ANC blij met afstel reis LJ Krimpenerwaard onbetaalde rekening Binnenland Vallende boog verwondt circuspubliek Verkoop nieuwe auto's gedaald met 4 procent Natuurbeschermers vrezen Rechtbank: Wel schuld aan slachting onder weidevogels dood van vrouw, geen straf Kabinet blijft toch bij identificatie op werk Meeste in beslag genomen auto's direct teruggegeven DINSDAG 14 JUL11992 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPD GaiMnxJappdya Pmlemt PTT helpt Bulgaren met telefoonnet den haag-sofiaPTT Telecom gaat de Bulgaarse PTT helpen met het internationale telefoonverkeer van en naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Bellen vanuit en naar Sofia is nu nog een ha chelijke zaak. De centrale van de stad is volledig overbelast. PTT Telecom zal internationale gesprekken voor Sofia vanaf oktober 'omleiden' via de Nederlandse internationale centrales en een satellietverbinding, waama het signaal rechtstreeks in het tele foonnet van Sofia komt. Het Nederlandse bedrijf ontvangt daar voor een vergoeding per minuut. Greenpeace eist invoerstop chloorafval den haag Greenpeace heeft gisteren bij de Raad van State geëist dat de invoer van chloorafval wordt stop gezet. Het ministerie van VROM heeft vergunning afgegeven voor de invoer van acht honderd ton chloorafval uit Spanje, dat bij AKZO in Rotterdam wordt verwerkt. Volgens Greenpeace is winstbejag van het be drijf de enige reden om het afval naar Nederland te halen. De milieu-organisatie stelt dat de invoer in strijd is met het Neder landse afvalbeleid, dat in de eerste plaats is gericht op verwer king van Nederlandse afval. Vuurwerkfabriek verhuist naar België culemborg De vorig jaar door een ontploffing verwoeste vuur werkfabriek MS in Culemborg verhuist grotendeels naar België. In Culemborg blijven slechts een kleine opslagplaats en een kan toor over. Directeur Kooien zegt naar België uit te wijken, omdat de overheid hem zou tegenwerken en omdat de pers sinds de ramp een hetze tegen hem zou voeren. De ontploffing verwoest te de fabriek geheel. Twee personeelsleden kwamen om. Tien tallen woningen in de directe omgeving raakten zwaar bescha digd. Burgemeester Bloemendaal van Culemborg zegt blij te zijn met het besluit de fabriek te verplaatsen. Beeldjes gaan terug naar Ghana Rotterdam De zestig waardevolle Ghanese beeldjes, die vorige week door de Rotterdamse douane zijn onderschept, gaan z snel mogelijk terug naar het land van herkomst. Dat zegt eerste secretaris R. Badu van de Ghanese ambassade in Brussel. De aardewerken beeldjes werden in een container gevonden. Ze stammen waarschijnlijk uit de vijftiende tot de achttiende eeuw. Het is verboden om dergelijke unieke kunstvoorwerpen uit te voeren. Er wordt echter volop gesmokkeld. Volgens Badu is de Rotterdamse douane getipt door de Ghanese ambassade. Ook CDA en PvdA vinden situatie Zuid-Afrika te instabiel De zwarte Zuidafrikaanse verzetsbeweging ANC is blij dat het bezoek van een Nederlandse regeringsdelegatie aan Zuid-Afrika niet doorgaat. Het kabinet besloot giste ren de reis af te gelasten. „Zo'n bezoek zou in de huidige crisissituatie tussen ANC en de blanke regering verkeerde signalen geven", aldus ANC-woordvoerder Niehaus. Pre mier Lubbers, vice-premier Kok en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zijn welkom als een over gangsregering is geïnstalleerd in Zuid-Afrika, aldus Nie haus gisteren. den haag/pretoria gpdgereageerd op het kabinetsbe sluit om voorlopig niet naar Zuid-Afrika te gaan. De twee partijen vinden dat de situatie in dat land te instabiel is en dat een bezoek van de Nederlandse bewindslieden daarin geen ver betering kan brengen. Het was de bedoeling dat Lubbers, Kok en Van den Broek in de eerste helft van augustus naar Zuid-Afrika zouden gaan. Voorwaarde was echter dat het Nederlandse bezoek een bijdra ge zou leveren aan het demo cratiseringsproces dat door pre sident De Klerk is ingezet. Daar van kan nu echter geen sprake zijn, omdat het ANC het overleg met de regering heeft afgebro ken na het bloedbad van vorige maand in het zwarte woonoord Boipatong. De Zuidafrikaanse ambassade reageerde teleurgesteld, maar volgens ambassaderaad S. Mor- kel begrijpt de Zuidafrikaanse regering de Nederlandse beslis sing. De afgelasting van het be zoek komt niet als een verras sing. Eind juni zei Van den Broek al dat onder de huidige omstandigheden „niet goed valt in te zien hoe het bezoek een bijdrage kan leveren aan het de mocratiseringsproces in Zuid- Afrika". In Zuid-Afrika zelf is gisteren amsterdam gpd De verkoop van nieuwe auto's is in de eerste helft van dit jaar met 3,9 procent gedaald ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar. Tot 20 juni werden in Nederland 279.077 auto's ver kocht. Dat zijn er ongeveer 11.000 minder dan in 1991 Met deze daling staat de Ne derlandse autoverkoop op de Europese ranglijst in de onder ste regionen. Slechts Duitsland (min 7,3 procent na een eerdere flinke groei) en het door een aanhoudende recessie geteister de Verenigd Koninkrijk (min 5,3 procent) deden het in de eerste vijf maanden van dit jaar nog slechtef: Daarentegen noteer den Italië (plus 4,8 procent) en Spanje (plus 21,3 procent) forse stijgingen. De autoverkopen in geheel West-Europa bleven dit jaar tot nu toe vrijwel stabiel (min 0,1 procent). Volgens een woordvoerder van de RAI, de vereniging van de autobranche, is de relatief sterke daling in ons land te wij ten aan de kwakkelende econo- den haag Op het Malieveld in Den Haag zijn gisteravond drie gewonden gevallen, toen een sierboog bij de ingang van het Ita liaanse circus Dariq Togni om waaide. Het publiek ging net naar binnen toen de boog naar bene den kwam. Een man liep rugletsel op, een vrouw brak vermoedelijk haar been en een kind raakte ge wond aan het hoofd. De voorstel lingen van het circus gaan ge woon door, aldus i woordvoerder. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Zuidhollandse gedeputeerde Hans van der Vlist: den haag maarten penn5waard Uit de Krimpenerwaard geen nieuws. Tenminste niet voor de Zuidhollandse gedeputeerde Hans van der Vlist. De ernstige vervuiling met onder andere chemisch afval van het veenweidege- bied kenschetst hij als „oude koek", al minstens tien jaar bekend. Dat de gasten op de camping in het natuurgebied de schrik om het hart sloeg toen het afgelopen weekeinde een onderzoeksrapport uitlekte, ver baast de milieugedeputeerde. „Die mensen zitten daar riant. Met een kleurentelevisie op de camping. Het is die mensen individueel niet aan te re kenen, maar dat komt natuurlijk deels door onbetaalde rekeningen uit het verleden. Daardoor hebben we wel meer welvaart gekregen." Van der Vlist is onbetwist 's lands vuilste gedeputeerde. Geen provinciale bestuurder heeft zoveel gifgrond, vuil nisbelten en andere ongerechtigheden in portefeuille als hij. Maar gebukt gaat de PvdA-politicus daar niet onder. Oké, de Krimpenerwaard zal ongetwijfeld vervuild zijn met „doe eens een slag, zeg een aantal duizenden tonnen" af val. Maar Lekkerkerk (waar in de jaren tachtig een woonwijk bleek te zijn ge bouwd op een enorme gifbelt), Mellery (waar Zuid-Holland illegaal chemisch afval liet storten) en Alphen aan den Rijn (waar de provincie bij het dumpen van chemisch afval in de Coupépolder ook geen schone handen hield) heb ben hem gehard. Rendement Van der Vlist bedient zich niet van kre ten als 'Nederland moet schoon'. Lie ver heeft hij het over het rendement van elke gulden die in bodemsanering wordt gestoken. Of over het voorko men van vervuilingen in de toekomst, waaraan nu heel hard wordt gewerkt. En over die onbetaalde rekeningen uit het verleden, die het noodzakelijk ma ken te leren leven met een zekere mate van vervuiling in Nederland. De prijs van de welvaart, zeg maar. In de Krimpenerwaard zal die prijs niet zo hoog zijn. Afgraven van grond is nauwelijks nodig, verwacht de gede puteerde, hoewel uit het in opdracht van de provincie verrichte bodemon derzoek blijkt dat van de vijfhonderd onderzochte locaties in het gebied er zeker honderd ernstig zijn vervuild. Bijna vanzelfsprekend zullen enkele delen moeten worden afgesloten om te voorkomen dat nieuwsgierige bezoe- Hans van der Vlist: „Ikzelf zou geen vis eten, die daar wordt gevangen." FOTO GPD JOS VAN LEEUWEN kers rechtstreeks in contact komen met het vuil. „En ja, ikzelf zou geen vis eten die daar wordt gevangen. Paling of zo, die daar in de modder wroet, dat lijkt me niet zo gezond. Maar dat geldt in feite voor het hele gebied van de Hol landse IJssel." Noodmaatregelen komen pas aan de orde als de gezondheid van mensen rechtstreeks in het geding komt. An ders is 'beheersing' het sleutelwoord. Een damwandje hier, een afdeklaagje daar. Zorgen dat de vervuiling zich niet verder verspreidt. Wat kun je ook an ders met 70 miljoen gulden per jaar, die Zuid-Holland jaarlijks beschikbaar heeft voor bodemsanering. „Volgens ruwe schattingen kost het schoonma ken van alle vervuilde grond in Neder land 50 miljard gulden. Hier woont een kwart van de mensen, dus zal het om tussen de 10 en 15 miljard gulden gaan. We hebben in Zuid-Holland iets van 35.000 tot 40.000 plaatsen waar mogelijk gif in de grond zit. Een waan zinnigaantal, natuurlijk." En dus moet elke saneringsgulden zo zinvol mogelijk worden besteed. „Het enige risico dat wij in de Krimpener waard zien, is het grondwater. Als de vervuiling in contact komt met het wa ter en zich gaat verplaatsen, is het mis. Eén veengat is urgent, ik hoop dat het in de loop van volgend jaar kan wor den gesaneerd." 'Win-win' De Rotterdamse haven, de motor van onze economie, is grotendeels verant woordelijk voor de stroom vuil die in de jaren zestig en zeventig naar het Zuidhollandse land is vervoerd. „In de Krimpenerwaard zaten kleine boertjes in die periode met het probleem dat hun land te zacht was voor de steeds zwaardere landbouwmachines. Tege lijkertijd boden bedrijven uit Rotter dam goedkope grond aan. Het was na tuurlijk wel bouw- en sloopafval, verf- resten, ziekenhuisafval, van autoslope rijen afkomstige shredder. Het verhaal van win-win: iedereen wordt er beter van." Totdat blijkt dat het gras gifgroen is en de vis niet voor consumptie ge schikt. De rekening is voor de maat schappij, erkent Van der Vlist. „Het mi nisterie van justitie onderzoekt of het mogelijk is de schade te verhalen op de vervuilers. Ik heb daar weinig vertrou wen in. Deze vuilstroom is zo diffuus, daar kun je volgens mij niet meer een bedrijf voor aansprakelijk stellen." Dus is het devies, in het jargon van de milieugedeputeerde: afdekken van de risico's. „De zaak monitoren, goed in de gaten houden. Daar valt mee te le ven. Dat vervuilde grondwater komt niet in je tuintje naar boven." Injecteren mest helpt milieu, maar bedreigt het ook 'Leven met gedachte al zwaar genoeg Het verplicht injecteren van mest in de bodem zal een ver woestende werking hebben op de weidevogelstand in Neder land. Dat vrezen de Vogelbe scherming, Natuur en Milieu en biologen van de Leidse Univer siteit. Op de graslanden van de veen- en kleigebieden broeden veel weidevogels, zoals de grut to en de kievit. In deze gebieden moet de mest in de grond wor den gestopt met behulp van een zodebemester. Deze snijdt elke twintig centimeter sleuven in de grasmat waar de mest in wordt gespoten. De natuurbeschermers zijn bang dat de messen van de zo debemester een ware slachting zullen aanrichten onder de wei devogels. Temeer daar een aan tal soorten juist zit te hroeden, als in het voorjaar de mest wordt uitgereden. Het injecteren van mest is be doeld om de verzuring tegen te gaan. Door mest direct in de bodem te spuiten, in plaats van met een grote boog over het land te sproeien, ontsnapt veel minder ammoniak. Momenteel zijn boeren op zandgronden al tot een dergelijke werkwijze ver plicht. Met ingang van 1994 geldt deze regel ook voor boe ren in klei- en veengebieden. De natuurbeschermers en biologen vinden dat het minis terie van landbouw een verbod moet uitvaardigen op het uitrij den van mest in het broedsei- zoen. Volgens een woordvoer ster van het ministerie wordt het probleem onderkend en lo pen enkele onderzoeken naar de ernst ervan. Verder zijn voor lichtingscampagnes gestart om veehouders er toe te bewegen weidevogels te ontzien. den bosch anp Een neurologe en een röntgen- laborante van het Groot Zieken- gasthuis in Den Bosch zijn schuldig aan de dood van een 33-jarige patiënte, maar krijgen daarvoor geen straf. Dat heeft de rechtbank van Den Bosch gisteren bepaald. Officier van justitie mr. E. Klop had geldboetes van 8.000 en 4.000 gulden geëist tegen de 45-jarige Specialiste uit Den Dungen en de 37-jarige labo rante uit Den Bosch. De recht bank ging daar niet op in, om dat zij vindt dat het al een straf is dat de twee moeten leven met de gedachte dat door hun on oplettendheid een jonge vrouw is gestorven. Kort voor de fatale vergissing in Den Bosch deed zich een soortgelijk geval voor in het Haarlemse Spaame Ziekenhuis. Mede op verzoek van de nabe staanden kwam daar geen ver volging. De echtgenoot en de moeder van de overleden pa tiënte in Den Bosch waren er echter niet tevreden mee dat de geneeskundige inspectie geen klacht indiende bij het Medisch Tuchtcollege en dat het zieken huis slechts psychologische hulp bood. Mede daarom ging massaal gedemonstreerd tegen de regering van De Klerk. Tien duizenden ANC-aanhangers gingen in Pretoria de straat op. Zij zeiden dat het slechts gaat om een 'oefening' voor volgen de maand. Het ANC heeft vanaf 3 augustus tot een algemene staking opgeroepen om de blanke regering aan te zetten tot snellere hervormingen die een einde moeten maken aan het minderheidsbewind en de zwarte meerderheid in het land meer zeggenschap moeten ge- Beleggingsfonds NORO weer in conflict met DNB amsterdam gpd NORO, het in Zeist gevestigde beleggingsfonds voor rijken, is opnieuw in conflict gekomen met De Nederlandsche Bank (DNB). Het verschil van mening betreft het percentage aandelen dat oud-president en oprichter J. Fentener van Vlissingen in de NORO-fondsen bezit. NORO heeft van DNB vergunningen nodig voor die fondsen. DNB eist dat Fentener van Vlissingen niet meer dan 5,1 procent van de aandelen mag bezitten, terwijl hij 'substantiële belangen' in Noro-fondsen heeft, waaronder een aantal meerderheidsbelangen. Eerder eiste DNB dat er bij NORO een strikte scheiding zou komen tussen management en bezitters van het kapitaal. Daar aan is inmiddels voldaan. Fen tener van Vlissingen trad eind maart als voorzitter af, nadat hij twee jaar lang in opspraak was omdat enkele aandeelhouders het vermoeden uitten dat hij miljoenen onterecht in eigen zak had gestoken. Fentener van Vlissingen is dit altijd blijven ontkennen en heeft nu nog zit ting in de raad van commissa- NORO zal overigens lang zaam veranderen in een 'nor maal' beleggingsfonds. Tot nog toe zijn de participaties in NORO vrijwel niet verhandel baar, maar dat wil NORO veran deren, onder meer door note ring aan de beurs aan te vragen. Dat zei gisteren de nieuwe pre sident-directeur, I. Heesterbeek. Heesterbeek merkte op dat NORO er na „een diepe crisis zeker bovenop" komt. Voorlo pig zal NORO echter geen nieu we beleggers aantreden, maar eerst orde op zaken stellen en nieuwe beleggingsformules uit denken. Vrouw voor kust LJmuiden verdronken umuiden anp Een Engelse vrouw is gisteren op twintig kilometer uit de kust van IJmuiden op een jacht over boord geslagen en om het leven gekomen. De vrouw werd na een noodbericht van het jacht uit het water gehaald door de bemanning van de te hulp ge schoten viskotter Ouddorp 7. Die probeerde haar te reanime ren op aanwijzingen via de ra dio van een arts. De arts werd met een marine-helikopter overgevlogen, maar hij slaagde er ook niet in de vrouw te red den. Het jacht was gevonden na een korte zoektocht door de reddingboot johanna Louisa uit IJmuiden en een schip van de rijkspolitie te water. Aan boord was nog een man, die volgens de Kustwacht in IJmuiden door emoties niet meer in staat het schip te besturen. De oorzaak van het ongeval is volgens de kustwacht nog onbe kend. Mogelijk heeft de harde wind (kracht 7) een rol ge speeld. Op het IJsseimeer en de Zeeuwse wateren moest giste ren zesmaal hulp worden ver leend aan waterrecreanten. die door de harde wind in proble men waren geraakt. RPF geschokt door aantreden niet-christen den haag gpd Meindert Leerling. Tweede-Ka merlid van de RPF. is „ge schokt" door de beëdiging van het nieuwe Surinaamse CDA- kamerlid Ramlal, een niet-chris- ten. In zijn maandelijkse co lumn in het RPF-ledenbiad Nieuw Nederland vraagt Leer ling zich af: „Hoe kun je van zulke mensen vragen dat ze christelijke politiek bedrijven?" Volgens de RPF'er is met de komst van de hindoestaanse oud-wethouder van Dm Haag het 'New Age'-denken in het CDA manifest geworden. Leer ling verbaast zich erover dat in het CDA geen enkele discussie is geweest over deze opmerke lijke stap. Ramlal is de eerste niet-christen die tot de fractie toetreedt, „Mijn verstand staal dan stil", aldus 1-eerling. De RPF'er schrijft „mei ver bijstering" te hebben aange hoord hoe Ramlal bij zijn toe treden tot de Kamer de eed af legde, waarin hij zich beriep op God. Dat kan volgens Leerling nooit de God van Jezus Christus zijn geweest, „tenzij hij en met hem de fractie van het CDA er van uitgaan, dat christenen, moslims en hindoes uiteindelijk allemaal in dezelfde God gelo- den haag .anp Het kabinet blijft erbij dat iede re werknemer zich in de toe komst op de werkplek moet kunnen identificeren tegenover controleurs van de sociale ze kerheidswetten en controleurs op illegale arbeid. Dat blijkt uit het gisteren ingediende wets ontwerp voor een identificatie plicht. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer blijft tegen de verplich ting voor iedere werknemer om zich te kunnen identificeren. De sociaal-democraten hebben eerder dit iaar voorgesteld iden tificatie alleen bij indiensttre ding verplicht te stellen. De werkgever zou dan een kopie van het identiteitsbewijs moe ten maken voor de administra tie. Bij controle zou deze kopie kunnen worden getoond. Het kabinet vindt dat echter niet praktisch. In veel bedrijfs takken bevindt de administratie zich niet op de werkplek. Con troleurs moeten daarom werk nemers rechtstreeks kunnen be naderen voor identificatie. Het kabinet voelt er ook niets voor om de identificatieplicht op het werk te beperken tot fraudegevoelige bedrijfstakken, zoals de glastuinbouw en de ha vens. De PvdA-fractie zal moge lijk met wijzigingsvoorstellen komen. Het CDA liet eerder we ten geen moeite te hebben met een identificatieplicht op het werk. Het wetsvoorstel voorziet in een beperkte identificatiep licht. Naast identificatie op het werk geldt die onder meer hij zwartrijden in het openbaar vervoer, bij ordeverstoringen rond voetbalwedstrijden en bij het aanvragen van een sofi- het Openbaar Ministerie in Den Bosch wèl tot vervolging over. De laborante deed Telebrix, een contrastvloeistof voor nier foto's, in de injectiespuit in plaats van Omnipacque voor wervelfoto's. De neurologe heeft onvoldoende gecontroleerd of de juiste stof in de spuit zat. Toen de injectie eenmaal was gegeven, konden de gevolgen niet meer worden terugge draaid. Het slachtoffer overleed elf dagen later. Eenzelfde ver keerde spuit lag klaar voor een andere patiënte. Zij was echter zo nerveus dat de injectie werd uitgesteld. den haag «gpd De maatregel om auto's waarmee ernstige snelheidsovertredingen zijn gepleegd in beslag te nemen, blijkt niet te werken. Van de 344 auto s die in beslag zijn genomen, zijn er 249 direct teruggegeven. In totaal zijn slechts 14 auto's door de rechter verbeurd verklaard. Dat blijkt uit een evaluatierapport van de Verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie (Vecom). Vorig jaar bepaalden de procureurs-generaal dat auto's van de genen die ernstige snelheidsovertredingen begingen al op straal in beslag mochten worden genomen. De auto moest achter slot en grendel worden gezet, totdat de zaak zou voorkomen. In de praktijk blijkt dat kantonrechters deze straf te zwaar vinden. In veel geval len moesten de officiers van justitie de auto's direct teruggeven

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3