Leidsch Dagblad Woningtekort sterk gestegen <n Gifcontainers niet gevonden Bij Elke Brilh Gratis Zonnebril i Waar blijft die bus? Pearle Keurmerk voor Leidse, de Rolls onder de kazen WOENSDAG 15 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39903 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Daling dollar 2 Het gekwakkel van de dollar kost Nederland geld, maar levert ook een paar aardige voordeeltjes op- Van Poppel aast op record straatsburg dick heuvelman Jean-Paul van Poppel heeft de jacht geopend op Joop Zoete melk, Jan Raas en Gerrie Knete- mann. Dit illustere trio van wel eer voert met tien overwinnin gen de lijst van Nederlandse rit winnaars in de Tour de France aan. Van Poppel, die gisteren in Straatsburg zijn achtste Tourze ge boekte, heeft zich voorgeno men dit record te verbeteren. „Ik ben er mee bezig, dat spreekt me aan", zei hij nadat hij in een massasprint Ab- doesjaparov, Jalabert, Mu seeuw, Ludwig en Fidanza het nakijken had gegeven. Het was het eerste sprintfestival in deze Tour, met dank aan de Spaanse ONCE-ploeg, die alle vertrou wen schonk aan Jalabert. In de slipstream van de 'roze trein' sloop Van Poppel mee en sloeg hij zijn slag vlak voor de meet. Behalve acht triomfen in de Tour, heeft de razendsnelle PDM-er ook nog tien hoofdprij zen in de twee andere grote Rondes verzameld, zes in de Bulten het boekje 3 De bedenkers van de Postcode Loterij krijgen ten onrechte forse vergoe- 14 juli SI o Alleen de ambassa- I J de van Frankrijk in Den Haag geeft een feest- 'Die Feuersbrunst' sl "7 De opera 'Die Feu- I e Zege Holland si Q De Hollandse zeilers I O versloegen de Frie- dingen, zegt staatssecreta- je op 14 juli, de Franse ris Kosto. 'Koninginnedag' ersbrunst' van Jo seph Haydn vormt het cul- zen gisteren met over- turele hoogtepunt van de macht tijdens de Kaag- Leidse Lakenfeesten week in Warmond. Wachttijden van twee jaar niet langer uitzonderlijk Voor het eerst sinds de oorlog is het aantal woningzoe kenden alarmerend gestegen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nationale Woning Raad (NWR) bij 150 grote ver huurders die samen een half miljoen woningen beheren. Woordvoerders van de gemeenten Leiden, Alphen aan den Rijn en Noordwijk onderschrijven de uitkomst van het onderzoek. Jean-Paul van Poppel krijgt de overwinningskus omdat hij alle andere topsprinters te snel af was. Vuelta (Spanje) en vier in de Gi ro (Italië). Museeuw pakte via énkele tussensprints de groene trui Eureka, een lichtgevende WC-bril lake mills Een lichtgevende WC-bril, waarom is niemand daar eerder op gekomen? De 10-jarige Clint Lenz won met zijn vondst in een Amerikaanse uitvindersprijsvraag een spaarbank boekje met duizend dollar en voor zijn school een computer. De met fluorescerende verf bespoten bril voorkomt dat de wc-be- zoeker in het donker naar het lichtknopje moet zoeken. Clint heeft het idee van niemand vreemd: zijn vader en een aantal fa milieleden van zijn moeder zijn loodgieters. Lubbers verwerpt contract Fokker den haag Het ontwerp voor een samenwerkingsovereenkomst tussen Fokker en DASA dat nu op tafel ligt, is niet aanvaardbaar voor premier Lubbers. Als er geen verbeteringen komen, wijst de overheid de fusie af, aldus de premier gisteravond. „Er wordt te weinig houvast geboden, te weinig perspectief. Ik vind eigenlijk dat DASA wat meer vertrouwen moet hebben in het Nederland se kunnen en daar blijk van moet geven." De premier meent dat het Fokker-personeel gelijk heeft dat er in de ontwerp-overeen- komst te weinig garanties zijn terug te vinden voor het zelfstan dig voortbestaan van de vliegtuigbouwer. weer af van Jalabert en Chiap- pucci nam de bolletjestrui over van Virenque. Lino behield het OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP geweldige bank bel ova verknjgbaar 995,-' fJencikova) Kwaliteit, design, voordelig AMSfERDAMk VWIterr Gelderlandpl., 020 AMSTERDAM-C LEID EN-C Haarfe UTRECHT: Gitdei 4, 070 - 3106314 20869.' GRONINGEf? 134672 LEIDEN MONICA WESSELING Vooral het aantal ingeschreven foto»ap woningzoekenden uit de lage inkomensgroepen is de laatste jaren flink gestegen. Wachttij den van twee jaar zijn niet lan ger uitzonderlijk. De verwach ting is dat in grote delen van het land voor grote groepen wo ningzoekenden het steeds moeilijker wordt een passende en betaalbare woning te vinden. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal woningzoekenden in en kele jaren met een kwart is toe genomen. NWR-directeur N. van Velzen zoek' de oorzaak van het snel toenemende tekort aan betaal bare huurwoningen in de sterke daling van het aantal huurwo ningen in het bouwprogramma en de forse huurstijgingen. Ook is volgens hem het aantal wo ningzoekenden met lage inko mens aanzienlijk toegenomen. Daarbij gaat het om asielzoe kers, nieuwe allochtone huis houdens als gevolg van gezins hereniging, ouderen die langer zelfstandig blijven wonen en jongeren. De NWR-directeur vindt dat de subsidies voor koopwonin gen desnoods maar moeten verdwijnen als dat helpt om mensen met lage inkomens aan een passende en betaalbare huurwoning te helpen. Door de gestage groei van het aantal inwoners neemt ook in Leiden het aantal woningzoe kenden toe. Van eind 1989 tot eind 1991 steeg het aantal inge schrevenen met 1500 tot 11.000. Dit jaar is er een lichte daling, maar die is tc verklaren uit het instellen van een nieuw woon- ruimteverdeelsysteem. Inschrij ven als woningzoekenden wordt daarmee overbodig. Het aantal mensen dat woonruimte nodig heeft, stijgt wel sterk, weet een gemeentelijk woordvoerder. Alphen aan den Rijn meldt een gigantische toename van het aantal woningzoekenden. „Een van de belangrijkste rede nen is hier het stuklopen van relaties. Het aantal alleenstaan den neemt enorm toe", aldus een woordvoerder van de ge meente. In Noordwijk steeg het aantal woningzoekenden het afgelo pen jaar met 10 procent Noordwijkers willen steeds jon ger een zelfstandige woonruim te betrekken en het bouwpro gramma loopt hierbij achter Met name de laagstbetaalde ge zinnen en alleenstaanden ten er lang op een woning wachten. (Beide Brillen Zijn Op Sterkte.) Wie nu n complete bril bij Pearle koopt, krijgt een zonnebril op sterkte ca deau. Maar wel graag even de2e adver tentie Pearle Is Kijkplezier.vu, Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Neder land. Daar informeert men de exacte voorwaarden. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Metalen object Coupépolder blijft mysterie ALPHEN AAN DEN RUN LETTY STAM De zeecontainers in de Alphen- se Coupépolder blijven een mysterie. Na twaalf uur boren, het graven van vijf gaten en me tingen tot negen meter diepte, besloot de provincie gisteren de speurtocht definitief op te ge ven. De stalen bakken werden niet gevonden. Tien vaten en wat ijzeren kabels was de 'ma gere' opbrengst. De inhoud van de vaten wordt nog onderzocht. De Universiteit van Amster dam (UvA) heeft destijds aan de hand van een getuigenverkla ring een stuk van de voormalige vuilnisbelt met elektro-magne- tische golven afgetast. De appa ratuur wees een metalen object aan onder de grond tegenover het clubhuis van de golfvereni- ging Zeegersloot. De UvA con cludeerde gisteren dat de ijze ren vaten en stukken kabel in de grond verantwoordelijk zijn voor die meetresultaten. Bij de operatie werd de voor malige vuilnisbelt tot 250 meter in de omtrek afgesloten. Gifgas sen kwamen niet vrij. Wel ste gen koolwaterstoffen als to lueen, benzeen en xyleen op. Volgens ingenieursbureau Iwaco, dat de operatie tech nisch uitvoerde, komen deze dampen altijd vrij bij boringen. Metingen wezen uit dat de gas sen in lage concentraties opste gen uit de belt. De provincie Zuid-Holland, opdrachtgever van de boringen, houdt de speurtocht naar de containers voorgoed voor ge zien. Het stuk belt van 25 bij 40 meter dat is onderzocht, had volgens de provincie duidelijke aanwijzingen moeten opleve ren. Nu dat niet is gebeurd, acht ze het zinloos om nog verder te boren. De operatie heeft ander halve ton gekost. Pagina 13: Speurtocht contai ners afgeblazen. Edammertjes en Goudse vallen buiten cultureel erfgoed LEIDEN/BRUSSEL ROB HIRDES Wat is het verschil tussen Leidse en Goudse kaas? In kilo's uitgedrukt zeker enkele hon derden miljoenen. 'Leidse' is een typische boerenkaas, die mondjesmaat op eigen erf wordt bereid. Goudse kaas daarentegen wordt, in tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden, overal in Nederland ge maakt. Fabrieksmatig. Datzelfde verhaal gaat op voor het kogelronde Edammertje. Goudse kaas is als de Volkswagen onder de kazen, terwijl de Leidse eerder als de Rolls Royce door het leven gaat. Een jaar- produktie van enkele honderdduizenden kilo's garandeert de exclusiviteit ervan. Dat kan niet worden gezegd van de Goudse kaas, die een enorme aanmaak kent en daarmee zo'n 60 procent van de totale pro- duktie voor zijnrekening neemt. De Leidse kaas mag met recht aanspraak maken op het beschermingslabel appella- EG-ministers hebben een wet ter be scherming van regionale lekkernijen on dertekend. Zodoende kunnen producen ten van streekgebonden culinaire waren straks hun recht op exclusiviteit doen gelden. Een Nederlands produkt dat hiervoor in aanmerking komt is de Leid se (boeren)kaas. tion d'origine, omdat deze volgens een tra ditioneel, regionaal recept wordt vervaar digd. De kaasmakerijtjes liggen alle rondom Leiden en de wijze van bereiden is nog puur ambachtelijk. De echte Leidse wordt in een beperkt aantal winkels verkocht. In wezen gaat het slechts om een bijpro- dukt; namelijk afgeroomde melk. Die blijft over na de fabricage van uiteraard Leidse boter en wordt tot een harde, droge kaas geperst en extra op smaak gebracht door toevoeging van komijnzaad. De Goudse kaas daarentegen kent als grondstof rauwe melk en de bereiding is een zuiver machi nale aangelegenheid. Zodoende kan de Goudse kaas in principe overal ter wereld worden gemaakt. De nieuwe EG-regels tot behoud van be langrijk cultureel erfgoed is met name tot stand gekomen op aandrang van Frankrijk en Italië, in navolging van de bescherming van de eigen, lokale wijnen. De aanvraag voor een exclusieve merknaam moet door de betreffende lidstaat worden ingediend bij de Europese Commissie. Die publiceert vervolgens de aanvragen, waarna andere lidstaten een* half jaar de gelegenheid wordt geboden bezwaren aan te tekenen. Die zul len naar verwachting niet van de lucht zijn. Want hoe te oordelen over Brussels lof, Arn hemse meisjes, Haagse hopjes, Deventer koek. Weesper moppen, Boschse bollen en Zeeuwse babbelaars? Midden in de polder rondom Hoofddorp stond gisteren een merk waardige passagier op de bus te wachten, zo leek het. Uiteindelijk heeft deze zwaan natuurlijk zijn eigen, machtige middel van vervoer. foto united photo s de boer nils van houts Rode kaart Leids café leiden gert visser Voor het eerst is in Leiden een rode kaart uitgereikt aan een café dat te Iaat is open gebleven. Eigenaar H. van der Bijl van Huis De Bij len aan de Morsstraat moet zijn terras gedurende 14 da gen om 9 uur 's avonds slui ten. Deze periode gaat ver moedelijk pas na de Laken feesten in. Het café ontving eerder een waarschuwing (gele kaart) omdat het ter ras later dan toegestaan open was. Begin deze maand stelde de politie opnieuw vast dat zich om half twee 's nachts nog klanten op het terras bevonden. De rode kaart is een nieuwe maatregel van de gemeente om cafébazen te dwingen hun zaak op tijd te sluiten. Overigens heeft Van der Bijl bezwaar ge maakt tegen de waarschu wing. Vertraging in luchtruim kost vele miljarden brussel ed blaauw De Europese luchtvaartmaat schappijen liepen vorig jaar honderdduizend uur vertraging op door het slecht functioneren van de luchtverkeersleiding. Dat staat gelijk aan het stilstaan van 50 vliegtuigen gedurende een heel jaar. Die vertragingen kos ten de luchtvaartmaatschappij en vijf miljard dollar per jaar en bezorgen de reizigers veel over last. De 23 nationale luchtvaart maatschappijen, verenigd in de Association of European Airli nes (AEA), beginnen vandaag een campagne om de proble men onder de aandacht van de overheden en luchtreizigers te brengen. Voor de luchtverkeersbeveili ging in Europa zijn nu 22 ver schillende systemen en meer dan 40 controlecentra. De voor zitter van de AEA, G. Bisignani, pleitte vanmorgen op een sym posium in Brussel voor één Eu ropees luchtverkeersleidings systeem. „Het luchtruim is vol. Als de situatie niet verbetert, is er geen ruimte voor groei van het luchtverkeer." De maat schappijen nemen de VS als voorbeeld. Daar wordt gewerkt met één luchtverkeersleidings systeem. HET WOORD IS AAN Pascal Kleinigheden troosten ons, omdat kleinigheden ons bedroeven. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTVShow Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI Droog Af en toe zon en droog Middag- temperatuur ongeveer 21 graden Weinig wind, kracht 3 of minder Marokkanen kunnen eigen land niet in algeciras ruud de wit correspondent spanje Dramatische taferelen spelen zich deze week af in de Zuid- Spaanse havenstad Algeciras Zeker 70.000 Marokkaanse va kantiegangers, uit Nederland, België en Frankrijk, wachten al dagenlang tot ze de oversteek naar Marokko kunnen maken. Elk jaar lopen in de zomer maanden de wachttijden voor de oversteek van de Straat van Gibraltar op tot meer dan 24 uur. Maar dit jaar is de VOtni ging extreem groot. Twee dagen wachten in de haven is het mi- Volgens een politiewoordvoe- der zijn de acties van Franse vrachtwagenchauffeurs, vorige week, de belangrijkste oorzaak van vertragingen. Veel Marok kanen en in mindere mate Algerijnen stelden hun jaar lijkse thuisreis uit, totdat de we gen in Frankrijk weer vrij waren. MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens hel niet doorgaan van belangrijke ex- porlorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken, wordt vanuii meubeiboerdenj de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massief eiken en moderne witle klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS Om u een paar voor beelden te noemen prachtige ei ken eethoek. bestaand uit robuus te tafel met vier massieve sioeien van 1790 - voor 895,-. Praktische eiken I v stereokasten van 398 - voor 199.- Originele eiken «oog kasten van 2390 - voor 1195.-. Schitterende gebloemde 2 zits- banken. Chesterfield model, van 1195 - voor 595,-. Heerlik zitten de leather look banksleiien. 3*2 Zits van 1710 - voor 859.-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen 3 2-zitsbank kompleet van 4199- voor 2098.-. En zo kun nen we nog wei even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht Wie binnenkort dus meu bels nodig heefl. kan nu zi|n slag slaan b«j Meubelboerderij de RetjerKievitsweg 124 Ridderkerk (Bolnes) Dageli|ks geopend van 10 00 - 18 00 uur Vrijdags koop avond Ruime parkeergelegen heid Per maand If 27.80) via automa tische betaling* Per kwartaal (t 80,10) via accept Postcode Woonplaats Telefoon (ivm controle bezorging) benk/g.rorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1