Van Santen is gelukkig Holland zit de Friezen dwars Marcel van Rijn maakt het niet af Jos Lansink is goede verliezer Zwemmers van LZ zorgen voor record-score bij NK in Amersfoort Borst wint criterium Sport MAANDAG 13 JUL11992 14 Wielrenster Marion Borst heeft gisteren een nieuw hoofdstuk aan haar palmares toegevoegd. De Leiderdorpse won een criteri um in Eindhoven over 60 kilometer. Wielrenner Pascal Vergeer is afgelopen zaterdag derde gewor den in een koers in Giessenburg. De Warmonder werd een dag eerder vierde in Maasland en behaalde gisteren een achtste plaats in Opdam. André MöWmann werd achtste in Appeltern. In de afvalrace voor junioren eindigde de Leidenaar als vijfde. Kortleve B-winnaar in Hillegom HILLEGOM WALTHER JACOBS TENNISMEDEWERKER Paul Kortleve heeft gisteren een uitstekende prestatie neergezet door de B-finale van het tennis toernooi in Hillegom te winnen. In de eindstrijd was Marcel van Rijn het slachtoffer van het goe de spel van de Merlenhove-spe- ler. Kortleve, die door de win naar van vorig jaar Marco van Trigt als eindoverwinnaar werd getipt, beleefde een bijzonder moeilijk toernooi, maar wist via tiebreaks toch te overleven. In totaal speelde Kortleve drie tiebreaks en drie sets waarbij een twaalfde game de beslissing moest brengen. De kracht van Kortleve was deze week dat hij juist op die momenten zijn sterkste tennis speelde, wat aangeeft dat hij goed in vorm is. Van die in totaal zes spannende sets verloor hij er niet één, waardoor hij telkens nipt de winst pakte. Zo ook gisteren. In de eerste en derde set moest er een tie break aan te pas komen om de reeksen te beslissen. In de twee de set had Van Rijn aan één ser vice-doorbraak genoeg om die set met 6-4 binnen te halen. „Het was niet echt een finale waarin een hoogstaand tennis- niveau werd tentoongesteld", aldus Kortleve, „maar ik denk dat de spanning dat goed com penseerde. Wat mii verraste in het spel van Marcel, was dat hij op belangrijke punten geregeld service-volley speelde. Normaal gesproken is hij een echte base- finer." Lakens Vroeg in de derde set braken de spelers beide éénmaal door el- kaars service heen. Kortleve kreeg gedurende de derde set de meeste breakpoints maar kon deze verder niet meer be nutten. In de tie-break die de beslissing van de winst moest brengen, steeg Kortleve boven zijn eigen niveau uit. Met 7-2 was het wederom de Merlenho- venaar die op het meest span nende moment de lakens uit deelde. Bij de vrouwen ging de titel in een uiterst spannende finale naar Petra Wessels. Cindy Berk hout die het in de halve finale al ontzettend moeilijk gehad had met Marijke Guyt (5-7 7-5 7-5), kon het in de finale net niet kla ren. Zij ging met precies dezelf de cijfers als Marcel v^n Rijn het schip in. In de finale die van een goed niveau was, pakte Wessels met 7-6 de eerste set. Toen brak het hoofdstuk Berkhout aan. Zij beukte vanaf de baseline naar een 5-2 voor sprong in de derde set. Wessels kwam terug en bracht het tot een tiebreak. Daarin was Berk hout de minst geroutineerde, en moest dus de winst aan Wessels laten. Van Balen Bij de mannen in B2 was het verrassend te noemen dat Frank van Balen de titel pakte. Hille- gom-speler Onno Wempe kwam er in de finale niet aan te pas. Wempe beukte de ballen nogal eens het hek in, waar Van Balen dankbaar van profiteerde. Hij pakte met 8-5 in de proset (die zij vanwege de slechte weersomstandigheden van de week moesten spelen) de winst. Patrick Wijffelman beleefde een zeer voorspoedig toernooi. Waar hij in het mannenenkel B2 tot de halve finales reikte, haal de hij de finale in zijn eigen klasse. Hij kon het goed ver toonde spel in de finale niet neerzetten. Daarom was het de broer van Marco, Fred van Trigt, die hem de weg versper de. Van Trigt was van de B-lijst terug naar C gezet omdat de op één na hoogste categorie voor hem te zwaar zou zijn. Hij be wees gisteren zelf het tegendeel. In de proset was het Van Trigt die heerste waardoor hij met 8- 5 won. Bij de vrouwen in B2 maakte Nancy Faas haar plaatsing waar. Dat ondervond opponente Ma- riëlle van der Voort. In de proset pakte Faas de toernooi-winst door een 8-5 zege op Van der Voort. Bij de vrouwen in Cl streden Nicole van Stein en Lisa Colson om de titel. In het duel tussen de eerste en tweede geplaatste deed Van Stein wat er van haar verwacht werd. In de finale ze gevierde zij mèt 8-5 over tegen- standsterColson. Vijftienduizend jolige Tukkers herschreven gistermiddag een stukje geschiedenis in Geeste ren. Hun oooh's en aaah's trof fen zelfs Jos Lansink - de on genaakbare Jos Lansink - in het Twentse hart. „Ik kreeg een brok in de keel van het enthou siasme van de toeschouwers", bekende de beste en koelbloed- igste ruiter van Nederland. „De rillingen liepen me over de rug." Hoe graag had hij in de Grote Prijs van het CSI Twente al die mensen iets terug willen geven: een triomf. Dat lukte niet; en het zou ook ongeloof waardig zijn geweest. Want topsport heeft geen be hoefte aan altijd dezelfde win naar. „Het is niet alle dagen ker mis", zo berustte de boeren zoon uit Lemselo in zijn neder laag. Jos Lansink was de favoriet, maar kwam in de barrage van de Grote Prijs iets te vroeg op kop. Leslie McNaught-Mandli, een van 's werelds sterkste ama zones, stak hem op de valreep voorbij. „Nu^ben ik dus de ver liezer", sprak Lansink. Ruggegraat Leslie McNaught-Mandli is een dame met ruggegraat. Voor de sterkste ruiter van Nederland weigerde zij te buigen. En om haar val van de veewagen glim lachte zij slechts. Met acht hechtingen moest de hoofdwond worden gedicht. Maar McNaught zette gewoon een pet op, in plaats van de krappe en harde cap, en won de Grote Prijs van Twente. „Als je wint, voel je geen pijn", zei ze met stralende ogen. En nie mand twijfelde meer het CSI Twente had er een bijzondere nummer één bij. Haar rijstijl verraadt dat deze amazone op Engelse leest is ge schoeid. Waar Leslie McNaught een kans ziet, geeft zij vol gas. „Want winnen betekent steeds een nieuwe, mooie ervaring." Haar achternaam Mandli en haar gulle geldschieters, geven haar band met Zwitserland prijs. Een bijzondere binding, die de zeer realistische inborst van McNaught typeert. Baby McNaught is, zoals veel Engelse ruiters, in het zadel geboren. „Als een baby kroop ik al rond op de concoursen." Zij leerde de kneepjes van het vak bij de bekende stallen van Ted en Liz Edgar. „Ik trad daar op mijn dertiende in dienst. Werd op mijn zestiende Europees kam pioene bij de junioren. En reed later driemaal in de Engelse equipe." Na een ongeval, dat haar lan ge tijd uit de roulatie hield, kon zij bij de Edgars echter inruk ken. Dat deed pijn, pijn die nu zij een nieuw leven in Zwitser land is begonnen, nog niet is vergeten. Vandaar haar verzuchting in Geesteren toen de Olympische Spelen ter sprake kwamen. „Met de Zwitserse equipe de Engelsen verslaan, ja, dat zou mooi zijn." Carel de Bruyn had zijn zinnen gezet op de finale bij Dekker, maar op zijn eigen park moest hij vroegtijdig af haken. In de halve finale tegen de Amerikaan Bas Bok- weg scheurde de Dekker-trainer een spiertje in zijn bo venbeen. Stompwijker Coen van Santen was daarna in de eindstrijd te sterk voor de man uit de States en ging met de B-titel aan de haal. WARMOND WALTHERJACOBS TENNISMEDEWERKER De Bruyn kreeg pijn bij een 7-6 4-4 achterstand. De blessure bleek zo ernstig dat verder spe len voor De Bruyn onmogelijk was. Bokweg speelde overigens een toppartij tot op dat mo ment. De Bruyn probeerde met alle macht de Amerikaan te pas seren aan het net, maar kreeg dit maar niet voor elkaar. Bok weg strooide met prachtig uit gemeten volleys in de verste hoeken, waardoor De Bruyn menig kilometer aflegde. Coen van Santen had de fina le bereikt door simpel langs Unicummer Coen van Bemmel te glijden (6-1 6-4). In de finale zelf, die vanwege de weersom standigheden in de hallen van Dekker werd gespeeld, was het weer Bokweg die het initiatief nam. Het probleem voor hem was nu alleen, dat Van Santen hier vaak een passend antwoord op had. „Op de belangrijke punten was het telkens m'n lob die me uit de problemen hielp. Daar werd hij gek van", aldus Van Santen. Nadat de Stomp wijker de eerste set met 6-4 ge wonnen had, kwam Bokweg in de tweede met 2-1 voor. Toen Van Santen op dat moment op 30-40 een dubbele fout sloeg, bleek de arbiter hier anders over te denken. Hij gaf de service in en het punt was voor Van San ten. Daarmee was het verzet van de Amerikaan gebroken. Mentaal was hij zo ingedeukt dat hij geen game meer wist te halen. Bij de vrouwen in B ging de hoofdprijs naar de Nieuw- vennepse Renee Crama. Nadat zij in haar halve finale gemak kelijk Pascal Jongmans van zich' had afgeschud, moest zij in de finale aantreden tegen Caroline van Dijk uit Wateringen. Van Dijk had in haar halve van Petra Velzel gewonnen, die heel knap nog een set wist af te pakken van de oervaste Van Dijk. Na een 6-0 verlies in de eerste her vond de Unicumse zich en won de tweede via de tiebreak. In de derde was de pijp leeg: 6-2. In de finale maakte Crama al leen in de tweede set de fout om missers te produceren. Daar profiteerde de vrijwel foutloze Van Dijk direct van door deze set met 6-4 te pakken. In de derde set hervond Crama zich weer en scoorde het ene na het andere punt. Van Dijk had daar door weinig kans meer en pakte nog slechts twee games. Het mannenenkel Cl kende in Niels van Elderen een verras sende winnaar. Van Elderen die eerder die week met Talbert Boef afrekende, was in de finale te sterk voor OLTC'er Sohail Moussavi. Moussavi kent tot nu toe een sterk seizoen, maar van een toernooiwinst moet het nog komen. Gisteren was hij daar dicht bij, maar ook dit maal kon hij het niet afmaken. „De eerste set speelde en serveerde ik ont zettend goed. Maar in het begin van de tweede begon mijn arm pijn te doen waardoor ik niet meer dan tweede services kon slaan." Daarmee was het be langrijkste wapen van de OLT C'er verdwenen en kon Noord- wijker Van Elderen toe slaan. Met 6-1 6-3 in de tweede en derde set werd het klusje door hem geklaard. Bij de mannen in C2 deed Roomburger Marco Cats wat er van hem verwacht werd: met 6-3 7-5 pakte hij via Marcel Brand de eindzege. Bij de vrouwen in C was het één naam die de klok sloeg. Ni- coline Derks beheerste zowel in Cl als C2 de spelschema's. In Cl was Merenwijk-speelster Ilja van Santen de klos. Zij moest genoegen nemen met zeven ga mes; 7-5 6-2. In C2 moest Ma rieke Zwerver er aan geloven. De net van vakantie terugge keerde Zwerver was al blij de fi nale gehaald te hebben. Derks maakte minder fouten en pakte met 6-2 6-2 dus ook de C2 titel. Sohail Moussavi serveert. De OLTC'er wacht nog steeds op zijn eerste toernooiwinst. Kaagweek: vandaag uitspraak zeven protesten WARMOND ARENDO SCHREURS Na de eerste twee dagen van de team-wedstrijden in de Regen boogklasse heeft het team van Holland tijdens de Kaagweek een riante voorsprong geno men. Zaterdag deelden de Hol landers de eerste klap uit door met vier schepen achter de Fries John Hofland te finishen. Dit leverde een voorsprong op van ruim acht punten. Gisteren werd deze verder uitgebreid met op de eerste drie plaatsen Hollanders. Regen, zon, onweersbuien en wind begeleidden het weekein de van de Kaagweek. Zaterdag was de wind matig, evenals de wedstrijd. Slechts één protest werd er behandeld en dat is te kenend voor een wedstrijd op hoog niveau. Het team van Hol land, bestaande uit De Kraa, Bayer, Heineke, Breuer en Nater wist het snelst aan elkaar te wennen en de juiste tactiek uit te stippelen. Het resultaat was een grote voorsprong. Deze voorsprong werd nog vergroot door een gewonnen protest van de Hollanders wat de Friezen nog zes punten extra kostte. In de individuele wedstrijd ('s ochtends gevaren), die in twee lichtingen wordt afgewerkt, deed de regerende Nederlands kampioen Cees Nater uit War mond goede zaken door twee maal te winnen. Hij heeft nu met een voorsprong van bijna vijtien punten een goede uit gangspositie voor de komende drie dagen. Hij wordt op de ranglijst gevolgd door Rob de Kraa uit Oegstgeest en Boris Bayer uit Den Haag. Na drie wedstrijden worden de beste uit de beide lichtingen samen in één groep gezet om dan uit te maken wie de winnaar wordt. Spectaculair De teamwedstrijd van gisteren werd door de toeschouwers, die de gehele week gratis met een rondvaartboot de teamwedstrij den kunnen volgen (de boot vertrekt 's middags van de Kaagsociëteit), de spectaculair ste van de laatste jaren gevon den. Door de keuze om op één plas een driehoek te laten varen met de finish voor het clubge bouw is de wedstrijd gemakke lijker te volgen voor de organi satie. Van de start af werd er op het scherpst van dè snede gestre den. De tactiek bestond daaruit dat elk schip van Holland trachtte bij een schip van Fries land te blijven om deze het zei len 'onmogelijk' te maken. Een regen van protesten (zeven op de tien schepen zijn in een pro test verwikkeld) was het gevolg. De 100 van Bayer wist zich als eerste van zijn directe tegen stander los te zeilen. Hij voltooide dan ook als eer ste het kruisrak. Hij werd ge volgd door Heineke (113), Nater (128) en Schuil (37). Na het spinakerrak bleek het belang van de tactiek. Terwijl Bayer aan kop nog ongestoord door kon varen, vertraagde Heineke om de Friezen op te vangen en af te stoppen. Robbers nam op dat moment de wind uit de zei len van Nater maar door de toe gesnelde Breuer werd dit snel verholpen. Met een toenemende wind werden alle trucs gebruikt om de tegenstander dwars te zitten. Op het laatste kruisrak richting de finish bezorgde de wedstrijd- vloot de voor anker liggende toeschouwers 'de schrik van 'hun leven'. In hun duels duw den de schepen elkaar richting de voor anker liggende schepen om zo de tegenstander te dwin- gen van de koers af te wijken. Het ploegenspel bleek nog het duidelijkst op het moment dat Heineke en Bayer in het zicht van de streep hun zeilen vierden om af te remmen en te kijken of ze nog ploeggenoten van dienst konden zijn. Uitein delijk kwam Nater als eerste over de finish, gevolgd door Bayer en Heineke. De Friese bo ten bezetten de vierde,vijfde, zevende, achtste en negende plaats. De uitslag is echter nog voorlopig omdat de zeven pro testen pa? vandaag worden be handeld. AMERSFOORT NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Nu al staat vast dat het jaar 1992 met gou den letters kan worden bijgeschreven in de annalen van LZ1886. Nooit eerder werden er zoveel titels veroverd door de Leidse zwemvereniging op een nationaal kam pioenschap. I let wist zich bij de top-vijf te nestelen in het medaille-klassement. De Zijl/LGB leek. ook het afgelopen weekeinde, een abonnement te hebben op bronzen medailles. De LZ-trein denderde, evenals het vorige weekeinde, weer heel ontspannen door tij dens de afsluitende ronde van de Zomer- kampioenschappen (NZK). De Leidenaars veroverden opnieuw zeven gouden medail les, drie zilveren en zes bronzen en bracht daarmee het totaal op 31. Natasja Sierag was ook het afgelopen weekeinde bijna ongrijpbaar voor haar te genstanders. De manier waarop zij haar af standen zwemt dwingt respect af. Met mentale inzet compenseert zij haar fysieke vermogen. Op de korte afstanden, de 100 meter rugslag en de 100 meter vlinderslag, wist zij met vechtlust haar belagers op meer dan een seconde te kloppen. Haar winnen de tijden waren 1.10,38 en 1.09,35. Doordat zij alle slagen goed beheerst scoorde zij ook nog eens een gouden me daille op de 200 meter wisselslag en kwam zij tot 2.32,30. Stephan van Iterson was eveneens niet te stuiten. De 17.-zwemmer was dit kampioenschap de absolute topper in zijn leeftijdscategorie, met vijf gouden plakken. In deze tweede ronde deed hij over de 200 meter vlinderslag slechts 2.34,13 en dat was elf seconden sneller dan zijn vorige tijd op de afstand. Hij werd daarop beloond met het goud. Een slechte eerste 100 meter bracht hem niet verder dan het brons op de 400 meter vrije slag, 4.40,69. Fleur Bakker zag haar wenslijstje voor startbewijzen op de Europese Jeugdkam pioenschappen (EJK) gecompleteerd door de vvinnende-tijd op de 200 meter vrije slag, 2.08.15, waarmee zij ruim binnen de gestel de limiettijd bleef. Zij wist nog brons te winnen op de 200 meter wisselslag. De 200 meter schoolslag voor mannen was een enerverend duel tussen drie beken de kemphanen. Antoine van Weerde wist in de serie s naar een derde plaats te zwem men, 2.25,31. In de A-finale moest hij het weer opnemen tegen Ron Dekker en Mi chael van Rijn. Van Weerde en Dekker trok ken vanaf de start gelijk op, met ruime af stand van Van Rijn. Na 150 meter keerden de koplopers nog ruimschoots als eersten. Maar Van Rijn speelde weer een verdacht spelletje. Met een versneld slagtempo wist hij zijn opponenten te achterhalen, om ver volgens met onzichtbaar verschil als eerste aan te tikken. Van Weerde greep met een kwart seconde naast de titel. Van Rijn 2.21,72, Dekker 2.21,74 en Van Weerde 2.21.97. Bianca Hoeks stelde zeker niet teleur met haar bronzen medaille op de 100 meter rugslag, 1.09,53. Op de dubbele afstand had Remco Singeling dezelfde kleur eremetaal voor de tijd van 2.25,18. De meisjes estafetteploeg bracht met een zilveren medaille op de 4x100 meter wissel slag een huldebetoon aan trainer Marinus Doderer voor zijn enorme mentale inbreng tijdens dit kampioenschap. De Zijl/LGB scoorde afgelopen weekein de een gouden, vijf zilveren en elf bronzen medailles. Christian Fischer zag zijn fraaie stijl op de 200 meter rugslag nog wel be loond worden met de winnende gouden tijd van 2.11,87. Een bittere pil moest hij slikken toen hij te horen kreeg dat hij om disciplinaire reden voor een wedstrijd in KNZB-verband werd gestraft, wat betekent dat hij niet naar de Europese jeugdkam pioenschappen zal worden afgevaardigd. Zilver was er Voor Jorien Kleywegt op de 200 meter vrije slag met de fraaie tijd van 2.14,9. Een gelijke positie was er op de 200 meter wisselslag waarvoor de klokken stil stonden op 2.35,71. Vanuit de eerste serie zwom Rowin Timmermans zich naar het zilver op de 200 meter schoolslag, 2.37,03. Zijn zus Wendy Timmermans veroverde brons op de 10Ö meter vlinderslag en 100 meter rugslag. Zij pakte haar derde bronzen plak op de 200 meter wisselslag, 2.32,22. Chester Marsman betrad het erepodium nog twee keer voor brons en een keer voor het zilver. De jongens estafetteploeg op de 4x200 meter vrije slag behaalde met nipt verschil het brons. De Zijl bracht het over twee weekeinden zwemmen tot 37 ere plaatsen. Hollanders en Friezen maken elkaar het zeilen bijna onmogelijk. Hollander Nater (nummer 128) profiteert FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14