Leiden Regio K&O door faillissement bedreigd 'Elk minuscuul haartje op de juiste plaats' 'Organisatie Lakenfeesten een zootje' In auto van 40 mille op kosten sociale dienst Radio Noordzee pas in lente 1993 op de kabel WOENSDAG 15 JUL11992 .11 Gevecht yt De bouw van 60 I Z huurwoningen in de Voorschotense wijk Star- renburg: inzet van een ju ridisch gevecht tussen ge- - meentebestuuren wo ningbouwvereniging Autokrakers slaan slag leiden De politie heeft gisteren zeventien aangiftes binnen ge kregen van diefstallen uit auto's. Uit twee wagens, die stonden geparkeerd aan de Buys Ballotstraat en de Juliana van Stolberg hof, verdween elektrisch gereedschap. Uit andere wagens wer den radio-cassetterecorders gestolen. De voertuigen van de slachtoffers stonden onder meer aan de Adriaan Pauwstraat, de Maliebaan, de Storm Buysingstraat, de Apothekersdijk, de Pieter Bothstraat, de Houtlaan en de Rijnsburgersingel. Op het terrein van JVC aan de Heiderweg werden drie wagens opengebroken. Hier konden de daders bijna worden gepakt. Twee knapen sprongen evenwel op het laatste moment op een bromfiets en reden weg, De meeste kraken werden gisternacht gepleegd. Kalf gestolen uit veewagen leiden Een 43-jarige inwoner van Nieuwpoort heeft aangifte ge daan van diefstal van een kalf. Het dier werd gisterochtend ont vreemd uit een aanhanger op het terrein van de Groenoordhal- len. De daders forceerden het slot van de veewagen en slaagden er zo in het dier, compleet met oormerk voorzien van registratie- tienummer, mee te nemen. De waarde van het jonge beest be draagt ongeveer 700 gulden. Parkeerboete van 1060 gulden leiden Een boete van ruim duizend gulden voor fout parkeren. Die straf kreeg een 41 -jarige Leidenaar gisteren opgelegd door de Haagse politierechter. De man werd eerder door de kanton rechter tot eenzelfde straf veroordeeld maar hij was in hoger be roep gegaan. Hij kwam echter niet opdagen tijdens de behande ling van zaak en werd bij verstek veroordeeld tot 1060 gulden boete. De man beging in '89 zeventien parkeerovertredingen. Kritiek op WV-directeur Hugens „Meneer moest leven van een bijstandsuitkering, maar kon zonder meer 16.000 gulden op tafel leggen toen hij zijn Opel Omega inruilde voor een gloed nieuwe ter waarde van meer dan veertig mille." De officier van justitie had weinig goede woorden over voor het gedrag van een 26-jari- ge Leidenaar en eiste gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf. De man wordt ervan verdacht de sociale dienst voor een kleine ton te hebben opgelicht. De Leidenaar handelde vanaf '85 op verschillende plaatsen in Nederland in oud ijzer en later in kleding. Aan de sociale dienst werden weekverdiensten voor bedragen als 250 gulden opge geven, waarvan 225 gulden on kosten zouden zijn. Hij ver klaarde aan de dienst slechts 50 cent op zijn bankrekening te hebben. Volgens de sociale recherche handelde de Leidenaar echter op grote schaal en kon hij daar door in een nieuwe Opel Ome ga rijden. Ook zou de man een luxe caravan met satellietscho tel op een camping in Leeuwar den hebben gehad. De Leide naar gaf aanvankelijk alleen het bezit van de auto toe. Het geld daarvoor zou hij hebben ge leend van een vriend. Maar uit eindelijk gaf hij toe de sociale dienst voor 20.000 gulden te hebben benadeeld. De officier hield vast aan een veel hoger bedrag. Hij wees er op dat de kantonrechter de Lei denaar inmiddels heeft veroor deeld tot terugbetaling van 68.000 gulden aan de sociale dienst. Deze zou zijn activitei ten niet alleen hebben verricht. Zijn vader werd enkele weken geleden tot vijftien maanden cel veroordeeld voor dezelfde fei ten. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden emiel fangmann Een koude douche trof de Britse theatergroep Skinning the Cat maandagavond. Omdat de groep door het slechte weer niet op het Pieterskerkplein kon op treden, wilde Lakenfeest-orga- nisator en WV-directeur C. Hu gens wegens wanprestatie het honorarium van duizend pond (een dikke drieduizend gulden) niet betalen. Hij was kwaad en 'moest er nog eens een nachtje over slapen'. „Dit hebben we nog nooit meegemaakt", zeg gen Becky Truman en Jo Say van Skinning the Cat, terwijl zij gisteren hun spullen inpakten. De dames zwaaien met een contract, dat geen twijfel laat bestaan. Als het - enige - optre den niet kan doorgaan vanwege slecht weer, betaalt de organisa tie toch. Van een alternatieve ruimte wordt in het contract niet gerept. „We zijn wel ge vraagd in verband met de regen binnen in de Pieterskerk op te treden maar het decor kon er niet veilig worden opgesteld. We zijn een buitengroep", ver klaart Becky Truman. Daarom begon de groep maandagmid dag met goedkeuring van de or ganisatie toch maar buiten op te bouwen. 's Avonds kwam de regen met bakken uit de hemel. Het hand jevol bezoekers moest schuilen in de naburige school. De groep besloot niet op te treden. Hu gens dreigde niet te betalen. „Ik ben inderdaad kwaad geweest en heb toen geroepen dat ik niet zou betalen. Het was on duidelijk, maar ze kozen bewust voor buiten. And the show must go on. Ik had voor bezoekers zelfs een gratis poncho gere- geld." De groep noemt het optreden van Hugens op maandagavond 'arrogant'. „Voor ons was het zeer oneervol". Hugens ziet het anders: „Dat moet toch kunnen in je organisatie, dat je eens botst. Uiteindelijk hebben we besloten natuurlijk toch te beta len, alles op een rijtje zettend. Ik heb nog gezegd dat het slechte weer ook uit Engeland kwam. Een geintje." Er is meer kritiek op de grote man achter de Lakenfeesten. Zijn rechterhand Michel de Bakker, die alle praktische za ken regelt: „Ik mag zelf geen be slissingen nemen en moet alles aan Hugens vragen, tot in de tails. Mijn indruk is dat hij soms niet goed in de gaten heeft, hoe het in het veld werkt. Vrijwilligers die bij de Laken feesten assisteren, klagen ook over de organisatie. „Het is een zootje. Zo zijn er bijvoorbeeld geen dranghekken, in de op vang hier zijn vuilniszakken en toiletpapier", aldus Hans Meu- lenbelt. Hugens zijn deze klach ten onbekend. „Ik hoor dit voor het eerst, anders doe ik er wat aan. Voor zover ik weet loopt de organisatie op rolletjes." De Lakenfeest-directie heeft inmiddels wel een ander gedu peerd gezelschap de helpende hand toegestoken. De theater groep Teatra Nucleo, van wie de wagen met kostuums en instru menten zaterdagnacht schade opliep door brandstichting, heeft een symbolisch bedrag gekregen. De Bakker: „We wil den een gebaar maken. Die wa gen stond er overigens voor ei gen risico, want de groep kwam eerder dan gepland." Veertig jaar tussen pantoffeldiertjes en copopoden leiden erna straatsma Zijn ogen zijn er na al die jaren flink op achteruit gegaan. Deels is het de leeftijd, deels slijtage door jarenlang precisiewerk: minuscule, voor het blote oog onzichtbare diertjes tekenen. Henk Heijn (57) deed het veer tig jaar in dienst van de univer siteit en houdt er vandaag mee op. „Soms fietste ik naar huis en zag ik op het Rapenburg drie lantaarnpalen in plaats van één." Hij begon als 17-jarige jongen in het Natuurhistorisch Muse um en verhuisde later naar de biologiefaculteit aan de Kaiser- straat. Hij is geen bioloog, maar weet inmiddels bijna alles van superkleine organismen als pantoffeldiertjes en copopoden. Micro-organismen die hij voor opdrachtgevers haarfijn vereeu wigde als illustratie bij bijvoor beeld proefschriften. „De proef schriften zelf las ik zelden. Dikwijls zijn ze zo gespeciali seerd dat ik er geen bal van snapte." Bijzonder trots is hij op de te kening van een copopode. Een werkje waar hij ruim een maand mee bezig is geweest. Langdurig turen door de micro scoop en dan aan de slag. -Elk haartje van dit planktondiertje moest kloppen. „Van de onder zoeker heb ik een buisje gekre gen met een groot aantal dier tjes. Die worden dan onder de microscoop onderzocht. Moei lijk karwei, want een groot deel van de diertjes was al aan het rotten. Daarna ga je tekenen, in dit geval met verdunde oostin- dische inkt, wat extra veel tijd in beslag neemt." Een heel, heel fijn werkje, zo'n diertje is in in werkelijk heid een kwart tot een hele millimeter groot. Alles moet verantwoord zijn, elk haartje moet op de juiste plaats zitten. Biologen tellen de haartjes, die Henk Heijn tekende veertig jaar miniscule, voor het blote oög, onzichtbare organismen. vaak elk een aparte Latijnse naam hebben. Als de tekening niet klopt hebben ze dat zo in de gaten." Copopoden zijn niet de klein ste diertjes die Heijn zichtbaar heeft gemaakt, Pantoffeldiertjes zijn nog veel kleiner, een hon derdste millimeter. Vandaar die vermoeide ogen. „Ja, dat kan nooit goed zijn, heel lange tijd zulk verfijnd werk verrichten. Fotografie De automatisering is ook aan dit handwerk-bij-uitstek niet voorbijgegaan. „Het haarscherp fotograferen van micro-organis men is onmogelijk, vanwege de scherpte-diepte waarmee je dan te maken krijgt. Daardoor wor den sommige details toch niet scherp genoeg afgebeeld. We kunnen tegenwoordig wel teke ningen maken met de compu ter, maar het allerfijnste werk blijft handwerk." Toch ziet Heijn de in zijn vak oprukkende computers en foto scanners als een bedreiging. „Ik ben blij dat ik die ontwikkeling heb meegemaakt, maar voor collega's die nog jarenlang dit werk moeten doen, is het een bedreiging. Door de computer verdwijnt er een stuk aardig heid. De techniek die je in de vingers zit, wordt als het ware overbodig. Computerprogram ma's worden steeds verfijnder. Toen ik begon werd er voor dit beroep een opleiding aan de te kenacademie gevraagd, tegen woordig gaat de voorkeur uit naar een grafische opleiding. Die mensen hebben namelijk al ervaring met computers." Parallel aan die ontwikkeling is de vraag naar tekeningen ook foto loek zuyderduin veranderd, stelt Heijn. „Vroeger ging het meer om de artistieke waarde van een tekening, om de schoonheid ervan. Tegen woordig gaat het om de pro- duktie. Met de computer kun je tekeningen ook veel sneller ma ken." Heijn heeft geen moeite met zijn afscheid van de universiteit. Tekenen kan hij thuis ook en nu is er ook tijd voor tennis en lan ge vakanties. „Het is best wel fijn om na een lange periode een punt te zetten achter een vast ritme." Pegels weer onmisbaar bij Leiden culinair Op het Pieterskerkhof is de gulden komend weekeinde geen cent waard. De Leidse pegel is het traditionele be taalmiddel op het eetfestijn dat er voor de zesde keer on der de naam 'Leiden culinair' wordt gehouden. Dit jaar doen zestien restaurants mee. De menukaart van Leiden culinair biedt een grote vari ëteit aan gerechten. Ganze- borst, kalfsvlees, zeeduivel en gazpacho, zijn slechts enkele van de vele specialiteiten die de bezoekers krijgen voorge zet. Ook muzikaal worden de gasten goed verzorgd. Vrij dagavond bijt de big-band van Hans Dubbelaar het spits af, zaterdagmiddag vol gen een Egelander-band en Iaën Compain met Franse accordeonmuziek. 's Avonds klinken vanaf het podium Caraibische klanken. De zon dagmiddag begint op het Pieterskerkhof met populair klassieke muziek gevolgd door de deelnemers van het straatmuziekconcours De Gouden Pet. De band Swing '91 verzorgt de afsluiting. De beste presentatie wordt ook dit jaar beloond met het Zilveren Presenteerblad. De jury die de kandidaten be oordeelt, staat onder leiding van Niek Welchen, chef-kok van het Zuiderpark hotel in Rotterdam. De uitreiking heeft plaats op zaterdagmid dag om 18.00 uur. 'Leiden Culinair' is geopend op vrijdag van 17.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 12.00 tot 22.00 uur en op zondag van 12.00 tot 20.00 uur. Boekjes met vijf Pegels worden verkocht voor f. 12,50. Feestje yi Q Frankrijk vierde gis- I J teren Le quatorze juillet, maar Fransen in de Leidse regio merkten wei nig van deze nationale feestdag Leiden wil voor dubbeltje op eerste rang Er is een 'gerede kans' dat de Leidse Volksuniversiteit K &0 failliet gaat. Dat zegt directeur Tjitte Weber. De slech te financiële positie van K&O is volgens hem het gevolg van bezuinigingen van de gemeente. ,,Er is sprake van schulden", zegt Weber: ,,Dat is op zichzelf niet zo veront rustend. Het bestuur neemt wel vaker genoegen met schulden omdat het vrij zeker weet dat die later in het jaar worden weggewerkt met entreegelden. Maar die ze kerheid is er nu niet meer." De acteurs van Skinning the Cat leken gisterochtend onbetaald naar huis terug te moeten keren. Hun optre den moest vanwege de regen worden geschrapt. foto wim dijkman In een laatste poging het tij te keren, is Weber aan het lobbyen geslagen. Het CDA was onlangs één en al oor voor de directeur. Binnenkort is de SP aan de beurt. Weber probeert alle poli tieke fracties voor het verstrij ken van het zomerreces af te werken. Direct na het zomerre ces komt K&O aan de orde in de raadscommissie cultuur. „Het is dan erop of eronder", aldus We ber. De zes ton subsidie die K&O een aantal jaren geleden nog kreeg, is inmiddels terugge bracht tot vier ton. Voor het ko mende seizoen dreigt de instel ling daaronder te duiken. In het verleden, nog voordat cultuur wethouder H. Koek (PvdA) wet houder werd, is het besluit tot nog een bezuiniging van een ton gevallen. Die bezuiniging zou in fasen worden doorge voerd. Dubbeltje Weber: „De eerste vijftigdui zend gulden konden we opvan gen door nog meer cursussen en culturele activiteiten te orga niseren. Het publiek werd daar door groter, evenals de op brengsten. Nog meer rek zit daar niet in. Door mijn vele contacten in de muziekwereld kwamen kunstenaars hier voor een fooi spelen. Laat die Weber maar schuiven, hebben ze op het stadhuis altijd gedacht. Lei den is altijd verwend door K&O. Men heeft hier altijd voor een dubbeltje op de eerste rang ge zeten. Nu kan dat echt niet „Het gemeentebestuur gaat nu over de rand met die bezui nigingen. Vandaar dat we vol gend seizoen de meesterserie- concerten in de Stadsgehoor zaal moeten schrappen. Het is trouwens ronduit belachelijk dat we maar zo'n 90 mille krij gen om Leiden een heel jaar van muziek te voorzien. Man, dat gaat er in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht in een avond doorheen! Ga eens in Haarlem kijken. De verschillen met Leiden lopen in de miljoe nen guldens. Er zijn kleinere ge meenten dan Leiden die een veelvoud aan muziek uitgeven." Weber geeft toe dat hij door het intensieve gebruik van het netwerk dat hij zelf heeft opge bouwd, onbewust de proble men heeft verhuld. Weber: „Misschien had ik de zaak al veel eerder in het honderd moe ten laten lopen. Maar dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen. Ik heb de zaken hier van heel klein zien worden tot wat ze nu zijn. Er zijn 17.000 mensen bij ons aangesloten. En ik heb negen heel enthousiaste mensen in vaste dienst. Dan gooi je niet zo maar even de knuppel in het hoenderhok. Maar inderdaad, m'n eigen enthousiasme doet me zo nog de das om ook." Licentie voor eerste commerciële omroep leiden wim koevoet Radio Noordzee Nationaal (RNN) zal op z'n vroegst in april van dit jaar in deze regio te ont vangen zijn. Dat voorspelt Oegstgeestenaar G. Noorder- de de i stelling die de kabel in Leiden en omgeving beheert. RNN kreeg eerder deze week als eer ste commercieel station een vergunning om via de kabel uit te zenden. Het radiostation be steedt louter aandacht aan Ne derlandse muziek. Jazz Volgens Noordermecr is het ka belnet thans vol. In het voorjaar van volgend jaar is de uitbrei ding van de capaciteit een feit. Eind dit jaar neemt het alge meen bestuur een besluit over hoe de extra ruimte die het glas vezelnet biedt, moet worden benut. Volgens Noordermeer zijn er behalve RNN nog meer gegadigden. Hij noemt RTL4, Holland FM en een in jazz ge specialiseerd radiostation. Het is volgens Noordermeer geen uitgemaakte zaak dat alle radiostations toegang krijgen tot de kabel. „Als we alles erop gooien, dan krijgen we binnen de kortste keren nieuwe capaci teitsproblemen. In elk geval moeten onderlinge storingen worden voorkomen. De moei lijkheid is ook dat een station dat eenmaal op de kabel zit, niet zonder protesten eraf kan worden gehaald. Ie zult altijd zien dat je in de ogen van velen het beste station ooit verwij dert." Vergunning RNN is maandagmiddag om half drie begonnen met uitzen den. Bij het ministerie van wvc ligt nog een aanvraag van een commercieel radiostation. Vol gende week wordt bekend ge maakt of de vergunning wordt afgegeven. Volgens minister d'Ancona is er nu een eind gekomen aan de dertig jaar durende discussie of commerciële omroepen mogen uitzenden. „Nederland kent nu een omroepbestel waar voor zo wel publieke als commerciële omroepen plaats is", aldus de minister. Volgens manager M. Banga kan RNN nu door twee miljoen kabelaansluitingen, waaronder Amsterdam, Den Haag en Eindhoven worden ontvangen. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN OEUREN. WAND EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. UrtQevoerd in onverwoestbaar kunststal van het kwaliteitsmerk dtceunlnch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Kom»-ctrtittc«1 Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. I At/*. bVCU deceuninck S

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11