Leidsch Dagblad Prijsdaling benzine zit er niet in Baalbergen meubelen Boring naar gifgas begonnen (M) MultiCargo A A Bedrijfswagens Mmotob* LAAT WAKKER? 24 UUR SERVICE Toerist in 'Oostblok' vaker overvallen Troebel bier benadeelt Leidse cafés 'EG-keurmerk typisch Brusselse regelzucht' 2Êtm DINSDAG 14 JULI 1992 OPGERICHT 1 /MAART 1860 NR. 39902 LOSSE NUMMERS 1,50 Goebbels 2 In zijn dagboeken be schrijft nazi-minister van propaganda Goebbels uitgebreid de Sudetencrisis uit 1938. Oude koek 3 Gedeputeerde Van der Vlist van Zuid-Holland kenschetst vervuiling van de Krimpenerwaard als 'oude koek'. Dallas exit yt De serie Dallas I I voorlopig voor de laatste keer op tv: „Nu hoef ik 's avonds niet meer thuis te blijven" Beeldengalerie yt Leiden is een galerie I A. rijker. Bij Bleijenberg Beelden is beeldhouw kunst te koop om 'direct mee te nemen'. Breukink: 'Ik weet het niet, ik weet het niet, ik weet het niet' luxemburg dick heuvelman Vertwijfeld zocht Erik Breukink naar de oorzaken van zijn falen in de individuele Tour-tijdrit over 65 kilometer. Hij kon niets aanwijsbaars vinden. „Ik weet het niet, ik weet het niet, ik weet het niet", stamelde hij na zijn desastreuze strijd tegen de klok. Met een teleurstellende 26ste plaats moest hij zelfs een niet- specialist als Gert-Jan Theunis- se (22ste) nog voor laten gaan. De Nederlander zag zijn hoop op een podiumplaats in Parijs de bodem ingeslagen nadat de Spanjaard Miguel Indurain on barmhartig had uitgehaald en al zijn concurrenten deklasseerde. Bugno, LeMond, Chiappucci en Roche, allen behorend tot het kringetje favorieten, kregen mi nimaal rond de vier minuten aan hun broek. De gele trui bleef ondanks In- durains ongehoorde krachtsex plosie in handen van Pascal Li no. De Fransman verraste met een prestatie op hetzelfde ni veau als Greg LeMond en Step hen Roche. Hij werd zesde, roy aal voldoende om zich Indurain nog even van het lijf te houden. Ook de groene trui (Laurent Jalabert) en de bolletjestrui (Ri chard Virenque) veranderden niet van eigenaar. Zie verder de Tour-pagina. PDM-kopman Erik Breukink tijdens de tijdrit v verloor op de Spanjaard Miguel Indurain. Dollarkoers zakt niet verder De daling van de dollarkoers is vanmorgen vooralsnog gestopt. Op de Amsterdamse wisselmarkt noteerde de Amerikaanse munt omstreeks 10 uur 1,67 gulden, even hoog als het slot van gisteren. Eerder die dag duikelde de koers met maar liefst 2,5 cent in reactie op geruchten over een nieuwe verhoging van de Duitse rente. Ondanks de uitglijder van de dollar lijkt een verlaging van de ben zineprijzen niet waarschijnlijk. Gekleed in beschermende pakken en voorzien van gasmaskers begon het Iwaco-personeel vanochtend met het onderzoek in de Alphense Cou pépolder. hans koenekoop „Het is misschien wel een lading oude koelkas ten, wie zal het zeggen." De mannen in gasdichte pakken houden het maar op een jolige speculatie. Ze wachten met span ning op het startsein. Vandaag zijn ze begon nen aan een mogelijk zeer gevaarlijk karwei: het boren naar de ver borgen zeecontainers in de Alphense Coupépol der. de Het is zes uur ochtend en het weer is erbarmelijk. „Maar de wind is westelijk, dus gunstig." Coördinator van de operatie B. Strookappe legt het de aanwezigen, voorname lijk mensen van de pers, nog maar eens uit. „We weten niet wat er ligt. Al leen dat het 'een forse hoeveelheid metaal is, ongeveer zo groot als een Volkswagenbus. Maar we gaan uit van het ergste, misschien zijn het inderdaad twee zeecon tainers gevuld met che mische wapens of gifgas sen. Stel dat die gassen vrijkomen tijdens het boren, dan mogen die nooit naar Alphen waai en." De fotografen zijn daarom maar een half uurtje welkom. „Zodra we gaan boren, wordt de belt hermetisch afgeslo ten. Niemand mag er op. De politie houdt van daag voortdurend toe zicht en de brandweer grijpt meteen in als er ook maar iets fout gaat. Dat van die gifgassen is weliswaar een gerucht, maar we nemen het ui terst serieus", zegt bio chemicus Strookappe. De containers zouden in 1980 zijn gestort in de voormalige vuilnisbelt, op een plek vlak langs de Kromme Aar tegenover FOTO BEN DE BRUIJN het clubhuis van golfclub Zeegersloot. Ter Aarder Heemskerk is de enige getuige. Hij zegt dat hij toen heeft gezien dat twee stalen bakken in een put van vier meter diep werden getakeld. Vorig jaar kon hij nog nauwkeurig de plek aan wijzen. Metingen van onderzoeksbureau Iwaco wezen inderdaad op de aanwezigheid van me- amsterdam-frankfurt gpd-anp De dollarkoers bereikte gisteren haar laagste niveau sinds het einde van de Golfoorlog. Hoe wel dat invloed zou kunnen hebben op de benzineprijzen, is dat ditmaal vermoedelijk niet het geval. Een daling van de benzineprijs zit er vermoedelijk niet in, luidde de voorzichtige reactie van Shell-woordvoerder Obolonsky vanmorgen. „Benzi neprijzen worden behalve door de stand van de dollar onder meer ook bepaald door vraag en aanbod. Met de vraag zit het momenteel wel goed, aangezien de vakanties zijn aangebroken. De markt is op dit moment vrij stabiel." De ministers van financiën van de Europese Gemeenschap hebben gisteren met zorg gere ageerd op de dreigende verho ging van de Duitse rente. Im mers, als de Duitse Bundesbank donderdag tijdens de wekelijkse VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 - 318931 FAX 071 - 323524 Dertienjarige doctorandus londen De dertienjarige Ganesh Sittampalem is-gisteren de jongste afgestudeerde aan een Britse universiteit geworden. Hij kreeg een bul in de wiskunde aan de Universiteit van Surrey. „Ik sprong op en schreeuwde Jippie!", zei Ganesh over het moment waarop hij hoorde dat hij zijn laatste examens had gehaald. Voor het wiskunde-onderwijs kreeg de jongen, die verder gewoon naar school ging, één keer per week privéles aan de universiteit. Ruth Jacott op Songfestival 1993 amsterdam Zangeres Ruth Jacott zal Nederland vertegenwoor digen op het Eurovisie Songfestival 1993 in Ierland. Het liedje dat zij daar vertolkt, wordt gekozen tijdens de nationale voor ronde op 26 maart 1993. Jacott, in 1960 geboren in Paramaribo, won in 1986 de Knokke Cup met Lisa Boray en Mariëlla Tromp. Bekendheid verwierf ze in 1987 met de rol Grissabella in de mu sical Cats. Vroeger werd tijdens de nationale voorronde zowel de kandidaat als het lied gekozen, maar de NOS kiest nu voor een andere opzet, waarbij de uitvoerend artiest al vaststaat. den haag sander v Toeristen in de voormalige Oostbloklanden en het GOS zijn steeds vaker het doelwit van zakkenrollers, autodieven en overval lers. De Nederlandse ambassades in onder andere Tsjecho-Slowakije en Polen hebben hun handen vol aan het begeleiden van bestolen vakantiegangers. Een Nederlandse zakenman in Moskou werd onlangs tijdens een beroving bijna doodgeslagen. „Hij werd uitgenodigd bij een paar Russen thuis wat te gaan drin ken", aldus J. Steenman, directeur van reisverzekeraar De Europeesche. „Vervol gens hebben ze hert} in elkaar geslagen en bestolen. Hij heeft de overval maar nèt overleefd." De stijgende criminaliteit is volgens de directeur voor een groot deel te wijten aan de veranderingen die de voormalige oost- bloklanden in korte tijd hebben doorge maakt. Voor de omwenteling waren er veel meer dan nu beschermde groepsreizen naar die landen en was er veel politiecon trole. „Nu gaat de vakantieganger in zijn eentje, terwijl er veel minder politie op straat loopt. Bovendien gaan er veel meer mensen naar het oosten op vakantie. Dan zijn er ook meer mensen die worden be stolen." Overvallen, zakkenrollers en autodieven heb je in elk vakantieland. „Men beseft vaak niet dat de voormalige Oostbloklan den daar nu ook bijhoren. Dat is wel zo, en daar moet je alert op zijn. Je gaat in Neder land ook niet met een wildvreemde mee naar huis", stelt Steenman resoluut. De Nederlandse ambassade in Tsjecho- Slowakije kan evenmin als andere ambas sades precieze aantallen noemen van toe risten die zijn bestolen of beroofd. „Maar we kunnen de criminaliteit wel een beetje meten aan het aantal bestolen vakantie gangers dat bij ons aanklopt", aldus zaak gelastigde M. Crom van de Nederlandse ambassade in Praag. „Vorig jaar zijn er 130 Nederlanders geweest van wie het pas poort of de portefeuille was gestolen. In de eerste vier maanden van dit jaar hebben we al aan 100 Nederlanders een vervan gend reisdocument verstrekt, omdat hun paspoort was gestolen." Volgens Crom is de stijging van het aan tal diefstallen deels te wijten aan de onver schilligheid van de toerist. „Veel Nederlan ders denken dat je net als tien jaar gele den je portefeuille op straat kunt laten liggen. Dat is dus niet meer zo." Ook in Polen is de toerist niet veilig. In dat land is het stelen van auto's en autora dio's veruit favoriet. De Nederlandse am bassade in Warschau weet daarover mee te praten. Binnen een maand werd de auto van de vrouw van de ambassadeur gesto len. de wagen van zijn secretaresse kaalge plukt en de autoradio van hemzelf op vak kundige wijze gejat. „Het is een risicovolle onderneming om met de auto op pad te gaan", aldus A. Duyverman, hoofd consu laire aangelegenheden. „In 1990 is het oude regime verdwenen. De politie wordt nu gewantrouwd omdat ze de orders van de oude machthebbers uitvoerde. Daardoor is het respect voor de politie verminderd en krijgt die dienst niet voldoende geld om de orde te handhaven. En dat geldt niet alleen voor Polen", zegt Duyverman. „Van collega's van de andere ambassades hoor je soortgelijke verhalen. Een oplossing voor de problemen is er volgens Duyverman nog niet. „Het kost tijd om een mentaliteit te veranderen. Er gaan nog wel een paar jaar overheen voor dat de politie daar weer gezag heeft." Operatie Van Loen A K Aiaciec' J°hivan I 3 Loen wordt morgen aan zijn enkel geopereerd en zal het begin van de competitie moeten missen. Geen krant ontvangen? nri 07i -161400 DCL. 071 161499 SERVICE leiden roy klopper Verscheidene Leidse cafés heb ben een flinke financiële strop doordat bierbrouwer Heine- ken vlak voor de Lakenfeesten zogeheten 'blind bier" heeft ge leverd. Sommige kroegen heb ben op de avond van de peur- bakkentocht uren lang geen bier kunnen verkopen, omdat ze louter vaten met troebel pils in huis hadden. Andere cafés konden elders bier lenen, een enkele kroeg baas besloot uit wanhoop de klanten het verkeerde bier voor te zetten. De brouwerij was die avond niet bereikbaar voor klachten, zodat pas op vrijdagochtend nieuwe vaten konden worden besteld. Een woordvoerder van Hei- neken geeft toe dat het mis is gegaan met het bier. De oor zaak ligt in een fout in het pro- duktieproces. De woordvoer der zegt overigens maar weinig klachten te hebben gekregen. Een van de gedupeerde café houders heeft inmiddels een schaderegeling met de brou werij weten te treffen. Pagina Leiden: 'Het leek wel Hoegaarden'. HET WOORD IS AAN Anonymus Te velen kijken niet meer uit naar werk, als ze eenmaal ee baantje hebben. VANDAAG Cultuur 12 Familieberichten Programma's Regio Sport HET WEER Verwachting van het KNMI voor woensdag: Af en toe zon Vannacht half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in het zuiden nog wat regen of motregen. Overdag droog en in de loop van de dag af en toe zon. Temperatuur tussen de 13 en 21 graden. Matige tot zwakke wind, rond kracht 3, uit west tot zuidwest. De vooruitzich ten voor donderdag tot en met zondag: Eerst nog wisselvallig en een temperatuur van rond 22 gra den. Tijdens het weekeinde wat meer zon en iets warmer vergadering tot renteverlaging besluit, moeten ook de EG-part- ners hun rente bijstellen. Dat is een gevolg van het feit dat de EG-munten in het Europees Monetair Stelsel (EMS) zijn ge koppeld aan de sterke D-mark. Renteverlaging zou „het laatste zijn wat de Europese economieën kunnen gebrui ken", aldus minister Kok van Fi nanciën. Hij zei dat gisteren in Brussel na afloop van een ver gadering met zijn EG-collega's. Met een nieuwe renteverho ging kan de Bundesbank de in flatie in eigen land bestrijden. Het belangrijkste Duitse rente tarief, de Lombard, bedraagt nu 9,75 procent. In Nederland ligt de rente tegen de 9 procent. De geruchten over de Duitse rente waren gisteren de voor naamste reden voor de verdere val van de dollar. De munteen heid staat toch al onder druk door de lage Amerikaanse ren tetarieven. brussel peter de v correspondent „Een nieuw staaltje van Brussel se regelzucht." Zo reageerde minister Bukman van landbouw gisteravond in Brussel op het besluit van zijn EG-collega's om een keurmerk in te voeren voor regionaal gebonden voedsel- produkten. Ook Denemarken, België en Groot-Brittannië voelen niets voor het zogenoemde 'appella tion controllée', dat volgens hen nieuwe handelsbelemmeringen opwerpt. Het plan houdt in dat produ centen van regionale lekkernij en bij de Europese Commissie een aanvraag kunnen indienen voor naamsbescherming van hun produkt. Als de Nederland se producenten van Leidse kaas dus een appellation controlée krijgen, betekent dat dat nie mand anders kaas onder die naam op de Europese markt mag brengen. Vooral Italië, Portugal, Grie kenland en Spanje zijn gebrand op een keurmerk omdat ze bang zijn dat hun plaatselijke producenten van de markt wor den gevaagd als eind dit jaar de EG-binnengrenzen defintief verdwijnen. Het besluit baart vooral De nemarken grote zorgen. Dat land is een van de grootste pro ducenten van feta kaas, maar mag zijn produkt hoogstwaar schijnlijk straks niet meer zo noemen. Feta-kaas is immers een typisch Grieks produkt. De maatregel heeft volgens Buk man overigens geen gevolgen voor de Nederlandse export. Geen spoor in verdwijning Lisette Vroege haarlem john schoorl Het onderzoek naar de verdwij ning van Lisette Vroege is vast gelopen. Het natrekken van de tips die na de televisie-oproep vorige week binnenkwamen, heeft niets opgeleverd. G. Vroe ge, vader van de 27-jarige Haar lemse, roept de dader van een mogelijk misdrijf op 'om huma nitaire redenen' aan te geven waar zijn dochter zich bevindt. Het is met name de onzeker heid die aan hem en de familie knaagt. Volgens de Haarlemse politie heeft de tv-oproep vorige week geen duidelijke aanknopings punten opgeleverd. Onder de twintig reacties zat geen bruik bare tip. De komende weken ligt het onderzoek stil omdat de betrokken rechercheurs vakan tie hebben. Daarvoor willen ze nog oude collega's en vrienden van de verdwenen vrouw spre ken die tijdens een eerder on derzoek afwezig waren. Lisette Vroege verdween op 3 juni na een partijtje tennis in Overveen. v controle bezorging) ir bank. girorekening maakt óók in de opruiming, Uw bezoek meer aan de moeite waard! Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1