Forse bezuiniging theater Muzenhof Space Expo: al 180.000 bezoekers 'Krijgen we geen last van insecten?' Ruzie over villa in duinen na bijna 5 jaar beslecht Regio Leiden Aantal inwoners Leiderdorp daalt licht DINSDAG 14 JUL11992 .10 Voorlopig geen geld voor uitvoering nieuwe plannen noordwuk dirk koppes medewerker Hugo de Groot terug naar de bus' klinkt het uit de intercom van Noordwijk Space Expo. Geen oproep voor de inmiddels al lang overleden bekende land genoot, maar een aansporing voor de leerlingen van de Hugo de Groot-scholengemeenschap om weer in de bus te stappen. De meeste scholieren verlaten de ruimtevaarttentoonstelling niet met lege handen. Als ze een vragenlijst hebben ingevuld, krijgen ze een astronautendi ploma met daarop de handte kening van ruimtevaarder Wub- bo Ockels. „We krijgen bezoekers uit bij na alle leeftijdscategorieën. Al leen jongeren tussen de 20 en 25 jaar weten de Expo niet te vinden. Die hebben het waar schijnlijk te druk met uitgaan, vrijen en vakantiegeld verdie nen", zegt directeur W. van Gooi van Space Expo. Twee jaar na de officiële opening weten steeds meer mensen de weg naar het ruimtevaartcentrum te vinden. In totaal zijn zo'n 180.000 bezoekers de kassa ge passeerd. De tweede 'verjaar dag' is inmiddels bescheiden gevierd met onder meer een le zing door de Leidse professor Wittenberg. Van Gooi, afkomstig uit het onderwijs, wendt zijn kennis met name aan om juist jeugdige bezoekers enthousiast te maken voor de Expo. „We willen steeds meer de educatieve kanten van de tentoonstelling versterken", vertelt hij. Om aan al zijn wen sen te kunnen voldoen, is 2 tot 3 miljoen gulden nodig. Geld dat er op dit moment niet is. „We krijgen geen subsidie van de overheid, alleen inkomsten van sponsors en kaartverkoop. Space Expo wil verder de ho- Leiderdotp presenteert welzijnsprogramma 1993 Op de theateractiviteiten van het Leiderdorpse sociaal- cultureel centrum De Muzenhof wordt volgend jaar fors bezuinigd. De subsidie wordt met 15.600 gulden gekort tot 38.200 gulden. Dat betekent een vermindering van 30 procent van de inkomsten. Daarnaast moet de theater medewerkster van De Muzenhof 30 procent van haar uren inleveren. Een deel van haar tijd moet zij volgend jaar op het gemeentehuis vol maken. Dit blijkt uit het welzijnsprogramma voor 1993. dat er op de andere voorzienin gen vorig jaar al fors is gekort. Bovendien, aldus de nota, 'zijn er in de regio diverse andere mogelijkheden tot recreëren'. Het college van B en W wil bij de behandeling van de welzijn- snota ook de uitkomsten van het onderzoek naar het beheer van De Muzenhof betrekken. De cultureel werkster van De Muzenhof was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Het gemeentebestuur stelt vast dat het zoveel mogelijk heeft geprobeerd om volgend jaar de subsidiebedragen van 1992 te handhaven. Maar om de begro ting sluitend te krijgen, moet er op de welzijnsactiviteiten toch Omdat het theaterprogramma van De Muzenhof al voor de eerste helft van volgend jaar is geboekt, kan alleen worden be zuinigd op het programma voor de tweede helft van 1993. Daar om is eenmalig een extra bezui niging nodig om het streefbe drag aan bezuinigingen te ha len. Dit geld moet komen uit het potje voor het onderhoud aan speelplaatsen: hierop wordt in 1993 ruim 17.700 gulden in mindering gebracht. Het college van B en W kiest voor bezuiniging op het thea terwerk van De Muzenhof om- een bedrag worden bezuinigd van ruim 85.000 gulden. Een deel daarvan is buiten het wel zijnsprogramma gevonden. Uit de welzijnsnota blijkt voorts dat de Marokkaanse Ver eniging ruim 2000 gulden subsi die krijgt. „In Leiderdorp wordt momenteel nog geen Marok kaanse vereniging gesubsidi eerd", aldus de nota, waarin het bevorderen van de beleving van de eigen cultureel een goede zaak wordt genoemd. De aan vragen van de Stichting Ver- keersbrigadiers en de Werk groep Stedeband zijn niet geho noreerd. In totaal is er in 1993 een be drag van 418.000 gulden voor welzijnsactiviteiten gereser veerd. Verenigingen en instellingen in Leiderdorp kunnen tot 5 sep tember op de voorstellen in het welzijnsprogramma reageren. Eventuele bezwaren worden vervolgens in de raadscommis sies behandeld. De gemeente raad stelt het programma defi nitief vast in de vergadering van 30 oktober. i Noordwijk Space Expo: „Geen geld voor nieuwe plannen. reca-faciliteiten uitbreiden en een 'expertise-centrum' inrich ten waar bezoekers met vragen over ruimtevaart terecht kun nen. Voorlopig allemaal toe komstmuziek. Met activiteiten als rondleidingen voor blinden, kunsttentoonstellingen, recht streekse verbindingen met Cape Kennedy en Frans Guyana bij raketlanceringen, lezingen, cocktailparty's en demonstra ties van amateurraketbouwers probeert Van Gooi 'zijn' expo aantrekkelijk te houden voor het publiek. Met het oplopen van de be zoekersaantallen stijgt intussen ook het aantal auto's dat een plekje moet vinden bij Space Expo. Kort voor de opening in juli 1990 protesteerden buurt bewoners tegen de te verwach ten overlast. „We hebben eigen- FOTO HIELCO KUIPERS lijk nooit problemen gekend. Al leen met piekdagen staat de parkeerplaats vol. We hebben toestemming om bezoekers dan in de berm te laten parkeren. Maar in dat geval nemen we wel even contact op met de ge meente Noordwijk." leiderdorp» Het aantal inwoners van Leider dorp is in de eerste helft van dit jaar licht gedaald. Telde de ge meente op 1 januari nog 22.964 ingezetenen, op 1 juni waren dat er nog 'maar' 22.952. Lei derdorp hoopt niettemin dat de komende periode toch nog een flinke sprong vooruit kan wor den gemaakt door de opleve ring van een behoorlijk aantal nieuwe woningen. De 17 huizen die in de afgelo pen zes maanden werden opge leverd, werden voornamelijk betrokken door mensen die al in het dorp woonden. Dat leid de niet tot een toename van het aantal inwoners, maar slechts tot een vermindering van de ge middelde bezetting per woning (van 2.504 tot 2.497 personen). Voor de 293 woningen die momenteel in aanbouw zijn, wordt verwacht dat zich veel ge gadigden van buiten de ge meente zullen melden. Op 1 ja nuari 1993 wordt voor Leider dorp dan ook uitgegaan voor een inwoneraantal van rond de 23.500. Het zal volgens een woord voerder van de gemeente daar na nog wel enkele jaren duren voordat de grens van 24.000 wordt overschreden. Bromfietsster gewond bij ongeval oegstgeest Een 22-jarige bromfietsster uit Leiden is gistermid dag gewond geraakt bij een ongeval op de Vinkenweg in Oegst geest. Zij reed in de ricnting van Sassenheim achterop de auto van een 31-jarige stadgenote, die plotseling moest afremmen voor een tegenligger. De bromfietsster is met verwondingen aan de knie overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Flinke lading bier gestolen leiderdorp» Van het terrein van een groothandel in dranken aan de Lijnbaan in Leiderdorp zijn in de nacht van zondag op maan dag 82 kisten bier gestolen. In de omgeving van het bedrijf wer den nog eens 29 volle kratten aangetroffen, die de dieven waar schijnlijk niet meer konden Gestolen auto weer terecht oegstgeest Een Toyota Camry van 44.000 gulden die vorige week donderdag werd gestolen uit de Boonstraat in Oegstgeest, is gisteren door de politie gevonden in Noordwijkerhout. De wa gen stond, vrijwel onbeschadigd, aan de Hoogweg, in de omge ving van de camping Dijk en Burg. De technische recherche stelt een onderzoek in. Onnodige actie Alternatief groenplan voor woonwijk Starrenburg in Voorschoten Medewerkers van politie, brandweer en ambulance zijn vanmorgen vroeg onnodig op getrommeld voor een zoekactie naar de inzittenden van een au to die in de Leiderdorpse Zijl was geraakt. De bestuurder en zijn passagier, twee Leidenaars, waren al op eigen kracht uit het water gekomen en meldden zich pas in de loop van de och tend bij de politie. Bij het onge val waren twee auto's betrokken die allebei in het water terecht kwamen. De inzittenden van de nen uit Leiden, werden wel op de oever aangetroffen. De toe dracht is de politie onduidelijk: „We denken aan een uit de hand gelopen spelletje." Wassenaarder mag toch houwen bij Berkheide wassenaar miep de graaff „Ik ben niet boos, alleen maar teleurgesteld dat het allemaal zo ontzettend lang heeft moeten duren. Het is gewoon vervelend en zuur als je zoiets overkomt: je koopt een stuk grond waarop je mag bouwen, vervolgens wordt het ineens 'nee' en is er na vier jaar een hoorzitting no dig om de gemeente als een blad aan de boom te doen om slaan. Het heeft me heel veel geld en tijd gekost. Een schade vergoeding? Ach, dat weet ik al lemaal nog niet. Ik zou het trou wens toch niet aan de grote klok hangen als ik die zou aanvra gen." Wassenaarder P. Smeets heeft na bijna vijf jaar zijn gelijk ge kregen. Zo lang heeft het ge duurd voordat hij de eerste paal kan slaan voor zijn huis aan de Van Bergenlaan in de luxe villa wijk Rijksdorp, pal tegen duin gebied Berkheide aan. De ge meenteraad stemde vorige week zonder enige discussie uiteindelijk in met een pro cedure die de bouw van de 246 vierkante meter grote villa aan de Van Bergenlaan in principe mogelijk maakt. De geschiedenis rond de bouw van de villa in het water wingebied is slepend. Heel kort. komt het er op neer dat Smeets in de tweede helft van de jaren tachtig, toen hij de bewuste grond kocht, bij de gemeente te horen kreeg dat er geen enkel bezwaar tegen de bouw van een huis was. Er moest formeel al leen een bestemmingsplanwij ziging aan ten grondslag liggen. In een advies schreven burge meester en wethouders zelf dat 'de natuurhistorische waarden niet worden geschaad door de bouw' en dat 'deze woning als een afronding van de woonwijk Rijksdorp kan worden be schouwd'. Procedure Maar bij de gemeenteraad, ge steund door vogel- en natuur beschermingsorganisaties, kreeg de Wassenaarder nul op rekest: Berkheide was een be schermd natuurgebied, waar geen enkele paal de grond in zou mogen. De gemeente ver schuilde zich daarop achter 'ge wijzigde planologische inzich ten' en oordeelde, bijgevallen door natuurbeschermers, dat Berkheide onaangetast moest blijven. Daarop zwengelde Smeets de kwestie aan bij de commissie beroep- en bezwaarschriften, die eind vorige maand adviseer de de bouw niet tegen te hou den, omdat bij de grondeige naar in het verleden bepaalde verwachtingen zijn gewekt. En dus besloot de gemeenteraad vorige week om 'ja' te zeggen tegen een procedure om het be stemmingsplan ter plekke te herzien. De gemeente zal één en ander versneld wordt door gevoerd. Smeets wil niet natrap pen en heeft verder weinig meer aan de hele kwestie toe te voegen, behalve dan dat hij te leurgesteld is. En: „Als burger vraag je je wel af of zo'n ge meentebestuur dit allemaal niet eerder had kunnen beslissen. Of daar nu een hoorzitting aan te pas moest komen." Verhuizen Voor eind dit jaar hoopt de Wassenaarder met de bouw te kunnen beginnen. Alhoewel? De vraag is of hij ooit zal gaan wo nen op de plek die in het verle den al talloze malen van eige naar is gewisseld. Tijdens de zit ting van de commissie beroep en bezwaarschriften werd ge suggereerd dat de Wassenaar der louter uit speculatief oog merk in Berkheide in de weer was. Het woord 'projectontwik kelaar' viel zelfs. Desgevraagd zegt Smeets in derdaad nog niet te weten of hij zelf de toekomstige bewoner van de veelbesproken villa zal worden. „Toen ik er vijf jaar ge leden aan begon, was het zeker wel de bedoeling. Op een gege ven moment ging het zo lang duren, dat ik twee jaar geleden heb besloten een ander huis te kopen. Ik moet nu nog gaan overwegen wat ik doe." voorschoten wilfred simons De Voorschotense nieuwbouw wijk Starrenburg krijgt een voor de Leidse regio 'unieke' groen- beplanting. Langs het Verzets strijderspad en het Koerier sterspad legt de gemeente groenstroken aan waar de na tuur zoveel mogelijk haar gang mag gaan. Vooral langs de wal kanten van vaartjes kunnen op die manier allerlei inheemse planten welig tieren, waardoor de wijk - die tamelijk dicht be bouwd wordt - toch grote na tuurwaarden kan krijgen. Starrenburg ligt in een polder en wordt aan twee kanten om ringd door boezemwater dat in rechtstreeks contact staat met de Vliet. Langs de kanten van deze vaartjes kunnen bezoekers nu al een rijk plantenleven zien. Zwanebloem, lisdodde, pijl kruid, waterweegbree, riet en al lerlei grassen komen overal voor en langs de dijk groeien essen, eisen en wilgen. De ontwerper van het gemeentelijk groen, de 27-jarige Peter Paul Eikhuizen, heeft een plan bedacht waarbij deze voor Nederland karakteris tieke flora niet alleen behouden blijft, maar zelfs optimale kan sen krijgt om zich verder te ont wikkelen. Het groen is er dus al; de gemeente hoeft er vrijwel niets voor aan te planten. Volgens Eikhuizen is er spra ke van een trend. Ook andere gemeenten doen moeite om planten, die een vorige genera tie tuinlieden nog verwoed weg- schoffelde, nu zoveel mogelijk te behouden. In de bermen van wegen groeien tegenwoordig overal kniiden, die daar vanzelf zijn gekomen. Maar groen op de grens van land en water is in Nederland nog niet eerder uit geprobeerd en juist daar komt vaak de grootste soortenrijk dom voor. Wegslikken Eikhuizen heeft flink voor zijn alternatieve groenplan moeten pleiten. Niet alleen de wat tradi tioneel ingestelde gemeentebe stuurders moesten wennen aan de gedachte dat de natuur zo maar haar gang mag gaan langs de slootkanten, ook de toekom stige bewoners van Starrenburg moesten wel wat wegslikken. Eikhuizen zegt: „De eerste vraag was: krijgen we zo geen enorme last van insecten? Ik heb daarop geantwoord: als de natuur ge- De bestaande beplanting langs de waterpartijen in Starrenburg kan ook ii gaan. zond is, komen er ook dieren die insecten eten en dan blijft het probleem binnen de perken. Bovendien wordt die groen strook alleen maar interessanter als er ook dieren voorkomen." De bewoners vreesden ook dat de sociale veiligheid zou af nemen door de groenstrook, die aan de waterkant een dichte rietkraag heeft. Eikhuizen heeft hier speciaal rekening mee ge houden door een wandelpad te ontwerpen aan de huizenkant van de groenstrook. Daardoor zijn recreanten vanuit de woon kamers goed te zien. Eikhuizen ontzenuwt de ge dachte dat hij van de groenstro ken een soort oerbos maakt: „We maaien in ieder geval één of twee keer per jaar. Zo houden we de groei onder controle. We voeren het maaisel af, zodat de bodem armer wordt. Dat is goed, want op arme grond ko men meer plantesoorten voor. De eerste jaren krijgen de buurtbewoners vooral pionier- planten te zien, zoals rolklaver, kamille en akeleien. Naarmate we de grond armer maken, ne men bijzondere planten hun plaats in." Ook houdt de ge meente de bomen kort, zodat ze het uiterlijk van hakhout krij gen: kleine, dichte bosjes van drie tot vijf meter hoog, waar watervogels en andere dieren een woonplaats kunnen vinden. Sierperen Dwars door de wijk heeft Eik huizen een groene corridor ge pland, zodat planten en dieren van het ene naar het andere na tuurgebied kunnen gaan. De strook, die 2.80 meter breed wordt, loopt helemaal langs de Bertus van Akenlaan. Welke planten hij precies aanplant, weet hij nog niet: „In ieder ge val komen er bomen en daaron der heesters. In de corridor krijgt de natuur geen vrij spel." Met de natuurlijke beplanting wil Eikhuizen de buurtbewo ners trots maken op hun groen. Hij is daarom ook van plan om voorlichting te geven: „Ik wil voorkomen dat de buurtbewo ners denken: Wat een verwaar loosde boel is het hier. Door uit te leggen wat de natuur doet en wat hier allemaal groeit, hoop ik dat de Starren burgers gaan den ken: Wat goed dat dit in mijn wijk gebeurt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10