Sport 'Onze jongens' geven niet thuis Jackson bevestigt favorietenrol Tweede toernooizege voor Krajicek Romario geblesseerd MAANDAG 13 JUL11992 13 redactie herman joustra ad v A (CHEF) tim brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden Wangedrag kost Fischer EK zwemmen Amersfoort Christian Fischer gaat niet naar de Europese jeugd kampioenschappen zwemmen die van 13 tot en met 16 augus tus in Leeds worden gehouden. De 16-jarige Katwijker, lid van De Zijl/LGB, werd door de KNZB disciplinair geschorst voor één bindende wedstrijd. Cor van der Berg van de werkgroep natio nale selecties hult zich in stilzwijgen over de reden van de schor sing. „Het gaat te ver om dat allemaal uit te leggen. Noem het maar onaangepast gedrag." Volgens Van der Berg misdroeg Fi scher zich enkele weken geleden tijdens een trainingskamp in Zeist. Eerder al was hij bij een achtlandenwedstrijd in Zweden, met een aantal ploeggenoten, berispt wegens wangedrag. Brouwer zeilt naar derde plaats workum Caroiijn Brouwer heeft bij de Nederlandse kampioen schappen zeilen in Workum beslag gelegd op de derde plaats. De 18-jarige Voorhoutse moest in de laserklasse Alexandra Ver beek en Ardies Bolweg voor laten gaan. Over twee weken ver trekt Brouwer, die vandaag uitkomt in de Kaagweek, naar Dene marken voor een wedstrijd in het Europa Cup-circuit. Zij neemt in het tussenklassement de eerste plaats in na goede resultaten in Frankrijk en Duitsland. Brehme verruilt Inter voor Zaragoza zaragoza Verdediger Andreas Brehme van het Duitse voetbal elftal speelt de komende twee seizoenen voor Zaragoza. De Spaanse club heeft overeenstemming bereikt over de transfer met Internazionale, de huidige werkgever van Brehme. Zaragoza maakt ongeveer 350.000 gulden als vergoeding naar Milaan over. De overgang naar Zaragoza, de geboorteplaats van Breh- me's echtgenote Pilar, komt als een verrassing. Zaragoza had aanvankelijk bezwaren tegen de hoge persoonlijke eisen van de 31-jarige Duitser. Brehme zet de komende dagen de onderhan delingen met zijn nieuwe club voort,. Anderlecht verkoopt Oliveira brussel» Anderlecht heeft zijn middenvelder Luis Oliveira ver kocht aan Cagfiari. De Italiaanse club betaalde ruim zes miljoen gulden voor de Braziliaan met een Belgisch paspoort. Oliveira (23) tekende voor drie jaar bij de Sardijnse club. Zijn jaarsalaris bedraagt 700.000 gulden exclusief premies. Drie doden bij WK waterskiën medelijn De wereldtitelstrijd waterskiën voor junioren is nog voor het begin uitgelopen op een tragedie. In Medellm in Co lombia vielen drie doden en raakten acht mensen gewond. De organisatoren waren bezig het parcours uit te zetten toen hun boot op een hoogspanningskabel voer. Drie mensen werden ter plekke geëlectrocuteerd, acht anderen werden met verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis. De wedstrijden werden niet afgelast, maar vierentwintig uur uitgesteld. Discuswerper Keshmiri positief reno» De Amerikaan Kamy Keshmiri blijkt positief te hebben gereageerd op een onaangekondigde dopingcontrole tijdens de training. De atleet van Iraanse afkomst, die eind vorige maand met 65,54 meter bij het discuswerpen de Amerikaanse selectie wedstrijden in New Orleans won, werd in mei gecontroleerd. De 23-jarige Keshmiri bevestigde in zijn woonplaats Reno in Ne vada de uitslag van de controle. Géén Oranje-overwinning in Valkenburg Nederland heeft ook een Mekka: Valkenburg aan de Geul, waar 's lands beroemdste col door de Voorzienig heid is neergelegd. De Cauberg, slechts 170 meter hoog en naar Tourmaatstaven goed voor de vierde categorie. Bedevaartsoord voor wielergekken. Allemaal waren ze zaterdag naar het Zuidlimburgse pretstadje gekomen, in de hoop een Nederlandse profeet te mógen eren. valkenburg dick heuvelman gpd-verslaggever Die bleek evenwel niet voor handen, de blijde boodschap werd verzorgd door een Frans man, Gilles Delion. Een 25-jari- ge coureur, die al een jaartje of wat is gezegend met het predi kaat veelbelovend. Naam maak te hij door in 1990 de Ronde van Lombardije te winnen. Vo rig jaar was hij 'op de sukkel', zoals de Belgen dat plegen te zeggen, dit seizoen geeft hij weer, zij het mondjesmaat, iets van zijn talenten blijk. Zo won hij een maand geleden de nieu we Classique des Alpes en nu dus een Touretappe. 'Onze jongens' kwamen er niet aan te pas in eigen huis. De hoempa-orkesten speelden nog wel even door, maar van harte ging het niet meer. De tocht naar Valkenburg activeerde wel enkele oranjeklanten. Frans Maassen, als man van de streek, het meest. Hij werd voor zijn in zet beloond met de prijs voor de strijdlustigste renner. Aardig, maar niet meer dan een doekje voor het bloeden. Maassen liet bij het binnenrij den van Limburg even zien hoe je moet demarreren. Rende ment bracht die fantastische krachtsexplosie echter niet op. Het was hem niet gegund, voor al niet door de renners van Panasonic. Het leek wel of de oude vete Post-Raas weer even boven de oppervlakte kwam in deze 'Ne derlandse' etappe. Want toen een kopgroep van tien (met naast Maassen ook diens ploeg genoot Jelle Nijdam en Adje Wijnands van TVM) vooruit snelde, waren het de mannen van Post die de achtervolging leidden. Met succes, al gaven Maassen en Nijdam zich niet zonder slag of stoot gewonnen. Maassen toonde zich na afloop verbolgen over de houding van Panasonic. „We moeten als Nederlandse ploegen eens bij onszelf te rade gaan. Als je tegen elkaar blijft rijden, komen we echt niet ver der." In een ultieme poging zetten Maassen en de zijnen de helft van het tiental, onder wie gele truidrager Pascal Lino, als bal last overboord, maar de Panasonics rustten niet eerder voordat de Bucklers waren inge rekend. Toen dat was geschied en een nieuwe vluchtpoging op touw werd gezet, kon die wel de goedkeuring van de club van Post wegdragen. Hoewel ook hierin geen Panasonic-trui viel te ontwaren. Raar maar waar. Behalve Maassen, Nijdam en Wijnands, gaf ook Gert-Jan Theunisse extra druk op de pe dalen. Hij achterhaalde, onder andere met zijn GOS-ploegmaat Konisjev, in het laatste koersuur een achtmans kopgroep, die bijna Voortdurend werd aange voerd door Stephen Roche. Theunisse had die krachtsin spanning nog niet voltooid, of de herboren Ier voerde op de Camerig nog maar eens het tempo op. Die versnelling werd Theunisse prompt fataal. De Brabander: „Ik moest hierop het anftvoord schuldig blijven, want die achtervolging had toch veel gevergd." Niettemin, vreemd was het wel. Theunisse die moet lossen op een Nederlands klimmetje. Dat doet niet bijster veel goeds verwachten voor de Alpen. Schoonpa Piet Liebrechts, ex- tem adviseur van Theunisse's TVM-ploeg, blijft echter opti mistisch. „Ik denk dat Gert-Jan op de goede weg is. Zijn vorm is stijgende." De geflopte Nederlandse mis sie naar Valkenburg is sympto matisch voor de neergaande spiraal waarin het vaderlandse cyclisme zich bevindt. De heren doen wel (af en toe een beetje) mee, maar als er prijzen worden verdeeld, zijn ze nergens te be kennen. De triomf van Rob Har- meling in Bordeaux was de uit zondering die deze regel beves- Aan de andere kant, Belgen bleven in Brussel met lege han den staan en Duitsers over kwam gisteren hetzelfde in Ko blenz waar de Belg Jan Nevens slim naar de overwinning fiets te. Olaf Ludwig en Jens Heppner waren (veel) te laat met hun offensief. Heppner, een 'Ossie' kreeg niettemin de handen van de 'Wessies' op el kaar, want tussen Maas en Moezel klom hij op naar de tweede plaats in het algemeen klassement. De directie van zijn sponsor (Telekom) had goed op die pro gressie ingespeeld. Die maakte aan de streep in de 2000 jaar oude universiteitsstad bekend dat de wielerploeg in elk geval nog een jaar blijft bestaan. Kaagweek Sl a Het team van Hol- 11 land heeft tijdens de Kaagweek een riante voorsprong genomen op de Friezin. Zowel zaterdag als zondag boekten de Hollandse zeilers winst Zeven zeges A "7 Nigel Mansell won gisteren I zijn zevende Grand Prix van dit seizoen. Voor de Britse autocou reur was het een speciale overwin ning. De race werd gereden op het eigen circuit van Silverstone Drie weken voor het begin van de olympische atletiekwedstrij den in Barcelona bevestigde Colin Jackson nog eens zijn aanspraken op het goud op de 110 meter horden. De Welsh man liep dit weeekeinde tijdens een Grand Prixwedstrijd in Lon den een Europees record op de 110 meter horden. Met zijn 13,06 seconden was Jackson 0,02 seconde sneller dan twee- eneenhalf jaar geleden in Nieuw-Zeeland. Jackson had van de Ameri kaan Tony Dees, met 13,08 de snelste hordensprinter van het seizoen, ideale tegenstand. De Amerikaan kwam in het laatste gedeelte van de wedstrijd sterk naar voren. Het tweetal kwam vrijwel gelijk door de finish. Op de foto was het verschil te zien. Jackson kreeg 13,06 en Dees 13,08 seconden. De 110 meter horden, die werd gelopen met een tegen wind van 0,6 meter per secon de, leverde niet de enige voor treffelijke prestatie op de baan van Crystal Palace op. De Ame rikaan Michael Johnson was met zijn typische loopstijl op nieuw te snel voor de concur rentie. Johnson, die in Barcelo na op de 200 meter uitkomt, startte in de Engelse hoofdstad op de 400 meter. Met 43,98 se conden liep hij de derde tijd van het seizoen. Alleen zijn landge noten Danny Everett (43,81) en Quincy Watts (43,97) waren eind vorige maand bij de Ame rikaanse olympische selectie wedstrijden in New Orleans sneller. In Barcelona zijn de 200 en 400 meter gezien het tijdsche ma riiet te combineren. Johnson versloeg in Londen de wereldkampioen Antonio Petti- grew, die zesde werd, en de En gelse Europese kampioen Roger Black (vierde) met groot ver schil. De Amerikaan Steve Lewis kon als tweede met 44,55 se conden het dichtst bij de win naar blijven. Gunnell Voor de derde tijd van het sei zoen zorgde ook de Britse 400 meter hordenloopster Sally Gunnell met 54,40 seconden. Sneller waren alleen de altijd extravagant geklede Amerikaan se Sandra Patrick-Farmer (53,62) en de Russin Margareta Ponomarjeva (54,03). De terugkeer in Engeland was voor Zola Pieterse-Budd onaan genaam. De Zuidafrikaanse, die in 1984 in Los Angeles op een Brits paspoort uitkwam op de Olympische Spelen in Los An geles, was het mikpunt van een anti-apartheidsdemonstratie. Tijdens de 2000 meter van de Grand Prixwedstrijd in Londen, waaraan Pieterse deelnam kwa men demonstranten de baan op. In de laatste ronde staakte de Zuidafrikaanse, op van de zenuwen, de strijd. De 3000 meter vrouwen gaf een spectaculaire eindsprint te zien van Sonia O'Sullivan. De Ierse die bijna drie weken gele den bij de APM-wedstrijden in Hengelo imponeerde, had bij het ingaan van de laatste ronde nog zeker veertig meter achter stand op de Amerikaanse Patti- Sue Plumer en de Schotse Liz McColgan. Op de streep kreeg de 22-jarige Ierse Plumer nog bijna te paldcen. Plumer won in 8.42,52, O'Sullivan, die in Hen gelo op 8.39,67 uitkwam (Iers record), finishte 0,06 seconde later. McColgan noteerde 8.43,81. De Noorse Trine Hatte- stad zette in Londen haar reeks overwinningen bij het speer werpen voort. De blonde Scan dinavische wierp dit keer 68,48 meter. Oud-wereldrecordhou der Steve Backley won het speerwerpen bij de mannen met 87,72 meter. De Kenyanen demonstreerden opnieuw het geweldige potentieel aan lopers waarover zij beschikken. Nixon Kiprotich won de 800 meter in 1.44,94, Joseph Cheshire de 1500 m (3.36,55) en Paul Bitok, deze week toch nog toegevoegd aan de olympische ploeg voor Barcelona, was de snelste op de vijf kilometer in 13.13,93. Bitok nestelde zich vorige week zater dag in Oslo met 13.08,89 aan de kop van de ranglijst van dit jaar, maar werd woensdag in Lausanne afgelost door landge noot en wereldkampioen Yobes Ondieki, die in de Zwitserse stad 13.03,58 liet noteren. De Australiër Tim Forsythe even aarde met 2,34 meter zijn beste prestatie van dit jaar bij het hoogspringen. Peter Elliott, winnaar van het zilver op de 1500 meter in Se oul, heeft zich zaterdag terugge trokken uit de Britse atletiek- ploeg voor Barcelona. Elliott wordt al twee seizoenen achter volgd door blessures. De atleet wordt in Barcelona vervangen door Steve Crabb, die tijdens de selectiewedstrij den derde werd achter winnaar McKay en Yates. Ben Johnson (links) is geen winnaar meer. Tijdens wedstrijden in Rhede troefde de Ghanees Emanuel Tuffor hem af op de 100 meter. foto epa den haag anp Richard Krajicek heeft het invitatietoemooi van Tokyo op zijn naam gebracht. In de finale versloeg de Hage naar gisteren de Japanner Matsuoka met 6-3 6-3. Met zijn overwinning verdiende hij 68.000 gulden. Brenda Schultz slaagde er niet in voor de tweede keer dit jaar een toernooi te winnen. In Palermo verloor de Heem- steedse gisteren in de finale met 1-6 7-6 1-6 van de Francaise Mary Pierce. Voor Krajicek was het zijn tweede toernooizege in zijn loopbaan, al had hij er dit keer met het geringe deelnemersveld slechts drie winstpartijen voor nodig. Twee jaar geleden wort hij het ATP-toemooi van Hong Kong. In Tokyo, waar hij in februari in het ATP-toer- nooi in de finale stond tegen Courier, verdiende Kraji cek geen punten voor de wereldranglijst. In de halve eindstrijd versloeg hij de Zuidfafrikaan Ferreira met 6-2 6-4. Krajicek, dertiende van de wereld, neemt twee weken vakantie. Daarna gaat hij naar Los Angeles om te trai nen en te spelen. Hij blijft tot half september in de Ver enigde Staten. Na de US Open keert hij terug voor de Davis Cup wedstrijd tegen Uruguay. Brenda Schultz zocht de voorbereiding op de olympi-, sche gravelbanen in het met 170.000 gulden gedoteerde toernooi van Palermo, waar de echte vedetten niet warm voor liepen. Via de Italiaanse Baudone en de Kroatische Ercegovic haalde de als tweede geplaatste Schultz, die kort voor Wimbledon het sterk bezette toernooi in Birmingham won, de finale tegen de als eerste gerangschikte Mary Pierce, die zaterdagavond nog haar halve Finalepartij tegen de Italiaanse Farina had moeten spelen. In een wisselvallig duel was Pierce, zestiende van de wereld, te sterk voor Schultz: 1-6 7-6 (7-3) 1-6 na iets meer dan twee uur. In Kitzbühel won de als eerste geplaatste Spaanse Conchita Martinez met 6-0 3-6 6-2 van nummer twee Manuela Fragnière-Maleeva uit Zwitserland. Het was de elfde toernooizege voor Martinez. In Baastad bleef Magnus Gustafsson tot grote vreug de van de Zweedse toeschouwers in de Finale de baas over de Spanjaard Tomas Carbonell: 5-7 7-5 6-4. Door hevige regenval moest de eindstrijd van het toernooi in het Zwitserse Gstaad tussen de Spanjaarden Sergi Bruguera en zijn landgenoot Francisco Clavet naar van ochtend worden verschoven. EINDHOVEN ANP foto archief Romario de Souza Faria, ongekend fit naar Nederland gekomen, is zaterdag tijdens een oefenwedstrijd van PSV tegen Maarheeze ge blesseerd uitgevallen. Uit voorzorg is zijn gekwetste linker enkel in gips verpakt, hoewel foto's hebben aangetoond dat er niets is gebroken. Volgens mana ger Kees Ploegsma is de blessure niet te ernstig. Vandaag is een nieuw onderzoek uitgevoerd. Eigen doel Romario liep zijn blessure tien minuten na rust op in de wedstrijd die PSV met 11 -0 won. Romario had twee keer gescoord en was op weg naar een mogelijk derde treffer. Een verdediger van Maarheeze wilde de bal voor Romario wegtrappen, maar schoot in eigen doel. Vermoedelijk heeft Romario door de onverwachte beweging zijn tegenstander geraakt en daarbij de blessure opgelopen. Gert-Jan Theunisse heeft de bokkepruik op. Gelost op een Nederlands heuveltje, dat is balen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13