Serene rust in Herceg Bosna Amnesty pakt nu ook terreurgroepen aan Feiten &Meningen Filmmaker Spielberg blij met vondst van resten vleesetende dinosaurus Lage dollar heeft z'n pluspunten WOENSDAG 15 JUL11992 2 rachtwagen onderweg is naar Kroatië. Ondanks alle ellende die ze ongetwijfeld heeft meegemaakt kan er nog een glimlach af bij deze Bosnische vluchteling, die Kroatische staat-binnen-een-staat zonder bloedvergieten veroverd Hoog tussen de indrukwekkende bergen en ravijnen van westelijk Hercegovina zijn graafmachines en cementmo- lens hard aan het werk. Kroatische soldaten toveren een oud modderpad om in een provisorische tweebaansweg door de bergen om de steden van centraal-Bosnië te ver binden met de zee. Serviërs, Kroaten en mos lims zullen vandaag in Lon den nieuwe besprekingen voeren met lord Carrington, voorzitter van de EG-vre- desconferentie voor Joego slavië. De kans op succes is wederom klein; de leider van de moslims, de Bosni sche president Alija Izetbe- govic, heeft al laten weten niet aan de gesprekken te zullen deelnemen. Hij laat zich vertegenwoordigen door zijn minister van bui tenlandse zaken, die voor Carrington feitelijk slechts één boodschap heeft: de moslims zijn niet bereid tot vredesbesprekingen zolang er nog wordt gevochten. Bo vendien vraagt Izetbegovic nogmaals om internationale militaire interventie. Intus sen gaan de gevechten on verminderd door. Zo meld de het persbureau Tanjug gisteren militaire overwin ningen voor de Servische milities in het noorden van Bosnië. Het nieuwe offensief heeft voor een hernieuwde vluchtelingenstroom ge zorgd. Kroatië, dat inmid dels 600.000 vluchtelingen herbergt, heeft al aangekon digd de grenzen te sluiten. THE INDEPENDENT Als de 250 kilometer lange weg over de ooit ontoegankelijke bergen klaar is, zullen de Kroaten binnen enkele uren voedsel en wapens kunnen ver voeren uit de havenstad Split naar Kiseljak, de laatste stad voor de Bosnische hoofdstad Sarajevo die nog in Kroatische handen is en die deel uitmaakt van de Kroatische staat-binnen- een-staat Herceg Bosna. Velen van de 300.000 inwoners van Sarajevo, dat een vierde week van Servische blokkades en bombardementen is inge gaan, beschouwen de Kroati sche strijdkrachten in Kiseljak als potentiële bevrijders. Maar dat is waarschijnlijk ijdele hoop. Geen kogels De nieuwe gréns tussen Kroatië en Servië loopt tussen Kiseljak en Ilidza. Er zijn geen Servische granaten op Kiseljak gevallen. Terwijl op enkele minuten af stand in Sarajevo hele wijken worden vernield, ziekenhuizen overvol zitten met gewonden, de winkels leeg zijn en vrouwen met hun blote handen vechten om een VN-voedselpakket te bemachtigen, gaat het leven in Kiseljak gewoon door. De win kels liggen vol bananen en si naasappels. Oudjes zitten in een soort plattelands-idylle in de zon te kletsen. De dorpspas toor fietst voorbij. Tussen de Kroatische vlagge- mast in Kiseljak en de Servische vlaggemast in Ilidza, een bui tenwijk van Sarajevo, is tijdens de vier maanden durende oor log in Bosnië geen enkele kogel afgevuurd. Ik zag geen openlijke verbroedering tussen twee licht bewapende Servische politie agenten in Ilidza en hun Kroati sche collega's enkele kilometers verderop in Kiseljak. Maar toen de Servische politie me terloops een politie-escorte naar de dichtstbijzijnde Kroatische po sities aanbood, besefte ik dat dit geen frontlinie was, maar een grens. Bosnië opdelen De moslims, die in Sarajevo Servische tanks te lijf gaan met verouderde machinegeweren, zijn echter niet gevraagd naar 'hun mening over de nieuwe grens. De beschuldiging dat Kroatië en Servië bezig zijn sa men het onfortuinlijke Bosnië op te delen, wordt door Kroati sche functionarissen kwaad van de hand gewezen. Ze wijzen er op dat de nieuwe Kroatische zo ne Herceg Bosna zich niet van Sarajevo heeft afgescheiden en dat duizenden moslims, die op de vlucht zijn voor de Servische 'ethische zuivering', een veilig heenkomen hebben gevonden in Herceg Bosna. In het door Kroaten gecontro leerde Jablanica en Konjic zag ik duizenden moslim-vluchtelin gen uit het oosten, gekleed in hun traditionele, kleurrijke wij de broeken. Ze worden tijdelijk behuisd in verlaten legerbarak- ken. Maar er bestaat geen enkel twij fel over wie er in Herceg Bosna de baas is. De rood-wit geblokte Inwoners van Sarajevo wachten geduldig op hun beurt in de hoop wat verse groenten te bemachtigen. De Bosnische hoofdstad kampt met voedselschaarste. Kroatische vlag is vaker te zien dan de Franse lelie van de Bosnische vlag. De president van Herceg Bosna, Mate Boban, heeft de regio beschreven als 'Kroatischland'. Tweede viool Vice-president Jozo Maric zegt het nog harder. „De Bosnische vlag, de Bosnische president en het verenigde Bosnische leger worden niet door ons erkend. Ze hebben niet eens een leger in Sarajevo. Hoe kunnen ze dan verwachten dat wij onze strijd krachten onder hun commando plaatsen?" In de regering van Herceg Bos na zitten geen moslims. Mos lims zijn welkom als soldaat of ambtenaar, maar op 'Kroatisch land' zullen ze nooit meer zijn dan nuttig inzetbare krachten. Als ik een moslim was, zou ik liever tweede viool spelen in het knusse Kroatische Kiseljak dan door Serviërs worden vermoord in oostelijk Bosnië. Het sterven de Bosnië is bezig langzaam van de kaart te verdwijnen. Oostelijk Bosnië wordt in brand gestoken en tot puin geschoten door de Serviërs, terwijl westelijk Bosnië als een nachtkaars uitgaat on der Kroatisch beheer. Het oude Bosnië een etnisch mozaïek van Kroaten, Serviërs en mos limsis ineengekrompen tot een zwaar belegerde zone in Sa rajevo. In Sarajevo houden de Bosni sche strijdkrachten wanhopig stand, in afwachting van hulp uit de heuvels ten westen van de stad, waar Kroatische leger eenheden zich hebben ver schanst. Ze beseffen niet dat ze van die zijde waarschijnlijk geen hulp hoeven te verwach ten. VERTALING MARGREET HESUNGA Filmmaker Steven Spielberg kans alsnog zijn fantasie de vrije loop laten. De Amerikaan, die wereldwijd veel succes heeft ge boekt met science-fiction films, wil in een film gebaseerd op het boek 'Jurassic Park' van Michael Crichton 'genetisch gemanipu leerde' vleesetende dinosaurus sen een belangrijke rol laten spelen. Wetenschappers probeerden de regisseur er van de overtuigen dat beesten met de grootte die hij voor ogen had, niet hebben bestaan. Een recente vondst in de Amerikaanse staat Utah geeft Spielberg echter gelijk. In Utah zijn namelijk de resten ontdekt van een enorme vlees etende dinosaurus (een veloci- raptor), die leefde in het Krijt- tijdperk. Volgens de directeur van het onderzoeksteam, Mike Perry, was de naar zijn vindplaats ge noemde Utah rap tor ongeveer zes meter lang en woog hij on geveer 900 kilo. Daarmee was het beest twee maal zo groot als eerder bekende exemplaren van dezelfde soort. Afgelopen herfst ontdekten we tenschappers in een steengroe ve bij Moab in Utah een klauw van de Utahraptor, die vanwege zijn ongewone lengte van 38 centimeter voor nogal wat op schudding zorgde. Na verdere opgravingen werden nog een deel van de schedel en de bo venkaak van het prehistorische dier gevonden. Volgens Perry waren dinosaurussen van de raptorenfamilie snel en uiterst gevaarlijk. De 30 jaar geleden ontdekte fa milie van de raptoren wordt be schouwd als een belangrijke schakel in de theorie dat dino saurussen warmbloedige dieren waren die meer verwant waren aan vogels dan aan reptielen. 'Het is niet zo dat morgen ineens schoenen goedkoop worden DEN HAAG* WILCODEKKER Het gekwakkel van de dollar kost diverse Nederlandse be drijven miljoenen guldens. Ook de Staat kan een klein fortuin mislopen door de lagere op brengst van het aardgas. Daar entegen profiteren enkele ande re bedrijven juist van de lage dollar, terwijl ook de consument leuke voordeeltjes kan wegha len. Van paniek is in Nederlands fi nanciële kringen vooralsnog geen sprake. De dollar is niet plotseling 'gecrashed', maar maakt een zachte glijvlucht. Voor het kabinet is het echter wel te hopen dat de dollar een snel herstel vertoont, want in de juist afgeronde begroting voor 1993 wordt bij de berekening van de aardgasopbrengsten uit gegaan van een dollar van 1,80 gulden dit jaar en 1,90 gulden volgend jaar. Mocht een hogere koers de komende maanden uitblijven, dan kampt het kabi net met een tegenvaller omdat de opbrengsten lager zullen uit vallen. De pineut Ook een belangrijk deel van het Nederlandse bedrijfsleven hoopt op een snel stijgende dol lar. Vooral bedrijven die veel in komsten hebben in dollars en die kosten maken in guldens, zijn nu de pineut. Zoals de toch al veelgeplaagde vliegtuigbou wer Fokker. „Je moet er toch niet aan denken dat Fokker met deze dollarstand een vliegtuig verkoopt", zegt F. Lempers, di recteur economische zaken van het NCW, de vereniging van christelijke werkgevers. „Dat scheelt ze een vermogen." Omdat in de economie alles met alles samenhangt, heeft de lage dollar ook voordelen voor Nederland. Zo heeft een lang durig lage dollar een gunstige invloed op de inflatie (geldont waarding). Lempers: „De invoer wordt voor een belangrijk deel goedkoper, terwijl ook de prijs van veel gi een beperking van de stijging van de loonkosten." Volgens de Consumentenbond valt het directe voordeel van een lage dollar voor de consu ment tegen. „Er is weinig dat de consument direct in de porte monnee voelt", aldus een woordvoerder. „Het is niet zo dat morgen opeens schoenen goedkoper worden of zo. Op de langere termijn zijn er wel za ken die als gevolg van een lage dollar goedkoper worden. Koffie bijvoorbeeld." En natuurlijk vakanties in de Verenigde Staten. Jan Doets van het gelijknamige, op Amerika gerichte reisbureau in Heer- hugowaard kondigt aan dat zijn winterprogramma een stuk goedkoper zal zijn. „Het zomer- programma niet, dat is allemaal al in maart besteld en betaald", 'Amerikaanse sleeën zijn nog niet goedkoper, maar dat is wel de verwachting. kan. Op de langere termijn, vol gend jaar bijvoorbeeld, kan dat zorgen voor lagere prijzen. En met wat geluk leidt dat weer tot aldus Doets. „Maar het verblijf in Amerika is voor de toerist nu een stuk goedkoper. Als een kaartje voor Disneyland hon derd dollar kost, dan betaalde de Nederlander een tijdje gele den tweehonderd gulden en nu ruim honderdzestig." Leuk meegenomen, maar Doets heeft nog geen drommen nieuwe klanten voor de deur. „Een reis naar Amerika blijft gewoon duur. Mensen boeken nu niet zomaar ineens een reis, omdat het 350 gulden scheelt op pak weg 10.000 gulden." Meer aanloop is er bij autobe drijf Hessing in De Bilt, impor teur van Amerikaanse sleeën van Ford, Mercury en Lincoln. „Ze zijn nog niet goedkoper, maar dat is wel de verwach ting", meldt directeur Hessing. „En daar verwachten we wel wat positiefs van, ja. Alhoewel het de laatste jaren toch al beter gaat met de verkoop van Ameri kanen. De tijd dat de dollar vier gulden noteerde is tenslotte al lang voorbij." Bundesbank wijst kritiek van hand De Duitse centrale bank wijst kritiek op haar rentebeleid van de hand. De monetaire rem in de vorm van hoge rente is ook in het belang van Europa omdat het de waarde van de mark als „ankervalu ta" van het Europese Mone taire Stelsel (EMS) op peil houdt. Dat schrijft de bank in haar jongste maandover zicht. Maandag uitten de EG- ministers van financiën hun zorg over een eventuele nieuwe verhoging van de rente door de Bundesbank. Daarover wordt morgen in Frankfurt beslist. Ook de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) heeft zich tegen een verdere verhoging van de rente uitgesproken. Volgens minister Kok is dat wel het laatste dat de kwak kelende economieën van Eu ropa kunnen gebruiken. Als de Bundesbank de rente ver hoogt, moeten de andere EG-lidstaten mee omdat hun in het EMS aan de De Bundesbank 'begrijpt' de wens van veel lidstaten voor een daling van de rente, maar waarschuwt tegelijker tijd dat dat er toe kan leiden dat die landen op den duur worden opgezadeld met on aanvaardbare prijsstijgingen. Volgens de bank gaat de kri tiek op het Duitse rentebe leid verder voorbij aan de positieve uitwerking van de Duitse hereniging op de in ternationale economie. De vraag naar importgoederen die het herenigingsproces heeft uitgelokt, weegt vol gens de bank ruimschoots op tegen de rente-invloeden op de algehele economische ontwikkeling. WIM STEVENHAGEN -ommw&s liter eoirgi u m BELFAST YETTI REDMOND Het Iers Republikeinse Leger (IRA) zal niet blij zijn met de op handen zijnde beleidswijziging van Amnesty Internatio nal. De internationale mensenrechtenor ganisatie wil niet langer alleen regerin gen aanspreken op schending van de mensenrechten, maar ook paramilitaire groepen als het Ierse Republikeinse Le ger. De afgelopen twintig jaar heeft Amnesty International de situatie van de mensen rechten in Noord-Ierland nauwlettend gevolgd. Het optreden van regering en leger in Noord-Ierland kreeg daarbij de meeste aandacht, dit tot grote vreugde van de IRA. .Amnesty kreeg altijd niets dan lof van de IRA" zegt de Noordierse pater Denis Paul. Als de organisatie zelf ook door Amnesty wordt veroordeeld wegens het neerschieten van burgers en het doden van eigen leden, zal zij dit niet als 'Britse propaganda' van de hand kunnen wij zen, aldus Paul. Volgens het laatste rapport van Amnesty over Noord-Ierland is het afgelopen jaar een toenemend aantal mensen ver moord door terroristische groepen. Be halve de katholieke IRA, die strijdt voor een verenigd Ierland en de Britse terug trekking uit Noord-Ierland, wordt de Ul ster Volunteer Force (UVF) verantwoor delijk gehouden voor dat geweld. Het UVF is er voorstander van dat Noord- Ierland deel blijft uitmaken van Groot- Brittannië. Het afgelopen jaar werden veertig men sen vermoord door de IRA. Onder hen bevonden zich zestien leden van de vei- reldwijd toepasbaar zijn, zowel in Peru, ligheidsdienst. Zeven mensen werden gedood door soortgelijke republikeinse terreurgroepen, terwijl 41 aanslagen op Sri Lanka als in Noord-Ierland. Dat levert wel de nodige praktische problemen op. Zo heeft de mensenrechtenorganisatie i het ÜVF en andere pro- de handen vol aan het vinden v Britse terreurgroepen. De nieuwe koers van Amnesty moet v goede definitie voor een paramilitaire organisatie. Ook is het moeilijk eendui dige maatstaven te hanteren voor men senrechtenschendingen. „De vraag is of we een onderscheid moe ten maken tussen groeperingen die een gebied onder controle hebben en be schikken over een ambassadeur bij de Verenigde Naties enerzijds, en minder machtige organisaties anderzijds", zegt Mike McClintock van de onderzoeksaf deling van Amnesty. Amnesty protesteert bijvoorbeeld tegen het executeren van burgers. Maar wat is een burger? Is bijvoorbeeld een soldaat in zijn vrije tijd een burger? „We moeten ons richten op de ernstigste gevallen. Er zijn 'grijze' gebieden, maar we zullen ons niet op de 'grijze' gevallen richten," al dus McClintock. Hij vervolgt: „Mensen die vermoord worden omdat ze diensten verlenen aan veiligheidstroepen, vervullen volgens het internationaal recht geen rol bij vijande lijkheden. Amnesty zal deze moorden veroordelen. Als een oppositionele groep een militair ziekenhuis aanvalt en men sen vermoordt, is dat iets wat we abso luut zullen veroordelen." Het is de bedoeling dat Amnesty zich niet zozeer op individuele gevallen zal richten, maar op het signaleren van structureel geweld en mensenrechten schendingen door paramilitaire groepen. Te denken valt aan het gijzelen of execu teren van burgers. Behalve door middel van verklaringen zal Amnesty ook in de landenrapporten aandacht besteden aan politieke verzetsorganisaties. Zo nodig zal op deze groepen druk worden uitge oefend om de mensenrechten te respec teren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2