Bezorgdheid over overlast van NS Plan behoud viergang Aarlanderveen 'We moeten niet op een eiland gaan zitten' Regio Leiden 'We zitten weer op nul' Wassenaarse politie wil aandacht voor milieu MAANDAG 13 JULI 1992 Locomotieven onder dak in Valkenburg miep de graaff 't Hofflants Huys eist opheldering over maatregelen Het Voorschotense verzorgingshuis 't Hofflants Huys wil duidelijkheid over de maatregelen die geluidsoverlast na de spoorwegverdubbeling moeten voorkomen. De direc tie en bewoners hebben inmiddels een jurist in de arm genomen. „Als we geen afdoend antwoord krijgen, stel len we alles in het werk om de ontwikkelingen op te hou den of stop te zetten", aldus directeur J. van Gorkum. ,,Nu zie je pas hoe groot de col lectie locomotieven is. Zelfs voor onze medewerkers was het een verrassing om alle treinen bij elkaar te zien staan. Sommi ge locomotieven hebben altijd op elkaar gepakt gestaan in op slagplaatsen en zijn eigenlijk nooit te zien geweest. Die loco motieven komen voor het eerst naar buiten." P. van der Ham van de Stich ting Nationaal Smalspoor is en thousiast over de nieuwe remise in Valkenburg waar zaterdag 50 locomotieven een definitief on derkomen hebben gevonden. En niet alleen hij. Ook de twin tig medewerkers van de stich ting die zaterdag de handen uit de mouwen staken bij de ver huizing van de 50 van de 67 treinen uit de opslagplaatsen in Katwijk en Voorschoten, zijn verbaasd en trots op de collectie in de 800 vierkante meter grote remise. ,,Ik denk dat we één van de grootste collecties uit Europa hebben", licht Van der Ham toe. Die collectie treinen trok za terdag onmiddellijk de nodige belangstelling. Hoewel het mu seum en de werkplaats nog moeten worden gebouwd, na men treinfanaten zaterdag de gelegenheid te baat alvast een blik te werpen in de nieuwe re mise. Daar werden de locomo tieven naar binnen gereden na dat ze op diepladers en met be hulp van grote kranen op het smalspoor bij Valkenburg wa ren neergezet. „We denken er over in augustus of september een open dag te houden zodat iedereen de collectie locomotie ven en rijtuigen in de remise kan komen zien", aldus Van der Ham. De verhuizing zaterdag van de locomotieven was voor veel treinen de laatste in een lange reeks. Ruimtenood dwong de stichting tot nu toe de locomo tieven op te slaan in de loodsen in Katwijk en Voorschoten. Sommige locomotieven vonden zelfs onderdak in Zeeland. Be halve een paar hele zware trei nen en het materiaal dat nog gebruikt wordt voor de rondrit ten in de Katwijkse duinen, is al het materiaal nu in Valkenburg. „Sommige locomotieven zijn vijf keer verhuisd. Nu zijn ze eindelijk op hun definitieve plek, een plaats waar ze kunnen blijven." Ruimtenood kent de stichting voorlopig niet meer. „De remise staat straks vol. Maar daar staat dan wel alle maal materiaal bij dat volgend jaar in Valkenburg moet gaan rondrijden. Ook staan er loco motieven die een plekje krijgen in het museum en de werk plaats waarvan de bouw in het najaar begint. We hebben dus nog wel enige ruimte om de collectie uit te breiden", aldus Van der Ham. voorschoten liesbeth buitink Onder de 137 bewoners van het verzorgingshuis aan de Zeven Provinciën is onrust ontstaan door de voortdurende onduide lijkheid over de geluidschermen en de isolatie van de gevels. De ouderen zijn bang dat de ver dubbeling yan de spoorlijn veel geluidsoverlast veroorzaakt. „Onze onrust ontstaat doordat we vanuit het Huys zien dat de NS verder werken aan het spoor en er ondertussen niets gebeurt aan geluidwering", zegt Van Gorkum. 't Hofflants Huys wil precies weten wanneer de geluidscher men worden geplaatst, hoe hoog ze worden en hoeveel la waai dan nog in het verzor gingshuis is te horen. Boven dien moet antwoord komen op de vraag of de gevels moeten worden geïsoleerd en wie dat gaat betalen: „We hebben geen ultimatum gesteld, maar we vinden de manier waarop de plannen worden gemaakt wel hoogst ongelukkig." Medio augustus overlegt een delegatie van 't Hofflants Huys met wethouder J. van de Poel (verkeer en vervoer) en de Ne derlandse Spoorwegen. „We willen dan in gewone-mensen- taal horen hoe het zit, niet in in genieurstaai zoals tot nu toe steeds gebeurde", stelt de direc teur. „De bewonerscommissie is behoorlijk ontstemd over de manier waarop ze door de ge meente is behandeld. We willen dat ze naast óns staat en niet naast de Nederlandse Spoorwe gen." Gemeentewoordvoerder H. de Boer kan nog geen duidelijk heid geven over de maatrege len. „Bij de provincie moeten we eerst een aanvraag indienen voor een scherm van één meter hoog. Als we daarvoor toestem ming krijgen, kijken we pas hoe we de gevel gaan isoleren. Maar dat verzoek dienen we pas in nadat we met 't Hofflants Huys hebben gepraat, want we willen niet over de bezwaren heen stappen." Een geluidscherm van een meter hoog zou hinder voor 't Hofflants Huys juist voorko men, hadden gemeente en NS verwacht. De Boer: „Een heel hoog scherm is voor de mensen heel vervelend, omdat ze dan visuele hinder ondervinden. Wij dachten dat één meter hoogte wel het maximum was, zeker omdat het scherm al op een verhoging staat. Maar nu blijkt dat het grote bezwaren van het verzorgingshuis oproept." De bewoners van 't Hofflants Huys zijn ook bang dat ze tegen een geluidscherm vol graffiti moeten aankijken. Zij hopen dat er beplanting tegenaan wordt gezet. De Boer durft dat echter nog niet toe te zeggen. „Wanneer de procedure voor de bouwvergunning wordt ge voerd, kijkt ook de welstands commissie naar de schermen. Dan zal er zeker aandacht aan het uitzicht worden besteed. Maar het hangt natuurlijk wel af van de haalbaarheid." Bliksem slaat in woning voorschoten Blikseminslag heeft gistermorgen rond 10.15 uur voor omvangrijke schade gezorgd in een woning aan de Beste- vaer in Voorschoten. Door de inslag werden een dakraam en en kele pannen weggeblazen en in de dakschotten ontstond een brandje. Bij het blussen van het vuur kreeg de Voorschotense brandweer assitentie van een ladderwagen uit Leiden. Door de inslag werden in de woning ook een videorecorder en een televi sietoestel vernield. Veel ruiten vernield in Voorschoten voorschoten Een agressieve 31 -jarige Rotterdammer heeft vrijdagavond een spoor van vernielingen aangericht in Voor schoten. Door het gooien met een klinker vernielde hij de ruiten van zeven geparkeerde en één rijdende auto, twee bushokjes en de etalageruit van een winkel. De man kon door de politie om half elf worden aangehouden op de Leidseweg. De schade zal op de man worden verhaald, maar een politiewoordvoerder ver wacht daar niet veel van: „Van een kale kip kun je niet plukken." Fietser gewond in Warmond warmond Een 78-jarige fietser uit Oegstgeest is afgelopen vrij dag gewond geraakt bij een ongeval op de Herenweg in War mond. De man reed in de richting van de Oranje Nassaulaan toen hij, bij het passeren van een personenauto, een plotselinge beweging naar links maakte. Hij raakte de zijkant van de wagen en kwam ten val. De fietser liep daarbij een hersenschudding en kneuzingen op. Bij het te ruim nemen van een bocht op de He renweg raakte een 21-jarige Hagenaar gisteren de macht over het stuur van zijn auto kwijt. De man ramde vervolgens een lan taarnpaal en een verkeersbord. Zijn auto raakte zwaar bescha digd en moest worden weggesleept. Provincie blijft bij verbod op verbranden corso roza van der veer Het blijft uiterst onzeker of vol gend jaar een bloemencorso door de Bollenstreek rijdt. De provincie is niet bereid voor een jaar toestemming te geven om de op de Noordwijkerhoutse belt gestalde praalwagens te verbranden. Pogingen van de gemeente Noordwijkerhout om die eenmalige ontheffing te krij gen, zijn deze week op niets uit gelopen. Het bloemencorso van de Bollenstreek wordt al jaren lang verbrand op de Noordwijker houtse belt. De onderstellen van de praalwagens worden vervol gens opnieuw gebruikt voor het volgende corso. Dit jaar krijgt het corsocomité geen toestem ming voor het afbranden, om dat volgens de Afvalstoffenwet alleen agrarisch afval in brand mag worden gestoken. Op de praalwagens zijn verboden stof fen zoals jute, zijde en plastic verwerkt naast stro en bloemen. Het corsocomité heeft inmid dels aangeboden het plastic van de praalwagens te verzamelen. Het weghalen van het stevige vastgeprikte textiel is volgens het comité niet mogelijk. Het textiel is al half verteerd en valt bij aanraking in talloze kleine stukjes uiteen. De Noordwijkerhoutse wet houder van milieu, P. Heems kerk, heeft geprobeerd bij milieugedeputeerde J. van der Vlist alsnog een ontheffing los te krijgen voor het verbranden van de praalwagens dit jaar. Ook is contact opgenomen met de po litie en de officier van justitie. Gemeentelijke ambtenaren hebben pogingen gedaan bij het ministerie toestemming te krijgen voor een eenmalige ver branding. „Dat heeft niet tot het gewenste resultaat geleid", ver telt Heemskerk. „Probleem is dat het om een eenmalige op lossing gaat en het corsocomité dan volgend jaar weer voor het blok staat. Want volgens het co mité is het bloemencorso niet meer mogelijk als het vuil op de praalwagens niet meer mag worden verbrand." Volgens Heemskerk kan het corsocomité niet veel anders dan 'een paar schooljongens zoeken' om de praalwagens te ontdoen van textiel en plastic. „Ze hebben ook allemaal vrij willigers voor het opbouwen van net corso. Bovendien heeft de organisatie nu al veel uren besteed aan het oplossen van dit probleem. Die uren hadden ze beter kunnen besteden aan het aftuigen van de wagens." J. Pennings, voorzitter van het corsocomité, is teleurgesteld over de uitkomst van het ge sprek met de provincie. „Dit valt puur tegen. We zitten weer op 'nul'. We moeten dit in het bestuur bespreken. Maar als we nu al om een paar onbenullige meter textiel niet eenmalig mo gen verbranden, dan heb ik er een donkerbruin hoofd in." Vol gens Pennings zijn vrijwilligers voor het aftuigen van de praal wagens, zoals Heemskerk sug gereert, niet te vinden. „Het is druk in de bollenteelt. De enige vrijwilligers die nu te vinden zijn, zijn de bestuursleden zelf. En die hebben ook een bedrijf of een baan. Bovendien worden alle medewerkers in het voor jaar betaald. Wij hebben als stichting geen reserves voor zo iets." wassenaar De Wassenaarse politie gaat meer aandacht besteden aan het milieu. DAt blijkt uit het 'Beleidsplan 1992-1993'. Het politiekorps kondigt aan strenger op te treden tegen het illegaal kappen van bo men en het illegaal storten van afval. Verder wil het korps meer energie steken in milieucontroles, het opspo ren van milieu-overtredingen en milieu-onderzoeken. Uit het nieuwe beleidsplan blijkt ook dat het korps meer tijd wil steken in de relatie met de burger. Met name de afhandeling van aangiften en klachten krijgt meer aan dacht. „De burger heeft er recht op correct te worden behandeld", staat in het rap port. Datzelfde geldt voor slachtoffers van verkeerson gelukken en misdrijven. Zij krijgen meer voorlichting over 'de mogelijkheden van hulpverlening. De politie wil met name in het dorpscentrum vaker gaan surveilleren. In de Langstraat zullen agenten onder meer strenger toezien op fout par keren. Ook zal het surveillan- cepersoneel vaker optreden tegen, fietsers die over de wandelpromenade rijden. Parkeercontroleurs moeten het te lang parkeren in de blauwe zone ontmoedigen. Duinrell De directie van attractiepark Duinrell heeft het korps ver zocht om iets te doen aan het toenemend aantal dief stallen en ongeregeldheden in het park. De politie heeft besloten om daarvoor meer mensen in te zetten. De aan wezigheid van geüniformeer de agenten in het park moe ten 'recreatie-criminelen' af schrikken en diefstallen en vernielingen voorkomen. Twee surveillance-agenten moeten in de maanden juni, juli en augustus de veiligheid van de strandgangers garan deren. Dit tweetal wordt daarbij bijgestaan door een tijdelijke medewerkster. De prioriteit van de recher che ligt het komende seizoen bij de bestrijding van zware delicten zoals overvallen, fraude, geweld en woningin braken. Meer tijd wordt ge stoken in de bestrijding van heling. Het korps verwacht dat het percentage opgeloste zaken ook de komende jaren rond de 25 procent zal blij ven schommelen. 'Molens goedkoper dan elektrische gemalen De molenviergang in Aarlan derveen kan met extra hulpge malen blijven draaien. Het wer ken met elektrische pompen zoals het waterschap Aarlan derveen wil, is ongunstiger voor de waterstand en kost bo vendien jaarlijks 100.000 gul den meer. Dat concludeert de provincie Zuid-Holland in een alternatief plan voor de molen viergang. Zuid-Holland stelt dan ook voor de vier molens die de polders op windkracht droog houden, niet te vervan gen door een geautomatiseerde bemaling. De provincie heeft het plan samen met de gemeente Alp hen en de stichting Molenvier gang Aarlanderveen opgesteld als antwoord op een rapport van De Aarlanden. Het water schap wil overstappen op volle dige geautomatiseerde bema ling van de polder. De drie zijn bang dat het stopzetten van de molens het eind van de bouw werken betekent. Volgens bere keningen van Zuid-Holland kunnen de vier molens de Drooggemaakte polder heel goed droog houden als ze as sistentie krijgen van drie pom pen. Een speciale werkgroep re kent de deze zomer het plan van de provincie en dat van De Aarlanden door. Op 27 augus tus besluit het schap over het voortbestaan van de molens als waterregelaars. Tot die tijd legt De Aarlanden alle werkzaam heden stil die nodig zijn om over te gaan op automatische bemaling. In een eerste reactie op het plan van de provincie blijft dijkgraaf D. Kemp van het waterschap echter bij zijn eer dere standpunt. Alleen een vol ledig geautomatiseerd gemaal houdt de polders het beste droog. De visie van de provincie vindt de dijkgraaf te optimis tisch. Volgens Kemp kunnen de molens ook met enkele hulpge malen het werk niet aan. „Nu is het zo dat als de wind maar even te gaat liggen, de bema ling volledig stilvalt. De voorge stelde hulpgemalen zouden de ze situatie wel verbeteren, maar van een optimale water huishouding is geen sprake. Met een geautomatiseerde be maling ben je niet meer afhan kelijk van de natuur." De besparing van een ton per jaar vindt de dijkgraaf dubieus. „We hebben het nog niet uitge rekend, maar ik twijfel er sterk aan of het plan van de provin cie zoveel minder kost dan ons plan." Bovendien blijven in het eigen rapport van het water schap de molens ook gewoon draaien alleen op wat kleinere schaal, aldus Kemp. Protest Het waterschap besloot een eerder plan voor volautomati sche bemaling bij te stellen, toen actiegroep 'Houd de mo lenviergang in werking' met meer dan 5500 handtekenin gen hiertegen protest aante kende. Als tegemoetkoming kwam het aanbod de mole naars in dienst te houden. Hoe het schap de salarissen samen met de moderne gemalen gaat betalen, is nog niet duidelijk. De molenviergang van Aar landerveen is de laatste ter we reld die nog draait. Dit culture le erfgoed gaat verloren als de gemalen moeten stoppen met hun werk, zo vreest de provin cie. Dat betekent niet alleen het eind van deze zo door- en door Hollandse bouwwerken. Ook de toekomst van het watergan genstelsel en de kades ziet er somber uit. Volgens de provin cie is het in stand houden van niet draaiende molens zeer moeilijk. Leiderdorpse Marokkanen vormen eigen vereniging leiderdorp» liesbeth buitink Arabische taallessen voor Marokkaanse jongeren, kook lessen voor de vrouwen en cul turele bijeenkomsten. Dat zijn de activiteiten die de nieuwe vereniging van Leiderdorpse Marokkanen wil organiseren. „We willen niet meer alleen van huis naar het werk en weer naar huis, maar meer contacten met de maatschappij", verklaart op richter M. Serraj. In Leiderdorp wonen 113 Marokkanen. „Veel van de vrouwen leven geïsoleerd van de maatschappij", weet Serraj. „Voor hen is het daarom be langrijk om contact te krijgen met andere culturen. Dat is het belangrijkste doel van de kook lessen. Door de lessen kunnen de vrouwen van elkaar leren en via de keuken eikaars cultuur le ren kennen. De Marokkaanse keuken gebruikt bijvoorbeeld veel couscous en allerlei koekjes voor de feesten." Die islamitische feesten wil de vereniging gaan vieren. „Tij dens de Ramadan in maart vas ten we een maand lang. Die vastentijd sluiten we af met het Suikerfeest en in juni vieren we het Offerfeest. Dan worden de schapen ritueel geslacht, we ge bruiken de maaltijd thuis, ieder een trekt mooie kleren aan en we bezoeken familie." Wanneer de activiteiten van de vereniging eenmaal goed lo pen, hoopt Serraj op samenwer king met andere islamitische groepen. „Er is in Leiderdorp ook een Turkse Culturele Vere niging en er zijn Surinaamse moslims. We zouden activitei ten kunnen combineren. En we kunnen discussiëren over de verschillen in onze culturen. We moeten met onze cultuur niet op een eiland gaan zitten, maar dynamisch zijn en elkaar leren kennen." Taallessen Daarom hoopt Serraj ook op sa menwerking met Leiderdorp Aangenaam, die jaarlijks een in terculturele manifestatie orga niseert. „We willen uitleggen wat belangrijk is in onze cultuur en die van anderen leren ken nen, want we leven in een mul- ti-culturele samenleving. We willen uitleggen wat onze tradi ties zijn, hoe onze geschiedenis is, hoe we ons kleden. En de in vloed laten zien die Marokko op de Europese geschiedenis heeft gehad en andersom. Veel din gen in Nederland zijn afkomstig uit de Arabische wereld, zoals li monade, benzine en het cijfer schrift." Het is nog de vraag of de ver eniging de Arabische taallessen voor de Marokkaanse school kinderen kan organiseren. Ze heeft wel een docent gevonden die de lessen op zaterdagoch tend wil geven, maar kan alleen subsidie krijgen als onder schooltijd les wordt gegeven. Daarvoor is echter nog niemand beschikbaar. „Naast die taalles sen willen we ook andere activi teiten voor de kinderen organi seren", hoopt Serraj. „De kinde ren hebben na schooltijd vaak niets te doen, dus we willen proberen ze bij buurthuizen en sportclubs te betrekken." De Marokkaanse Vereniging wordt per 1 januari 1993 offi cieel opgericht. Serraj: „In de toekomst willen we ook gaan samenwerken met andere groe pen in Leiderdorp en Leiden. Maar we willen dicht bij huis beginnen." M. Serraj: „We willen uitleggen wat onze tradities zijn, hoe onze geschiedenis is, hoe we ons kleden." FOTO JAN HOLVAST Eén van de vijftig verhuisde locomotit plekje in de nieuwe remise te krijgen. rdt voorzichtig dooi kraan op het smalspoor bij het Valkenburgse Meer neergezet om een FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6