Een ouderwets lekkere sprint 2 'Indurain is een fenomeen' Tour de France TOUR '92 Lino komt een paar gele truien te kort Nederland moet wachten WOENSDAG 15 JUL11992 19. Van Poppel als in zijn beste dagen TOURINCUFERS De opluchting was Jean-Paul van Poppel van het gezicht af te lezen, toen hij op het podium van het Palais des Congres in Straatsburg een successtory mocht komen vertellen. Winnaar van de eerste massasprint in de 79ste Tour de France, je zag de moraal als het ware in 'zijn donder' rijzen. DICK HEUVELMAN GPD—VERSLAGGEVER De microfoon losjes in beide handen, beantwoordde hij ge duldig vragen van het interna tionale perswezen. Ja, hij had weer eens een ouderwets lekker gesprint. En hij had weer dat speciale gevoel te gaan winnen. „Het verbaasde mij hoe gemak kelijk ik langs Abdoe kwam, na- dat ik vrij kwam om vol aan te kunnen gaan. Er waren op dat moment niet zo heel veel me ters meer af te leggen. Maar ik kon weer versnellen, zoals ik dat in mijn beste dagen gewoon Leuk voor Jan Gisbers en zijn PDM-jongens, die immers een dag eerder ten dode waren op geschreven na het echec met kopman Breukink, die in de tijdrit al zijn klassement naar de filistijnen zag gaan. Cock van Leeuwen, hoofd huishoudelijke dienst bij PDM, probeerde voor het begin van hoofdstuk 10 van deze Frans-Europese trektocht de moed er weer een beetje in te brengen. „We moeten niet bij de pakken gaan neerzitten, er valt heus nog wel wat te halen", hield het immer bedrijvige ma- nusje-van-alles personeel en renners voor. Van Poppel, ge tooid met het hoogste rugnum mer (219) van het peloton, had dit hart onder de riem overigens niet nodig. „Het is natuurlijk heel vervelend voor Erik wat er is gebeurd, maar voor mij is het leven gewoon verder gegaan." Hoe anders verliep vorig jaar de tiende Touretappe voor Van Poppel. Verziekt door bedorven intralipid belandde hij, samen 'met enkele ploegmakkers, op weg naar Quimper in de be- De klap dreunt nog na Versuft waren ze opgestaan. Ze hadden in de kranten de uitslag van de vorige dag nog eens na geslagen. En constateerden dat er 'een man met een motor' winnaar was geworden van de tijdrit in Luxemburg. Miguel Indurain. „Hij is toch niet van een andere planeet?" vroeg Gianni Bugno zich af. „Hij is een fenomeen," sprak Fignon, die sprintend niet eens in het wiel van de Spanjaard had kunnen blijven. „Hij reed 53 in het uur op het vals plat, wind tegen...!" „Die man man moet direct na de Tour de piste op", zei Peter Post. „Hij kan zó het werelduur record verbeteren. Kijk naar zijn gemiddelde van ruim 49 in het uur. Met bochten, heuvels en windvlagen. Dat betekent dat hij steeds boven de 50 heeft ge reden. Met een vlak schema moet hij probleemloos aan de 52 in het uur kunnen komen. Het was net Mike Tyson: hel pers weg, eerste ronde, en béng, zo zijn tegenstander naar het Als hij het uurrecord zou aanvallen, de grootste rer schiedeniszijn.' Maar het ziet dat Posts wen i hij :r uit de ge- r niet r r uit, vervulling gaat. Indurain denkt er namelijk niet aan van de wegfiets een of andere hooglandbaan op te stappen. Eén doel „Ik heb na de Tour nog maar één doel dit jaar, dat is het WK in Benidorm. Dat parcours ligt me uitstekend, het is er lekker warm, ik wil wel de eerste Spaanse wereldkampioen wor den. Het uurrecord spreekt Spanjaarden gewoon niet aan. Er is ook nog nooit een Span jaard aan begonnen," houdt In durain de boot af. Hij was de rust zelve, in Luxemburg. Enerzijds te dan ken aan zijn imposante atleti sche kwaliteiten en zelfvertrou wen, anderzijds aan de acu punctuur-behandeling, die hij tijdens deze Tour om de andere dag krijgt. Acupunctuur is niets nieuws in het wielerpeloton, PDM had in de Tour van '90 ook een Koreaanse 'prikster' aan boord, van wie onder ande- zemwagen. Een dag later ver dween zelfs het hele PDM-ge zelschap van het Tourtoneel, een uniek mysterie dat nog al tijd niet is opgelost. Vooral het sportleven is veelal een aaneenschakeling van ups en downs. Van Poppel heeft daar mee leren leven. Als 29-ja- rige weet hij zo langzamerhand dat er nu eenmaal goede en slechte tijden zijn. Dit seizoen wilde bijvoorbeeld maar niet vlotten. Weliswaar won hij al in februari, tegen zijn gewoonte als zonnekoning in, in winterse sferen de eerste de beste koers van dit jaar (de Ronde van de Midi-Pyreneeën, maar het bleek een spreekwoordelijke zwaluw die nog geen zomer maakt. In de Ronde van Spanje moest hij het op punten afleggen tegen de Oezbeek Abdoesjaparov, die met zijn ballonkuiten tot vier ritzeges kwam. Van Poppel bleef steken op twee. „Vooral in de laatste week was hij superi eur. Maar dat zegt niets, iedere sprinter is te kloppen. Allemaal komen ze wel een keertje aan de beurt." In Straatsburg sloeg Van Pop pel terug. Het werd ook tijd, want sinds 1 mei (triomf in het Spaanse Gandia) reed hij niet goed. Liet hij zich bijvoorbeeld - in de Dauphiné Libéré - zelfs kloppen door een Belgische groentje als Wilfried Nelissen. En moest hij zich in de Ronde van Zwitserland gewonnen ge ven aan Olaf Ludwig en Michel Zanoli. Vandaar ook dat Jan Gisbers geruime tijd aarzelde over het meenemen van Van Poppel naar de Tour. En hele maal door twijfels werd over mand toen Neerlands konings sprinter bij het landskampioen schap werd geremd door een spierblessure in het bovenbeen, die hem al na twee uur koers deed afstappen. Gok Na veel wikken en wegen waag de Gisbers toch maar de gok en gunde hij Van Poppel een op treden in het maffe wielercircus. Veel leek het vorige week niet te worden. Van Poppel was zelfs blij dat massasprints de eerste week uitbleven. „Ik heb nogal moeten afzien, was al lang blij dat ik een beetje kon volgen. Gelukkig hoefde ik niet te sprin ten, zodat ik mijn krachten nog een beetje kon sparen. Eind vo rige week voelde ik dat het de goede kant op ging, dat er mis schien nog iets nen uitrollen." De depressie deed hem overi gens niet wanhopen. „Natuur lijk, het was allemaal een stuk- kie minder, maar ik had er links en rechts toch ook wel wat ge wonnen. De macht, die je nodig hebt voor de tweede versnel ling, ontbrak." Gisteren bleek alles weer dik in orde. Jammer voor 'Abdoe', jammer ook voor Jalabert, Museeuw, Ludwig en Fidanza. Helaas voor de liefhebbers ontbrak Mario Cipollini, topsco rer dit jaar met vijftien zegepra len, op het altijd weer hoogst- boeiende sprintersappèl. De Italiaan ging met frisse tegenzin naar de Tour en liet zich zater dag, op weg naar Valkenburg, roemloos op de lijst van uitval lers plaatsen. Van Poppel erken de dat diens afwezigheid het hem een stuk makkelijker maakte. De Poppelaar (hij woont in een Belgisch dorp dat zijn achternaam draagt, Poppel) draaide daar niet om heen. „Ik denk dat Cipo momenteel de beste sprinter is van ons alle maal. Maar ja, als hij er niet is, kan hij ook niet winnen. Zo simpel is dat nu eenmaal." Al met al is het nog nimmer tot een directe confrontatie ge komen tussen Van Poppel en de 'Cowboy van Toscane'. Van Poppel: „In Gent-Wevelgem za ten we dit jaar wel samen in een massasprint, maar een gevecht, waarin je dus één en twee wordt, is er tussen ons nog niet geweest." Misschien lukt het nog eens in het najaar, als de klassieker Parijs-Tours, ook ty pisch een wedstrijd voor de snelle jongens, op de rol staat. Het zal Gisbers voorlopig een zorg zijn. Hij stelde in Straats burg vast dat „Van Poppel zich weer eens heeft bevestigd." Als het aan de Brabantse ploegbaas ligt, neemt hij hem volgend seizoen mee naar zijn nieuwe werkgever, die volgens hardnekkige geruchten Festina zal heten. Van Poppels eerste zorg is evenwel het afkopen van zijn huidige contract bij PDM. Dat loopt nog een jaar door, maar wat moet je ermee als er volgend jaar geen PDM-ploeg meer op de weg is. Dus moet hij sowieso verhuizen. Gisbers maakt een heel goede kans op zijn aanzoek, heeft Van Poppels manager André Boskamp al la ten weten. Van Poppel onder streepte dat. „Maar voorlopig staat er nog niets zwart op wit, dus is er niets definitiefs gere- 36.37. 09. 126 1 08 53. 176 Manders 1 18 22. 177. en laatste Quevedo (Spa) 1 DAGPLOEGENKLASSEMEN7 3.15. 2. I P0M, 8 Boe ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Ca' rera 126.06 47, 2 Banesto 12 18, 3 Panansonic 14 02, 4 Z 15 11. 5 TVM 15 51, 6. RM0 18.417 Gatorade 19 07,8 Castora ma 20 55, 9. Motorola 24.15, 10 PDM 25 50, 14 Buckler 42 16. PUNTENKLASSEMENT: 1 Museeuw 158, 2. 4 Ghirotto 106, v 75, :i 71, 8. Skibby 70. 9. Kelly 66, 10. KORTJES ren Kelly en Alcala gebruik maakten. Voor soepeler spieren, bevrijde luchtwegen, en betere uithouding. Miguel Indurain, nog steeds niet in het geel, maar wel drie minuten en meer voor op de sterkste klassementsrenners. En dat met de Alpen, waarin hij normaal gesproken rustig zal meepeddelen, en nóg zo'n tijd rit van ruim 60 km voor de boeg. Het kan bijna niet anders of de Tour is beslist. „Dat is jammer, maar het is niet anders", zegt Jan Raas. „In de bergen rijden ze hem er niet zomaar af, en zijn ploeg is sterk. Toch verwacht ik nog vuurwerk. Het is de hele Tour al een on rustig peloton, er staan vechters als Chiappucci, LeMond en Ro che rond de drie minuten. Als de tol van de snelheid wordt be taald, in de warmte die we on getwijfeld nog krijgen, dan weet je nooit wat er gebeurt." Zwak Raas' kopman Steven Rooks, zelf weer uitgesproken zwak presterend in zijn zwakste on derdeel (op 8 minuten) is het met zijn ploegleider eens. „Ik vind niet dat je nu al kunt zeg gen dat de Tour beslist is. De Tour duurt drie weken, we heb ben nauwelijks eenderde weg. Er zullen nog heel wat aanvallen komen." Hennie Kuiper, de ploegleider bij Motorola: „De Tour is wat de eerste plaats betreft voorbij. Ik heb Indurain in de Giro al din gen zien doen, waarvan ik bijna van de bank viel. Chioccioli de marreert, en Indurain rijdt er met de handjes op het stuur naartoe. En dan die ploeg, hoe sterk is die niet! Die kan er straks in de Alpen wel een ploe gentijdrit van maken." Gert-Jan Theunisse weet In durain 'in een hokje apart', maar hij denkt dat het de Span jaard nog serieus lastig kan wor den gemaakt in de bergetappes. „Op de klims zelf zal hij het niet moeilijk hebben, maar tussen de bergen in, daar loert het ge vaar. Als zich daar groepjes gaan vormen, er wordt door de sterksten om beurten gedemar reerd, en hij komt alleen te zit ten. De Italianen zouden een beetje moeten gaan samenwer ken." Claudio Chiappucci: „Bugno heeft tot nog toe Indurain alleen STRAATSBURG ANP Sinds Bordeaux heeft Lino de „Maillot Jaune" in bezit. Hoe wel het textiel enigszins rafelt, trok de 25-jarige Fransman dinsdag in Straatsburg zijn achtste gele trui om de schou ders. Een verrassing, want in het peloton was verwacht dat hij maandag tijdens de tijdrit in Luxemburg onttroond zou worden. De vijfde-jaarsprof hield echter stand tegen de oppermachtige Indurain. „Ik sta er zelf ook perplex van. De gele trui geeft je extra kracht, is een ongekende sti mulans. Het lijden en de pijn voel je niet. Ik heb nooit gewe ten dat het psychologische ef fect van zo'n stukje stof zo groot kon zijn." De gele trui van papa zorgt thuis voor de nodige commo tie. Dochtertje Nastasia stootte vorige week dinsdag, toen ze haar vader in Bordeaux op het podium zag, puur uit opwin ding een asbak van tafel en plaste spontaan op het tapijt. „Ze gaat nog steeds elke keer lichtjes uit haar bolletje", lach te Lino. „Ze is een beetje van slag. Maar het zal niet lang meer duren. Of ze moet over de toeren raken omdat ze me niet meer ziet." Lino, als amateur drie keer baankampioen en een keer winnaar van de wegtitel, is re alist genoeg te beseffen dat het feestje stilaan het einde na dert. „Indurain staat twee eta ges hoger dan ik, maar ik ge niet zo lang het mogelijk is. Het is niet realistisch te den ken dat ik in Parijs in het geel op het podium kom. Sinter klaas komt maar één keer per jaar. Op 5 december. Dat is nog ver weg." Tot Mulhouse denkt de Bre ton, die sinds zijn debuut drie overwinningen boekte, waar onder de EG-ronde en een etappe in het Criterium Inter nationaal, de gele trui in han den te houden. Dan zou hij er in totaal negen hebben verza meld. „Een probleempje, want ik heb dertien supporters een trui beloofd. Ik kom vier truien tekort. Ik denk niet dat ik het tot Saint Etienne red. Ik kom redelijk over de Alpen, maar niet zo goed dat ik mijn fans tevreden kan stellen." STRAATSBURG ANP Nederland zal nog minstens vier jaar moeten wachten alvorens de Tour weer zijn opwachting maakt. Dat heeft Tour-directeur Leb- lanc gisteren bekend gemaakt. Kandidaat-steden zijn Valkenburg en Den Haag, Den Bosch heeft ook weer interesse, maar heeft zich nog niet gemeld. Een tijdrit met name biedt een uitgekiende gelegenheid de Tour in het hart te bekijken. Korte stukjes, bij elke bel een nieuwe ronde. In vijf minuten tijd had Peter Post gisteren vier kandidaat volgers bij zijn auto. Drie 'nor male' supporters, de vierde was een man in driedelig grijs, aris tocratisch type, de ambassadeur van Luxemburg. Zei hij. Of me neer Post misschien een plaats je voor hem had. Dat was nou pech, dat had Post niet Ambas sadeur teleurgesteld (wat heet: gekwetst) terug naar af. Sportminister Hedy d'Ancona heeft zich dit jaar beperkt tot Valkenburg, maar in Luxem burg doken als goede plaatsver vangers defensieminister Relus ter Beek en staatssecretaris Hans Simon op. Ook zij maak ten een rondje. De Drentse wielerliefhebber beleefde het mee: hij mocht achterop de motor van foto graaf Cor Vos. Helmpje op, en samen met motard Willy B.' achter Alex Zülle aan. Totdat... Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc hem ontwaarde. „Dit is een moto presse, en niet een moto-touristique," baste Leblanc. En hij stuurde Ter Beek gedecideerd van het par koers. De Duitse wielerformatie Te lekom trekt als een bezetene aan Olaf Ludwig. Sinds zondag bekend werd dat de Duitse tele foonmaatschappij nog min stens een jaar doorgaat met sponsoring, is de renner van Post benaderd voor een con tract. De winnaar van de Amstel Gold Race houdt voorlopig de boot af in afwachting of Post een opvolger vindt voor Panasonic. „Ik weet niet hoe de toekomst er uitziet. Post heeft nog geen nieuwe geldschieter. Vindt hij er een en kan hij mijn wensen vervullen, dan blijf ik", aldus de leider van het wereld bekerklassement. Hoe er ook wordt gepeesd door het mooie landschap, Indurain kan gemakkelijk volgen. Slechts een enkele vechtersbaas heeft de hoop nog niet opgegeven. foto epa maar in de kaart gespeeld. Mis schien heeft-ie nu begrepen, dat hij niet tot de volgende tijd rit moet wachten om aan te val len." Erik Breukink, monter aan zijn 'nieuwe wielerleven' be gonnen, en in de finale van de rit naar Straatsburg werkend voor Van Poppel: „Ik denk niet dat de verliezers van maandag zich nu al zullen neerleggen bij de suprematie van Indurain. Ze in elk geval nog aanval- ook op het podium te komen. In de fase van de berus ting is de Tour nog niet geko men. Er zal nog strijd zijn. Dus kan Indurain niet slaapwiegend naar Parijs." De vraag is of er met Indu rain, die ook volgens de statis tieken met grotere voorsprong een Tourtijdrit won dan de gro te specialisten van de laatste vier decennia - Coppi, Anquetil, Merckx en Hinault -, of met zo'n sterke Indurain niet moet worden overwogen de afstand van de chronoraces te halveren. Teneinde de verschillen minder hoog te laten oplopen. Breukink: „Ik weet niet hoe lang hij nog van plan is mee te rijden. Maar zolang hij in deze vorm steekt lijkt me dat een goed idee." Slotvraag aan Gianni Bugno: hoeveel de Italiaan denkt te ver liezen in de volgende tijdrit? ,,Alleen als ik met drie minuten voorsprong vertrek, kan ik het verlies tot een minimum beper ken." TOUR OP TV Twee tussensprints en bergachtig terrein in de Vogezen, met achtereenvolgens de Col de Kreuzweg (3e categorie, na 49 km), de Col de Fouchy (3e categorie, na 67,5 km), de Col de Bagenelles (2e categorie, na 94,5 km), de Col de Calvaire (3e categorie, na 111 km), de Col de la Schlucht (2e categorie, na 139 km), de Col du Bramont (3e categorie, na 154 km) en last but not least de Grand Ballon (1e categorie, na 196,5 km). NED 3 15.30-17.10 19.12-20.00 22.15-22.30 16.30-17.00 23.05-23.35 15.30-17.00 19.00-19.30 Obernal tTTffl Kreuzweg tl'I.TIÏI /F STRAATSBURG Bagenelles LllTül Pp* Fouchy OEI wLe Bonhomme U lTül i Schlucht iM ITm Bramont 1LTITÏÏ1 £rand Ballon iHlTiïl irThurEEEIX MULHOUSE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19