Hoe geloofwaardig is de Geheime missie van Smersh? 'Ook tante Truus uit Assen komt aan bod' Rtv show WOENSDAG 15 JUL11992 .8 TROS zendt spraakmakende documentaire uit STARDOM -Ar Ex-Angel Jaclyn Smith gaat voor derde keer scheiden. Elf jaar heeft het huwelijk met Tony Richmond geduurd, maar nu is ze hem zat. De scheiding gaat haar een lieve duit kosten. Rich mond maakt stevig gebruik van het feit dat zijn vrouw goed in de slappe was zit. Ze mag haar zoon en dochter alleen meenemen als ze het lieve sommetje van 700.000 gulden op tafel legt. Na alle dramatische berich ten over een op handen zijnde scheiding tussen Charles en Dia na weer eens een positief geluid. De prins wil zijn huwelijk redden door middel van een bootreis. Di heeft toegestemd in het tripje met haar man. Charles heeft haar wel moeten verzekeren dat het afgelopen moet zijn met de rela tie met Camilla Parker. De Brit ten wachten hoopvol af of het 'ideale paar' de huwelijksproble men weet bij te leggen. .Y Het zit prinses Caroline van Monaco ook niet mee in de lief de. Verdriet toen haar man Stefa- noCassiraghi was overleden. Na een lange periode van rouw, vond zij een nieuwe liefde in de per soon van Vincent Lindon. Caro line bloeide helemaal op, maar helaas ook Vincent was geen blij vertje. Hij verbrak de relatie en de prinses is weer continu in tra nen. Het rotsvaste geloof in Radio Noordzee ZOGEZEGD •Ct Na Ronnie Tober alweer een zanger voor de rechter. Deze keer gaat het om Hans de Booy. Wat heeft hij op zijn kerfstok? De Booy heeft tegen een huis staan urineren. Daarvoor werd hij in de boeien geslagen. Artiesten moe ten ook niet denken dat ze zich alles kunnen permiteren. Het programma 'Glamour land' komt volgend jaar weer te rug op het scherm. Presentator Gert Jan Droge is het weliswaar een beetje zat, maar goed voor één seizoen wil hij het nog wel doen. De liefste wens van de pre sentator is zo snel mogelijk een hotel beginnen. Wie had dat ooit achter die droge Dröge gezocht? STRIPS In Naarden, in de majestu euze hofstede Oud Bus- sem, ging vrijdag gejuich op. Radio Noordzee Nationaal (RNN), gevestigd in het hoofd kwartier van de uitgeverij Strengholt, is de eerste binnen landse commerciële omroepor ganisatie die op de kabel mag uitzenden. De directeur van RNN, Martin Banga, de direc teur van RNN, ontving maan dagmiddag zijn langverbeide li centie uit handen van minister d'Ancona van WVC. Op hetzelf de moment was de zender mèt Nederlandse muziek, overigens al in twee miljoen gezinnen te beluisteren. Een historische ge beurtenis in de geschiedenis van de Nederlandse omroep. Jerney Kaagman, zangeres en tekstschrijfster, roept maar weer eens dat ze voor 200 procent gelooft in Radio Noordzee Na tionaal (RNN), die ze alvast aan duidt als Radio 6. Zij is, met Ed- vard Niessing, die na 21 jaar KRO en met programma's als 'In antwoord op uw schrijven', 'Pep op drie' en 'Niemandsland' programmaleider werd, hèt uit hangbord van de commerciële binnenlandse omroeporganisa tie. Artiestengevoel Met name Jerney Kaagman heeft recht van spreken als het gaat over 'de omroep waar Ne derlandse muziek de boventoon voert'. Zij is mede-oprichtster van de B.V. Pop van de kun stenbond FNV en bestuurslid van PALM (professionele Au teurs Lichte Muziek) en van de stichtingen Conamus en Buma. Maar ze kan vooral vanuit haar eigen artiestengevoel praten, omdat ze nog steeds optreedt. Voor Jerney Kaagman is Ne derlandse muziek méér dan Va der Abraham, BZN, Tröckener Kecks of Hallo Venray. Ze heeft het dan over alle mogelijke gen res en stijlen. Volgens haar laat een omroep als RNN het talent in Neder land, „het kasplantje dat zich jarenlang niet heeft kunnen ontplooien", opbloeien. Zij ziet RNN als «en etalage, die doet kopen en verkopen. „Je moet je als artiest kunnen presenteren. Wil je je ontwikkelen, dan moet je de toets van het publiek kun nen doorstaan. Anders bloed je dood." Emancipatie Wat haar betreft kan de eman cipatie van de Nederlandse mu ziek alleen maar bereikt worden door een commerciële omroep. „Ik heb jarenlang bij de publie ke omroepen in Hilversum ge probeerd Nederlandse muziek te promoten. Maar ik zie ner gens verbetering. Je zit in een neerwaartse spiraal. Als je niet gedraaid wordt, kom je ook niet meer bij de platenmaatschap pijen aan de bak. Bij het aanbie den van demo's hoor je vaak: best goed hoor, maar dat krij gen we toch niet gedraaid op Radio 3." Ook programmaleider Edvard Niessing onderstreept die brede opzet. Overdag zal het accent meer liggen op het 'populaire genre', is er ook muziek „voor tante Truus in Assen." 's Avonds komen bijvoorbeeld ook caba ret, filmmuziek, luisterliedjes en dergelijke genres bod. „Uit eigen KRO-ervaring weet ik dat er overdag misschien maar 20 procent intensief luis tert, en 's avonds tachtig pro cent. Uiteraard gaat het dan om een veel kleiner aantal mensen, maar die luisteren dan ook écht. Zo'n drie blokken van twee uur per dag worden ingesproken. Bovendien zijn er elk uur news flashes en serviceberichten over files en het weer. Ook wordt ge dacht aan toeristische tips a la Meta de Vries. Buiten de blok ken wordt permanent muziek gedraaid door een computer, ook 's nachts, want de zender is 24 uur in de lucht. Niessing herhaalt menigmaal dat het om een aanloopperiode gaat die tot oktober duurt. Wat de programmering betreft ont vouwt hij al verschillende pro gramma's die wat de titels be treft nou niet direct revolutio nair klinken. Neem bijvoorbeeld programma's als 'Tussen Op staan en Weggaan', 'Schijven voor Bedrijven', 'Pauze Pakket', 'Ik Hoü van Hollands' En voor de kids "Windkracht 10'. „Ja, we beginnen voorzichtig. Aanvulling Directeur Banga beschouwt RNN als een noodzakelijke aan vulling op de publieke omroep. Hij zit dan ook flink te knikken als de term Radio 6 valt. De vraag waar RNN het nieuws vandaan haalt, stuit op geheim zinnigheid „Van een buiten lands persbureau", zegt hij. Hij is heel wat scheutiger met cij fers die de noodzaak van zijn omroep aantonen. Bijvoorbeeld dat op dit moment 82 procent buitenlandse muziek gedraaid wordt door.de omroepen tegen slechts 18 procent muziek van eigen bodem. Terwijl dit in de begintijd van Veronica nog ruim 40 procent. En de Wereld omroep komt zelfs nog op een lager percentage 'eigen muziek': 14 procent. „Over het promoten van Nederlandse muziek in het buitenland gesproken... Radio Noordzee Nationaal heeft zijn licentie. (Van links naar rechts de stuwende krachten, Jemey Kaagman, Martin Banga en Edward Niessing). foto* roland de bruin Ik wil er erg graag sexy uitzien, maar het is niet wat het lijkt. Ik vind het leuk om eruit te zien als een 'doblo', een dom blondje, maar deze 'doblo' heeft brains." (Mieke Stemerdink in VARA TV- Magazine) „Soms betrap ik mezelf erop dat ik weliswaar mijn werk heel leuk vind, maar uitgekeken raak op het medium televisie. Als me dat regelmatig gaat overkomen, moet ik stoppen. Ik wil geen timmer man worden die van spijkers houdt, maar niet van timmeren." (Koos Postema in de Telegraaf) Willem Duyn vindt het optreden met de groep Normaal nogal slo pend. foto* anp „Het is slopend. Optreden met Normaal betekent feesten en lol maken. Honderden liters bier worden er de zaal ingesmeten. En als je ziet wat dat publiek achterover slaat. Gelukkig drink ik niet, want ik zou het geen dag volhouden als ik daar aan mee moest doen." (Willem Duyn in Story) „Met alles en iedereen ga ik naar bed. En mijn bed is zo groot dat je er gemakkelijk met z'n zessen in kunt." (Uit de biografie van Freddie Mercury in Revu) „Ik heb na mijn opleiding als kok aangeleerd, dat je aan het eind van de avond niet moet kunnen ziep dat er is gewerkt. Daar 'schort het bij goede koks nog wel eé'n$ aan. Koks hebben vaak de rare gedachte dat anderen de af was wel doen. Dat is onzin. Alles dat ik in de keuken smerig maak, maak ik zelf ook weer schoon." Joop Braakhekke in VARA TV-Ma- gazine) „Mijn huis staat altijd vol bloe men. Ik heb geprobeerd mijn fi losofie op Fergie over te brengen; bloemen worden steeds opnieuw geboren, ze sterven, maar komen weer op, net als liefde. Fergie voelde zich na onze gesprekken een stuk beter. Zij is een fantas tische vrouw. Ze heeft alles wat een man kan verlangen. Ze is mooi, intelligent, warm, vrijgevig en sexy." (Sylvester Stallone in Privé) „Als je iets moois wilt maken moet je gewoon goed kunnen jat ten. Daar gaat het om. Zelf jat ik ook als een gek. Ik heb namelijk goeie oren. Iedere componist jat. En iemand die zegt dat-ie dat niet doet is een leugenaar. (Fay Lovsky in VARA TV-Magazine) BOLLEBOOM BOES Bijna 50 jaar na de capitulatie van de Duitsers gapen nog altijd witte vlekken in de ge schiedschrijving over de Twee de Wereldoorlog. De documen taire 'Geheime missie van Smersh' (een co-produktie van Foreign Media Affairs en Pro gress Video uit Moskou) sugge reert dat de lijken van Adolf Hitler en Eva Braun destijds niet zijn verast, maar ergens in een buitenwijk van Magdeburg (Maagdenburg) liggen begra ven. In de vorm van een Ak- tua-special zendt de TROS in twee delen (vanavond om 21.57 uur en op 22 juli) getui genverklaringen uit van voor malige leden van de Russische contra-spionagedienst 'Smersh'. Opmerkelijk is dat de onder vraagden, meer in het bijzon der majoor b.d. Orlovski, gaandeweg uit een cocon van zwijgzaamheid treden en in terviewer Alexei Uvarov ver trouwelijke informatie toespe len. In een eerste gespreksronde zegt Orlovski: „Voor zover ik weet is de familie Goebbels tweemaal herbegraven. Ik weet waar ze de laatste keer zijn be graven, maar ik verkeer niet in de positie daarover nadere me dedelingen te doen. Mijn com mandant heeft me ooit de op dracht gegeven daarover niets te zeggen en ik heb hem mijn woord gegeven. Ik ben niet van plan dat te breken." Interviewer Uvarov treft Or lovski tijdens een tweede ont moeting in een aanzienlijk spraakzamer bui aan. Dan zegt de voormalige Smersh-majoor: „Het gezin-Goebbels en Hitiers laatste stafchef Krebs zijn her begraven in de Westemstrasse in Magdeburg. In 1948, toen ik uit die stad vertrok, lagen ze er nog." Onafhankelijk van elkaar ver tellen majoor Orlovski, kolonel Blasjoek en kapitein Terechen- ko hoe de Russen in opdracht van Stalin zijn omgesprongen met de stoffelijke overschotten van Hitier en zijn gevolg. Begra ven, herbegraven en nogmaals begraven, Klaas Jan Hindriks, maker van de Geheime missie van Smersh: „We hebben de getuigen gecheckt op hun betrouwbaarheid." archieffoto dijkstra ringde lijk, dat ten minste uiter lijke overeenkomsten met Hitier bels besloten de hand aan zich zelf te slaan. Tot zover bracht de geschiedenis klaarheid. Maar de vertoont, historie gaf ook nogal wat witte Mpn«pnlppftiirl vlekken te zien. Hindriks: „In wensenieeuija 'Geheime Missie van Smersh' wordt stukje bij beetje de puzzel daar komt hun relaas fei telijk op neer. Van Berlijn naar Buch, vervolgens naar Rathen- au of Stendahl en ten slotte Magdeburg. Telkens als de opgelost. De Russen namen het geheim van Berlijn mee naar Moskou om dat zorgvuldig op te bergen in het KGB-archief. In Russisch bezit wa ren tot voor kort Hitiers laarzen, wandel stok en viool, 'Hitier en Eva Braun liggen ergens in Magdeburg begraven laat de Smersh' zien. „In het legermuseum in Moskou", geeft de commenta tor nader aan, „uit ieders ge zicht, uit ieders gedachte." De Russische manschappen troffen bij de opening bunker verbrande lijken Erich Voss, de verbindingsoffi cier van de Rijkskanselarij, was degene die ze volgens voorma lig Smersh-agent Mikhail Mil stein identificeerde als de fami vprrpupn waar Hiripr pn i-va lie Goebbels. Later werden de - Braun ziin beeraven Onder stoffelijke resten van nög twee Rebben de mensen gecheckt op braun zijn begraven, „unaer nprsonpn gevonden Ver schei- bun betrouwbaarheid. Ze heb- een garage in de Westernstras- personen gevonaen. verscnei contra-spionagedienst 'Smersh' het hoofdkwartier ergens an ders opsloeg, werden de lijken van de nazi-kopstukken opge graven en herbegraven. Kapitein Ivan Terechenko was tussen 1946 en 1951 gele gerd in Magdeburg, alwaar hij het beheer voerde over strikt geheime documenten. Hij be vestigt de lezing van majoor Or lovski en meent ook te kunnen vertellen waar Hitier De getuigenverklaringen, zoals die in de 'Geheime missie van Smersh' worden uitgesproken, spreken voor zich. Maar ze ge ven geen antwoord op de vraag wat hun wezenlijke betekenis is. Aangenomen zijn, hoe be trouwbaar is het geheugen van de heren waaruit ze hun verhalen opdiepen? Want met alle respect, er ligt een mensen- leeftijd tussen voorval en het relaas over het voorval. In het proces-Demjanuk zette de als getuige-deskundige opgeroepen prof. Wagenaar vraagtekens bij het waarheidsgehalte van de ge tuigenverklaringen. Niet eens zozeer op grond van de ouder dom van de betrokkenen, maar vooral omdat herinneringen aan gebeurtenissen plegen te vervagen bij het verglijden van de tijd. „Tja, da's waar", beaamt Klaas jan Hindriks. „Maar ge deining. Vrij prominent meldde het Algemeen Dagblad op woensdag 1 juli dat het tv- produktiebedrijf Foreign Media Affairs Inc., waarachter onder meer Klaas Jan Hindriks schuil gaat, in 'Geheime missie van Smersh' met de onthulling zou komen dat een Nederlands- Amerikaanse tv-ploeg in Mag deburg op de stoffelijke resten van Hitier en Braun zou zijn ge stuit. Bovendien waren ook de overblijfselen van de familie Goebbels aangetroffen, zo heet te het. Een dag naderhand distanti eerde namens Foreign Media Affairs, die het verhaal had ver kocht aan Daily/Sunday Ex press, Klaas Jan Hindriks zich van de publicatie in het lande lijke ochtendblad. „Het embar go was geschonden. Neem van mij aan dat die publicatie ons veel schade heeft berokkend." Maar er was meer. Getuige Orlovski bijvoorbeeld heeft in de Sunday Express een deel van zijn verklaringen herroepen. Dat zal de wetenschappelijke waarde van de documentaire niet hebben verhoogd. „Ach, die man werd beheerst door pu re angst", sust Hindriks. „De man is geschrokken van wat hij met zijn woorden teweeg heeft gebracht." Terugkeer Als makers van de documentai re organiseerden Hindriks en journalist/onderzoeker Charles Barrand een terugkeer van de vroegere Smersh-officieren Blasjoek en Terechenko naar Magdeburg. Naar de Clausenerstrasse, de vroegere Westemstrasse, waar ooit het hoofdkwartier van 'Smersh' stond. „Hier was het", wees Te rechenko de plek aan, waar Hit- Ier en Eva Braun begraven moe ten liggen. Voor de geloofwaardigheid van de getuigenverklaringen ware het misschien beter ge weest Terechenko en Blasjoek de 'begraafplaats' onder de al lang gesloopte garage onafhan kelijk vein elkaar te laten aanwij zen. Het toch wat magere ver weer van Hindriks: „Ze kwamen tegelijk aan in Magdeburg. Maar als iedere journalist be schik ik over een ingebouwd ra- integer dar. Daarom denk ik dat we goed zitten 'De Duitse regering zit niet te wachten op bedevaartsoord' ie. daarna is er beton overheen gegaan." De openhartigheid van de Russische getuigen wordt door Klaas Jan Hindriks, een van de makers van de documentaire, als volgt verklaard: „De getui gen verkeerden aanvankelijk in de veronderstelling dat ze mee werkten aan een documentaire van de Russische televisie." Inferno Berlijn, eind april 1945. Het Derde Rijk, dat bij monde van de nazi's de ambitie had ten minste 1000 jaar te overleven, stond na 12 jaar massaterreur, misdaad, nihilisme, vernietiging en decadentie oog in oog met de ondergang. Compleet murw gestreden: miljoenen levens wa ren geofferd aan een crimineel ideaal. Jochies van een jaar of twaalf, dertien, door Hitler in een vlaag van desperate waan- dene identificaties volgden, want Stalin vermoedde slechts de vondst van een dubbelgan- Hitler. In 'Geheime r Smersh' worden Russi sche archiefbeelden getoond van het door strijdkrachten c hun betrouwbaarheid. Ze heb ben hun verklaringen onafhan kelijk van elkaar uitgesproken. Wat mij betreft spreken ze de waarheid." Weken voor de vertoning op 21.57 uur en óp 22 juli televisie veroorzaakte de docu- 22.33 uur) mentaire her en der al de nodi- met deze heren. We hebben de verhalen waarheids getrouw opgete kend. Het ligt niet op onze weg de Duitse autoriteiten aan te sporen daar te gaan graven." De documentaire is zondag avond in verkorte vorm op de Duits/Luxemburgse commer ciële zender RTL Plus uitgezon den. Officieel heeft de Duitse overheid niet gereageerd. „Maar", beweert Hindriks, „via via hebben we vernomen dat de schrik er goed in zit bij de auto riteiten. Naar het schijnt is er voor gekozen om te wachten tot de bui over is. Ze zijn in Duits land natuurlijk als de dood dat in Magdeburg een bedevaarts oord voor neo-nazi's wordt ge creëerd." (Nederland 2, vanavond om 1 te strijden voor een ver loren zaak. Opgestookt door aanrollende Russische tanks woedde een inferno over de hoofdstad van nazi-Duitsland. Ondergronds, meer bepaald in de bunker van de Rijkskanse larij, moeten intussen paniek en fatalisme om voorrang hebben gestreden. Hitier, diens echtge note Eva Braun, met wie de Führer zich daags tevoren on dergronds in de echt had laten verbinden en de familie Goeb-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8