de Sassenheimse afdeling algeme ne zaken toe. Zodra het rampenplan klaar is, wordt begonnen met het op stellen van een rampenbestrij dingsplan. Daarin wordt aange geven wat er moet gebeuren zo dra op een specifieke plek zoals bijvoorbeeld het Akzo-terrein een ramp gebeurt. Broersen: Akzo heeft weliswaar een eigen bedrijfsrampenplan, maar dat is toch vooral op het bedrijf zelf gericht. Wij kijken meer naar de omwonenden. Wat moet er voor hen gebeuren bij een ramp." Volgens Broersen hebben de op stapel staande Sassenheimse plannen niets te maken met de ramp bij de chemische fabriek Cindu in Uithoorn. „Dit stond al bij ons op de planning. Het is heel wenselijk om een dergelijk plan te hebben en het moest er gewoon een keer van komen", aldus Broersen. Het aangepaste rampenplan moet in september aan de Sassenheimse gemeen teraad worden voorgelegd. Daarna wordt begonnen met het opstellen van het rampen bestrijdingsplan. Warmond is niet van plan om een apart plan te maken voor Akzo Coatings. „We vinden dat Sassenheim de eerst aangewe zen gemeente is om een derge lijk plan op te stellen. We ver trouwen erop dat dat goed ge beurt en dat Sassenheim ons zal waarschuwen als er iets aan de hand is wat óns ook aangaat", aldus J. Faasse van de gemeente Warmond. Ambtenaren van de gemeente Oegstgeest zijn bezig met het actualiseren van het inmiddels verouderde rampenplan. Dat nieuwe plan moet in september klaar zijn. Gemeentesecretaris P. Hordijk weet nog niet of Akzo daarin wordt opgenomen. „We hebben geen chemische bedrij ven binnen onze gemeente grenzen. Wèl gaan we praten met het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf, Meob. Dat ligt op ons grondgebied. Akzo valt buiten onze gemeentegrenzen maar we kunnen altijd met het bedrijf gaan praten. We kunnen ook overleggen met Sassenheim als hun rampenbestrijdingsplan klaar is. Maar ja, er kan hier ook een straaljager neerstorten. Het gevaar kan dus ook van buiten komen. Ie moet in feite met al les rekening houden." Warmond heeft een 'stan daard-rampenplan' waarin Ak zo Coatings wel wordt genoemd als potentiële gevaar. Faasse: „We erkennen dat Akzo voor ons ook gevaarlijk kan zijn. Maar tegelijkertijd constateren we dat de fabriek buiten ons grensgebied valt. We laten dat bedrijf dus over aan gemeenten die er méér mee te maken heb ben dan wij. Wel overleggen we vier keer per jaar met alle dor pen in de regio over mogelijke rampen die zich kunnen voor doen." Stichting Sociaal Raadslieden begint aan afbouw activiteiten VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS „Er valt een gat. Alleen weten we nog niet of het een groot gat is." De gevolgen van het ver dwijnen van de Stichting Soci aal Raadslieden zijn voor voor zitter R. Wetzelaar nog moeilijk te overzien. Maar één ding staat voor hem wel als een paal bo ven water: het is zeker een ver lies voor Voorschoten. Nog tot het eind van dit jaar geeft Wetselaar als voorzitter leiding aan de stichting. Daama houdt de organisatie ermee op. Als gevolg van bezuinigingen van de gemeente moeten de so ciaal raadslieden volgend jaar de helft van hun budget van 40.000 gulden inleveren. De stichting meent dat zij met het overgebleven bedrag geen zin nig werk meer kan doen. De Voorschotense wethouder financiën, F. ten Have, toont begrip voor het besluit van de sociaal raadslieden, maar heeft nu in 1993 20.000 gulden over. Hij heeft de sociaal raadslieden gevraagd mee te denken over een verantwoorde besteding van dat geld. Hij deed begin ju ni zelf al een voorstel: hulp bij schuldsanering, budgettering en bij het verkrijgen van kredie ten. Het voorstel viel bij de stichting in goede aarde. Neutraal Wetselaar benadrukt dat de zorg van de stichting zoals die nu nog functioneert 'breed en neutraal' is: „Wij doen alles zelf. Neem nu een echtscheiding met uithuiszetting en belasting problemen, waarbij één van de partners allochtoon is. Dat komt voor, ook in Voorschoten. Wie gaat scheiden, krijgt te ma ken met de rechter, de sociale dienst vangt de uitgezette part ner op, de belastingdienst komt langs en de allochtoon komt in contact met de vreemdelingen politie. Wij sturen niemand langs al die verschillende loket ten. Eén bezoekje aan onze raadsvrouw is voldoende", zegt Wetselaar. De voorzitter erkent dat de Leidse Rechtswinkel en de Be lastingdienst een deel van het sociaal raadswerk kunnen over nemen: „Het gat zit vooral bij de schuldhulpverlening. Het zal u misschien verbazen, maar er zijn veel mensen die zonder het te beseffen grote schulden aan gaan. Bij de Gemeentelijke Kre dietbank kunnen zij wel terecht voor de schuldsanering, maar wij bieden meer: wij leren men sen ook budgetteren, zodat zij dergelijke problemen in de toe komst kunnen voorkomen. De Kredietbank doet dat niet". Dossiers Hoe de toekomstige hulp aan de burgers er in Voorschoten uit zal zien, kan Wetselaar nog niet zeggen. De gemeente infor meert momenteel bij andere gemeenten in de regio hoe zij het sociaal raadswerk vormge ven en overlegt ook met de stichting over de mogelijkhe den. In september wil de ge meente met een helder plan voor de toekomst komen. Aan sluiting bij hetsociaal raads werk in een andere gemeente wordt volgens Wetselaar niet uitgesloten: „Maar die plannen liggen nog ver weg." Wetselaar prijst de bereidwil ligheid van de gemeente Voor schoten zelfs: „Het is flauw om rancuneus te blijven. De raad heeft nu eenmaal tot die bezui nigingen besloten. En ik consta teer dat de gemeente echt iets wil ondernemen om burgers met problemen ook in de toe komst te helpen. Dat vind ik po sitief." Toch meent hij dat er voor het sociaal raadswerk geen alternatief bestaat, maar "als de gemeente haar werk goed doet, kan de schade beperkt blijven." Na de vakantie begint het so-; ciaal raadswerk met de afbouw van de activiteiten. De stichting handelt de problemen van dé huidige cliënten af, maar sluit het loket voor nieuwe gevallen. „Het zijn niet de leukste maan den", erkent Wetselaar. Na 1 januari 1993 vernietigt de stichting alle persoonlijke dossiers, zodat niemand ooit zal weten welke Voorschotenaren met het sociaal raadswerk in aanraking zijn gekomen. Wetse laar „Veel valt er niet te vernie tigen, want het meeste deden we gewoon mondeling." Was er eerst ongeloof na het be richt dat de boringen in de Cou pépolder geen zeecontainers hadden opgeleverd, een dag la ter waren Jelle Bosma en Cécile van Laar overtuigd. Verder bo ren naar de zeecontainers in de Coupépolder is volgens beide milieu-activisten zinloos. „Het onderzoek is gedegen en volle dig geweest. In de wijde omge ving is men niets tegen geko men dat ook maar op de contai ners lijkt. Er is daarom geen en kel houvast om verder te zoe ken", verklaarde Bosma giste- Hij en Van Laar, statenlid voor Groen Links, zijn de twee mensen die zich vanaf 1988 in zetten om de gifaffaire op de voormalige vuilnisbelt op te helderen. Beiden deden dat vanuit de Streekcommissie, het provinciaal inspraakorgaan voor burgers. Toen na een dag boren niet meer werd gevonden dan enke le vaten en wat staaldraad, was dat voor Bosma en Van Laar een domper. Zij hadden zich vastgeklampt aan de getuigenis van hun plaatsgenoot H. Heemskerk, die in 1980 de con tainers heeft zien verdwijnen in de belt. Maar na uitvoerig te zijn voorgelicht door deskundi gen, zijn Bosma en Van Laar nu toch gerustgesteld: er is geen re den meer om aan te nemen dat er containers liggen in de Cou pépolder. Brug van 55 meter leiderdorp» Waar nu de Bui tenhoflaan nog abrupt eindigt in een plantsoentje, moet een brug met een totale lengte van ruim 55 meter de verbinding gaan vormen met de Bloemerd II in Leiderdorp. De gronden van deze toekomstige woon wijk worden momenteel nog van de wijk Buitenhof geschei den door de Dwarswatering. Met de bouw van de brug wordt op z'n vroegst volgend jaar begonnen. De nieuwe verbinding wordt geschikt gemaakt voor alle ver keer. Er komen twee rijbanen van elk drie meter breed, twee fietsstroken van 1,50 meter en eveneens aan beide kanten een voetpad van 2.10 meter breed. De brug krijgt geen leuning maar een afscherming van bloembakken. De doorvaart- hoogte wordt 1.87 meter. Het slaan van een verbinding naar De Bloemerd II maakt de weg vrij voor de bouw van wo ningen voor 700 tot 800 gezin nen. Leiderdorp wil over onge veer drie jaar op deze plek met de bouw daarvan beginnen.. FOTO WIM DIJKMAN Gemeente Leiderdorp: geen drempels in Gallaslaan LEIDERDORP» Er worden voorlopig geen maatregelen genomen om de snelheid van het verkeer op de Gallaslaan in Leiderdorp af te remmen. De drempels, waarom door een bewoner van de Oltmansdreef waren ge vraagd, kunnen volgens het college van burgemeester en wethouders niet worden aangelegd. De Gallaslaan is één van de centrale routes waarop de straten van de wijken Bin nenhof en Voorhof uitko men. Op dergelijke 'wijkont- sluitingswegen' wil het ge meentebestuur geen obsta kels aanbrengen. Wel wordt volgens een woordvoerster van de ge meente bekeken of het mo gelijk is om schoolkinderen veiliger te laten oversteken. Op welke manier dat moet gaan gebeuren is nog niet bekènd. Het college neemt binnenkort een beslissing over het beveiligen van de schoolroutes. Medewerkers van een aannemingsbedrijf leggen de laatste hand aan de herstelde beeldengroep. Vernielde beeldengroep in Zoeterwoude teruggeplaatst zoeterwoude „Een gans loopt normaal op twee poten maar mijn ganzen hebben er nu drie." De Zoeterwoudse kunstenares Gerda van den Bosch is blij dat 'haar' drie bronzen ganzen weer recht op hun pootjes staan op het veldje bij de Ommedijkseweg en de Wei- poortseweg. Het enige verschil met vroeger is dat de versteende dieren nu extra worden gesteund door een dunne metalen pen. Van den Bosch: „Onder hun achterste zit nu een korte roestvrijstalen stang, die zo onopval lend mogelijk is aangebracht en een donke re kleur heeft. De ganzen staan daardoor een stuk steviger." Tien dagen geleden is het beeld van de kunstenares door onbekenden beschadigd. De ganzen stonden er nog maar pas een dag. In het weekeinde van 4 juli bleken twee van de drie vogels van hun voetstuk te zijn gevallen. De kunstenares vermoedt dat jeugdige vandalen hebben uitgeprobeerd of de vogels tegen hun gewicht bestand wa ren. Dat bleek niet het geval. Van den Bosch:Als je het maar lang ge noeg uitprobeerd, vallen de ganzen uitein delijk wel om. Ik denk dat het het werk is geweest van een stel dronken feestneuzen. Jongeren die naar huis gingen na een eind examenfeestje en een borreltje op hadden, of zo. Het ging er dat bewuste weekeinde namelijk nogad luidruchtig aan toe in de buurt." Het resultaat was dat één gans hele maal van zijn sokkel was gevallen, de twee de wiebelde nog op één poot en de derde stond nog wel overeind. Van den Bosch: „Ik ben erg blij dat mijn ganzen nu weer her steld zijn. Het is zo zinloos om zoiets af te breken. En de vogels staan daar ook zo leuk; op het veldje. Fietsers en automoblisten kunnen uitstappen om er naar te kijken." 'De ganzen' is het derde beeld dat Gerda van den Bosch heeft gemaakt voor Zoeter woude. Bij de katholieke kerk in Rijndijk staan schapen en een stukje verderop bij de Eendenkooi staat een groepje eenden mei een hondje. „Ik ben gespecialiseerd in die ren", zegt de kunstenares. „Meestal maak ik honden, maar soms ook andere beesten. Voor gemeenten doe ik eigenlijk niet zo veel. Ik werk vooral in opdracht van parti culieren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12