Leiden Regio Cafébaas negeert rode kaart Dader mogelijk nog vrij Gouden Pet maakte niemand beroemd Winkeliers straat op Krakers uit pand Hooigracht Verfgooier Kosto vrij Heineken haalt vaten 'uit voorzorg' terug DONDERDAG 16 JUL11992 Ij Miljoenen yl Het nieuwe labora- I torium van Broca des Pharma komt definitief naar Leiderdorp. Het pand kost tien tot twintig mil joen gulden Erica failliet 3 Projectontwikkelaar I J Erica uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank bankroet ver klaard Gemeente stelt voorbeeld in strijd tegen overlast horeca Eigenaar H. van der Bijl, van café Huis De Bijlen, is niet van plan zijn terras twee weken lang eerder te sluiten als straf voor het overtreden van de sluitingstijden. De 'rode kaart' die hij van de gemeente krijgt legt hij naast zich neer. „Ik ga niet akkoord met de huidige regels en dus ook niet met een sanctie", aldus de eigenaar van het café aan de Morsstraat. leiden» erna stkaat5ma Van der Bijl heeft eerder al ge- protesteerd tegen de 'gele kaart' die vooraf ging aan de 'rode kaart'. In een brief aan het ge meentebestuur voert hij aan dat er geen enkele grond is voor het plotseling wijzigen van het slui- tingstijdenbeleid. Omwonen den klagen niet over herrie, stelt Van der Bijl, maar toch moet het terras sinds vorig jaar door deweeks om 23.00 uur en in het weekeinde (vrijdag, zaterdag) om middernacht sluiten. Een vervroeging van de slui tingstijden, stelt de caféhouder. Tot voor de zomer van 1991 was er geen regeling voor terrassen en konden caféhouders onge stoord langer open blijven. „Na tien jaar is het ineens anders ge regeld". Van der Bijl heeft de ro de kaart en een reactie op zijn bezwaarschrift overigens nog niet ontvangen. Advocaat van Van der Bijl, R. van der Meer, meent dat de ge- Tien vrouwen beroven meubelzaak leiden» Bij een inbraak in een meubelzaak aan de Hoge Rijndijk is gistermiddag 5.000 gulden buit gemaakt. De diefstal was een bliksemactie van zo'n tien vrouwen. Twee van hen vroegen de verkoper omstreeks half vijf om informatie over meubels in de achterzaal van het bedrijf. De overige vrouwen verspreidden zich over de zaak. De verkoper hoorde tijdens het gesprek met de twee ineens een vreemde kreet, waarna de hele groep er als een haas vandoor ging. Later ontdekt de man dat zijn portefeuil le met geld was verdwenen. Het geld lag in een koffer achter zijn bureau. Inbreker op heterdaad betrapt leiden Een 19-jarige Leidenaar is vannacht op heterdaad be trapt bij een inbraak in éen supermarkt bij de Kopermolen. De man stond op het punt er vandoor te gaan met een bedrag van 30.000 gulden, die hij had gestolen uit de kluis. De politie ont dekte de inbraak omstreeks kwart voor twee door een ingeslagen ruit. Tijdens een vluchtpoging kon de man staande worden ge houden. Vrouw neemt bloemen en groente mee leiden Een 50-jarige Leidse vrouw is twee keer betrapt bij een diefstal van grote hoeveelheden groente en bloemen uit in het volkstuinencomplex aan de Nachtegaallaan. Een volksstuinder zag de vrouw de eerste keer plukken op dinsdagavond om streeks elf uur. Uit willekeurige tuinen nam ze groente en en bloemen mee en fietste even later weg. De politie hield de vrouw vlak daarna aan. Na verhoor werd ze heengezonden. De avond daarop gebeurde hetzelfde. De vrouw werd toen, samen met een vriend, op de Wassenaarseweg aangehouden met volle fietstas sen. Tegenover de politie heeft de vrouw verklaard dat ze voor het weghalen van de spullen toestemming heeft gekregen van een man op het terrein. meente geen wettelijke be voegdheid heeft om het horeca- beleid 'ineens' aan te scherpen. „Zonder dat er sprake is van overlast. Je kunt niet zo maar, willekeurig, je beleid wijzigen", aldus de raadsman. Van der Meer vindt het onte recht dat een rode kaart wordt uitgedeeld nog voordat zijn cliënt schriftelijk antwoord heeft gekregen op zijn bezwaar schrift tegen een gele kaart. „Als de politie mijn cliënt dwingt zijn terras eerder te sluiten, nog voordat gefundeerd is geant woord op zijn bezwaarschrift tegen een gele kaart, zal hij ze ker overwegen een kort geding tegen de gemeente aanspan- Gemeente-ambtenaar J. Vel- lekoop bestempelt de argumen ten in het bezwaarschrift als 'onzin'. „De sluitingstijden zijn niet vervroegd. Dat er geen overlast is bij omwonenden doet niet ter zake. Dat is geen criterium voor het al of niet uit reiken van een gele of rode kaart." Het Huis de Bijlen is de eerste kroeg die van de gemeente een sanctie krijgt opgelegd wegens het overtreden van de sluitings tijden, die zijn vastgelegd in de algemene politieverordening en de hinderwet. Drie andere kroe gen hebben ook al een gele kaart op zak wegens het te laat sluiten van hun terras. Dat zijn 't Keizertje, de Bonte koe, de Uyl van Hooglandt, en 't Praethuys. Vijf andere caféhouders heb ben een eerste waarschuwing gekregen voor het overtreden van de sluitingstijden van hun kroeg. Het gaat om Malle Bab- be, 't Brandewijntje, Sticky Fin gers, De Kreek en 't Centrum. Het negeren van een 'rode kaart' zal volgens politiewoord voerder D. Graveland tot gevolg hebben dat een caféhouder een extra straf krijgt. „Dan volgt een extra termijn van vier weken waarin het terras of de kroeg twee uur eerder dicht moet." Als ook dat dat wordt gene geerd dan kunnen B en W er toe overgegaan het gehele terras of een kroeg te sluiten. „Het huidi ge sluitingstijdenbeleid is de mocratisch vastgesteld. Als kroegbazen denken dat zij een tweede gemeentebestuur vor men dan zal dat grote proble men gaan geven aldus Grave land. Verbazing over vrijspraak Bosrode-moord hebben met verbazing gerea geerd op de vrijspraak van de 29-jarige verdachte van de Bos rode-moord. De Leidenaar, die in april bekende Willem Corne- lisse (35) vorig jaar oktober met een mes te hebben gestoken, is gisteren onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De Haagse rechtbank achtte niet bewezen dat de verdachte het slachtoffer opzettelijk heeft doodgestoken. Zelfs wordt niet uitgesloten dat een ander de dodelijke steken toebracht. Doorslaggevend voor de rechtbank was dat er onduide lijkheid bestaat over het tijdstip van het misdrijf. Vast staat dat de verdachte rond twaalf uur 's nachts bij de Gooimeerbrug met iemand heeft gevochten. Niet bewezen is dat dat Come- lisse was. Bovendien is ondui delijk of de verdachte wel ie mand heeft geraakt met zijn mes. Getuigen hebben Come- lisse tegen een uur nog zien lo pen. Een kwartier later werd hij zwaar gevond in een tuin aan de Bosrode aangetroffen. Hij overleed in het ziekenhuis. Niet uitgesloten wordt dat er die nacht in de Merenwijk meer vechtpartijen hebben plaatsge had. Bij de rechtszitting afgelopen vrijdag werd er nauwelijks aan getwijfeld dat de verdachte de dodelijke steken had toege bracht. Toen ging het slechts om de vraag of hij uit noodweer had gehandeld. Om die reden vroeg zijn advocaat toen om 'ontslag van rechtsvervolging'. Officier van justitie J. van Ek eistte vrijdag zes jaar gevange nisstraf wegens doodslag, dan wel opzettelijke mishandeling. Van Ek zei gistermiddag verrast te zijn door de uitspraak. Hij wil eerst de motivatie van het von nis bestuderen alvorens hij daarop commentaar geeft. Advocaat H. Lagraauw van de verdachte: „Het is een terechte uitspraak. Ik heb begrepen dat het bewijs niet overtuigde." De raadsman zei vrijdag nog dat zijn cliënt met de gedachte ver der moet leven dat hij een mens van het leven heeft beroofd. La graauw: „Dat dacht hij. Vanuit die veronderstelling bekende hij." Ook bij de Leidse politie, die veel tijd in het onderzoek heeft gestoken, is met enige verba zing op de uitspraak gerea geerd. Politievoorlichter D. Graveland: „We zijn niet teleur gesteld maar wel verrast. Ten slotte kwamen we de verdachte pas na maanden onderzoek op het spoor en heeft hij niet zon der moeite een bekentenis afge- De politie heeft nog geen plannen om het onderzoek te heropenen. „Daar moet de offi cier van justitie over beslissen", aldus Graveland. Tussen okto ber vorig jaar en april dit jaar hield de Leidse politie drie an dere verdachten van deze moordzaak aan. Zij moesten worden vrijgelaten, omdat ze niets met de zaak te maken hadden. leiden De winkeliers in de Haarlemmerstraat en de Breestraat gingen gisteren de straat op. In het kader van de Lakenfeesten was de hele binnenstad gevuld met warenmarkt en braderie. De belangstel ling van het publiek leek gisteren in het voordeel uit te vallen van de braderie op de Haarlemmer straat. Toch zijn de Breestraat-ondernemers tevre den. „Het was een stuk drukker dan vorig jaar en heel gezellig." FOTO WIM DUKMAN leiden i De Krakers van de Hooi gracht 40 moeten binnen twee dagen het pand verla ten. Doen zij dat niet, dan mag de eigenaar het pand over een week door de politie laten ontruimen. Als het pand binnen een jaar weer gekraakt wordt, mag de eige- j naar de politie direct weer I inschakelen. Dat heeft de Haagse kort geding-rechter mr. J de Groot vandaag bekend ge maakt. Eigenaar J. Platteel van het pand eiste twee we ken geleden een spoedige ontuiming. Tijdens het kort geding konden de krakers al op weinig sympathie reke nen van mr. J. de Groot. De rechter verweet de krakers toen zonder enig recht ge bruik te maken van het ei gendom van Platteel. De rechter bepaalt nu dat de ontruiming spoedeisend is, omdat de verzekeraars van wege de aanwezigheid van de krakers de verzekering op- gezegd hebben. Bibliotheken dicht leiden De filialen van de bibliotheek zijn een aantal weken in de zo mervakantie gesloten. Het filiaal Morskwartier is tot en met 25 juli dicht, het filiaal Merenwijk sluit van 20 juli tot en met 1 au gustus, het filiaal Stevenshof van 27 juli tot en met 8 augus tus, 't Spoortje van 3 tot en met 15 augustus en Zuid-West van 10 tot en met 22 augustus. De centrale bibliotheek is de hele vakantie geopend. De man die vorige maand verf- bommen gooide naar staatsse cretaris Kosto op het Pieters kerkhof is door justitie vrijgela ten. Het voorarrest van de man werd aanvankelijk met dertig dagen verlengd omdat hij zijn naam niet wilde zeggen. Die be schikking is door het Gerechts hof in Den Haag vernietigd. Justitie vreesde dat de man vanwege zijn anonimiteit niet vervolgd zou kunnen worden. Hij heeft echter toegezegd te" zijner tijd op de zitting van de rechtbank te zullen verschijnen. Behalve van het gooien van de verfbom wordt de man ook ver dacht van mishandeling van politieagent bij zijn arrestatie. De man, die alles ontkent dat hem ten laste is gelegd, maakt deel uit van het 'Politiek Infor matie Centrum' in Leiden. Dat organiseerde bij het bezoek van Kosto aan een juristencongres in de Pieterskerk een lawaaipro- test tegen het asielbeleid van de staatssecretaris. Het protest liep uit de hand toen de demon stranten de bewindsman in het oog kregen. Kosto werd door enige demonstrante belaagd en moest door de politie in veilig heid worden gebracht. Daarop besloot de politie het Pieters kerkhof 'schoon te vegen' waar bij de man werd gearresteerd. leiden roy klopper Bierproducent Heineken heeft bij alle Leidse cafés die ze be dient de vaten bier vervangen die midden vorige week zijn ge leverd. Volgens woordvoerder Dop van het concern gaat het om een voorzorgsmaatregel, om nieuwe problemen met troebel bier te voorkomen. Op de eerste dag van de Leid se Lakenfeesten, vorige week donderdag, kwam een aantal kroegen in de problemen door dat Heineken vaten zogenaamd blind bier had geleverd. Dit is erg troebel omdat het gist er niet is uitgezeefd. „Het is zeer beslist niet heerlijk, helder", al dus Dop. Sommige kroegen hadden nog een reserve-voorraad goed bier, andere moesten de tap-in- stallatie tijdelijk stilleggen. In middels is bekend wanneer de produktiefout in de Zoeter- woudse bierbrouwerij is ge maakt. Hoewel waarschijnlijk niet alle bier dat rond die tijd is gebrouwen 'blind' is, heeft Hei neken alle vaten van de betref fende datum weggehaald bii de cafés. Ze zijn vervangen aoor nieuwe. De gedupeerde café-ei genaren hebben volgens Dop gratis wat extra vaten gekregen. „We betreuren de gang van za ken, met name omdat het een drukke avond was. We hebben echter de indruk dat de zaak naar tevredenheid van de café exploitanten is opgelost. Ruim 40 deelnemers leiden Aan de zesde editie van De Gouden Pet doen dit jaar meer dan 40 verschillende groepen en solisten mee. Ze spelen vanaf 13.00 uur. De muzikanten spelen drie keer dertig minuten op wisselen de plekken in de binnenstad. Een jury selecteert tien acts die aan het eind van de mid dag (18.00 uur) meedoen aan de finale in de grote tent op het Arsenaalplein. Dit jaar jaar doen veel bla- zersgroepen mee aan het muziekfestival, zoals de Schrik der Zee, de B-kapel, de Bredase Aktiefanfare, Windkracht Wilskracht, Trommeltje Bier en Zootje Brass. Andere deelnemers zijn onder meer: Pieterburen Overlast ('zeehondenfolk'), 't Ogenblik ('balkan'), Red Hot TuJpeboUen ('bolleswing'), Postbus 51 (smartlappen), Zurq (volksmuziek), Bob Street Trio (rock 'n roll), Lu cas Blondeel (Braziliaans). Xaida (draailieren) en Mesjogge (klezmer). geen extra boekingen. Het enige dat we rechtstreeks aan het fes tival hebben overgehouden is een optreden in caJfé De Grote Beer." „Na die tijd is de band een beetje verwaterd. Iedereen heeft het druk met andere activitei ten. Eentje van ons is naar het conservatorium gegaan, een an der heeft een kind gekregen. Ik zelf ben ook vader geworden. Daardoor hebben we minder tijd om op te treden. Sowieso hebben we er nooit echt hard aan getrokken om meer optre dens te krijgen." Beroemd zijn ze er niet van ge worden, maar leuk was mee doen aan het straatmuziekcon cours De Gouden Pet wel. De prijswinnaars van voorgaande drie edities hebben zonder uit zondering goede herinneringen aan het Leidse festival dat de Lakenfeesten dit jaar afsluit op zondag 19 juli. Karin van de Berg, impresa rio van Russisch duo 'Kinderen van lieutenant Schmidt' uit Amsterdam; eerste prijs 1991: „Het festival is redelijk groot opgezet. Het was erg leuk om er aan mee te doen. Dat we de eerste prijs hebben gewonnen heeft niet enorm veel resultaat gehad. Af en toe worden we voor boekingen opgbeld omdat mensen via via van ons hebben gehoord. Vorige week werden we bijvoorbeeld nog gebeld door iemand die ons telefoon nummer van de organisator van de Gouden Pet had gekregen". „Het gaat steeds beter met de 'Kinderen van lieutenant Schmidt'. Ze wonen nu ook al wat langer in Nederland. Ge middeld treden ze twee drie keer per week op." De kinderen van lieutenant Schmidt winnaars van de Gouden Pet in '91. Ze zijn er niet beroemd door gewor den. FOTO HIELCO KUIPERS Kees Verhoeven van de band 'Vrolijk' uit Rosmalen; winnaar tweede prijs en publieksprijs in 1991 en 1989: „Leiden heeft een slimme aan pak door prijzen beschikbaar te stellen. Dat is bij de meeste fes tivals niet zo. Zelfs niet op het grootste en best georganiseerde straatfestival van Nederland, Oerol op Terschelling. Daar krij gen de muzikanten alleen hun onkosten vergoed. In Leiden tast men flink in de buidel en dat trekt een hoop deelnemers. Als winnaar van de tweede prijs kregen wij 500 gulden." „Toch waren we daarmee erg ontevreden, want eigenlijk had den we eerste moeten worden. De twee keer dat we mee heb ben gedaan kregen we de mees te stemmen van het publiek, vorig jaar zelfs 90 procent. Maar in de finale werden we tweede, dat was heel raar omdat de tent op z'n kop stond toen wij speel den. Bleek het festival ineens een cultureel stempel te krijgen, want een duo uit de Kaukasus ('Kinderen of lieutenant Schmidt', red.) werd winnaar." „Dit jaar hebben we weer een uitnodiging gekregen om mee te doen, maar daar hebben we vanaf gezien. Het is leuk ge weest. We hebben het razend druk en zijn nu bezig met een theaterprogramma en de nieu we cd, getiteld 'Wacht maar tot we beroemd zijn'. Ondanks dat harde werken en de vele optre dens, zo'n honderd per jaar, zijn we helaas nog niet doorgebro ken." Ramon Burnet van De Lub bers uit Den Haag; winnaars eerste prijs 1989: „Het is een leuk festival, klein maar gezellig. Er doen wel veel mensen aan mee van wie je je afvraagt of ze ook echt veel op straat optreden. Het prijzengeld was redelijk, wij hebben 750 gulden ontvangen en een mooie, door een echte hoeden maker ontworpen, pet." „We hebben een geweldige dag gehad. Het was mooi weer en we hadden een goede bezet ting, met veel blazers. Niets dan lof voor de organisatie. Voor de optredens begonnen kregen we een broodmaaltijd aangeboden, na het festival kregen we een warme maaltijd." „Veel reacties hebben we niet gekregen nadat we de eerste prijs hadden gewonnen, ook

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11