'Postcode Loterij ging met beloning boekje te buiten' Edelstenen veel te duur verkocht Binnenland Slechts in twee CAO's afspraken over verzuim Schrijft u maar Wet werkt discriminatie buitenlander in de hand Neo-nazi's belagen krakers Leeuwarden Veel meer arbeidsongeschikten in bouw Minder bankovervallen Dienstplichtige knapt steeds meer klussen op WOENSDAG 15 JULI 1992 Tropenmuseum koopt valse boeddha's Amsterdam Op een vorige maand bij het veilinghuis Christie's gehouden veiling van Aziatische kunst blijkt het Tropenmuseum in Amsterdam twee valse boeddhabeelden te hebben gekocht. Het Tropenmuseum betaalde ruim 30.000 gulden voor de twee beelden, die zouden dateren uit de 15de en 17de eeuw. In wer kelijkheid bleken beide Thaise boeddha's kopieën, vermoedelijk gemaakt rond de eeuwwisseling. Het Tropenmuseum werd na de veiling gewaarschuwd door een Brabantse antiquair. Chris tie's heeft de beide beelden inmiddels weer teruggenomen. Brabantse boeren krijgen hun zin den bosch Brabantse boeren mogen hun bedrijf toch uitbreiden als dat voor het voortbestaan ervan noodzakelijk is, zelfs al ligt het bedrijf in de zogenoemde groene hoofdstructuur. Dat heeft de provincie Noord-Brabant de boeren gisteren toegezegd. In het ontwerp-streekplan van de provincie was vastgelegd dat het agrarische bedrijfsleven in de groene hoofdstructuur aan ban den zou moeten worden gelegd, ten gunste van het milieu. Woe dende boeren blokkeerden daarop vorige maand het provincie huis in Den Bosch. Ook dienden ze vijfduizend bezwaarschriften Smallenbroek weg bij commissie utrecht» Mr. A. Smallenbroek stapt op eigen verzoek op als voorzitter van de Commissie Sanering Ziekenhuisvoorzieningen. Hij werd in maart 1991 voorzitter, nadat hij wegens een vertrou wenscrisis het burgemeesterschap van Smallingerland had moe ten neerleggen. In de commissie deden zich echter zoveel pro blemen voor dat al snel op het vertrek van Smallenbroek werd aangedrongen. Toen hij dat weigerde, werd niet meer vergaderd. De commissie bestaat uit vertegenwoordigers van artsen, zie kenfondsen, verzekeraars, ziekenhuizen en vakbonden. Ze is in gesteld om sluiting, inkrimping en fusies van ziekenhuizen te begeleiden. Illegalen in dienst bij 87 tuinbouwers den haag De politie heeft in de eerste helft van dit jaar tegen 87 tuinbouwbedrijven in het Westland proces-verbaal opgemaakt omdat zij illegale werknemers in dienst hadden. In totaal wer den 135 illegalen opgepakt, van wie er 90 het land zijn uitgezet. De overigen zijn vrijgelaten omdat hun identiteit en daardoor hun land van herkomst niet konden worden vastgesteld. De po litie controleert sinds begin dit jaar bedrijven in het Westland scherper op illegale werknemers. CAO-acties dreigen bij Riagg's utrecht» In de ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg's) dreigen vanaf 28 juli acties. De bonden hebben de werkgevers tot 21 juli de tijd gegeven om het in mei bereikte principe-ak koord over een nieuwe CAO alsnog te onderschrijven. Anders volgen acties. Het principe-akkoord voorziet in een loonsverho ging van 4 procent per 1 januari 1992. De werkgeversorganisatie Nviagg werd echter teruggefloten door de eigen achterban, die eiste dat ook moet worden gesproken over verlenging van de be drijfstijden en flexibele beloning. De vakbonden willen daar niet Publiek lijkt spel na affaire de mg toe te keren ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappe^e Persd«env den haag gpo De bestuursleden van de in opspraak geraakte Nationale Postcode Loterij dienen zo snel mogelijk de uiterst lucra tieve beloning van de oprichters van de loterij ongedaan te maken. De hoge beloningen zijn in strijd met wettelij ke regels. De statuten en bedrijfsvoering van de uitvoe rende stichting moeten daarom worden gewijzigd. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Schutte (GPV). Stichting Nationale Postcode Loterij zijn er inderdaad „wat meer opzeggingen dan nor maal". „Sinds de publikaties begonnen, hebben we ongeveer 1.700 opzeggingen binnenge kregen. Maar op een aantal van 1,5 miljoen deelnemers is dat natuurlijk niets", aldus woord voerster Eva Struving. De oprichters van de Natio nale Postcode Loterij krijgen contractueel vier procent van den haag gpd Inmiddels lijkt het publiek de Postcode Loterij de rug toe te keren. In het hele land is er vol gens de PTT „een opvallend toegenomen vraag naar de kaarten om een machtiging te niet te doen". Of alle kaarten worden gebruikt om de machti ging voor de Postcode Loterij in te trekken, wilde de woordvoer der niet zeggen. Volgens de de bruto-opbrengst. Voor dit jaar betekent dat een inkomen van ongeveer 1,4 miljoen gul den voor de oprichters (en in middels afgetreden bestuursle den) Poelmann, lelsma, Leeman en de nog in functie zijnde secretaris De Jong van het interim-bestuur. Volgens Kosto is dit in strijd met de regeling voor het bestu ren van stichtingen en de Wet op de Kansspelen. Stichtingen mogen volgens artikel 285 van het Burgerlijk Wetboek niet tot doel hebben 'het doen van uit keringen aan oprichters of aan hen die deel uitmaken van haar organen, noch aan anderen'. Bij de Postcode Loterij is dat vol gens Justitie wel het geval. Volgens de Wet op de Kans spelen mogen alleen „noodza kelijke onkosten" worden ge maakt. Ten minste 60 procent van de opbrengst moet worden besteed aan het goede doel en de rest aan prijzen en onkosten. De goede doelen zijn in dit ge val Natuurmonumenten, Novib en Vluchtelingenwerk Neder land. Kosto vindt dat de oprich ters een vergoeding krijgen „die niet meer in verhouding lijkt te staan tot de geleverde dien sten". Dat de loterij 2,5 miljoen gul den in de inmiddels ter ziele ge- gane Krant op Zondag heeft ge ïnvesteerd, acht de staatssecre taris in strijd met de wet. Het ging hier immers om een com merciële onderneming, die vol gens Kosto niet tot een alge meen doel kan worden gere kend. Het terugdringen van ziektever zuim door middel van CAO-af- spraken komt maar moeizaam van de grond. In slechts twee CAO's (confectie en schoon maak- en glazenwassersbedrijf) die dit jaar zijn afgesloten, zijn maatregelen opgenomen die verzuim moeten tegengaan. Het gaat daarbij om het inle veren van vakantiedagen bij de derde ziekmelding per kalen derjaar of het niet verkrijgen van extra vrije dagen. Dat blijkt uit een CAO-overzicht dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren publi- Bij 14 van de 77 grotere CAO- akkoorden die dit jaar zijn afge sloten is invoering van maatre gelen tot minder verzuim ge koppeld aan een streefcijfer. Wordt een bepaald percentage niet gehaald (een daling van bij voorbeeld 0.5 tot 2 procent) dan volgen alsnog prikkels, zoals het inleveren van vakantiedagen. Wel verplichten steeds meer be drijfstakken zich ertoe de ver zuimregistratie te verbeteren. Over vermindering van het aantal arbeidsongeschikten zijn vooral in 1990 afspraken ge maakt, voortvloeiend uit het na jaarsoverleg in '89. Toen kwa men werkgevers, werknemers en de overheid overeen de toe name van het aantal arbeidson geschikten af te remmen. Het merendeel van de sindsdien ge maakte CAO-afspraken hierover heeft een algemeen en aanbe velend karakter. Een enkele maal gaat het om concrete maatregelen om ar beidsongeschikten aan het werk te helpen, aldus het ministerie. Ook bij preventieve maatrege len die arbeidsongeschiktheid moeten voorkomen, beperken de meeste CAO's zich tot aan bevelingen als het inschakelen van een bedrijfsgezondheids dienst. Maatregelen voor scholing en werkgelegenheid komen in 80 procent van de 177 onderzochte cao's voor. Lag de nadruk in 1990 en 1991 op scholing, dit jaar krijgen werkgelegenheids plannen meer aandacht. Voor gedeeltelijk arbeidsongeschik ten en etnische minderheden zijn de meeste afspraken ge maakt. den haag»anp Als de Wet op de Identificatiep licht wordt ingevoerd, zal de overheid buitenlanders en Ne derlanders van buitenlandse af komst sneller discrimineren en gauwer onrechtmatig tegen hen optreden. Dat schrijft de Raad van State in zijn advies op het wetsvoorstel dat deze week aan de Tweede Kamer is gestuurd. De Raad van State vindt dat in het wetsvoorstel onvoldoen de waarborgen zijn opgenomen tegen een willekeurig over heidsoptreden. Een algemene identificatieplicht is volgens de raad de enige manier om die willekeur te ondervangen. Maar dat brengt met zich mee dat burgers meer dan nu kunnen worden „lastig gevallen" met het verzoek zich te legitimeren, aldus het advies. Minister Hirsch Ballin van justitie is niet voor een algeme ne identificatieplicht omdat die ertoe zou leiden dat de overheid dat ook moet gaan controleren. En dan wordt het een doel op zich, aldus de minister. De identificatieplicht moet zo luidt het voorstel gaan gel den bij zwartrijden in het open- Lubbers: 'Ook na 1994 coalitie met de PvdA' den haag gpd Premier Lubbers hoopt dat CDA en PvdA ook na de verkiezingen van 1994 samen een kabinet gaan vormen, eventueel met D66 erbij. De minister-presi dent zei dit gisteravond in het VARA-televisieprogramma Ach ter het Nieuws. Lubbers meent dat het kabinet momenteel „goed opvaart is". Lubbers zei te hopen dat de coalitie na de eerstkomende verkiezingen - waarin hij overi gens geen lijsttrekker voor het CDA meer zal zijn - „in begin sel" kan doorgaan. Om D66 daarbij te betrekken, zijn vol gens Lubbers „hele goede rede nen". „Het is een politiek ge heim dat ik niets tegen D66 heb", aldus Lubbers over de partij die het CDA in 1989 be slist niet in het kabinet wilde hebben. Van de kritiek van D66-leider Van Mierlo op het kabinetsbe leid is Lubbers niet onder de in druk. „Van Mierlo geeft niet goed aan wat hij wèl wil." Vol gens de minister-president voert D66 „geen oppositie op inhoud". baar vervoer, bij wedstrijden in het betaald voetbal als sprake is van verdenking van ordeversto ring of strafbare feiten, bij de aanvraag van een SOFI-num- mer bij de belastingdienst, bij indiensttreding, bij bepaalde fi nanciële transacties, bij de no taris, tegenover ambtenaren die zijn belast met controle op ille gale arbeid en bij vreemdelin gentoezicht tegenover ambte naren die controleren op ille gaal verblijf in Nederland. Politie: 'Vooral sullige meelopers' leeuwarden gpd haarlem Het nodigt natuurlijk blindengeleidehond, heeft zich uit tot gekrabbel, zo'n enorme op dit bord in de Haarlemse witte ruimte, gratis ter beschik- Damstraat dan ook een uitvoeri- king gesteld en voluit in het zicht ge discussie tussen een Duits- en Rond dit hondje, dat een bijdra vraagt voor zijn opleiding tot zich omgeven door uitgebreide uiteenzettingen over de voors en tegens van zelfhulpgroepen, de handelwijze van de Duitse doua ne en de geneugten van het ver blijf in de Spaamestad. En bij een doctorandus hoort een brilletje, moet een van de krabbelaars hebben gedacht. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK Kraakpanden in Leeuwarden worden volgens de bewoners bij herhaling aangevallen door ex treem-rechtse jongeren. Die be dreigen en mishandelen de be woners, gooien ruiten in en be kladden de huizen met nazisti sche leuzen. De daders zijn vol gens de krakers jongens uit Leeuwarden die contacten on derhouden met de fascistische groepering Aktiefront Nationale Socialisten (ANS). De krakers zeggen herhaalde lijk op straat te worden geïnti mideerd. Ze krijgen brandende peuken naar hun hoofd, wor den achtervolgd en mishandeld. Om voorbereid te zijn op de aanvallen zijn altijd meerdere mensen in de panden aanwezig. Bovendien zijn de ramen gebar ricadeerd met houten schotten en ijzeren hekwerken, zodat de stenen niet door de ruiten vlie gen. Toch dringt wel eens ie mand binnen. Een paar keer werden spullen gestolen en werden runetekens op de wan den gespoten. In een pand is zelfs een keer brand gesticht. Dat een groep mensen met fascistische sympathieën actief is in Leeuwarden blijkt uit een bericht in het orgaan NS Kamp- fruf van de Nationalsozialisti- sche Deutsche Arbeiterpartei. Het blad van deze Duitse neo nazibeweging meldt dat in 1-eeuwarden dankzij een goed functionerende partijcel sinds november de propaganda-acti- viteiten sterk zijn toegenomen. Plaatsvervangend korpschef Scholten van de Leeuwarder ge meentepolitie noemt het hoogst onwaarschijnlijk dat het om meer dan één nazi gaat. „De groep bestaat voornamelijk uit sullige meelopers zonder enig ideologisch besef. Naar wij we ten is slechts één persoon poli tiek actief. We hebben hem een aantal malen aangehouden we gens zijn lidmaatschap van ANS, voor het verspreiden van fascistische lectuur en vanwege brandstichting." Drie jaar cel en half miljoen boete voor Canadees amsterdam amsterdam anp Een 63-jarige Canadese directeur heeft goud geld verdiend met de handel in ge kleurde edelstenen, die werden verkocht voor een prijs die soms wel tienmaal hoger was dan de beleggingswaarde. Gisteren werd de directeur van Can Europa BV door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van een half miljoen gulden wegens oplichting, belastingontduiking, valsheid in geschrifte en leiding geven aan een misdadige organi satie. De officier van justitie had vijf jaar cel en twee miljoen gulden boete geëist. Een 37-jarige medewerker van de hoofd verdachte kreeg een gevangenisstraf van twee jaar en een boete van 250.000 gulden. Beide mannen waren volgens de rechtbank uitstekend op de hoogte van de misdadige bedrijfsvoering van Can Europe BV en Mar tin Trading, die de Canadees in 1989 in Am sterdam had opgezet. Vorig jaar november deed de politie een inval in het bedrijf na aangiften van massale oplichting, waardoor tientallen klanten wa ren benadeeld. Zij kregen telefonisch te ho ren dat de edelstenen een heel goed beleg gingsobject vormden. Naast het leiding geven aan een misdadi ge organisatie heeft de Canadees zich vol gens de rechtbank schuldig gemaakt aan belastingontduiking omdat hij voor zeker zeven buitenlandse werknemers geen werk vergunning had aangevraagd en geen loon belasting en premies voor hen had afgedra gen. Het verweer van de Canadees dat hij niet op de hoogte was van de Nederlandse belastingregels wees de rechtbank af. De rechtbank stelde in het vonnis dat niet alleen de maatschappij is benadeeld maar dat ook de stad Amsterdam als centrum voor diamant- en edelsteenhandel schade heeftopgelopen. Naar aanleiding van nieuwe meldingen over handel in edelstenen heeft de Amster damse politie maandag een inval gedaan in een soortgelijke groothandel in edelstenen, Euro-Can-Am-Trading aan de Mamixkade. Vier personen, Britten en Canadezen, zijn gearresteerd. Omdat de werkwijze grote ge lijkenis vertoont met die van Can Europa BV onderzoekt de Amsterdamse Dienst Fraudezaken of er een verband is tussen beide bedrijven. amsterdam» In Amsterdam zijn gistermiddag de drie leden van de bedrijfsbrandweer van Cindu begraven. Zij kwamen vorige week bij de ont ploffing van het Uithoomse bedrijf om het leven. Er was grote belangstelling voor de uitvaart van de drie mannen. FOTO NIEUW ANEFO ROB CROES Het aantal arbeidsongeschikten in de bouw is vorig jaar flink toegenomen. Vooral de gedeel telijke arbeidsongeschiktheid nam in deze bedrijfstak toe. Dit blijkt uit het jaarverslag van het pensioenfonds voor de bouw nijverheid. Het aantal arbeidsongschik- Veel strengere straffen voor milieudelicten Maximale gevangenisstraffen van vier jaar en/of een boete van maximaal een ton. Het ka binet heeft een wetsvoorstel van de ministers Hirsch Ballin van justitie en Alders van VROM goedgekeurd waarin deze stren gere straffen voor milieudelic ten zijn opgenomen. De maxi male gevangenisstraffen ziin in het voorstel twee keer zo hoog als de huidige en de maximale boete vier keer zo groot. Het wetsvoorstel is voor ad vies aan de Centrale raad voor de milieuhygiëne gestuurd en gaat daarna naar de Raad van State. Het gaat om overtredin gen die het milieu aantasten of bedreigen. Volgens de ministers zijn de hogere straffen meer in over eenstemming „met de afkeu ring die een dergelijk gedrag verdient". Het voorstel heeft daarnaast tot gevolg dat de ver dachten als zij niet op heter daad zijn betrapt toch kun nen worden aangehouden voor verhoor. Die mogelijkheid wordt bij de opsporing op dit moment als een belangrijk ge mis ervaren, zeggen de minis ters. ten binnen dit fonds steeg vorig jaar van 65.898 tot 68.489. Het bedrijfspensioenfonds omvat zo'n 212.000 werknemers en werkgevers. In totaal zijn 1.236 werkgevers met 23.985 werkne mers vrijgesteld van deelname in dit fonds, omdat ze zelf een goede pensioenregeling heb ben. Het jaarverslag van het pen sioenfonds meldt een stijging van het aantal mensen dat voor 65 procent of meer arbeidson geschikt werd met 162 tot 56.434. Het aantal mensen dat voor 45 tot 65 procent arbeids ongeschikt werd steeg met 562 tot 4.419. Het aantal dat voor 25 tot 45 procent arbeidsonge schikt werd, nam met 1.867 toe tot 7.636. amsterdam anp Het aantal bankovervallen in Nederland is in het tweede kwartaal van dit jaar sterk gedaald in vergelijking met de eerste drie maan den van het jaar. Toen werden nog 180 banken overvallen, in april, mei en juni waren dat er 98. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) begint de extra inzet van politie in met name Amsterdam en Rotterdam vruchten af te werpen. De extra politie-inzet heeft het aantal opgeloste overvallen in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht eveneens doen stijgen. Dat ligt nu ruim boven het landelijk gemiddelde en is soms zelfs tweemaal zo hoog als vóór de inzet van de speciale overvalteams, zo meldt de NVB. De gecoördineerde aanpak heeft wel een verschuiving van het probleem tot gevolg. Overvallers wijken uit naar gemeenten en re gio's waar bestrijding van bankovervallen nog geen prioriteit heeft soldatenbond AVNM zijn 23.000 leden opgeroepen de werk zaamheden te melden. De bond is in principe niet tegen het feit dat ciiensplichtigen meer doen dan alleen maar het land verde digen. „Maar het mag geen legi timatie van de dienstplicht wor den", aldus woordvoerder Nicky Jansen. Het ministerie van defensie vindt echter dat het nogal meevalt met de extra klussen van de dienstplichtige. den haag gpd De Nederlandse dienstplichtige knapt meer en meer klusjes op die eigenlijk zijn taak niet zijn. Zo bewaken dienstplichtige ma rechaussees overigens met veel enthousiasme het Ne derlandse paviljoen op de we reldtentoonstelling in Sevilla en helpen dienstplichtigen met het opruimen van bommen of bij de verhuizing van een kazeme. Via zijn lijmlad Appèl heeft de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3