Je moet de slag even te pakken krijgen Smaak Eten uit de braadzak Runderbiefstuk, van ruitjesmotief tot verfijnde haas Wijting een lekkerbek Zelf yoghurt, boter en kaas maken WOENSDAG 15 JUL11992 7 REDACTIE «HENRlETTEV MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KALKOENFILET MET FRUIT [zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA RUST CITROENVLA Bestrooi 150 gram kalkoenfilet met peper en zout. Verwarm 15 gram (dieet)margarine of boter in een pan met anti-aanbakbodem en bak de kalkoenfilet in een kwartiertje aan beide kanten bruin en gaar. Leg het vlees op een voorverwarmde schaal. Bak een in plakken gesneden banaan, een in plakken gesneden sinaasappel en een in blokjes gesneden appel mee. Schep het fruit op de kalkoenfilet en strooi er wat geroos terde, geschaafde amandelen over. Per persoon: 980 kilojoules, 230 kilocalo rieën, 18 g eiwit, 9 g vet 22 g koolhydra ten. TOMATENSOEP MET SELDERU CORDON BLUE TUINBONEN MET CHAMPIGNONS (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN Dop twee kilogram tuinbonen en kook de groente in water met een scheutje melk en zout in een klein halfg uurtje gaar. Fruit een stukje kleingesneden ui in 10 gram (dieet- jmargarine of boter in een pan met anti aanbaklaag. Bak 150 gram in plakken ge sneden champignons op een hoog vuur even mee. Strooi er een eetlepel fijngeknip te peterselie, wat peper en zout over. Doe de gare bonen in een schaal en schep de champignons er op. Per persoon: 610 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 15 g eiwit, 4 g vet 12 g koolhydra ten. VENKELSCHOTEL (zie onderstaand recept) MACARONI VRUCHTENYOGURT Maak 500 gram venkel schoon. Snijd de knollen in vieren en kook de groente in twintig minuten gaar. Fruit een kleingesne den ui met eventueel een uitgeperst teentje knoflook in tien gram (dieet) margarine of boter. Bak 100 gram gehakt al roerend rul. Smoor drie ontvelde tomaten even mee. Voeg een half blikje tomatenpuree en een dl bouillon toe en kook dit tien minuten zacht. Doe de gare groente in een schaal en ver deel de tomatensaus er over. Per persoon: 830 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 14 g eiwitten, 12 g vet, 10 gkoolhy- draten. LIEVELINGSRECEPT „Dit gerecht is door mijn grootmoeder, ge boren in 1873, aan de kinderen doorgege ven", schrijft D.C. DE GOEDEREN UIT HEEMSTEDE. „Zij stierfin 1921, ik was toen 16 jaar. Ik ben 15 jaar weduwnaar, kook dagelijks en ik geniet 's zomers van deze onbekende stamppot. En natuurlijk heb ik het recept aan mijn kinderen door gegeven". ZOMERSE STAMPPOT Nodigeen flinke Schil de aardappe- komkommer; een prei len en kook ze gaar. of ui; 2 eieren per Schil de komkom persoon; zwarte pe- mer en schaaf deze per; zout; azijn; boter in kleine schijfjes, en zoveel aardappe- Snij de prei in smal- len als u normaal le ringen. Stamp de schilt voor uw huis- aardappelen en de houden. komkomer en prei met wat zout; royaal zwarte peper; een flink klont boter en een bescheiden scheutje azijn doorelkaar. (Ge bruik een zachte aromatische wijnazijn). Warm het geheel langzaam op. Daarbij ver liest de komkommer vocht en wordt het ge recht smeuig. Kook de eieren hard of zacht, al naar voorkeur. Gegarandeerd lekker en een restje is dat de volgende dag ook nog. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Eten met stokjes: De schrijver Rudy Kousbroek heeft ooit eens gezegd dat een Chine se of Japanse maaltijd hem altijd zo vriendelijk voorkomt, omdat er op tafel geen messen - immers agressieve voorwerpen - aanwezig zijn maar men stokjes gebruikt. Dat vreedzame is echter maar schijn: agressieve messen gebruikt men ook bij oosterse maaltijden, maar niet aan tafel maar in de keuken. In Chinese en Japanse keukens vindt men de scherpste messen ter wereld, aanmer kelijk gevaarlijker dan onze tafelmes sen. En het eerste wat Japanse en Chi nese koks leren, is om met die vlijm scherpe messen om te gaan, totdat ze een waar meesterschap bereiken. Ik heb ooit in een Chinese hotelschool gezien hoe de leerlingen een op een priem in de lucht gestoken rauwe aardappel tot een volmaakt ronde gladde bal moesten snijden. Maar in zoverre heeft Rudy Kous broek gelijk, dat het eten met stokjes is te danken aan veiligheidsoverwe gingen. Vork Meer dan drieduizend jaar geleden aten de Chinezen met een soort twee- tandige vorken uit been en arme mensen met gevorkte takjes, ruim tweeduizend jaar eerder dan de vork in Europa gebruikelijk werd. En zij sneden hun voedsel aan tafel met messen, in de oudste tijden nog met stenen messen. Maar, zo wordt in Chinese kronieken verhaald, toen men het geheim van de alcohol had ontdekt, werden de gemoederen soms zodanig verhit, dat er steekpar tijen ontstonden aan tafel. Een ver standige keizer heeft toen - omstreeks drieduizend jaar geleden - het gebruik van messen aan tafel verboden en de messen naar de keuken verwezen. In de keuken werd het voedsel in hap klare stukjes verdeeld, die met twee stokjes gemakkelijk naar de mond ge bracht konden worden. Aanvankelijk waren die stokjes, net als de primitieve vorken, puntig, zo dat men het voedsel eraan kon prik ken. In die periode kwamen de stok jes - met zoveel anders uit de Chinese cultuur - in Japan terecht. Men wil hiermee verklaren dat Japanse eet stokjes nog altijd dunner zijn dan de Chinese. Verfijning Ondertussen werd de tafelcultuur in China steeds verfijnder. Tijdens de elegante T'ang-dynastie (618-907) ging men het zich gemakkelijker ma ken aan tafel door niet meer op de grond maar op stoelen te zitten. Tafeldekken werd een kunst. Porse lein en lakwerk werden steeds fij ner en geraffineer der. Via de Zijde route had men de glasblaaskunst uit Perzië leren ken nen; men gebruik- te glazen bekers, kommen en borden in verschillende kleuren, bekers werden bekleed met parelmoer. En ook de eetstokjes werden steeds fraaier. Arme mensen gebruikten bamboe, maar de rijken zochten steeds kostbaarder materiaal. Rijk be werkt of met goud ingelegd ivoor, ja de in vele kleuren, zoals de zeer kost bare rode en witte jade, hoom, zelfs de zeldzame rinoceros-hoom. Chinese keizer verwees, voor de veiligheid, messen naar de keuken Een van de Ch'ing-keizers in de ze ventiende eeuw was bang om vergif tigd te worden (misschien had hij het emaar gemaakt). Hij wenste daarom uitsluitend te eten met zilveren eet stokjes, in het geloof, dat zilver zwart wordt als het met vergif in aanraking komt (iets dat tot bijna in deze tijd ook hier nog geloofd werd: men kook te een zilveren lepel mee met padde stoelen, in de mening dat die lepel zwart zou worden als er een vergiftige tussen zat. Maar zilver wordt alleen zwart met zwavel, bijvoorbeeld eie ren, en reageert niet op vergiften). Regels Ook voor eten met stokjes gelden be paalde regels. Wij vinden het een rare gewoonte, dat Chinezen hun kom metje rijst vlak bij de mond houden en de rijst naar Het kommetje vlakbij de binnen schui- mond en het voedsel naarfoin- ven. Maar zo be- nen schuiven, zo hoort het. hóórt het. De archieffoto kom rijst op tafel laten staan en er hapjes uit nemen geldt in China als gebrek aan eerbied voor het hoofd voedsel, rijst, en gebrek aan belangstelling voor wat er gebo den wordt. Dit scheppen van afstand wordt opgevat als belediging voor de gastheer. Het kommetje behoort vlak bij de mond. Eten met stokjes vraagt wat oefening en handigheid, maar die krijgt men gauw te pakken. En het kan heel elegant zijn, eleganter dan eten met vork en mes! Eén van de manieren om het dagelijkse eten minder vet te maken is bij de war me maaltijd bereidingstechnieken te kie zen die heel weinig of zelfs geen vet vra gen. Zo kan men grillen, maar ook ge bruik maken van de römertopf, alumini umfolie, een speciale braadzak of een pan met een anti-aanbaklaag: het zijn voorbeelden van vet-arme bereidings methoden. Groenten, fruit, (bruin)brood, magere en halfvolle zuivelprodukten en diverse vleessoorten op verschillende manieren bereid zijn de basisvoedingsmiddelen voor een minder vet dagmenu. Bij de warme maaltijd kan uitstekend gebruik worden gemaakt van pluimveevlees. Kip en kalkoen hebben een aantrekkelijk laag vetgehalte en ze leveren daarom ook weinig energie in de vorm van calo- Om te vergelijken (Nevo-tabel 89/90 onbereid produkt): per 100 g: kcal: vet (in g): kalkoen (met vel) 151 8 kip (met vel) 183 12 kipfilet (zonder vel) 106 2 In het najaar van 1991 zijn nieuwe voe dingswaardecijfers bekend geworden van (onbereide) kip en kalkoendelen: per 100 gram: kcal: vet (in g): kalkoenborst (geen vel) 113 0,5 kalkoendij (zonder vel) 168 10,1 kippebout (met vel) 200 15 kipfilet (zonder vel) 120 2,5 Braadzak Het gebruik van een braadzak is nog vrij nieuw. Ze zijn te koop in een winkel voor huishoudelijke artikelen of in warenhui zen of bij de poelier. Kip of kalkoen ver pakt in een braadzak kan zonder toevoe ging van extra vet in de oven worden ge gaard. Toevoegingen van groenten, pad destoelen of kruiden kunnen het vlees een bijzonder smaakje meegeven. Om dat de kunststoffen zak plaatselijk zou kunnen smelten, is het aan te raden dat de braadzak vrij van de ovenwand te leg gen. Poreuze schaal Ook in een römertopf kunnen kip en kal koen zonder vet in de oven worden be reid. De aardewerken poreuze schaal met deksel moet van tevoren altijd mini maal een kwartier in koud water worden gezet. Het opgenomen water kan tijdens de bereiding verdampen en kip en kal koen worden dan minder droog in de Ook in een pan met een anti-aanbak- laag kan kip en kalkoen uitstekend zon der vet bereid worden. Door pluimvee vlees met vel heel zachtjes in zo'n pan te verhitten, komt vet vrij dat vervolgens kan worden gebruikt om te bakken of te braden. Het vraagt iets meer zorg en tijd in de keuken. Klein klontje Veel gemakkelijker gaat het met hulp van een klein klontje vet. Maar dat klont je kan door de speciale bodem veel klei ner zijn dan bij een gewone koekepan of braadpan. Dat speciale binnenlaagje is soms ook aangebracht in een wadjang of wok. Dat zijn pannen met een wijde, halfronde bodem, afkomstig uit de Indo nesische en Chinese keuken waarin men kan roerbakken. Door het voortdurend bewegen van de reepjes kip, kalkoen (of ander vlees) en stukjes groente, en door de hoge temperatuur is maar weinig vet of olie nodig. De Hollandse biefstuk, kogel en haasbiefstuk zijn het lekkerst als ze in echte boter worden ge bakken. Al of niet verrijkt met geurige kruiden en geserveerd met jonge voorjaarsgroente en kleine, gekookte aardappeltjes. Een runderbiefstukje is een pu re delicatesse: een werkelijke streling voor de tong- Eigenlijk is de term 'gewoon' niet van toepassing op een bief stuk. Toch spreekt men vaak van een 'gewone' biefstuk als men een Hollandse biefstuk bij de slager bestelt. Al is de Hol landse biefstuk weliswaar de goedkoopste van de biefstuk soorten, hij is zeker niet ordi nair. Valdcundig gesneden uit het spierstuk en bovenbil van het rund wordt hij in duimdikke lapjes aangeboden. En als men goed kijkt, dan kan men zien dat de slager de Hollandse bief stuk met de platte kant van het hakmes zachtjes plet en vervol gens kerft met een ruitjesmo tief. Een handeling die typerend is voor een Hollandse biefstuk en die, zoals men zegt, vermal send werkt. Kogel en haas Een fijne draad en mager van structuur. Dat geldt in het bij zonder voor de kogelbiefstuk, die wordt gesneden van de ko gel uit de bovenbil van het rund. Deze biefstuksoort is nog malser dan de Hollandse bief stuk en is gemakkelijk herken baar aan de rond-ovale vorm waarin hij wordt gesneden. De exclusiviteit van de kogelbief stuk is net een tikje groter dan die van de Hollandse, omdat hij Chefkoks van het Bedrijfschap Slagers- bedrijf verzorgen tijdens de Floriade in Zoetenneer speciale kookdemonstraties, waarbij de bereiding van biefstuk ook de nodige aandacht krijgt. Deze kookdemonstraties worden gegeven in het Culinair Theater van het CBT Groenten- en Fruitpaviljoen en kunnen door iedereen worden bijgewoond. Er is ook een kookboek waarin alle recepten van tijdens de Floriade klaa rgemaakte gerech ten zijn opgenomen. maar beperkt voorhanden is. De allerfijnste, zeer malse en magerste biefstuk is afkomstig van de haas van het rund. Een uitzonderlijk en exquise stukje vlees, dat zijn exclusieve karak ter ontleent aan de - slechts - twee hazen die een rund telt. Haasbiefstuk is te koop is in drie varianten: de toumedos, bestemd voor één persoon, do vorstelijke Chateaubriand, zwaarder in gewicht en geschikt voor twee personen, en de ver fijnde filet mignon. Deze, letter lijk vertaald, 'lieve, kleine' bief stukjes hebben een gewicht van ongeveer 80 gram. Entrecöte Zowel de Hollandse, kogel - en haasbiefstuk, als de gemalen en gehakte biefstuk (want ook daar zijn liefhebbers voor), kunnen uitstekend met kruiden worden gecombineerd. Verse groene peper, tijm, dragon of rozema rijn geven het vlees een bijzon dere smaak. Kruiden die overi gens ook heel goed samengaan met een entrecóte of dunne len debiefstuk (ook wel aangeduid als contrefilet). Fijnproevers we ten deze vleessoort het meest te waarderen als hij rauw/rosé wordt bereid. Het kleine reepje vet dat tijdens het bakken extra smaak aan het vlees geeft, kan er na het bakken gemakkelijk van af worden gesneden. Snel klaar Het bereiden van een biefstuk of entrecöte vraagt maar weinig tijd. Men kan het vlees bakken in de koekepan, maar ook gril len in de oven, tussen de grill, of op de barbecue. Als men een biefstuk in de koekepan bakt, dan is het raadzaam om het vlees eerst zo'n 15 minuten bui ten de koelkast op temperatuur te laten komen. Daarna kan men de biefstuk in de bruin ge worden boter op hoog vuur aan beide kanten snel laten dicht schroeien. Vervolgens moet het vlees aan beide zijden kort bak ken. Afhankelijk van de dikte van het vlees dient men voor een bief stuk van 150 gram ongeveer 2 minuten per kant aan te hou den. Door pas na het bakken peper, zout en andere kruiden toe te voegen, blijven de sappen tijdens het bereiden in het vlees behouden. En dan nog dit: een malse biefstuk kan het best met een ongekarteld mes dwars op de draad worden aangesneden. En wat men na het aansnijden proeft is werkelijk een streling voor de tong... Wijting heeft in visserskringen al van ouds her de bijnaam 'lekkerbek', want hij oedt zich bij voorkeur met hollandse garnalen. Dat eetgedrag leidt ertoe dat zijn vlees heel fijn van smaak is. Wijtingfilets door het be slag gehaald en gefrituurd, worden als lek- kerbekjes verkocht. Overigens zijn Franse koks zeer bedreven in het vervaardigen van heerlijke gerechten met wijting (in het Frans 'merlan' ge naamd). Wij zitten helaas nog wat vastge bakken aan het gezegde 'wijting is voor de poes'. Maar wie het volgende gerecht eens probeert, komt hier snel van terug. Nodig voor 4 personen: 500 g wijtingfi let; 250 g geschrapte worteltjes; 12 plakjes voorgekookte groene lasagna3 eetlepel fijngehakte peterselie; lOOg Mon Chou; 1 middelgrote ui; 50 g bo ter, 5 eetlepel bloem; 0,5 dl citroensap; 0,75 liter kruidenbouillon (poeder); 0,5 eetlepel suiker; peperen zout. BEREIDING: De worteltjes in dunne plakjes snijden, in laagje koud water met een snufje zout opzetten en in ongeveer 15 minuten gaar laten koken. Of in de magnetron in ca. 6 uten op de hoogste stand (tussentijds driemaal opschudden) gaar laten worden. Afgieten. De ui snipperen. De rest van de boter verhitten en hierin de ui 5 minuten zachtjes bakken. De bloem erdoor roeren en 3 minuten laten pruttelen. Het citroensap en de bouillon toevoegen en al roerend aan de kook bren gen. De suiker en de verse roomkaas toe voegen en roeren tot de kaas gesmolten is. Peper, zout en peterselie naar smaak toe voegen. De wijting in zeer kleine stukjes van onge veer een cm snijden en met de worteltjes aan de saus toevoegen. Een laagje saus in de schaal scheppen en deze afdekken met plakjes lasagna. Hierop weer een zelfde hoeveelheid saus scheppen, met daarop weer plakjes lasagna. Herhalen tot alles op is, eindigend met de saus. De lasagna-schotel kan zowel in de oven als in de magnetron worden bereid. Bereiden in de oven gaat als volgt: de oven voorver warmen op 200 graden C. De schaal afdek ken en midden in de oven zetten. Het ge recht in ongeveer 40 minuten gaar laten worden. Bereiden in magnetron: de schaal afdekken, maar niet afsluiten. Het gerecht in 20-30 minuten op vol vermogen gaar laten wor den. Tussentijds de schaal viermaal een kwartslag draaien. Een beetje boer of boerin spelen door zelf je kaas. boter of yoghurt te maken, kan heel leuk zijn. Maar omdat het de bedoeling is dat die produkten - zonder schadelijke ge volgen - worden gegeten is een goede handleiding wel op z'n plaats. Voor doe- het-zelvers in de zuivelsector heeft Het Ne derlands Zuivelbureau daarom het boekje Zelf maken van zuivelprodukten samenge steld. Hierin wordt de lezer stap voor stap ingewijd in de geheimen van de zuivelbe reiding. Eerst komen gereedschap en hygië ne aan de orde en daarna volgt een uiteen zetting over de stoffen waarmee wordt ge werkt, dan gaat het echt beginnen met het maken van yoghurt, kefir, hangop enz. Als je de handleiding goed leest en volgt kan het eigenlijk niet mis gaan. In het begin zal het niet zo smaken als de produkten uit de winkel maar ook hier geldt: aldoende leert Zuivelvakantie Wie in de vakantie 'een dagje de boer op wil' kan bij het zuivelbureau de brochure Zuiveltoerisme in Nederland opvragen daarin staat veel nuttige informatie over boerderijen, zuivelfabrieken, musea, mark ten en monumenten die je kunt op bezoe ken. Boeren die hun bedrijf voor bezoekers op stellen hebben graag dat je vantevoren een afspraak maakt en daarom in de brochure een aparte bijlage met adressen en tele foonnummers. 'Zelf maken van zuivelprodukten'en 'Zui veltoerisme in Nederland' kunnen worden aangevraagd bij Het Nederlands Zuivelbu reau. tel <I7H- W5.mri

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7