Leiden Regio Bosrode-moord 6 jaar cel geëist Auto Peter Kritiek ambtenarenrechter op reorganisatie bij sociale dienst 071-134700 Leidse brokkenpiloot botst met verzekeraar Recreatiehaven geopend Liever een buik van het drinken pT7. ZATERDAG 11 JUL11992 Opknapbeurt yj De grote opknap- I J beurt van 58 wo ningen in de Oegstgeester Schildersbuurt gaat toch door REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER* NJ LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071-161417 DROOM WORDT WERKELIJKHEID uur. Neemt een slok, maar krijgt nauwelijks de tijd zijn glas te legen. Geschreeuw klinkt van buiten. Ze zoeken hem. Een druk gebarende collega maant de marktkoopman onmiddellijk te komen. Zes pallets arebeien wachten om verkocht te worden. „Verdomme, ik kan hier nog geen twee minuten zitten of ze komen me al weer halen." Een stel beduidend jongere klanten zit aan aan de bar. Een blonde, wulps getatoeëerde kerel op de hoek; daarnaast een donkere krullebol. „Tijdje niet geweest, hè Mart", zegt de barkeeper, een rustige man in grijze pullover. „Sinds ik met Marjan omga niet meer", antwoordt de donkere. De blonde vriend lacht begrijpelijk. „Mijn vrouw zei gisteren dat ze thuis bleef. Nou, dat kwam mooi uit. Kon ik zelf lekker alleen opstap." Als de verbazing over de binnenkomst van ondergetekende is geluwd, komen de vragen en opmerkingen. Grappen en grollen in de trant van 'dat zei m'n vrouw vannacht ook'. „Tja meissie, als ik niet moest werken zou ik je mee uit nemen. Konden we lekker naar het theehuis in de Leidse Hout gaan. Naar de schaapjes kijken", zegt een buurman. Vanaf de ovefkant van de bar wordt commentaar geleverd. „Heb je je vrouw nou eindelijk ns meegenomen? Dat werd tijd zeg. Oh, is het een ander. Nou alles zit er op en er an hè. Maar je gaat toch niet vreemd?" Ter verwelkoming wordt een drankje aangeboden Bij het verlaten van het pand is de bezorgdheid groot. „Dag wijffie, kijk je uit onderweg?" leiden paul van der koou Na achttien aanrijdingen in acht jaar volgde de botsing met de verzekeringsmaatschappij. De 40-jarige brokkenpiloot uit Leiden kreeg twee weken om een andere - driemaal zo dure - autoverzekering te zoeken. Maar omdat hij inmiddels op een zwarte lijst is gezet, wil nie mand hem meer hebben. De Leidenaar vindt dat onre delijk. Aan zestien van de acht tien aanrijdingen droeg hij geen schuld en kostten Reaal schade verzekering niets. In 1986 was hij voor het laatst schuldig ge weest aan een aanrijding, terwijl er nog steeds wordt gekibbeld over een aanrijding in februari. De onfortuinlijke automobilist knalde toen van achteren op een andere auto omdat 'de an deren' hem pestten met onver wacht remmen, raar uitwijken en het opsteken van de middel vinger. Aldus de brokkenpiloot. Vandaar dat hij een kort ge ding aanspande tegen Reaal. Vanmorgen zou de zaak dienen, maar kort tevoren bereikten de partijen een schikking. Reaal wil niets over de zaak zeggen, maar Bussen omgeleid Tijdens de Leidse Lakenfeestcn worden bussen omgeleid. Op zondagen 12 en 19 juli rijden er tot 18.00 uur geen bussen over de Beestenmarkt en de Turf markt. De bussen richting sta tion gaan over het Noordcinde en Mors weg. Op woensdag 15 juli rijden er tot 22.00 uur geen bussen over de Breestraat. De bussen worden omgeleid over de Witte Singel en het Noord einde. volgens de Leidenaar is hij ont komen aan een plekje op de zwarte lijst. Hij kan dus zonder proble men een andere verzekerings maatschappij zoeken. Blijven bij Reaal mag ook, maar dan is de negentiende aanrijding on herroepelijk de laatste. En dat is een eng idee. Als arbeidsonge schikte rijdt hij niet veel. „Maar", zo zegt zijn advocaat, „sommige mensen hebben nu eenmaal altijd pech." Volgens de advocaat kwam het tot een schikking omdat de verzekerde nooit was gewaar schuwd dat het echt afgelopen moest zijn met botsingen. Ook had hij zoveel verschillende soorten aanrijdingen gehad, dat er niet direct sprake was van een bepaald patroon. En dat zijn nu juist de voorwaarden die de Hoge Raad stelde bij de be paling in iedere autopolis dat de verzekering kan worden opge zegd bij een 'excessief aantal aanrijdingen. Of de verzekerde nu schuldig is of niet. Log/Com Alpha COMPUTERS I NETWERK SPECIALIST I REPARATIE EN ONDERHOUD I VAN AU.E MERKEN VELE MERKEN P C PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARCf SOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies, levering en installatie naar tevreden gebruik LogiCom Alpha bv Familiehuis AZL aan de Boerhaavelaan leiden/alphen aan den run jan westerlaken De kogel is door de kerk: het Ronald McDonald-familiehuis, waarin ouders van ernstige zie ke kinderen in het Academisch Ziekenhuis Leiden worden ge huisvest, komt in twee panden aan de Boerhaavelaan (num mers 3 en 5). In de loop van dit jaar wordt het huis, waarin tot voor kort de bedrijfsgeneeskun dige dienst van de Rijksuniver siteit was gevestigd, in gebruik genomen. Met de RUL heeft de Stichting Familieverblijf Kinderkliniek AZL, die het huis gaat beheren, een mondelinge overeenkomst over een af te sluiten huurcon tract. Het ligt in de bedoeling om na de bouwvakvakantie met verbouwen en renoveren van beide huizen te beginnen. In beide panden komen acht tot tien onderkomens voor de ou ders. De komst van het familiever blijf is niet echt gladjes verlo pen. Eind vorig jaar (in oktober) bleek dat er twee organisaties (Ronald McDonald Kinderfonds en de Stichting Ouderhuis in Alphen) los van elkaar bezig wa ren om het verblijfhuis tot stand te brengen. De Stichting Ouder huis streefde ernaar om door middel van acties een bedrag van een half miljoen gulden in te zamelen. Die steun kwam onder meer van Avifauna en textielgigant Jan Zeeman. De stichting zei twee jaar nodig te hebben het ouderverblijf van de grond te tillen. Kort erop liet het Ronald McDonald Kinderfonds weten hier maar een jaar voor nodig te hebben. Het AZL ging daarop in zee met het kinder fonds. Nog geen maand later bundelden de 'drie' de krach ten. Acties kwamen op gang en het geld stroomde van alle kan ten binnen. Maar er was ook te genslag toen bleek dat het ver bouwen van de panden aan de Boerhaavelaan een half miljoen gulden duurder bleek uit te val len dan was verwacht. Even dreigde er een conflict tussen de Stichting Ouderhuis en het Ronald McDonald Kinderfonds. Dat brandje lijkt in de kiem ge smoord en wordt er nu gang ge zet achter het ouderverblijf. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een vol geschreven ansichtkaart, niet uiteen ver buitenland, maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Achteloos aart de bar schuiven en een biertje bestellen is hier onmogelijk. Als vrouw alleen ben je hier een bezienswaardigheid, een anachronisme. In deze kleine huiselijke ruimte waar louter vaste klanten komen, geldt 'dat soort' nog steeds als 'vreemd soort'. Deze gezamenlijke 'vijand' schept een band. Café 't Hoekje is onbetwist mannenterrein, zoals 'het vrouwencafé dat is voor vrouwen. Een plek waar, als de telefoon gaat, zes mannen roepen dat ze er niet zijn, voor het geval het hun vrouw mocht zijn die opbelt. Bij het voorbijlopen lijkt de zaak vaak gesloten. Mosterdkleurige velours gordijnen zijn niet zelden dichtgetrokken. En anders zijn daar altijd nog de bijna ondoorzichtige vitrages. De gesloten vensters zijn haast symbolisch voor het karakter van deze kroeg. De tijd heeft geen vat op het interieur, dat uiterst sober is. Hier geen modieuze pasteltinten of design-meubels. De bar is klein, bruin en met formica belegd. Daarvoor is plaats voor twee plastic tafeltjes en wat stoelen. Aan de muren hangen boven een rij schrootjes een paar 'bloemrijke' schilderijtjes. Het enige moderne element in deze oiïigeving is een fruitautorhaat, die pontificaal in de hoek staat GROETEN UIT LEIDEN Café 't Hoekje aan de Koornbrugsl opgesteld. Muziek wordt er niet altijd gedraaid. Op zondag bijvoorbeeld is er. meer belangstelling voor het volgen van 'Langs de lijn'. Transistorradiootje aan het oor, biertje in de hand. Niemand zegt dan wat, om belangrijk voetbalnieuws niet te missen. De rest van de week klinken meestal zachte tonen van droevige liedjes uit de speakers. De bezqekers komen er schijnbaar al jaren. Op vaste tijdén, voor een vast recept. Nemen plaats en krijgen zonder iets te zeggen het gewenste sapje voorgeschoteld. „Een bessen met ijs maar weer, Koos? 'Liever een buik van het drinken dan een bult van het werken', luidt een van de wandtegelspreuken achter de bar. Dikbuikige klanten die de midlife crisis ruimschoots zijn gepasseerd onderstrepen dat. Uren kunnen ze zitten achter een pilsje, keuvelend en rokend. Klagend en scheldend. En dat alles in onvervalst Leids. Een dialect waar ze trots op zijn, foto hielco kuipers getuige een kranteknipsel achter de bar over een Leidse Dialectenfestival. Vooral op zaterdag is de zaak goed vol. Tijdens de middaguren wippen marktlieden vaak even binnen voor een drankje en een rookpauze. „Niet verkeerd, zo'n biertje", puft een van de 'spijbelaars' omstreeks twee Verdachte trok vaker zijn mes Botte opmerkingen en discriminerende taal waren in de vroege ochtend van 12 oktober vorig jaar aanleiding voor een ruzie met dodelijke afloop op de Merenwijkse Bosro- de. Een 29-jarige Leidenaar van Surinaamse afkomst voelde zich zo bedreigd door het gedrag van Willem Cor nelisse *(35), dat hij hem met messteken om het leven bracht. Tegen hem werd gisteren voor de Haagse recht bank zes jaar gevangenisstaf geeïst. Getuigen waren er niet toen de twee mannen ruzie kregen. Eni ge omwonenden hoorden slechts wat kreten. Daarom was de lezing van de verdachte moeilijk controleerbaar. Hij ver klaarde gisteren dat hij fietsend over de Gooimeerlaan, achterop was gereden door de hem on bekende Comelisse. Cornelisse reed op een bromfiets en had zwaar gedronken. Hij had rond de 2,5 promille alcohol in zijn bloed, zo bleek bij de lijkschou wing. De verdachte had zelf ook iets gedronken en had hasj ge rookt. Volgens de man smeet Cor nelisse hem verwensingen naar het hoofd. 'Hé zwarte, wat doe jij daar?' zou hij hebben geroe pen. Even verder zou hij ver dachte hebben klem gereden en hebben gestompt. Deze trachtte te vluchten maar haalde, toen Cornelisse hem naar de keel greep, een zakmes tevoorschijn en stak hem daarmee in de borst. Cornelisse werd later zwaar gewond in de tuin van een huis aan de Bosrode gevon den en overleed in het zieken huis. Mogelijk dat het hoge al coholpromillage in zijn bloed de dood heeft bespoedigd. Vluchten Rechtbankpresident Van Ros- sum meende dat de verdachte makkelijk had kunnen vluchten voor Cornelisse. Die zou wel 'een grote mond' hebben gehad en behoorlijk hebben gedron ken, maar hij was volgens getui- geverklaringen niet geweldda dig van aard. Dat in tegenstel ling tot de verdachte. Die bleek al drie "keer wegens mishande ling te zijn veroordeeld. Hij bleek telkens naar zijn mes te grijpen, wanneer er opmerkin gen over zijn uiterlijk of korte gestalte werden gemaakt. Officier van justitie Van Ek geloofde niet dat de verdachte uit noodweer handelde. „Vol gens mij heeft u bij de ruzie ge dacht dat de eerste klap een daalder waard was en daarom het mes gepakt." Advocaat H. Lagraauw van de verdachte vond de zaak ondui delijk. „Mijn cliënt heeft de situ atie niet gezocht, hij is er mee geconfronteerd. Het was nood weer, gezien de achtergron den." Hij vroeg om vrijspraak. Volgens de advocaat had ver dachte na zijn gewelddadige ja ren zijn leven gebeterd. „Er zijn in deze zaak alleen verliezers, verdachte moet verder met de gedachte dat hij iemand om het leven heeft gebracht." De man is volgens een rapport volledig toerekeningsvatbaar. De Bosrodemoord heeft de Leidse politie bijna zes maan den beziggehouden. Drie keer werden verdachten aangehou den die later onschuldig bleken. Ook AVRO's 'Opsporing ver zocht' besteedde er aandacht aan, maar daaruit kwam niet de beslissende tip. Vasthoudend recherchewerk leidde in april tot de aanhouding van de 29-ja- rige Leidenaar. Het mes waar mee Cornelisse werd doodge stoken is echter nooit gevon den. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden De helft van de 24 ligplaatsen in de Haven was gistermiddag al bezet toen wet houder Joop Walenkamp op de rondvaart boot van Slingerland binnenvoer om de recre atiehaven te openen. Vlaggetjes, vuurwerk, boten en zeiljachten gaven deze nieuwste aanwinst van Leiden een feestelijk aanzicht waarmee duidelijk werd dat de gemeente met deze haven een goede keuze heeft gemaakt. Een tweede recreatiehaven is in aanleg bij de Beestenmarkt. De haven is klaar maar in de omgeving moet nog het nodige gebeuren. Zo overweegt de gemeente om er een uitgaansgebied van te maken. Het garagebedrijf in het gebouw van de voormalige rederij De Volharding (linksboven op de foto) ziet de gemeente het liefst verdwijnen. De bruggen op de toegangs-vaarwegen tot de haven worden vanaf vandaag ook in het weekend bediend. foto hielco kuipers een lijst voorgelegd gekregen van (nieuwe) functies en de mensen die daarbij horen. Maar Berkhout voelt zich persoonlijk benadeeld. Hij zag, tegen zijn verwachting in, een promotie aan zich voorbij gaan zonder dat hij gelegenheid had gehad zijn voorkeur voor een nieuwe baan toe te lichten. Begin april had hij op een en quêteformulier te kennen gege ven een nieuwe functie te willen vervullen. Een maand later hqorde Berkhout dat hij daar voor niet in aanmerking kwam. Een duidelijke motivatie voor die beslissing ontbrak. Later zou door directeur S. Noorman zijn opgemerkt dat Berkhout zich meermalen 'negatief had opge steld. Gedoeld werd op het feit dat hij in het verleden bij het college van B en W zou hebben geklaagd over procedurefouten. Volgens de vertegenwoordi ger van de gemeente, C. van Viegen, is de medezeggen schapscommissie van de dienst steeds betrokken geweest bij de reorganisatie. Binnenkort krij gen alle medewerkers een schriftelijke motivatie uitgereikt. S. Dijkstra van de comissie zegt het eens te zijn met Berk- houts kfacht. „Wij hebben in eerder stadium kritiek geleverd op het ontbreken van 'motive rende gesprekken' maar ons la ter bij de procedure neerge legd." Ook de rechter liet zich giste ren kritisch uit over de gevolgde procedure. De bepaling in het 'sociaal statuut' dat werknemers pas tegen hun nieuwe aanstel ling kunnen protesteren als die een feit is, vond hij merkwaar dig. „Er is niet in de procedure opgenomen dat werknemers hun mening kunnen geven over de voordracht", aldus de rech ter. Hij doet maandag uitspraak in het geschil. Bij de reorganisatie bij de Socia le Dienst is onvoldoende reke ning gehouden met de wensen van de werknemers. Personeels lid H. Berkhout meent dat de directie eerst met de mensen had moeten praten voordat een aantal van hen van baan veran derde. Hij vroeg de ambtena renrechter gisteren in kort ge ding de reorganisatie terug te draaien. Inmiddels is die reorganisatie, waarbij enkele afdelingen wor den opgeheven, vrijwel voltooid en heeft het gemeentebestuur St. Aogtenstroot 18 Leiden MAZDA MX-5 CABRI0

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11